Sport en wedstrijden Rentmeester won in Ossendrecht Stemmingen voor paus beginnen donderdag Financiële berichten Conclaaf afgesloten van de buitenwereld Cassatieberoep van Berkelse arts werd verworpen VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE ZEELAND SPORT BEHAALDE EEN 8-2 OVERWINNING OP R.C.S. TOGO II KAMPIOEN IN DE KORFBAL TWEEDE KLAS B WOENSDAG 19 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 In Sixtijnse kapel Omstreeks tachtig kardinalen zullen zich vandaag, woensdagavond, terug trekken in conclaaf om een opvolger te kiezen voor paus Joannes XXin. Zij gaan naar de 250 vertrekken in de Vati caanse paleizen die voor de duur van het conclaaf van de buitenwereld zullen zijn afgesloten. Dan moeten de verdere verbindingen met de buitenwereld wor den onderhouden via raderen, openingen in de muur waardoor voedsel en derge lijke kan worden aangereikt, maar di< zo zjjn geconstrueerd, dat gesprekken onmogelyk zijn. De stemmingen, beginnen morgen ochtend, donderdag. Zij worden ge houden in de Sixtijnse kapel. Er worden telkens twee stemmingen achter -elkaar gehouden, twee in de morgen en twee in de middag, totdat tweederde der stemmen verenigd is op een kandidaat, die dan zijn keuze moet aanvaarden om de nieuwe paus te z|jn. Wille rook Na elke morgen- en middagstemming worden de stembriefjes verbrand. Zo lang er geen tweedebde meerderheid is bereikt, wordt nat stroo aan de briefjes toegevoegd, zodat een zwarte rook ont staat, waaraan de mensen buiten kun nen zien, dat er nog geen nieuwe paus is. Omdat in het verleden gebleken is, dat deze primitieve methode niet altijd bevredigend werkt, zullen deze keer te vens chemicaliën worden toegevoegd die zeker moeten maken, dat de rook of wel duidelijk wit (paus is gekozen) of wel duidelijk zwart is. Om elf uur des A. Borstlap (C.N.V.) -. Betere regeling van rechtspositie kosters De rechtspositie van de kosters in de kerken der reformatie was dezer dagen lipt thpma nn Ha 1 Sa iQnr,Arcn.tnnnrr De secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer A. Borstlap, noemde het de kerken onwaardig dat zij hebben gebracht. „Juist omdat het de kerk is, waarin de koster mag dienen, moet die positie goed geregeld zijn". De heer Borstlap zei dat het niet mogelijk is gebleken tot landelijke afspraken te gebleken tot landelijke afspraken t ««men en sprak er zhn teleurat""®" over uit dat het landelijk verbond nagelaten richtlijnen te geven aa_ plaatselijke kerken, zoals dat met gunstig resultaat voor de betrokkenen wel is gebeurd ten aanzien van de salarisen en pensioenen van de predi kanten. „Waarom blijven de kerken ach ter in het maatschappelijk overleg met hun eigen dienaren? vroeg hij zich af. De voorzitter van de P.C.V.K., de heer E. J. Alberts, noemde de kosters verbit terd een „vergeten groep". „Wij vragen niet om een C.A.O., aat is kerkrechtelijk ook niet mogelijk", zei hij, „maar wel om een bindende regeling in kerkelijk verband, zoals die ook bestaat voor ae predikanten". Naar zijn mening moet door de synodes een raad voor kosters salarissen worden ingesteld. Het sprookje van iedere KOELKASTEN Een:schitterende serié waaruit kunt kiezen: van 120 liter tot 2S0 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Compressorkoefing. Veilige magnétische deursluiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman, AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis morgens en om 17.30 uur 's middags is er een „fumate", een rookwolk. Volgens de desbetreffende apostolische constitutie z(jn er drie manieren van stemmen mogelijk: b|j inspiratie, b|j compromis en normaal. Van stemming bij inspiratie is sprake wanneer de kar dinalen, vertrouwend op voorlichting door de Heilige Geest, eenstemmig be sluiten een der leden van het college tot paus uit te roepen. Bij de stemnr'-~ bij compromis dragen de leden van college een aantal van hen op om in hun naam de verkiezing te verrichten. Bij de derde, gewone manier van stemmen is thans tweederde van het aantal stemmen voor verkiezing nodig ingeval het aantal kardinalen door drie deelbaar is, en anders tweederde plus een. In het conclaaf Het aantal stemgerechtigde deelnemers aan dit conclaaf is het grootste uit de geschiedenis. In de Sixtijnse kapel staan 82 kardinaalszetels opgesteld. In totaal zullen b|jna 400 mensen in het conclaaf aanwezig z|jn. Elke kardinaal mag een assistent mee nemen, of in sommige gevallen zoals bij ziekte, twee. Verder gaan dokters, apothekers en hun assistenten, kappers, werklieden en keukenpersoneel mee in het conclaaf. Op de vraag hoelang het aanstaande conclaaf voor de pauskeuze zal duren, valt geen antwoord te geven dan alleen met een verwijzing naar de Vorige gele genheden. De conclaven in deze eeuw nebben nooit langer dan een dag of wat geduurd. Zo werd wijlen pans Joannes in oktober 1958 door de toen aanwezige 51 kardinalen gekozen drie dagen na de opening van het conclaaf. De Hoge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van de 4G-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die door het ge rechtshof te Leeuwarden tot levenslan ge gevangenisstraf is veroordeeld we gens moord op z|jn medegevangene, A. L. Lodder uit Gouda, gepleegd op 4 fe bruari 1958. Zoals bekend was de arts reeds eerder tot levenslang veroordeeld wege moord op zijn echtgenote. Schema Europese reis Kennedy Het Witte Huis heeft het reisplan van president Kennedy voor zijn bezoek aan Europa bekendgemaakt. De Amerikaan se president komt zondag 23 juni per vliegtuig in Bonn aan. Samen met bondskanselier Adenauer gaat hij die dag naar Keulen, waar hij een toespraak zal houden. In de namiddag keert hij naar Bonn terug voor een toespraak tot het Amerikaanse diplomatieke personeel en een receptie, die hem door Adenauer wordt aangeboden. Maandag heeft Kennedy besj met Adenauer, president Lübl Westberlrjnse burgemeester Brandt. De dag wordt besloten met een diner, dat de bondskanselier de Amerikaanse pre sident aanbiedt. Dinsdag gaat Kennedy naar Hanau en vervolgens naar Frankfort, waar hij een rede zal houden, die als zeer belangrijk wordt aangekondigd. In Wiesbaden zal Kennedy die dag de Westduitse vice- kanselier Erhard ontmoeten. Woensdag 26 juni staat een bezoek aan West-Berlijn op het programma. De zelfde dag gaat hij nog naar Ierland, waar hij tot zaterdagmiddag blijft. Dan gaat de reis naar Engeland en van daar, zondagmiddag, naar Italië. Van uit dat land aanvaardt Kennedy In de namiddag van dinsdag 2 juli, de terug reis naar Washington. René Pijnen winnaar te Heikant De wielerwedstrijd voor nieuwelini zondag in Heikant, werd beheerst door een vroege ontsnapping van vier ners: Minneboo, Rentmeester, Pijnei Pons. Dit kwartet wist tot het einde toe voor te blijven, mede omdat ver schillende favorieten als De Wilde en Hollemans de strijd moesten staken we gens pech. In een keiharde eindsprint wist ae rappe René Pijnen met een half wiel voor, Gaby Minneboo te verslaan. Van de 26 gestarte renners reden er 13 de wedstrijd uit. Uitslag: 1. R. Pijnen, Woensdrecht, 75 km in 2.06.45; 2. G. Minneboo. Heen- vliet; 3. C. Rentmeester, Ovezande; 4. W. Pons, Maasdam; 5. W. de Feber, Sluiskil; 6. D. Polak, Oude Molen; 7. C. Goossen, Abbenbroek; 8. A. Kornelis, Biervliet; 9. G. Sturm, Vlissingen; 10. J. Moelker, Wemeldinge; 11. J. Heesbeen, Loon op Zand; 12. C. Stans, Kaatsheu vel; 13. W. Steenbakker, Baarland. Voetbalglorie 1943 uit Vlissingen speelt jaarlijkse wedstrijd De oude glorie van de voetbalclub Vlis singen zal zaterdagmiddag in het veld treden. Twee elftallen uit 1943 hou den dan hun jaarlijkse rellnle- Het ju- niorenelftal uit die dagen, dat toen kampioen is geworden, zal spelen tegen het eerste elftal van Vlissingen 1943. De opstelling van het ,,junioren"-elftal is als volgt (v.l.n.r.): doel: Ko van de Rafelaar; achter Klaas Torenvliet en Piet Visser; midden: Kees Molenbroek, Kervink, Jo van Wezel en Chris Groen. De opstelling van het ex-eerste elftal luidt v.l.n.r.: doel: Wim Strijwig, ach ter: Jan Marijs en Henk Burgerhof; midden: Jan Schipper, Lou Buts en Her man Brinkhaus; voor: Bram van de Velde, Ton Peeman, Willem van de Kastele, Anton Hendrikse en Pierre van der Schraaf. De wedstrijd begint om v|jf uur op het voetbalveld aan de Irislaan. Voor afgaand aan deze wedstrijd zullen twee vertegenwoordigende damesvoetbalelf tallen van Middelburg en Vlissingen te en elkaar uitkomen, iondag organiseert de v.c. Vlissingen een veteranentoernooi op het veld aan de Irislaan. Hieraan nemen acht ploe- n deel. Vlissingen I 1943, Capelle uit itwerpen, Zeeland Sport, Walcheren, Vlissingse jeugd 1943, Baronie, RCS en Rood Wit. Dit toernooi begint om tien uur 's ochtends. Rutten zesde in Zwitserland Freddy Eugen uit Denemarken, heeft dinsdag de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland op zijn naam gebracht. Hij legde de 187 km van Les Diable- rets naar Burgdorf af in 5 uur, 2 mi- luten en 55 seconden. De Nederlandse deelnemers plaatsen zich als volgt: 6. Antoon Rutten 5.07.12, 8 Lambert van der Ven z.t., 15 Jaap Kersten 5.08.20, Van der Ven is dertiende in het alge meen klassement; Kersten 19e en Rut ten 29e. Kurt Gimmi won in de ronde van Zwitserland De Zwitser Kurt Gimmi heeft maandag de v|jfde etappe van de Ronde van Zwit serland, over 237 km van Intra naar Les Diablerets, op zijn naam gebracht. Het algemeen klassement na de v|jfde >pe luidt: 1. Fezzardi (It.) 24.47.20; laurer (Zwits.) 24.50.45; 3. Moresi (Zwits.) 24.51.29; 4- Gimmi (Zwits.) '24.51.41; 5. Bono (It.) 24.52.00; 13. Van der Ven (Ned.) 25.03.57; 21. Kersten (Ned.) 25.25.11; 29. Rutten (Ned.) 25.41.49. Voetbaltoernooi voor de jeugd Zondag 23 juni a.s. organiseert de afde ling voetbal van de r.-k. sportvereniging „Robur" uit Goes een toernooi voor A. an B. junioren en pupillen. Dit toer nooi is genoemd naar de heer P. J. Jans- sens, de erevoorzitter van Robur. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de junioren van Middelburg, Terneuzen, Goes en Robur. Bij de pupillen doet Ter- neuzen niet mee. Daarvoor in de plaats speelt een tweede pupillenelftal van Ro bur. De resultaten van de A en B junio ren worden samengesteld. De club die daarin het beste eindresultaat behaalt, ikomt In het bezit van wisselbeker, die door de heer Janssens beschikbaar is ge steld. In totaal zijn er zestien pr|jzen te verdelen. De wedstrijden worden ge speeld op het derde en vierde veld van het gemeentelijk sporttererin en begin nen Ys morgens om 11 uur. Belgen niet opgewassen tegen schotvaardige Vlissingse voetbalploeg Ter gelegenheid van de Aardenburgse kermis werd onder grote belangstelling naar schatting ruim 800 toeschou wers de voetbalwedstrijd gespeeld tussen V.C. Vlissingen en een combina tie uit Brugge, bestaande uit spelers van F.C. Brugge, C.S. Brugge, Daring Blankenberge en F.C. Roeselaere. De Belgen bleken niet opgewassen tegen de schotvaardige Vlissingse ploeg, waarvan Rob Moens 5 doelpunten voor z|jn rekening nam. Het samenspel van de Belgen was lang niet zo goed als dat van de homogene Vlissingse ploeg. Nadat de Belgen het eerste nalf uur goed partij hadden ge geven, moesten zij uiteindelijk toch een 90 nederlaag incasseren. Een van de Belgen, de reservespeler van F.C. Brugge kwam herhaaldelijk in opstand tegen de scheidsrechter, zodat deze zich genoodzaakt zag hem het veld uit te zenden. j1 Grootste wegtanker van Nederland bij de S.H.V. De N.V. machinefabriek en constructie- werkplaats „Rolande" in Utrecht heeft gisteren een tankoplegger, waarvan de tank een inhoud heeft van 30.000 liter, geleverd aan de Steenkolen-Handelsvereenïging N.V. in Utrecht. Deze wegtanker is tot nu toe de groot ste die in Nederland voor het vervoer van stookolie over de weg wordt ge bruikt. Directie en personeel van de S.H.V. konden de goliath gistermor- fen voor het hoofdkantoor van de on- erneming bezichtigen, dank zij een ontheffing van de gemeentepolitie van het verbod om met vervoermid delen van deze afmetingen in de bin nenstad te komen. De tank is in verband met het ver voer van stookolie, bekleed met een 50 mm dikke isolatielaag, de opleg ger is 11 meter lang, de totale combi natie 14,90 meter. In beladen toe stand bedraagt de totale druk op de weg 46.000 kilogram. De oplegger is uitgerust met een zoge naamde triple-asconstructie die be staat uit drie achter elkaar gelegen draagassen die ten opzichte van elk aar en ten opzichte van de boven bouw instelbaar zijn. De uitslag van de assen wordt afgesteld door een be grenzer, terwijl voor het achteruit rijden een pneumatisch bediende blokkeerinrichting is aangebracht. OP 28 JUNI NIEUWE ZAAK VOOR DE T.V.-RECHTBANK In het VARA-t.v.-programma van vrijdag 28 juni behandelt de t.v.-rechtbank een ernstig verkeersongeluk dat onder bijzon dere omstandigheden heeft plaatsgevonden. Immers: terecht staat de 18-jarige Hans van der Heuvel, die ervan wordt verdacht op 5 mei 1963 in gezelschap van z|jn meisje en een vriend een onbeheerd staande auto voor joy-riding te hebben gebruikt en daarbij een verkeersongeluk met dodelijke afloop te hebben veroorzaakt. De fantasie van de samenstellers van de t.v.-rechtbank heeft deze gebeur tenis in Hilversum gesitueerd. Ditmaal wordt de gehele zaak op één avond behandeld. Aan dit programma wordt weer meegewerkt door prof. mr. A. D. Belin- fante als president van de rechtbank, mr. J. Roelse als rechter, mr. Erica van Dijk, eveneens als rechter, mr. G. P. J. Cammelbeeck als officier van justitie, mr. Susanne Hoogendijk als griffier en mr. W. Duk als commentator. Nieuw in deze kring is mevrouw mr. L. Kruyff, die zich met de verdediging van Hans van der Heuvel zal belasten. UVMAMW/VUWVWMAMAm/VWimAA/WIMWUUimKAMMmiVWVMNWVVUIMWIMmxAAIimiWIIAnm Clay won van Brits kampioen De ongeslagen Amerikaanse zwaarge wichtbokser Cassius Clay heeft de Britse zwaargewiehtkampioen Henry Cooper door een technische knock out in de vijfde ronde verslagen. De scheids rechter maakte een einde aan het ge vecht, toen het bloed uit. Coopers linker oog stroomde. De Souburgse sportweek Animo verloor met 6-2 van Togo In het kader van de Souburgse sport week heeft RCS dinsdagavond een voet balwedstrijd gespeeld tegen een Zee- land-Sportcombinatie. De Souburgers moesten met 82 het onderspit delven. In deze op matig peil staande wedstrijd toonde de Zeeland-Sportcombinatie, waarin enkele junioren speelden, zich over het algemeen veel doortastender dan de Souburgers, terwijl ook het sa menspel beter was verzorgd. Kees de Nooijer, afkomstig van RCS, toonde zich in deze wedstrijd een goede aanwinst voor Zeeland Sport. Hij scoor de zelf een doelpunt en voor drie doel punten leverde hij de beslissende voor zet. RCS kon het tot aan de rust, toen het met de harde wind in de rug speelde, nog wel klaren, al was het wel duidelijk, dat de Zeeland-Sportcombinatie de beste ploeg was. De gevaarlijkste man bij de Souburgers was wel Jan v. d. Dries. Hij scoorde na ongeveer 25 minuten spelen het eerste doelpunt en gaf zijn ploeg daarmee een 10-voorsprong. Al vrij spoedig echter maakte Kees de Nooijer na een schermutseling voor het Sou burgse doel gelijk. Een tien minuten voor rust liet de Zeeland-Sportcombina tie een steekje vallen en weer was het Jan v. d. Dries, die de fout uitbuitte: 21. Even later was het echter weer gelijk. Kees de Nooijer lanceerde van rechts een keurige voorzet, waaruit Wim Soetemeijer goed inschoot: 22. Na de hervatting was Zeeland Sport beduidend sterker en de Souburgers kwamen er vrijwel niet meer aan te pas. Nadat Wim Soetemeijer vlak na rust de stand op 32 voor de Vlissingers had gebracht, werd de score geleidelijk aan opgevoerd tot 82. Nico Mulhujjsen had met drie treffers wel een groot aandeel in de ver hoging van de stand. Korfbal De korfbalwedstrijd tussen Animo en Togo eindigde in een 62-overwin- ning voor de Togonezen. Animo was in het veld wel sterker, maar de Souburgers lieten vele kansen onbe nut door slecht schieten. Enkele ver- dedigingsfouten werden Animo nood lottig, want Togo bleek wel in staat de kansen te benutten. Met de rust was de stand reeds 41; de eind stand was 62. Zuidwesters behaalde in een matige wed strijd een 21-overwinning op Swift II. Met de rust was de stand nog 00. Na de hervatting scoorde Zuidwesters vlot achter elkaar twee treffers, waar Swift er slechts één tegenover kon stellen. Aan de sportwedstrijden werd veel af breuk gedaan door de harde wind en door de regen. De korfbalwedstrijden moesten in verband met de regen zelfs een ogenblik worden onderbroken. Voor de langebaanwedstryden zwemmen, die vanavond, woensdag, zullen worden gehouden, bestaat van de zijde van de Zeeuwse zwemmers en zwemsters grote belangstelling. Op de 1500 meter zullen 32 dames en 33 heren starten. Onder hen bevinden zich praktisch alle Zeeuw se cracks. Bij de dames starten onder anderen Margriet Kingmans, Theunie van de Heuvel, Ina Stadhouders en bij de heren nemen onder anderen deel Michiel de Pooter, Theo Vervoorn, Leo van Klin ken en Cor Wagenaar. Vanavond zijn er voorts bijzonder aantrekkelijke turnde- monstraties. Hieraan werken mee het dames- en herenkeurkorps van de Ze bra en de Nederlandse kampioenenen Ria Rietveld-Van Velzen en Willy Jae- Competitie Z.K.B. Animo 4 bijna zeker van de titel In IA werd gespeeld de laatste wedstrijd Tjoba IISwift n. Na een spannende strjjd wisten de groen-witten een 54 zege te behalen, waardoor ze op de rang lijst de oranje-hemden passeerden en zelfs in puntenaantal gelijk met Elto I wisten te komen. Na een aarzelend be gin toch nog een zeer goed resultaat. In 2 B is de beslissing gevallen ten guns te van Togo n. De Goesenaren konden dus op vrijdagavond na de wedstrijd tegen VIOS, die ze met dubbele cijfers (111) wisten te winnen, hun tweede kampioenschap vieren. Ze eindigden juist één punt vóór Volharding, dat goede tweede is geworden. De Togone zen promoveren naar de le klas. In 3 A won Ondo II volgens de ver wachting van Vedo 11, maar de cij fers waren nogal hoog (110). Atlas liet in de laatste wedstrijd nog net een lelijke steek vallen, het moest in Breskens de eer laten aan BKC en dit betekent verlies van de goede 2e plaats. Deze komt nu aan Animo III, dat juist achter Swift IV zal eindigen, want de Middelburgers zul len volgende week in Vlissingen zeker de titel behalen. In 3 C won Tjoba IV volgens de ver wachtingen van Swift V (61), terwijl Animo IV revanche nam voor de tegen Blauw Wit m geleden nederlaag. Het werd nu zelfs in Kloetinge 68. In de avondklas is Zuidwesters m nog steeds zonder verliespunten. Dit zal zeker een kampioenschap voor de groe nen betekenen. Ze wonnen nu met 57 van dorpsgenoot Animo V, terwijl Swift VI juist met het kleinst mogelijke ver schil de baas bleef over Atlas n (87), Op schitterende w|jze heeft de Goese sprong op van één minuut. Vijftien ron- wegretmer Piel Rentmeester dinsdag middag de ronde van Ossendrecht over 120 kilometer gewonnen. In de eind sprint versloeg hij Kees Haast uit Rijs- bergen. Deze wedstrijd, waaraan 30 renners deelnamen, werd in feite geheel door Rentmeester en Haast beheerst. De eerste twintig ronden bleef het pe loton met onder andere Wim van Est z|jn broer Piet van Est en de Belg Rik van Steenbergen b|j elkaar. De enige die wat leven in de brouwerij probeerde te brengen was Kees Haast. Uiteindelijk wist h|j te ontsnappen in de twintigste ronde. Plet Rentmeester volgde hem on middellijk. Dit tweetal bouwde een voor den voor het einde verdween Rik van Steenbergen uit de strijd. G. Post en Wim van Est probeerden hierna nog de twee vluchtelingen in té halen. Hoewel hun achterstand slonk tot ongeveer 20 seconden, lukte dit echter niet. Het pe loton werd uit elkaar getrokken en vele renners, onder wie Westdorp uit Schoon- dijke en B. Wleles uit Terneuzen, vielen uit. Vlak voor de finish sprong Piet Rentmeester naar voren. Haast kon het tempo niet bijhouden en zegevierend snelde de Goesenaar over de eindstreep. Op twee seconden volgde Haast. De uit slag was: 1. P. Rentmeester (Goes) in 3.11.15; 2. Met in zijn spoor de renner Kees Haast rijdt Piet Rentmeester hier in de profkoers te Ossendrecht onbedreigd naar de zege. K. Haast (Rijsbergen) op 2 sec.; 3. Rik Luyten (België) op 25 sec.; 4. J. v. d. Putte (Loosduinen); 5. Kees van Am sterdam (Breda); 6. J. v. d. Klundert (Hoogerheide): 7. J. Koone ('s-Herto- genbosch); 8. M. Joosse (België); 9. W. van Est (Willibrord)10. R. de Jong (Amsterdam). 19 E. Verstraete, Eede. dat heel aardig meedraait, maar steeds met klein verschil de eer aan de tegen stander moet laten. Ten slotte kan in de hoogste adspiran- ten afdeling de titel aan Animo A bij na niet meer ontglippen. Het won nu met 410 van Zuidwesters A en kan dus tegen Ondo A kampioen worden. UITSLAGEN: 1 Tjoba H—Swift H 5—4. 2 B ViosOlympia 145; Vios ITogo 1—11 (13-6). 3 A BKCAtlas 42; NOADAnimo IH 05; Vedo IIOndo H 11 3 C Tjoba IV—Swift V 6—1; BI. Wit m Animo IV 68. Adsp. A Swift AAtlas 122; Zuidw. AAnimo A 410. B VedoAnimo C 31. C Animo DSw. Kwiek 09; Ondo B Dos '55 4—2. Pup; A NOADAnimo 20; Zuidw. Animo 61 (11-6). Pup. B Volh.Olympia B 60 (12-6); Togo BVolharding '20; Tjoba Togo B 3—1 (12-6); Tjoba—Togo C Avondkl. Swift VI—Atlas H 8—7; Ani mo VZuidw. m 57. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN VEROORDEELD De rechtbank in Rotterdam heeft gister morgen de 29-jarige commissionair in effecten T. G. W. W. T. uit Rotterdam, conform de eis van de officier van jus titie, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar inet aftrek van het voorarrest (zes maanden), wegens ver duistering van ruim 100.000.de op brengst van binnen- en buitenlandse ef fecten. De commissionair pleegde de verduiste ringen ten nadele van een- aantal Ne derlandse aandelenbezitters, dat zijn waardepapieren bij hem had onderge bracht. Geheel buiten medeweten van z|jn cliënten heeft T., naar hij zelf zei om een bankroet te voorkomen, de aan delen verkocht. Ex-commandant van Auschwitz overleden Zilverberg werd derde op Man Tommy Simpson, de winnaar van Bor deaux—Parijs, heeft dinsdag op het Engelse eiland Man een internationale wegwedstrijd voor profs gewonnen. Simpson legde de 160 km af in 4 uur 49 min en 51.2 sec. De Fransjan Manza- no werd tweede óp vier seconden en Huub Zilverberg, die praktisch de gehe le wedstrijd op kop had gereden, maar bij het ingaan van de laatste ronde van 16 km gepasseerd werd door Simpson en Manzano, veroverde de derde plaats. De weersomstandigheden waren zo slecht dat slechts 16 van de 69 gestarte renners de strijd tegen de hevige wind, regen en koude, volhielden. Bij degenen die de 'strijd opgaven, bevonden zien o.a. Rik van Looy (Belg), Raymond Pou- lidor en Guido Carlesi (It.) Van de overige Nederlanders werd Dick Groeneweg vijfde en Piet Damen zeven de. Adspirantendag kring Zeeland van K.N.C.G.V. De kring Zeeland van het K.N.C.G.V. hield het afgelopen weekend te Middel burg een door de technische commissie uitstekend georganiseerde adspiranten dag. De wedstrijden werden gehouden in de chr. h.b.s. Tien verenigingen namen aan de adspirantendag deel: K.W.V. uit Kruiningen, VELDO uit Middelburg, Excelsior uit Arnemuiden, Zuid-Westers, Souburg, Genie, Bergen -op Zoom, OKK Goes, EMM Terneuzen, TUVEO uit Kloetinge, Zeelandia uit Koudekerke en Oranje Nassau uit Vlissingen. De belangrijkste resultaten waren: jon gens 1011 jaar 1 OKK Goes (wis selbeker) 2 TUVEO, Kloetinge; 3 EMM Terneuzen;' jongens 12-13 jaar: 1 OKK Goes (wisselbeker); 2 EMM Terneuzen; 3 VELDO, Middelburg; meisjes 10-11 jaar: 1 Oranje Nassau, Vlissingen (wis selbeker); 2 EMM, Terneuzen; 3 KWV, Kruiningen; meisjes 12-13 jaar: 1 Zee landia, Koudekerke (wisselbeker); 2. OKK Goes, 3. Zuid-Westers, Souburg; Groepsklassificatie brug ongelijk meis- 12-13 jaar: 1 en 2 OKK Goes, 3. «DO, Middelburg; persoonlijke kla3- atie: jongens 10-11 jaar 1 Kees Kloet, OKK; 2 Hans van Hoorn, VEL DO, 3 Chr. de Vos, OKK; jongens 12-13 jaar: 1 Ko Kloet, OKK. 2 Rienke Dek ker, OKK; 3 Arnens Loof, EMM; meis jes 10-11 jaar: 1 Ineke Wisse, Oranje Nassau; 2 Marijke Strubbe, VELDO; D. de Wijze, Oranje Nassau; meisjes 12-13 jaar: E. de Jonge, Zeelandia; V. Soe- len. Oranje Nassau; C. Besuyen, Zee landia; op de brug ongelijk: 1 Wilma Knuist, 2 Jean Zwartepoorte, 3 Ineke Hillebrand, allen OKK. Richard Bar, ex-commandant van het concentratiekamp Auschwitz en de be langrijkste beklaagde in het Auschwitz- proces, ls maandag op 51-jarige leeftijd in de gevangenis van Frankfort gestor ven. die kort voor Kerstmis 1960 in Sachsenwald bij Hamburg werd gearres teerd verbleef sedertdien in preventieve hechtenis. 15 jaar is Bar in Sachsenwald onder de naam Karl Neumann onderge doken geweest. Hij was de laatste com mandant van het beruchte concentratie kamp en hem werd ten laste gelegd aan het vermoorden van een onbepaald aan tal mensen te hebben meegewerkt. Het proces, waarin Bar de hoofdbe- klaagde was, zal echter door zijn dood niet worden beïnvloed. Het proces begint begin volgend jaar in Frankfort. VOORSCHRIFTEN IN DE AFBETALINGSBESCHIKKING VERZACHT De verplichte nünimumkassastorting bij hoi- "'betaling van motorrij- bromfietsen, rijwielen en losse hulpmotoren is verlaagd van 25 tot 20 procent. De maximumduur van de afbetalingsovereenkomst voor deze arti- De staatssecretaris van economische za ken heeft tot deze verzachting van de tot dusverre geldende voorschriften be sloten, omdat in deze sectoren van het bedrijfsleven sinds enige tijd van een niet onbelangrijke teruggang in de af zet sprake is. In de beschikking is uitdrukkelijk ver meld, dat de eerste van de perioden, waarin de gelijke of nagenoeg gelijke termijnbetalingen moeten geschieden, begint bij het sluiten van de afbetalings overeenkomst. In de staatscourant van gisteren is de beschikking van de staatssecretaris op genomen. Winstsaldo bij „pletterij Enthoüen' belangrijk hoger De „N.V. pletterjj voorheen L. I. Entho ven en Cie" te Delft heeft, bl|jkens de verlies- en winstrekening, over 1962 een niet onbelangrijk hoger saldo-winst be haald en wei van f 326.018 (v. j. f 257.344). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het di vidend te verhogen tot dertien (twaalf) procent. De orderportefeuille bij het be gin van 1963 doet de directie de ver wachting uitspreken, dat de kostendek king gedurende het lopende jaar ruim voldoende zal blijven. Enkele exportor ders vormden een welkome aanvulling. Utermöhlen In de jaarvergadering van de „N.V. ko ninklijke fabriek van verbandstoffen v.h. Utermöhlen en Co" heeft een aandeel houder voorgesteld de dividendreserve te liquideren. De voorzitter beschouwde de dividendreserve echter als een noodza kelijk „appeltje voor de dorst". Op de vraag of er uit de agio-reserve een uit kering in aandelen kon worden gedaan, antwoordde de voorzitter, dat zulks in overweging zou worden genomen. Aan de enorme vraag uit Duitsland van zelfkantwindsels en verbandwatten zal door de bouw van twee nieuwe produk- tiehallen, waarmee men reeds is gestart, beter kunnen worden voldaan. De voor zitter verwachtte hierdoor een produk- tiestijging van 20 a 25 procent. Exploitatiewinst „Lucas Bols" hoger „N-V. Amsterdamsche Likeurstokerij 't Lootsjc' der erven Lucas Bols" heeft, blijkens het verslag, over 1962 een stij ging der op de gehele wereld verkochte eenheclpu van ruim tien procent bereikt, ten opzichte van 1961. De exploitatie winst steeg met ruim vijf procent. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening verbeterde de exploita- tiewinöC tot ƒ10.81 min (v.j. ƒ10.26 min). Er resteerde een winst ter verde ling van 4.93 min (ƒ5,19 min). Voor- gesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 33 procent, waarvan desge wenst tien procenten in aandelen (v.j. 27 procent in contanten). Tien procent werd reeds als interimdividend betaal baar gesteld. Over de gang van zaken van hei ver streken gedeelte in het nieuwe boekjaar wordt medegedeeld dat de verdere ont wikkeling waarschijnlijk de verwachtin gen niet zal beschamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11