Basisprogram van dr. De Kort - algemene en vage formuleringen yoghurt aardbeien Tachtig kardinalen bij pauskeuze in Rome Financiële berichten LIGA Hoogste prioriteit: oplossing woningnood OPRICHTERS „SCHEEPSWERVEN VAN BRUGGEVOOR DE RECHTBANK wereldmerk BEST Mei was mooie spaarmaand MOTORSNELHEIDSRAGES HAARLEM-V.S.V. - OM PLAATS IN le DIVISIE - 2-2 GELIJK Walvisvaart kost staat ruim drie miljoen per jaar DONDERDAG 20 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Het basisprogram, dat de kabinetsformateur dr. De Kort, vorige week zaterdag met een begeleidende brief aan de voorzitters der vijf groot ste kamerfracties overhandigde, bevat algemene en nogal vage formu leringen. Het karakter van dit stuk is primair dat van een program, waarop het beleid zal worden opgebouwd. De detaillering ervan zal moeten worden overgelaten aan het overleg tussen formateur en kandidaat-ministers. Tijdens de regeringsperiode zal telkens nader beslist dienen te worden ten aanzien van de prioriteiten. TELKENS NADER BESLISSEN OVER PRIORITEITEN Als richtlynen worden vele vanzelfspre kende zaken genoemd: streven naar algemeen welzyn, duurza me werkgelegenheid, stygende arbeids- produktiviteit, bevordering van gelyke kansen op het gebied van onderwijs en ontwikkeling, voortzetting van het be leid op het gebied van de structurele veranderingen van de maatschappij door P.B.O. en bezitsvorming. De oplossing van de woningnood met de hoogste prioriteit; de internationale rechtsorde dient bevorderd te worden, enz., enz. Belastingdruk Uitgaande van de wenselijkheid van het achterblijven van de stijging van de staatsuitgaven bij de stijging van het na tionale inkomen, zal primair gestreefd worden naar neutralisering van de pro gressiefactor in de belastingheffing, die zich voornamelijk openbaart in een toe nemende verzwaring van de druk van loon- en inkomstenbelasting. Van dit streven kan alleen worden afgeweken indien zulks in verband met de woning- bouwpolitiek noodzakelijk mocht blijken. Justitie Bevordering van de goede zeden, mede door scherpe bestrijding van de porno grafie. In open naamloze vennootschap pen, met erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, de verant woordelijkheid en het risico van de werk nemers naast de verantwoordelijkheid en risico van de aandeelhouders tot uit drukking te doen komen. Een bevredigende regeling treffen ten aanzien van het stakingsrecht, zonodig door wettelijke regeling. Ruim toelatingsbeleid ten aanzien van spijtoptanten en maatschappelijke Ne derlanders. Binnenlandse zaken Territoriale decentralisatie: voortge zette behandeling van het wetsont werp tot instelling van een raad voor territoriale decentralisatie. Uitbreiding van het gemeentelijke belastinggebied Bijzondere aandacht voor gemeentelijke agglomeraties. Aandacht voor de salariëring van het lager- en middelbaar overheidsper soneel en geleidelijke afschaffing van de gemeenteclassificatie. Radio Verhoging van de luisterbijdrage per 1 januari 1964 ter dekking van de stijgende tekorten bij de radio. Diensttijd Versterking van de NA.V.O. en het ver strekken van een evenredige Nederland se bijdrage. Grotere militaire samen- Advertentie) NU van integratie nog niet is bereikt. Diensttijdverkorting is mogelijk zoals blijkt uit een bjj de landmacht genomen proef. Huisvesting Voor 1964 wordt het contingent gesub sidieerde woningen gesteld op 70.000, daarvan zijn 45.000 woningwet- en 25.000 premiewoningen. Voor de vrije sector zijn 20.000 woningen vastgesteld. Onderzoek naar de wenselijkheid en mo gelijkheid van vorming van gemengde bouwbedrijven. Faciliteiten ter bevorde ring van het eigen woningbezit voor lagere inkomensgroepen moeten een structureel karakter krijgen. Bekorting van de wachttijd voor industriële bouw. Economie Voor P.T.T. en Spoorwegen zijn nood zakelijk: kostendekkende tarieven. Wat het algemeen beleid bij economische zaken betreft, wordt gestreefd naar handhaving van de vrije ondernemings gewijze organisatie van produktie en distributie. Voortzetting van de prijssta- billsatle en het kartelbeleid. Onderzocht dienen te worden de wense lijkheid en de mogelijkheden om exces sen bij speculatie in onroerend goed te voorkomen. Bij een positieve uitslag die nen voorzieningen getroffen te worden. Landbouw en visserij Het landbouwbeleid zal zeer bijzon dere zorg genieten, mede met bet oog op veranderingen in internatio naal verband. Een actief markt- en prijsbeleid dient er op gericht te zijn om de levensomstandigheden van de agrarische bevolking niet te doen achterblijven bjj overige bevolkings groepen. De voorlichting dient bevorderd te wor den bij voorkeur uit levensbeschouwelijk milieu, hierbij ook aandacht bestedend aan het vraagstuk van de bedrijfsbe ëindiging. Sociale zaken Voortzetting van de vrijere loonpolitiek. Optrekken van de A.O.W. tot sociaal minimum en dienovereenkomstige aanpassing van de A.W.W. Invoering van een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zware geneeskundige risico's. Opheffing van de discriminatie bij de kinderbijslag voor niet loontrekken- den door het vervallen van de inko mensgrens van 14.000 ten aanzien van het tweede en eerste kind van loontrekkenden en zelfstandigen ge leidelijk streven naar bekostiging uit de algemene middelen. Ziekenfondswet: overwegen van eigen risico voor de verzekerden. ALLEEN MAURICE VERMEULEN VERSCHEEN Vijf jaar geëist tegen Leo Bayens Het verhaal van de miljoenendans van de „Scheepswerven van Vlaanderen en Brugge" is nog steeds niet volledig af. Men herinnert zich wellicht hoe deze uiterlijk welvarende onderneming, die eens zevenhonderd arbeiders in dienst had, in september 1960 failliet werd ver klaard. Deze onverkwikkelijke financië le zaak maakte toen veel ophef en te recht, want het tekort bedroeg ruim 700 miljoen Bfr. Verleden jaar werd de werf openbaar verkocht en de hoogste bieder was de Amerikaanse maatschap pij „GUdden", die op de plaats van ae werf, aan de Pathoekeweg op het njj- verheidsdok te Brugge, een fabriek voor scheikundige produkten neerzette, die nu reeds in werking is. De zes curatoren van de scheepswerf wisten echter maar al te goed dat de zaak hiermede lang niet van de baan was. De volgende bedrijven zou den zich afspelen voor de rechtban ken. Een van de belangrijkste pro cessen in deze reeks werd dinsdag voor de correctionele rechtbank te Brugge, voorgezeten .door de heer Soenen, ingezet. De stichters en tevens bedrijfsleiders van de maatschappij „Scheepswerven van Brugge", Leo Bayens en Maurice Vermeulen moesten er zich verantwoor den wegens wanbeheer. zy werden be schuldigd van misbruik van vertrouwen, valsheid in geschifte en bij het opmaken van balansen en ten slotte werd hen ook ten laste gelegd verschillende fictie ve kapitaalsverhogingen te hebben door gevoerd. Alleen Maurice Vermeulen was op de zitting aanwezig. Bayens, die de hoofd verdachte is, vertoeft niet in Europa. Men kent zyn huidige verblijfplaats ove rigens niet. Hjj was het, die in 1954 op het idee kwam zelf een scheepswerf op ichten. Hij was op dit ogenblik boek- der by de scheepswerven Boel in Temse. Ook de tweede verdachte werkte In dit bedryf. Onderzoeksrechter Dewulf en expert Florimond De Groote gaven een om standige uiteenzetting over de oprich ting van de werf en over de vele onre gelmatigheden, die in de eerste jaren van het bestaan van dit bedrijf werden gepleegd. Bayens ging verschillende reders in Europa opzoeken om een eerste bestel ling los te krjjgen. Op dit ogenblik heer ste er in het scheepsbouwbedrijf over het algemeen een tijd van hoogconjunc tuur. Belangrijk was dat men op korte termyn een schip kon afwerken en Bayens maakte van deze gelegenheid gretig gebruik. Hij boekte succes in Zweden. Voor een familiebedrijf mocht hy een vaartuig van 2500 ton bouwen, maar hy beschik te op dit ogenblik niet over een werf. Hy huurde de werf „Sabarn" te Brugge voor een bedrag van 480.000 Bfr. per maand. De Zweedse onderneming ver leende een voorschot van 30 pet, en met dit kapitaal van ongeveer 10 miljoen Bfr. stak Bayens van wal. Onassis Ondertussen was de personenvennoot schap met beperkte aansprakeiykheid „Scheepswerven van Brugge" opgericht. Er werd grond gekocht nan de Pathoe keweg te Brugge en met de voorschot ten van verschillende andere bestellin gen werd de werf opgebouwd. Het ging do jonge maatschappy echter niet be- Caald voor de wind. In 1957 bedroeg et tekort reeds 37 miljoen F., een be drag dat In 1958 zou stijgen tot 66 mil joen F. Export De Groote stelde tijdens zijn onderzoek vast dat van de 190 mil joen Bfr. aan voorschotten, die. op 30 juni 1958 door de redefB gestort waren, 'slechts een kapitaal van 68 miljoen Bfr. besteed was aan de schepen. Het parket van Brugge stelde zich na- tuuriyk de vraag hoe het mogelijk was In een zo korte tyd zulke belangrijke verliezen te lyden. Bayens heeft er tij dens verschillende ondervragingen door de gerechtelijke politie een antwoord op gegeven, dat door verschillende getui gen, ook voor de correctionele recht bank. werd bevestigd. Volgens perso neelsleden van de „Scheepswerven van Brugge" en ook volgens onderzoeksrech ter Dewulf, had Bayens in 1956 een voorlopige overeenkomst afgesloten met de bekende Griekse reder Aristoteles Onassis. Volgens dit contract was de Griek van plan om te Zeebrugge een werf op te richten, die ruim 700 mil joen Bfr. zou kosten en waar 3000 ar beiders zouden worden tewerk gesteld. Op deze werf zouden herstellingswerken worden uitgevoerd aan de vloot van Onassis, terwijl er ook petroleumtankers gebouwd zouden worden. Leo Bayens zou een „vergoeding" ontvangen van maar eventjes 1 miljoen dollar of 50 miljoen Bfr. Dr. Arias Jammer voor hem dat de onderhan delingen mislukten. De toestand werd nu onhoudbaar. In 1958 kon een faillissement op het randje af ver meden worden door de tussenkomst van de reders, die te Brugge bestel lingen hadden geplaatst, nameiyk Grazos en de Panamese diplomaat en advocaat dr. Arias, echtgenoot van de bekende Britse danseres Margot Fonteyn. De reders probeerden hierdoor een deel van hun kapitaal te redden. Er werd een overeenkomst gesloten en een nieuwe maatschappij zag het levenslicht, na melijk de „Scheepswerven van Vlaan deren". Bayens en Vermeulen stonden hun.aandelen af en hadden niets meer in de nieuwe maatschappy. Het Belgisch Krediet aan de Nijverheid verleende na lang aarzelen aan de nieuwe maat schappij een lening van 60 miljoen Bfr., dit uitsluitend met het oog op de werk verschaffing in het Brugse. Zelfs dit kapitaal zou echter onvoldoende bli" ken om de werf van een ondergang 1 redden. De gewiekste dr. Arias wist er echter spoedig raad op. Hy loodste een vriend, Ortfz Patino, uc kleinzoon van een Pa namese tinkoning naar Brugge. Die man heeft aan het zaakje vele tientallen mil joenen verspild, maar reeds een jaar la ter was ook deze bron uitgeput en leek >en faillissement weer onafwendbaar. Men schreef toen 1959 en weer zou dr. Arias het klaar spelen het leven van de werf te rekken. Ditmaal ging hy aan kloppen bij niemand minder dan Aris toteles Onassis, die hy er waarachtig toe kon bewegen in de Brugse werf geld te beleggen. De Griekse reder nam inder daad de bestelling van drie fruitschepen over. Enkele maanden later reeds De- sefte hij dat hy in het ootje genomen werd en ditmaal was het menens. Hy liet nog het fruitschip Orpheus" op de Brugse werf afwerken, maar dan onder leiding en toezicht van de firma Wilton uit Rotterdam. Ondertussen werd het faillissement uitgesproken. Schurk" Op de zitting van de correctionele recht bank te Brugge noemde procureur De Tandt de oprichter van de werf, Leo Bayens een schurk. Hy eiste voor hem vyf jaar gevangenisstraf. Milder was hy voor de vennoot Maurice Vermeulen, voor wie hy twee jaar gevangenisstraf vroeg, omdat hy zich in deze zaak heeft laten leiden door de eerste verdachte. De rechtbank hield zijn uitspraak in be raad tot zaterdag 22 juni. FROM AMERICA'S TOBACCOS Negenentwintig Italianen Aangemaand tot voorzichtigheid Tachtig tot geheimhouding verplichte kardinalen van de R.-K. Kerk, zyn woensdag opgesloten in de conclaaf- ruimte van de apostolische paleizen in Vaticaanstad, waar ze zullen worden ge laten tot ze het onder elkaar eens zyn geworden over een opvolger voor paus Joannes XXIII. De kardinalen verdwenen om zes mi nuten over vijf in de Sixtynse kapel. Twee kardinalen waren niet aanwezig: Carlos Maria de la Torre, aartsbisschop van Quito in Ecuador en Joszef kardi naal Mindszenty van Esztergom in Hon- garye. Kardinaal de la Torre is ziek, kardinaal Mindszenty weigert naar Ro me te gaan, omdat de regering in Boe dapest hem niet wenst te verzekeren dat hy daarna nog binnen zal mogen komen. Van de tachtig aanwezige kar dinalen zyn er negenentwintig van Ita liaanse nationaliteit. Een kardinaal heeft tenminste 54 van het aantal uit gebrachte stemmen nodig om tot paus te kunnen worden gekozen. JOHN COWPER POWYS IN WALES OVERLEDEN John Cowper Powys, de Welse auteur van vele gedichten, proza en boeken over filosofie, is op 90-jarige leeftyd te zynen huize In Blenau Festiniog overleden. Powys, die vooral bekend was om zijn novelle uit 1933, „A Glastonbury Ro mance", was erg bekend in de Verenig de Staten, waar hij elk jaar van 1904 tot 1934 lezingen gaf. De Amerikaanse auteur Henry Miller heeft hem een van 's werelds grootste novelleschrijvers ge noemd. Nieuwe premier in Israël President Zalmar Shazar van Israël heeft de demissionaire minister van fi nanciën Levi Eshkol opgedragen een nieuwe Israëlische regering samen te stellen. Zoals bekend is werd het Israë lische kabinet jl. zondag demissionair door de ontslagaanvrage van premier David Ben-Goerion. Bij de eerste polsingen van de formateur bleken alle partijen uit de vorige re- reringscoalitle, de sociaal-democratische Japal, de linkse Adoeth, de nationale re ligieuze partij en de ultra-religieuze Poa- lei Agoedath Israël, weer in de coalitie ;e willen worden opgenomen. Waar schijnlijk zullen dezelfde ministers uit le vorige regering, uitgezonderd Ben- Goerion, op hun zetels terugkeren. De Italiaanse president Antonio Segni heeft aan de kamervoorzitter Giovanni Leone gevraagd een nieuw kabinet te formeren. Leone heeft de opdracht, als gebruike- lyk, in beraad. De maand mei heeft, zoals tot dusver alle voorgaande maanden van dit jaar bijzonder gunstige resultaten voor de plaatselijke spaarbanken, aangesloten by de Nederlandse Spaarbankbond, op geleverd. In totaal werd 236,5 miljoen ingelegd en 176.9 miljoen terugbe taald. Het excedent is derhalve 58.7 miljoen, tegenover 40.9 miljoen in mei 1962. Over de eerste vyf maanden van 1963 bedraagt het spaaroverschot 236.5 mil joen: in de overeenkomstige periode van 1962 bedroeg het overschot 179.1 mil joen. De stijging bedraagt derhalve rond 32 pet. Het gezamenlyke inleggerstegoed van de spaarbanken die geregistreerd wor den door de Nederlandse SpaaTbank- bond bedroeg per ultimo mei 3874.5 miljoen. v (Advertentie) ZONDAG 23 JUNI A.S. CIRCUIT ETTEN 50 - 125 - 250 - 350 - 500 c.c. en STANDAARD MOTOREN 500 c.c. AANVANG: 1.30 UUR. Studie verschenen over de ombudsman Van de hand van dr. J. G. Steenbeek, wetenschappeiyk hoofdambtenaar A by de juridische faculteit van de ryksuni- versiteit in Groningen, is dezer dagen een studie verschenen, getiteld „de par lementaire ombudsman in Zweden, De nemarken en Noorwegen". Deze studie, waarvan het voorwoord werd geschreven door prof. rar. A. D. Belinfante, hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam, is het resultaat van een onderzoek, dat dr. Steenbeek gedu rende twee maanden in Zweden, twee maanden in Denemarken en een maand in Noorwegen, heeft ingesteld. De schrij ver verrichtte dit onderzoek ten behoeve van do vereniging voor administratief recht. In zyn conclusie zegt de auteur onder meer dat de betekenis van het instituut van de parlementaire ombudsman in belangrijke mate in het, sociaal-psycho logische vlak ligt, doordat het de gewo ne man een gemakkelyk bereikbaar adres verschaft, waarheen hy zich mei vertrouwen kan wenden, wanneer hi; moeilykheden heeft met een overheidr instantie. Het instituut biedt een be scherming van een soort, die de rechter; de beroepsinstanties en de parlemente de burger niet kunnen verschaffen. Vor de overheidsinstanties zelf heeft het ii stituut een belangryke preventieve, we king. Het feit dat daar een ombudsntp is. die kan vragen om inlichtingen en d zyn mening na onderzoek van de zaa kan geven, brengt zulks mee. Het insl tuut draagt dan ook positief by tot ver hoging van de standaard en tot verbetr ring van de werlcwyze van de overhel'' instanties 9 Het Amerikaanse ministerie van buitci. landse zaken heeft de Amerikaanse lucht vaartmnalschappljen laten weten, dat zij hun vluchten op Zuidamerlkuanse landen weei via het Cubaanse luchtruim kunnen lelden, zoals voor de crisis id dc herfst van het vo rig Jaar het geval was. NEDERLANDSE SCHEPEN MET BOYCOTT IN HOUSTON BEDREIGD Brits© e,n Nederlandse schepen worden bedreigd met een boycott in de haven van Houston omdat hun regeringen ge weigerd hebben tussenbeide te konten in een reeds 10 maanden durende sta king in een fabriek van de Shell in Houston. In de Deer Park-fabriek van de Shell zijn sinds augustus jl. ongeveer 2200 arbeiders.in staking. De stakers hebben de Britse en Nederlandse regeringen een verzoekschrift gezonden om in te gre pen aangezien de Shell voornamelijk eigendom is van Britse en Nederlandse belangen. 't Hart zette opgaande lijn verder voort in 196 „W. C. 't Hart ten- en Apparatenfabriek N.V." te Rot terdam, zich verder voortgezet. Het saldo van de exploitatierekening is met circa 25 procent gestegen. De omzet steeg met circa 40 procent en de werken in uitvoering stegen met circa 11 procent. Na afschrijvingen ad 460.783 (416.33Ï) etc-, resteert een winst van 262.246 218.128). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot 9 procent (8 procent) op de oude en van 4% procent op de nieuwe aandelen. De orderportefeuille is goed gevuld, zij be loopt circa 6,6 min. Aanzienlijk verlies N.V. Trans-Oceaan Volgens het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1962 blijkt uit de re sultatenrekening van de N.V. Scheep vaartmaatschappij „Trans-Oceaan" over 1961 (lat het verliesaldo over dat jaar 1.754.963,94 gulden bedroeg. Als voornaamste oorzaken van dit on gunstige resultaat worden in het jaar verslag van de N.V. genoemd de ver minderde emigratie in 1961 en het weg vallen van het vervoer van de spijtop tanten. Bovendien betekende, volgens 't jaarverslag van de N.V., de revaluatie van de gulden voor alle niet in Neder landse valuta genoteerde passagetarie ven een gevoelig verlies, terwijl voorts het kostenpeil, vooral fn de tweede helft van 1961, niet onbelangrijk steeg. De N.V. „Trans-Oceaan" werd op 10 januari 1961 opgericht met het doel de exploitatie van de regeringsemigran- tenschepen „Grote Beer", „Waterman" en „Zuiderkruis" over te nemen van de staat. Het aandelenkapitaal van de N.V. be draagt een miljoen gulden. Het is geheel geplaatst en volgestort. De staat nam er in deel voor een bedrag van driehon derdduizend gulden. Fors verlies bij „Textiel Unie" Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening 1962 van de dochter maatschappijen der „Koninklijke Neder- landsche Textiel-Unle N.V." bedraagt liet verliessaldo 1.667.962. Dit bedrag wordt op de reserves afgeboekt. Er wordt geen dividend uitgekeerd. Naar het zich laat aanzien zal ook 1963 voor de vennootschap, (bestaande uit het samengaan in het midden van 1962 van 7 katoenspinnerijen en weverijen in één N.V.) 'n moeilyk jaar worden, aldus de directie. Niet verwacht mag worden, dat de nieuwe activiteiten op korte ter mijn positieve resultaten zullen afwer pen. De directie is vol góede moed dat het haar zal gelukken de onderneming binnen afzienbare tijd op een rendabele basis te brengen. Dit is een scène uit de „West Side Story", zoals deze in een Neder landse versie zal worden opge voerd door een 10-tal leerlingen van de handelsdagschool te Amersfoort. We zien hier Anita en Bernardo (Ast rid de Wilde en Dicle van der Bergh) in de „Ame- rica-scè nc. Hogere brutowinst bij „Elsevier" De brutowinst over 1962 van de „N.V. Uitgeversmaatschappij Elsevier" is, bljj- kens het verslag, gestegen tot f 2,78 ntln (v.j. f2,36 min). Na aftrek van afschry- yingen ad f523.493 (f459.578), f 1,52 min (f 1,15 min) voor voorzieningen en belastingen, alsmede een reservering voor nieuwbouw ad f 100.000 (f 200.000), resteert een netto concernwinst van f620.000 (f537.267). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 15 procent, alsmede 2 pro cent in aandelen of contanten uit de agioreserve (14 procent in contanten en 2 procent in agioaandelen). Over de vooruitzichten deelt de directie mede, dat de totale omzet van de maat schappij en haar geaffilieerde onderne mingen in de afgelopen 5 maanden van 1963 aan de verwachtingen heeft beant woord. Ondanks de toenemende concur rentie is de omzet met zestien procent gestegen. De stijging van de kosten is achtergebleven by die van de omzet. De resultaten voor 1963 worden met ver trouwen tegemoet gezien. O.G.E.M. verwacht zelfde jaarcijfers De N.V. Overzeese Gas- en Electrici- teitsmaatschappy (O.G.E.M.) in Rotter dam verwacht dat de resultaten over het lopende boekjaar niet ten achter zullen blijven by die over 1962, zo heeft gistermorgen de president-commissaris mr. J. J. Oyevaar medegedeeld in de jaarvergadering. De prognose is gebaseerd op de tot nu toe Dekende resultaten en de gang van zaken in het algemeen. De progressie in de verkoop van gas is iets teruggelo pen, die betreffende elektriciteit bleef gehandhaafd. Door een onderhandse uitgifte heeft in middels een kapitaalsuitbreiding van 1,8 miljoen gulden plaatsgehad. De baten /toorvan zijn mede gebruikt voor de fu- met Wolter en Dros N.V. in Amers foort (op basis van aandelenruil). De andere doeleinden wilde mr. Oyevaar niet noemen. De O.G.E.M. streeft in het byzonder maar niet uitsluitend naar uitbrei ding van de belangen in Nederland. De kardinalen waren 's morgens ge maand tot voorzichtigheid. Tijdens de Heilige Mis om by'stand van de Hei lige Geest, hield de secretaris voor de brieven aan vorsten, monseigneur Amleto Tondini, een toespraak over de verantwoordelijke taak van het kiezen van een nieuwe paus. Mgr. Tondini nam hierby als leidraad datgene wat door paus Joannes in be weging is gebracht in en buiten de Kerk. De voornaamste opdrachten voor de nieuwe paus zijn volgens hem: her stel der geestelijke beginselen in het leven der christenen; arbeid voor de van het geschiktste tijdstip voor hervat ting van het door de dood van paus Joannes afgebroken concilie. De jongste buitengewone vorderingen op wetenschappelijk en technologisch ge bied, aldus mgr. Tondini, hebben onge twijfeld het onderlinge verkeer tussen de volkeren vergemakkelykt maar dit heeft ongelukkigerwijze niet geleid tot het reeds zolang vurig gewenste wederzijd- se begrip. Dit moet in het bijzonder worden gewe ten aan de materialistische opvattingen die de waarheid van de menselijke per soon verstikken en het relativisme dat de wezenlyke eenheid der mensen re geert. HET CONCLAAF Gisteren hebben tachtig kardina len van de R.-K. Kerk zich terug getrokken voor de keuze van een nieuwe paus. Op dit kaartje ziet men het gehele Vaticaanse grond gebied met daarboven vergroot het geïsoleerde gedeelte, waar het Conclaaf plaatsvindt. De belang rijkste gebouwen en ruimten, die bij het Conclaaf een rol spelen zijn erin opgenomen. DIVIDENDEN „KROMHOUT" De directie van „Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop jr. N.V." stelt voor over het boekjaar 1962 het dividend te passeren (v.j. vijf procent). BI y kens de verlies- en winstrekening geeft de bedryfsrekening voor afschrij vingen een voordelig saldo te zien van ƒ66.674 (v.j. ƒ1.045.688). aan interest werd ontvangen ƒ36.227 (ƒ33.709). De byzondere winsten beliepen ƒ47.226 37.551). Het resultaat van deelnemin gen bedroeg ƒ49.896 39.664). Uit de reserve voor belastingen kwam een be drag van 350.000 vrij, terwyl aan de reserve voor diverse belangen een be drag van 671.431 werd onttrokken, waarna de verlies- en winstrekening zonder saldo sluit (v.j. winst ƒ174.350). De orderportefeuille nam per 31 decem ber 1962 toe tot ƒ5,36 min (ƒ4.94 min) en bedroeg op 1 mei 1963 6,21 min. Ten gevolge van de bijzonder ongunstige weersomstandigheden heeft de" afleve ring van produkten van de maatschap pij in het eerste kwartaal 1963 ernstig gestagneerd en was, aldus de directie, de reparatieafdeling onvoldoende met werk bezet. ZATERDAG WORDT OVERGESPEELD H.V.C. overwon N.E.C. op het nippertje (2-1) De wedstryd tussen de kaïnpioenen van de tweede divisie, Haarlem en V.S.V. om een plaats in de eerste divisie, Is woensdag op het terrein van R.C.H. te Heemstede in een gelykspel: 2-2 ge ëindigd. De staat heeft in tien jaar tyds 33.396.752,18 gulden moeten bijdragen aan de Nederlandse Maatschappy voor de Walvisvaart N.V. op grond van de garantieovereenkomst die in 1951 met de maatschappy werd gesloten. Dit blykt uit het verslag over 1962 van de Algemene Rekenkamer. Op grond van het garantiecontract kan de staat tot 1 juli 1971 aanspraak doen gelden op gehele of gedeeltelyke resti tutie van het genoemde bedrag voor zo ver de toekomstige resultaten en de daarmee samenhangende winstuitkerin gen zulks toelaten. Gezien de ervaringen gedurende de tien jarige garantieperiode, waarin het rijk gemiddeld ruim drie miljoen gulden per jaar heeft moeten by'passen, kan de kans een restitutie van enige betekenis, behoudens buitengewone omstandighe den, niet hoog worden aangeslagen, al dus het verslag. Bij de rust was de stand 1-0 voor Haar lem. In de verlenging (er werd in totaal viermaal verlengd) werd niet meer ge scoord. De wedstrijd zal nu zaterdag a.s. worden overgespeeld, eveneens op het R.C.H.-terrein. In Wageningen werd woensdag de be- slissingswedstryd gespeeld tussen de nummers drie van de tweede divisie a en b: N.E.C. en H.V.C. om een plaats in de promotiecompetitie voor de eerste divisie. H.V.C. won met 2-1 (normale speeltyd) na een voorsprong van 1-0 bij rust. Dit betekent dat het Nymeegse N.E.C. in de tweede divisie blijft en H.V.C. nog een kans krygt in de halve competitie met de nummers twee van de beide tweede divisies: A.G.O.V.V. en B.V.V. en de verliezer van de beslissings wedstrijd Haarlem-V.S.V. Inzet van deze promotiest.rijd is een plaats in de eerste divisie. f Advertentie/ geweekt en/of gemengd met vruchtesap, fruit of groente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7