PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VORMING VAN VIJF-PARTIJENKABINET ZOU NIET MOGELIJK ZIJN Kans overeenstemming China-Rusland gedaald Fruitcentrum Kapelle wil structuurverbetering Negatieve antwoorden van A.R. en C.H.U. In Weesp 60 mille schade door explosie ITALIAANSE FORMATEUR ALDO M0R0 GEEFT ZIJN POGING OP Don Quichot van Zaandam ONDER MEER DOOR RUILING VAN GROND Tien woonschepen voor studenten in Groningen 206e jaargang - no. ,142 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN d.tiVo«e' Fk den,Bo"en Y' Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: ir'. 1 o.oE r? iS??' ~d*\ 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. 2911. Zierlkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ,3rieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 19 juni 1963 DEELNAME V.V.D. AAN KABINET VAN 4 PARTIJEN VERWACHT In welingelichte politieke kringen in Den Haag werd gisteravond aangenomen, dat de vorming van een vijf-partijenkabinet niet mogelijk zal blijken te zijn. De kabinetsformateur dr. De Kort heeft aan de fractieleiders van de vijf grootste partijen onder meer de vraag gesteld of zij dè vorming van een vijf-partijenkabinet, in zekere zin een „nationaal kabinet", mogelijk achten. Ofschoon de vijf fractieleiders zelf de grootste stilzwijgendheid over hun antwoord aan dr. De Kort wensen te bewaren, heeft in politieke kringen vrij algemeen de overtuiging post gevat, dat het C.H.U.- antwoord inzake een vijf-partijenkabinet gisteren negatief is ge weest. Eenzelfde oordeel zou in het antwoord van de A.R., dat fractieleider Van Eijsden vanochtend om 10 uur aan dr. De Kort zal geven, vervat zijn. Van de V.V.D. was reeds bekend, dat men in deze kring het ontbreken van een ferme oppositie in normale tijden niet in overeenstemming acht met de eisen ener parlementaire democratie. Mr. Toxopeus en de zijnen wezen het argu ment van socialistische zjjde, dat de partijen ook in een „nationale formatie" kritisch tegenover het kabinet behoren te staan, als onvoldoende van de hand, vooral indien van tevoren bindingen zijn aangegaan. Zoals bekend zal dr. De Kort of afwezig enthousiasme voor een vijl partijenconstructie zich beraden over een straffer, althans minder vaag, ba sisprogram voor een vier-partijenkabi- net. In A.R. en C.H.U.-kringen leeft de ver wachting. dat hij bjj die construc tie de V.V.D. zal betrekken, ofschoon daarover nog geen volledige zeker heid kan bestaan. Zoals men weet is over een zetelverdeling, althans officieel, nog niet gesproken. /el ïs duidelijk, rig tegenover een vyf-partyenkabinet staan, omdat zy daarin elk slechs één ministerszetel zouden kunnen krygen volgens het schema: 5 K.VJP.; 4 P.v.tLA. 3 V.V.D., 1 C.H.U., 1 AJR.P. Het is nog niet bekend wanneer de heer Toxopeus het liberale antwoord op het basisprogram van dr. De Kort zal in dienen. verwacht wordt, dat hy dit in de vorm van een brief zal doen. Thans staat vast dat twee K.V.P.-leden van het demissionaire kabinet om per soonlijke redenen voorshands het minis teriële veld zullen ruimen. Het zjjn de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die Dc rijkspolitie van Weesp heeft een rai port opgesteld over dc schade die i Weesp is veroorzaakt door.de ontplof fing op het terrein van do kruitfabriek „Dó Krygsman". Het rapport is giste ren gereedgekomen. Het vermeldt dat de schade ongeveer 60.000 gulden is. Er zyn zevenhonderd ruiten vernield, waar van driehonderd bjj de industrie. In het vr|j kleine stardje is uit niet minder dan zestig straten schade gemeld. De raadsfractie van de P.v.d.A. in Weesp heeft vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders, onder andere of deze bereid dunner bevolkte streken worden over geplaatst. 74-jarige heef IJ. Zieck gestart voor een fietstocht van Den Haag naar Helsinki hetgeen betekent, dat hij ongeveer 1700 km weg moet trapven. Dc krasse fietser kreeg bij het vertrek een bemoe digend woord van Christel Ade laar, die sedert kort ook weet wat een fietstocht betekent. kalm zal moeten aandoen en de mi ter van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Het ligt in de lyn der verwachtingen, dat mr. Cals wel zyn kamerzetel zal bezetten. Dr. Klompé zal eveneens het kamerlidmaatschap blijven vervullen, doch zy zal, naar haar zeggen, geen „Europees of ander tijdrovend werk" aanvaarden. Subcommissie S.E.R.: V.N.K.O. AANWIJZEN ALS REPRESENTATIEVE ORGANISATIE De subcommissie organisatie sociale verzekering van de S.E.R. stelt unaniem deze raad voor aan de minister van so ciale zuken en volksgezondheid te ad viseren de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren aan te wijzen ais representatieve organisatie in de zin van do organisatiewet sociale ver zekering. Dit in een nota vervatte ad vies komt op 28 juni in behandeling op do openbare vergadering van de S.E.lt. In Windsor is een samenkomst gehou den van de Ridders van de Kousenband. Onderdeel van deze samenkomst was een processie van de leden van de orde, waarvan koningin Elizabeth II als sou- verein ook aanwezig tvas, evenals prins Philip. Socialist Nenni legt functie neer Aldo Moro, die door president Segni van Italië als kabinetsforma teur was aangewezen, heeft giste ren bekendgemaakt dat bij zijn pogingen om een regering van cen trum-links te vormen heeft opgege ven. Moro zei tegen verslaggevers, dat hij coalitieregering van Christen-Demo craten, Sociaal-Democraten en Republi keinen met parlementaire steun van de Nenni-socialisten had willen vom liet afgelopen weekeinde had hy met de leiders van deze vier partyen een ak koord in principe hierover gesloten. Dit akkoord was echter later door Nen- ni's partij verworpen. Intussen hebben Saragats Sociaal-Democraten laten we ten, dat zij geen enkele oplossing zullen aanvaarden die niet gebaseerd is op een meerderheid in het parlement van de vier genoemde partijen. Zoals bekend hebben de Christen-Democraten, Sociaal- Democraten en Republikeinen samen in het parlement niet de vereiste meerder heid. „Verkeerde interpretatie - ongerechtvaardigde kritiek Westelijke waarnemers in Moskou zijn van mening, dat de kans op enig resultaat op de komende Russisch-Chinese besprekingen over het ideologische geschil tussen beide landen wel heel gering is. Russen weigeren Chinese brief te publiceren heeft gisteren tydens een vergadering ln Moskou namelijk besloten, (lat een brief van de Chinezen van 14 juni over ideologische vraagstukken voorlopig niet zal worden gepubliceerd. Volgens de Russen gaf de brief een verkeerde in terpretatie van Russische verklaringen en bevat de brief bovendien ongerecht vaardigde kritiek op de Sowjet-Unie en andere communistische landen. Moskou noemde dit zeer betreurens waardig en heeft de hoop uitgesproken „dat de Chinese kameraden in het be lang van het internationale communis me zich zullen bepalen tot dat wat ons verenigt". Vergroten Publikatie van de brief (waarop de Chinezen hadden aangedrongen) zou het meningsverschil nog maar ver groten en zou ook onjuist zijn met het oog op het overleg, dat Russi sche en Chinese vertegenwoordigers op 5 juli beginnen, aldus de Russische verklaring. Kernpunten De Chinese brief aan Moskou is maan dag in Peking gepubliceerd. China gaf de wens er in te kennen, dat er by het overleg in Moskou zal worden gespro ken over Kroesjtsjews kritiek op Stalin en de persoonsverheerlyking. De brief bevatte 25 andere „kernpun ten" die China ter sprake wil zien ge bracht. Kroesjtsjews politiek van vreed zame coëxistentie wordt door de Chine zen een verdraaiing van de leer van Le nin genoemd. Ook wordt Ruslands hou ding jegens Zuid-Slavië afgekeurd. De Russen zouden Chinese radiouitzendin gen in het Russisch hebben gestoord. Profumo heeft „diep berouw" De Britse ex-minister van oorlog John Profumo, de centrale figuur in de En gelse politieke crisis, heeft in eens pers verklaring zijn „diepe berouw'" over zijn daden geuit. De verklaring werd uitgegeven door de rechtskundige adviseurs van Profu mo, die zeiden dat Profumo dit uit naam van zichzelf en zijn vrouw had verzocht. De verklaring luidt: „De heer Profumo begrijpt dat de pers, radio en televisie om een persoonlijk commentaar van zijn vrouw en hemzelf vragen. In de verkla ring die hij in zijn ontslagbrief aan de premier en de voorzitter van de kies vereniging heeft afgelegd, heeft hij die pe spijt over zijn daden betuigd. Hij wenst van deze gelegenheidgebruik te maken om door middel van de pers voor een groter publiek zijn. diepe be rouw opnieuw uit te drukken. Verder hebben noch hij noch z\jn vrouw iets op te merken". NA 3 WEKEN OPDRACHT TERUGGEVEN Concessies In de drie weken dat Moro gepro beerd heeft een regering te vormen, hebben de Nenni-socialisten voortdu rend getracht hem over te halen een program te aanvaarden dat nog meer concessies aan de linkervleugel bevat dan dat van Moro's voorganger Fan- fani. KENNEDY-REIS OP TELEVISIE De N.T.S. neemt zondag, maan dag en woensdag rechtstreekse Eurovisiereportages over van het bezoek dat president Kennedy aan de Duitse bondsrepubliek brengt. De reportage op 23 juni heeft betrekking op de toespraak die het Amerikaanse staatshoofd 'smidags voor het stadhuis in Keulen zal houden. De persconfe rentie die de president op het Duitse ministerie van buitenland se zaken te Bonn houdt wordt op 24 juni van 16.30 tot 17.30 uur uitgezonden. Op 26 juni brengt de president een bezoek aan West- Berlijn. Hiervan wordt 's morgens zowel als 's middags een reporta ge gegeven. Militair gewond door schot uit U.Z.I.-geweer Door een schot uit een U.Z.I.-geweer is de 19-jarige gehuwde dïenstplich soldaat J. Verweïj uit Willeskop Montfoort ernstig aan de hals gewi Hij is opgenomen in het Sofiaziekenhuis te Zwolle. Gistermorgen was zyn toe stand redelijk, zo deelde de Iegervoor- lichtingsdienst mee. Het schot ging af toen een patrouille rende militair over het raam van het wachtgebouw boog waar Verweij aan een tafel zat. Hierby heeft de. wachtlo pende militair waarsclhjniyk per onge luk een verkeerde handeling met het ge weer verricht. De marechaussee stelt een onderzoek in. De dienstplichtige soldaat Verwey be hoort tot de C-batterij van de 44ste af deling veldartillerie, gelegerd in de le gerplaats 't Harde. ^VWWVWWVWWWWWA/WWVWVWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWW ASTRONAUT BYKOWSKY NU HOUDER „RUIMTERECORDS" De Russische ruimtevaarder Valery Bykowsky, die gisteravond om 8 uur zijn 71e omwenteling om de aarde begon, heeft thans de records wat betreft het aantal omwentelingen om de aarde en de in de ruimte afgelegde afstand op zijn naam staan. Gistermorgen streefde hy zijn collega-ruimtevaarder Nikolajew, die vorig jaar augustus 64 banen beschreef, voorbij. In westelijke waarnemingsstations werd gisteren gespeculeerd over de vraag of de Russische ruimtevaarster Teresjkowa naar de aarde zou terugkeren. In Londen werd nameiyk een bericht van haar opge vangen, waarin zij zei: „Ik ben gereed om gegevens te verstrekken over een daling met handbesturing". Volgens de Russen zal ruimte vaarster Teresjkowa echter pas eind deze week landen, omdat zy zon dag aanwezig moet zyn bij haar huldiging in Moskou. Gisteren is wel vastgesteld, dat het ruimteschip van Bykowsky sinds de lancering al beduidend aan hoogte heeft verloren. Een ontmoeting in de ruimte tussen de beide Wostoks achtte men niet waarschijnlijk. Sommige socialisten kregen de indruk dat Moro meer naar rechts koerste en in feite een minder linkse regering wil de" dan Fanfani. Er circuleren zelfs be richten dat Moro van plan was om de rechtse Christen-Democraat Giuseppe Pella een ministerie aan te bieden. Gisteravond besloot de socialistische lei der Nenni zijn functie neer te leggen. Er was onenigheid ontstaan tussen Nen ni en zyn partygenoten over het besluit een ceutrum-linkse regering niet te steu nen. Duitse officier draagt ordetekenen uit de oorlog een officier van de Duitse troepen in Budel, oberstleutnant Herbert Witt- mann, in het openbaar ordetekenen draagt, die hem in de tweede wereld oorlog zyn verleend en een lid van de Tweede Kamer, de heer Bruggeman (p.s.p.), heeft hierover vragen gesteld aan de minister van defensie. Hij heeft de minister gevraagd of het hem bekend is, dat de oberstleutnant in het openbaar de ordetekenen draagt van het „ijzeren kruis met het eikenloof" en van een Spaanse onderscheiding door generaal Franco verleend voor deelna me aan het Kondorregiment. Het ka merlid wil van de minister weten, of de ze het dragen van ordetekenen, ver leend door nationaal-socialistische of fascistische overheden in de laatste reldoorlog niet een belediging vindt voor de geestelijke waarden, die in Nederland algemeen erkenning vinden. Mocht de minister deze mening toegedaan zyn, is hy dan bereid de nodige stappen te on dernemen om in de toekomst het dragen van dergeiyke ordetekenen in het open baar door de oberstleutnant te voorko men?, zo vraagt de heer Bruggeman. HANS KAART OVERLEDEN In een ziekenhuis in Lugano is gisteren op 43-jarige leeftijd overleden de opera zanger-acteur Hans Kaart, die de laat ste tijd samen met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbondeD was aan de Deutsche Oper am Rhein in Dusseldorp. De heer Kaart was in de kliniek opge- voor een ooroperatie. Tydens de- behandeling onder narcose is hy piot- sterdam werd geboren, werkte na de lagere school enige tijd in een glas-in-' lood bedrijf en een drukkerij. Het toneel trok hem evenwel veel meer. Eerst werd hy de bediener van de schijnwerpers in Carré en vervolgens toneelmeester bij Henriëtte Davids. Bij Louis Saalborn kreeg Hans Kaart vervolgens een toneel opleiding. Hij'ontwikkelde zich tot een all round-artiest, want niet alleen het toneel diende hg in talrijke creaties, maar ook werkte hij bij Lou Bandy, Bu- ziau, Louis Davids en voor de radio. Op zijn 25ste jaar kwam hg bij het Residen tietoneel. De zangersloopbaan van Hans Kaart begon in 1953, toen hij een geslaagde auditie maakte bg dirigent Josef Krips, die de oud-acteur adviseerde We kennen de Zuidslavische beeld houwer Slavomir Miletic niet, maar ftoch voelen we sympathie voor deze man. Trouwens, iemand die als hij zijn werk zo letterlijk in stukken ziet vallen, mag wel enige aanspraak doen gelden op een algemeen medegevoel. Een op vallende figuur, deze Miletic. Aanvanke lijk was hij, emigrant, werkzaam als industriearbeider, maar dan wordt ont dekt dat hij een artistieke opleiding heeft gehad. Hij maakt een klein beeld voor de fabriek, waar hij werkt, waarop het gemeentebestuur van Zaandam daar toe door deskundigen geadviseerd. besluit hem een kans te gunnen. Men geeft hem een mooie opdracht, een beeld voor een brug. Maar op dat ogenblik neemt de vermetelheid bezit van de Zuidslaviër: hg wil de mensheid tonen wét hij waard is en neemt zich voor een beeld ie scheppen, groots van conceptie en indrukwekkend van formaat. Hij blijkt zichzelf te hebben overschat. En terwijl hij bezig is, neemt de twyfel bezit van degenen, die over het beeld moeten oordelen. Twijfel over de bruik baarheid, over de technische capaciteiten van de beeldhouwer kan hij een der gelijk werk wel aan? twijfel vooral over de artistieke vormgeving. Lang zamerhand groeit ten slotte het besef: Miletic kan dit project niet aan. Waarop de gemeente haar opdracht intrekt. Miletic echter accepteert deze neder laag niet. Hij zwoegt en ploetert verder, hij worstelt met het stugge ma teriaal om het te kneden, en te vormen tot de conceptie, die hij iri zijn stoutmoe dige dromen voor zich zag. Naast hem staat zijn jonge vrouw, zij werkt met hem omdat ze in hem gelooft, in hem en in zijn werk. Verstandige mensen schudden het hoofd over de onmaat schappelijke houding van deze twee jon- gemensen, maar tevens zij een gevoel van enige be wondering niet hele maal opzij zetten. Hier heeft men hoe dan ook te maken met een man, die de uitdaging niet uit de weg gaat, maar wil tonen wat hij met- zijn artistiek scheppingsvermogen vermag. Een der- olijke houding heeft ondanks alle on- iezonnenheid en onverstand iets van grandeur. Hij werkt dus verder, Miletic, ondanks de wetenschap dat de gemeente in geen geval zijn beeld zal accepteren. De houding van het gemeentebestuur maakt geen indruk op hem, maar schijnt hem slechts te stimuleren: hij zal immers de wereld tonen, wat hij kan, opdat een rechtvaardig oordeel mogelijk zal zyn, nu of later. Maar als het ogenblik nadert, waarop de wereld inderdaad kennis gaat nemen van het beeld, komt op een verpletterende manier de waar heid aan het licht. Het gipsen beeld van „De houtwerker" valt in stukken, tot ontsteltenis en verdriet van hen, die de beeldhouwer bystonden in zijn gevecht, en tot grote ontgoocheling vermoedelgk vooral van hemzelf. Terwijl een hem nodiging van dirigent Alexander Krann- hals zijn operadebuut bij het Badische staatstheater in Karlsruhe. Op 11 maart 1957 volgde Kaarts debuut in Neder land tijdens een concert met het Resi dentie Orkest in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling dat de ter aardebestelling van het stoffehjk over schot in Nederland zal plaatsvinden. FIDEL CASTRO WAARSCHUWT ENGELAND EN FRANKRIJK De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren Engeland en Frankrijk gewaar schuwd niet toe te staan, dat Engelse en Franse eilanden in het Caraïbische ge bied worden gebruikt als bases voor Cu baanse opstandelingen. Castro verklaarde, dat de Cubaanse strijdkrachten de bases zullen aanval len. Hij voegde eraan toe, dat zijn eigen land sterk was en dat eventuele aan vullende strydmiddelen van de Sowjet-1 TJnie zouden worden verkregen. „Laten de Engelsen en Fransen voor zichtig zyn en de contra-revolutioiiairen niet helpen, en laten zy ervoor waken dat deze opstandelingen geen Franse of Britse eilanden gebruiken om ons land aan te vallen. Want waar ze zich ook verstoppen, als wij ze ontdekken zijn ze nergens veilig", aldus de Cubaanse pre mier. Castro vertelde, dat volgens hard nekkige geruchten de Franse regering „zich leent voor dit soort trieste avon turen". vyandige omgeving, door hem uitge daagd en getart, hoofdschuddend tóe- ijkt, lijdt Miletic zgn definitieve neder- een van de bitterste ogen blikken belevend, die de mens kent: de confrontatie met het eigen falen. Desondanks wil hij verder. En daar door gaat hij lgken op de nobele ridder Don ■uichot, die nooit zijn ge droomde Dulcinea wilde verloochenen. De beeldhouwer heeft in een gedurfde verbeelding zijn schepping voor zich gezien, groter en indrukwekkender dan welk ander beeld. Zoals Don Quichot Dulcinea zag in zijn dromen, schoner en gracieuzer dan welke andere vrouw op deze wereld. De dolende ridder wenste de waarheid niet te kennen en weigerde manhaftig de droom over zgn Dulcinea te laten varen. Miletic, bg het puin van zgn ba6ld, weigert eveneens zgn droom te verloochenen. Hy is de Don Quichot van Zaandam: wij kunnen het niet hel pen, maar we voelen enige sympathie voor deze man. Om met een titel van een vooroorlogse roman te spreken: een onmaatschappelijke voorkeur. Commissie in het leven geroepen In Kapelle-Biezelinge, de bakermat van de Zeeuwse friütcultuur, wordt momenteel achter de schermen hard gewerkt om dit oude en ge renommeerde fruitteeltgebied nieu we impulsen te geven. Onlangs is daar een voorbereidende commis sie in het leven geroepen die de mogelijkheden bestudeert om te komen tot structuurverbetering van de overwegend kleine fruit- tceltbedrijven in Kapelle-Biezelin ge. Op één punt is daarmee al een dui delijk begin gemaakt: de glascul tuur heeft de laatste jaren oen voor Zeeuwse begrippen hoge vlucht ge nomen. Telde men in Kapeile-Bieze- liuge enkele jaren geleden slechts en kele kassen, thans pronken te mid den van de fruitaanplanten al 29 „warenhuizen", terwijl voorts nog een aantal aanvragen in behandeling is. De fruitcultuur in Kapelle-Biezelinge is omstreeks de eeuwwisseling op gang ge komen. Met name het feit, dat de kerk voogdijen van de hervormde gemeenten van Kapelle en van Biezelinge en het Burgerlijk Armbestuur in Kapelle hun grondbezit in vele kleine stukjes ver pachtten, heeft er toe geleid, dat er vele kleine bedrijven zgn met een intensieve cultuur. De gemiddelde bedryfsgrootte rond Kapelle-Biezelinge bedraagt circa twee hectare. In het kader van de huidige ontwikke ling van de fruitteelt bestaat er aller- wege een grote vraag naar grond. Ook Kapelle-Biezelinge maakt daarop geen uitzondering. Daar het vrijwel onmoge lijk is hier grond te verkrygen voor be- dryfsvergroting, heeft een aantal fruit telers uitbreiding gezocht in de glas cultuur. Dit opent de mogebjkheid met eenzelfde oppervlakte grond intensiever te telen en derhalve de financiële basis van het bedrijf te verstevigen. De pas opgerichte voorbereidende com missie voor de structuurverbetering be staat uit een aantal vertegenwoordigers van belangengroepen. Voorzitter van de commissie is de heer J. Balkenende, die de gemeente en het burgeriyk armbe stuur vertegenwoordigt, secretaris is de heer P. C. Vermaire, vertegenwoordi ger van de veilingsvereniging „K.-B. en O.". Daarnaast hebben in de commissie zitting de heren A. C. de Klerk, namens de veiling, D. de Jonge en B. v. d. Vrie namens de hervormde kerkvoogdyen van Kapelle en Biezelinge, A. J. Berman, na mens de vereniging tot bevordering van de glascultuur en J. Ruissen, assistent van de rykstuinbouwvoorlichtingsdienst. Doel van de cbmmissie is de structuur verbetering van de fruitbedrijven door het treffen van verschillende maatre gelen op vrijwillige basis. Als een van deze maatregelen ziet de commissie rui ling van grond. Hierover zijn reeds ver schillende besprekingen gevoerd. In en kele gevallen heeft de commissie al een aardig succes behaald. Zo kwam 14 da gen geleden in Biezelinge ruiling van pachtgrond voor ten behoeve van de glascultuur. Het betrof hier twee geval len. Voorts zu'n er momenteel nog besprekin gen gaande met diverse Instanties om te komen tot de oprichting van een stichting. Men stelt zich voor, dat deze stichting nauw zal samenwerken met de Stichting tot Beheer van Landbouwgron den, om grond Ij krijgen welke geschikt is voor tuinbouw. Belangstelling Hoewel de kwestie van de structuurver betering van de Kapelse fruitbedrijven nog in het beginstadium verkeert en er jaren overheen kunnen gaan alvorens de concrete resultaten zichtbaar zullen worden, voelen ook de fruittelers wel aan, dat men, mede gezien in het licht van de ontwikkeling van de fruitteelt in Zeeland, de richting van structuur verbetering zal moeten inslaan. Zo heeft ir. Van Lent van de herverkaveling reeds tweemaal een lezing gehouden over dit onderwerp in een gecombineerde vergadering van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Fruitteeltorganisa tie en de vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintereursussen. Wanneer de maatregelen tot structuur verbetering in de toekomst kunnen wor den doorgevoerd, zal Kapelle-Biezelinge zyn naam als fruitteeltgebied, in het byzonder voor het kleinfruit, nieuwe, glans kunnen verlenen. Wostok 6 geland? Franse waarnemingsstations ontvingen geen signalen Franse waarnemingsstations hebben dinsdagavond vergeefs gespeurd naar het Russische ruimteschip Wostok 6 met astronaute Valentina Teresjkowa. Het ruimteschip had 's avonds om onge veer kwart voor tien boven Frankrijk moeten verschyn, doch de waarnemings stations in Meudon en Besancon hoor den of zagen taal noch teken van de Wostok. Volgens de leider van de Franse waar- nemingsdienst voor satellieten, Paul Muller, waren de omstandigheden voor observatie gunstig. Muller maakte hier uit op dat de Russen hun ruimtevaar ster hebben laten landen. Signalen van de eerder gelanceerde Wostok 5, met Bykovsky aan boord, worden door de Franse stations nog duidelijk waargeno men. Voor de huisvesting van studenten worden op een werf in Groningen tien woonschepen gebouwd, dit In opdracht van de stichting studen- huisvesting Groningen- Het eer ste woonschip zal 1. september worden afgeleverd. Het betreft hier een experiment. Blijken de schepen te voldoen, dan zal de stichting vermoedelijk nog meer schepen bestellen. De schepen komen te liggen 'in het kanaal aan de rand van de stad Groningen. Elk schip bevat vier kamers van drie bij vier meter. De kamers zijn gemeubileerd en gestoffeerd. De huurprijs bedraagt ongeveer 40 per maand. Aanleiding tot deze bijzondere vorm van studentenhuisvesting is het enorme tekort aan kamers. Bij de stichting staan momenteel 500 studenten op de wachtlijst. Verwacht wordt dat in september,1 oktober, na de inschrijving, nog 450 kamers nodig zullen zijn. De stichting heeft reeds verscheidene panden in Groningen aangekocht en verhuurd, om op deze wgze de kamemood te bestrijden. De bouw van vier studentenflats is in voor bereiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1