PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.V.D., A.R.P. EN C.-H.U. WENSEN GEEN 5-PARTIJEN KABINET Russische astronauten veilig geland Keuze uit verzameling-Bal tentoongesteld Mr. Beernink spreekt zich uit vóór de V.V.D. RUSSEN WEG VAN CUBA Vatbaar Regering beëdigd in Griekenland Vandaag... KENNEDY VRAAGT CONGRES DE RASSENSCHEIDING TE VERBIEDEN VOOR HET EERST IN OPENBAARHEID foskou *,$iavograd Koesfanai Karaganda^ ,r'CHIHA- ÜANOim UZZ Mm mm\ :i al•?e|^'-"7r: 206e jaargang - no. 143 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Wolstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes; Gr. Markt 2911. Zierikzee red. tel. 2425. adra. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct -• - - - -» -* Abonnementsprijs 62 cent per week, 8, -b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 61 Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 DO per kw., franco per post 8,25 p kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: 40 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. (min. f 1.50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 350300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 20 juni 1963 Luchtmacht in het goud Pagina 3 DR. DE KORTZaterdag a.s. voorlopig verslag aan H.M. de Koningin De V.V.D., A.R.P. en C.-H.U. wensen geen kabinet, dat is ge formeerd uit vijf partijen. De drie fractieleiders, mr. Toxopeus (v.v.d.), mr. Beernink (c.-h.u.) en de heer Van Eijsden (a.r.p.) hebben dit gisteren meegedeeld. Mr. Beernink verklaarde gister avond nog, dat zijn voorkeur bij het vormen van een vier-partijen- kabinet uitgaat naar samenwerking van de drie christelijke par tijen met de V.V.D. Hoewel de fractieleider van de A.R.P.de heer Van Eijsden, op dit punt geen duidelijk antwoord wenste te geven, nemen leidende politieke kringen in Den Haag aan, dat ook bij de A.R.P. samenwerking met de V.V.D. als de meest wense lijke wordt beschouwd. De kabinetsformateur, dr. De Kort, die thans in het bezit is van de antwoor den van de vyf fractievoorzitters, is ter bestudering hiervan naar zjjn woon plaats Ulvenhout vertrokken. Het ligt in de bedoeling van de formateur, om za terdag a.s. 's morgens om elf uur voor lopig verslag aan HJVL de Koningin uit te brengen. Afwijzend Mr. Toxopeus verklaarde gistermiddag mede namens mr. Beernink op een pers conferentie, dat de V.V.D. en C.-H.U. af wijzend staan tegenover een vflf-par- tijencombinatie voor een nieuw kabinet. Mr. Toxopeus vertelde dit na een bezoek aan dr. De Kort, aan wie hjj een brief had overhandigd waarin z(jn bezwaren ais liberaal fractieleider tegen een vijf- partyenkabinet staan opgesomd. Charlton Heston maakt reclame voor actie-Dousadj De Amerikaanse filmacteur Charlton Heston is gisterochtend uit Los An gelos op Schiphol aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan ons land. Via Amsterdam ging Heston vrijwel onmiddellijk naar kasteel Drakesteyn, waar hij werd ontvan gen door prinses Beatrix. Deze ontvangst hield verhand met do actie Dousadj van de door de prinses opgerichte Europese werkgroep. Heston is nl. een der hoofdrolspelers film „55 dagen in Pe- In deze brief zegt mr. Toxopeus on der meer, dat bij het ontbreken van een noodsituatie het hem op het ogen blik als uitgangspunt onjuist voor komt om een vijf-partijencombinatie te formeren. Hij heeft er overwegend bezwaar tegen, vooreerst omdat de vier partijen die het huidige demis sionaire kabinet vormen, van mening zijn, dat het gevoerde beleid moet worden voortgezet. Bij dit beleid was de Partij van de Arbeid niet betrok ken. Mr. Toxopeus schrijft verder: „Afgezien van het feit, dat deelname van de Partij van de Arbeid onjuist zou zijn, is het ook onwaarschijnlijk, dat, hoe ook een pro gram komt te luiden, van een combinatie met de Partij van de Arbeid een waar- lijke voortzetting van het beleid-De Quay mag worden verwacht. Met alle waardering voor de arbeid van dr. Romme en uzélf, aldus mr. Toxo peus, moet het mij van het hart, dat de formulering van een program altijd ruimte Iaat voor een verschil van inter pretatie en uitwerking, zodat het vooral op aan zal komen, vanuit welke opvattingen het zal worden uitgevoerd. -dam in première zal gaan. De opbrengst van deze galavoorstelling die bijgewoond zal worden door prin ses Beatrix en Charlton Heston, is bestemd voor de herbouw van het Perzische dorp. Daarnaast had Hes ton van zjjn filmmaatschappij een cheque van 500 dollar voor de actie meegekregen. Deze cheque heeft hij op Drakesteyn aan de prinses over handigd. Heston zal ook de premières van zijn nieuwe film in Amsterdam en Den Haag bijwonen. In de pauzes zal de lange breedgeschouderde filmacteur steentjes verkopen van de „Temple of heaven", een bouwsel dat in de film een grote rol speelt. De op brengst van deze steentjes is uiter aard weer voor de actie-Dousadj. Charlton Heston aan het stuur van een rondvaartboot tijdens een tochtje door de Amsterdamse havens en grachten. Mr. Toxopeus noemt voorts een zeer zwaarwegend bezwaar tegen een vijf- partijenkabinet het ontbreken van een „redelijk sterke oppositie in het parle ment". De politieke discussie dreigt zon der oppositie te worden verlegd naar de raad van ministers, aldus mr. Toxopeus. Mr. Toxopeus sprak zich niet uit over het basisprogram. Prijs te hoog De fractieleider van de C.H.U., mr. Beer nink, verklaarde gisteravond onder meer: „gemis aan homogeniteit in het kabinet zal spoedig kunnen leiden tot spanningen in de samenwerkende groe pen". Deelneming van de P.v.d.A. zou, al dus is gebleken, tot gevolg hebben, dat de C.H.U., die ten slotte by de verkiezingen gewonnen heeft, één van haar ministerszetels zou verlie zen. Deze prijs is haar beslist te hoog en zou ook niet in overeenstem ming zjjn met de uitslag van de ver kiezingen", aldus mr. Beernink. Mr. Beernink verklaarde, dat het basis program-De Kort zjjn instemming heeft. De voorzitter van de A.R.-fractie, de heer Van Eijsden, verklaarde: „De an tirevolutionaire fractie is van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden een vijf-partijenkabinet niet als de meest wenselijke oplossing kan worden be schouwd". „In de eerste plaats zouden de ningen in het kabinet groter dan in een vier-partyenkabinet. Ten tweede zou de rol van de oppositie wor den teruggedrongen en weinig beteke nen. En ten slotte zuilen de niet-grote partijen moeilijk op redelyke wyze in een vijf-partijenkabinet vertegenwoordigd kunnen zjjn". van dr. De Kort (Voor basisprogram gisteren te Washington meegedeeld dat ae Russische troepen op Cuba „uitge dund zijn" en dat, ais gevolg hiervan, de Sowjet-Unle „vermoedelijk" niet langer voldoende strijdvaardige militaire een heden op Cuba heeft om het politiek ge zag in handen te kunnen houden. Er bevinden zich op Cuba nog altijd Russische soldaten, zowel in gevechts- klare eenheden als in verzorgings- en andere detachementen gegroepeerd. Amerika blijft tegenstander van eniger lei Russische militaire aanwezigheid op Cuba, aldus de woordvoerder. Hjj zei echter dat het aantal Russische militai ren sterk verminderd is overigens: zonder direct in details te treden. De firma Stoof uit Breda heeft, gedeeltelijk over water, gedeeltelijk over land, het transport verricht van een radiotelescoop van de sterrenwacht- in Dwingelo naar Nederhorst den Berg. Het gevaarte, afkomstig uit Noorwegen, dat oorspronkelijk als radartelescoop heeft dienst gedaan, doch als radiotelescoop in Dioingelo is gebruikt, zal nu voor de P.T.T. in Nederhorst dienst gaun doen als gevolg van de bundeling van krachten tussen sterrenwacht en P.T.T. op het gebied van vrijwel gelijke onder zoekingen. De foto toont het transport van de telescoop, in Nederhorst den Berg. Het gemeentebestuur van Goes houdt er tegenwoordig een naar het ons voorkómt minder juiste gewoonte op na. sommige raadsvoorstellen tot aan- verkoop van bepaalde percelen of panden wordt een extra zinnetje afge drukt van de volgende inhoud: „De in dit voorstel en concept-besluit vermelde bedragen zijn niet voor publikatie vat baar". Dat is een vreemd zinnetje, waarmee vermoedelijk wordt bedoeld dat het gemeentebestuur er prijs op stelt dat de bewuste bedragen niet worden ge publiceerd. Hetgeen iets anders is dan „niet vatbaar" zijn voor publikatie. In feite is dit verzoek bestemd voor de dag bladen, een verzoek dat de redactie elke keer opnieuw voor het probleem stelt of het moet worden ingewilligd of niet. Men begrijpe goed: een krantenredac tie weigert niet een dergelijke vraag te overwegen, omdat zij weet en begrijpt dat er een enkele maal wel eens omstandigheden zijn, die een niet ver melden van bedragen kunnen motiveren. Uiteraard zal een redactie de motivering minder snel accepteren dan het gemeen tebestuur wel zou wensen spanning tussen overheid en pers is een natuurlij ke zaak maar er bestaat wel degelijk het besef, dat een verzoek tot niet-pubii- ceren redelijk kan zijn. Maar in elk ge val afzonderlijk zal de redactie de ach tergronden behoren te kennen, opdat zij 0p ÉM Sir Bernhard Loüell twijfelt aan succes Weinig vooruitgang in ontmoetingstechniek" De nieuwe Griekse regering is gisteren beëdigd. Premier en minister van buiten landse zaken is de 64-jarige Panajotis Pipinelis. Dalingen volgens plan bij de stad Karaganda De beide Russische astronauten Valery Bykowsky en Valentina Teresjkowa zijn gisteren met hun ruimteschepen Wostok-5 en -6 veilig op aarde geland. De beide astronauten voelen zich goed. Het is niet bekend of bei de astronauten zich nog in hun ruimtevaartuigen bevonden tij dens de landing. Nikolajeiv en Popowitsj keerden vorig jaar per parachute op aarde terug na op geringe hoogte uit htm ruim tevaartuig te zijn gesprongen. Het ruimteschip „Wostok-6" is, zoals was berekend, tjjdens zjjn 49ste om wenteling geland om twintig minuten over negen Nederlandse tya, 620 ki lometer ten noordoosten van de stad Karaganda. wel tjj'dens de 82ste omwenteling om zes minuten over twaalf, 540 kilo meter ten noordwesten van Karagan- Onderzoek Karaganda, de dichtsbjjzijnde grote stad, ligt ongeveer 250 kilometer ten zuid oosten van Moskou en ongeveer 570 kilometer ten noordoosten van Bai- konoer, de „ruimtestad" vanwaar bei de astronauten werden gelanceerd. Verondersteld wordt, dat Teresjkowa en Bykowsky onmiddellijk na de lan ding per vliegtuig naar Baikonoer, zjjn overgebracht voor een voorlopig medisch onderzoek. Bykowsky is met zjjn vier dagen, 23 uur en 54 minuten iets meer dan een dag langer dan Nikolujew vorig jaar augustus in de ruimte gebleven. Va lentina Teresjkowa bleef zeven minu ien onder de tijd van I opowitsj, die toen twee dagen, 22 uur en 57 minu ten boekte- Bykowsky heeft ongeveer drieëneenhalf miljoen kilometer afge legd, Valentina Teresjkowa ongeveer twee miljoen. Uw stem klinkt alsof U zojuist van een feestje komt", aldus complimenteer de premier Kroesjtsjew de ruimte vaarster Teresjkowa telefonisch na haar landing, „een*, rustige stem zon der teken van vermoeidheid". Dit vertelde de Sowjet-premier zelf op de bijeenkomst van het centrale partij comité in Moskou. Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium van Jodrell Bank bij Manchester, heeft verklaard, dat jongste Russische ruimtevluchten, maar moeilijk aan de conclusie kan ontkomen dat de plannen die de Rus sen voor deze vluchten hadden ge maakt, niet verwezenlijkt zijn. Volgens hem kan er maar weinig voor uitgang zjjn geboekt op het gebied van de „ontmoetingstechniek" in de ruimte en bovendien hadden de vluch ten nu niet zo heel veel langer ge duurd dan die van Wostok drie en NATIONAAL MONUMENT KONINGIN WILHELMINA IN DEN HAAG Het comité van advies, inzake de op richting van een nationaal monument ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina heeft kort geleden advies aan de minis terraad uitgebracht. Gelezen het advies van het comité, heeft de ministerraad besloten de gemeente Den Haag aan te wijzen als plaats, waar het nationale monument voor de overleden vorstin zal worden opgericht. LANDING BYHOFSHt is het 100 jaar geleden, dat West-Virginia in de Verenigde Staten werd opgenomep. goede gronden en >ral ook rekening vooral houdend met haar eigen verantwoorde lijkheid een besluit kan nemen. In Goes blijkt men echter deze eigen verantwoor delijkheid van de krant over het hoofd te zien, want men volstaat met het de laatste tijd voortdurend kennelijk auto matisch terugkerend zinnetje, dat de be dragen „niet voor publikatie vatbaar zijn". Een krant moet een dergelijk auto matisme afwijzen: zij zorgt voor effec tuering van de openbaarheid in be stuurlijke zaken als deze en ontleent daaraan verplichtingen jegens haar le- X fgezien van deze principiële benade- A ring is in het jongste verleden reeds gebleken, dat het verzoek van het ge meentebestuur tot ridicule situaties aan leiding kan geven. Zo kocht de gemeen te Goes onlangs een boomgaard en het daartoe strekkende voorstel van b. en w. had weer het bewuste „vatbaar"-zlnne- tje meegekregen. Maar de bedragen, die in het voorstel waren genoemd, waren kort daarvoor uitgebreid gepubliceerd omdat het bewuste perceel in een open bare veiling was opgehouden: naar aan leiding daarvan was de vraagprijs breed uit genoemd. Er was geen enkele reden de prijzen uit het voorstel niet in de krant te vermelden, maar toen wij daar toe overgingen kwam prompt een tele foontje van het gemeentehuis, een nijdig telefoontje mogen wij wel zeggen. Wij hebben dat niet begrepen. Deze week bereikten ons opnieuw en- kelé voorstellen, waarvan de bedra gen niet vatbaar zouden zijn voor publi katie- Ten onrechte naar wij menen. Wij begrijpen niet waarom de prijs van een barak geheim moet worden gehouden, het is ons evenmin duidelijk waarom de koopsom van een middenstandswoning, die aan de Hervormde Kerk wordt ver kocht, niet mag worden genoemd. Het gaat hier om in het openbaai' te nemen besluiten, die in principe voor iedereen toegankelijk zijn. In dit verband is het wellicht goed te herinneren aan artikel 79 van de Gemeentewet, dat nadrukke lijk waarborgt dat elke inwoner kennis kan nemen van de openbare raadsbeslui ten. Wij menen dan ook, dat wij in de toekomst het hier aan de orde gestelde zinnetje voor kennisgeving moeten aan nemen. Wij hopen oprecht,-dat het gemeente bestuur de redelijkheid van ons standpunt zal erkennen. Het is een nood zakelijk standpunt: de krant heeft een eigen verantwoordelijkheid en kan niet door anderen ook niet door een ge meentebestuur laten beslissen of al dan niet in de krant mag, dat een mid denstandswoning in Goes drieëndertig duizend gulden kost of een barak met grond en toebehoren ruim drieënvijftig duizend gulden. „In hotels, restaurants, plaatsen van vermaak of winkels „Werkloosheid onder de negers verlichten" President Kennedy heeft gisteren aan het Congres gevraagd om de rassen scheiding in hotels, restaurants en plaat sen van vermaak of winkels by de wet te verbieden. Het voorstel werd door de president ge- daan in een speciale boodschap aan het Congres, waarin hij vroeg om grotere waarborgen voor de uitoefening van de burgerrechten door negers. In zijn boodschap vroeg Kennedy ook of het Congres aan de minister van justitie de bevoegdheid wil verlenen om proces sen bij de federale districtsrechtbanken aanhangig te maken tegen besturen van openbare scholen of openbare instellin gen van hoger onderwijs, waar de ras senscheiding nog niet is opgeheven. De president zei. dat de federale rege ring de macht en de plicht heeft om dis criminerende praktijken in openbare ge legenheden te doen eindigen. Werkloosheid In Zeeuws Museum te Middelburg Mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling oudheidkunde en na tuurbescherming van het ministe rie van o., k. en w., zal vanmorgen (donderdag) om 11 uur in het Zeeuws Museum te Middelburg een tentoonstelling openen van een keuze uit de verzameling-Bal. Dit betekent, dat voor het eerst een deel van de omvangrijke particu liere verzameling van de vorig jaar overleden Middelburgse antiquair W. H. Bal, en van zijn zuster, mej. S. C. Bal, die in 1948 overleed, in de openbaarheid wordt gebracht, nadat er reeds in verschillende persartikelen en boeken over ge schreven is. Mr. Rohling zal tevens een tentoon stelling van schilderijen en teke ningen van de oud-Middelburger J. H. Koekkoek (1778—1851), die eveneens in het Zeeuws Museum gehouden wordt, openen. Zoals bekend mag worden verondersteld heeft de heel 'Bal drie jaar voor zijn dood zijn verzameling' (waaronder keramiek Chinees porcelein, Delfts aardewerk meubels, speelgoed en curiositeiten) aan de staat gelegateerd. In 1947 had zijn zuster, mej. S. C. Bal. hetzelfde ge daan. Zij waren kinderen van Willem Gerardinus Bal (1842 -1917) en Wil helmina Pieternella Beverland (1845 KOEKBAKKERS liet geslacht Bal, afkomstig uit Sluis, dreef vele jaren in de Zeeuwse hoofdstad een goedbeklant koekbak- kersbedrijf. Veie oudere Middelbur gers bewaren ongetwijfeld nog goe de herinneringen aan deze winkel in de Kromme Weele- nummer 6, waar de gezusters Bal de scepter zwaai den. Na de dood van de oudste, mej. J. J. Bal, werd de winkel na 1933 op geheven. Naar met zekerheid mag worden aange nomen, was de grootvader van de heer W. H. Bal echter reeds begonnen met naast- het koekbakkersbedrijf in antiek te handelen, een antiquariaat, dat zijn nazaten dus verder uitgebouwd hébben. Drie generaties hebben zodoende een collectie gevormd, waarvan de inventa risatie, die geschiedt door de dienst voor 's rijks verspreide kunstvoorwerpen uit Den Haag met aan het hoofd de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijksinspecteur voor roerende monumenten, nog lang niet is afgesloten. TOPSTUKKEN Onder leiding van de heer O. Verha gen, keramiekkenner van dit bureau (dat alle voorwerpen, die eigendom van de staat zijn en die zich niet in rijksmusea bevinden, onder zijn be heer heeft) is inmiddels een inven taris opgemaakt van de topstukken uit de verzameling familie noire K'ang H'si-porcelein, Delfts aarde werk en van meubels. Zodoende was het mogelijk deze zomer een eerste keus uit de collectie op te stel len. Gedurende het winterseizoen zijn enkele vertrekken van het Zeeuws Museum hiervoor in gereedheid ge bracht. Zodra de inventarisatie zal z.jn afge sloten wordt zeer waarschynlyk in het Zeeuws Museum een soort depot ge vormd vau alle verzamelstukken. Op de ze wijze wil de Zeeuwse Museumstich ting het mogelijk maken, dat belang stellenden hun eigen antiquiteiten met die uit dp verzameling-Bal kunnen ver gelijken. Daarbij ligt het voorts in de bedoeling om telkens andere gedeelten uit de ver zameling tentoon te stellen. Dr. P. K. van Daalen, de directeur van het Zeeuws Museum, is er in geslaagd een bijzonder aantrekkelijke expositie in te richten. H(j heeft daarvoor ener zijds fraaie, anderzijds minder fraaie maar zeer zeker unieke stukken nit de verzameling gekozen. (Zie slot pag. 2 kot. 3) De andere voorstellen van president Kennedy behelzen: 1) verlichting van de werkloosheid onder de negers door verbreding van het opleidingspro gramma en meer geld voor uitvoe ring van diverse wetten waaronder die betreffende de beroepsopleiding; 2) opheffing van rassenscheiding by tewerkstelling. President Kennedy zei, dat-hij" van plan was by decreet een onafhankelijke dienst voor de betrekkingen tussen de diverse gemeenschappen in te stellen, die voor een plaatselijke ontspanning tussen de rassen zou moeten zorgen voordat een-kr>f!c,k stadium zou zijn be reikt. De president merkte voorts op, dat de rassenproblemen niet in de straat kun nen worden opgelost, maar hij voegde hieraan toe, dat de kortgeleden gehou den demonstraties waren voorgekomen „omdat het onrecht uit hoofde van ras senonderscheid reëel is en er geen ande re oplossing in zicht was". Kennedy waarschuwde tegen demon straties die tot gewelddaden kunnen lei den, doordat „het probleem nu aan het Congres was voorgelegd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1