AL 500 JAAR DRAFSPORT IN NEDERLAND f. 1000.- van Vespa naar Arnhem Klanken uitde ether Beperking van toialisator belemmert ontwikkeling PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer •pewiWetow „Vxeijeriu mcogvii ft \o MOTIVERING OVER TOEWIJZING PROTEST HANSW. BOYS GEREED L A Amsterdammer bedelt ziekenhuis bij elkaar Waar zijn onze schepen? MAANDAG 24 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT I Jndien een tak van sport kan bogen op een 500-jarige geschiedenis en zich ondanks alle geweldige veranderingen op dit aardse niet al leen handhaaft, maar na 500 lange jaren nog springlevend en kernge zond is dan moet dit wel een bijzondere sport zijn. En dit is deze sport de drafsport dan ook. Geboren uit onderlinge wedstrijden in dor pen, steden en op paardemarkten is de drafsport voort blijven leven en bestaan, zich aanpassend en meegroeiend met de steeds wisselende om standigheden zonder zelfs in de verlichte twintigste eeuw ook maar één meter grond prijs te moeten geven. Maar wie nu week-in week-uit het grootse course-bedrijf in Nederland ziet, bevroedt niet dat juist in deze eeuw het voortbestaan van deze met zovele historische banden aan ons volk geklonken sport aan een zijden draad heeft gehangen. Het was het rampjaar 1911 toen de toenmalige regering gedwongen door een klei ne meerderheid uit de Kamers de bookmaker^ en officiële totalisator op de course-banen verbood. Een sport in haar volle glorie, waarin miljoenen guldens door baanbesturen, eigena ren en fokkers waren geïnvesteerd, werden door dit besluit alle levens sappen ontnomen. Het beste fokmate- riaal verdween naar het buitenland, trainers en rijders vonden hun doel eveneens over de grenzen en lieten hier een ontredderde draf- en ren sport achter. Vele misstanden slopen binnen, de clandestiene bookmakerij vierde hoogtij en sloopte het laatste restantje aanzien van een sport, waarvoor ons Koninklijk Huis al sinds de tijden van de stadhouders een bijzonder grote belangstelling toonde. Gedurende de bezetting keer de de totalisator terug om direct na het beëindigen van deze donkere pe riode weer te verdwijnen. Met man en macht is daarna ge ijverd dit voor de paardesport onmisbare instrument weer inge voerd te krygen. In het najaar van 1948 kwam het wetsvoorstel van de regering er na een marathonzitting door. Eén april 1949 startte de Nederlandse Draf- en Rensport voor de eerste maal weer met totalisator en van die dag af heeft een frisse wind van bij kans stormachtige kracht de lucht op en rond de renbaan zo gezuiverd dat het zo ernstig geschokte vertrou wen in de prestaties van paard en mens volkomen is hersteld. Doch dat niet alleen, want dank zij de nog steeds groeiende belangstelling, de krachtige bestrijding der bookmakerij en doping en een financieel beleid, dat van meet af aan doelbewust werd gericht op een verbetering van de omstandigheden der beoefenaren en de bevordering der fokkerij is in de afgelopen jaren bereikt, dat het aan zien en prestige van de Nederlandse drafsport ook ver buiten onze lands grenzen wordt erkend. Paarden als Mac Kinley, Notekraker S., Olga Pluto, Qui Hollandia G, Pe terhof O Marijke en Madame B heb ben daartoe in de grote internationale ontmoetingen niet weinig bijge dragen, om nog maar te zwijgen van Quicksilver S, veertien jaar oud, is wel het grootste Nederlandse kans- paard tijdens de course om de Grote Prijs der Lage Landen op S0 juni aanstaande. Op de foto bezet trainer- pikeur S. Wagenaar de sulky. Het paard heeft een bijzonder succesvolle carrière achter zich. Het schitterde niet alleen op Nederlandse banen, maar won ook meermalen in Duits land, Frankrijk en zelfs in Gotlieborg (1959). Het behaalde in Nederland meermalen het kampioenschap en verwierf zich tweemaal een gouden zweep. Dit jaar won het al te Alk maar, Groningen, Hilversum en op Mereveld en Duindigt. Voor het eerst is dit jaar ook een zoon van Quick silver in de baan gekomen: de drie jarige Boy van Quick. Voor de grote prijs der lage landen zijn 86 paarden ingeschreven, waar onder zeven Nederlandse. De stich ting draf- en rensport hoopt, dat de uiteindelijke deelname beperkt kan blijven tot ongeveer zestien, een nog handzaam veld. Voor de wedstrijd is een prijzenbedrag beschikbaar van fSS.000. de Franse hengst Halros II, die als een verguisde draver naar ons land kwam en door het vakmanschap van Jan Kruishof en Willem H. Geersen werd gemetamorfoseerd tot één der snelste en meest befaamde dravers in de gehele wereld. Het principe huldigend dat een sport niet kan verbeteren zonder vergelijkende maatstaven te heb ben met hetgeen in het buitenland wordt gepresteerd, kwam de nog steeds in Europa unieke jaarlijkse landenwedstrijd tegen de Belgen tot stand, werd sinds de oprichting van de Europese Federatie voor Amateurs twee keer het Europese Kampioen schap voor Amateurs georganiseerd, maar bovendien de Grote Prijs der Lage Landen ingesteld. Tien jaar ge leden was de opzet nog bescheiden, maar thans aan de vooravond van dit parade-paard van de Nederlandse drafsport (zondag 30 juni) heeft deze course een naam en klank verwor ven in Europa, die klinkt als een klok. Legendarische paarden als Cancan- nière, Gay Noon, Gélinotte, Icare IV, Tampiko, Jamin en Haïros n behoor den tot de deelnemers en hebben de Grote Prijs der Lage Landen naar een niveau gestuwd dat voor onmo- l(jk werd gehouden. Maar er is geen medaille of zij heeft een keerzijde. De kant naar buiten, de representatieve is glimmend gepoetst en bilnkert als goud in de zon, maar de andere zijde wacht nog op de poetsende handen, handen, die echter gebonden zijn. Wetteljjke bepalingen, die geen land meer in de wereld kent beperking spelmogelykheden, geen kantoren in de steden belemmeren niet alleen een krachtige groei, maar ontnemen ook de spelmogelijkheden om de door het b|jua 40-jarige totalisatorloze va cuum ontstane achterstand met het buitenland te overbruggen, laat staan in te lopen. Frankrijk, Duitsland, Italië, Zweden, om maar enkele landen te noemen, kennen geen beperkingen en kunnen daardoor zulke enorme prijzen uitlo ven, dat de deelneming aan de Grote Prijs der Lage Landen waarvoor helemaal 35.000 beschikbaar is in feite nu nog voornamelijk steunt op de grote goodwill in de afgelopen jaren gekweekt. Zo wordt de oplossing oeiemmert van het alles overneersende ac- comodatievraagstuk op de banen, die met hun verouderde installaties de massale belangstelling vrijwel niet meer kunnen opvangen. Het wachten is op de uitvoering van de plannen op de renbaan Duindigt, Mereveld en Hilversum, plannen, die bij een reali sering een verdere uitbouw van de mogelijkheden in de drafsport moge lijk maken. En dat die mogelijkheden, die nog bestaande wensen en verlan gens niet te hoog zijn gegrepen, geen utopiën zijn, maar van een gezonde realiteit getuigen, demonstreren de cijfers van de totalisator-omzet, die groeide van 3% miljoen gulden naar 18 miljoen en de uitgeloofde bedragen aan prijzen, welke van vier ton oplie pen tot ruim twee miljoen gulden in 1962. Verheugende cijfers, die misschien naar buiten de indruk zouden kunnen wekken van een „homme arrivé". Maar mocht die indruk zijn gewekt dan is dat niet juist, want draf- en rensport in ons land zijn nog lang niet gearriveerd op die plaats, waar zij behoren, daarvan is ieder die het wel meent met de draf- en rensport overtuigd. CAROL DAY friedrich, breng mr.wh.son naar zijn kamer .miss exty door DAVID moet iv\e wat over haarzelf i WRIGHT vertellen-ik bedoel over datjl ijjLmJLii rn«ii« nou, toen ik. klein was, was met mier altijd oruk. met was 'een echt thuis, nu zijn alleen "mjn moeder en een paar Loude bedienden er nog. .een eenzaam huis. 2435. Nadat de robotman hen dood gemoedereerd een reusachtig rots blok naar het hoofd had geslingerd, dat zij ternauwernood hadden kun nen ontwijken, besloten Ath en Sinh de achtervolging wat vooi'zlchtiger voort te zetten. Het was trouwens niet moeilijk om het spoor te volgen, want zelfs in de duisternis kon men duidelijk zien waar de robot door de struiken gebroken was. Steeds hoger ging liet tegen de berg op, dwars door loof- en naaldhout en eenmaal zagen zij de robot door een woeste beek stormen... struikelen, vallen, weer opstaan en druipend verder gaan. Het was eigenlijk een angst aanjagend gezicht, maar Ath en Sinh hadden geen tijd voor bespiegelingen en haastten zich voort. De bergbeek met zijn glib berige rotsblokken leverde hun nogal wat moei lijkheden op en tegen dc tijd dat zij de andere oever bereikten had de robotman zijn voorsprong aanmerkelijk vergroot. Ruim een kwartier later stonden de Marsianen plotseling voor een hoge gemetselde muur en toen zij erlangs liepen, be reikten zy een grote poort, die hun bekend voor kwam... door \ZarGara Cariland De toon werd gebiedend. ,,Ik kom al! Ik kom al!" Gisela vloog de trap op. bevreesd als altijd voor haar stiefmoeder. Deze dwa ze kinderachtige vrees vermocht deze harde vrouw steeds In haar op te roe pen. Het dateerde vunaf de eerste keer, dat Harriet het huis betrad. Gisela, het kind, had angstig en hulpe loos naar haar stiefmoeder opgeblikt. En de jaren, die voorbij gegaan waren, hadden dit gevoel van machteloze schrik niet kunnen verzachten. Integendeel! Lady Harriet bevond zich in de ruime slaapkamer vlak boven de trap. die bijna geheel ln beslag genomen werd door een mahoniehouten hemelbed. Deze ka mer van roze satijnen gordijnen, moeze- linen valletjes langs de toilettafel en en geltjes op het plafond geschilderd. De kleine gouden stoelen met dunne po- ton waren afkomstig van één van de kamers boven. Neen, Harriet lang, r~ ger en benig met donkere krullen opzij van hoge jukbeenderen paste hier niet. Maar ze liet niemand lang in twijfel, wie de meesteres van de kamer was. „Hoe haalde je het in je hoofd zo lang weg te blijven, vervelende meid!", riep ze woedend, zodra Gisela zich vertoon de. „Je weet heei goed. dat lk die paarse japon vanavond aan wil hebben, als we op het kasteel gaan dineren. Onderaan is het kant wat losgetornd Verleden week heb ik Je al gezegd, er naar te kijken' „Ik dacht van niet", zei Gisela be deesd, „ik herinner mij niet, dat u zo iets hebt gezegd tegen mij". Als enig antwoord nep lady Harriet op Gisela toe, greep haar zo ruw bij de bovenarm, dat de nagels in het vlees grepen en sleurde haar naar het bed, waar de bewuste japon lag. „Kijk dan zelf", zei ze haar stiefdoch ter een flinke klap tegen het achter hoofd gevend. „Kijk goed. Jij hangt de japon weg. Hoe vaak heb ik je al ge zegd, dat je eerst moet kijken, of er iets aan mankeert, voor 1e een kleding stuk opbergt". Ze schudde Gisela wild heen en weer, terwijl ze dit zei. Haar nagels drukten zich zo diep in de arm van het meisje, dat ze het uitgilde. „u doet me pijn!" „Ik zal je nog veel meer pijn doen, als je nu niet dadelijk aan die jurk be gint", was lady Harriets antwoord. „Lui mirakel, dat je bent. Wat iemand je opdraagt, vergeet je of doe je ver keerd! Ik vraag me ar, met welk nut je toch op de wereld gekomen bent. Haal naald en draad cn ga aan het werk. Je gaat niet eerder weg, voor het klaar is". „Mag ik niet eerst een kopje thee?" vroeg Gisela. „In Towcester was het zo koud, dat mijn vingers bjjna afgevroren zijn" „Werk zal ze laten ontdooien", Kreeg ze van Lady Harriet te horen. „Ik heb je gezegd, wat je doen moet. Voor thee is er geen tijd. En haast je wat! Vanavond wil lk die japon dragen en owee, als hy niet klaar is. Dan zal lk je een ransel geven, dat je nog lang zal heugen". Meteen gaf ze Gisela een duw, die haar naar de deur deed tuimelen. Met moeite hield ze zich in evenwicht, maakte de deur open en rende naar haar kamertje boven. Regenmantel en hoed wierp ze op het bed. Haar kapsel was geheel ver waaid door de wind. maar ze dorst zich geen tijd te gunnen zich op te knappen. Ze greep haar naaimandje en snelde naar beneden, de gang door naar de kamer van haar stiefmoeder. Wat een opluch ting, dat Lady Harriet er niet meer was. Snel trok ze een stoel bij het bed en met kleine onzichtbare steekjes begon ze de ruche vast te maken van de bewerklij- ke japon met veel kanten stroken. Al naaiende begon haar arm pijn te doen. Haar stiefmoeder kon goed knijpen. En slaan ook. Ze voelde nog de harde vin gerknokkels tegen haar achterhoofd. Langzaam aan kwamen de waterlan ders. Waarom was alles wat zij deed al- tyd verkeerd Waarom was er altijd iets vergeten om te doen? Ze deed toch steeds haar uiterste best om Lady Har- riet tevreden te stellen, niet alleen om eigentwille, maar ook ter wille van haar vader en ieder ander in huis „Ik kan maar niet begrijpen, dat jij nooit moeite doet om het Lady Harriet meer naar de zin te makenhad haar vader haar meer dan eens toegevoegd. Maar hoe kon ze hem duidelijk maken, dat. hoe ze zich ook uitsloofde. Lady Harriet nooit tevreden te stellen was, dadelijk klaar om te slaan of te knijpen Vanaf dat Gisela een kind was. had Lady Harriet altijd wel reden te over gevon-, den om haar stiefdochter een pak slaag toe te dienen Een stevige hondezweepl in de slaapkamer was er speciaal voori bestemd. Was er een kopje gebroken, of t een boodschap vergeten, werd een ter loopse opmerking als een brutaal ant woord opgevat. Een Daar halen met dat zweepje was de straf voor de zonden. Naarmate ze ouder werd, probeerde Gi sela wel eens te berde te brengen, dat deze vernederende vorm van straf bij haar leeftyd niet meer paste (Wordt vervolgd) Waarom ging Gerthe Sprey resoluut over op Vespa? Vooral om het sportie ve, vlotte model van deze kwieke Italiaan, zegt ze. Hij draalt en keert soepel en watervlug door de ver- wardste verkeersknopen. Remmen, optrekken, inhouden en weer acce lereren allemaal in honderd meter straat. En bijna vanzelf. Heerlijk veilig! Gerthe die elke dag enige malen naar de Christelijke Academie v. Lichame lijke Opvoeding op en neer scootert, kan daar (enthousiast) van meepra- ten. Vakantieplannen?, vragen we. Vespa- plannen zult u bedoelen! Heel Neder land ga ik er op verkennen. Wij hebben haar nog één keer gefeliciteerd met de f 1000.-, en een fijne vakantie ge wenst. T/m Juli a.s. kunt u ook f 1000.- winnen. Gauw inlichtingen vragen bjj één van de ISO Vespa-dealers. Dealer: Auto- en motoren bedrijf KEES HUYBREGTS Blauwedijk 47, Middelburg, tel. 2155 Vespa-scooters voor de Bevelanden: M. J. JEREM1ASSE Oostwal 21, Goes. Ook voor onderdelen. Zes getuigen Sluiskil vraagt herziening De protestcommissie van de KN.V.B. heeft de motivering van de toewjizing van het protest van Hansweertse Boys tegen het toekennen van een strafschop aan de betrokkenen toegezonden. Zoal bekend kende scheidsrechter A. P. J. Thuy uit Graauw tijdens de promotie wedstrijd voor de vierde klas van de K.N.V.B. een strafschop aan Sluiskil toe. Aangezien de stand hierdoor van 10 op 11 kwam, zou Hansweertse Boys de kans op promotie hebben ver loren. In deze motivering geeft de protestcom missie de meningen van zes ooggetuigen weer. De scheidsrechter, de beide grens rechters en de aanvoerder van Sluiskil verklaarden, dat de bal wel hands was. Hun verklaringen komen er op neer, dat bedoelde achterspeler van Hansweertse Boys de bal uit de doelmond kopte. Deze viel toen en sloeg daarbij de bal met de hand over de lijn. De scheids rechter kende toen een strafschop toe. De verklaringen van de aanvoerder van Hansweert en de heer P. Koster, lid van de protestcommissie van de KN.V.B., hadden in het geheel geen hands gecon stateerd. De protestcommissie verbindt aan de motivering geen conclusie en besloot het protest toe te kennen aan Hansweertse Boys. Deze ploeg heeft daardoor nog een kans op promotie naar de vierde klas van de K.N.V.B. De heer Kalle, voorzitter van de Hans weertse Boys, verklaarde, dat volgens hem „het recht heeft gezegevierd". Naar zijn mening hebben verschillende mensen, die het helemaal niet gezien kunnen hebben, toch een verklarinr voor de protestcommissie afgelegd. Hi„ dacht hierbij aan dè grensrechter, die volgens hem ongeveer 80 meter van het doel van Hansweertse Boys was ver wijderd. Het leek hem het beste, dat de ploegen het nog maar eens uit zouden vechten. Het bestuur van Sluiskil heeft zondag een verzoek om herziening op de bus gedaan. Hierin voeren de Zeeuws-Vla mingen onder meer als argumenten aan, dat de beschikking van de protestcom missie niet gemotiveerd Is. Dit is vol gens het bestuur van Sluiskil in strijd met de reglementen. In de beschikking staat, dat de scheids rechter en de beide grensrechters op zettelijk hands binnen het strafschop gebied hebben waargenomen. Het be stuur van Sluiskil zegt hierover: „Hier voor werd een strafschop toegekend, dus een juiste toepassing van de spelregels". Volgens dit bestuur kan men alleen pro testeren tegen een onjuiste toepassing van de spelregels. De samenstellers van het verzoek om herziening, halen voorts een gedeelte aan uit het reglement voor scheidsrechters. Met kans van slagen zal men pas kun nen protesteren indien bijvoorbeeld de scheidsrechter in het strafschopgebied "je schop heeft gegeven voor het gebruik van hand of arm door een speler van de verdedigende partij. In plaats van een strafschop. Doch nooit zal een protest leans van slagen heb ben indien het gaat om de waarneming van de scheidsrechter. Het bestuur van SIniskil betreurt het, dat de speler, die de omstreden hands heeft gemaakt niet door de protestcom missie is gehoord. MAANDAG 24 JUNI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Grammofoonmuzie.;, eventueel actuali teiten. 12.40 Triptiek - vakantie - tips. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal ensemble. 13.45 Lichte orkestmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.30 Moderne orkest werken (gr.) 15,35 Grammofoonmuziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Koperen semble: moderne muziek. 16.50 Klas sieke grammofoonmuziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek (gr.) 17.40 Beursberichten. 17.45 Grammofoonmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: Surinamejoumaal door H. van Boheemen. 18.00 Populaire orgel bespeling. 18.30 Klassieke grammofoon muziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Mili tair orkest (opn.) 20.20 Rosa stond niet op, hoorstel. 21.55 Negro-spirituals (gr.) 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Pianorecital: moderne Nederlandse mu ziek. 2.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55- Boekbe spreking. 23.05 Zangrecital: Moderne Franse liedet-en. 23.33 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 12.00 Moderne pianomuziek (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel spel: lichte muziek. 13-00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Licht in strumentaal sextet.13.45 Modem Oost- Afrika, lezing. (H en slot). 14.00 Neder landse orkestwerken (gr.) 14.25 Moder ne kamermuziek (gr.) 14.40 Avances in het apenhuis, hoorspel. 16.00 Zestig mi nuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht orkest. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Licht en semble. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regerings uitzending: De Radiozilvervloot, gepre- centeerd door Elisabeth Mooy en Her man Stok. 19.30 Lichte grammofoonmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest: klassieke muziek. 21.30 Klankbeeld over de Akademie voor Expressie te Utrecht. 22.00 Western Time (gr.) 22.30 Nieuws. Even puzzelen 2 5 |A 5 7 r y *'r° F1 17 18 M6 19 ai Si ■ii 8 ft) 50 51 4Ü 55 55 4b f S? 58 59 H 11 HORIZONTAAL. 1. gevoelloos, 5. uitspansel, 9. wiel, 10. onbeschaafd, 12. nieuw (Gr.), 13. op- jeld, 14. puntige degen, 16. vertering, .7. domme kracht, 20. niets, 21. voer woord, 22. huidverdikking, 24. tarwe, 2t>. laatstleden, 27. akelig, 29. toetsing v. kwaliteit v. personen, 31. stad in Duits land, 32. rywielonderdelen, 34. munt in Joego-Slavië, 36. bid (Lat.), 37. halt!, 39. gevangenis. 40. plaatskaartenhokje. 41. leerling K.M.A VERTICAAL: •gelding, 2. spinneweb, 3 uitgave, 4. titel, 5. vogel, 6. uniek, 7. soort hert, 5. bijbel der Mohammedanen, 11. tijds delen, 15. schildersbenodigdheid, 18. op stootje, 19. kantoorbediende. 21. koper gravure, 23 treurig, 25. een persoon, 26. ontsmettingsmiddel, 28. stad in Bel gië, 30. feestgebak, 31. opdracht. 33., vóói (Lat.), 35. gordijnstok, 38. "Anno Christi (ln het jaar des Chr. tijdreke ning). De oplossing van de vorige ouzze' >s: z W IJ N R F II S t BS V U O D T P T O E r a B A K E N E B R p M A R E L S B L O S S E T 1 H E P <1 1 r R E S K M A a E E L P U R D A a B E T E E S O S a M U L T 1 n S O A O 1 E T O tl s E K E R .40 Dansorkest met zangsolisten. 23.10 Op de praatstoel. 23.30 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 16.30-17.30 Eurovisie: Persconfe rentie van President Kennedy op het Duitse Ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn. CVK/IKOR/RKK: 19.30 Logboek, jeugdprogramma over de Bij bel. 19.45 Ken-Merk, interkerkelijk ma gazine. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. 20.20 Zendtijd politieke par tijen: P. v. d. A. 20.30 Mensen van Japan, film (deel II). 21.00 De naakte waar heid, speelfilm. 22.30 Journaal. 22.35- 22.45 Filmverslag van de Tour de France VLAAMS-BELGISCHE TV-PROGR. 12.00 Reportage van de Tour de France. Tussen 16.00 en 17.00 Reportage van de Tour de France (Eurovisie). 19.30 Cul turele actualiteiten. 19.45 Franse les. 19.57 De weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Filmverslag van de Ronde van Frank rijk. 20.30 Panorama: De week in beeld. 21.00 Pro en contra: amusementspro gramma. 21.55 De vriend die een vyand was, politiefeuilleton. 22.45 Nieuws. DINSDAG 25 JUNI 1963 HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.10 Voor de kleuters. 10.25 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Middagklok noodklok. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Beiaardconcert. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De Groente man. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.) ?n 0 Morgenwijding 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. Vijf maanden voor dodelijke steek De rechtbank in Haarlem heeft de 21- jarige machinist ter koopvaardij P. N. O. uit Haarlem, die op zondagavond 31 maart op de Botermarkt in Haarlem de 35-jarige timmerman K. Bram uit Hoofddorp met een stiletto heeft dood gestoken, veroordeeld tot een gevange nisstraf van vyf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op de bewuste avond had de zeeman een caf?.mmhet centrum van Haarlem be zocht. Toen hij na twaalf uur op de Botermarkt liep, kreeg hij ruzie met een hem onbekende man. O. greep een stilet to met de bedoeling, zoals hij voor de rechtbank verklaarde, schrik aan te ja gen. Hij stak de man met het mes in de borst, waardoor deze ter plaatse over leed. Nieuw plan voor verbinding onder en over het Kanaal De voormalige Franse minister, J. Moch, die voorzitter is van de studie groep voor een brug over het Ka naal, heeft een 270 miljoen pond ver gend plan voor een verbinding over het Kanaal door middel van een brug-tunnel-brug, bekendgemaakt. In het plan is de bouw opgenomen van een brug var. Folkestone naar een kunstmatig eiland ruim vier myl uit de Engelse kust. Van daaruit zou den dan spoorweg- en autotunnels moeten worden gebouwd naar een kunstmatig eiland eveneens ruim vier mijl verder. Een brug zal vol gens het plan de laatste ruim dertien mijl naar Kaap Griz Nez, bij Calais moeten overspannen. Ieder eiland zou voorzien zijn van een hotel, restaurants, bungalows voor vakantiegangers, een strand, jacht haven, een landingsplaats voor heli kopters en een parkeerplaats voor 2000 wagens. Op een persconferentie heeft Moch ver klaard, dat het nieuwe plan gesteund wordt door dezelfde financiële groe pen. die het plan voor een spoorweg tunnel steunden. Het nieuwe plan zou tegemoet komen aan de kritiek, dat een brug gevaar oplevert voor de scheepvaart. HEIN m OPGESTELD TEGEN NOORWEGEN De Middelburgse atleet Hein Cujé neemt van dinsdag 25 tot en met vrij dag 28 juni a.s. deel aan de atletiek- landenwedstrijd tussen Nederland en Noorwegen. De Dynamo-atleet komt uit op de 3000 meter steeple-chase en de 5 km. Woensdag lopen de atleten in Drammen, de dag waarop in het Bis- Ietstadion van Oslo. De Middelburgse atleet moet het mo menteel wat voorzichtig aan doen, om dat hij een gaatje heeft in de Achilles pees. Evert Herman Juergens, een 21-jarige jongeman uit Amsterdam, is bezig voor een Nederlandse missionaris in Brazilië een ziekenhuis bij elkaar te bedelen. Twee jaar geleden begon hij liftend en fietsend z^jn tocht door de V.S., Canada, Mexico, Peru en Bra zilië. In '61 raakte hij in Brazilië be vriend met pater Roberto van Mee geren, die in Boca de Tefe, een dorp ui het oerwoud, voor de missie werkt. De Nederlandse missionaris zei dat hij een ziekenhuis met 36 bedden nodig had en Juergens beloofde daarvoor het nodige materiaal bijeen te bren gen. Sindsdien bezocht hij grote Amerikaanse maatschappijen waar hij om bedden, een jeep en een gene rator bedelde. Een vriend ln St.- Louis heeft al hetgeen hij tot dusver heeft gekregen opgeslagen. Deze week bevónd Juergens zich in New York, van Californië op weg naar St.-Louis. een grote omweg dus. Hy had een aanbod gekregen voor een gratis vlucht van Californië naar New York en vond dat het gemakkelijker was om van New York naar St.-Louis, dat midden in de V.S. ligt, een lift te krijgen, dan van Californië naar St.-Louis. Hij kreeg gelijk ook, want de American Airlines bood hem een gratis vlucht aan en gaf hem bovendien een dozijn eieren, wafels, zes stukken toast en vier glazen tnelk. Juergens die zei slechts acht cent op zak te hebben, vertelde dat hij enkele dagen niet ge geten had. MAASLLOVD STREEFKERK Hoor, EN LAAG WATER 25 juni Vllsslngen Terneuzen Hansweert Zierikzce Wemeldinge -f nap uur metei 4.29 2.34 5.02 2.50 5.42 2.59 5.55 1.84 6.12 2.13 nap uur meter 16.49 2.09 17.18 2.25 17.57 2.33 18.05 1.55 18.33 1.84 nap uur meter 10.48 1.94 11.24 2.09 11.54 2.23 11.35 1.56 11.58 1.77 nap uur meter 23.23 2.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3