ENTHOUSIASTE ONTVANGST VOOR KENNEDY IN KEULEN EN BONN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weer Chinese aanval op Russische politiek Concilie wordt voortgezet President begon zijn Europese reis Formateur dr. De Kort heeft keuze gemaakt Herauten te paard openden feestweek in Axel Arrestatie in de moordzaak-Evers Schoutvan Waes gaf f 150.- aan Schout van Diike BOEDIAF IS GEARRESTEERD OPGEWONDEN MENIGTE RIEP GAST NAAR BUITEN NU TYFUSGEVALLEN IN ENGELSE BADPLAATS In de Engelse badplaats South Shields, zijn enkele t,vfu9gevallen geconstateerd. Negen mensen zijn met tyfusverschijnse- len in een ziekenhuis opgenomen. Bij een 14-jarig meisje is men er zeker van, dat zij met tyfus is besmet. Vyf anderen worden er „zeer sterk" van verdacht door de ziekte te zijn aangetast, aldus wordt uit medische kringen in South Shields vernomen. Het hoofdvan de dienst volksgezondheid, dr. Alan Buchan, verklaarde dat er een onderzoek werd ingesteld naar de bron van de ziekte. President Kennedy is gisteren in Keulen en Bonn, aan het begin van zijn tiendaags bezoek aan Europa, een enthousiast ontvangst ten deel gevallen. Vijfduizend mensen waren naar het vliegveld Wahn bij Keu len gekomen om de president daar te zien arriveren. Kennedy werd op het vliegveld begroet door bondskanselier Adenauer en het West- duitse kabinet. De rit naar de stad werd een ware triomftocht. De politie schatte dat in Keulen en Bonn ongeveer anderhalf miljoen mensen op de been waren om de Amerikaanse president te verwel komen. In Keulen moest de president zelfs op het balkon van het stadhuis verschijnen omdat een reusachtige menigte hem naar buiten riep. Even later begaf hij zich onder de opgewonden mensen en schudde de hem toegestoken handen. In zijn begroetingswoord op het vlieg veld Wahn zei bondskanselier Adenau er het bezoek van Kennedy op te vat ten als een politieke daad. De presi dent had volgens Adenauer voor de eenheid van de westelijke alliantie niets beters kunnen doen dan het be zoeken van West-Duitsland en andere Westeuropese landen. Hij herinnerde eraan dat Kennedy nog onlangs opnieuw heeft beloofd dat de V.S. West-Europa en West-Berlijn zul len verdedigen, „waarvoor de Duitsers oprecht dankbaar zijn". Krachtbron Kennedy antwoordde onder meer, dankbaar te zijn voor de uitnodiging voor het bezoek. „Onze eenheid werd gesmeed in een tijd van ge vaar. Zij moet worden gehandhaafd in een tijd van vrede. Onze gemeen schap werd gesticht om een nieuwe oorlog te voorkomen. Zij moet nu een nieuwe weg naar de vrede vin den. West-Europa is niet langer door strijd verzwakt, maar begint snel te delen in welvaart en veilig heid". West-Europa is niet langer de broei kas voor een wereldoorlog, maar een instrument van eenheid en een voor beeld van verzoening. West-Europa is tenslotte niet langer een gebied dat hulp nodig heeft, maar kan nu een krachtbron zijn voor alle krachten der vrijheid over de gehele wereld", aldus Kennedy. De 42 iaar oude Byron de la Beckwith, uit Jackson (Mississippi), een oud-mari neman, die het beroep van vertegen woordiger uitoefent, is in de nacht van zaterdag op zondag door de Amerikaan se federale recherche (F.B.I.) gearres teerd. Byron de la Beckwith, die tot de raad van blanke burgers behoort, werd be schuldigd van moord op de negerleider Medgar Evers De federale regering heeft niet de be voegdheid om hem wegens moord te vervolgen. De aanklacht werd echter uitgesproken door de politie van Jack- Onder toejuichingen van de belangstel lenden reed de president hierna staan de in een open wagen met kanselier Adenauer naar Keulen. In het stadhuis van Keulen werd presi dent Kennedy verwelkomd door burge meester Burauen, die hem een 19de eeuws geïllustreerd boek over de R(jn overhandigde. Naar Bonn Daarna reed de president naar de ka thedraal om de hoogmis bij te wonen. Na de hoogmis verlieten bondskanselier Adenauer en president Kennedy Keulen op weg naar Bonn, waar evenals in Keulen honderdduizenden waren sa mengestroomd om de Amerikaanse president toe te juichen- Na een toespraak op het stadhuis begaf Kennedy zich naar Bad Godesberg, de diplomatenstad hij Bonn, waar hij zijn intrek nam in een gebouw, dat toebe hoort aan de Amerikaanse ambassade. Albanië en N.-Korea doen ook duit in het zakje Peking wordt door Noord-Korea gesteund „Zeri i Popullit", het blad van de Alba nese communistische party heeft giste ren met kracht stelling genomen tegen wat het de „grote samenzwering" tus sen de Sowjet-Uuie plus haar satellieten en het westen noemt. Vrijwel tegelijkertijd met deze publika- tie verscheen er gisteren in Peking een gemeenschappelijk communiqué van communistisch China en Noord-Korea, waarin een heftige aanval wordt ge daan op de theorie van de vreedzame coëxistentie, die al zolang door Kroesj- tsjew verdedigd wordt. In Moskou werd vrijdag, na afloop van de bijeenkomst van het centrale comité van de Sowjet-Russisohe communisti sche partij, een communiqué uitgegeven, waarin de aanvallen van Peking op de politiek van Moskou „ongegrond en lasterlijk" worden genoemd. Men kan dus zeggen dat beide partijen de Sow- jet-Unie met haar satellieten en China met de zijne zich voor het op 5 juli in Moskou beginnende overleg tussen de Sowjet-Russische en Chinese communis tische partij op bepaalde stellingen heb ben vastgelegd. Veroordeeld In het communiqué van China en Noord-Korea, dat in Peking gepubli ceerd werd, wordt het „moderne revi sionisme" met kracht veroordeeld. De strijd hiertegen wordt van groot be lang genoemd voor het lot van de mensheid. Voorts wordt het „abso luut ontoelaatbaar" genoemd de bui- Ben beeld van de triomfale in tocht van president Kennedy in Bonn. Met bondskanselier Aden auer reed de president in een open auto door de straten van de bondshoofdstad. KEUZE V.V.D. MEEST WAARSCHIJNLIJK Vandaag worden 3 fractievoorzitters ingelicht (Van onze parlementaire redacteur) Dit weekeinde heeft de kabinets formateur eindelijk zijn voorkeur rijdt om daar zijn 150 florijnen te overhandigen aan burgemees ter Van Dijke. (Foto P.Z.C.) bepaald. Vrij algemeen wordt aan genomen, dat hij de P.v.d.A. ter zijde zal schuiven en besprekingen zal openen met de V.V.D. Vandaag heeft dr. De Kort een bespreking met de fractievoorzitters van de drie confessionele partijen K.V. P., C.H. en A.R. waarin hij zijn keuze bekend zal maken. Naar wij vernemen zal hij na afloop van dit gesprek een onderhoud hebben met de liberale fractieleider mr. Toxo- peus. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat de uitgesrpoken voorkeur van de protestants-christelij ke partyen by het bepalen van de keu ze de doorslag heeft gegeven. Voorkeur bepaald Na het bezoek dat de kabinetsforma teur zaterdagochtend aan Soestdijk had gebracht, liet het kabinet van de koningin weten dat dr. De Kort een tussentijds rapport had uitgebracht. Uit deze summiere mededeling bleek dat de formateur zijn opdracht niet had te ruggeven zoals in sommige kringen werd verwacht. Daaruit kon worden afgeleid, dat eindelijk een keuze was gemaakt. Een conclusie, die gisteren werd be vestigd door de formateur, toen hij officieel liet weten dat hij „op grond van ontvangen brieven en gevoerde gesprekken gekomen is tot het be palen van een voorkeur voor samen werking". Hij zou hierover de frac- Incident aan de grens van Jemen By een incident aan de grens tussen het sultanaat Lahej dat deel uit maakt van de Zuidarabische federatie en Jemen is zaterdagavond een Britse soldaat doodgeschoten, 25 Britten wor den vermist. Vijfenveertig Britse militairen die in de woestijn op oefening waren, vergisten zich in de weg en kwamen in Jemen terecht. Jeministische militairen open den onmiddellijk het vuur. Slechts twin tig Britten keerden naar hun basis te rug. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels de Ver. Staten die de Britse belangen in Jemen behartigen, verzocht bij de autoriteiten van Jemen te bemiddelen opdat de ver dwenen militairen opgespoord kunnen worden. Zoals bekend, gaat Jemen niet akkoord met Engelands positie in Aden. Pnuskroning op Eurovisie-net Voor het eerst in de geschiedenis zal een paus niet in de kerk wor den gekroond maar in de open lucht óp het St.-Pietersplein. Paus Paulus VI heeft besloten dat deze pauskroning zal geschieden op zondag 30 juni, des avonds om 18 uur. Paulus VI nam dat onge wone besluit omdat de Vaticcanse basiliek niet zoveel mensen kan bevatten daar het grote midden schip nog steeds in beslag wordt genomen door de tribunes, die daar zijn gebouwd in verband met het concilie. Het kroningsfeest zal door radio- Vaticana, door talrijke andere ra diostations en door de Italiaanse televisie worden uitgezonden. De Italiaanse uitzending wordt in het Eurovisienet opgenomen. tievoorzitters van de christelijke partijen vandaag inlichten. In leidende K.V.P.-kringen meende men gisteravond, dat de V.V.D. de uitverko rene zou zijn. Uit het gesprek vandaag tussen de drie confessionele fractielei ders met dr. De Kort en het onderhoud dat vervolgens met mr. Toxopeus wordt gevoerd, zal uiteindelijk moeten blijken of er inderdaad officiële bespre king geopend kunnen worden met de V.VD. BYKOWSKY EN TERESJKOWA OP HET RODE PLEIN GEHULDIGD De Russische ruimtevaarders kolonel Valery Bykowsky en Valentina Teresjkowa zijn zaterdag op het Rode Plein op grootse wijze gehuldigd. De beide ruimtevaarders arriveerden met een IIjoesin-18 op het vliegveld van Moskou, waar zij werden begroet door premier Kroesjtsjew en andere leden van de Sowjet-regering, hun familieleden en hun collega-ruimtevaar ders. In een open auto maakte het gezelschap de rit van twintig km naar het Rode Plein langs wegen, die omzoomd waren met juichende mensen. Op het Rode Plein, dat versierd was met bloemen, vlaggen en portretten van Russische leiders, leidde premier Kroesjtsjew Bykowsky en Teresjkowa persoonlijk de trappen van het Lenin-mausoleum op. In zijn huldigings toespraak kondigde de Russische premier onder meer aan, dat er in Mos kou een bronzen borstbeeld van de eerste ruimtevrouw zal worden ge- Tijdens een ontvangst in het Kremlin ontvingen beide ruimtevaarders uit handen van president Brezjnjew de versierselen behorend bij de Orde van Lenin. Bovendien hebben zjj de titel „helden van de Sowjet-Unie" en „vlieger-kosmonaut" gekregen. Foto: de twee ruimtevaarders met Kroesjtsjew in een open auto op weg naar het Kremlin. DRUK PROGRAMMA OP EERSTE DAG Toen de Axelaars zaterdagmorgen opstonden, schudden ze bedroefd het hoofd. Het regende namelijk niet in Axel, nee, het stortregende. Dat kon men zaterdag in Axel net niet gebruiken, want het was de eerste dag van de feestweek, die er gevierd wordt ter gelegenheid van het 750-jarig stadsjubileum. Maar ondanks die regen, reden om negen uur in de ochtend herauten te paard door de stad om de „bur gei's en burgeressen van Axel" op te roepen om de 750 jaar stads rechten feestelijk te herdenken. „Moge een ieder zich verheugen in de groei en bloei van onze goede stede" was de slotzin van deze proclamatie. Doel feestweek Maar de lucht, bleef grijs van de regen, maar de feestrede van burgemeester M. K. van Dijke in de bijeenkomst van de gemeenteraad, waarbij onder meer de Belgische consul, ir. C. F. M. J. Watz aanwezig was, was echter zo boeiend dat men de regen vergat. Na die rede begon het feest pas goed en de regen hield dan ook prompt op. In deze feestrede schetste burgemeester Van Dijke onder meer het doel van de feestweek. Hij zei daarbij: „De grondlegger van ons huidig gemeentelijk bestel, de grote staatsman Thorbecke, heeft eens ver klaard, dat naar zijn oordeel goed staatsburgerschap begint bij een goed plaatselijk burgerschap. In dit licht be zien is het van meer dan plaatselijke be tekenis, dat wij het feit van het 750- jarig bestaan van onze stadsrechten hebben aangegrepen om een zodanig herdenkingsfeest te vieren, dat door middel van vele manifestaties de bur gerzin wordt gevoed en verlevendigd. Zonder een gezonde burgerzin is een plaatselijke gemeenschap gedoemd te sterven. Met een variant op een bekend zou ik willen stellen: een stad ie leeft, bouwt aan haar toekomst en houdt tevens haar historie in ere". Die plaatselijke burgerzin, waar burge meester Van Dijke op doelde, kwam wel goed tot uiting in het defile van de sportverenigingen en de Rode-Kruis- wandeltochten 's middags op de markt. Alles wat Axel was, stond aan de kant of liep langs het bordes van het ge meentehuis waar b. en w. stonden. Ook de oudjes van Axel waren present: Zij liepen in groepsverband achter e'en bord, waarop stond „Ook de bejaarden van Axel presenteren zich". Maar vóór deze Axelse manifestatie, was er al heel wat gebeurd. De jeugd had ballonnen opgelaten en de christelijke gymnastiekvereniging „Voorwaarts" gaf gymnastiekdemon- straties op het sportterrein aan de Buitenweg. Wethouder C. van Bende- gem opende de feestmarkt en het standwerkersconcours, terwijl wet houder M. L. M. IJsebaert de brade rie in de Weststraat opende. Aan het standwerkersconcours heeft iedreen veel plezier beleefd. Vijf standwerkers probeerden elkaar de loef af te steken in welsprekendheid. Het was dan ook moeilijk voor de jury om uit te maken, wie nu eigen lijk de winnaar was. Uiteindelijk werd A. Jongkind met fruitpersen eerste, maar het had evengoed an ders kunnen wezen, want de heren met de schuursponzen, de camera's, de goudvissen en de ballpoints waren zeker zo welbespraakt. Tentoonstelling Burgemeester Van Dijke opende voorts de tentoonstelling van kunstenaars uit de omtrek. Op deze nog bescheiden in omvang zijnde tentoonstelling exposeer de Jeltje Ratsma en haar man Volkert v. d. Willigen uit Vogelwaarde met Piet de Bodt uit Zaantslag hun schilder werken, terwijl Lizzy Hanierlinck uil Sas van Gent beeldhouwwerken en plas tieken tentoonstelt. Piet de Bodt heeft het met zijn expres sionist sche schilderijen gezocht in het Zeeuwse landschap. Volkert v. d. Willi gen behoort, zoals hij zelf zegt, niet bij een bepaald -isme. De schilderijen van v. d. Willigen Hjken op angstige droom beelden. zyn vrouw die voornamelijk portretten exposeert geeft enkele rake typeringen. Lizzy Hamerlinck laat naast enkele abstracte beelden, ook ver scheidene klassiek-georiënteerde werk stukken zien. Burgemeester N. W. Eisen van Hein- kenszand, voorzitter van de Stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars sprak zijn bewondering uit over deze expositieruimte, die in twee dagen tijos van café tot een kleine, maar lichte zaal was omgebouwd. Het ligt tenlandse politiek van de socialisti sche landen eenzijdig te herleiden tot vreedzame coëxistentie. Noord-Korea zegt zij het niet recht streeks China zijn volledige steun toe in zijn ideologische strijd met de Sowjet-Unie. Het communiqué behelst de krachtige indirecte waarschuwing die tot nu toe aan het adres van de Sow jet-Russische partij is gedaan over de toenadering tot de ZThdslavische partrj. „Eén lijn trekken met de kliek van Tito kan slechts verraad betekenen aan het Marxisme en Leninisme", aldus het com muniqué. Dit bevat verder nog een veroordeling van de politiek van de Ver. Staten. „Op het ogenblik kan er geen strijd voor de vrede zijn zonder strijd tegen het Amerikaanse imperialisme". PAUS PAULUS VI: Voortzetting van het concilie, her ziening van het kerkelijk recht, oplossing van de sociale proble men, en arbeid voor de vrede en de eenheid der christenen, dit is het program dat de nieuwe paus, Pau lus VI, gedurende zijn pontificaat zal trachten uit te voeren en waar mee hij ondubbelzinnig heeft ver klaard dat hij het werk van wijlen paus Joannes XXTTT op alle punten wil voortzetten. Paus Paulus zette dit program uiteen in een radioboodschap die hij zaterdagoch tend om elf uur in de Sixtijnse kapel uitsprak voor het forum van het kardi- naalscollege, maar welke hjj richtte tot de gehele wereld. De paus vroeg om maatregelen ter on dersteuning van de onderontwikkelde landen, „waarin de levensstandaard dik wijls mensonwaardig is". Er is een be studering over de gehele wereld nodig ter verbetering van de levensomstan digheden. „Het nieuwe tijdperk dat veroveringen in de ruimte is begonnen, zal speciaal door God gezegend worden wanneer de mensen leren elkaar in waarheid eerder als broeder dan als mededinger te her kennen". In een herderlijk schrijven by de keuze van paus Paulus, dat gisteren in de r.-k. kerken is voorgelezen zeggen de Neder landse bisschoppen onder meer: „Een nieuwe paus, een nieuw „mens", maar geen nieuw pausdom. Wij geloven, dat dezelfde H. Geest dezelfde Kerk van Christus weer zal leiden, zij het dan door een andere dienaar. Wij geloven dat de bijzondere taak, die Petras onder de twaalf apostelen had is overgegaan op Joannes Baptista kardinaal Montini, die als naam heeft aangenomen Paulus VI, en daarom verheugen wij ons. De Rots is weer in ons midden. De zicht bare steenrots, die ons allen houvast geeft en daardoor onze eenheid bewerkt. Wij geloven, dat Hy namens Christus Diens schapen en lammeren weidt", al dus de bisschoppen. „Wq hebben vertrouwen, dat Gods Geest ons in Paulus VI een paus gaf die de nodige gaven zal bezitten ons te leiden in de dagen die ons nu te wachten staan. Danken we God voor onze nieu we paus en geven we paus Paulus VI tegelijkertijd de onmisbare steun van ons aller gebed". In een communiqué van de oppositionele Algerijnse socialistische-revolntiepartij is gezegd dat Mohammed Boediaf, voor malig minister en lid van het politieke bureau van het aan de macht zjjnde nationale bevrijdingsfront „verdwenen" is en dat er alle reden is om aan te ne men dat de autoriteiten hieraan niet vreemd zyn. Boediaf is thans een der voornaamste politieke tegenstanders van de Alge rijnse premier Ben Bella, met wie nij destijds samen het bevrijdingsfront hielp oprichten. Mevrouw Boediaf heeft gezegd, dat de Algerijnse president, Ben Bella, zater dagavond tegen vrienden van de familie Boediaf heeft verklaard, dat de voor malige minister is gearresteerd. Een reden voor de arrestatie werd niet op gegeven. trouwens in de bedoeling om voort aan meer exposities in Axel te hou den. „Dat zou dan mooi in de raads zaal kunnen" zei burgemeester Van Dijke. Deze tentoonstelling is niet de enige in Axel, want in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef, is een foto tentoonstelling „Zie Gods schepping" waaraan vooraanstaande fotografen zoals Cas Oorthuys. J. L. du Parant en P. J. van Wiechen hun medewer king hebben verleend. De 16-jarige Vico Hoorman heeft zelf gemaakte raffia poppen te kijk gezet in een winkel aan de Markt. Deze pop pen dragen kostuums uit verschillende perioden. Wereldveteranen De meeste Axelaars waren deze middag nog niet naar de tentoonstellingen ko- a kijken. Zij waren of naar de start (Zit slot pug. 2 kol. 6) Duel Van Looy- Anqnetil onbeslist Pagina 3 Directie; F. van de Velde, P. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 ('o.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. 9 Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Xngez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p regel (min. 1,50). ,3rleven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. 206e jaargang - no. 146 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 juni 1963

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1