PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MACM1LLAN BEHAALT KRAPPE MEERDERHEID P.T.T.-stunt in Domburg: muziek op watertoren Fracties beraadden zich over basis-programma Premier gaf verzuim veiligheidsdienst toe iéÈË Ontvangst vier buitenlandse bropramma's De bonte koe van Nijmegen Vandaag... WESTBERLIJNSE POLITIE TRAD OP TEGEN DEMONSTRANTEN Miletics (gipsen) beeld viel in brokken Succes met nieuwe Polarisraket De nieuwe Iange-af:standsraket Polaris A3 is gisteren voor het eerst met suc ces vanaf een schip gelanceerd. De A3 was al driemaal met succes van land afgevuurd. INDONESISCHE MINISTER OP BEZOEK IN NEDERLAND ALLES WEL AAN BOORD WOSTOKS De Russische ruimtevaartster Valentina Teresjkowa, had gisteravond drieëntwintig maal een vlucht om de aard bol gemaakt, waarbij zij een afstand van negenhonderd duizend kilometer had afge legd. Op dezelfde tijd was ko lonel Bykowsky aan zijn vier envijftigste ronde bezig. Hij vertoeft al vier dagen in zijn Wostok-5. Volgens het Russische persbureau Tass voelen beide astronauten zich uitstekend. In hun ruimteschepen functioneert alles bevredigend. De eerste „ruimtevrouw" bleek in een opperbeste stemming want, zo zegt Tass, men hoorde over de radio, dat zij een liedje zong. Haar collega Bykowsky liet een ver zoekplaat draaien, een pianocon cert van Tsjaikowsky. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft in een boodschap aan de president 'der Sowjet-Unie de eerste ruimtevrouw, Valentina Teresjkowa, gelukgewenst met haar prestatie en de hoop uitge sproken, dat de vlucht tot een goed einde zal worden gebracht. 5 kilometer Volgens nauwkeuriger gegevens over de banen van de om de aar de cirkelende Russische ruimte schepen Wostok-5 en Vostok-6, was de kleinste afstand tussen beide ruimtevaartuigen in de baan van hun gezamenlijke vlucht on geveer vijf kilometer. Op de Domburgse watertoren kan men vier buitenlandse radiopro gramma's tegelijk beluisteren. Het is de enige watertoren met deze mogelijkheid in Nederland. Ruim veertig meter boven het duin, waar storm en regen rond het topje van de toren gieren, staan vier ontvan gers van de P.T.T., die zorgen voor een vrijwel ongestoorde ontvangst van het Engelse Light Program, Home Service en van de Franse stations (IV en I. Bovendien is hier 't opvangstation voor de Franse ste reofonische programma's, die a.s. zaterdag beginnen. Kort voor de stereofonische' uitzendingen zal een P.T.T.-technicus van het ver sterkerstation Domurg het duin pad opgaan en de wenteltrappen in de toren beklimmen. Bijna boven volgt nog een stalen trap dan staat hij in een open omgang van de toren, waar de wind vrij spel heeft. De post, waar de apparatuur staat (vier kasten, iets groter dan een flink t.v.- toestel) is echter goed afgeschermd: ra men rondom, die een prachtig uitzicht geven op de schuimende zee en het rui me Walcherse land. De P.T.T.-man zal het apparaat, waarmee P.T.T. normali ter voor de draadomroepuitzendingen Frankrijk I ontvangt, overschakelen op Frankrijk III. Via deze zender (Rijssel) en station IV komen de stereofonische uitzendingen binnen. Ter controle scha kelt hy dë luidsprekers in. In de stille watertoren, ver boven het drukke bad seizoenleven uit speelt de radio.... Altijd goed „In Domburg is vrijwel altfld een goede ontvangst van de Franse en Engelse zenders, daarom staan hier de ontvan gers. Een jaar of vijf geleden zijn de ap paraten voor Engeland geplaatst, later is Frankrijk daarbij gekomen". De heer VV. H. Metz, chef afdeling draad omroep van de centrale directie van de P.T.T. zegt het met overtuiging: „heel Nederland profiteert van deze ontvangst in Domburg: de 70.000 Nederlanders, die een draadomroepaansluiting hebben op De ene dienst De waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland", die de Dom burgse watertoren ter beschikking van de P.T.T. stelde, heeft er ook iets voor teruggekregen. De P.T. T. heeft lijnen beschikbaar ge steld, waardoor de waterstanden op verschillende punten in het systeem van de maatschappij op afstand via aders in de P.T.T .-ka bels kunnen worden gecontroleerd. De ene dienst was de andere waard hun gewone radiotoestel en de 400.000 andere, die het houden op de draadom roep". P.T.T. zoekt voor zijn opvangcentra van buitenlandse radioprogramma's de hoog ste punten in ons land, waar de minst gestoorde ontvangst is, waar geen transmissieproblemen of heel weinig zijn. Voor Engeland en Frankrijk werd het Domburg, voor weer andere buitenland se stations werd het Roosendaal, Maas tricht, Vaals, Denekamp en Appingedam. Daar vangt men vier Belgische en drie Duitse programma's op. De installaties zijn daar op andere torens geplaatst. Domburg is de enige watertoren in die reeks. Aan de buitenkant van de watertoren is een speciale antenne bevestigd, een dub beldeks „Yagi"-antenne, genoemd naar de Japanner, die dit ingenieuse mecha niek heeft uitgevonden. In grijze kasten, geplaatst op tafeltjes worden de korte golven (ongeveer drie meter lengte) tus sen de 87 en de 100 Mhz „omgezet' 'in gesproken woord of muziek. „Die golven hebben de merkwaardige eigenschap om maar tót de horizon of even verder te reiken, daarom moeten we met de ont- vangstapparatuur zo dicht mogelijk bij de zender zitten", vertelt de heer Metz. In de ruimte bovenin de Domburgse wa tertoren is verder geen meubilair dan een stoel een tafel met 'n telefoontoestel, een asbak en een schema' van de techni sche zaken. Er zit hier nooit iemand perma nent. Alleen als er moet worden overge schakeld, zoals vbor de stereofonische uitzendingen op zaterdagmorgen of voor regelmatige controlemetingen, ongeveer eenmaal per maand. Alles daar op de toren gaat verder geluidloos: via kabels gaan de ont vangen programma's naar het ver sterker station. Dat transporteert Frankrjjk en Engeland vanuit Dom burg naar de telefoondienst aan de Botersloot in Rotterdam van het dis trict Rotterdam. Daar schakelt men op het juiste tijdstip in voor de draad omroep. (Zie slot pag. 2 kol. 6) Dinsdag 18 juni 1963 Ook tweede De K. weer in cachot Pagina 2 De zaak-Nijmegén is geseponeerd. Vo- rig jaar trok deze kwestie sterk de aandacht toen een vroegere gemeente ambtenaar een klacht bij de justitie in diende over frauduleuze handelingen van het gemeentebestuur. In opdracht van dit bestuur zouden ambtenaren van de gemeente onjuiste declaraties voor oorlogsschade hebben ingediend, waar door Nijmegen miljoenen guldens zou hebben geïncasseerd ten naaele van net rijk. Na maanden van onderzoek werd vorige week echter meegedeeld, dat de officier van justitie in Den Haag die deze zaak behandelde geen straf vervolging zal Instellen. Een onbevredigende gang van zaken. Wat is er nu eigenlijk gebeurd in Nijmegen? Helemaal niets"? De bewuste oud-ambtenaar heeft dus maar wat staan beweren? Of is er toch wel een en ander gepasseerd, dat strikt genomen niet door de beugel kan, maar alleen geen grond oplevert voor een strafver volging? Dit zijn enkele vanzelfspreken de vragen, waarop echter slechts één antwoord is gegeven: de zaak Is gese poneerd. Maar hoe zit het dan met de mededelingen van destijds, die wèl we zen op een geval, waarin de gèmeente Nijmegen op onoorbare wijze een te gro te vergoeding voor oorlogsschade had losgekregen Deze zaak was destijds ge noemd in een schrif telijke verklaring van burgemeester Hustincx, die daarmee en kele vroegere mededelingen herriep. Aanvankelijk had hij namelijk fier be toogd, dat er niets aan het handje was. Later bleek dus echter, dat er wél spra ke was van onregelmatigheden. En nu: de zaak is geseponeerd, gevolgd door een mededeling van de burgemeester in de raad: „Er is niets gebleken van on oorbare methoden". Men vraagt zich af: hoe is het nu eigenlijk? Een onbevredigende gang van zaken, ook voor de burgemeester en voor het gemeentebestuur. Want er blijft al tijd wel iets van de beschuldigingen hangen en vooral in een zaak als deze huldigt menigeen het spreekwoord: men noemt geen Icoe bont of er is wel een vlekje aan. Geen wonder, dat de raad Nijmegen al te kennen heeft gegeven de afdoening door de officier niet erg te appreciëren. En inderdaad deze ge ruchtmakende zaak kén niet zijn afge daan met de simpele mededeling: „Öe- seponeerd". Er behoort opening van za ken te komen, zowel ter wille van het gemeentebestuur als van de burgerij, e eerste heeft deze opening nodig, om dat niet eerder het kwade gerucht zal verdwijnen, de tweede opdat kan blij ken of het gemeentebestuur als van ouds aanspraak kan maken op het ver trouwen van de burgerij. Wij weten niet welke overwegingen de officier hebben geleid tot zijn simpele mededeling. Misschien gaat hij er wel van uit, dat het geenszins op zijn weg ligt om hier opening van zaken te geven. In dat geval zijn we geneigd hem bij te vallen: m de eerste plaats be hoort het accent te worden gelegd op de eigen verantwoordelijkheden van b. en w. Waarom niet in een stuk aan de raad uiteengezet hoe alles zich rond deze (vermeende) fraude heeft afgespeeld In een dergelijk schriftuur kan alles keurig uit de doeken worden gedaan zonder dat men er een officier van jus titie bij nodig heeft. En de raad zelf kan in alle vrijheid beslissen of het over dit stuk wil discussiëren of niet. Wan neer b. en w. zich aldus zouden verant woorden ter zake van het hier gevoerde beleid, zou tenminste worden voldaan aan een eis van behoorlijk bestuur. En in elk geval zou deze affaire dan beter eindigen dan nu. Want een medede ling „de zaak is geseponeerd" plus een burgemeesterlijke toevoeging: „er is niets onoorbaars gebeurd" laten te veel vragen open. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week. 8.00 per kw.; franco per post 825 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlisslngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg.J tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2. tel. 2911: Zierikzee: red. teL 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 s tarief. Kleine adv. (max. 3 regels) 30 ct. p. regel (min. 120). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. 206e jaargang - no. 141 Na bijeenkomst betoging bij de muur De Westberlijnse politie heeft gis teravond met twee waterkanonnen een duizendtal demonstranten, die poogden naar de muur op te trek ken na een massabijeenkomst ter herdenking van de tiende verjaar dag van de Oostduitse opstand, uiteengedreven. De politie wist de betogers zónder niet hen slaags te raken op eeu afstand te houden. Bij de doorlaatpost „Charlie" in de Amerikaanse sector naderden onge veer 300 betogers tot op 50 meter van de controlepost. Bijeenkomst Ongeveer 100.000 mensen hadden deel genomen aan een massabijeenkomst ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Oostduitse opstand op 17 juni 1953. Na afloop van de massameeting, waarop de burgemeester van West- Berlijn, Brandt, en de Westduitsè vi- ce-kanselier Ludwig Erhard, had den gesproken, namen ongeveer 10.000 mensen deel aan een fakkel optocht naar een monument op een kleine drie kilometer van de grens. Onder aanvoering van enkele fanatie ke heethoofden schudde een duizend tal deelnemers zich af en stevende af op de Berlrjnse muur., Stalinisme Bondskanselier Adenauer heeft gisteren bjj de herdenking van de Oostduitse op stand in het Westduitse parlement ge zegd dat de Sowjetpolitiek inzake Duitsland „nog de merktekens van het Stalinisme" draagt en niets heeft uit gewerkt. „De Sowjet-Unie heeft van de inwoners van het gebied dat van Duitsland is af gescheurd geen communisten kannen ...is het 150 jaar geleden, dat de slag van Waterloo werd gestre den. ALANBROOKE OVERLEDEN Burggraaf Alanbrooke. de voormalige Britse chef van de generale staf en een van de belangrijkste organisatoren van de Engelse oorlogvoering tijdens de tweede wereldoorlog, is gisteren over leden. GENEEFSE ONTWAPENINGS CONFERENTIE OP RECES De 17-Ianden ontwapeningsconferentie gaat van vrijdag, 21 juni tot 30 juli op reces, zo is gisteren officieel in Genêve bekendgemaakt. De deelnemers kwamen tot dit besluit tijdens een informele zitting. Volgens gezaghebbende zegslieden is het besluit genomen vanwege de drie-mogendheden besprekingen over een kernstop die me dio juli in Moskou zullen worden ge houden. UNICUM VOOR NEDERLAND Een Amerikaanse expert op het gebied van de automatisering, John Diebold, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „McCaU" voorspeld, dat arbeiders en boeren binnen de komende generatie overbodig zullen wor den. Ongelooflijk gecompliceerde nieuwe machines zullen niet al leen het werk van de ongeschool de arbeider, maar ook dat van halfgeschoolden en vakbekwame arbeiders overnemen. Een even groot aantal nieuwe functies zou echter ontstaan, hele industriën en vakgebieden, waarvan 20 jaar geleden nog niet werd gedroomd, zouden worden gevormd. Diebold ziet vooral voor de tech nische en wiskundige vakken een grote toekomst, evenals voor het verzekeringswezen, de medicijnen, het onderwijs, marktonderzoek en de redactionele arbeid. Elf doden bij mijnongeluk in Zuid-Afrika In de goudmyn Grootvliet naby Springs in Transvaal, ongeveer vijftig km. ten oosten van Johannesburg, heeft zich zondag op eeu diepte van 1300 meter een instorting voorgedaan na een der krachtigste aardschokken in dit gebied sinds jaren. Aan de mijn werd meege deeld dat er elf mensen zyn omgeko men, twee blanken en negen negers. Tien negers zyn nog ingesloten. 0 Op de Westduitse wegen wordt per Jaar voor bijna vier miljoen mark schade aan de wildstand toegebracht, zo heeft een bioloog uit Göttingen in een rapport vermeld. Alleen al 200.09t' hazen worden jaarlijks het slach- offer van het verkeer. Alle pogingen om deze verliezen tegen te gaan, o.m. door middel van reflectoren, zijn tot dusver op niets uit gelopen. De Indonesische minister van burger luchtvaart, vice-luchtmaarschalk Raden Iskander, is gisterochtend met een K.L.M.-lijntoestel uit Parijs op Schiphol aangekomen voor een informeel bezoek van één dag aan ons land. Alvorens hij enkele vragen van journa listen wilde beantwoorden, verklaarde minister Iskander onder meer: „Het ka rakter van mijn bezoek is zuiver infor meel. Men heeft mij aangeboden een vliegtocht boven Nederland te maken, hetgeen ik zeer op prijs stel. Nadruk kelijk wil ik echter zeggen, dat ik geen onderhandelingen zal voeren, noch met de K.L.M., noch met Fokker. Op het huidige moment valt er niets te onder handelen". In antwoord op vragen verklaarde mi nister Iskander vervolgens dat het kli maat tussen Nederland en Indonesië zich sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen heeft ontwikkeld in een „veelbelovende" richting. Vanuit de aankomsthal op Schiphol vertrok minis ter Iskander onmiddellijk naar de Fok kerfabrieken. Foto: de Indonesische minister van bur gerluchtvaart, Raden Iskander. Naast hem de Indonesische vertegemvoordiger in ons land, dr. M. Sjarif. ONGEREGELDHEDEN BLEVEN UIT maken, laat staan dat zy West-Europa onder haar invloedssfeer heeft kunnen brengen. De Sovvjetrassische politiek in zake Duitsland is onvruchtbaar geble ken". Worden arbeiders en boeren overbodig Nenni-sociatisten steunen regering- Moro niet Premier Macmillan heeft gisteravond na een bewogen debat in het Lagerhuis over de affaire-Profumo een motie van vertrouwen ver worven, doch de stemmenmeerderheid was kleiner dan de con servatieve regering had gehoopt doordat zesentwintig conservatie ve afgevaardigden hun premier in de steek lieten. Macmillan kreeg 321 stemmen. 252 afgevaardigden brachten hun stem tegen de premier uit, zodat de conservatieve meerderheid 69 stemmen bedroeg. Toen de uitslag bekend was geworden klonken van de banken waar de socialistische oppositie zit kreten als „aftreden", terwijl de aanhangers van Macmillan hem staande een ovatie brachten. De stemmingsuitslag was de climax een met spanning tegemoet gezien de bat, waarin Harold Wilson, de leider oppo! Macmillan ervan beschuldigde door ding nationali Jigde door zyn houding in de kwestïe-Profumo met ae veiligheid te hebben gespeeld. ue verxiuuding van de inmiddels afge treden minister van oorlog Profumo met het fotomodel Christine Keeler, die ook betrekkingen onderhield met de Russi sche diplomaat Iwanow, heeft zoals be kend is de conservatieve regering in grote verlegenheid gebracht. Verznim Bij het debat gaf premier Macmillan de oppositie toe dat zyn veiligheids diensten hadden verzuimd hem te rapporteren over meldingen die zei den dat miss Keeler door dr. Ward gevraagd zou zijn geheime inlichtin gen van minister Profumo los te krty gen. Het hoofd van de veiligheids dienst had deze meldingen niet van belang geacht, i zyn antwoord verklaarde Macmillan De Zuidslavische beeldhou wer Slavomir Miletic is gis termiddag te Zaandam in huilen uitgebarsten en met hem een zestal vrouwelijke en mannelijke helpers uit Zaandam. Nadat liet gemeentebestuur van Zaandam onlangs op esthetische gronden een beeld („De houtwer ker") van Miletic, dat op een brug over de- Zaan moest worden ge plaatst, had afgekeurd, besloot de Zuidslavivër de bevolking te laten zien dat zyn beeld wél voor plaat sing in aanmerking kwam. Op het terrein van de gasfabriek te Zaandam (in een loods op dit terrein had hij het beeld In klein vervaardigd) bouwde Lfl uit brok ken gips het beeld op. Nadat hij er enige dagen en nachten aan had gewerkt en het vier meter hoge beeld op het dak van een oude schuilkelder bijna klaar was, viel het gistermiddag in vele brokken uit elkaar, tot grote schrik van de maker en z(jn hel pers en helpsters. Enige honder den toeschouwers waren eveneens diep onder de indruk. Uit de kring van kijkers stegen tal van minder prettige woorden op aan het adres van het overigens afwezige ge meentebestuur. Miletic liet zich als een gebroken man wegvoeren naar de kantine als van de gasfabriek. Zowel hy zijn helpers en helpsters huil als kinderen. Een jonge Zaandam- uilden nier was zelfs zo overstuur dat hij naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De beeldhouwer is nu van plan opnieuw zijn beeld in gips te zet ten, doch bij het eerste opbrengen van het gips is het klelmodei ern stig beschadigd. De handen zijn verdwenen en ook de voeten heb ben veel te lijden gehad. lugustu werd gewaarschuwd door Sir Norman Brooke, de toenmalige secretaris van het kabinet, voor een mogelijk gevaar door zyn omgang met" dr. Ward, die op vriendschappelijke voet stond met kapi tein Iwanow. Geruchten Op 1 februari van dit jaar kwam de di recteur van een dagblad naar zijn ambts woning om hem het bestaan van be- E aaide geruchten mee te delen, die ver and legden tussen mejuffrouw Keeler, Profumo en Iwanow. Zijn privésecreta- ris gaf de inlichtingen door aan de veiligheidsdienst en bracht ook een be zoek aan Profumo. De minister van oorlog echter hield was. Hy zei, dat hij de relatie twee jaar tevoren had afgebroken na de waarschuwing van Sir Norman Brooke, dat dr. Ward mogelijk een risico voor de veiligheid zou kun nen worden wegens zijn vriendschap met Iwanow. Macmillan hield vol, dat op het mo ment dat Profumo werd gewaarschuwd, noch Sir Norman Brooke, noch de vei ligheidsdienst hadden gehoord van me juffrouw Keeler. Macmillan zei, dat hij niet zelf Profu mo had ondervraagd omdat hy dacht, dat deze vrjjer tegenover dé chief whip en de juridische autoriteiten zou spre ken dan tegenover hem. Bij het opstel len van de gewraakte verklaring van Profumo in het Lagerhuis waren ook de advocaat van Profumo, de voorzitter Gistermiddag hebben de fracties van V.V.D., A.R.P., C.H.U. en K.V.P. zich langdurig beraden over het basisprogram van dr. De Kort. ni in Italië heeft bekendgemaakt, dat zij geen parlementaire steun zal kun nen verlenen aan een regering van Christen-Democraten, Republikeinen en Sociaal-Democraten. Aldo Moro, de 46-jarige secretaris van de Christen-Democratische Partij, is al drie weken bezig een nieuwe regering van centrum en links te vormen. Hy heeft de steun van de Nenni-socialisten nodig voor een meerderheid in liet par lement. Hij was het met Nënnl zelf al eens geworden, maar deze stiet op ver zet in zyn eigen partij. VANDAAG NOG BERAAD P.v.d.A.-FRACTlE A.R.: VOLDAAN; V.V.D.: GEMATIGD OPTIMISME De fractie, van de K.V.P. besprak dit program tot diep In de avond. Na afloop van de besprekingen ver klaarde de christelijk-historische frac tieleider. mr. Beernink, dat hy van ochtend contact niet formateur dr. De Kort wilde zoeken om opheldering te vragen over enige punten, die hem nog niet geheel duidelijk zyn. Daarna zal ook hij zijn antwoord aan de formateur for muleren. Uit gesprekken met mensen van ver schillende richtingen bleek het voorzich tige oordeel, dat, gezien het basispro gram, „een vi'fpartijenkabinet nog steeds tot de theoretische mogelijkheden blijft behoren, maar dat de werkelijkheid er wel eens anders zou kunnen uitzien". Men wenste deze uitspraak niet verder te verduidelijken. Voldaan In antirevolutionaire kring bleek men nogal voldaan over het basisprogram te zijn. In liberale kring' was enig voorzichtig optimisme te constateren. De fractie van de Partij van de Arbeid zal vanochtend beraadslagingen over het basisprogram beginnen. Gisteren kwam het fractiebestuur voor voorbesprekin gen bijeen. Premier Harold Macmillan Unies J op weg van het Admiraliteits gebouw in Londen naar hét La gerhuis. van het Lagerhuis aanwezig. i de chief whip Aftreden Na Macmillan werd het woord gevoerd door de leider der liberale party, Jo Grimmond, die onverwijld het aftreden van de regering-Macmillan eiste. Na Grimond sprak de conservatieve af gevaardigde Nigel Birch. Bircl., een in vloedrijk en zeer gerespecteerde afge vaardigde, die echter bekend staat als een groot tegenstander van Macmillan, eiste het onverwijlde aftreden van de minister-president en zijn vervanging door een jongere politicus. Lord Lambton, een minder bekende conservatieve afgevaardigde, sprak zich in gelijke geest uit als Nigel Birch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1