SPOEDIG ONDERTEKENING VAN AKKOORD OVER DIRECTE LIJN Verbinding per telex Kremlin - Witte Huis Over het gehele land hulp voor de landbouw ONTSLAG NENN1 NIET AANVAARD Profumo wordt door de politie verhoord Verkade Ry-Kin£ knackebröd BIJ DE CONTROLE VAN SCHOLEN ONREGELMATIGHEDEN ONTDEKT GESCHENKEN VOOR JUBILERENDE LUCHTMACHT DONDERDAG 20 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERHANDELAARS STELLE EN TSARAPKIN: De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Geneefse ontwape ningsbesprekingen, Charles C. Stelle, heeft gistermiddag meege deeld dat het akkoord tussen Amerika en de Sowjet-Unie over de rechtstreekse telexverbinding tussen beider hoofdsteden binnen kort zal worden ondertekend en de Russische delegatieleider, Tsa- rapkin, voegde hier aan toe dat de ondertekening „wellicht nog voor vrijdag aanstaande" zal kunnen plaatshebben. Tsarapkin en Stelle, co-voorzitters van de ontwapeningsconferentie, hadden ge durende twee uur beraadslaagd over de „directe lijn" tussen Mos kou en Washington. De „directe lijn" zal de vorm krijgen van een permanente telexverbinding. Er zyn code-afspraken nodig omdat de ver binding, hoewel door gereserveerde ka bels, over Finland, Zweden, Engeland en Groenland wordt geleid. klaarde: „De Verenigde Staten hopen in staat te zijn zeer binnenkort te te kenen", waaruit men afleidde dat hij nog overleg moet plegen met Washing ton voordat hij toestemming krijgt zijn handtekening te plaatsen. Voor vrijdag 1 Tsrapkin zei: „Het is heel goed mogelijk dat ae overeenkomst getekend is voor dat de conferentie vrijdag op reces gaat. Wij hopen dat dit lukt, maar het hangt af van de andere partij". Stelle ver- Het centrale comité van de Italiaanse socialistische party heeft besloten het verzoek om ontslag van Pietro Nennl als secretaris-generaal der party af te wyzen. Nenni diende dinsdag zijn ontslag in toen hij in het centrale comité scherpe kri tiek ontmoette op zijn toezegging aan kabinetsformateur Moro een regerings coalitie van Christen-Democraten, So ciaal-Democraten en Republikeinen par lementair te steunen. Een aantal van Nenni's partijgenoten vond het program ma vanv de formateur onvoldoende. Een motie, waarin de ontslagaanvrage van partijsecretaris Nenni en het dagelijks bestuur werd geweigerd en waarin vol ledig vertrouwen in een centrum-links regering werd uitgesproken, kreeg 40 stemmen voor, 33 tegen en 2 onthou dingen. John Profumo, die veertien dagen gele den als Brits minister van oorlog af trad in verband met zyn verhouding tot het 21-jarigo fotomodel Christine Keeler, zal door de politie verhoord worden. Profumo keerde dinsdagavond naar Londen terug. Hij was veertien dagen weg geweest. De 26-jarige Engelse journalist Law rence Bell, die' wordt beschuldigd van het doen van onzedelijke vooratellen, heeft de Britse regering en de pers reeds in februari gezegd, dat de van souteneurspraktijken beschuldigde dr. Ward een communist is en dat hij in lichtingen wilde hebben op het gebied van de kernbewapening. Dit heeft de advocaat van de journalist gisteren tot een gerechtshof gezegd. De advocaat zei, dat Bell was gearres teerd bij het begin van het onderzoek tegen Ward en dat de politie zestien da gen geen bezoek bij hem had toegela ten om de pers op een afstand te hou den. De advocaat, Raphael Tuck, zei. dat Bell ook inlichtingen had verstrekt over ex-minister Profumo. Tsarapkin verklaarde dat hij Stelle tijdens het overleg van gistermiddag om enkele kleine ophelderingen haa gevraagd en voegde hieraan toe dat er nog enkele „niet zo ernstige en kleine geschillen" zijn op te lossen. Volgens een lid van de Russische de legatie heeft dit betrekking op tech nische, en niet op politieke aspecten van de permanente^ verbinding. Volgens Tsarapkin was het „heel goed mogelijk" dat de beide delegatieleiders elkaar vandaag opnieuw zullen ontmoe ten en in conferentiekringen verwacht te men, dat bij deze ontmoeting het akkoord vermoedelijk wel ondertekend kan worden. In elk geval, zo merkte een gezagheb bend zegsman op,, „is er weinig reden eraan te twijfelen dat de overeenkomst 'oor aanstaande zaterdag ondertekend ;al zijn". Advertentie Een modern begrip voor lekker eten prijs per pok 0.85 (bruin of wit) LES IN LACHEN. Een psychologisch instituut te New York geeft voor de som van 300 dollar les in lachen aan vrouwen. Zij leren zó te lachen, dat de mannenziel daardoor enthousiast raakt. „DE BRUG WAS OPGEHAALD". „Het spijt me dat ik te laat kom, maar ik reed met mijn auto tegen een luipaard en kon niet uitstappen uit vrees dat het beest nog leefde". Dat was het originele excuus waarmee de minister van han del en industrie van Niassaland. John Msonthi, dezer dagen zijn laatkomerij kon verklaren. Msonthi keerde van Shire River naar Zomba terug, toen hij op de verkeers weg met zijn auto tegen een luipaard aanreed. Het dier kwam onder de wagen klem te zitten, en Msonthi kon voor- noch achteruit. Uit zijn auto stappen durfde hij niet, omdat men een gewond luipaard beter niet te na kan komen. Een uur lang zat minister Msonthi op een oplossing van het probleem te wach ten. Toen kwam er een andore auto met vijf inzittenden aan, en, samen mei tien Afrikaanse politiemannen, werd de wagen van Msonthi opgelicht. De lui paard bleek Inderdaad nog te leven en zocht een heenkomen in het duister, maar een agent schoot hem dood. Geschillen ORANJE-MANIFESTATIE BIJ VIERING 150 JAAR KONINKRIJK Prinses Beatrix heeft haar instemming betuigd met het plan, een „Oranje-manifesta tie" te verbinden met een van de vele andere manifestaties die in het kader van de vie ring van het 150-jarig be staan van het Koninkrijk der Nederlanden worden gehou den. Dit is gistermiddag op een pers conferentie in Utrecht meegedeeld door luitenant-kolonel ds. C. M. Graafstal, voorzitter van dé Bond van Christelijke Oranjeverenigin gen in Nederland. De bond is, samen met de Fede ratie van Oranje Verenigingen, de Oranje-Garde (een christelijke bond van oranje jeugdverenigin gen) de Monarchistisch-democra- tische Jeugdbeweging (een orga nisatie waarvan voornamelijk studenten lid zijn) en met de Ver eniging voor Volkszang, bezig met de voorbereidende werkzaamhe den. Het ligt in "de bedoeling, dat in totaal ongeveer 200.000 leden van de Oranjeverenigingen na af loop van het spel „Voor en na Waterloo", dat eind augustus in Nijmegen wordt opgevoerd, ko ningin Juliana of een van de an dere leden van het koninklijk huis een „Oranje-saluut" brengen om hiermee hun trouw en aanhanke lijkheid aan de Oranjes te beto nen. Er zal worden gezongen, ge sproken en gedefileerd; Oranje harmonieën zullen zorgen voor de muzikale opluistering. Plaatselijk zullen de christelijke Oranjeverenigingen ook verschil lende festiviteiten op touw zetten. Zo zal er op Texel een vlootschouw worden gehouden. Minister Marijnen Overeenstemming met bedrijfsleven Het is wenselijk gebleken het werkterrein van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw uit te strekken over het ge hele land, omdat de problematiek, waarvoor de landbouw zich gesteld ziet, geenszins beperkt is tot de ge mengde bedrijven op de zandgron den. Dit onder andere wordt door de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, medegedeeld in zijn memorie van toe lichting op een wetsontwerp, waarbij hij voorstelt op de begroting 1963 een bedrag van 50 miljoen galden uit te trekken voor dit fonds. Zoals men zich zal herineren, heeft mi nister Marynen onder de begroting 1962 25 miljoen gulden aangevraagd voor renteloze voorschotten aan gemengde bedrijven op zandgronden ter nadere verrekening met het fonds. Dit fonds, nu zou moeten worden opgericht, zou de beschikking krygen over in totaal 50 miljoen gulden. Overeenstemming Intensief beraad met het georgani seerde bedrijfsleven heeft, naar de minister in zijn memorie van toelich ting zegt, geleid tot volledige over eenstemming over taak en opzet van het fonds en over de grote lijnen van het te voeren beleid en daardoor is het stadium bereikt, dat de benodigde middelen kunnen worden aange vraagd. Het is de bedoeling, dat van de zijde van het bedrijfsleven op voordracht van het landbouwschap in het bestuur zitting nemen vertegenwoordigers van de drie céntrale landbouworganisaties en van de drie landarbcidcrsorganisaties en te vens een vertegenwoordiger van het landbouwschap. Van de zjjde van de overheid zullen zit ting krygen de hoofden van de belang rijkste by het werk van het fonds be trokken diensten of afdelingen. De directeur-generaal van de landbouw is ambtshalve voorzitter. Waar overigens de minister van land bouw en visserij uiteindelijk jegens de Staten-Generaal verantwoordelijk voor het te voeren landbouwbeleid voor de besteding der van overheidswe ge verstrekte gelden, is de stemverhou ding in het bestuur zodanig geregeld, dat mocht bij verschil van mening oen besluit bij meerderheid van stemmen moeten worden genomen de stemmen van vertegenowoordigers van de centra le overheid de doorslag kunnen geven. Voorts is in een repressief toezicht van de minister van landbouw en visserij voorzien. Werkplan Het is de bedoeling, dat zo spoedig mo gelijk, nadat de benodigde middelen be schikbaar zyn gekomen (de minister hoopt, dat het wetsontwerp nog dit ka lenderjaar zal kunnen worden aan vaard) met de uitvoering kan worden begonnen van een werkplan voor het eerste jaar van het fonds. Over dit werkplan moet in het verband van het bestuur van het fonds worden overlegd met het bedrijfsleven. De be handeling van het wetsontwerp zal eerst geschieden door de nieuw gekozen Tweede Kamer, maar door indiening van het wetsontwerp thans wordt een belangrijke tijdwinst verkregen, waar mede de Nederlandse landbouw naar de mening van de bewindsman gebaat is. Bij het overleg met het bedrijfsleven zyn de volgende belangrijke punten aan de orde geweest: De institutionele opzet en de be stuurssamenstelling van het fonds; de taak en de verantwoordelijkheid van het bestuur van het fonds: de inschakeling van bestaande orga nen bij de uitvoering van de werk zaamheden en de uitbreiding van het werkterrein van het fonds tot het ge hele land. Overeengekomen is, dat de samenwer king tussen overheid en georganiseerd bedrijfsleven zal worden geëffectueerd in het raam van de „stichting ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de land bouw", waarvan de statuten als bijlage bij deze memorie van toelichting zijn gevoegd. Directeur Simavi overleden In Luxemburg is maandag tijdons een vakantieverblijf aldaar op 64-jarige leef tijd ten gevolge van oen hartaanval overleden de heer N. van dor Post uit Haarlem, sinds 1952 directeur van Si mavi, een prot. clir. instelling tot steun in medische aangelegenheden voor in heemsen, vroeger vooral op Indonesië gericht en de laatste jaren op Nieuw- Guinea en Suriname. Bestuur Het Wereldgebeuren CLANDESTIENE FONDSEN EN FRAUDE In aantal gevallen moest justitie worden ingelicht De Algemene Rekenkamer „Bijverdienste' ranciers bereid gevonden werden factu ren met leveranties in te zenden die niet of gedeeltelijk waren gedaan. Ook wer den ontvangsten niet of niet geheel ver antwoord. Verschillende keren kwam het voor dat ten behoeve van privé-doeleinden van de leiding van een school goederen van de heeftschool werden gebruikt of werkzaamhe- bij kennisneming van rapporten den de scho01 werde° verricht' van de accountantsdienst van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen over de admini stratie der van rijkswege gesubsi dieerde scholen voor nijverheids onderwijs in verscheidene gevallen onvolkomenheden in de admini stratie en onregelmatigheden moe ten constateren. In het verslag van de rekenkamer over 1962 wordt gezegd dat uit de in 1961 en 1962 ontvangen rapporten is gebleken dat de onregelmatigheden soms zelfs van zo ernstige aard waren dat de officier van justitie ervan in kennis gesteld moest worden. Als de meest voorgekomen onregelma tigheden noemt de rekenkamer het kwe ken van clandestiene fondsen, het ge bruiken van goederen voor privédoel- einden en frauduleuze handelingen door administratief personeel. De rekenka- had het ministerie om toezending van de bedoelde stukken gevraagd na dat haar in 1960 was gebleken, dat zij niet alle controlerapporten 'van de ac countantsdienst ontving. In een van de aangeduide gevallen frauduleuze handelingen door admini stratief personeel had een beambte ruim 11.600 giilden van door hem ontvangen gelden niet afgedragen. In een ander voorbeeld betaalde een administratieve beambte de leraren die niet voldoende op de hoogte waren niet de hoogte van hun salaris, minder uit dan waarop de zen recht hadden. Deze beambte hield op deze en andere wyze ruim 9100 gulden achter. McJifing In een aantal gevallen gaven aard en omvang van de tekortkomingen de rekenkamer aanleiding de minister te verzoeken haar in te lichten over de afwikkeling der onregelmatigheden en over de maatregelen om herhaling zoveel mogelijk te voorkomen. Het departement heeft de afwikkeling met voortvarendheid ter hand geno men. aldus het verslag. Al of niet door bemiddeling van het schoolbe stuur zjjn passende maatregelen ge troffen, zoals verhaal, ontslag en aangifte by de justitie. De clandestien verkregen geldmiddelen werden in een aantal gevallen gebruikt voor de school zelf en in andere gevallen voor privddoeleinden wan de leiding. De c vorming van zulke afzonderlijke fondsen tarieven en het niveau geschiedde onder andere doordat leve- op 1 augustus 1961. PREMIES ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING OMHOOG Een groep van 35 particuliere verzeke ringsmaatschappijen heeft als gevolg van de stijging van ziekenhuistarieven (je honoraria van medische spe- i, besloten de premies voor ziek tekostenverzekering te verhogen met ingang van 1 augustus. Enkele maat schappijen die niet tot de betrokken groep behoren, zullen hetzelfde doen. De premieverhoging zal al naar gelang de omvang van de verzekering, de plaats van inwoning en de verzekerde klasse van de ziekenhuisverpleging, variëren van ongeveer tien tot twintig procent, en zal voor nieuwe verzekeringen met ingang van 1 augustus van kracht wor den. voor de bestaande verzekeringen gaat de verhoging in bij de eerste pre miebetaling na 31 juli, in een groot a tal gevallen eveneens op 1 augustus, De betrokken groep verzekeringsmaat schappijen biedt een verzekering tegen de kosten van geneeskundige verzorging op kostprijsbasis, dat wil zeggen dat on der meer worden verzekerd de kosten van verqpleging in een ziekenhuis, on geacht de voor deze verpleging geldende kosten. De verzekeringsmaatschappijen, die kost prijsverzekeringen sluiten, hebben zich het recht voorbehouden, de premies aan de kosten der geneeslcundige verzorging aan te passen. Het huidige premieniveau van de verze keringen is gebaseerd op de ziekenhuis- de honoraria Gouden medaille van de K.N.V.L. T.v.-film van „Onze Luchtmacht" De heer I. A. Aler heeft gister morgen namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart aan de chef van de luchtmachtstaf, luit.-gen. H. P. Zielstra de gouden medaille van deze vereniging met de inscrip tie: „Aan de Koninklijke Lucht macht, bij gelegenheid van haar gouden jubileum met gevoelens van bewondering en dankbaar heid", aangeboden. Dit is de eerste maal dat deze waar devolle en zeldzaam verleende me daille aan een organisatie en niet aan een privépersoon werd geschonken. By dezelfde gelegenheid werden door verschillende verenigingen en bedrij ven fraaie en kostbare cadeaus aan de Konlnkiyke Luchtmacht overhan digd als blyk van medeleven by haar 50-jarig bestaan. Er waren geschenken van de officie ren van de Koninklijke Luchtmacht, van de onderofficieren van dit wapen, van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reserve Officieren, van het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut, van oud-Soesterber- gers, van de koninklijke vereniging „Onze Luchtmacht", van de Lock- heedfabrieken in Amerika, waarvan de president-directeur, de heer Courtlandt S. Gross, persoonlijk aan wezig was, van Fokker en Avio Die pen en van de Gerofabrieken in Zeist. Tot de geschenken behoorde ook een televisiefilm die door de N.C.R.V. is gemankt. Deze film zal morgenavond om 22.00 uur worden uitgezonden. Prins Bernhard komt in de film voor in zjjn functie van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Luchtmacht. Verder ziet en hoort men in deze uit zending tal van bekende militaire luchtvaarders uit verleden en heden. De televisiefilm is een geschenk van de koninklijke vereniging „Onze Luchtmacht". Het werd overhandigd door de voorzitter, generaal-majoor b./d. S. Mante. Deze bood voorts een grammofoon plaat aan van een in opdracht van „Onze Luchtmacht" door de heer Hugo de Groot gecomponeerde nieu we koninklijke luchtmars. I In de officiersmess van de lucht- 5 machtstaf in Den Haag werden S woensdag aan generaal H. P. Ziel- strachef van de luchtmachtstaf, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke S Luchtmacht geschenken aangebo- den door o.a. vertegenwoordigers 5 van de luchtmacht en de K.N.V. I V.L. Op de foto generaal b.d. ir. i I. A. Aler, die generaal Zielstra namens de vereniging een siga- 5 renbox en de gouden medaille van t de vereniging overhandigt. Op de grote rennen van Ascot ko men velen niet alleen om te kij ken, doch zelcer ook om gezien te worden. De sportieve gebeurtenis is langzamerhand uitgegroeid tot een Engelse modeshow van allure. Hier barones Rothschild in een creatie van een geel-grijs ruitje met bijpassende parasol, hoge hoed, en schoenen. Opvallend is het beslist. „Miss Universe" en „Mrs. Kremlin" De Russen hebben enerverende da gen achter de rug. Terwijl op de begane grond de voorbereidselen wer den getroffen voor het delicate debat over de ideologische geschillen, raasden door de ruimte twee unieke recordhou ders rond. Luitenant-kolonel Valery By- kowsky kon er zich na twee dagen ruimtereizigersschap reeds op beroemen dat hij het langst van iedereen om de aarde had gecirkeld en mejuffrouw Va- lentina Teresjkowa, de 26-jarige char mante brunette met het kuiltje in haar kin, wist al direct na de lancering, dat een bijzondere positie innam, want nog nimmer tevoren was een vrouw zó snel en zó hoog gestegen als zij. Vandaag zal zij wel merken, dat ze het ideool is geworden van alle Russische meisjes en vrouwen, wanneer de massa le verering en de handtekeningenjacht op gang komen. En alle Russische vrou wen zuilen een beetje meedelen in de eer daar kan geen moederdag tegen op. Voor Valentina Teresjkowa betekent haar avontuur in hogere sferen, dat zij zich op 26-jarige leeftijd reeds verze kerd weet van een eervolle plaats in de historie van de ruimtevaart: de vrouw heeft haar intrede gedaan in het tijd perk van de astronauten. Voor de Russen is aan Tere3jkowa's roemrijke vlucht nog iets anders ver bonden: voortaan zullen zij twee „first ladies" kennen, een eerste vrouw in het luchtruim of zoals de Engelse Daily Ex pres met een kernachtige voorpagina- kop verkondigde: een „Miss Universe" een eerste vrouw in het Kremlini Nina Ptrowna Kroesjtsjew, de met bei benen nog steeds zeer stevig op de grond staande huisvrouw van Ruslands premier en partyleider Nikita Kroesjt sjew. De gebeurtenissen van deze week en ook die in de komende zeven dagen daataen de vrouw in Rusland wel in iet middelpunt van de belangstelling. Straks zal in Moskou een vrouwencon gres worden gehouden en daar zal ze- :er heel veel worden gepraat over de grote rol die de vrouw in de communis tische maatschappij speelt. Het was ook in het westen bekend, dat Russische in alle sectoren van het maat- se havens aandeden bleek de brug niet zelden door een vrouw bezet te zijn. Russische pilotes in lijnvliegtuigen wa ren al evenmin zeldzaam en men zag in Rusland al vrouwen op tractoren zit ten toen men daaraan hier nog nauwe lijks dacht. Maar men kan zich toch moeilijk een sterker staaltje van vrou wenemancipatie voorstellen, dan de Russen deze week in het luchtruim te zien hebben gegeven. Daarentegen hebben de Russische man nen één terrein altijd liever voor zich zelf gereserveerd gehouden: de poli tiek. Politiek was mannenwerk. Hoogstens ging men akkoord met een vrouwelijke minister voor cultuur, maar wanneer over cultuur een politiek oordeel moest worden geveld, dan nam premier lew deze zaak wel van zijn minister over. Alleen Spoed met de uitkering aan Nazi-vervolgden Om na de inwerkingtreding van het algemeen verdrag met Duitsland en de daarvan deel uitmakende verdragen, waarvan de datum is bepaald op 1 augustus a.s. de ratificatie geschiedt op 1 juli zo spoedig mogelijk te kun nen overgaan tot het doen van uitkerin gen aan nazi-slachtoffers, heeft de mi nister van financiën, prof. J. Zïjistra, de Tweede Kamer verzocht zo veel mo gelijk prioriteit te verlenen aan de be handeling van zijn op 6 juni ingediend wetsontwerp tot wijziging van zijn be groting, dat beoogt gelden vc 3 keringen beschikbaar te krijg. De behandeling zou naar de wens van de minister zo snel moeten geschieden, dat ook de Eerste Kamer het wetsontwer- nog voor het zomerreces zal kunnen doen. werp af- ,JVooit sprake van ontmoeting prins Bernhard-Soekarno" Het in Djakarta verschijnende blad „Soeloeh Indonesia" schreef gisteren, dat een voorgestelde bijeenkomst in We nen van prins Bernhard en president Soekarno is afgelast omdat Nederland te veel „economische eisen" had gesteld. Hierdoor was er „geen hoop" meer, dat prins Bernhard en de Indonesische pre sident een samenkomst zouden hebben voor de terugkeer op 25 juni van presi dent Soekarno in Djakarta. Officiële kringen in Den Haag verklaar den, dat er nimmer sprake is geweest van een ontmoeting tussen prins Bern hard en president Soekarno. Tien vrachtschepen voor Israëlische maatschappij Zoals bekend beeft de redery Zim Israel Navigation Company Ltd te Haifa opdracht gegeven voor de bouw van tien motorvrachtschepen van 3000 ton draagvermogen. Twee van dezi zeeschepen worden (volgens Nederland se tekeningen) in Israël gebouwd. Voor de bouw van de andere acht is op dracht verstrekt aan de Hollandse scheensbouwassociatïe. Van aeze acht bouwt de A.D.M. er vijf. De A.D.M. heeft hiervan de bouw van drie schepen en een casco uitbesteed aan „De Hoop" in Lobith. Het vijfde schip bouwt de AD.M. zelf. De Hollandse scheepsbouwassociatie heeft de bouw van de overige drie _lAjsteed bij De bommel (1) kum (2). De Nederlandse Export Financierings- mij. heeft een krediet van tachtig pro cent voor de bouw verstrekt. FORSE BOETE VOOR PORNOGRAFIEVERKOFER De 46-jarige in Parijs wonende Amster damse pornografiehandelaar B. O. H. is door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot een boete van 20-000 gul den subs. 200 dagen hechtenis wegens het medeplegcn van uitlokking tot het verspreiden alsmede van het in voor raad heben van pornografische lectuur, 'foto's en dia's. Kroesjtsie; vrouwelijk! moderne schilders en dichters decadent was of dat het nog wel door de beugel kon. De vrouwen zullen er waarschijn lijk ook wel een oordeel over gehad hebben, maar dat was dan toch met de Uit deze gewoonte om de vrouwen op politiek gebied niet al te veel mon digheid te geven, is wellicht ook de Rus sische houding voortgekomen, die recep ties, premières en officiële openingen steeds tot voornamelijk mannelijke aangelegenheden maakt. Die gewoonte heeft zelfs mevrouw Kroesjtsjew niet helemaal kunnen ver anderen, hoewel zij zelf haar echtgenoot, de premier, nog wel eens kon bewegen haar mee te nemen naar een officiële bij eenkomst. De laatste tijd ziet men haar steeds vaker. opmerkzame waarnemers hebben opgemaakt, dat premier Kroesjt sjew een beetje onder ae pantoffel zit. Dezer dagen bijvoorbeeld schreef een Ruslandkenner bij uitstek, de Ameri kaan John Gunther, in het Amerikaanse damesblad McCall, dat premier Kroesjt sjew bijna nooit een uniform draagt, om dat §B| JHlij""""" Zeer opm daaruit oj zijn „Ninotsjka" daar niet van houdt. Ook het verhaaltje, dat Kroesjtsjew een bezwaar maakte tegen het optreden van Can-Can-danseressen, toen hij in 1959 Hollywood bezocht, is uitgelegd. John Gunther onthult thans, dat niet Nikita maar Nina zich aan deze danseresjes er- ;erde. Zo ongemerkt speelt mevrouw kroesjtsjew misschien toch een grote rol in de politiek, want „zij heeft een kal merende invloed op hem" meent Gun ther, die verder in zyn artikel de Ame rikaanse vrouwen mededeelt, dat Nina Nikita na een huwelijk van veertig jaar nog steeds goed met elkaar kun nen opschieten. Toch zit de leider van de communistische wereld onder de plak, want: „soms kan men zien, dat zij hem streng aankijkt als hij stiekem een ver boden drankje wil nemen, en zo nu en dan dribbelt ze de kamer door om zijn das recht te trekken", schrijft Gunther. John Gunther, die de auteur is van het boek „Inside Russia", had in 1959 een heel ander oordeel dan nu over de posi tie van mevrouw Kroesjtsjew, want toen beschreef hij haar als „een mollig vrouwtje met een prettig gezicht, dat men bijna nergens ziet". Nu gaat me vrouw Kroesjtsjew als ze dan niet met haar man mee mag er vaak op eigen houtje op uit. Laatst zag men haar op een expositie van Engelse kin derboeken in Meskou, wat niet verwon derlijk was, want ze is dol op kinderen en dol op boeken en ze leest even goed Engels als Russisch. Het liefst verdiept zij zich in boeken over ruimtevaart - ongeacht of deze fictie of werkelijkheid bevatten. Wat dat betreft zal zij zich vermoedelijk uitstekend kunnen ver staan met Ruslands „first lady" num mer twee „Valja" Teresjkowa, de enige echte „Miss Universe". MEVROUW KROESJTSJEW ...toch een rol in de politiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3