PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. T0X0PEUS WENST EERST EEN KEUZE TUSSEN V.V.D. EN P.V.D.A. Kardinaal Montini tot Paus gekozen; Paulus VI wordt op 30 juni gekroond Zeeuwse jongeren actief voor „actie Dousadj" Daarna praten over de geschilpunten FRANSE ATLANTISCHE VLOOT UIT DE N.A.V.O. TERUGGETROKKEN Tsjechische jagers maakten in Beieren een noodlanding Onze medemens Gas-explosie na opsteken sigaret Wille rook PRINSES BEATRIX„IK VERWACHT VEEL VAN ZEELAND" Commissaris der koningin vraagt gemeentebesturen jeugd te steunen 206e Jaargang no. 143 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 juni 1963 Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51, tel. 38 2911: Zierlkzee: red. teL 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50 Ingez O. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; francoper post/8,25 p kw. Losse nummerel5 Bureaus: Vllsslngen b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Öostburg., tel 2395,Terneuzen. Arsenaalstwat 2, tel. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. LIBERALE FRACTIELEIDERIn grote lijnen eens met programma De Kort Koning Leopold van België, gefo tografeerd op het terrein van de Eindhovense golfclub, waar hij onder de naam L. de Rethy deel nam aan de wedstrijden, welke daar op het ogenblik worden ge- (Van onze Haagse redactie). t)e liberale fractieleider mr. Toxopeus heeft opnieuw geweigerd schriftelijk en concreet zijn standpunt op het basisprogram van dr. De Kort te geven. Hij is het in grote lijnen met het program eens, zo zegt hij in zijn brief aan de formateur, omdat hij er een voortzetting van het beleid-De Quay in ziet. Hij wenst echter eerst een duidelijke keuze van de formateur of P.v.d.A. of V.V.D. pas dan kan gepraat worden, zo meent hij, over eventuele ge schilpunten, waarbij mr. Toxopeus vertrouwde dat hij dan wel tot „een gerede oplossing" kan komen met de overige drie fractie leiders. De heer Toxopeus overhandigde zijn antwoord gistermiddag tegen vier uur, dus maar even voor het limiet van vijf uur, persoonlijk aan de formateur. Dr. De Kort, die twee uur met de heer Toxopeus van gedachten wisselde, zal het weekeinde besteden om zich te be raden of hij eventueel nog aanvaardbare oplossingen kan vinden op bestaande geschilpunten. Algemeen wordt ver wacht dat, wanneer hy vanmorgen tus sentijds verslag heeft uitgebracht aan de koningin, hij een definitieve keuze zal maken. Waarschijnlijk zal hij zich voor de V.V.D. uitspreken, onder druk, die de prot.-christelyke fracties op hem hebben uitgeoefend. Antwoorden De kabinetsformateur ontving gisteren van alle vijf fractievoorzitters een „be vredigend antwoord" op zijn brief, waar in hij vroeg of zij akkoord konden gaan dat hij op basis van het bereikte resul taat over het basisprogram naar een vler-partijenkabinet zou strëVen. Het antwoord op de belangrijkste brief, die, waarin hij de heer Toxopeus duidelijk had gevraagd concreet en schriftelijk te antwoorden op het basisprogram, be reikte hem pas gisteren in de namiddag, toen de liberale fractieleider hem deze persoonlijk kwam overhandigen. -Na af loop van dit langdurige onderhoud maakte de heer Toxopeus gisteravond de inhoud van zijn brief bekend. Hij zegt daarin dat hij akkoord gaat met een formatie op vier-partijen- bftsis, zoals in de eerste brief is ge zegd. In antwoord op de tweede, per soonlijke brief, geeft hij te kennen dat het program zoals hij dat al eer der heeft gezegd, in grote lijnen zijn instemming kan hebben. Wel heeft hij „een aantal bezwaren" op punten die door dr. De Kort als geschilpun ten zijn aangeduid. „Mijn opvattingen omtrent die punten zijn", aldus mr. Toxopeus, „uit de in formatie genoegzaam bekend". Hij koes tert, zo schrijft hij, het vertrouwen dat hjj ten aanzien van deze punten tot een gerede oplossing kan komen met de ove rige fractieleiders. Maar dan zal de for mateur toch eerst een keuzo moeten maken. Tot een dergelijk gesprek ver klaart mr. Toxopeus zich bereid. Paus Paulus VI, zoals die vrijdag voor het, eerst als zodanig in de loggia van de Sint Pieter in Rome verscheen om de menigte op het plein zijn zegen te geven. Als reactie op de openbaarheid die mr. Toxopeus aan zijn brief gaf, deel de prof. Vondeling gisteravond me de, dat wat hem betreft er geen „af doende beletselen" bestaan ten aan zien van het program van dr. De Kort. Hij heeft slechts enkele geringe bezwaren op de zijns inziens vage en tot misverstand aanleiding gevende punten van de pacificatie-commissie voor de televisie en de programme ring van het hoofdstuk sociale ze kerheid. „Punten die echter beslist opgelost kunnen worden".' Toelichting In Den Haag is men van mening dat dr. De Kort wel begrip heeft voor het stand punt van mr. Toxopeus. Deze conclusie werd onder meer gebaseerd op de offi ciële mededeling van de formateur, dat „de heer Toxopeus ook geantwoord heeft op de persoonlijke brief, en zijn antwoord toegelicht heeft in een onderhoud van twee uur". Rotterdamse steun voor dr. De Kort Sedert donderdag is dr. De Kort, de kabinetsformateur, in het bezit van een speciaal doorlaatbewjjs, getekend door de hoofdcommissa ris van de Rotterdamse politie. Dit bewjjs, op de voorruit van zyn wa gen aangebracht, geeft hem het privilege, wanneer Ity Rotterdam passeert, gebruik te maken van een speciale, nog niet voor het verkeer opengestelde landschei- dingsweg. Tijdens de formatieperiode heeft de kabinetsformateur tweemaal een uur vastgezeten in de Maas tunnel en toen zijn chauffeur het de derde maal via de Maasbrug gen probeerde, leverde dat ook een enorme vertraging op. Dr. De Kort, daardoor in verlegenheid gebracht omdat hij afspraken moest verzetten, heeft de Rotter damse politie verzocht, of daar niet Iets aan gedaan kon worden. Sinds donderdag heeft hij nu een speciaal bewijs, waardoor hij op weg van Breda naar Den Haag van deze weg gebruik kan maken. „VERPLICHTINGEN BUITEN N.A.V.O. NAKOMEN" „Geen invloed op samenwerking met bondgenoten" Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren op een persconferen tie te Parijs meegedeeld dat Frankrijk de N.A.V.O. er officieel in kennis van heeft gesteld dat het zijn vlooteenheden in de Atlanti sche Oceaan aan het N.A.V.O.- opperbevel in dit zeegebied heeft onttrokken. Het Franse besluit is ter kennis van de te Washington zetelende militaire N.A. V.O-commissie gebracht. Dit geschied de naar aanleiding van een verzoek om inlichtingen, dat de commissie aan de N.A.V.O.-leden had gezonden en waar in gevraagd werd naar de staat hunner strijdkrachten. „Het is volkomen normaal dat, nu de Franse Middellandse-Zeevloot aan het N.A.V.O.-opperbevel is onttrokken, het zelfde zou geschieden met de Franse marine-eenheden in de Atlantische Oce aan. Er heeft thans een hergroepering van deze eenheden plaats.", aldus de woordvoerder. Verbetering met zon De afgelopen week heeft slecht zomerweer gebracht met regen en te veel wind. Op vrijdag trok een randstoring met af en toe wat regen naar het oosten. Inmiddels i3 de depressiestroom boven de oceaan onderbroken door een ho- gedrukgebied, waarvan een uitlo per zich nu in de richting van West-Europa uitbreidt. De zeer warme lucht in Spanje (34 graden Celcius) heeft terrein gewonnen tot midden-Frankrijk en het Al pengebied met maxima van 25 tot 30 graden. Wy mogen dit week einde een verbetering verwachten met meer zon en zondag op de meeste plaatsen droog weer. Twee straaljagers uit Tsjecho-Slowakije hebben een noodlanding gemaakt in Ne- der-Beieren, zo heeft ae politie Miinchen - - bij 1 ijzeren gordijn, waar zij waarschijnlijk donderdag al neerkwamen. Volgens de politie is er geen spoor van overlevenden. De Tsjechische autoritei ten deelden donderdag mee, dat er drie straaljagers vermist werden. Volgens de politie komen de kentekenen van de vonden wrakken overeen met die vermiste vliegtuigen. Vanmorgen toespraak tot kerk en wereld Geen invloed De woordvoerder legde er de nadruk op dat het Franse besluit op geen enkele wijze van invloed zal zijn op de samenwerking van Frankrijk met zijn N.A.V.O.-bondgenoten. „Frankrijk heeft verplichtingen buiten de N.A.V.O., die het mogelijk maken dat het, ter nakoming daarvan, zijn marine eenheden ter beschikking moet hebben. Deze verplichtingen vloeien met name voort uit de verdedigingsovereenkom sten, die Frankrijk met de Frans spre kende Afrikaanse landen heeft geslo ten", aldus de woordvoerder. Hij wees er verder op dat er geen poli tieke betekenis aan het Franse besluit kon worden gehecht. De woordvoerder van het Franse mini sterie van buitenlandse zaken besloot: „de samenwerking "tussen de Franse en de geallieerde marine-eenheden in de Middelandse Zee is nimmer zo vrucht dragend en doelmatig geweest ais na het tydstip, waarop de Franse vlooteen heden aan het N.A.V.O.-bevel in c zee werden onttrokken, het gevpl is ge weest". Nieuwe directeur bij het I.M.F. Het Internationale Monetaire Fonds in Washington heeft de benoeming van de (Fransman Paul-Pierre Schweitzer tot directeur van het fonds bekendgemaakt. „SLECHTS KLEIN AANTAL BALLINGEN IS OP CUBA GELAND" Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken beschikt thans over inlich tingen waaruit kan blijken dat een klein aantal Cubaanse vluchtelingen, in totaal niet sterker dan vijftig man. de laatste weken Cubaanse bodem heeft bereikt, maar er zijn in het geheel geen aanwij zingen voor een overval, invasie of lan ding van enige omvang. Aldus een woordvoerder van het ministerie. „Wij hebben onze gegevens zeer nauw keurig gecontroleerd", zei de woord voerder, die met nadruk de berichten van donderdagavond over een belangrij ke commando-actie van Cubaanse vluch telingen ontkende. „Het is mogelijk dat de afgelopen twee weken kleine groepen vluchtelingen in Cuba zyn geïnfiltreerd", Hij merkte op dat de overdreven aan kondigingen van een opstandelingen-in vasie op Cuba „de hoop van tegen Cas tro agerende elementen in Cuba mislei den". Een al wat oudere hoogleraar In Ne derland, die dezer dagen uitgehoord werd door enkele journalisten, citeerde tijdens dat onderhoud met evident wel gevallen een zinnetje, dat hij als acht tienjarige had geschreven. In dat zin netje verklaarde de jongeman, dat hy zichzelf en zyn medemensen wilde be grijpen. Achteraf meende de hoogle raar, dat hy wan die opdracht wel had voldaan, ten eerste door het beoefenen van zijn vak (psychiatrie) en daarnaast door het lezen van vele romans enz. waarin kunstenaars toonden hoe vaar dig zij in de ziel van anderen wisten door te dringen. Nu is dat „leren kennen van de medemens" een wijd verbreide „sport" maar meestal neemt men niet zoals de bovengeciteerde hoogleraar wetenschappeiyke boeken ter hand en slechts een enkele maal leest men een goed geschreven roman. De meest ge bruikte bronnen voor het verwerven van inzicht in het leven van onze medemens zijn dagbladen, weekbladen, filmverto ningen, een beetje radio, vry veel tele visie en erg veel gepraat met kennissen. /"vpiniepeilingen hebben uitgewezen, dat v-I bg miljoenen mensen, die de „studie van de medemens" bedrijven, de belang stelling toch wel erg sterk uitgaat naar het sensationele. Verhalen van misdaad en zedeloosheid, films over het leven van de onderwereld, televisieuitzendingen van relletjes en betogingen of gevechten, dat zyn boeiende zaken!! Het is alsof men liever kijkt naar het kwaad en naar de gemeenheid, die soms uit mensenzie len opwelt, dan naar de goedheid, de eerlijkheid en de hulpvaardigheid, welke in feite van zoveel groter betekenis zyn. Men doet dat alles met een zekere schu we schynheiligheid. De man, die naar por nografische toneel stukken en films kijkt, zegt dat hij belangstelling heeft voor „kunst". De man of vrouw, die zich verlustigt in moord- en misdaadverha len, doet dat alleen maar als „onschul dige tijdpassering". Intussen echter leg gen de misdaad en de zedeloosheid een veel te groot beslag op hun denken... en roddelen ze er te graag over. Drieenvijftig uur, nadat tachtig kardinalen van de R.-K. Kerk woens dagavond half zes in conclaaf gingen, had de R.-K. Kerk weer een nieuwe paus: Paulus VI. Tot paus werd gekozen Giovanni Batista, kardinaal Montini, de 65-jarige aartsbisschop van Milaan. Hij is de opvolger van paus Joannes XXffl, die 5 juni stierf, na een pontificaat van viereneenhalf jaar. De nieuwe paus zal zondag 30 juni worden gekroond. Een jongeman Is op het toilet van het stationskoffiehuis van Twello donder dagavond de lucht ingevlogen toen hy een sigaret wilde aansteken. Er deed zich een explosie voor waarby de jonge man aan armen en gezicht werd ge wond, de w.c. werd vernield en een raan' In de gevel sneuvelde. Na rioleringswerkzaamheden is een J breuk ontstaan in een aardgasleiding, waardoor het gas via het riool in het j toilet van het koffiehuis stroomde. Kard. Cicognani staatssecretaris Paus Paulus VI zal zich vanmorgen Brdag om tien uur via Radio Va- ticana tot kerk en wereld richten. De paus spreekt in het Italiaans en in het Latyn. De K.R.O., die de rede overneemt, zal een Nederlandse vertaling laten vol gen. Tienduizendvoudige vreugde op het Sint Pieterplein in Rome; een enthousiaste menigte wuift opge togen naar de nieuwe paus, Pau lus VI, bi de loggia. De witte rook, die een positieve stem ming in de Sixtijnse kapel aankondigde, steeg gistermorgen om tien voor half twaalf omhoog. Nadat kardinaal Alfre do Ottaviani, secretaris van het Heilig Officie als oudste der kardinaal-diakens, de keuze van kardinaal Montini vanaf het balkon van de Sint-Pieter had be kendgemaakt, kwam paus Paulus VI zelf naar buiten, reeds gekleed in de wit te toog, rode mozzetta, en stola. De ruim zeventigduizend mensen op het Sint-Pietersplein barstten in een geweldig en langdurig applaus los, en riepen „Ewiva 11 Papa". Paus Paulus antwoordde door het heffen van de armen.,Het gejuich, vermengd met muziek, claxongeschal, klokgebeier en sirenegeioei, hernam, nadat hy voor het eerst zyn apostolische zegen Urbi et Orbi" (stad en wereld) had gegeven. Het conclaaf eindigde officieel om acht minuten voor vyf gistermiddag toen de deuren, die op de Damasushof uitkomen, werden geopend. Staatssecretaris Eén van de eérste daden van de nieuwe paus was de bevestiging van kardinaal Cicognani in zijn functie van staatssecre taris. Waarnemers zien in de handha ving van kardinaal Cicognani een teken, dat de nieuwe paus van plan is de po litiek van zyn voorganger Joannes voort te zetten. Het wapen van de paus bestaat uit een zilveren berg met drie zilveren irissen. De wapenspreuk luidt: „In Nomine Domini" (In de naam van de Heer) Vanuit de gehele wereld hebben staats hoofden de nieuwe paus gelukgewenst met zyn benoeming. Ook vele kerkelijke leiders hebben felicitaties gezonden. Het Russische persbureau Tass meldde de pauskeuze. Kardinaal Alfrink, die vrijdag uit het conclaaf terugkeerde, toonde zich ge lukkig met de pauskeuze. (Voor een levensbeschryving van paus Paulus VI zie de kerkpagina). De nieuw gekozen paus Paulus VI op deze foto nog kardinaal Mon tini. ftantlijft Op dit ogenblik hangt e 00zo'n wolk van geroddel over Engeland. De aanlei ding is welbekend. Een Engelse minister heeft een misstap begaan met een jonge vrouw. Hy heeft gelogen in het Lager huis om die misstap te bedekken en daaruit ontstond een geweldige politieke rel. Foto's van de jonge vrouw versche nen in allerlei bladen, ze verscheen op de beeldbuis, ze werd gastvrouw in een restaurant, ze verstrekte gegevens voor een (enigszins walgelyke) beschrijving van haar bestaan. De merkwaardigste foto was wel die, waarop zij staat af gebeeld, terwyi ze alleen maar gekleed is in een stoelleuning! Een ontzaggelyk geroddel brak los, dat van Engeland uit over de gehele wereld sloegzo in de trant van: „Nu komt maar weer eens aan het licht hoe hoog- geplaatsten zich in een poel van zede loosheid stortener zal nog wel meer zyn". Een toch wel gerenommeerd Ame rikaans weekblad als „Time" bracht prompt een stuk van een pagina over de neiging van de Britten tot het bedrijven van zedeloosheid, welke neiging gróter zou zyn, dan de Britten in hun (uiter lijke) braafheid voorwenden. Een filmmaatschappy zag brood in een film over het leven van de bewuste jonge vrouw, opdat ieder van haar ver dorvenheid kon meegenieten, maar de filmopname ving nog niet aan. En omdat het roddelen over de zedeloosheid niet genoeg was. begonnen Engelse Lager huisleden ook nog re klagen over de „heersende gokwaanzin" waardoor fa milies worden geruïneerd, over de han del in verdovende middelen en over drankmisbruik!! Alsof het zo moest zijn, dook deze week plotseling in de Engelse pers nog het bericht op, dat de veertien jarige schooljongen, die eens koning van Engeland hoopt te worden, klandestien een glaasje cherry brandy had gedron ken na een zeiltochtje!' En men ver diepte zich nu in de vraag hoe deze schooljongenswandaad bestraft zou moeten worden. Het „leren kennen van de medemens" werd hier wel op een miserabele wijze beoefend. Is die zedeloosheid in Engeland zo groot, is het zo slecht gesteld wat het drankmisbruik betreftis het zo erg met de misdaad? Wel, wanneer we de statistieken bekijken dan gedraagt het Engelse volk zich gemiddeld beter dan de meeste andere volkeren, zowel wat het drankmisbruik als de misdaad be treftEn het beoefenen van de zede loosheid is bepaald niet een opvallende trek in het Engelse volkskarakter. Misschien verschijnen er wat te veel zondagsbladen van gering allooi, maar dat wijst alleen maar op slechte smaak en roddelzucht. En van die roddelzucht hebben we nu dus in het geval van de Engelse minister een sterk staaltje ge demonstreerd gekregenWe hebben er ook in Nederland aan meegedaan met nare foto's enz. De kans bestaat zelfs, dat straks ook nog het levensverhaal van het slechte meisje hier wordt gepu bliceerd en haar „film" wordt gedraaid in de bioscoop of voor de televisie. Dat doet dan de vraag ryzen of er niet in Nederland een scherper toezicht moet komen op al deze vormen van „kennis- verbreiden over de medemens". Want ook in dit land graait men met schuwe schynheiligheid te graag in de modder! Van Stavenisse tot Oostburg en van Axel tot Zierikzee zet de Zeeuwse jeugd zich sinds kort in voor de actie Dousadj. Zoals be kend is het doel de herbouw van het dorp Dousadj in Perzië. Prin ses Beatrix is presidente van de Europese werkgroep van deze actie, die gevoerd wordt in Enge land, Frankrijk, Noorwegen, Oos tenrijk, Zweden en ons land. Od de gala-première deze week woens dag in Rotterdam van de film „Vijfenvijftig dagen in Peking", hoofdrolspeler Charlton Heston steunt de actie daadwerkelijk sprak prinses Beatrix met de Zeeuwse actieleider Gerrit van Vliet uit Goes. De prinses zei hem onder meer, dat zij veel verwacht te van de door de Zeeuwse jonge ren te vqeren acties en dat Zeeland had beloofd veel te doen. ze belofte in "te lossen. f)lt gewest had, aldus actieleider Pieter Kersten van het actiebureau in Amsterdam, de primeur van een provinciaal comité en verhou dingsgewijs heeft Zeeland ook de mees te plaatselüke comités. Het heeft wat langer geduurd, voordat Zeeland op gang kwam voor de actie, maar nu blykt dat vooral in de kleine gemeenten ds j©u?d op zBa s«r3iyk*» wifee, ap sis via oliebollenacties, collectes, oud- papieracties, met wandeltochten en oriëntatïeritten, geld byeen brengt voor Dousadj. Met dit geld kan men huizen en stal len bouwen, schapen, koeien en ezels, kopen, een waterleiding aanleggen, en zovoort. Alles voor Dousadj, waar een internationale groep vrywilligers zich al inzet voor de opbouw van dit dorp en de organisatie van een ontwikke lingsprogramma. Enthousiast Jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, com missaris der koningin heeft zich enthou siast achter de actie gezet. Deze week is een brief verzonden aan alle burge meesters, waarin jhr. De Casembroot uitdrukking geeft aan zyn sympathie voor de actie en het belang daarvan onderstreept. Hij vraagt de gemeentebe sturen steun voor de activiteiten van de jongeren. Burgemeester A. A. Schuit van Kortge lid riep maandag vertegenwoordigen" van de jeugdorganisaties van Kats, Co- liinsplaat en Kortgene bij elkaar. In die plaatsen zijn nu actiecomités, die zich bezinnen op de verschillende mogelijk heden om gelden in te zamelen. In Axel staat van vanmiddag af zaterdag op de braderie ter gelegenheid van de „Axel 750 jaar stad -feestelykheden een stand voor Dousadj. Jongeren uit kerkelijke, sport- en andere verenigin gen zullen zich verder bijvoorbeeld in zetten in Terneuzen. Zaamslag en West- dorpe. „Er zal beslist wel animo zijn", was de mening van Corry van Ham, lid van het provinciale actiecomité ih Axel. In Stavenisse organiseren jon geren vanmiddag om vier uur een wandeltocht, alsmede een oriëntatierit voor bromfietsen en fietsen. Ook van middag is er op Noord-Beveland een rally voor fietsen en bromfietsen. St.- Annaland wil een oliebollenactie hou den, Oud-Vossemeer zoekt het in een collecte. Vooral de jongens van de voetbalver eniging P.S.V. '58 in Poortvliet zyn (Zie siot pag. 2 kot. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1