BILT Axelse feestweek had vrolijk begin A. Volkers uit Middelburg was in Koudekerke sterkste ringrijder Een moderne camera of pro jector kopen Foto Verschoore ALMANAK Veer se drietal vóór Westkapelse ploeg Inbraak in Kapelse conservenfabriek ANKER RIJT SCHEEPSHUID ALS EEN SARDINEBLIKJE OPEN EXPOSITIE „ZWART-WIT" VAN GRAFICI IN HULST GEOPEND ZEISS IKON camera met wereldgarantie CONTAFLEX super f589.- Slot van pag. 1 van de Rode-Kruiswandeltochten of naar het Poolse monument voor de plechtigheid ter gelegenheid van de \ve- reldveteranendag. Deze wereldvetera- nendag werd overal ter wereld op de zelfde tijd gehouden. De wereldvetera- nenefederatie» die in 1950 werd opge richt omvat organisaties van oud-strij ders en oorlogsslachtoffers uit 40 lan den met meer dan 20 miljoen leden. Ver tegenwoordigers van de W.V.F., de Ne derlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruls, de Vereniging van Oud-onderofficieren van het Koninklijke Nederlands-Indische Le ger „Madjoe" en de Bond van Neder landse Militaire oorlogsslachtoffers wa ren naar Axel gekomen om deze her denking ditmaal hier te vieren. Nadat de deelnemers aan deze plechtig heid eerst op het stadhuis waren ont vangen, ging men naar het monument. Daar sprak als eerste de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Hij sprak over het nut van de wereldveteranenorganisatie in deze tijd. „Het ideaal van een wereld in wede is nu nog lang niet bereikt", aldus de commissaris. „Daarom is het goed, dat men in een wereld, waarin miljoenen mensen nog niet vrij zijn, be seft dat de strijd nog niet voorbij is". Na hem werd een boodschap van de J>resident van de wereldveteranenfedera- ie voorgelezen. Burgemeester Van Djj- ke sprak over de geschiedenis van Axel, die zo vol oorlog is. Hij begroette de Poolse oud-strijders, die in Axel zo van harte welkom zijn. „Deze herdenking hoort bij ons feest" zei de burgemees ter, „omdat zonder onze bevrijders, die hun bloed voor onze vrijheid hebben ge geven, wij dit feest niet kunnen vieren". Nadat de „Last-Post" was geblazen, legden jhr. mr. De Casembroot, burge meester Van Dijke en vertegenwoordi gers van de veteranenorganisatles kransen bij het Poolse monument. 150 florijnen Het was ai ongeveer zes uur, toen op eens Axel in beroering geraakte, want met een nogal nors gezicht kwam een ruiter in middeleeuws kostuum omringd door enkele soldaten de stad binnen- PROEF MET HOUTVERVOER VANUIT VLISSINGEN Vandaag maandag zal het schip „Kirsten Torm", geladen met 1400 ton hout uit Canada de haven van Vlissin- gen binnenlopen. Het is do bedoeling, dat dit hout in twee en halve dug in Renkuni is, waar de papierfabriek Van Gelder Is gevestigd. Het hout alle maal korte stukken boomstam zal vervoerd worden met vrachtwagencom binaties van verschillende vervoers ondernemingen. Als dit plan naar wens verloopt is het niet onwaarschijnlijk, dat Vlissingcn in de toekomst als aanvoerhaven voor Van Gelder Papierfabrieken zal worden ge bruikt. EINDEXAMENS Aan het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes slaagden voor het eindexamen h.b.s.-B: de dames C. T. Vleugel uit Goes en J. Kloosterman uit Waarde en de heren J. Bosman, A. W. Dekker, E. E. Hoogendoorn, W. Pieterse uit Goes, D. P. Bruynzeel uit Wissenkerke, A. J. Dekker uit Kapelle, P. A. Dicleman uit Yerseke, J. A. Hoogstrate uit Kloetin- ge, J. C. Lobbezoo uit Rilland-Bath, I. de Pagter en M. P. Smallcgange uit Krabbendijke. Afgewezen werden vier kandidaten. ONDERWIJZER (ES) Voor het eindexamen onderwijzer (es) slaagden aan de rijkskweekschool te Middelburg: de dames A. de Konlnck, Yerseke, W. Meerman, Tholen, T. v. Splunder, Blggekerke, J. Blanksma, Koudekerke, P. v. d. Broeke, Vllsslngen, en de heren: J. de Landmeter, Vlissin gen, A. Mabélus, Vlissingen, M. Rein- oudt, Nw.- en St.-Joosland, A. Brood man, Oostburg. Afgewezen 1 kandidaat. KLEUTERONDERWIJS Bij de aan dc opleidingsschool voor het Christelijk Kleuteronderwijs in Zeeland te Middelburg gehouden examens slaag den voor de akte hoofdleidster de dames: E. C. van dc Ree te Zaamslag, W. H. Schoonaard te Middelburg, A. T. Sinkc te Goes, P. M. Vos te Vlisslngon en D. C. Bax te Tholen. Eéné kandidate moest worden afge wezen. De examens zijn geëindigd. Totale uitslag: Leidstersexamen, 22 kandidaten. Toelatingsexamen gymnasium Aan het gymnasium te Middelburg z(jn voor het toelatingsexamen geslaagd: Machteld van Boven. Peter Dicleman. Nicky dc Jong. Sander Koolstra, Tac- kc Stol. Guus van der Veen en Nellie Vis (Middelburg); Yvon Bevers. Han Blom. Edy Cortvricndt, Nan Glslus, Paul Hessing, Wout Nieuwveld, Ma- riëtte dc Reepcr cn Carla Sluijter (Vlissingen): Bram Buijze (Kamper land); Geert van Maanen (Helnkens- zand); Wouter Tielkemeijcr (Goes); Johan de Wolf (Biggekerke). nyden. Vanwaar keek die heer zo kwaad? Het raadsel was al snel opge lost. Die heer was burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe, die een zak met 150 zilveren florijnen aan bur gemeester Van Dijke wilde geven. Wilde is eigenlyk wel een groot woord, want het moest. Westdorpe moet namelijk al sinds de middeleeuwen 150 gulden bealen aan Axel. Hoe dat kwam, deed burgemeester Van Waes op de receptie die net gemeentebestuur van Axel daar na gaf, uit de doeken. Zijn norse gezicht was overigens weer danig opgeklaard, toen hij het geld overhandigde en vertelde, dat in westdorpe een schat lag begraven, die Axel toebehoort. Deze schat wordt bewaakt door een „zwarte da me" die de schat niet prijsgeeft. Axel wil nu ieder jaar de interest van dat geld van Westdorpe hebben. „Maar heb enigszins wraak genomen" zei burgemeester Van Waes tot groot j vermaak van de aanwezigen. „Als tegenwicht tot die zwarte dame heb ik uit Axel een blonde dame" en hij keek hierbij naar zijn echtgenote, „meegenomen, die mij het verdriet over die som gelds ruimschoots doet vergeten". Maar hij kon het toch niet laten om Axel te laten weten, dat Westdorpe het geld node mist. „Jul lie presteren er nelemaal niets voor", j merkte burgemeester Van Waes op. i De juiste verklaring voor het verschul- I digde bedrag is, dat Westdorpe jaar lijks moet betalen voor de Axelse forti ficaties, die ook Westdorpe verdedigen tegen de vjjand. Voor een leuke onderbreking op de re ceptie zorgden een Axels jongetje en meisje in oud kostuum, die de burge meester een brief overhandigden. Het waren de kinderen van de aannemer F. Lensen. In de brief stond, dat de ge meente Axel het arbeidsloon van het metselwerk aan de bank voor de be jaarden ten geschenke kreeg. Burge meester Van Dijke bedankte de heer Lensen, geboren cn getogen Axelaar van harte. Behalve jhr. mr. De Casembrot waren de burgemeesters van Vogelwaarde, Ter- i neuzen, Zuiddorpe, Hoek en Koewacht aanwezig. Ook burgemeester F. Th. j Dijkmeester van Zlerikzee was er. Na mens de Vereniging van Nederlandse ge- meenten. Verder zagen we de directie j van de Nederlandse Stikstofmaatschap pij, de territoriaal commandant Zeeland, luitenant-kolonel LI. Meeter en de com mandant maritieme middelen in Zeeland, kolonel Hagdoorn. Jhr. mr. De Casembroot die tijdens de receptie wegging vertelde, dat hij de laatste twee dagen van de feestweek in Axel ook bij zou wonen. Wagenspel 's Avonds kon men zien, hoe Axel aan zijn stadsrechten is gekomen. Dit ge- i beurde in do vorm van een toneelstuk. Om zoveel mogelijk in de historische 1 sfeer te blijven, had men er een wagen spel van gemaakt, zoals dat ook vroeger gebeurde. Dc lieer R. de Jong verstrekte de historische gegevens voor dit spel en het geheel stond onder regie van de heer Toine van Bergen, provinciaal to- nceladviseur, die ook liet spel had ge schreven. De Axelse toneelamateurs zorgden voor enthousiast spel. De aankleding was bij zonder goed verzorgd en velen zien dan ook met interesse naar de historische op tocht uit, die in de loop van de week zal worden gehouden. Na dit spel sloot het trompetterkorps van de artillerie uit Breda met een taptoe de eerste feest- i dag af. Een feestdag, die zoals iedereen verzekerde aan de verwachtingen had beantwoord. (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken waarover wij U j gTaag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN i KOEL WEER. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk re gen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Koel weer. STRANDVERWACHTING. Minder fraai strandweer. Toennemcnde bewolking, gevolgd door regenfrontje. Matige, later vrij krachtige zuidwesten wind. In de middag 16 a 17 graden, zee water 15 graden. VOORUITZICHTEN: voorlopig koel en nog onbestendig door te grote depressie activiteit. ZON EN MAAN. 25 juni zon op 4.20 onder 2.1.04 maan op 8.43 onder 23.58 VERWACHT... PROVINCIALE. ZEE UW SE C OU RA Drukbezochte receptie van tandarts Knoop Velen hebben zaterdagmiddag jl. ge bruik gemaakt van de gelegenheid de heer en mevrouw H. B. J. Knoop geluk te wensen tijdens een receptie in het Strandhotei te Vlissingen. De heer Knoop vierde namelijk in alle opgewekt heid de dag, dat hij zich veertig jaar ge leden te Vlissingen vestigde als tandarts- Op deze receptie was het gemeente bestuur van Vlissingen vertegenwoor digd. het bestuur van het ziekenfonds Walcheren en voorts de besturen van tal rijke organisaties, waarin de heer Knoop thans nog een actieve rol speelt. Uiter aard waren ook veleen aanwezig uit de wereld van de medici, de tandartsen, apothekers, enz. Fraaie bloemstukken en tal van ge schenken, gaven bovendien nog een stof felijke vorm aan de vele goede wensen van de receptiebezoekers. Zeeuwse Grondig.... De ongeveer driehonderd deelne mers aan de P.Z.C.-rit hebben za terdag zoekend en snuffelend door Zeeland gereden op weg naar een eerste prijs. Het was een gemoe delijke rit waarvan velen genoten hebben, maar dat mag ook wel als de P.Z.C. de zaak organiseert nietwaar f Toch zat er in de auto van een Middelburger een jongetje met een benauwd gezicht naar buiten te kijken, alwaar zich het Zeeuw se land voor zijn ogen ontrolde rolde. Zeer onder de indruk van de strenge wedstrijdreglementen durfde hij het niet te vertellen. Hij durfde er met geen woord over te praten. „Wat heb je toch?", informeerde de ernstig puzzelrijdende pa, toen die na een tijdje de benauwde trekken op zoonliefs gezicht zag. .Ik moet. zo nodig. Ik moet zo héééél erg!" Het hoge woord was er uit. Maar papa, die de wedstrijdregels goed kende, kon zoonlief onmiddellijk geruststellen met de mededeling dat spoedig het rustpunt bereikt zou ivorden waar gelegenheid zou bestaan aan dit soort gespanner toestanden een eind te maken. Men arriveerde daar, zoonlief zon derde zich snel af en kwam na geruime tijd terug. De opluchting straalde meters van zijn gezicht af. js het gelukt?", vroeg papa langs zijn neus weg. Zoonlief bleek het grondig te heb ben gedaan om voor het volgendt deel van de rit geen enkel risico te nemen. Want hij verklaarde. „Ik ben op twee weecees ge weest!" „Waar is dat nou voor nodig vroeg pa licht verwonderd. .Nou", sprak de zoon, „er waren er twee. Ik ben eerst naar de vrouwelijke gegaan en toen naar de heerlijke..../' Groot was zaterdagmiddag de be langstelling te Koudekerke voor de ringrijc'erij, waar kampioen Minderhout werd onttroond en Volkers zich zijn opvolger mocht noemen, (Foto P.Z.C.) kapelle 76 r„ medaille commissaris der koningin; 3. Middelburg, 74 r.; 4, Sïnt- Laurens. 72 r.; 5. Biggekerke, 67 r.; 6. Zoutelande, 61 r.; 7. Koudekerke I 61 r.; 8. Ritthem, 58 r.; 9. Oostkapelle, 57 r.; 10. Gapinge, 57 r.; 11. Nieuw- en St.-Joosland. 56 r. De individuele prestaties in de 30 beur ten waren: 1. A. Volkers te Middelburg, 29 r„ me daille burgemeester Dregmans; 2. W. Maljers te Veere, 28 r.; 3. L. Minder- houd. Westkapelle, 27 r.; 4. S. Minder- houd te Westkapelle. 27 r.; 5. J. Pro voost te Domburg, 27 r.; 6. Maljers te Veere, 26 r.; 7. L. Vos te Zoutelande, 26 r.; 8. M. Verhage te Sint-Laurens, 26 r.; 9. P. Roose te Sint-Laurens, 26 r.; 10. L, de Pagter te Koudekerke, 25 r.; 11. S. Koets te Biggekerke, 24 r.; 12. J. Brasser te Veere, 24 r.; 13. Joh. Koets te Biggekerke, 24 r.; 14. A. Maljaars te Oostkapelle, 23 r.; 15. J. Wisse te Me- liskerke. 23 r.; 16. P. Geertse te Grijps- kerke, 23 r.; 17. J. van Wallenburg te Middelburg. 23 r.: 18. J. de Pagter te Ritthem. 23 r.; i9. J. Minderhoud te Westkapelle. 22 r.; 20. Jac. van Wal lenburg te Middelburg. 22 r.; 21. J. Reijnierse te Koudekerke. 22 r.; 22. Jac. de Klerck te Nieuwland, 22 r.; 23. A. de Visser te Vrouwenpolder, 22 r.: 24. J. Melse te Souburg, 21 r.; 25. H. Joos- se te Gapinge, 20 ringen. DS. P. HONKOOP OVERLEDEN In de pastorie van de Gereformeerde Gemeente te Yerseke is zondagmiddag op 71-jarige leeftijd overleden ds. P. Honkoop, predikant aldaar. Ds. Hon- koop was de nestor der predikanten van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Hij was voorzitter van het curatorium van de theologische school van de Gereformeerde Gemeenten tc Rotterdam en bekleedde naast verschil lende andere functies onder meer die van landelijk deputaat der emeritus predikanten. Ondanks zijn vergevorder de leeftijd was ds. Honkoop nog steeds in actieve dienst. Ds. Honkoop werd 8 december 1891 te Stolwijk geboren. Na eerst in de handel werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1929 toegelaten tot de opleiding aan de theologische school van de Gerefor meerde Gemeenten te Rotterdam. Na het kandidaatsexamen werd hij op 30 augustus 1933 door de. G. H. Kersten, toen docent aan de school en predikant te Rotterdam, bevestigd als predikant te 's-Gravenhage. In 1947 ging ds. Hon koop naar Rijssen, waar hij bleef tot 30 mei 1956. In dat jaar nam hij het be roep aan van de Gereformeerde Ge meente te Yerseke in de vacature ds. F. J. Dieleman, die bij een ongeval was overleden. Dank zij de inspanning en onder de doortastende leiding van deze predikant besloot de Gereformeerde Gemeente van Yerseke tot de bouw van een nieuwe kerk met bijgebouwen en pastorie. Dit complex is momenteel aan de Molenlaan in aanbouw. Een ernstige ziekte, die zich omstreeks vorig jaar oktober open baarde. maakte zondag een einde aan zijn arbeidszaam leven. De begrafenis is vastgesteld op donder dag 27 juni te Rijssen (O.) Toelatingsexamen h.b.s. Voor het toelatingsexamen aan de rijks h.b-s. en m.m„s. te Middelburg slaagden de volgende kandidaten: Jan de Kok, Marjan Hoogewerfl, Maar ten Wiemer, Jan Paul Andreae, Agnes Verlinde, Han Geldof, Ina Ruck, Hans Schipper, Lotte Meijer, Piet van Moo- lenbroek, Pieter Jan Kuiper, Meta Jurriaans, Danny van Aken, Hans van Eenennaam, Rudi Kraak, Jan Guust van Thiel, Karei Vermazen, Gerjanne Huisman1, Hilda Koster, Jeanet Minder houd, Paul Labrujère, Mark de Bokx, Dick Woudenberg, Rudi de Ruyter, Joost Bellaart, Marinus Jan Verstelle, Peter Faas, Vivian Lampe, Els Villée, Inge Straks. Marijke Breel, Anneke Si mons. Dineke Schouten, Marjam te Roller en Magda de Klerk, allen te Middelburg: Wim Minnaard en Jaap Hameling te Arnemuiden; Wim Corré en David Passenier te Domburg; Loe de Jager te Lewedorp; Cora Geïdof te Veere; Margot Corporaal, Marianne de Bruljne, Kitty Borghstejjn en Kees Reijnhout te Vlissingen; Leuni Minder houd. Jannie Slabber en Marjan van Rooyen te Westkapelle- Afgewezen werden 4 kandidaten. Leen Minderhoud verslagen Leen Minderhoud uit Westkapelle ïs niet meer Zeelands ringryder nummer één. Deze titel ging zaterdag naar A. Vol kers uit Middelburg. Dat gebeurde in Koudekerke, waar het puikje van de Zeeuwse ringrijders tijdens de kamp voor de eerste klasse elkaar in een boeiende strijd het kampioenschap be twistten. De overwinning van de jonge Middelburgse rijder was niet de enige verrassing: bij de drietallen ging het kampioenschap naar Veere, dat West kapelle na 2 jaar de ereplaats ontnam met 78 tegen 76 ringen. Het hoge aantal rake ringen was een prestatie, waarvan Z.R.V.-voorzitter P. Brasser, na de strijd zei: „Dit is nog nooit tevoren gebeurd". En hy wees er op dat dit jaar bovendien vier drietallen meer dan 70 ringen hadden gestoken: Veere (78), West kapelle (76), Middelburg (74) en Sint-Laurens (72). Ook individueel werden er prestaties geleverd, die er zijn mochten. De nieu we kampioen, A. Volkers, stak 29 van de 30 beurten in en bleef daarmee juist één ring boven kanshebber W. Maljers uit Veere, die de laatste ronde het fa tale steekje liet vallen: 28 ringen. Drie deelnemers volgden hem op de hielen met 27 stuks. Dat waren de na 3 jaar onttroonde Leen Minderhoud uit West kapelle, zijn broer Sam en J. Provoost uit Domburg. De meeste volgringen maar liefst 19 stuks reed kampioen A. Volkers. De traditionele ritten om de pollepel werden na een langdurige kamp een overwinning voor L. Minder houd. Vanaf 's morgens negen uur tot 's mid dags tegen vijven waren de 55 deelne mers uit 19 Walcherse gemeenten in de baan. Hun verrichtingen werden met name in de middaguren gevolgd door honderden toeschouwers, die rijen dik het Koudekerkse Dorpsplein omzoom den. Naast talrijke badgasten gaven ook vele Walcherse liefhebbers van dit folk loristische festijn acte de présence. Zij konden genieten van fleurige, sportieve strijd, die vooral tegen het einde ener verend werd. Burgemeester J. L. Dregmans reikte na afloop de prijzen uit. Hij toonde zich daarbij verheugd, dat de wedstrijd, evenals de eerste maal, in 1950, in Kou dekerke was gehouden en gaf de Z.R.V. een schouderklopje voor de voortreffe lijke organisatie. Met een persoonlijk woord overhandigde hy daarna de ere prijzen aan de winnaars. De uitreiking van de talrijke overige prijzen nam de heer P. Brasser voor zijn rekening. De resultaten De resultaten van deze eerste klasse kamp zijn bij de drietallen: 1. Veere, 78 r.; wisselbeker definitief, plus medaille prins Bernhard; 2. West- Brandkast bleek niet te vermurwen Bij de LHvA-conservenfabriek in Ka pelle ïs vorige week In de nacht van donderdag op vrydag ingebroken. Door een raam te forceren heeft men zich toegang tot de fabriek verschaft. Via de kantine, waar wat kleingeld uit de kantinebas werd meegenomen, zyn de dader (s) in het kantoor gekomen. Daar heeft men de brandkast onderhanden genomen. Het slot was beschadigd, maar men kon de kast niet openen. In het kantoor vond men wel twee zo goed als nieuwe telmachines die even eens zijn meegenomen. Door de fabriek was die dag geld van de bank gehaald voor uitbetaling van lonen, dat op vrij dag zou gebeuren. Het is waarschijnlijk dat de dader(s) hiervan op de hoogte zijn geweest. 's Morgens werd de inbraak ontdekt. Direct is de politie gewaarschuwd die met een speurhond de omgeving heeft afgezocht, evenwel zonder resultaat. Wel zijn er vingerafdrukken gevonden. Iraanse minister van landbouw naar Zeeland Als onderdeel van het bezoek van de minister van landbouw van Iran, Zijne Excellentie Generaal Rlahi aan Neder land, daartoe uitgenodigd door de Ne derlandse regering, zal deze op 27 juni a.s. een bezoek aan Zeeland brengen, Het bezoek geldt het Koninklijk Kweek- bedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Kapelle-Biezelinge. Na aankomst van Zijne Excellentie per legervliegtuig op de vliegbasis Woens- drecht, zal hij zich naar de wetenschap pelijke afdeling van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Rilland-Bath begeven om zich op de hoogte te stellen van de projecten die aldaar uitgewerkt worden ten behoeve van Iran. Aan de lunch met de directie van D. J, van der Have n.v. zullen ook enkele figuren uit het Nederlandse bedrijfsle ven met belangen in Iran aanzitten. In trouwzaal van stadhuis Burgemeester Lockefeer: cultuur helpen bevorderen Een opmerkelijk gezelschap van drie grafische kunstenaars, aangevuld niet een jonge beeldhouwer, zag za terdagmiddag een expositie van hun werk geopend in het stadhuis van Hulst- Een tentoonstelling, waarvan burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst in zjjn officiële toespraak kon zeggen dat hy deze met genoegen opende. Burgemeester Lockefeer wees er voorts op dat de cyclus van jaariykse tentoonstellingen in Hulst een gelukkige culturele traditie be gint tc worden. „Wjj moeten steeds de cultuuruitingen helpen bevorderen, in deze tjjd van lawaai; kitsch en would-bc gedoe", zo zei hy onder meer. Alvorens de aanwezigen zich in het ten toongestelde werk van de grafici Gerard Gaudaen uit België, Helmuth Günther uit Duitsland en Guido Met- ters uit Hulst en van de beeldhouwer Luc Mayeres uit België gingen ver diepen, hield drs. Louis Lockefeer uit Hulst een inleidende toespraak, waarin hij niet alleen het werk der exposanten, doch ook de grafische technieken als zodanig aan een be schouwing onderwierp. Ook stond drs. Lockefeer even stil bf het feit, dat het karakteristieke stad huis van Hulst al geruime tijd het culturele stempel draagt dat de daar in gehouden exposities er in hebben gebracht. Hy wees voorts op het be lang van deze (eerste twee) expo sities die deze zomer onder auspiciën van de vereniging Noord-Zuid in Hulst ls ingericht en wel onder de naam „Wit-Zwart", hetgeen uiter aard duidt op de grafische technie ken. De tweede expositie van deze zomer zal geopend worden op 3 augustus en werken bevatten van onder andere de Middelburgse schil der Reimond Kimpe en de Hulstenaar Guido Metsers. In een duidelijke en zeer interessante inleiding gaf de heer Lockefeer een verhelderend overzicht van de ver schillende grafische technieken, van de oude houtsneden tot en met de lino, uitgaande van de stelling dat het zwart-wit werk zeker niet ge makkelijker en goedkoper is dan het schilderen met verf, zoals velen den ken. Daarbij beschreef de heer Lockefeer de ontwikkelingen der technieken in de geschiedenis en ten slotte onderwierp hij de exposanten aan een korte be schouwing: Gerard Gaudaen uit het Belgische St.-Niklaas, de 36-jarige beroepsgraficus die het métier, tot in de finisses beheerst, de 40-ja- rige Duitser Helmut Günther uit Düsseldorf, eveneens beroepsgraficus die als een verlate expressionist zijn landschappen formeert, de 22-jarige Guido Metsers uit Hulst die zijn stu die in Antwerpen deze maand beëin digt en zich sinds een jaar op de grafische kunsten toelegt en ten slot te de jonge Antwerpse beeldhouwer Luc Mayeres die zijn studie inmid dels ook heeft beëindigd en voor de eerste maal exposeert. expositie L_ tot 14 juli geopend blyft- ïulst, Een beeld van het wagenspel, dat zaterdagavond op de Markt te zien gaf, hoe de stadsrechten aan Axel werden verleend. (Foto P.Z.C.) Exploitant voor jachthaven in Kortgene Sir. C. J. G. Becht te Bosch en Duin wordt de exploitant van de jachthaven in Kortgene. B. en w. stellen de raad onderdagmiddag a.s. voor aan hem te verkopen „het eeuwigdurend erfpacht- recht op het jachthaventerrein ten oos ten van de Veerdam" tegen een prijs van 345.000. B. en W. bieden de raad dit besluit „met gevoelens van vreugde' aan, zo verklaart het college in een toe lichting. De toekomstige exploitant van de jacht haven heeft het gemeentebestuur ver zocht om optie op enkele terreinen in de omgeving van de jachthaven. Hy doet dit verzoek omdat naar zijn mening de exploitatie van een object als de jacht haven ook vraagt om een harmonische ontwikkeling van de rondom gelegen terreinen. Verder komen tijdens deze vergadering aan de orde een aantal voorstellen tot verkoop van grond en een voorstel om aan de Coöperatie van de Vissersvereni ging en de N.V. Poppe de twee aan de vissershaven te bouwen loodsen te ver huren voor respectieveiyk 850 en 1250 per jaar. Aan Rijkswaterstaat willen b. en w. het te bouwen havenkan toor te Colijnsplaats verkopen voor 8500. Daarnaast zijn er voorstellen om 800 beschikbaar te stellen voor de aan schaf van een fotocopieerapparaat, 2500 te voteren voor het Jierstellen van /endijkje te Kats, subsidies van in 25 te verlenen voor school- sportdagen van alle lagere scholen op Noord-Beveland en de ulo te Kortgene, met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een lening aan te gaan van 300.000 en de rente en aflossing te ga randeren van een door de gebr. J. en R. van Belzen te Colijnsplanls te sluiten le ning voor de aankoop van een tweede hands schip. AUTO'S BOTSTEN OP RIJKSWEG weg te Biezelinge zijn zaterdagmiddag twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De neer C. S. uit Biezelinge kwam uit de richting Goes gereden en wilde links naar Bieze linge afslaan. Achter hem reed C. W. J. uit Breda, die, op het moment dat S. af sloeg aan het inhalen was. Op het lin-- kerweggedeelte kwamen belde voertui gen in botsing. Beide auto's werden flink leschadlgd. WEDSTRIJDEN OP TOOGDAG VAN C.J.B.T.B. EN C.P.M. Zaterdag hebben ruim 150 jongens en meisjes, aangesloten by de Zeeuwse C.P.M. en de CJ.B.T.B. in dc veiling te Middelburg meegedaan aan wedsrry- den ter gelegenheid van de tweede zo- mertoogdag. Het is een zeer geslaagde dag geworden. Een op het programma vermelde judo-demonstratie, die 's avonds gehouden zou worden ging niet door, evenals de korfbalwedstryd 's middags, waarvoor te weinig deelne mers hadden ingeschreven. Om tien uur begon de serie wedstrij den met een „creatief spel", waarby de vier verschillende afdelingen, één van de opgegeven onderwerpen moesten uitbeelden. Van de vijf onderwerpen werden al leen gekozen „markt", „vakantie" en „het platteland vroeger en nu". In een bijzonder aardig toneelspel had do af deling Biggekerke dit laatste onder werp uitgebeeld. In klederdrachten ga ven zij een voorstelling van het „oude" en „nieuwe" plattelandsleven. Ze won nen hiermee de eerste prijs: een taart, 's Middags was het een hele drukte In de veilinghal van de Coöp. Velling- vereniging Walcheren, toen verschil lende wedstryden werden georgani seerd, zoals touwtrekken, gewicht- schatten van landbouwproduktcn, herkennen van zaden van tuinbouw- firodukten. een tandemrace en een ntelllgentletest die zich voorname lijk bepaalde tot moeilijke vragen op landbouwgebied. Voor de oriëntatierit voor auto's en bromfietsen was dit jaar weer veel be langstelling. Vanaf de Kruisweg vlak bij Hoorenvliedt startten de deelne mers om half drie voor een lange rit over Walcheren. Bij de auto's behaal de A. de Koeljer uit Zeeuwscli-Vlaande ren het hoogste aantal punten, bij de bromfietsen D. Joziasse uit Koudeker ke. Beiden kregen als eerste prijs een grote taart. Na de maaltijd deelde de secretaris van de C.J.B.T.B., de heer Mol uit Goes in de veilinghal de uitslagen mee en over handigde hij de prijzen aan de win naars. Dit was tevens het einde van deze geanimeerde zomertoogdag. Auto bii afremmen over de kop Omstreeks elf uur zaterdagavond sloeg een personenauto, bestuurd door F. C. de P. uit Zaamslag op de hoek Axclse- straat-Lel lest raat te Terneuzcn over dc kop bij het afremmen voor een tegenlig ger. De bestuurder en een inzittende kre gen geen verwondingen, de auto werd flink beschadigd, maar kon nog rijden. Het Zwitserse motortankschip „(Jetli- berg" is zondagmorgen half elf ernstig beschadigd bij een botsing met het Bel gische motorschip „Cammee" in de monding van de buitenhaven van Hans- weert. De „Cammee" scheurde met het klipanker open over 5 meter lengte en 30 cm hoogte. Het Zwitserse vaartuig, dat in het (enige) laadruim 103 ton formaline vervoerde, begon snel te zin ken. Met probeerde het schip daarom omhoog te zetten in de haven voor de scheepswerf. Het ter assistentie uitge varen bergingsvaartuig „Inktvis" van Polderman slaagde erin met pompen het zinkende schip drijvende te houden. La ter heeft men bij opkomend water het schip steeds verder het slik opgeduwd, waardoor het bij laag water droogviel. Men wil tegen het gat platen lassen opdat het vandaag maandag weer vlot kan komen. Dc „Cammee", kreeg een scheur In de voorpiek, maar is door gevaren naar Duisburg. De „Uetlibcrg" van 579 ton was onder bevel van kapitein Schaad op weg van Bazel naar Sluiskil, bc „Cammee" (493 ton), eigendom van Plouvier Co., Ant werpen, was onder commando van kapi tein Van Belzen met 329 ton benzine op weg van Antwerpen naar Duisburg. De botsing ontstond toen dc „Uetliberg" do haven van Hansweert verliet. Op de foto: het gat in dc „Uetliberg",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2