Sennocol KAREld ADVOCAAT ZENDT BRIEF BRITSE PREMIER AAN Kroesjtsjew KLANKBORD In Heerenveen komt een verzorgingsflat Beheer van bestaande havens harmoniseren' Zendeling Vink met pleegzoon in Nederland Nieuwe ontwikkeling in zaak-Profumo „Kapitein Ivanov informeerde naar levering kernwapens aan Bonn' „Iets scheef" Geen nieuirs Pensionprijs VAN ONZELFSTANDIGE BEROEPSBEVOLKING 40 PCT. IN VAKORGANISATIE dè sigaar voor vader LOVELY GEDACHTE NATIONALE HAVENPOLITIEK NIET ZONDER MEER AFWIJZEN Zeeland kreeg tot 5 cm regen WILDE STAKING BIJ BEDRIJF IN ENSCHEDE Wie beslist? Rijnmond „Gebed om geld werd verhoord Geen geld Te duur ZATERDAG 15 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De voormalige Sowjet-Russische attaché bij de ambassade in Londen Eugene Ivanov zou juffrouw Christine Keelér, met wie hij zowel als de afgetreden Britse minister van oorlog Profumo bevriend waren, gevraagd hebben te proberen van Profumo het tijdstip te weten zien te komen van de levering van kernkoppen aan West-Duitsland. Dit wordt beweerd in een brief welke de Londense advocaat Michael Eddowes aan premier Maemillan heeft gezonden. Eddowes zou meege deeld hebben dat hij op 29 maart jl. aan Scotland Yard een volledig rapport omtrent zijn kennis van de affaire-Ivanov heeft doen toeko men. Zijn brief aan Maemillan is donderdag jl. bezorgd. Zoals bekend werd kapitein Ivanov in het bé'gin van dit jaar naar Mos kou teruggeroepen. Volgens waar nemers zou de ontvangst van ge noemde brief Maemillan er toe ge bracht hebben gisterochtend met spoed Lord-kanselier Dilhome, die op zijn verzoek een rapport over Volgens de „London Evening Star" lieeft Eddowes gezegd dat Christine Keeler hem op 14 december de dag waarop de Westindiër John Edgecombe op haar schoot om advies, had gevraagd in zake die aanslag. In antwoord op een," na afhandeling van die zaak gestelde vraag van de advocaat zou Christine toen gezegd hebben dat Ivanov via haar van Profumo het tijdstip van levering van kernkoppen aan West-Duitsland te weten had willen komen maar dat zij die inlichting niet had verkregen. de kwestie der landsveiligheid in verband met het Profumosehan- daal heeft opgemaakt, en de minis ter van binnenlandse zaken Henry Brooke bij hem te ontbieden. Mo gelijk zou een nieuw onderzoek door een tribunaal of hoge rechter nodig zijn. De Engelse minister van gezond heid, dr. Enoch Powell, die men hier voor een bijzondere vergade ring van het kabinet bij Admiral ty House in Londen ziet aanko men, zou, de sleutelfiguur zijn in de moeilijkheden van de Engelse regering tengevolge van de zaak Profumo. Als Powell sou aftreden, zouden andere ministers zijn voor beeld volgen, zo verluidt in Lon den. OM het nog weer eens te heb ben over de verkeerspsycho- loog-bij-de-politië en diens bevin dingen, zoals die onlangs in De Volkskrant roerden verteld: „Arrogante automobilisten pro beren het vaalc - met op hoge toon te zeggen: „Weet U wel wie ik bent" Ook daar had de psycholoog een oplosisng voor. Steevast steekt nu de agent zijn boekje weg, maakt een lcorte buiging en zegt Neemt U me niet kwalijk, dat wist ik niet. Zal ik het opnemen of is het zo goed?" Hierdoor wor den de brutale automobilist al le troeven uit handen geslagen zonder dat er hooglopende ru zie ontstaat". Ik lees niet dat zo'n arrogante man dan in tranen uitbarst en gaat uithuilen aan de brede borst van oom-agént, maar het lijkt mij niet onwaarschijnlijk. Wanneer alle tegenstand die m een mensen- zieltje haar stekels ópzet plotse ling door een lief woord wordt weggenomen kan zulk een reactie van berouw en hulpeloosheid heel logisch zijn. Ik moge hier wèl bij opmerken dat ik dit „Weet je wel wie ik ben?" niet zó uitzonderlijk vindt. Het komt in vele, dagelijkse en blijkbaar algemeen als zinrijk aanvaarde, vórmen voor: het CD- plaatje op de auto van de derde ambassadesecretaris; de vlag. op de Cadillac van de admiraal of de minister; het escorte van wit- gelielmde brulapen voor de Rolls van de very important person.... allemaal uiterlijke verschijnselen van hef weetjewelwiejevóórhebt- complex. Ik moet eerlijk bekennen dat ik zelf, in bescheiden mate bij mijn eenvoudige broodwinning passen de, óók wél eens een slag van die mallemolen ontvang en dat ik, toawner ik te doen krijg met. z.m.p. (zeer machtige personen) die ken nelijk niet weten (hoe ongeloof lijk dit, bij het noemen van mijn naam ook klinkt) wie zij vóór hebben, hun wel eens terdege dui delijk maak dat. ik een z.i.p. (zeer invloedrijke penvoerder) ben die hen, zoal niet maken dan toch wel breken kan; dat hun verdere carrière afhankelijk is van mijn haltepunt ca dat zij er om hun zeiver wille, goed aan zouden doen mij met'alle égards te be handelen, enige glazen sherry aan te bieden en te doen wat mij wel gevallig is. menig man heeft dus doende snel promotie gemaakt, menig ander heeft dus-niet-doende zijn car rière zien verzanden in de woes tijn der volstrekte anonimiteit. Het „Weet U wel wie ik ben?'- heeft indertijd een onzer minis ters zo niet het leven, dan toch y>el een deel van zijn populariteit gekost. Overigens is de psychologische re actie van de bovenstaande ver- keerspolitleman wel bijzonder goed uitgekiend en raakgeschoten. vind ik. „Zal ik nog even in mijn proces verbaal zetten hoe belangrijk U bent. of zal ik het zo maar la ten t" Dat is wel een rake prik in de opgeblazen ego-ballon. Er zijn uit de ervaringen van de wél-overwogen politiële yerkeers- psychologiê. zoals ik die in De Volkskrant afgedrukt vind, meer aardige dingen te vermelden maar ik wil hef. hierbij laten. De belangrijkste conclusie d/ie ei- uit te trekken is, is dat de be nadering van hart tot hart en van ziel tot. ziel niet. alleen bij deze talc van verkeer, nuttig en nodig is. doch zclcer ook bij het mense lijk verkeer van dag tot dag en uur tot uur. De toepassing der psychologie staat nog maar pas in haar kin derschoentjes. ELIAS Gebouw van zeven woonlagen In Heerenveen wil men een grote verzorgingsflat bouwen. De plan nen behelzen de bouw van een com plex, dat een hoofdgebouw van zeven woonlagen omvat, waarin zijn ondergebracht 179 flats voor twee personen en 69 flats voor één persoon, alsmede 205 bergruimten, twintig logeerkamers, twee rouw kamers, een recreatiezaal en een bestuurskamer. Verder zijn in het complex opgenomen bedrijfskeu- kens met magazijnen en een kelder voor de centrale verwarming, als mede 33 garages. De liften zijn zo geprojecteerd dat iedere bewoner op korte afstand van zijn huisdeur toegang heeft tot de lift. De stichtingskosten zMn globaal begroot op negen miljoen gulden. De grondprijs niet bijkomende kosten wordt begroot op 530.000,de bouwkosten 7.104.000,de centrale verwarming op f 390.000,de liftinstallatlcs op f 116.000,de inventaris- en inrichting- kosten op f 770.000,en de hypotheek en Icningskosten op 90.000, Deze verzorgingsflat in Heerenveen is, evenals dergelijke gebouwen in Ooster beek, Breda en Leeuwarden, speciaal bedoeld om oudere echtparen en alleen staanden huisvesting te geven. De mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid heeft zijn medewerking al toe gezegd en de voor de bouw benodigde rijksgoedkeuring is intussen reeds afge geven. Eddowes had de zaak eerst laten rus ten omdat hü goede redenen had om aan te nemen dat de autoriteiten kennis hadden van wat er gaande was. Toen Profumo echter op 22 maart in het parlement verklaarde geen betrekkingen met Christine Keeler te onderhouden, begon hij zich te realiseren dat er „iets scheef zat". De advocaten van Christine Keeler heb ben namens haar meegedeeld, dat haar bij geen enkele gelegenheid door Ivanov was gevraagd, militaire gegevens van Profumo te verkrijgen. Britse regeringsfunctionarissen deelden gisteravond mee, dat de beweringen van Eddowes grondig waren nagegaan en dat er geen gegevens in voorkwamen die niet reeds uit andere bronnen waren verkregen. Kosten: 9 miljoen gulden De flatbewoners zorgen zelf voor de broodmaaltijden en de overige consump ties. Deze verzorgingsflat zal in eigendom komen bij en beheerd worden door een daartoe, in het leven te roepen stich ting. Deze stichting zal voor de finan ciering van het verzorgingsflat met toebehoren een geldlening moeten slui ten tot genoemd bedrag van 9.000.000. Zulks zal alleen mogelijk zijn wanneer de gemeente de rente en aflossing ga randeert. B. en w. van Heerenveen stel len nu aan de raad voor, deze garantie te verlenen. Een op de kostenbegroting geba seerde exploitatiebegroting wijst uit, dat de gemiddelde pensionprijs zal bedragen voor een tweepersoonsflat ƒ410,per maand cn voor een één persoonsflat ƒ340.— per maand. Hierin zijn begrepen de kosten van één warme middagmaaltijd per dag, de centrale verwarming, het schoon houden van de flats en dienstruimten, het onderhoud van het gebouw en inventaris, het waterverbruik, het elektriciteitsverbruik (exclusief ver bruik In eigen flat). Koekoek betaalde aan landbouwschap Het Tweede-Kamerlid, de heer H. Koe koek, heeft In 7.Hn woonplaats Benne- kon» verklaard, dat liij met van zins is naar Balk te gaan, waartoe de voorzit ter van de Friese O.B.T.B., de heer H. W. Ilielkema, hem had uitgedaagd. Aanleiding tot deze uitdaging was het feit, dat de heer Koekoek ontkent van zijn girorekening een bedrag aan ver schuldigde heffing aan het landbouw schap te hebben overgeschreven in de t(jd, dat hij nog boer was. De heer Hiel- kema heeft op een vergadering egn foto kopie laten zien van het girostrookje, doch de heer Koekoek bleef bij zijn ont kenning. De heer Hielkema is nu in het bezit van het originele girostrookje, het ontvangstbewijs van het landbouwschap, waaruit blijkt, dat er van de giroreke ning Koekoek/Vrije Boer een bedrag op de rekening van het landbouwschap is overgeschreven. Een aantal personen is d naar om T<-*. j eid te overtuigen. f Advertentie) wèg verstopping Een nieuw natuurproduct dat geen kramp geeft. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling Jjsüct Vóór jaarlijks tapgesprek Premier Nikita Kroesjtsjew heeft gisteren gezegd dat hij voorne-; mens is binnenkort te antwoorden op de oproep van president Kenne dy voor een ontspanning van de verhoudingen tussen oost en west. De Russische premier verklaarde dit tegenover de Britse Labourlei- der Harold Wilson tijdens diens bezoek aan het Kremlin. De Russische regering en de communis tische partij hebben reeds blijk gegevec van hun instemming met de opmerkin gen van Kennedy door het afdrukken van de volledige tekst van zijn toespraak in hun respectievelijke organen „Izwes- tia" en „Prawda". Wilson verklaarde op een persconferen tie dat hij en Kroesjtsjew van mening zijn dat er geen kernstop bereikt kan worden zonder een voorafgaande top conferentie. De Brit zei tevens dat Kroesjtsjew sym pathie had getoond voor zijn voorstel om een topconferentie te beleggen. Wilson wil een bijeenkomst van regeringshoof den van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk. Deze ontmoetingen zouden jaarlijks terugkerende gebeurtenissen moeten worden die, volgens Wilson, het beste belegd zouden kunnen worden tij dens de openingsbijeenkomst van de jaarlijkse vergadering van de algemene vergadering van de V.N. Op 1 januari 1962 waren 1.419.513 werk nemers of 40 pet van de onzelfstandige beroepsbevolking, bij eèn vakorganisa tie (excl. de Eenheidsvakcentrale en het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsor ganisaties) aangesloten. Dit blijkt uit „omvang der vakbewe ging in Nederland op 1 januari 1962", een publikatie van het C.B.S. In 1961 nam het aantal georganiseerden met 20.738 toe. Per 1 januari 1962 was van het totaal aantal georganiseerden on pet aangesloten bij een vakcentrale. Amsterdam heeft zich weer opge maakt om de toeristen waardig te ontvangen's avonds wordt een groot deel van de oude binnen stad op feeërieke wijze verlicht door duizenden lampjes en vele schijnwerpers die de oude gevels in betoverende schijn doen op lichten tegen de donkere hemel. Op de foto de voormalige lutherse kerk aan de Singel. f Advertentie) Het Wereldgebeuren doos van vijf 1.65 doos van tien 3.30 BURGEMEESTER MR. G. E. VAN WALSUM: Burgemeester mr. G. E. van Wal- sum van Rotterdam is van mening dat men in de overheidssector tot een harmonisatie van het beheer van de bestaande havens moet ko men, voordat aan een coördinatie van de havens valt te denken. Dit zei mr. Van Walsum gisteren op de jaarvergadering van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs te Rotterdam. Burgemeester Van Walsum verklaarde de gedachte van prof. Vondeling, dat er een nationale havenpolitiek zou moe ten komen met meer zeggenschap over De omveersbuien, die ons donder dag bereikten betekenden het ein de van de periode met zonnig en vry warm zomerweer. De depres sie ontwikkelde boven onze om geving een intens en omvangrijk regengebied. Vrijdagmorgen meldde Renesse 45, Westkapelle 40, Serooskerke 35 en Cadzand 20 uur het grootste deel van Zeeland 30 tot 50 mm neerslag kreeg. Het slechte weergebied trekt nu lang zaam weg, gevolgd door een zwakke rug van hoge druk, die enige verbetering brengt met tij dens het weekeinde overwegend droog maar koel weer en zonnige - perioden. De wind draait zondag langzaam naar west tot zuidwest, waarna ons een volgend oceaan front tegen zondagavond kan be reiken. By de bandfabriek van N.V. Scholten en van Heek, is een wilde staking uit gebroken. De middagploeg, die vijftien man omvat van de in totaal 60 wevers die dit bedryf kent, is in staking gegaan omdat men het winstuitkeringspereen- tage te laag achtte. Dit uitkeringsper centage is namelyk door de directie, in overleg met de ondernemingsraad vast gesteld op 0,68 procent. de havencomplexen van Amsterdam, Rotterdam, Delfzyl en Dordrecht, zodat er een zekere coördinatie tot stand zou komen, niet zonder meer te willen afwij zen. „Maar het is gemakkelyker gezegd dan gedaan". „Als het iets wil betekenen, dan moet het in de eerste plaats inhouden dat men maar niet overal naar willekeur zee havens kan inrichten. En gesteld eens dat men de plannen voor nieuwe havens en voor uitbreiding van bestaande ha vens centraal ging toetsen en men zou aan de Rotterdamse haven prioriteit verlenen omdat het verreweg de belang rijkste haven van ons land is, denkt men dan dat dat geen verzet zou wekken? Men kan de coördinatie ook zo opvatten, dat men tot een taakverdeling tracht te komen in deze vorm, dat voor elke ha ven vastgesteld wordt voor welke goe deren zij aangewezen is en tot welke omvang het verkeer mag gaan" Ik moet U zeggen,- dat ik het nog niet zie gebeuren en ik betwijfel boven dien of het verstandig zou zijn", al dus burgemeester Van Walsum. Het kan de positie van een haven verster ken, wanneer daar alle soorten van Eoederen worden aangevoerd en op ie grond kan het noodzakelijk zijn doublures te aanvaarden, die op zich- zelf niet rationeel lijken". „Bovendien wie zon hier moeten be slissen? De rijksdienst voor het Natio nale Plan soms? Of de regering? Maar thans reeds kan zonder de medewerkinr van de regering geen enkele haven to stand komen. En noe zou het bedrijfsle ven, dat op de diensten ran de zeeha vens aangewezen is, op zulk een taak verdeling reageren?" Voorts zei mr. Van Walsum nog: „Ik blijf de hoop koesteren, dat de be slissing, die rijkswaterstaat de regering zal voorstellen met betrekking tot de nieuwe mond van de Waterweg tevens de vorm van de Maasvlakte zal aan geven en de grondslag zal leveren voor een vreedzame en natuurlijk niet al te nadelige regeling van het geschil om trent' de landschappelijke verantwoorde afscheiding van de noordkant van Voor ne aan de ene kaöt en -het toekomstige haven- enihdustriegebied oj>de Maas vlakte aan de andere kant". „En ten slotte Rijnmond. Rijnmond zo als het er thans uitziet, is volmaakt on- feschikt om ooit met het beheer van de avens in het Waterweggebied te wor den belast", aldus mr. Van Walsum. „Men kan geen havens beheren via richtlenen en aanwijzingen aan de indi viduele gemeenten. Bovendien is de fi nanciële structuur van het lichaam daarvoor veel te wrak- Wanneer men niet bereid is in het wetsontwerp een opening te maken voor zelfstandig op treden van het nieuwe lichaam, kan men het beter in de ijskast zetten". Monnikenwerk President Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam is een kettingroker en het type van een kamergeleerde. Hij kan vaak urenlang mediteren over de pro blemen van de staat, daarbij de ene si garet na de andere opstekend. Wanneer hij dan zo intens met een vraagstuk be zig is, geeft hij niet op voor de oplos sing is gevonden. Een werkdag van Ngo Dinh Diem duurt dan ook vaak veertien, tot achttien uur. Het komt wel voor, dat hij pas diep in de nacht de lichten van zijn studeerka mer dooft, maar om vijf uur 's morgens is hij al weer present. Toen Ngo Dinh Diem op 15 juni 1954 dat is dus van vriend en vijand dat hij het zeker niet langer dan zes maanden zou volhouden. Zuid-Vietnam bevond zich in een chao tische toestand. De communisten van Ho Tsji Minh uit Noord-Vïetnam waren tot diep in zijn gebied doorgedrongen, corruptie kenmerkte het bestuursappa raat en in de hoofdstad Saigon was zelfs de politie betrokken bij gangsterpraktij- ken. die de daden van Al Capone in de schaduw stelden. Met deze op het verkeerde pad geraak te polltie-ambtënaren had Ngo Dinh Diem. al vlug afgerekend. Hij gaf op dracht voor een zuiveringsactie, die door de „sterke arm" uiteraard weinig werd gewaardeerd- De politie keerde zich althans tegen Ngo Dinh Diem per soonlijk en bestookte zyn woning met granaten. Daarop had de leider van Zuid-Vietnam juist gewacht. Onmiddel lijk riep hij het leger te hulp, dat korte metten maakte met de opstandige poli tiemannen. Hoewel nog regelmatig schandaaltjes aan het licht komen en er in Saigon nog veel wordt gefluisterd over obscure han delingen. waarbij leidinggevende figuren betrokken zouden zijn, is de corruptie onder president Ngo Dinh Diem sterk verminderd. Twee problemen echter vragen nog steeds de aandacht van de kleine en enigszins gezette president: de infil tratie van communisten uit Noord-Viet- nam en de godsdiensttwisten, die nu en dan fel oplaaien. In de strijd tegen de communisten uit het noorden wordt de president gesteund door Amerikaanse adviseurs en Ameri kaans materiaal. De Vietnamezen zijn echter over het algemeen niet erg vecht lustig en de Amerikanen ergeren zich bij voortduren aan de lauwe houding, die Zuidvietnamese bevelhebbers bij de oorlogvoering aannemen. De vooruit gang, welke de Zuitvietnamese troepen maken, is daardoor vrij gering. De mili taire vertegenwoordiger van Amerika in Saigon, generaal Paul C. Harkins heeft als gevolg daarvan vaak menings verschillen met de regering ran Zuid- Vietnam. lauw als het leger zich gedraagt, >er het op écht vechten aankomt, reageert de bevolking waar het de po litiek betreft. Zij raakt echter haar fleg matieke houding kwijt, wanneer gods dienstige leiders verzet preken, zoals de laatste weken is gebeurd. Zeventig procent van de bevolking van Zuid-Vietnam is boeddhistisch. De pre sident is evenwel rooms-katholiek. Hoewel de grondwet vrijheid van gods dienst waarborgt, voelen de boeddhisten zich toch achtergesteld. Vooral de boed dhistische monniken, die vroeger veel macht bezaten over het volk en. dfe de- macht verloren onder Ngo Dinh Diem hebben het nooit met de regering kunnen vinden., - - Zij hebben het niet kunnen verkroppen, dat Ngo Dinh Diem, direct' nadat hij aan de macht kwam, het leger inzette tegen een aantal godsdienstige sekten, die aparte staatjes hadden gesticht en die zich niet aan het gezag van Saigon wilden onderwerpen. Boeddhistische kloosters in het binnenland hieven zelfs belasting, hetgeen natuurlijk niet geto lereerd kon worden. Verleden, week.kwam het to£ een grote uitbarsting,' toén dé'president troepen zond naar Hue, waar de Thitsj Thien Khiet, de leider der Vietnamese boed dhisten resideert. Een grote demonstra tie van monniken in deze plaats werd door de soldaten uiteengeslagen, waar- bij acht monnikken werden gedood. Wat aanvankelijk een geschil was tussen de boeddhistische leiders en de regering van Ngo Dinh Diem, is door dit incident uitgegroeid tot een natio naal probleem, waarbij de gehele bevol king betrokken dreigt te geraken. Opge zweept door de monniken, hebben deze week voor het eerst ook burgers tegen IN HAAGSE TRAMS BINNENKORT AUTOMATEN ALS „CONDUCTEUR" In de eenmanswagen van de Haagse tram (van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramwegmaatschappy H.T.M.) zullen apparaten worden aan gebracht, die kunnen stempelen en knippen. De bestuurders van de een- manswagens worden daardoor ontlast van een aantal tijdrovende hande lingen. De H.T.M. hoopt zo het oponthoudbij de haltes te beperken. De gang van zaken zal dan zijn, dat de passagiers die reeds van vervoers bewijzen zijn voorzien, niet meer de bestuurder zullen passeren, maar zul len instappen via een tweede ingang. In deze ingang is het apparaat op gesteld, dat hun vervoersbewijzen mechanisch afstempelt of knipt. Het bezwaar, dat de mechanische bediening, waarbij dus de directe controle van het H.T.M.-personeel ontbreekt, het clandestiene reizen in de hand werkt, meent men te kunnen ondervangen door intensieve controle. De H.T.M. meende, dat, wil het nieuwe betalingssysteem een kans van slagen hebben, het verlenen van (beperkte) opsporingsbevoegdheid aan de met controle belaste personeelsleden een eerste vereiste is. B. en w. van Den Haag stellen de raad voor aan de controleurs van de H.T.M. deze bevoegd heid te verlenen. (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag om vijf uur heb ben zendeling C. J. Vink en zijn pleegzoon Jason Makabori Vink en zo staat het ook in zijn In donesisch paspoort respectie velijk na zes jaar en voor Het eerst voet op Nederlandse bo dem gezet. Daarmee was een vertraagde reis, een volle maand om van Kota Baroe naar Nederland te komen, achter de rug. Donderdag beschikte minister Beer man gunstig op de visumaanvrage van de 20-jarige Papoea Jason Ma kabori. Dezelfde dag nog kreeg de Nederlandse consul in Frankfurt a/M. zijn instructies en gisteren kon don vader en pleegzoon de daar on derbroken reis voortzetten. Op Schip hol heeft de heer Vink nog eens pre cies verteld, hoe het allemaal is ge gaan. De heer Vink was godsdienstonder wijzer op Nieuw-Gumea, in Hollan- dia. Al in het vroege voorjaar zou hij met verlof gaan. Nog geen jaar ge leden leerde hij Jason Makabori ken nen. De heer Vink gaf namelyk bij bellessen in Hollandïa-haven en Ja son regelde daar altijd alles voor hem. Jason wilde verder leren, by voor keur in Nederland. Vink besloot hem toen mee te nemen. Vroeg in het voorjaar vroeg Jason al een visum aan. Toen de overdracht aan Indo nesië kwam, was er nog geen bericht uit Nederland, naar later bleek, om dat de inlichtingen onvoldoende wa ren en bovendien, omdat een aantal brieven zeer lang onderweg was ge weest. Direct na de overdracht op 1 mei kreeg Jason in Kota Baroe een Indonesische paspoort, een visum voor Nederland en... een nieuwe naam: Vink. De Indonesische autori teiten waren uitermate vriendelijk: „wil je in Holland verder studeren? Goed, dat mag, ga maar.... wat ons betreft mag je Nederlander worden". Maar daar was het al te laat voor. bidden, dat hy ons helpt dat geld voor twaalf uur byeen te krijgen. We zijn naar binnen gegaan en heb ben samen gebeden- Toen ik weer naar buiten kwam, trok een Papoea me aan m'n mouw. Toean, ik wil jouw motor kopen.... ik had namelyk nog een oude motorfiets. Ik zei: maar die moet je dan toch eerst zien en heb je wel geld? Hij haalde een bundeltje papiergeld uit z'n zak en gaf het my: 550 gulden, bijna de helft dus van wat we nodig hadden. En even later werd ik weer aangespro ken door een Papoea, die mijn hele inboedel, voorzover daar nog wat van over was, wilde kopen. Ik zei: ga nou eerst maar eens kijken, maar dat wilde hij niet. Het was zo wel goed. En hy gaf me geld, genoeg om die ontbrekende 1200 gulden te beta len. Ik wist, dat God ons gebed ver hoord had, dat Jason niet zo maar mee zou gaan om Holland eens te zien, maar omdat God het zo wilde... i Ja- sische dokter me afhalen met z'n au to. Zeg maar, waar je heen wilt, dan zal ik je er brengen. Zo heb ik ook nog Semarang teruggezien, waar ik vroeger met myn vrouw geweest ben En toen kwam dan het laatste avon tuur. Ik dacht, dat de K.L.M. het vi sum niet zou kunnen schelen. De K. L.M. wilde ons meenemen tot Frank furt. Vandaar uit zou men telegra feren naar Schiphol, waar het vi sum misschien klaar zou liggen. Maar het lag er niet en we moesten er in Frankfort uit. Dat was op tweede pinksterdag. Door de K.L.M. ben ik verwezen naar het bureau van het Evangelische Stationswerk en daar ben ik fantastisch geholpen. Beproeuing Toen, vlak voor de zestiende mei, kreeg de lieer Vink bericht, dat er twee tickets by liet Garoedakantoor in Kota Baroe klaar lagen. Het was tien uur 's morgens. Voor twaalf nnr moesten de tickets worden betaald. Maar ze hadden niet voldoende geld. Er ontbrak nog ongeveer 1200 gul den. „Ik wist niet, waar ik dat geld vandaan moest halen. Jason had wel wat gespaard voor zyu reis, maar niet genoeg. Ik heb toen tegen Jason gezegd: Jason, we zullen tot God Djakarta was veel te duur voor Vink. die aan zyn verlof toe was. Hy kon er niet lang blyven. „Maar ik ben overal even vriendeiyk ontvangen. Ik moest in verschillende kerken pre ken en na de preek stopte de koster me de hele collecte in myn jaszak. Ze wisten, dat we het moeilijk hadden. Op het vliegveld kwam een Indone- Zo kwamen ze op Schiphol aan, gis termiddag: opgewekt, Jason in een mooi nieuw colbert, de heer Vink vooral dankbaar. „Na het gebed, dat verhoord werd beschouw ik die ellen de met dat visum als een beproeving, die ons werd opgelegdJason, een intelligente vriendelyke jongeman met een vrolyk, open gezicht, zal hier verder gaan met zijn studie eerst in zijn vak, de typografie, naar hy hoopt, ook voor godsdienstonderwij zer. De plannen zyn nog vaag. Voor lopig uitrusten. De heer Vink en zijn nea, hy als zendeling, zij heeft het vï zyn zak. eg, zy pleegster. Hij heeft het i Indonesië al m i' De AmeriKanen in Saigon volgen deze ontwikkeling met ongerustheid. Zij vre zen, dat de strijd tegen de communis ten door de kwestie met de boeddhisten ongunstig zal worden beïnvloed. De president heeft namelyk verklaard, dat de acht doden in Hue slachtoffers waren van communistische agenten. Men acht deze uitspraak typerend voor president Ngo Dinh Diem. die zich zelden buiten zijn paleis waagt en die altijd volkomen afgaat op de rapporten van zyn mede werkers. De presidentiële verklaring heeft echter grote onrust veroorzaakt onder de bevolking, die ervan overtuigd is, dat niet communisten maar soldaten verantwoordelyk zijn voor het bloedver gieten. De Amerikanen zouden het liefst zien, dat Ngo Dinh Diem en Thitsj Thien Khiet tot overeenstemming kwamen, want de boeddhisten hebben zich offici eel uitgesproken tegen het communisme en het gezag dat de priesters vooral in het binnenland nog steeds bezitten is een niet te versmaden wapen tegen de indoctrinatiepogingen van de commu nistische rebellen. Verdeeldheid kan al leen maar slechte gevolgen hebben voor Zuid-Vietnam. De moeilijkheid is, dat Thitsj Thien Khiet niet bereid is met regeringsfunc tionarissen te onderhandelen. Hy wil al leen met de president van gedachten wisselen. Dat is een prestige-kwestie. Daarentegen acht Ngo Dinh Diem het nadelig voor zyn prestige, wannneer hy de leider der boeddhisten zou ontvangen. De 62-jarige president vermydt elke handeling, die de boeddhisten het gevoel zou kunnen geven ook maar "'enige macht te bezitten. Het is juist deze hou ding. die by de monniken kwaad bloed heeft gezet. Zy verwijten de president, dat de regering voornamelijk uit rooms-katholieken bestaat en boven dien ergeren zy zich aan het feit, dat de president zich laat leiden door de ad viezen van zyn familieleden, oa. door zijn broer Ngo Dinh Thoek, de aarsbis schop van Hue en zyn schoonzuster me vrouw Ngo Dinh Noe, die een belangrij ke plaats inneemt in de vrouwenorgani saties. In deze strijd proberen de Ame rikanen thans te bemiddelen. NGO DINH DIEN ..kettingroker en kamergeleerde...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3