NAMEN VAN 90 DUITSERS STAAN NOG OP LIJST GEZOCHTE OORLOGSMISDADIGERS Den Haag ontwikkelt geen activiteit meer Engelse astrologen hebben volop werk SPOORLOOS VERDWENEN MISDADIGERS OP GEHEIME LIJST BRITSE BROERS GERRARD ZETTEN PER JAAR DUIZENDEN DIEREN OP N.V.V.-bond wil winkelsluiting op zaterdagmiddag Hindoe vast 40 dagen onder de grond ONS LAND HAD BIJ LAATSTE VOLKSTELLING 11.461.964 INWONERS beugelbier 1 Russen hielden V.S.-konvooi op bij Berlijn ideaal voor vaderdag! fant-astisch! BREDA BIERFEESTEN DONDERDAG 13 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Amsterdamse redacteur). Negentig namen van onvindbare Duitse oorlogsmisdadigers staan nog op de geheime lijst van de Nederlandse justitie. Dit document wordt de laatste tijd weer veelvuldig geraadpleegd, vooral ook door de rijksrecherche in Amsterdam, die zich bezighoudt met onderzoeken tegen Rajakovic, Zöpf en Deppner. Het origineel is destijds samen gesteld bij de liquidatie der bijzondere rechtspleging dit stuk be rust in een kluis op het departement, sinds 1951. Afschriften zijn toen verzonden naar ieder parket en elke ambassade van ons land in de vijf werelddelen. Ook werden uiteraard kopieën beschikbaar gesteld aan speciale opsporingsinstanties, zoals: het Joods Documentatie Centrum van dr. Wiesenthal te Wenen en de nabij Ludwigsburg gevestigde Zentralstelle zur Aufklarung Nationalsozia- listischer Verbrechen. uit de bus gekomen U zegt 12 jaar. Dat zal dan wel. Waarschijnlijk heb ik daar genoegen mee genomen". Nog altjjd wordt gefluisterd, dat bij dit proces is verzuimd in cassatie te gaan. Mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst heeft volgens zijn zeg gen een bijzonder scherp requisitoir gehouden. „Men zat als het ware te wachten tot ik het maximum zou eisen. Maar dat hoefde niet. Harster heeft zich nooit misdragen nie mand mishandeld, geen folteringen of schietpartijen. Er waren zelfs getui genverklaringen a décharge". Overigens hebben ook veie Nederlanders terecht moeten staan. Daarbij werden 127 doodvonnissen uitgesproken. Voor 35 gevallen werd géén gratie gegeven. Voor het vuurpeloton stierven als eers ten Blokzijl (16-3-'46) en Mussert (7-5- '46). Het laatste salvo werd afgevuurd op W. A. Albrecht (21-3-'52). Voor collaborateurs en N.S.B.-ers waren tribunalen opgericht: 19 totaal, met 120 kamers. Colleges van één jurist en twee leken-bijzitters behandelden zelfstandig beschuldigingen zonder openbaar minis terie. Het ging om zogeheten politieke delinquenten, die in strijd met de belan gen van het volk hadden gehandeld of afbreuk hadden gedaan aan het ver zet. 120.000 arrestaties De Amerikaanse officier Henry L. Ma son was toen in ons land gedetacheerd. H(j schreef een dissertatie over onze bij zondere rechtspleging. Daarin wordt verteld, dat na de bevrijding 120.000 mensen waren gearresteerd. Oftewel 1 op 70. Van 132.000 mensen had men tij delijk alle bezittingen geconfisceerd waarde 1,4 miljard gulden. Zonder vorm proces werden 37.000 arrestanten _elaten. Voorwaardelijk buiten ver volging gesteld zijn vervolgens 89.635 personen. Het laatste tribunaal (maximum straf tien jaar internering plus ont zetting uit de rechten van het staats burgerschap: kiezen, dienen) sloot op 1 juli 1948. Van de bijzondere ge rechtshoven bleef Amsterdam het langst bestaan tot 1 januari 1950. Dan zjjn er nog de zuiveringsraden "ge weest voor bijvoorbeeld politiepersoneel en journalisten. Onder meer werden al dus 435 burgemeesters ontslagen, die op 25 na waren benoemd tijdens de bezetting. Uit het slotverslag van de stichting toezicht op de politieke op sporingsdienst blijkt, dat deze organi satie 451.735 zaken in onderzoek heeft gehad. Het ministerie van justitie in Den Haag ontwikkelt al geruime tijd geen activiteiten meer met betrek king tot de jacht op ondergedoken nazi's. Dat zou alleen zin hebben als na een eventuele ontmaskering de betrokkene ook meteen wordt uitgeleverd. Direct, na de bevrijding was het nog wél mogelijk arrestanten van dergelijk allooi hierheen te halen voor berechting. Ge- militairlseerdc rechercheurs reisden met geallieerde machtiging rond langs de honderden gevangenkampen in Duits land. En elke zone had toen andere „eigen" voorschriften, hoewel er toch wel gecoördineerd werd gezocht naar vermiste leiders als de nooit gevonden plaatsvervanger van Hitier, Martin Bor- mann. l'as na de Neurenhergse processen kwam er wat meer lijn in het beleid. Toen ook bestond de angst niet meer „per ongeluk" een nog niet als zodanig herkende topfiguur kwijt te raken. Eén moord bewijzen Er kwamen Engelse en Franse tri bunalen voor de overdracht van „ver dachte personen" aan vertegenwoor digers der voormalige bezette gebie den. Deze gemachtigden moesten dan stukken overleggen waardoor min stens één moord kon worden bewezen aan de mee te nemen beklaagde. Het Nederlands bureau opsporing oor logsmisdadigers kwam op deze ma nier „in het bezit" van befehlshaber dr. Wilhelm Harster. Onze justitie heeft 489 Duitsers destijds achter slot en grendel gehad. Daarvan zijn er 240 berecht. De rest moest na en- Harster in 191/9 voor het bijzondere gerechtshof in Den Haag. kele jaren buiten vervolging worden ge steld om te voorkomen, dat het voor arrest de strafmaat zou gaan overtref fen. In totaal zijn 14 Duitsers ter dood veroordeeld. Daarvan hebben er negen gratie gekregen hun straf is toen om gezet in levenslang. Nog vier Duitsers zitten thans gevangen. Vaak ls kritiek uitgeoefend op de bjj- zomlero rechtspleging, die was inge voerd volgens een wetsbesluit van de Nederlandse regering te Londen. Een buitengewoon strafrecht trad in wer king, waarbjj de doodstraf weer werd Ingevoerd (afgeschaft 1873, laatste executie 1861). Tot de kogel konden worden veroor deeld, zij die verraad hadden gepleegd of hulp aan de vijand verleenden. Ver der werden feiten strafbaar gesteld, die tijdens de bezetting vaak beloningen hadden opgeleverd: het blootstellen van landgenoten aan vervolging. Deze rechtspleging werd opgedragen aan vijf bijzondere gerechtshoven en een bijzondere raad van cassatie. Daartoe werden colleges samengesteld van tel kens drie juristen en twee officieren. De vervolging berustte bij hiertoe aangewe zen advocaten-fiscaal. Verzuim bij Harster Mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst in Den Haag heeft als zodanig onder andere behandeld de zaak-Harster. Dat was begin 1949. Die zitting heeft maar één dag geduurd. De thans als procu reur-generaal werkzame magistraat herinnert zich dat nog wel. „Ik heb toen 15 jaar gevraagd. Wat is er ook al weer In Den Haag werd het directoraat ge neraal voor de bijzondere rechtspleging reliquideerd eind 1951. Toen ook bleek, !at nagenoeg negentig Duitsers in to taal onvindbaar waren gebleven. Van sommigen beschikte men alleen over de naam bij andere gevallen geboorte datum plus plaats van inwoning. Bovenaan de lyst stonden Deppner en Zöpf. Beiden werden pas in 1960 gevon den nabij MUnchen. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam heeft sindsdien zoveel mogelyk be lastend materiaal verzameld. Want al blijven ze net als Rajakovic buiten be reik van onze justitie: men heeft toch alle hoop, dat deze „elementen" hun straf dan elders zullen krygen. Geen tyfus onder bemanning Noorse tanker Vestfonn Een quarantainearts van de Rotterdam se geneeskundige dienst heeft een on derzoek ingesteld naar de gevallen van ingewandstoornissen onder de beman ning van de 13.000 tons tanker „Vest fonn" uit Noorwegen, die gisteren gen het middaguur de Rotterdamse ven is binnengelopen. De arts heeft alle opvarenden aan een nauwgezet on derzoek onderworpen, maar heeft by geen van hen verschijnselen van tyfus kunnen constateren. „Europese school" naar Bergen De zogenaamde „Europese school" voor de kinderen van Euratom-personeel, dat gaat werken in het thans in aanbouw zijnde Euratom-centrum te Petten, zal nu definitief worden gebouwd in Ber gen (N.-H.). De plannen voor de bouw van 390 wo ningen voor Euratom-personeel zijn thans in een eerste fase van uitvoering gekomen. Een project, omvattende de bouw van 89 woningen, is in Alkmaar in uitvoering. De resterende woningen zullen worden gebouwd in de gemeen ten Bergen, Schoorl en in Zrjpe. De verdeling van dit aantal van driehon derd woningen over deze drie gemeenten is nog niet definitief bekend. DE MOEILIJKE KUNST VAN HET PREPAREREN In hartje van Londen (Van een speciale correspondent) Wie in Londen een meer dan honderd jaar oude opgezette olifant zoekt, zjjn auto met zebravel wil laten be kleden of een zeer le vend uitziende krokodil voor een televisiespel nodig heeft, vindt de vervulling van zjjn wat extravagante wensen in een fascinerende werkplaats, die ver borgen ligt in een zij straatje achter St— Pancras, een van Lon- dens drukste stations. Daar drijven de ge broeders Edward en Frederick Genard een werkplaats voor het prepareren en opzetten van dieren, een der oudste ondernemingen van dit soort in Eu ropa. Het beroep van dieren preparateur is een zeldzaam voorkomend en zeer gespecialiseerd handwerk, maar in de familie Gerrard wor den jachttrofeeën uit alle aelen van de we reld reeds opgezet se dert het jaar 1850, toen overgrootvader Ger rard zijn zaak in Lon den begon. Het prepareren van Jachttrofeeën is nog altijd een goede zaak. In het afgelopen jaar prepareerden de broers Gerrard meer dan 600 vosseroeden (poten) en -staarten, voornamelijk voor jonge leden van ruiterclubs, die een herinnering wilden hou den aan hun eerste jacht. Ooit hertekop pen worden door vele hotels, maar ook door particulieren, nog graag gekocht. Jagers op groot wild zijn vandaag de dag nog even populair als voorheen en in de werkplaatsen achter St.-Pancras ontmoeten dan ook dieren van alle continenten elkaar - tqgers, luipaarden, stie ren, paarden, ijsberen en alle mogelijke vo gels - weliswaar op gezet en zwijgend, maar niettemin zeer levendig van uiterlijk. Redame Agenten Veel film- en toneel mensen wenden zich tot de Gerrards, die wegens hun grote voorraad opgezette die ren en wegens hun vin dingrijkheid, waardoor zij zelfs de meest vreemde wensen kun nen vervullen, w(jd en zijd bekend zijn. Een net van agenten rond de gehele aarde stelt hen in staat elk dier. van alligator tot kei- zerpinguin, te leveren. Enkele jaren geleden bijvoorbeeld wilde Al fred Hitchcock in de werkplaatsen van de Gerrards enkele scènes draaien voor zijn film „De man die teveel wist" en kortgeleden ontvingen de gebroe ders een telegram van de producenten van de film „Lawrence of Arabia", waarin 27 opgezette paarden wer den besteld, die in een gevecht moesten „op treden". Ook advertentiebu reaus zjjn goede klan ten. Enkele maanden geleden bestelde de Newyorkse firma Ma- cey een paardehoofd voor een etalageversie ring. De trotse koppen van twee Engelse stie ren gingen op reis naar Hongkong om daar de wanden van een in steaks gespecialiseerd restaurant op te luis teren. Andere dieren voor reclamedoeleinden werden naar Australië en Nieuw Zeeland, ja zelfs naar een panop ticum in Zuid-Amerika gestuurd. Toen kortgeleden in Londen het nieuwe Commenwealth-Insti- tuut werd geopend, prepareerden dc Ger rards vpor de nieuwe behuizing een aantal dieren als symbolen van de landen van het Gemenebest, zoals een leeuwekop met trotse manen uit Oost-Afrika, een tijger uit Pakistan en verschillende dieren, die typisch waren voor" Guinee. Daarnaast bestaat een belangrjjk deel van het werk uit het prepare ren van dierenhuiden voor vellen en vloer kleden. Zebra's en Ijs beren liggen hierbij aan de kop. Zij verte genwoordigen de aller grootste luxe en een welgestelde Amerikaan betaalde eens meer dan 6500 gulden om de bekleding van zjjn luxe Bentley te laten uit voeren in zebravel elf vellen waren daar voor nodig. (Advertentie) Rijbewijs nu in België verplicht Met 107 stemmen voor, 4 tegen en 12 onthoudingen heeft de Belgische senaat het wetsontwerp goedgekeurd waarbij het rijbewijs verplicht wordt gesteld. België was een van de laatste Europese landen, waar iedereen achter het stuur kon gaan zitten zonder voorafgaand examen. Daar het praktisch niet uit voerbaar is om alle automobilisten exa men te lat endoen, zal het rijbewijs di- recht worden verstrekt aan meerder jarige automobilisten, mits zij een ver klaring tekenen waarin staat dat zij fy siek in staat zijn om een auto te be sturen en dat zij de nodige praktische kennis hiervoor bezitten. Het wetsont werp moet nog door de kamer van volksvertegenwoordigers worden behan deld. Op het dinsdag beëindigde congres van de bij het N.VVV". aangesloten algemene bedryfsbond voedings- en genotmiddelen is met algemene stemmen een voorstel aangenomen, waarin wordt uitgespro ken dat het bondsbestuur in overleg met de daarvoor in aanmerking komende in stanties en organisaties zal streven naar een wijziging in de winkelsluitings wet, waardoor dë winkels op zaterdag middag na 13.00 uur gesloten zullen zijn. Voorts werd besloten dat het bondsbe stuur zal trachten in de onderhandelin gen voor de nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten te bewerkstelligen, dat de werknemers recht krijgen op een deel van de winst uit de bedrijven waarin zij werkzaam zjjn. Een 18-jarige heilige Hindoe, een sad hoe, heeft zich levend laten bgraven om te onderzoeken of hij 40 dagen in leven kan blyven zonder voedsel, water, licht en lucht. De jongeman kroop op 5 juni in Ghaziabad, op on geveer 25 kilometer van Nieuw-Delhi, in een bijna tweeëneenhalve meter diepe kuil, die daarna me' kalk werd dichtgemaakt. De politie houdt dag en nacht de wacht bij de plaats om te beletten dat de kuil wordt opengemaakt, voordat de Hindoe, wiens naam Gangapoeri is, op 15 juli naar buiten komt. Gangapoeri is sinds zijn achtste een Hindoeheilige. Op zijn twaalfde jaar legde hij zich de plicht op ge durende de komende twaalf jaar niet meer te zullen spreken, wat nij sinds dien heeft volgehouden. Twee jaar geleden in Gangapoeri ook al eens levens begraven, maar na zes dagen werd hij weer uit zijn graf ge haald door bezorgde lieden, die den dat hij was1 Vragen over proeven met alcohol Het Eerste Kamerlid dr. A. Querido (p.v.d.a.) heeft aan de minister van bin nenlandse zaken schriftelijke vragen ge steld over een wetenschappelijk onder zoek naar de schadelijke invloed van alcohol op de persoonlijkheidsstructuur. By proeven is aan vrijwillige mede werkers alcohol toegediend. De heer Querido vraagt de minister of hierdoor de grens van het toelaatbare ten aanzien van proeven op mensen niet is overschreden en of hij het derhalve niet ongewenst vindt, dat een dergelijk onderzoek plaatshad in samenwerking met de rijkspsychologische dienst. Aanleiding tot de vragen van dr. Que rido was de publikatie van dr. C. Stef- fen, wetenschappelijk medewerker van de rijkspsychologische dienst, waarin deze een onderzoek beschrijft naar psy chologische facetten van goed en slecht autorijden alsmede de invloed van alco hol daarop (1962). In het Dorchester hotel in de Londen- se Park Lane is voor de SJjste maal een modelshow gehouden van het Engelse hoedenmakersgilde. gen door Lois James. IN DE STERREN STAAT GESCHREVEN.. Krantelezers zijn gek op horoscopen (Van een correspondent). De Engelse markt voor astrolo gie lijkt het verzadigingspunt te bereiken. Binnen de laatste tien jaar is op dit eiland bijna elke krant en elk tijdschrift voor de massa er toe overgegaan, een rubriek te brengen, waarin de lezer zijn horoscoop kan vinden. Aanvankelijk was de astrologie niet meer dan een bladvulling voor de zondagskranten, later werd zij echter voor de lezers van de meeste dagbladen onont beerlijke lectuur. Wjj vroegen Harold Murton, de re dactiechef van het Engelse tijdschrift „Prediction" Voorspelling dat zich Tioofdzakelyk met astrologio be~ zichhoudt en op het ogenblik een oplaag heeft van 50.000, of bjj er in geloofde, dat men met behulp van de astrologie redelijk betrouwbare voor spellingen kan doen. Hij geloofde er niet in. „Mijn baan is, zei hij, dit tijd schrift te maken. Wy hebben geen an der doel dan te leveren, wat de men sen hebben willen „Orion" en „Lord Luck" Deze astrologen al klinkt het woord in dit verband de „echte" as trologen mogelijk als een vloek in de oren gaan gewoonlijk schuil achter welluidende doch weinig over tuigend klinkende namen. „Orion" van de „Daily Mail" had geen tijd voor een gesprek met ons, maar we wisten nu in elk geval, dat hij een man is. Op de redactie van de „Daily Express" vertelde men mij, dat „Lord Luck" een dame is, genaamd Katin- ka. De „Diana" van de „Daily He rald" is een zekere mevrouw Hunt, van oorsprong Weense. die in Kil- burn woont en „Rolf Merlin" van de „Daily Sketch" is een journaliste uit Aberdeen. Op de vraag, hoe zij er toe kwam. over astrologie te gaan schrij ven, antwoordde zij: „Dat vertel ik liever niet". Geen geheim is overi gens, dat de populaire Engelse bladen met hun miljoenenoplage hun mede werkers bepaald niet slecht betalen. Francesco Waldner van de „Daily Mirror", Engelands top-boulevard- blad, is blykbaar ook Francesco Waldner, woont in Rome en zendt zyn profetieën in het Italiaans naar Lon den, waar zy nauwgezet worden taald. Waldner is een beroemdheid op zyn gebied. In het verleden is hij zelfs geconsulteerd door.... Hitier. Of hy er in gelooft? Gelooft U het? De dame genaamd Katinka wilde wel met ons praten. Zij was zelfs zeer be hulpzaam en spraakzaam. Zy werd puur toevallig astrologe, toen zy het baantje van assistente van de astro loog van de „Sunday Express" kreeg. Hij overtuigde haar ervan, dat zij ge predisponeerd was voor de astrolo gie. Vraagt men aan Katinka, of zy aan de nauwkeurigheid van haar astrologische voorspellingen gelooft, dan antwoordt zy: „Dat is een onge paste vraag. Ik doe zaken, omdat mijn klanten tevreden zijn. In het za kenleven moet je precies zijn Intussen is Engeland het land, waar de astrologie altijd in alle ernst zeer intensief bedreven is. En of men er nu in gelooft of niet, die kant van de sterrenwichelarij heeft natuurlijk niets te maken met al die nieuwe, bij zonder populaire rubrieken in kran ten en weekbladen. Er zijn verschil lende organisaties van astrologen. Zo is er de Vereniging van Britse Astro logen, die 120 leden telt, opleidings cursussen organiseert voor beroeps adviseurs en een diploma uitreikt. Er bestaat verder de Astrologische Fa culteit, die ondanks de naam hele maal niets te maken heeft met een universiteit, maar eveneens een diplo ma kent en dan is er nog de astrolo- genloge van de Theosofische Vereni ging. Maar de meeste krahtenastrologen zyn van geen van deze organisaties lid. Het is zelfs de vraag, of zij het zouden kunnen worden. Zy doen ten slotte niets anders dan leven van de opbrengst van een artikel, waar de klant blijkbaar behoefte aan heeft. En het boeiende daarvan is dan, dat die rubrieken, dag na dag, week na week „gevreten" worden door men sen, die voor geen geld ter wereld openlijk zouden willen bekennen, dat z(j er in geloven.... zo lekker vers-zo heerlijk handig 3 halve-liter flessen voor f. 1.50. De totale bevolking van Neder land bedroeg op 31 mei 1960 bij de dertiende algemene volkstel ling 11.461.964 mensen, een toe neming met 1.836.465,of ruim 19 procent sinds de voorgaande volkstelling van 31 mei 1947. Al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat thans de totalen van deze volkstelling bekend heeft gemaakt. Biykens de leeftydsverdeling van de bevolking omvatte deze bij de tel ling van 1960 4.424.000 mensen bene den 20 jaar (39 procent van 't totaal) en 993.000 bejaarden van 65 jaar en ouder (negen procent). Meer vrouwen Volgens de splitsing naar geslacht was het aantal vrouwen bijna 50.000 meer dan het aantal mannen en be droeg de geslachtsverhouding 1008 vrouwen op 1000 mannen (tegen 1.009 op 1.000 mannen in 1947. Deze geslachtsverhouding is echter niet voor alle leeftyden gelijk. Het alge meen bekende verschijnsel van het jongensoverschot onder de geborenen brengt in de jongere leeftydsgroepen niet een vrouwen-, doch een mannen- overschot, namelijk onder de 0 tot 4- jarigen 953 meisjes op 1000 jongens. Naarmate men echter ouder wordt brengt de hogere sterfte onder de mannen de vrouwen weer in de meer derheid. Onder de 30- tot 84-jarigen b.v. is het aantal vrouwen 1.014 per 1000 mannen. Nog sterker wordt de verhouding boven de A.O.W.-Ieeftyd. Voor 65- lot 69-jarigeu 1124 vrouwen per 1000 mannen en voor mensen van 90 jaar en ouder zelfs 1479 vrouwen per 1000 mannen. De verdeling naar burgerlyke staat laat zien, dat vijftig procent van de bevolking, kinderen inbegrepen, on gehuwd is. Van de mensen van 20 jaar en ouder waren maar 1.355.000 (19 procent) ongehuwd. Daarnaast zijn 5.104.000 gehuwde mannen en vrouwen geteld, 501.000 weduwnaars en weduwen, 80.000 gescheidenen van echt en bijna 17.000 gescheidenen van tafel en bed. Ten opzichte van 1947 is het aantal ongehuwden van 20 jaar en ouder thans lager (1.355.000 tegen 1.506.000) en het aantal gehuwden aanmerkelijk ho ger (5.104.000 tegen 3.990.000). In de verdeling van de bevolking naar nationaliteit zijn geen grote wijzigin gen opgetreden: 99 procent had de Nederlandse nationaliteit tegen 98.9 procent in 1947. Het aantal inwoners van Duitse nationaliteit bedroeg 29.400 tegen 28.00 in 1947. In feite een vermindering, want in het nieu we cijfer zijn de 7400 inwoners van Ellen en Tudderen, die in 1949 ons land kwamen, inbegrepen. Het aantal Belgen bedroeg in 1960 19.000 tegen 25.000 in 1947. Huishoudens Het totaal aantal huishoudens ver meerderde van 2.3 tot 2.8 miljoen, dat wil zeggen met 23 procent, terwijl de totale bevolking slechts met 19 procent toenam. Deze relatief sterke groei van het aantal huishoudens is gepaard gegaan met een verminderde grootte. Die van twee mensen vor men thans 24.9 procent -(29.3 procent in 1947). Het aantal daarin begrepen echtparen zonder kinderen nam toe van 411.000 tot 653.000 of bijna met 60 procent. Russische grenswachten hebben dins dag een Amerikaans konvooi dat van West-Dultsland naar Berlijn trok, enige tyd vastgehouden, omdat de Amerika nen niet wilden dat hun manschappen en voertuigen geteld werden. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de Russen uiteindelijk toegaven en het konvooi lieten passeren. Dat had 64 minuten nodig. Er waren 78 soldaten en 26 voertuigen, en de controle vond laats aan de Russische doorlaatpost abelsberg buiten Berlijn. Andere Amerikaanse konvooien pas seerden Russische doorlaatposten zon der moeilijkheden. In totaal hebben de Amerikanen giste ren 572 man in 111 legervoertuigen van West-Duitsland naar Berlijn gebracht. De laatste moedwillige vertraging aan een Russische doorlaatpost dateert van 19 mei. Toen werd een konvooi gedu rende drie uur en vijfenveertig minuten opgehouden, en uiteindelijk vrijgegeven -'vnder dat de soldaten uitstapten. FRANKRIJK AKKOORD NET VERSNELDE AFBRAAK DOUANETARIEVEN De Franse regering heeft een decreet goedgekeurd inzake de versnelde af braak der douanetarieven binnen de E.E.G., namelijk 10 procent per 1 juli. Op die datum zullen de tarieven in het onderlinge verkeer der E.E.G.-Ianden voor 60 procent verdwenen zijn, verge leken met het uitgangspunt van 1 janua ri 1958. Het decreet heeft voorts betrekking op een versnelde aanpassing van het natio nale tarief aan het gemeenschappelijke buitentarief van de zes partners. f Advertentie) 1 t/m 15 AUG. GEOPEND 14-18 UUR, 20-1 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9