HUIDIGE LOONSYSTEEM THANS WETTELIJK GEREGELD Wervingsacties voor de krijgsmacht geen succes Kijkje achter t.v.-schermen op Firato-1963 KLANKBORD Scherpe kritiek op Hoge Autoriteit N.T.S. gunt blik in haar keuken Tijdelijk tweede net Ombudsman Eerste Kamer aanvaardde ook wet beroep administratieve beschikkingen TWEEDE LEZING VAN DE GRONDWETSHERZIENINGEN OP 2 JULI A.S. „LEERPLICHTVERLENGING OP LANGE TERMIJN VOORBEREIDEN" WOENSDAG 19 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t HET WAS op een cocktailparty, zo schrijft een medewerker van het maandblad ,J3ucces" en de jonge dame met wie ik in gesprek kwam, was werkelijk heel mooi. Maar het gesprek wil- de met vlotten omdat ik steeds m\oest kijken naar de zonnebril, die zij droeg. Daar kwam name lijk geluid uit de radio-nieuws berichten. De party werd druk bezocht door mensen uit de radio-industrie. Gedempte radio-uitzendingen wa ren overal te horen. Moeilijk te raden waar het geluid vandaan kwam. Miniatuur transistoront vangers zaten in de minst toe passelijke voorwerpen verborgen. Dat een schijnbaar antiek tele foontoestel een ontvangertje be vatte was nog enigszins logisch. Maar een zwaargebouwd man met een kaal hoofd speelde met een teddybeer die eveneens de nieuwsberichten liet horen. Ie mand anders zat naar zijn vul pen te luisteren. lift is de nieuwste rage m Ame rika om transistorontvangers te verstoppen in de vreemdste din- ffen; als ze maar draagbaar zijn en niet op een radio /ijken. Het meest worden ze gekocht door vrouwen, die ze cadeau geven aan hun mannen, kinderen of vrien den. Ik moet zeggen, dat deze mede deling mij helemaal niet ver baast. want heel veel volwassen mensen zijn kleine, kinderen, die dol op speelgoed zijn. Daarmee vertel ik u geen nieuws. En dat zo'n transistor vooral niet op een transistor mag gelijkendat is ook naar de aard van het beestje. Dat is zijn onverzadig bare dorst naar kitsch: lampies in de vorm van klompen of mo lensboeken die als je ze open slaat dozen blijken te zijntonne tjes die opengeklapt een volledige barinventaris bevatten, dat ligt allemaal in de lijn van het spel. Maar de transistor-deformatie lijkt me wel héél hinderlijk om dat die wansmaak een ergernis voor de omgeving is. Ik hoop. dat deze ellende niet hierheen zal overwaaien maar ik geloot dat dat onverantwoordelijk-optim is- tiscli van mij is, omdat dlles over waait en omdat er ongetwijfeld muziek zit in een handeltje in musicerende balpunten. teddy beren en brillen. Er zijn laten wij ons niets wijsmaken ook onder ons honderdduizenden grapjassen, die zo iets graag wil len hebben, net zo graag als alle kitsch en speelgoed Misschien nóg liever omdat liet tg,wam mankt. Dij het lezen van verhaaltjes als deze bekruipt mij het naargees tige gevoel dat het mij toch niet ten volle gelukken zal mee te gaan met mijn tijd. iets waf ih over het algemeen altijd tracht wél le doen omdat protest er er tegen de geest des tijris in vrinci- pe een even vermoeiende als bi voorbaat tot mislukking gedoem de bezigheid is Maar soms wordt liet mij tr machtig om mij aan dit beqinse1 te houden. Ik vind dames met donkere bril len zónder nieuwsberichten al zo akelig EU AS. 9 in .i-iTUfiri li nebbei Kussisehe geleerden rndnreontaet met de planeet Mars gemaakt. zo me'clnr Tass Dit gebeurde toen de pla^ neet «lei- 0p een afstand van 100 miljoen km vae de aarde bevond. Dp radargolven hadden elf minuien vooi het afleggen van de aft'.iind heen en 'erug nodig Dr ge leerden hebben uit leze proefneming de eonclusu getrokken, dal zich op Mars wnnr- seTtUnltjl' een groot aantal vlakke gedeelten bevindt van verscheidene kilometers om- Vang. Het Wereldgebeuren Washington en de negers WIJZIGING B.B.A. DOOR SENAAT GOEDGEKEURD de Firato kunnen kennismaken met televisie, niet op het scherm maar achter de schermen. Ze zullen opnamen kunnen zien, zittend op de tribunes,, die plaats bieden aan ruim 100Ó kij kers. Voor wie het druk gedoe van camera- lieden op hun snelle vorkheftrucs, ar tiesten, scriptgirls, opnameleiders en assistenten te veel is, bestaan er de grootbeeldschermen om de kant-en klaar-uitzendingen te volgen. Van s morgens tien uur af zullen vyf luchtige programma's worden uitge zonden: de O.K.-Wobblers met zang van de Engelse zangeres Rosemary Squires: de Ramblers met The Lords, Anneke Grönloh en de vocal group The Pilots; Theo Eerdmans zal de fi nale van de quiz Wereldwijs leiden; Max Woisky Jr. zal te zien en te ho ren zyn met een Westindisch pro gramma: verder uitzendingen met Bueno de Mesquita, het Eurocabaret en een aflevering van Pinto's Fuik. alles in samenwerking met de N.T.S en de omroepverenigingen. Twee programma'; In de avonduren zullen de N.T.S. en de televisiesecties de gewone pro gramma's uitzenden, zodat de kijkers thuis de keuze hebben uit twee pro gramma's, althans de kijkers in het westen, voorzover hun toestellen een tweede ontvangmogelijkheid hebben. De vaste dagelijkse Firatouitzending aangevuld met nog nader aan te Een scène uit „Een groot dood dier", het toneelstuk, dat „Studio" vanavond woensdag bij goed weer in het openluchttheater Too- renvliedt te Middelburg zal op voeren. Honderden negers hebben voor de hekken van het Witte Huis in Washington gedemonstreerd te gen de rassenscheiding. De foto geeft een beeld van deze demon stratie, wélke voorafgegaan werd door een gebedsamenkomst in het Lafayetteparlc tegenover het Wit te Huis. De Hoge Autoriteit van de Europese Ko len en Staalgemeenschap gaat de vol gende week in Straatsburg een zware week tegemoet. Het Europese parlement, dat de politieke controle over de E.G.K.S. (en de E.E.G. en Euratom) uitoefent, gaat woensdag het elfde jaarverslag van de Hoge Autoriteit bespreken aan de hand van een zeer kritisch verslag van de Belgische christen-democratische senator V. Leemans. Van socialistische zijde met name kan ernstige fundamentele kritiek worden verwacht, al ziet het er nog niet naar uit dat het debat zal uitlopen op een motie van wantrouwen, die als zij zou wor den gesteld en aangenomen de Hoge Autoriteit zou dwingen af te treden. Drs. G. M.. Nederhorst, een der Neder landse socialistische afgevaardigden in het Europese parlement, heeft op een persconferentie in Den Haag in een toe lichting op het verslag-Leemans ver klaard, dat zo'n motie echter niet alleen maar een ornament is van de Europese parlementaire bevoegdheden. Als het nodig is, zal men deze bevoegdheden ook moeten hanteren, zo zei hij. De fundamentele kritiek is ontstaan, doordat de Hoge Autoriteit is gaan plei ten voor een herziening van het E.G.K.S.- verdrag. Zij meent dat zrj met de hui dige verdragsvoorschriften de kolencri- sis b.v. niet kan oplossen en dat de mo gelijkheid van subsidies aan de Europese mijnen in het kader van een algemene Europese energiepolitiek moet worden geschapen. Aan parlementaire zijde rijst nu echter de vraag, hoe de heren in Luxemburg hun taak kunnen blijven uit oefenen aan de hand van een verdrag dat ze zelf niet hanteerbaar meer achten. PRESIDENT VAN VERENIGING „ONS BELANG": Onderbezetting heeft duidelijk ernstige gevolgen Op de algemene vergadering van de Vereniging van Onderofficieren van 'de Koninklijke Land- en Luchtmacht „Ons Belang", heeft de president van deze vereniging, de heer J. B. Dekker, gistermorgen in Utrecht uitvoerig gesproken over het grote tekort aan perso neel in het leger. Hy zei, dat de resultaten van de wer vingsactie geen succes zyn en dat er dan ook geen sprake is van een dras tisch inlopen van de tekorten. Volgens hem is in de praktijk duidelijk merk baar, dat de onderbezetting zowel voor de landmacht is voor de luchtmacht ernstige gevolgen heeft. Een belangrijke handicap voor de krijgs macht noemde hij onder meer het ver vullen van verschillende organieke functies door dienstplichtig kader. De heer Dekker meent dat de zeer elemen taire opleiding van de dienstplichtige onderofficier een belemmering is voor het volwaardig vervullen van de taak van een beroepsofficier. Bezwaar Bezwaren heeft hij ook tegen het doen vervullen van specialistische functies, waaraan langdurige en kostbare opleidingen voorafgaan door dienstplichtig kader. Verder is de heer Dekker van oordeel, dat de levensduur, het efficiënte gebruik en de inzetbaarheid van het kost bare moderne materiaal zouden wor den verhoogd, als het kon worden toevertrouwd aan goed opgeleide en ervaren beroepsonderofficieren. In steeds meer gevallen ondergaat de taak van de beroepsonderofficier een verschuiving, aldns de heer Dekker. Het accent komt in toenemende mate te lig gen op het controleerende en corrige rende, maar men is nu eenmaal een beroeps-onderofficier geworden om de rol van toeziend voogd te vervullen. De onderbezetting heeft ook tot ge volg, dat er moeilijk gesproken kan worden over enige vermindering van de werktijden. De heer Dekker zei, dat de werktijden die in normale omstan digheden al lang zijn vergeleken bij die in het bedrijfsleven, nu vaak onverant woord uitgroeien. Hij voegde hieraan toe, dat de bestaande voorschriften geen ander houvast bieden dan de uitspraak dat werktijden behoorlijk door rusttij den moeten worden onderbroken. Bezwaren uitte hy tegen de recente maatregelen voor kortverbandvry- vvilligers die in beroepsdienst willen overgaan. Hij acht het namelijk ten opzichte van degenen die de normale en lange weg via de militaire of de luchtmachtscnool hebben gekozen niet juist, dat zij die na slechts een summiere functionele opleiding in het onderofficierskorps worden opge nomen, dezelfde toekomstmogelijk heden hebben. Onderzoek In opdracht van de minister van defen sie wordt een onderzoek ingesteld naar de redenen, waarom men geen dienst neemt bn de krijgsmacht. Hierop voor uitlopende zei de heer Dekker, dat een van die redenen gezocht moet worden bij de sfeer en de omstandigheden waar onder men dienst moet verrichten. Ook het voortdurend onder discipline staan, de lange en onregelmatige werk tijden. het nivelleren van de voordelen van het „ambtenaar zijn" ten opzichte van de werknemers in de burgerbedrü- ven en het weinige „militair-minden" zijn van het Nederlandse volk, vormen naar zyn oordeel belemmerende facto ren. Het is geen toeval, dat de steden in Amerika die de afgelopen weken het ergste werden geplaagd door bot singen tussen blanken en negers, min of meer behoren tot de economische probleemgebieden in de Verenigde Sta ten. Behalve ln de.paar plaatsen waar het allemaal begonnen is, in het zuiden, vanouds een bron van moeilijkheden, kwamen berichten over incidenten voor namelijk uit centra, die zich met een ernstige werkloosheid zien geconfron teerd. Dit verschijnsel wijst op een ze ker verband tussen de relletjes en de so ciale toestand ter plaatse. Buiten Amerika heeft men vaak de in druk, dat Amerika het „land van de miljoenen mogelijkheden" is. Het land van de krantenjongens, die miljonair worden en van de keiharde dollar jdat dit Amerika een land van melk en honing is, waar de armoede beperkt blijft tot hen, die persé niet werken wil len. Dit beeld van Amerika is in het buiten land wijd verbreid, dank zij de glamour, welke Hollywood etaleert en niet in het minst ook door de reclame in de tijd schriften. De Amerikaanse droomkeu- ken en de Amerikaanse slee zijn nog steeds symbolen voor de „American way of life", maar men beseft buiten Amen- ka niet altijd, dat deze „Amerikaanse leefwijze" is afgestemd op de midden groepen en dat zij net zo goed het ide aal is van miljoenen Amerikanen als van miljoenen Europeanen, die er zich soms zo aan vergapen. De bittere werkelijkheid leert dat tal van jonge Amerikanen pas na veel moeite een geschikte baan kunnen vin den en dat velen helemaal niets vinden. De werkloosheid is een van Washing ton's grootste problemen. Het vraagstuk van de werkgelegenheid is ook de grootste hinderpaal, welke president Kennedy en zijn medewerkers ontmoeten op de door hen ingeslagen weg naar een betere integratie van de neger op nationale schaal. Dit proces van gelijkstelling en ophef fing van de negers tot een hoger niveau is niet pas gisteren begonnen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de huidi ge regering en ook de vorige, reeds zeer veel nebben gedaan om het probleem tot een oplossing te brengen. Het is echter onmogelijk een ontwikke ling, die een eeuw lang gestagneerd is geweest, door het treffen van een hele reeks ingrijpende maatregelen op korte termijn en in een versneld tempo op gang te brengen, zoals de demonstre rende negers dat willen. Negerleiders hebben verklaard, dat hun geduld thans uitgeput is. Maar zij kun nen evenmin als de regering in Wash ington ervoor zorgen dat hun volgelin gen datgene krijgen waar zij hun zinnen op hebben gesteld, namelijk voldoende werk en een behoorlijke behuizing. In de zich steeds sterker specialiserende en automatiserende maatschappij is met de dag minder werk beschikbaar voor de ongeschoolde arbeiders. Juist onder de negers vindt men echter vele onge schoolde werkkrachten. Anderzijds is het te begrijpen, dat de Amerikaanse neger, die dagelijks in de kranten leest over de dollarhulp aan onderontwikkelde gebieden in Afrika, zich met bitterheid afvraagt, waarom de regering niet meer doet aan de onder ontwikkelde gebieden in eigen land. Is de Afrikaanse neger meer dan de Ame rikaanse? De gebeurtenissen van de laatste jaren in Afrika hebben ongetwij feld een grote invloed gehad op het ge beuren in de Verenigde Staten. Onder deze invloed eisen de Amerikaanse ne gers thans ook hun deel op van de wel vaart. Zij komen daarby echter in con flict met grote groepen van blanken, dia zelf nog lang niet in die welvaart mee delen. Ook al zijn 7 van de 10 werklozen negers. Hoe moeilijk het is dit probleem op te lossen blijkt, wanneer men Washington D.C. als voorbeeld neemt. Washington is de enige grote stad in de Verenigde Sta ten waar de negers in de meerderheid zijn. Vierenvijftig procent van de bevol king is zwart. Dat deze 54 procent in zijn totaliteit niet het beste deel van de bevolking uitmaakt bewijzen de cijfers, waarover de politie beschikt. Van de per jaar geregistreerde misdaden wordt on geveer 85 procent gepleegd door negers. Vyfentaehtig procent van de slachtof fers heeft eveneens de zwarte huids kleur, zodat men zou kunnen zeggen, dat de misdadigers onder de negers het over het algemeen op hun rasgenoten voorzien hebben. Heel wat gunstiger is het cijfer dat de stijging van de criminaliteit aangeeft. Terwijl dit cijfer voor het hele land 7 (het gemiddelde) is, komt Washington D.C. met 4,9 niet zo slecht uit de bus. Russen: verbetering handelsrelaties mogelijk De Russische handelsmissie, die na eei bezoek van een week aan ons land op uitnodiging van het Nederland-U.S.S.R. instituut gistermiddag van Schiphol naar Moskou is vertrokken, is van me ning dat er mogelijkheden bestaan de handelsrelaties tussen de Sowjet-Unie en Nederland te verbeteren. De leider van de missie, de heer 1. F. Semitsjastnov, plaatsvervangend minis ter voor buitenlandse handel, verklaar- dat dat het bezoek hiertoe een positieve bijdrage kan leveren. De heer Semits jastnov, die tevens bestuurslid is van de bank voor buitenlandse handel, werd vergezeld door de heer P. V. Michejev, plaatsvervangend voorzitter van de staatshandelsorganisatie voor de in- en export van machines voor de chemische, rubber-, papier- en suikerkunststoffen en de heer V. P. Bolshakov, voorzitter van de staatshandelsorganisatie voor de im- en export van chemische produkten. In ons land werden vele bedrijven be zichtigd, o.a. de Staatsmijnen, Werk spoor in Utrecht en Amsterdam, de Shell in Rotterdam en de Scheldewerf in Vlissingen. (Van onze radio- en televisiemedewerkster) Op de komende Firato, van 13 tot en met 22 september aan staande, in de nieuwe Amster damse R.A.I., zal speciale aan dacht worden besteed aan het medium televisie. In de oosthal zal een grote t.v.-studio met een oppervlakte van 600m2 worden ingericht, waar bezoekers van kondigen programma's zullen dooi middel van een gesloten clrcuit-t v. ook op de Firatostands te zien zijn. In de Noordhal zal voor de elec- tronicavakmensen de professio neel-elektronische sector worden on dergebracht. In een rustige omgeving kan men daar kennisnemen van de laatste nieuwtjes op het gebied van meetinstrumenten voor wetenschap- oeiiik-e doeleinden. Het elektron-educatief voorlichting* centrum van P.T.T., industrie, N.R.l en strijdkrachten, onder patronage van het Nederlandse Radiogenoot schap, wil in hoofdzaak jongere leerlingen en studenten van techni sche en middelbare scholen zo vol ledig mogelijk informeren over de mogelijkheden op het terrein van de elektronica. De moeilijkheid met dit soort cijfers is, dat zrj generaliseren in de hand werken. „Waarom moet het mij worden aangewreven, wanneer een willekeurige neger een moord begaat? Omdat ik toe vallig zwart ben?", vraagt een ge- foede neger uit Washington zich af. Hij ehoort fot de weinigen, die zich aan hun milieu wisten te ontworstelen en hij ontvluchtte zodra hij kon de achterbuur ten. Daarmee bracht hij ongewild een kettingreactie op gang, want in de buurt waar hij kwam wonen, pakten de blanken eveneens hun boeltje. Nog en kele buitenwijken van Washington zijn daardoor overwegend blank en de New York Times, die terzake een onderzoek instelde noemt voor de exclusief blanke wyken een percentage van 97 procent. Een beambte van het nationale planbu reau voorspelde, in dit verband echter, dat tegen 1980 ca. 800.000 negers en slechts 10.000 blanken in Washington zullen wonen, de laatste in hun eigen be schermde omgeving. Die bescherming is met geen wetten, te bestrijden. Zij wordt gehandhaafd door de huiseigeharen, die hun huizen niet aan negers verkopen, omdat de welgestelde blanken zonder uitzondering, zouden verhuizen, zodat hun woningbezit in korte tijd aanzien lijk in waarde zou zijn gedaald. Tegen over deze discriminatie staat ook Ken nedy machteloos zoals hij ook tegenover de werkgevers staat, die geen negers willen of durven aanstellen in beter be taalde banen. Slechts de tijd en veel ge duld zullen hierir. een oplossing kunnen brengen, tenzy die door geweld wordt geforceerd en dan is het nóg de vraag of van een werkelijke oplossing sprak^ zal zijr. NEGERLEIDER DS. KING WAT STRAKS Minister Veldkamp antwoordde het er mee eens te zijn dat het nieuwe loon vormingssysteem niet moet millimete ren, wil het tot een goede ontplooiing komen. Staatssecretaris Roolvink was positie ver gestemd over de resultaten tot dus verre, „want de regering heeft met nog geen vinger ergens naar gewezen". De Eerste Kamer heeft gisteren voorts nog aangenomen het ontwerp van de „wet beroep administratieve beschikkin gen". Wie het niet eens is met een be schikking van de centrale overheid, kan een voorziening vragen bij de Kroon (de koningin en de ministers), welke in zake de klacht het advies van de (af deling geschillen van de) Raad van Sta te moet inwinnen. Het wetsontwerp is vijf jaar geleden in gediend door de toenmalige minister van justitie prof. Samkalden en de minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken. Prof. Samkalden, thans Kamerlid, nam niet deel aan de debatten over zijn wetsontwerp en liet het woord aan zyn fractiegenoot mr. In 't Veld. Deze pleitte, evenals jhr. mr. Van Meeuwen (k-v.p.), voor de instelling van een ombudsman ter verlirjjging van nog meer rechtszekerheid voor de burger. De minister van justitie, mr. Beerman, achtte de discussies over het voor en tegen van een om budsman echter nog niet voldoende uitgediept, om thans reeds tot con clusies te komen. Cassatie De Kamer nam nog een ander wetsont werp aan, dat lang in de parlementaire Van onze parlementaire redactie). Met de stemmen van de éénmansfracties van de P.S.P. en de C.P.N. tegen, heeft de Eerste Kamer gistermiddag haar goedkeu ring gehecht aan een wijziging van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945, welke inhoudt dat een belangrijk deel van de verantwoordelijkheid over het loonbeleid (de goedkeuring van collectieve arbeidsovereenkomsten) overgaat van de overheid naar het georganiseerde bedrijfsleven (de Stichting van de Ar beid). Het nieuwe systeem van loonvorming was tot dusverre, sinds 16 januari jl., gebaseerd op een noodwetje. Mevrouw Van Ommeren (c-p.n.) was tegen omdat, volgens haar, de gewij zigde wet de rechten van de arbeiders beperkt. „In de Stichting van de Arbeid maken de ondernemers de dienst uit. De pacifistisch-socialistische heer Van der Spek was tegen omdat de regering ook by de huidige wetstekst het laatste woord inzake de lonen zal houden. Prof. De Gaay Fortman (a.r.) en de oud-minister van justitie prof. Samkal den (p.v.d.a.) gingen met de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp en diens staatssecretaris, de heer Roolvink, een juridisch debat aan waarin zij erop wezen dat de wets wijziging, wat betreft de rechtspolitiek, niet voldoende is doordacht. In de te verwachten nieuwe arbeidsvoorwaarden- wet zullen geen leemten mogen voorko men. Opheffen De heer De Gaay Fortman voerde nog aan dat het college van rijksbe middelaars beter had kunnen worden opgeheven en dat de minister de laatste verantwoordelijkheid voor het loonbeleid rechtstreeks aan zich had moeten trekken. De heer De Gaay Fortman hoopte dat de Stichting van de Arbeid doelbewust zal streven naar een innerlijke synthese tussen bedrijfsbelang en algemeen wel zijn. De gang van zaken bij de C.A.O.'s voor de confectie en bij Philips hebben mij met enige zorg vervuld, zo zei hij. De fractievoorzitter van de P.v.d-A. in de Tweede Kamer, prof. dr. ir. A. Von deling, maakte gistermiddag bezwaren tegen het behandelen in tweede lezing van de aanhangige grondwetswijzigin gen op 2 juli a.s. Hjj wees op het grote aantal vacatures in de kamer, nu de demissionaire mi nisters en staatssecretarissen zich. nog niet hebben laten beëdigen. Vooral be vreemde hem dit van minister Toxopeus, die als liberaal fractieleider optreedt. De voorzitter van de kamer, mr. F. J. van Thiel, verklaarde, dat de heer To-' xopeus zich op 2 juli zal laten beëdigen. In Tweede Kamer Langdurig debat over theologie- en belastingstudie (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals, die gisteren voor het eerst na een enkele weken durende rustkuur weer in de Tweede Kamer verscheen, moest daar niet alleen tal van geluk wensen in ontvangst nemen, maar ver volgens ook langdurig discusieren alvo rens zijn voorstel tot herziening van de toelatingseisen tot universitaire exa mens, zij het geamendeerd, werd aan vaard. Een dergelijke wijziging was ur gent geworden, omdat de wet op het hoger onderwijs aan het begin van het academisch jaar in september nog niet volledig in werking is, zodat een tijde lijke regling voorlopig uitkomst moet brengen. In het langdurig debat richtte de strijd rich voornamelijk op twee punten: de toelating tot de theologische faculteit en het voorstel van de minister om de rijks- belastingacademie te Rotterdam onder te brengen in de universiteit te Leiden. Alhoewel ontraden door de minister, werd uiteindelijk een amendement-Ver- mooten (p.v.d.a.) aanvaard, waardoor de toelating tot de theologische faculteit wordt uitgebreid tot de diploma's van h.b.s. en h.t.s. en de hoofdakte kweek school. Voor de fiscale (belasting) studie achtte de minister overbrenging naar Leiden gewenst omdat daar de juiste sfeer aan wezig is voor deze fiscaal-juridische stu die. De bijzondere commissie uit de ka mer die rich over deze verplaatsing had beraden was echter tot de conclusie ge komen dat het vraagstuk van de con centratie van de belastingopleiding nog niet rijp is. Zij verzocht de minister in een motie nader overleg met de commis sie te plegen. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, al sprak de minister als zijn mening uit, dat het als demissionaire bewinds man niet op zijn weg ligt op deze uitnodiging in te gaan. Deze kwestie zou door zijn opvolger onderzocht moe ten worden. molen heeft gezeten. Het omvat een wijziging van de regelen met betrekking tot het geding in cassatie. Hét betreffen de voorstel is twaalf jaar oud. De Twee de Kamer behandelde het wetsontwerp in februari jl. Enige spreker in de Eer ste Kamer was mr. Burger (p.v.d.a.). Mr. Burger zette uiteen dat hij de rechtspraak in cassatie overbodig vindt. Staatssecretaris Janssen Nota ingediend bij de Tweede Kamer Staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, heeft bij de Tweede Kamer een nota over het vraagstuk van de leerplichtverlen ging ingediend. In deze nota komt de bewindsman tot de slotsom, dat de invoering van een algemene leerplichtverlenging met een jaar en eventueel een partiële leerplicht, op Langere termijn moeten worden voorbereid. 'Uit de nota van de staatssecretaris blykt, dat ongeveer 80 pet. van de leer lingen bij de huidige 8-jarige leerplicht reeds 9 of meer jaren onderwijs volgt. Bij een leorplichtverlenging zou dus al leen de resterende 20 procent daadwer kelijk tot, liet volgen van een negende leerjaar worden verplicht. Deze 20 pet. bestaat echter voor de meerderheid uit leerlingen, die voor het huidige onderwijs niet geschikt zyn. Een leerplichtverlenging voor deze kinderen die op hun weg naar volwassenheid bijzondere zorg behoeven acht de be windsman beslist zinvol, mits voldoende mogelijkheden voor aangepast onderwys aanwezig zyn. Zowel het ontbreken hiervan op dit ogenblik en de geruime tyd die ge moeid zal zyn met het tot stand ko men van de op dit punt noodzakeiyke voorzieningen, verzetten zich tegen invoering van een algemene leer- plichtvcrlenging of partiële leer- of vormingsplicht op korte termyn. Ook het tekort aan docenten en de voor alsnog beperkte bouwcapaciteit spe len hierby een belangrijke rol. Gewaarborgd Staatssecretaris Janssen meent, dat al lereerst de verwezeniyking van voorzie ningen die reeds geruime tijd zyn voor bereid of zelfs voor een deel reeds tot stand zyn gekomen, moeten zijn ge waarborgd. Voorts zullen de vormen van volledig dagonderwijs, die vermoedelijk een aan zienlijk deel der onder de leerplichtver lenging vallende leerlingen een aange paste vorming geven, verder tot ontwik keling moeten worden gebracht. Bovendien zal nader moeten worden on derzocht. of niet voor een deel van die leerlingen een vorm van partieel onder wys, waaronder het bezoeken van een vormingsinstituut, naast het verrichten van arbeid een betere vorming waar borgt dan volledig dagonderwijs. De be windsman zegt toe de studie en het on derzoek hiervan krachtig te zullen sti muleren. V ormingsinstituten Op dit ogenblik lean hy zich nog niet uitspreken over de wenseiykheid van een verplichting tot partieel onderwijs voor een deel dergenen die onder de leerplichtverlenging met een jaar zul len vallen Wel meent lij) er nog eens op te moeten wijzen, dat aan de vormingsinstituten voor de leerplirhtvrye jeugd behoefte zal blijven bestaan ook na de leerpliohtver- lenging. Hij wil daarom voortgaan met het werk van deze instituten te bevor deren. Een eerste stap daartoe zal zijn de verbetering van de subsidieregeling met ingang van 1 januari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5