PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FORMATEUR Wl 5-PARTÜEN-KABINET Ir. M. A. Geuze: landbouwpolitiek op dood punt Zetelverdeling niet direct aan de orde Ministers maken het Macmillan moeilijk VÓÓR WOENSDAG ANTWOORDT DER FRACTIES VERWACHT mmi Britse premier houdt stand Regering ontkent geruchten over aftreden Holland Promenade, Amsterdam wordt etalage van Nederland Zeeland zal met deltawerken en oesterbar pronken Geen fusie met Poldermuseum Vandaag... Z.L.M.-VERGADERING IN RILLAND-BATH Landbouwschap verbeteren en niet afbreken' De atoomclub ARRESTATIE NA MOORD OP NEGERLEIDER 206e jaargang - no. 138 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlreotle: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G.'A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen. Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643). Middelburg- Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Oostburg: tel. 2385; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zlerlkzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094, 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4.60 Ingea med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. f 1.50). ..Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg Vrijdag 14 juni 1963 (Van onze parlementaire redacteur) De formateur, dr. W. L. P. M. de Kort, probeert in de eerste plaats een vijf-partijen-kabinet te formeren. Een conceptprogram voor een dergelijk kabinet zal maandag aan de voorzitters van de vijf grootste Tweede Kamerfracties, ieder afzonderlijk, worden overhandigd. De formateur hoopt dan met hen van gedachten te wisselen en enige toelichting te geven. Deze verklaring werd gis teravond tegenover de pers afgelegd door de woordvoerder van de formateur. De rij zal worden geopend door de socialistische fractievoorzitter, prof. dr. A. Vondeling, die om half tien de formateur zal bezoeken. Daarna komen achtereenvolgens de heren Van Eijsden, Beernink en Toxopeus, respectievelijk voorzitter van de A.R.P.-, de C.H.U.- en de V.V.D.-fractie aan de beurt, terwijl de rij wordt gesloten door de waarnemend voorzitter van de grootste fractie, de K.V.P., de heer W. J. Andriessen. tie van een vijf-partijen-kabinet is in sommige politieke kringen met enige bevreemding ontvangen, al erkent men, dat de formulering van de op dracht van de koningin „ruime steun van het parlement" de formatie van een kabinet op de breedst mogelijke basis mogelijk maakt. Tijdens de in formatieperiode van prof. Romme had dr. De Kort echter openlijk te kennen gegeven niets voor een vijf partijen-kabinet te voelen, omdat dan de „spanningen zouden worden ver plaatst van het parlement naar het kabinet". Voorts heeft dr. De Kort zich bij herha ling uitgesproken voor de voortzetting van het beleid van het kabinet De Qu~~ uiteraard zonder de fout, die ook aan beleid kleefden. Van de andere kant is bekend, dat dr. De Kort serieus met de socialisten over een regeringsprogram wil praten, zodat het ook in zekere zin van de P.v.d.A. zal afhangen of zij al of niet in het kabinet zal worden opgeno men. Gisteravond werd tevens bekend gemaakt, dat in de loop van maan dagmiddag en dinsdagmorgen aan staande de fracties zullen vergade ren, zodat de formateur hoopt de besluiten van de vijf fractievoor zitters dinsdagavond, uiterlijk woensdagmorgen in ontvangst te kunnen nemen. Dr. De Kort ver wacht daarna de conclusie te kun nen trekken of een vijf-partijen kabinet verwezenlijkt zal kunnen worden. Blijkt dit mogelijk te zjin doordat alle vijf fractievoorzitters hiermede instem men, dan zal spoedig een nadere bespre king over de zetelverdeling volgen en eventueel over nog overgebleven punten van het conceptprogram. De zetelverde ling is dus naar de woordvoerder van de formateur nadrukkelijk verklaarde, in het overleg dat maandag begint, nog niet aan de orde. Mocht echter blijken, dat geen vijf-par tijen-kabinet mogelijk is. dan zal er naar moeten worden gestreefd een vier- partijen kabinet te formeren. Hoewel reeds woensdag werd verklaard, dat de oriënterende besprekingen van de for mateur ten einde waren met het be zoek, dat de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, woensdagmorgen aan de formateur bracht, blijkt thans, dat dit nog niet helemaal het geval is. Want gisteravond werd bekend, dat dr. De Kort vrijdagmorgen om half tien nog een onderhoud zal hebben met de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé ter be spreking van enige desiderata haar de partement betreffende. Vreemd De mededeling, dat dr. De Kort in de eerste plaats streeft naar de forma- De bewoners van de boerderij Kooilustvan J. Beukenboom aan de Muiderstraatvoeg te Mui den, op korte afstand tan de Plaats, waar woensdagnacht het kruithuis „De Eendckooiin de lucht is gevlogen, wisten donder dagochtend wel wat te doen: op het dak was geen pan op zijn plaats gebleven en alle ruiten la gen aan diggelen, mmmvwrn - Tactiek Intussen zien velen in het streven naar een vijf-partijen-kabinet van dr. De Kort een kwestie van tactiek. Dr. De Kort zou serieus met de socialisten wil len praten, opdat als de poging mislukt deze keer niet als bij de formatie van het kabinet-De Quay van socialistische zijde kan worden gezegd, dat men bij voorbaat de P.v.d.A. niet in het kabinet wilde hebben. Voor de socialisten schijnt het p cipe van een vjjf-partijen-kabinet minder moeilijk te zijn. Van die zijde werd namelijk reeds tijdens de infor matie van prof. Romme gezegd, dat men met 'n dergelijk kabinet op zich zelf wel genoegen zou kunnen nemen. De oppositierol zou dan niet door een van de vijf grootste fracties, maar door de Kamer als geheel moeten worden vervuld. Voor de V.V.D. is de wijze van han delen van dr. De Kort bepaald zeer onaangenaam. De nieuwe fractie voorzitter van de V.V.D., mr. E. H. Toxopeus, heeft evenals dr. De Kort tijdens de informatie van prof. Romme gezegd tegen een vijf-partijen-kabinet te zijn, om dat er dan van een wezenlijke op positie geen sprake kan zijn. AANSLAG OP PRESIDENT BETANCOURTWERD VERIJDELD President Bctancourt van Venezuela heeft voor de televisie verklaard, dat woensdag een aanslag op hem is ge pleegd. Terroristen hadden drie slaven dynamiet gelegd In het paleis van de aartsbisschop in Ciudad Bolivar, dat hjj woensdag zou bezoeken. Hjj had nu de arrestatie bevolen van communisten en leden van de linkse re publikeinse beweging die bij de aanslag betrokken zyn geweest. De staven dynamiet werden gevonden vlak voor de president in het paleis zou aankomen. VRAGEN OVER EXPLOSIE MUIDEN AAN REGERING Het Tweede-Kamerlid de heer J. G. Suurlioff (p.v.d.a.) heeft de ministers van defensie en van sociale zaken cn volksgezondheid schriftelijke vragen ge steld over de ontploffing bij de kruitfa briek „De Krjjgsman" in Muiden. Hij vraagt o.m. of de ministers, nu zich bij deze fabriek voor de tweede maal een ernstige ontploffing heeft voorge daan, laten nagaan of optimale veilig heidsvoorzieningen zijn getroffen en of alle voorgeschreven veiligheidsmaatre gelen nauwkeurig zijn nageleefd. De krater in de aarde geeft de aan waar het kruithuis *~ft gestaan jilaats Donderdag is aan Z.K.ti: Prins Bernhard, die het nieuw gebouwde be stuurscentrum van Hardenberg, waarin hel gemeentehuis is onderge brachtopende, als eerste het creburgerschap van Hardenberg aangebo den. De prins, wiens voorvaderen in de rechte lijn, bisschop Otto de Twee de van Lippe, bij Hardenberg ïn de strijd legen Rudolf van Coevorden in 1227 sneuvelde, zei zich trots te voelen ereburger van het vredelievende Hardenberg te zijn. Na afloop van de plechtigheid begaf het gezelschap zich naar de oude stadsmuur, waar uitleg werd gegeven door de heer J. G. N. Renaud, wetenschappelijk-hoofdambtenaar van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek (staande tegenover de prins). De Britse eerste minister Harold Mac millan voert thans een verbeten strijd om zyn positie en die van het kabinet, welke geschokt zijn door het schandaal over de zaak van de afgetreden minis ter van oorlog, Profumo, te redden. Het Britse kabinet heeft, temidden van een gespannen politieke atmosfeer, die gela den is van geruchten over een mogelijk aftreden van een of meer ministers, gis teren twee maal vergaderd. Na afloop van deze vergaderingen is van regeringszijde verklaard dat er in de onmiddellijke toekomst geen opzien barende ontwikkelingen zijn te verwach ten. ..Geen enkele minister heeft tot nu toe verklaard te willen aftreden en er is ook niets bekend over kabinetsleden, die dit wel zouden willen doen", aldus deze officiële reactie. Namen De Britse pers blyft echter de namen noemen van verscheidene ministers die, naar haar mening, mogelijk de GEESINK HEEFT FINANCIERING ROND (Van onze Amsterdamse redacteur) Enkele tientallen miljoenen gul dens zijn er nodig om het bou wen van een enorme toeristische attractie volgens ideeën van re clamefilmer Joop Geesink. Gis teren heeft hij ons in de hoofd stad verteld, dat de financiering nu eindelijk rond is voor zijn project Holland Promenade. Bo vendien heeft Amsterdam zich bereid verklaard gronden ter be schikking te stellen en wel aan de toekomstige ringweg om de stad, aan de punt van een recreatiegebied in wat nu nog heet Overamstel. Volgend jaar wordt met de bouw begonnen. Zomer 1968 hoopt men de zaak te kunnen openen. De vroegere hoofdredacteur van het N.T.S.-journaal, Carel Enkelaar, heeft zich in het bijzonder met de uit werking van de plannen belast. Deze Holland Promenade zal worden aan gelegd in de vorm van ons „silhouet" op de kaart. Elke provincie krijgt hierin een eigen specifieke attractie, niet in miniatuur, maar op ware grootte. Voor de bouw en exploitatie zal volgende week een speciale N.V. worden gesticht. Het .startkapitaal bedraagt een miljoen gulden. Uit drukkelijk is verklaard, dat Zwols- man hiermee niets van doen zal heb ben. over de Deltawerken. Hier zullen de toeristen onder meer kunnen zien hoe en wat er wordt gedaan met caissons. Walcheren wordt een doolhof vol at tracties met aan het eind een oester put en oesterbar. Limburg heeft Val kenburg; ons „bergendistrict". Overijsel -toont een klompenmakerij en Friesland kriigt een eigen boerderij de textielindustrie. Drente heeft hunebedden, oliewinning en turfste ken. Friesland krijgt een eigen boer derij annex melksalon. Groningen een kermis en aardgas. Van hieruit kan men met echte schepen overste ken naar de Waddeneilanden, die zijn ingericht tot vogelreservaat. In de IJselmeerpolders een instructieve ex positie over landaanwinning. Reclame Uiteraard zal het project voor een be langrijk gedeelte worden „gedragen' door reclame. Joop Geesink heeft daarvoor een nieuwe vorm op het oog: bewegende taferelen, compleet met muziek artistiek verantwoord. Noord-Holland wordt via LJmuiden de entree. Langs het Noordzeekanaal wandelt men aan naar Amsterdam. Daar wordt een stuk gracht gebouwd met patriciërshuizen levensgroot. Het draaiorgel zal niet ontbreken. Er is ook gedacht aan carillons. Het IJselmeer fungeert hierachter als kinderhaven, jongens kunnen krat ten in echte schepen hijsen met be hulp van kranen. Langs de Kust ligt Volendam met een palingrestaurant. Hier kunnen kle derdrachtfoto's worden genomen. De Zaanstreek is vertegenwoordigd met een echte houtzaagmolen. Haarlem met een Frans Hals-bar. Aalsmeer toont bloemenkassen. Dan de bollen streek. Laren levert als kunstenaars dorp een beeldenexpositie. Zuid-Hol- lana presenteert zich met Den Haag Vijverberg-bewegende ooievaars expositie prinsjesdag) en Schevenin- gen haringlogger, stuk tuin en vuur toren). Delft met het blauw. Rotter dam biedt aan de wereldhaven een olieraffinaderij. Schiedam ontbreekt natuurlyk evenmin. Zeeland Utrecht wordt klein gehouden. Een pai nekoekenhuisje in sprookjesbos. Wi spoorweghistorie. Gelderland verti genwooraigt de Veluwe: een kudde schapen, een kippenfarm met restau rant. Zeeland geeft natuurlek uitleg val van de regering kunnen veroor zaken, indien zij hun ontslag zouden aanbieden, daar de positie van Mac millan hierdoor tezeer zou worden verzwakt. Van parlementaire zijde werd vernomen dat enkele conservatieve Lagerhuisleden onder wie een of twee gewezen ministers spreken over de mogelijkheid van poli tieke zetten, die Macmillan tot heengaan zouden kunnen nopen. Opvolger Als e.en dergenen, die in dat geval de nieuwe minister-president zou bunnen worden, wordt de minister van staat Butler genoemd. Deze heeft Macmillan reeds, wanneer dit zo te pas kwam, ver vangen en hy heeft het voordeel dat hy op geen enkele wyze verantwoordelijk kan worden gesteld voor het schandaal, dat zich rondom de afgetreden minister van oorlog Profumo heeft ontwikkeld. Disneyland In alle provincies komt een paviljoen, waar zowel de regionale industrie aantrekkelijke etalages kan inrich ten, alsook ruimte is gereserveerd voor de V.V.V.'s Joop Geesink heeft zyn idee voor dit project ontleend aan de wereldbe roemde Amerikaanse attractie naby Los Angeles: Disneyland. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het heeft er lang naar uit gezien dat Holland Promenade zou kun nen worden verenigd met een an der plan dat van het Polder- museum nabij Purmerend. Joop Geesink heeft gisteren de burge meester van deze gemeente laten weten, dat hij afziet van samen werking op dit punt. De commis sie ter voorbereiding van dit wa terstaatkundig project staat nu dus weer alleen in de miljoenen dans waaraan ook nog wordt deelgenomen door de voorberei ders van de volgende attracties: een paleonthologiscb panorama voor Noord-Brabant, een land- bouwexpositie in Flevoland, een olietentoonstelling bjj Schoone- beek, Drente. Om beurten benade ren deze plannenmakers dezelfde financiers: enkele grote indns- triën en ondernemingen. Joop Geesink is nu als eerste met suc ces uit dit gevecht achter de schermen voor het voetlicht ge treden. Roolvink „WEER EEN BEROEP OP NEDERLANDS GEVOEL VOOR VERANTWOORDELIJKHEID" Op het verantwoordelijkheidsgevoel van de Nederlandse bevolking zal in de ko mende jaren zeker nog een beroep wor den gedaan. Naarmate de omringende landen erin zullen slagen hun inflatoire loon- en prijsontwikkeling te stuiten, wordt de ruimte voor loonsverhogingen in ons land meer en meer beperkt tot de stij ging van de arbeïdsproduktiviteit. Dit betekent, dat de mogelijkheden voor grote loonsverhogingen beperkt zijn, zeker wanneer men nog rekening houdt met een verdere verbetering van de so ciale verzekeringen. Dit zei de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gistermiddag in Huis ter Hei de op de jaarvergadering van de vereni ging van antirevolutionaire burgemees ters, wethouders en gemeentesecretaris sen „Groen van Prinsterer". De staats secretaris sprak over „modern sociaal beleid". ...is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaanse romanschrijver en dichter John van Alstyn Weaver te Colorado Springs overleed. ...is het 200 jaar geleden, dat de Duitse operacomponist Johann S. Mayr, leermeester van Donizetti, te Mendorf (Beieren) werd gebo- „In een tijdvak, waarin het in Ne derland economisch al enige jaren voortreffelijk loopt, zijn we met de landbouwpolitiek op een dood punt geraakt". Dit verklaarde don derdagmiddag ir. M. A. Geuze in rijn openingsrede voor de algeme ne vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in „Het "Dorpshuis" te Rilland. >;„In agrarische kringen sprak men al langer over de landbouw in een slop. Zelfs in een slop is nog enige bewegingsruimte. Op een dood punt is er uiteraard niet alleen stil stand, maar ook weet niemand, jwanneer er weer beweging komt, Jwelke kant het op zal gaan", ver volgde ir. Geuze. Hij noemde het paradoxaal, dat deze situatie zich moest voordoen in tijden van hoog conjunctuur. „Het betekent, dat de distributie van de volkswelvaart ook in zogenaamde hoogontwik kelde landen op verschillende on derdelen blijft wringen en nog steeds een te grote opgave blijkt voor wetenschap en regeerders", ?toogde de Z.L.M.-voorzitter. Nog: paradoxaler vond hij het, de rekening; van de slechte situatie in enige belangrijke agrarische be drijfstakken met name de veehou derij en het gemengd bedrijf moest worden gepresenteerd door een radi cale politieke groepering by de re- c-nte verkiezingen, terwyl men voor dien de organisaties en hun eigen vertrouwensmensen, van wie ook verscheldenen jaar in jaar utt stel lige waarschuwingen te dien aanzien hebben laten horen, niet wilde horen en onvoldoende aandacht schonk. „Men heeft deze eigen mensen voor gesteld en afgeschilderd als een pressiegroep, terwijl zij roependen in de woestyn waren teneinde de moei lijkheden der noodlijdende bedrijfs takken te doen doorklinken op het vaderlandse niveau. Wanneer de spanningen dan te groot worden komt er inderdaad een pressiegroep, maar daar waar men ze blijkbaar niet had verwacht", aldus ir. Geuze. De Z.L.M.-voorzitter achtte het een slechte zaak, dat overheid en deskun digen zo weinig vertrouwen hebben geschonken aan de vrije vertegenwoor diging van de boerenstand en aan het orgaan, dat de overheid zelf als belan genbehartiger der gemeenschappelijke landbouwbelangen heeft gecreëerd: het landbouwschap. In dit verband betreur de spreker het, dat de boerenstand zelf op een punt waar dat mogelijk had moeten zijn, geen eenheid wist op te brengen, namelijk bjj de laatste agrari sche protestdemonstratie in Den Haag. waar de zusterorganisaties van het K.N.L.C. verstek lieten gaan. Landbouwschap Over het de laatste maanden veel om streden landbouwschap merkte hij op: „Ook het landbouwschap lijkt op een dood punt gekomen". Ir. Geuze her innerde daarbij aan enkele uitspraken, die hij reeds eerder heeft gedaan. Hij vroeg zich af of het gezag van het land bouwschap bij de bedrijfsgenoten niet wordt geschaad door de behandeling van overheidszijde bij verschillende geschil punten en of de actie van een aantal boeren tegen het landbouwschap niet mede wordt veroorzaakt door het over heidsstandpunt, dat veel kleine boeren zullen moeten verdwijnen. „Dergelijke oppositie kan snel veld winnen, wanneer het landbouwschap zich daar niet 100 procent tegenover opstelt", merkte spre ker op. In dit verband merkwaardig noemde ir. Geuze het. dat de regering nog geko men is met voorstellen tot een als het ware verscherpte invoeringsplicht van p.b.o.-organen. Naar zijn overtuiging zou het verstandiger zijn geweest deze zaak juist nu minder scherp te stellen en aan betrokkenen zoveel mogelijk vrij heid te laten, als met de huidige wet geving overeenkomt. „Wat het landbouwschap aangaat zou den regering en bestuur dienen te zor gen, dat excutiemethoden als toegepast, niet meer zouden behoeven voor te ko men. Voorts zal het landbouwschap zich zeer wel dienen te bezinnen over de weg die het verder zal moeten gaan. Een zekere wyze zelfbeperking zal by ons en ik lieb de indruk, dat deze uitspraak wel eens voor agrarisch Zee land zou kunnen gelden, maar ik kan my natuurlijk vergissen geen bezwa ren ondervinden. Men zal daarbij in het bijzonder moeten letten op de begren zing tussen noodzakelijkheden en wen- (Zie slot pag. 4 kol. 1 ke- pa Het zou in Nederland en ook in andere Westeuropese landen volstrekt on gewoon zijn, wanneer een staatshoofd of een minister-president in een wat for mele rede bij het sluiten van het acade misch jaar belangrijk politiek nieuws zou onthullen. Niet alzo in de Verenigde Staten, waar president Kennedy bij het sluiten van het academisch jaar een ,.nieuws"-rede hield voor de vakantie ganger? van de. Amerikaanse universi teit te Washington. Hij verraste daar zijn gehoor met de mededeling, dat te Moskou nieuwe Amerikaans-Russisch- Engelse besprekingen zullen aanvangen over een verbod van (militaire) atoom- proeven. De toespraak op zichzelf was bepaald feen openbaring. Zjj evatte de gebruike lijke beschouwingen over het verlangen ar wereldvrede, over de moeilijkheden met Rusland, over de verantwoordelyk- heid van de Amerikaanse regering enz. enz. Temidden van deze toch formele opmer kingen kwamen plotseling de paar zin netjes over de bespreking in Moskou. De persdienst van het Witte Huis had niet verzuimd tevoren de aandacht van de journalisten te vestigen op deze rede met de mededeling, dat de president iets belangrijks te zeggen had. Welnu, dat belangrijke was dan het overleg „op hoog niveau" in Moskou. Over het stopzetten van de atoomproe- ven is zoals men weet, te Genève gedurende vijf jaren onderhandeld zon der enig succes". De zeventien-mogendhedenconferentie te Genève wijdde eindeloze en voor lopig ook nutteloze besprekingen aan dit vraagstuk. Het bleek, dat Rusland geen enkele van de Westerse voorstellen kon aanvaarden en dat de Westerse mo gendheden in dit geval voornamelijk de Verenigde Staten de Russische voorstellen precies even onverteerbaar achtten. In de laatste tijd werd het wel duidelijk, dat de meeste adviseurs van president Kennedy ondanks de Cuba-affaire voor stander waren gebleven van een „soe pel" beleid jegens Rusland en dat de Amerikaanse regering onverflauwd hoopte op een afspraak met Rusland over het stopzetten van de kernproeven. Als zodanig kwam dus president Ken nedy's mededeling over zijn poging tot hernieuwd contact met Rusland niet als een verrassing. Maar vel enigermate verrassend was de mededeling van Kennedy, dat: „wjj onze houding tegenover Rusland opnieuw moeten overwegen". Daaruit zou men kunnen afleiden, dat de Amerikaanse regering tot een bepaal de con-.essie bereid zou zijn en het laat zich wel enigermate raden welke con cessie dat zaï zijn. In december jl. waren de Russen zover gevorderd, dat ze drie inspecties per jaar op Russisch grondgebied wilden toestaan, maar de Verenigde Staten wilden meer dan het dubbele van dat aantal. Het is mogelijk, dat de Verenigde Sta ten thans met een verminderd aantal inspecties genoegen willen nemen. Wat overigens de Amerikaanse con cessie ook moge zijn. de heer Kroesjtsjew heeft al direct laten weten, dat er alleen maar gepraat kan wor den over het stopzetten van de proeven in de dampkring en dat hij over onder grondse proeven niet wil onderhandelen. Hij neemt dus een zeer gereserveerde houding aan en het zou op dit ogenblik bepaald verkeerd zijn al te grote ver wachtingen te koesteren van de bespre kingen die midden juni in Moskou zullen aanvangen. Toch betekent het feit, dat de Russische regering de besprekingen in Moskou heeft aanvaard, in zekere zin al een concessie of zo men wil: een vriendelijk gebaar. Zij heeft niet langer vastgehouden aan de eis, dat alle atoom besprekingen te Genève in het openbaar gevoerd moeten worden. Strak3 kan nu in Moskou achter geslo ten deuren onderhandeld worden en dat vergroot aanmerkelijk de kansen op enigerlei compromis. Indien dat compromis voor het ogen blik alleen maar zou leiden tot het stop zetten van de proeven in de dampkring, dan zou dat voor miljoenen mensen een grote geruststelling zijn. Zij zouden niet langer behoeven te leven in de vrees, dat dc dampkring regelmatig bevuild wordt net giftige stoffen, welke een be dreiging zijn voor elke vorm van leven. Veel meer dan dit „kleine" compromis, zaï men voorlopig niet mogen ver wachten van de besprekingen in Mos kou. Geen srap dus tot de wereldvrede, geen beperking van de bewapening, geen ver bod van atoomwapens geen verlich ting van „koude oorlog". Geen plaats ook voor idealisme, dat voorbij wil zien aan de oorlogsdreiging waaronder wij leven. Maar misschien wél een eerste stap naar het uitschakelen van een ontoelaatbaar groot risico bij de bewapeningswedloop, waarvan overigens het einde ook nu nog niet in zicht komt. De politie van Jackson in de Ameri kaanse staat Mississipi, heeft gisteren blanke gearresteerd, die in een res taurant zich het een en ander zou heb ben uitgelaten over de moord op de ne gerleider, Medgar Evers..De man wordt door de politie verhoord. Het hoofd van de recherche, M. B. Pierce, verklaarde over de arrestatie van de man: „Er bestaat grote kans op dat de man leugens vertelt en niets uit staande heeft met de moord". Hij zei dat de blanke later zou worden vrijge laten. De jacht op de moordenaar wordt onverminderd voortgezet. Er is een gro te beloning uitgeloofd op het hoofd van de moordenaar. JONGETJE VERDRINKT OP BOUWTERREIN Voor de tweede keer in betrekkelijk kor te tijd is op het onder water gelopen bouwterrein in het uitbreidingsplan te Leeuwarden een kind verdronken. Het was de tweejarige Harmanus Jan Mud, de jongste uit een gezin met drie kinderen. Het jongetje werd woensdag vermist en is gisteren door zijn moeder verdronken gevonden. Het water is slechts dertig centimeter diep ter plaat se, maar de bodem zit vol kuilen en geu len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1