BRITSE MINISTERS SCHAREN ZICH ACHTER MACMILLAN Ambtenaren op loonlijst bedrijven? Man schoot met geweer vrouw en een oom dood Negerleider in Jackson gedood Reeds vijftienduizend smartegeld aanvragen KLANKBORD Rapport van lord Dilhorne meldt geen schending geheimen Niet iedereen heeft het goed begrepen MEMMEN OVER DE FILM CLEOPATRALOPEN UITEEN DONDERDAG 13 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MAANDAG DEBAT IN PARLEMENT de achtergrond is geraakt. Het conser vatieve parlementslid dr. Donald John son heeft gisteravond in Carlisle het af treden van Macmillan geëist. Haast Premier Harold Macmillan hèeft gisteren de eerste ronde van zijn strijd om het voortbestaan van zijn kabinet gewonnen. Zijn ministers hechtten hun goedkeuring aan de wijze waarop hij het schandaal rondom de afgetreden minister'van oorlog, John Profumo, tot dusver heeft behandeld. Onder leden van het Britse parlement circuleren echter berichten over nieuwe ontwikkelingen in de zaak. Een goedingelichte zegsman heeft evenwel gezegd dat „onmiddellijke ontslagen" niet waarschijnlijk zijn, maar dat de gebeurtenissen een dermate snelle loop nemen, dat het moeilijk is met enige zekerheid te voorspellen hoé de crisis zich verder zal ontwikkelen en welke nieuwe gevaren de regering-Macmillan zullen bedreigen. De eerste minister heeft blijkbaar het vertrouwen van zijn kabinet herwonnen met een rapport van Lord Dilhorne, de lord kanselier, volgens hetwelk er bij de curieuzë driehoek Profumo-Keeler-Ivanov (laatstgenoemde was een assis tent-marineattaché bij de Russi sche ambassade in Londen) geen defensiegeheimen zijn uitgelekt. Het kabinet kwam onder de indruk van de snelheid waarmee Macmillan in actie is gekomen. Macmillan en zijn ministers zullen maandag a.s. een verenigd front vormen wanneer het door de Labourpartij aan gevraagde debat over de veiligheidsas pecten van de zaak-Profumo een aan vang neemt. Minder vertrouwen In de gelederen van de Conservatieve Partij, waar grote bezorgdheid heerst over de tanende populariteit van de „Tories" en de verminderde kansen op een stembusoverwinning, schijnt men niet zoveel vertrouwen meer in Macmillan te hebben als het kabinet. De politieke crisis die op het aftreden van Profumo volgde, is zo ernstig dat het Scotland-Yarddossier over „call- girls" met relaties tot in de hoogste re gionen van de* regering er byna door op Na twee uur kwam Macmillan uit de vergaderzaal waar het kabinet byeen kwam. Zyn enige woorden tot de wach tende verslaggevers waren: „Ik zal my moeten haasten, anders kom ik te laat" Met zyn bolhoed in de ene hand en on- derwyl met de ander zijn das rechttrek kend, maakte de minister-president zich Snel uit de voeten om zich tijdig aan zyn verplichtingen jegens de bezoekende president van India te kunnen houden. Binnenvaart houdt congres In Rotterdam is gistermorgen onder grote belangstelling van officiële zyde ook de minister van verkeer en wa terstaat, drs. Korthals, toonde zyn be langstelling het 21e binnenscheep- vaartcongres door mr. C. J. G. J. Vin- kesteün, secretaris-generaal van het mi nisterie van verkeer en waterstaat, ge opend. Voorzitter van het congres is ir. A. G. Maris, oud-directeur-generaal van de rijkswaterstaat. Het congres zal middels preadviezen en discussie zich wijden aan de vraag hoe de toekomstige ontwikkeling van dc Westeuropese binnenvloot zal zijn, een onderwerp waarover de Stichting Ver- keerswctenschappelijk Centrum een uitvoerige studie maakte met als doel de kwantitatieve bepaling der vlootca- paciteit in 1970- Mr. Vinkesteijn zeide dat de vraagstuk ken die aan de orde zullen komen vc van eenvoudig zijn omdat er zich voortgaande internationalisering aan het voltrekken is. Wil de Westeuropese binnenvaart zich in de toekomst hand haven dan zal zy er voor moeten zorgen over een doeltreffend apparaat te be schikken zo meende hij. Mr. Maris zeide in zijn inleiding zich ei over te verheugen dat de „wetenschap pelijke hoogtevrees" die het bedrijfsle ven lange tijd beheerste is overwonnen. Het bedrijfsleven kreeg de moed zijn ei gen mening te toetsen aan het weten schappelijk onderzoek. KUNSTENAARS CONTRA BEDRIJFSSCHAPPEN De gebonden Kunstenaars Federatie (G. K.F.) heeft, in telegrammen aan de mi nisters van economische zaken, van so ciale zaken en volksgezondheid en aan de staatssecretaris van algemene zaken, geprotesteerd tegen het verplichte lid maatschap van de bedryfsschappen, die door de overheid zijn ingesteld. De vakgroep fotografen van de G.F.K. is onlangs in kennis gesteld van de op richting van deze bearijfsschappen. Daarbij werd tevens melding gemaakt van de verplichte contributie voor het lidmaatschap. uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Premier Macmillan, een van de mensen die op het ogenblik in het centrum van de belangstelling van de gehele wereld staan, is hier ge fotografeerd tijdens zijn erepro motie aan de universiteit van Sus sex. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de installatie van burggraaf Monclcton tot kan selier van de universiteit. IR. VAN DIS MAAKT MELDING VAN GERUCHTEN Het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis (s.g.p.) heeft aan de ministers van volkshuisvesting en bouwnijver heid en van financiën schriftelijk gevraagd, of de regering weet, dat in kringen van de bouwnijverheid ten aanzien van enige ambtenaren van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid de opi nie bestaat, dat dezen „op de loon lijst" van bepaalde bouw- en be leggingsmaatschappijen voorko men. Ook vraagt hij, of de minister van volks huisvesting aan de Tweede Kamer eer lijst wil overleggen met de namen en functies van overheidsfunctionarissen, die een commissariaat of een adviseurs schap vervullen van ondernemingen in de bouwnijverheid, de handel in bouw materialen of de belegging in onroeren de goederen. Is de regering bereid te erkennen, dat bedragen, die elders steekpenningen worden genoemd, in de bouwnijverheid en de handel in bouwmaterialen door de overheid als „aanmoedigingspremies", „commisielonen" of „courtages" worden omschreven, ook bij de rijkstoetsings- prijs van gesubsidieerde bouw? De heer Van Dis stelt ook vragen naar aanleiding van een onderzoek van de fiscale politie naar de bronnen van in komsten en vermogen van een ambte naar van de rijksgebouwendienst. Verder vraagt de heer Van Dis op grond van welke wettelijke bepaling een be lastingplichtige verplicht is aan de be lastingdienst de bronnen op te geven waaruit zijn inkomsten en vermogen werden verkregen. Als de ambtenaren van de belastingdienst en van de fiscale politie tot geheimhouding verplicht zijn, hoe is het dan mogelijk, dat tijdens het vooronderzoek bekend is gemaakt, dat het hier gaat om een vermogen van on geveer 300.000 gulden. Kaartspel Is het met het oog op de zuivere verhou dingen toelaatbaar, dat ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting met personeelsleden van bouwondernemin gen wedstrijden houden „nog wel in spe len met kaarten', tegen beloningen, die beschikbaar zyn gesteld door de direc ties van die ondernemingen. Wil de rege ring tot herstel van de integriteit derge lijke contacten van twijfelachtige hoe danigheid doen beëindigen? Advertentie) DUBBELE MOORD IN WOONWAGENKAMP Ruzie, omdat eten niet klaar was De 31-jarige J. F. Venerius uit liet woonwagenkamp te Vessem, heeft dinsdagavond om ongeveer kwart over negen zijn 28-jarige vrouw moeder van vief kinderen en een oom, de 65-jarige W. Slof, met een geweer doodgeschoten. I)e man sloeg daarna op de vlucht, maar meldde zich gistermorgen bij de post- commandant der rijkspolitie te Vessem. De man vierde dinsdag zijn 31ste ver jaardag met een vriend in een café in het kerkdorp Wintelre. Hij kwam met de vriend en twee kistjes bier per taxi naar huis om met zijn schoonouders het feest voort te zetten. Hij maakte zich boos op zjjn vrouw, omdat het eten niet Daarop kwam de oom, wiens wagen vier meter van die van V. staat, een kijkje nemen. Hy zag dat de woeste ling met een mes naar zijn vrouw stak, waarop Slof een schop greep om de woesteling af te weren. V. greep zijn Flobertgeweer en rende aan de achterkant z(jn wagen uit, SCHAFTTIJD. Robert Mlrvish, wiens nieuwste boek „The last capitalist" ver filmd gaat worden, kwam een „sand wich man" tegen wiens reclameborden op buik en rug binnenste buiten ge keerd waren. Er op attent gemaakt, zei de man: „Ik weet het, ik weet het. U verwacht toch niet van mijn dat ik in schafttijd werk?" VLUCHT. Tot de bewakers van het staatsgevangenenkamp in Wheeling, West-Virginia, behoorde ook een gewel dige bloedhond die zich met succes be zighield met het opsporen van vluchte- gevangf het die - 91.opsp< lingen. Er zijn nu echter twee nen ontsnapt zonder dat men verwijten kan maken. Hetis name! meegenomen door de vluchtelingen uie op last van de directie de hond voor zijn werk hadden opgeleid. Vrachtwagen reed tegen boom - 3 militairen gewond terwijl de vrouw aan de voorzyds de wagen verliet om met haar zesjarig dochtertje weg te hollen. V. kwam by zijn wagen zijn oom tegen en schoot de 65-jarige man dood. Hij rende achter zyn vrouw aan, die naar een woonwagen vluchtte, die ongeveer vijftig nieter verderop stond. Onderweg heeft V. nog ge schoten. Do vrouw bereikte de andere woonwagen, waar zy door haar echt genoot werd neergeschoten. Gevlucht Met het kind en het geweer kwam V. naar buiten. Hij stuurde zijn dochter tje naar zijn eigen woonwagen en gaf toegesnelde kampbewoners te ken nen, dat hij zijn oom en zijn vrouw had doodgeschoten. Daarop vluchtte hij met het geweer de bossen in. De stoffelijke overschotten van de twee slachtoffers zijn in beslag nomen en naar Eindhoven gebracht, waar de gerechtelijke geneeskundige, dr. J. Zeldenrust, sectie zal verrich ten. Medgar Evers, een 37-jarige ne gerleider van Mississippi, is gister^ morgen vroeg voor zijn woning door een sluipschutter neergescho ten. Evers die van een afstand van 42 meter in de rug werd geschoten, stierf ongeveer een kwartier later op weg naar het academisch zie kenhuis van de universiteit van Mississipi. In Washington zei Kennedy, die Juist op de Amerikaanse natie een bei-oep had gedaan alle rassendiscriminatie af te schaffen, dat .hij ontzet was over dit „barbarisme". Zijn reactie vond weer klank bij blanke en negerleiders in heel het land. De burgemeester van Jackson, Allen Thompron, onderbrak zijn vakantie in Florida. Thompson gaf de plaatselijke politie opdracht alles in het werk te stellen om de moordenaar van Evers te vinden. Het was de derde dode in het zuiden, die in de afgelopen twee maanden in de rassenst.njd viel. Evers was leider van de recente protestbetogingen in Jackson waarbij meer dan 600 negers werden ge arresteerd. Gouverneur George Wallace van Alaba ma heeft gisteren president Kennedy er vanuit Montgomery van in kennis ge steld, dat hij alle agenten op de terrei nen van de universiteit van Alabama binnen vier dagen zal terugtrekken. Gisteren trokken zich 527 agenten terug. De twee negerstudenten wier inschrij ving aan de blanke universiteit van Ala bama gouverneur Wallace dinsdag trachtte te beletten, hebben gisteren hun eerste colleges gevolgd. Zij werden door hun blanke medestudenten hoffe lijk ontvangen. (Van onze Haagse redactie) Sinds vorige week vrijdag in alle dagbladen een officiële publikatie verscheen, waarin de daarvoor in aanmerking komende nazislacht offers werden opgeroepen, zijn op het Amsterdamse hoofdpostkan toor reeds circa 15.000 strookjes binnengekomen, waarop formulie ren worden gevraagd ter verkrij ging van Duits smartegeld. Gage bemanning Italiaans schip werd uitbetaald Het conflict tussen de bemanning van het ruim 7000 brt. metende s.s. „Maria Lauretana" en de eigenaar van het schip, de Compagnie Sieula di Naviga- zïone uit het Italiaanse Palermo is bij gelegd. De 27 opvarenden, bijna allen Sicilianen, gingen in staking omdat zij van hun re derij in drie maanden geen gage ontvin gen. De Italiaanse consul-generaal in Rotterdam, die door de geld-eisende be manning van de „Maria Lauretana' was ingeschakeld om de moeilijkheden op te lossen, zag zijn bemiddelingspogin gen beloond toen de redery in Palermo toezegde het achterstallige loon onmid dellijk uit te zullen betalen. Dat is vol gens het Italiaanse consulaat inmiddels gebeurd. Eis' dooriBinaleCeta-Bever BUITENBIJTS Intussen is gebleken, dat het niet tot alle aanvragers goed is doorgedrongen wat precies de bedoeling is, er worden name lijk op vele strookjes meer formulieren aangevraagd dan nodig is. Zo dient niet voor alle vormen van zelf ondergaan leed een afzonderlijk formuliertje te worden aangevraagd, want al deze vor men moeten op één formulier a worden vermeld. Misverstand bestaat er ook ten aan zien van de formulieren b, die be stemd zyn voor overlijdensgevallen. Voor elk overlijdensgeval dient ge bruik te worden gemaakt van een dergelijk formulier. Het is echter voorgekomen, dat alle kinderen van een overleden ouder elk een formu lier b aanvragen. Dit is echter niet de bedoeling. De opzet is, dat in een der gelijk geval één der kinderen namens alle kinderen één formulier aan vraagt en inzendt. Het Wereldgebeuren Castro vertelt rneinde alle twijfel over het herstel der goede betrekkingen tussen Moskou en Havanna weg te nemen, heeft premier Castro van Cuba zelf ver klaard, dat na zijn bezoek aan de sow- jet-Unie niets de vriendschap tussen beide landen zal kunnen bederven. De gebaarde premier verscheen de af gelopen week voor de Cubaanse televi siecamera's om het volk hoogst persoon lijk verslag uit te brengen van zijn uit stapje naar Rusland, waarvoor hij vori ge maand door premier Kroesjtsjew werd uitgenodigd. Laaiend enthousiast sprak de Cubaanse leider over de bui tengewone ontvangst en over de vrien delijkheid van de Russische bevolking. En om te bewijzen, dat de Russen toch wel zeer menselijk zyn, vertelde dr. Fi del Castro hoe in Moskou op virtuoze wijze Cubaanse muziek en zang werd uitgevoerd en dat de Russen zich tydens zijn verblijf zelfs aan Cubaanse dansen wraagden. Urenlang stond Castro voor de came ra's daarbij de gloeiende hitte van de lampen in de televisie-studio trotserend. Zóveel had hij gezien en ervaren, dat hy niet uitgepraat raakte. De Russische kranten, die deze lofzang op het com munisme natuurlijk in extenso afdruk ten, maakten er maar een vervolgver haal van, aldus de Moskouse correspon dent van de Frankfurter Allgemeine. Mocht men denken, dat deze verheerlij king van de Russische leefwijze wel doorgestoken kaart zal zijn, dan is het opnieuw Fidel Castro die ons uit de droom helpt: „wat ik hier verklaar, zeg ik in alle eerlijkheid", zo verzekerde hy" zijn publiek en de Izwestia en de Praw- da namen ook deze woorden van harte Behalve talloze complimenten aan het Russische adres over de gast vrijheid der bevolking, de spaarzaam heid en het verantwoordelijkheidsgevoel van de arbeiders-kameraden zei Cas tro ook een paar concrete dingen, die door westerse waarnemers en wellicht ook door de „kameraden" in Peking met belangstelling werden aangehoord of ge lezen. De vermoedens, dat premier Kroesj tsjew met de inzet van al zijn diploma tieke capaciteiten de Cubaan heeft over gehaald zijn zijde te kiezen in het ideolo gische geschil met de Chinese commu nisten, werden er door bevestigd. Zeer nadrukkelijk verkondigde Castro namelijk, dat Kroesjtsjew zijns inziens de grootste vijand van het imperialisme was en dat de Russische premier een grote leider is in de strijd tegen het im perialisme. Direct daarop zei hij, dat hij altijd de eenheid van de communistische wereld had getracht te bevorderen. Hij was van mening, dat de discussie over meningsverschillen gevoerd diende te worden binnen het kader van de partij en en met name door de hoogste partij leiding. „Een openbare polemiek kan geen nut hebben. Van zo'n twistgesprek kan slechts de vijand profiteren", zo meende de Cubaanse premier. Met deze uit spraak schaarde hij zich geheel aan de kant van Kroesjtsjew, die voor de vol gende maand een Chinees-Russische topconferentie heeft georganiseerd en die de regelmatige aanvallen op Rus land in de Chinese partij-organen steeds weer heeft veroordeeld. Premier Castro heeft ook iets verteld over de plaats, welke zijn collega Kroesjtsjew inneemt in de Kremlin-we- reld, die voor buitenstaanders zo ge heimzinnig besloten is. Kroesjtsjew, zou volgens Castro, een zeer geziene figuur zijn onder zijn me dewerkers, die hij bij beraadslagingen uitvoerig aan het woord laat en met wie hij soms urenlang gezellig kan zitten praten. Kroesjtsjew is niet zo'n boeman als men soms denkt, wilde Castro blijkbaar zeg gen. Hoe genoeglijk hij met zijn gasten kan omgaan bleek bijvoorbeeld tijdens een jachtexpeditie, toen enkele leden onder wie de Cubaanse premier 's morgens uitsliepen, maar Nikila Kroesjtsjew al lang op was en in af wachting van de langslapers het oven- ge gezelschap vermaakte met zijn be faamde grapjes. Onvermoeibaar was Kroesjtsjew en wat Castro vooral opviel was de onbevangen en eerlijke houding tegenover zyn mede werkers. Andere Karaktertrekken van - Kroesjtsjew, welke duidelijk naar voren kwamen, waren r****- Jubileumcongres van Metaalunie In Amsterdam is gistermiddag het bileumcongres gehouden van de jarige Metaalunie, de ruim vierduizend leden tellende organisatie van onderne mers in de metaalnijverheid. Prins Bern- hard, de commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de staatssecretaris van economische zaken, drs- F. W. J. Gijzels en de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, woonden een groot deel van dc bijeen komst bij. Prins Bernhard en staats secretaris Gyzels hielden een toespraak. De voorzitter van de Metaalunie, de heer M. van der Voet, die in zijn jubileumrede een uitvoerig historisch overzicht gaf van de in 1903 door een aantal smeden opgerichte organisatie, vestigde onder meer de aandacht op de moeilijkheden voor de werkgeversorganisaties bij de loononderhandelingen door het over heidsstandpunt ten aanzien van de duktiviteitsontwikkeling. De heer der Voet sprak er zijn voldoening over uit dat het oude systeem op 1 januari jl. is verlaten. Hij vertrouwde erop. vooral in verband met de nieuwe metaal-c.a.o. op 1 oktober a.s.. dat thans inderdaad rekening zal worden gehouden met de specifieke omstandigheden in elke be drijfstak, hoewel de ervaringen in an dere bedrijfstakken hem hieromtrent niet volkomen geruststelden. Drie militairen ziiii in de nacht dinsdag op woensdag gewond toen een vrachtwagen uit een colonne op de weg van Loenen naar Woeste Hoeve tegen een hoorn reed. De gewonden zijn in het gewestelijk militaire hospitaal in Arn hem opgenomen. De 19-jarige dienstplichtige soldaat H. van der Vis uit Haarlem is érnstig ge wond. Hy kreeg verwondingen aan zijn rug. De 20-jarige dienstplichtige soldaat J. A. W. Megens uit Boxtel, chauffeur van de vrachtwagen, kreeg kwetsuren aan een knie. De derde militair, de 23-jarige reserve tweede luitenant F. J. M. Simonetti uit Borne, werd minder ernstig gewond. Hi1 kreeg een hersen schudding. De vrachtauto is door nog onopgehel derde oorzaak tegen een boom gereden De wagen -maakte deel uit van een co lonne, die van Assen naar Goirle ging. De gewonden behoorden tot het 43e in fanterie bataljon uit Assen. De brigade Apeldoorn van de Koninklijke Mare chaussee onderzoek de toedracht van het ongeluk. Critici Prijzen spel van Rex Harrison Ondanks kritiek succes voorspeld De filmcritici hebben dinsdag avond op de avond voor de pre mière van de geruchtmakende film „Cleopatra" de gelegenheid gehad kritiek te leveren op 's werelds duurste film. Dc meningen Hepen nogal uiteen. De filmredacteur van United Press In ternational, Jack Gaver, was van me ning, dat de film byna onopzettelijk in twee delen uiteenviel. „Het ene deel voor de pauze, dat de romance van Julius Caesar en Cleopatra tot onderwerp heeft is het beste, hetgeen vooral moet worden toegeschreven aan de wijze, waarop Rex Harrison de persoon Caesar gestalte geeft". „Het tweede deel behandelt de ro mance van Marcus Antonius, vertolkt door Richard Burton, en Cleopatra. De liefde speelt hier een grotere rol en Elizabeth Taylor komt tot haar beste spelmomenten, maar de totale opzet haalt het niet bij het eerste deel", aldus Gaver. Succes De Britse criticus Alexander Walker schreef: „De eerste twee uren zijn een triomf van onverwachte schitte ring, frisheid en spiritualiteit... het geen gedeeltelijk aan Rex Harrison moet worden toegeschreven... de laatste twee uur vormen een moeilijk door te komen periode". Bjjna alle critici waren het erover eens. dat „Cleopatra" als spectakel- stuk succes zou oogsten. „Ongetwijfeld", zo schreef de Britse criticus John Gold, „zal de film zijn geld, waarvoor de producers zo vu rig bidden, opbrengen. Op het brede filmdoek wordt zoveel schittering en luister getoverd, dat er momenten zijn, waarop ik dacht, dat de gouden omlijsting mij geheel en al opnam". Gaver merkte hierbij op: „Cleopatra is en zal waarschijnlijk in de nabije toekomst het grootste spectakelstuk in de geschiedenis van de film zijn. Toeli duurt «1e film ongeveer één uur te lang. Er is te veel schittering. Zelfs het meest extravagante spectakel stuk kan zyn kleur en schittering verliezen, als het te overladen is". PREMIERE „Cleopatra" heeft gisteravond haar wereldpremière beleefd, die Times Square in een Romeins circus her schiep. Noch Elizabeth Taylor, de vertolk ster van de titelrol, noch haar Mar cus Antonius, Richard Burton, woon den de première in het Rivolie Thea ter bij en lieten de eer aan Rex Har rison en aan Roddy McDowall, die Octavianus vertolkte. Times Square waaraan het Rivolie Theater staat, was één gewemel van mensen, en ruim 125 bereden politie mannen, verkeersagenten, recher cheurs in burger en particuliere lijf wachten om de menigte op een af stand van de vele beroemdheden te houden. De 1623 in avondkleding ge stoken premièrebezoekers hadden 25 :ot 100 dollar voor een toegangskaart betaald. De baten van de première van deze 40 miljoen dollar kostende film gaan naar een ziekenhuis. Twentieth Century-Fox, die niet fi nanciële moeilykheden te kampen heeft, hoopt een bruto winst van 100 miljoen dollar uit de film te halen. zaamheid en organisatievermogen. „Zonder twijfel is hij de verstandigste figuur, die ik ooit heb leren kennen", al dus de Cubaanse premier. Voorts roemde Castro Kroesjtsjews ca paciteiten op economisch gebied, maar hij ontkende de berichten in de buitenlandse kranten volgens welke Cas tro naar Kroesjtsjew was gegaan om een oplossing voor de economische pro blemen van Cuba te vragen. Evenmin was het zijn bedoeling geweest Kroesj- tjew onder pressie te zetten door steun tegen de Chinezen aan te bieden in ruil voor materiële hulp. Vooral dat laatste noemde Castro een grove leugen. Niettemin bevestigde Castro de wester se speculaties met betrekking tot een nieuw Russisch hulpprogramma voor Cuba. Met name zal Rusland de lage prijs, die het tot nu toe voor de Cubaanse suiker betaalde verhogen tot het niveau van de wereldmarktprijs. Gezien de jongste prijsstijgingen in de wereld is dat een aanzienlijke verho ging. waarschijnlijk zelfs van meer dan Honderd procent, Wat misschien het meest opviel in Cas tro's verslag van zijn Russische reis, was de nogal gematigde houding welke hij aannam tegenover de „grootste vij and van het Cubaanse volk", de Vere nigde Staten. Castro sprak zelfs van het normaliseren der betrekkingen. Vermoedelijk schuilt achter deze woorden eveneens een initi atief van premier Kroesjtsïew, die mis schien wel een beetje in zijn maag zit met al die Cubaanse suiker. Castro noemde namelijk ook de mogelijkheid, dat Amerika weer een gedeelte van de Cubaanse suikeroogst zal afnemen. Hij dacht daarbij aan een hoeveelheid van niet minder «lan drie miljoen ton. Castro sprak slechts zeer terloops over deze suikeraffaire, die hij camoufleerde achter de wat ongeloofwaarige stelling dat Amerika meer nadeel van het ge schil met zjjn Cubaanse buren had ge had, dan Cuba, omdat het nu jaarlijks een miljard dollar meer voor zjin suiker betalen moet. Het wachten in Havanna PREMIER FIDEL CASTRO Nikita is geen boeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5