Tweede kering onmisbare schakel in de Bijdragenwet Deltawerken ZEISS IKON Riolering Burgvliet: kost gemeente f50.000 Zeeuwse werkloosheid in mei tot 750 gedaald HUI Geslaagden aan de ,.De Ruvtersrhool" AC.RNDA WALCHEREN Raad Oostkapelle: „Als twe° drubhels water" werd eehrobnpeerd Raad Vrouwenpolder: MHWIRURG IN BEROEP TEGEN UITBREIDING KAMP ORANJEZON MARKTBERICHTEN WOENSDAG 12 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Dijkgraaf A. M. Geluk: Algemene vergadering waterschap „Schouwen-Duiveland" in Zierikzee Tijdens de dinsdagmiddag in „Concordia" te Zierikzee gehouden tiende algemene vergadering van het bestuur van het waterschap „Schouwen-Duiveland" heeft dijkgraaf A. M. Geluk te Noordgouwe in zijn openingswoord uitvoerig aandacht besteed aan de Bijdragenwet Deltawerken. Samenvattend zei de heer Geluk, dat uit nationaal oogpunt bezien de rijksbijdrage van 75 procent in de kosten van de Deltawerken te gering is. Hij achtte een gunstiger regeling „waarop de volks vertegenwoordiging hopelijk zal aandringen" alleen maar een verdere terach terstelling van het waterschap „Schouwen-Duiveland ten opzichte van andere waterschappen, omdat op het eiland de aanvaardbaar geachte daragkracht reeds ver is overschreden. Volgens de heer Geluk vormt het treffen van een regeling voor een algemene jaarlijkse bijdrage in de onderhoudskosten (de tweede kering) dan wel de vervanging van de wet op de calamitenze polders van 1870 door een algemene bijdragenregeling een onmisbare schakel in het nieuw ontworpen sys teem. De heer Geluk achtte het een gelukkige omstandigheid, dat al heeft het lang geduurd nog juist voor het demissio nair worden van het kabinet het ont werp Bijdragenwet Deltawerken is ver schenen. Hij gaf een overzicht van de belangrijk ste punten, die het ontwerp bevat. Aan de hand van de in het ontwerp gestelde norm, dat de „jaarlijkse" lasten voor de hooj - pacli derd met 5 procent van de belastbare opbrengst gebouwd, niet mogen over schrijden, Kwam de dijkgraaf voor het waterschap tot een draagkracht van 374.000. „Zouden door een bijdrage van 25 procent in de kosten van de Delta werken de uitgaven van het water schap voor de zeeweringen stijgen boven deze 374.000, dan wordt de rijksbijdrage naar evenredigheid ver hoogd. In feite betaalt ons water schap voor het onderhoud van de zee weringen, exclusief de kosten van de Deltawerken, reeds rond 550.000, zodat de rijkssubsidie voor de Delta werken 100 procent zal moeten be dragen" aldus dijkgraaf Geluk. Algemene bijdrage Duideljjk springt volgens hem naar vo ren, dat de regeling eerst „rond" zal zijn, indien het waterschap een „alge mene" bijdrage wordt toegekend voor de kosten, die de draagkracht ad f 374.000 te boven gaan. „Wij missen helaas In dit wetsontwerp", zo vervolgde de dijkgraaf, eeen blijvende regeling voor een algemene jaarlijks bijdrage in de normale onderhoudskos ten. De motivering van de minister was daarbij onder meer, dat daarvan een on vermijdelijk gevolg zou zijn, dat de nog bestaande financiële zelfstandigheid en verantwoordelijkheid van het water schap zouden dreigen teloor te gaan. Hoe het dan wel moet met die verant woordelijkheid, wanneer een waterschap, zoals het waterschap „Schouwen-Duive land" zuiver voor het normale onder houd van de hoogwaterkering dus met volledige uitschakeling van eigen bijdragen in gesubsidieerde werken aan zwakke plaatsen en dergelijke de in het wetsontwerp genoemde draagkracht met reeds 50 procent wordt overschre den. wordt in het midden gelaten", al dus dijkgraaf Geluk. „WU lopen nog veie jaren zeer grote risico's als her optreden van dakval len en stormschade, terwijl zeer dure bestortingen of bezinkingen langs on ze gevaarlijke oevers nóg altijd nood zakelijk zullen blijven. Bovendien is de toestand van ónze glooiingen zo- d dat veel en langdurig onder houd ook in do toekomst nodig blijft". f Advertentie! WATERBLOEMEN Een verrukkelijke Ringers-speclalltelt. Allerfijnste chocolade - puur en pit tig van smaak, ƒ1,15 per 100 gram. In do maand mei slaagden aan „De Ruy- terschool" de volgende leerlingen: S.W.T.K. diploma A: A. Kleinepier, R. Koppejan, Y Kloosterman, L. w. Fritz, A. J. Verwijs, R. A. J. v. d. -Bank, J. C. W. van Dinteren. S.W.T.K. diploma B II: J. Borsje. 3c stuurman G.H.V.: W. R. Wong, W. J. A. Span, R. E. Hoogakker, J. Th. M Halie, C. H. Na- vest, Th. M. G M. Cox, F. F. de Bak ker. 2e stuurman G.H.V.: A. v. d. Grift (theor. ged.), H. J. J. van Ham (theor. ged.), H. A. Arendse (prakt, ged.), I. A. van Crunningen (prakt, ged.), le stuurman G.H.V.: P. Bergmeijer (theor. id.), J. Klein Roseboom Pierens (prakt ged.) Puyt, A. H. Rober, O. Th. Bock, N. L. Breet, P. J. M. van den Bulck, H Fjjgi, M. de Haan, J. A. Keesman, H. W Naundorf. S. Termeer, F. H. Eikhuizen. P. E. D. Beretta, F. N. Jordens, A. P I. Taal, N. K. L. Tol. G. E. "cnendaal, H. van Wouw. MlddclM.iK - City: Alt- twee druppels wa ter. 20 uur. 14 Innr: Electro: Nnrhtzustei Ingeborg. 19.30 uur. 18 laar. Abdij Klank- en lichtspel. 21 uur Vllsslngcr - Alhambra Als twee druppels watei. 20 uur. 14 laar: Luxor: Het begon met moord. 20 uur. 14 laar. Goes Grand Als twee druppelt- water, 20 uur. 14 laar. Bergen op Zoom - Roxy. Het spook van de open, 20 uur, 1-1 Jaar: Luxor: Mondo Can<!. 20 uur. 18 laar. Tcrncuzen Luxor: Elke man: baat slaat, 20 uur, 18 Jaar. Ooslburi; - Ledelthealer: Dokters zonder masker. 20 uur. 18 jaar Zlcrlkzri - Concertzaal: Concert „instru mentale", 20 uur. Hjj zei het daarom zeer ernstig te be treuren, dat voor de waterschappen die door een, naar verhouding zeer lange kustlijn en wegens een moeilijke voor oever hun lastenpeil voor dit deel van hun taak tot onrustbarende hoogte zien stijgen, in de Bijdragenwet Deltawerken geen algemene bijdrage, geen tweede kering, zoals de minister destijds heeft beloofd, is ingebouwd. „Dit zou niet on ze zelfstandigheid ondermijnen maar veeleer bevorderen", aldus dijkgraaf Ge luk, die de vervanging van de wet van 1870 door een „algemene bijdragenwet" gekoppeld wilde zien aan de behande- f Advertentie! camera fyiet wereldgarantie ling van het ontwerp Bijdragenwet Del tawerken. Hij gaf aan een bijdragerege ling mits de waterschappen voldoen de groot zijn en goed geoutilleerd verre de voorkeur boven het overne men van bepaalde taken door het rijk. Omdat het waterschap reeds zo hoog is belast zal het zijns inziens geen bijdra gen hebben te betalen voor de uitvoe ring van het Deltaplan, of voor uitge spaarde verbeteringskosten. Wel wordt volgens hem overwogen verdere voor schotten aan te vragen op reeds gesub sidieerde werken. Grote werken In het begin van zijn inleiding had de heer Geluk 1962 het jaar van de uitvoe- bijv: Langendijkse Vaart, met dijkverbeterlng Met betrekking tot de studie in verband met het aanpassen van de administratie van de geschotsheffing aan de definitie ve toedeling van de herverkavelings commissie zijn, zo deelde hij mee, vor deringen gemaakt. Bij de aanvang van de vergadering werd de nieuw benoemde hoofdingeland J. R. P. Berman te Dreischor beëdigd en ge ïnstalleerd. Op voorstel van het dage lijks bestuur besloot de vergadering zich te verweren tegen een door de heer J. J. Holsboer te Hilversum ingestelde rechtsverordening. -De heer Holst had het rechtsgeding aangespannen naar aanleiding van het opzeggen van een erfpacht door het waterschap. De rekening over het dienstjaar 1962 werd voorlopig vastgesteld met op de fwone dienst een voordelig saldo van 54.867,07 en op de lcapitaaldienst nadelig slot van 558.491,86. Bij rondvraag kwam nog naar voren, dat men in de toekomst voor de gehele pol der een gelijk lastenpeil wil invoeren. Na deze vergadering werd een geza menlijke broodmaaltijd gebruikt, waar na ir. W. C. Visser te Wageningen een causerie hield over „Zoute kwel". 'I.ISSINGEN Petroleumvergasser veroorzaakte brand Dinsdagmorgen tegen zeven uur i brand ontstaan op het achterplaatsii van het pand Aagje Dekenstraat 27 b. Vlissingen, bewoond door J. L. Deze had daar onder een afdakje een petroleum vergasser staan, tegen de wind afge schermd met kartonnen platen. Deze "'laten vlogen in brand, waarna ook r de nabylield staand wasmachine, het afdakje, een w.c.-raam en een slang vlam vatten. L. wist 't vuur met enkele emmers water te blussen. Do brandweer zorgde voor do nablussing. De schade bedraagt ongeveer 1200. Maandagavond om ongeveer half zes ontstond begin van brand in de leeg staande woning Singel 100 te Vlisingen. Op het balkon was personeel van een gas-, water- en elektro-technisch in stallatiebedrijf bezig met het smelten van pek. Op een gegeven moment vatten de bitumen in de vloer van het balkon vlam. Het personeel kon echter met en kele emmers water het vuur doven. Er ontstond vrijwel geen schade. Hengelsportvereniging „Vlissingen" Zaterdag 8 juni heeft de hengelsport vereniging „Vlissingen" haar vierde on derlinge wedstrijd gehouden in het Ka naal door Walcheren, tussen Vlissingen en Souburg. Van de 36 deelnemers heb ben er 29 wat gevangen. Het merkwaar- ,re feit deed zich voor dat er meer »ol dan paling is gevangen. Men ving 28 bovenmaatse vissen met een gewicht van 3755 gram, terwijl 31 ondermaatse vissen werden teruggezet. 1. H. van Kujjk met 500 punten, 2. M. Rouw jr. met 390 punten, 3. C. H. Ras met 380 punten, 4. mevrouw Rouw met 320 punten, 5. M. Rouw sr. met 290 pun ten, 6. M. v. d. Hoeven met 290 punten, 7. S- Clarisse met 220 punten, 8. G. Ver- cnocke met 210 punten, 9. F. Kramp met 200 punten, 10. J. Schipper met 190 punten. Jaarvergadering Openbare Leeszaal In verband met het overlijden van me vrouw M. K. Kolff-Kruisinga, bestuurs lid van de Openbare Leeszaal en Biblio theek in Vlissingen, zal de jaarvergade ring van deze bibliotheek niet donder dag 13 juni maar donderdag 27 juni worden gehouden. Geiuigschriftuitreiking aan instituut voor technische opleidingen De navolgende leerlingen ontvingen het getuigschrift van de 5-jarige avondcur sus voor uitgebreid technisch onderwijs te Vlissingen: afdeling werktuigbouw kunde: M. Goedegebure, Vlissingen: C. .1. van Leuven. Vlissingen; W. Louws, Vlissingen: J. P. Verplanke, Vlissingen: A. Wattel, Middelburg. Afdeling schecpsbouwkunde: J. H. E. Lafleur, Vlissingen, H. C. Kuijl, Vlissin gen. ZOUTELANDE Veekeuring Dezer dagen werd erin Zoutelande een veekeuring gehouden. De uitslag was: le kklfskoeien: 1 Doortje elg. J. Ge- schiere (medaille ZLM) la prjjs, 2 Wies- je, eig. J. Maljaars lb prijs; 3. Emma, eig. P. de Visser 'lc prijs, 4. Dirkje 2, eig, J. Maljaars 2a prijs: 5. Gretha, eig. P. dc Visser 2b prijs. 2e kalfskoeien: 1 Clara, eig. P. de Vis ser, la prijs: 2. Aaltje, eig. J. van Sluys lb prijs; 3. Erna 66, eig. J. van Sluys, lc prijs; 4. Schermer 34, eig. J. van Sluys, 2a prijs; 5. Nellie, eig. J. van Sluys, 2b prils; 6. Jannle 4, eig. J. Ge schiere 2c prijs. 3e kalfskoeien: 1. Loesje, eig. J. Mal jaars (medaille eiland Wa'cheren) la prijs; 2. Marijke, eig. P. de Visser lb .prils; 3. Albertje, eig. P. de Visser 2a Ipriis; 4. Jannïe 3, eig. J. Geschiere 2b prijs; 5. Anna, eig. P. de Visser 2c prijs. 4e kalfskoeien; 1 Jannie. eig. J. v. Sluys (medaille melkfabriek) la pr(js: 2 Anke eig. J. v. Sluys lb prijs; 3. Jannie 2, eig. J. Geschiere lc prijs. Oudere koelen: 1 Jannie. eig. J. Ge schiere la prijs; 2, Frida, eig. J. v. Sluys lb prijs; 3 Emma, eig. J. Mal jaars 2a prijs. Stier Hans eig. gebr. Vos 2a prijs. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Z.L.M. afdeling Zoutelande, Coöperatieve Boerenleenbank te Zoute lande en de gebroeders Adriaanse (Mo lenaars) te Zoutelande. MIDDELBURG Bezoek Duitse studenten Van 5 tot en met 8 juni is een groep studenten van de Padagogische Hoch- schule uit Aken de gast geweest van de rijkskweekschool te Middelburg. Tijdens het bezoek maakten ze rondritten over de drie „eilanden". Voorts brachten ze een bezoek aan de abdijgebouwen en de provinciale bibliotheek te Middelburg, 's Avonds kwam men voor discussie bij elkaar, de cabaretgroep van de kweek school verzorgden een cabaretprogram ma. Een groep leerlingen van de kweek school zal van 25 tot en met 28 juni een tegenbezoek aan Aken brengen. O.-EN W -SOUBURG Wandeltochten „Steeds Voorwaarts" Zaterdag.hield de Söuburgsë wandelver eniging „Steeds Voorwaarts" de eerste grote wandeltodht, ^waaraan '400 wan- 'delaars over de afstanden 5, 10, 15 en 20 km deelnamen. Op de langste afstand had een van de deelnemers ook zijn hond ingeschreven, die daarmede zijn tiende mars maakte. De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs, wisselbeker gemeentebestuur: Emma uit Axel met lof van de jury: 2e prijs pijnerskorps „Juliana", Middelburg: 3e prijs „Vro lijke Tippelaars, Vlissingen: 4e prijs W. v. Kruiningen, Kruiningen; 5e prijs „Wilhelmina", Middelburg. Voor de 5 kilometertocht waren er 2 extra prijzen beschikbaar, die ten deel vielen aan: „Astrow" te Souburg (le nrljs) en „Emma" te Axel (2e prijs). WESTKAPELLE BENOEMING LID ELFTALCOMMISSIE Tot lid van de elftalcommissie van de voetbalvereniging „de Noormannen" te Westkapelle werd benoemd de heer P. Huibregtse. Polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergade ring voorgesteld kredieten te verlenen van 76.000 en 50.000, respectievelijk voor het houwen van een materialenop- slagplaats in Middelburg en voor de aanschaf van een mnaibalk met toebe horen, gemonteerd op een landbouwtrek ker. De maaibalkapparatuur moet dienen voor het schoonmaken van de openbare waterlopen, Dit werk geschiedt thans met handmotormaaimachines. waarbij echter is gebleken dat betrekkelijk wei nig arbeiders met de machine om kun nen en willen gaan. Daar er in de toekomst rnoet worden gerekend op een steeds groter gebruik van machines, wil het bestuur boven dien een nieuwe opslagplaats laten bou wen ter grootte van 1100 m3. In deze nieuwe loods zouden de mate rialen opgeslagen kunnen worden, die thans in de versleten houten bergloods aan de Kleverkerkseweg in Middelburg zijn opgeslagen en in de magazijnen in de Oostwatering en do Westwatering, zodat men een concentratie van de nia- terialenopslag krijgt. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 10-6: Anna-Ol- dendorif van Bordeaux, Keyser van Antwer pen. Vlissingen vertrokken op 10-6: Anna-Oldcn- dorff naar Archangelsk. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 10-6: Streefkerk van Genua. Johannes van Runcorn. Voco van Bremen, Marathon van Rotterdam: op 11-6: Baltic van Rotterdam. Hollandin vnn zee. Aaltje van 7.ee-Gent. Victory van Londen, Tarzan van zee. Titan van Rotterdam. Appingednm van Dover. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 10-6: Rorlof-Buisman naar Colchester, Orient naar Zweden, Memnon naar Rotterdam, Scliiekerk naar Rotterdam, Eyo-S naar Mal- mö. Reggeborg naar Sloekholm-Terneuzen, Labotas naar Amsterdam, Ida-D nnar Stock holm. Alblasserdijk naar Le Havre, Eagle naar Londen. Albatros naar Londen. Amstel- borg naar Delfzijl, Spirit naar Ipswich. Ar eas naar Amsterdam: op 11-6: Anna-Hcrfurth naar Carlownoi, Banka naar Goole. Cornelis- Broere naar Billinghnm, Truus naar New Castle. Fremn naar New Castle, Arbon naar Rotterd.im-Terneuzen, Giessenkerk naar Am sterdam. Burgerlijke stand MELISKERKE. Overledui; M. E. Vader 67 J. e.v. J. Dekker. Vragen sanering oude binnenstad van Vlissingen De heer E. de Priester (p.v.d.a.) heeft naar aanleiding van een publikatie over de sanering in de Vlissingse binnenstad in Het Vrije Volk aan het college van b. en w. van Vlissingen de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is het college van mening, dat de po ging die wordt aangewend door een groot bedrijf, om zelf in „Den Haag" de vereiste goedkeuring snel te ver krijgen, gezien moet worden als een sterke uitdrukking van niet meer het volste vertrouwen hebben in het doorzettings- en het onderhandelings vermogen van het gemeentebestuur met „Den Haag". Is het juist, dat de vitrinebouw, waarvoor goedkeuring werd verleend, kort daarop gevolgd werd, door rijks- goedkeuring voor nieuwbouw en zo ja, was het uw college bekend, dat de rijksgoedkeuring praktisch klaar voor verzending lag? Wat kan uw college mededelen over de weigering aan een heren- en kin derkledingzaak in de Walstraat om zijn pand te fraaien? Is uw college, evenals de Vlissingse middenstand, van mening, dat er bouwgrond te over is in de oude stad, voor het plegen van woningbouw. EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM MIDDELBURG Aan het gemeentelijk gymnasium te Middelburg slaagden voor het diploma A: de dames A. A. van Dongen, J. H. W. de Hondt en C. F. V. Schoenmakers, al len te Vlissingen, mej. L. W. Harmsen en de heer A. H. Versteeg, beiden te Goes, de heer G. P. J. van Ooijen te Mid delburg. Afgewezen 4 kandidaten. Geslaagd voor diploma B: de heren H. J. ter Bals, R. Barentsen, M. W. Kunst, J. A. Meijer, R. A. van Santen, allen te Middelburg en K. W. Radder te Kamper land. Afgewezen geen. Mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man naar congres vrouwenbond in Washington Mevrouw E. J. van den Broecke-de Man uit Aardeburg vertrekt vandai woensdag per vliegtuig naar York om in Washington het coni3. van de Internationale Vrouwenbond bij te wonen. Mevrouw Van den Broecke gaat er heen als vertegenwoordigster van de Nationale Vrouwenraad. Het congres, dat een week zal duren, zal waarschijnlijk voor een belangrijk deel gewijd zijn aan de ontwikkelingen in Azië en Afrika. Om de twee jaar wordt een dergelijk congres gehouden. Mevrouw Van den Broecke is vroeger reeds naar de congressen in Rome en Istanboel ge weest. Felle kritiek op terrein-exploitant „Een onverkwikkelijke affaire, rare mentaliteit, een aanfluiting, treurig", dat waren enkele van de opmerkingen die de raadsleden van Oostkapelle dinsdagavond tij dens de vergadering maakten tij dens de bespreking van het voor stel van b. en w. om door de ge meente riolering te laten aanleg gen op het zomerhuizenterrein Burgvliet. De aanleg van riolering op dit terrein is dringend noodza kelijk. Er kwamen reeds ernstige klachten binnen over verontreini ging van de omliggende sloten. Omdat de eigenaar van het kam- peerhuizenterrein, waarop onge veer 65 huisjes staan, weigert deze riolering zelf aan te leggen, ziet de gemeente zich hiertoe verplicht De raadsleden vonden het een bijzonde re onprettige houding van de eigenaar van hèt terrein. Raadslid A. Don (p-v. d.a.) vroeg zich af of men de eigenaar niet kon verplichten riolering aan te Iegnen. Hij noemde het een onverkwik kelijke affaire, dat degemeente een halve ton in een particuliere zaak steekt. ••..e Burgemeester F. G. Sprenger wees er op, dat van de exploitant verwacht kan worden, dat hij van de aanleg van rio lering door hemzelf, gebruik zou maken de huurprijzen van dë huizen abnormaal hoog op te voeren. „In dit geval moeten wij de huurders de hand boven het hoofd houden", aldus de burgemeester. De burgemeester legde voorts uit. dat het plan is, dat de huurders de vaste lasten van de riolering aan de gemeen te betalen. Wanneer een zomerhuisje wordt afgebroken zullen deze lasten voor rekening van de eigenaar van het terrein komen. De kosten voor de jaar lijkse zuivering van het afvalwater is tevens voor rekening van de eigenaar. Hoewel ieder met tegenzin Instemde met de aanleg van riolering door de gemeente, waren ten slotte toch al len doordrongen van de noodzaak hiervan. „Wij hebben als overheid de taak, te w&ken voor hygiëne", zoals raadslid A. Copnooise (a.r.) het for muleerde. Het ligt niet In het voor nemen met de werken te beginnen voor half september 1963. De kosten zyn geraamd op 56.600. vf-Ruwmmm Uitgebreid discussieerde de raad ver volgens over verbetering van de ver keersmogelijkheid in de Dorpsstraat. Het voor het seizoen 1962 ingevoerde FILMS IN ZEELAND De drie theaters, die de Nederlandse speelfilm „Als twee druppels water" van Fons Rademakers vertonen, hebben de voorstellingen deze week geprolon geerd. Het zijn ALHAMBRA (Vlissin gen), GRAND (Goes) en CITY (Mid delburg), waar de filmversie van W. F. Hermans psychologische roman over een episode uit het verzet, nog enkele avon den wordt gedraaid. „Nachtzuster Ingeborg" is een film van Geza von Cziffra, qua inhoud overeen komend met het soort doktersverhalen, dat men, doorspekt met romances tus sen dokters en verpleegsters, tegenkomt in bepaalde tijdschriften. In dit geval ontbreken de vele dramatische wendin gen die dit soort geschiedenissen ken merken, zeker niet. Te zien in ELEC TRO (Middelburg). In dezelfde bioscoop valt voorts een eveneens Duitse thriller te genieten: ..Verraderlijke voetsporen", een werk stuk van regisseur Erich Engels. Het Is het spannende relaas van de jacht op een kind, dat: getuige was van een moord. Het jongetje zal sterven, wan neer het in handen van zfln ontvoer ders blijft en niet op tijd een Injectie krijgt tegen de ongeneeslijke ziekte waaraan het lijdt. Nog meer misdaad in LTTXOR (Vlissingen), die de politiefilm „Het begon met moord" presenteert. Pat O'Brien en Lois Maxwell spelen de hoofdrollen en zanger-gitarist Tommy Steele treedt als gast op. Regisseur is Terence Fisher, maker van enkele uit stekende speurdersfilms. Collecte De opbrengst van de collecte ten be hoeve van de zending bracht in Drie wegen 104.41 op. Voor de S.A.K.OJR. haalde men een bedrag van 73,55 op en voor het Rode Kruis 29,94. wachtverbod in de Dorpsstraat voldeed niet in alle opzichten. Er deden zich re gelmatig opstoppingen voor. Over de verkeerstechnische mogelijkheden werd advies gevraagd bij de A.N.W.B., welk advies de burgemeester tijdens de v gadering bekendmaakte. „Stilstaande voertuigen zullen uit Dorpsstraat geweerd moeten worden de rijmogelijkheden moeten worden be perkt", aldus de A.N.WJ3. De meningen van b. en w. Hepen over dit punt nogal uiteen. Wethou der W- K. van Nieuwenhuijzen meen de dat een uitbreiding van het wachtverbod slechts een tijdelijke op lossing zal zijn. „Radicaler is", aldus de wethouder" éénrichtingsverkeer in te voeren en in de Dorpsstraat een normaal eenzijdig parkeerverbod te handhaven". Wethouder C. Wonder- gem meende dat het verkeer niet zo danig zou toenemen dat invoering van éénrichtingsverkeer noodzakelijk werd. Hij pleitte voor uitbreiding van het parkeerverbod. Bij stemming over uitbreiding van het wachtverbod van de Molenweg tot aan de Duinweg of éénrichtingverkeer stem den de raadsleden Maljaars (p.v.d.a.), Nieuwenhujjzen (g.b.), C. den Hollander (g.b.) voor éénrichtingverkeer en met meerderheid de raadsleden J. de Visser (s.g.), A. Conpoolse (a-r.), A. Don (p.v d-a.) en C. Wondergem (a-r.) voor uit breiding van het wachtverbod. De wegen in het Park Reygersbergh en in het Dunopark. zo werd unaniem be sloten. worden aangewezen tot B-wegén. Ter vergadering deelde burgemeester Sprenger mee, dat voor de gemeente de mogelijkheid bestaat enkele percelen grond, iii totaal 6% ha aaii té kopen aan de Duinweg voor de'prijs van f 2,50 en 2.25 per m. De gronden komen eind 1964 uit de pacht. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. om. als het zo ver is, deze gronden aan te kopen. DOOR SEIZOENFACTOREN Aanbod b. en u.- sector 3man... Als gevolg van seizoenfactoren (verplegingswerltzaamheden in de landbouw, horecasector, bouw markt) is het aantal werklozen in Zeeland in de afgelopen maand ge daald van 1021 naar 753, dus met Wanneer men hierbij in aan merking neemt, dat het aantal mlndergeschikten op dit ogenblik ongeveer 490 mannen bedraagt, wordt het duidelijk dat de Zeeuwse werkloosheid met rond 260 man nen maar weinig meer te beteke nen heeft. Veel daling zit er dan ook niet meer in, verzekerde men ons tijdens de maandelijkse pers conferentie in het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg. In de provinciale rij staat Zeeland nog steeds op de vierde plaats met 13 (vori ge maand 18) per 1000 mannelijke loon trekkenden. Friesland heeft er 14 (vori ge maand 19), daarboven bewegen zich nog Drente met 32 en Groningen met 23 per 1000 mannelijke loontrekkenden. Bo ven het provinciaal promillage bevinden zich in Zeeland nog Hulst met 20 per 1000 mannelijke loontrekkenden, Oost burg met 19, Middelburg met 17, Zierik zee met 18 en Kruiningen met 16. Na Tholen met 12 en Vlissingen met 11 üg- gen de overige rayons er ver onder. In alle beroepsgroepen of beroepen heeft de daling van de werkloosheid zich in mei voorgedaan. Het sterkst was de da ling ia de landbouw, namelijk van 108 E.V.O.-examens Onder auspiciën van de Contactcommis sie Chauffeurs Vakbekwaamheid (C.C. V.) hield de E.V.O. dezer dagen in de nieuwe ambachtsschool te Goes haar jaarlijkse chauffeursexamen. Het was het 16e chauffeursexamen, dat na af loop van de E.V.O.-chauffeurscursus werd gehouden. Van de vier kandidaten slaagde de heer C. de Smet uit Sluiskil, terwijl één kan didaat in aanmerking kwam voor her examen. Twee kandidaten werden afge- De voorzitter van de examencommissie, de heer J. Knijff uit Goes, wees na af loop van het examen op de waarde, die het diploma heeft. Niét alleen voor de chauffeurs, maar bovendien voor de werkgevers. Het materieel, waarmede de chauffeurs op de weg worden ge stuurd, eist hoe langer hoe meer vak kennis van de chauffeur. De chauffeurs, die een zo belangrijke positie in het Zeeuwse bedrijfsleven innemen, moeten zich hiervan bewust zijn en zich steeds verder ontwikkelen om „bij" te blijven. Het steeds toenemende verkeer op onze wegen stelt aan de chauffeurs hoge eisen. Daarom schenkt de E.V.O. veel aandacht aan de verkeersveiligheid, al dus dé secretaris van de E.V.O., de heer A. Drost. De veiligheid op de wég is in hoge mate gediend met het betonen van hoffelijkheid en verkeersfatsoen. waar voor spreker nog eens extra Dleitte. Ten slotte dankte de secretaris de examen commissie voor haar medewerking. naar 25 (vorig Jaar mei 42), by de losse arbeiders (van 127 naar 82) cn by de jacht en visserij (van 65 naar 41). Deze laatste daling is terug te vinden in het :yon Kruiningen, waar verschillende _-belders in de oesterteelt wen gevon den hebben in dc raosselzaadvissery in het Friese Wad. De daling van het aan tal nilnder-geschlkten van 512 naar 487 (vorig jaar mei 572) heeft voornamelijk betrekking op een vermindering door administratieve maatregelen. „UITVERKOCHT" In de bouwnijverheid daalde het aan tal werklozen van 37 naar 17. In de b.- en u.-sector kan het aanbod op ni hil gesteld worden, daar de drie nog geregistreerden zogenaamde wrij vingswerklozen zijn. Het aantal werk lozen in de W.S.W.-sector liep nog verder terug van 29 naar 14. zodat men ook hier praktisch „uitverkocht" is. Uit de analyse van de mannelijke ar beidsreserve blijkt, dat de seizoenwerk loosheid daalde van 200 naar 50, de wrijvingswerkloosheid van 110 naar 80, en de structuurwerkloosheid van 200 naar 130. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten steeg in de afgelopen maand van 906 naar 1048; voor het grootste deel is die stijging terug te vinden in de bouw nijverheid en de metaalnijverheid. De stijging in de jeugdsector is belangrijk (229 jeugdigen in totaal) als gevolg van aanvragen voor jongelui, die straks de scholen komen. EEN KWART Het aanbod van vrouwen daalde van 266 naar 142, een daling die ongeveer een kwart uitmaakt van de totale vermin dering van werkloze vrouwen in Neder land. Voor het belangrijkste deel is de daling terug te vinden in de groep le vens- en genotmiddelenbereidsters (ein de mosselseizoen, waarna de meisjes on der andere in de landbouw en de Hero- fabrieken terecht gekomen zijn) en in de landbouw, respectievelijk van 109 naar 29 en van 47 naar 14. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten steeg van 705 naar 728. Veel meer dan een derde, namelijk 255. heeft betrekking op huishoudelijk personeel, waaraan niet voldaan kan worden. In de pendel is momenteel nog weinig beweging te constateren: ze beweegt zich rond de 3000 tot 3100, waarvan ongeveer de helft als abnormale pendel (meer dan 1 uur reizen) te beschouwen is. Er is enige stijging geconstateerd op het eiland Tholen. Nieuwe gemeente werkman benoemd In de raadsvergadering van de gemeen te Vrouwenpolder, heeft burgemeester A. de Kam bekend gemaakt, dat de ge meente Middelburg beroep heeft aange tekend bij de Kroon tegen een besluit van G.S. over het uitbreidingsplan in onderdelen van het kampeerterrein In Oranjezon. Er kon met Middelburg ou der meer geen overeenstemming worden bereikt over de afwatering en over de vuilnisophaaldienst. De gemeente Middelburg heeft belang by deze zaak, omdat drinkwater betrok ken wordt uit het waterwingebied Oranjezon. Na een langdurige besloten zitting van de raad. waarin het voorstel van b. en w. inzake de benoeming van een gemeentewerkman is besproken, werd met algemene stemmen de heer A. van der Heijden uit Nisse be noemd. Met het verzoek van het Koningin Wil helmina Fonds voor kankerbestrijding om de bedrage van een halve cent per Cursus voor onderwijzers van Volksonderwijs De Federatie Zeeland van de Vereni ging voor Volksonderwijs zal dit najaar een cursus houden voor onderwijsmensen over het beleid rondom de openbare school. Het federatiebestuur is er in ge slaagd enige deskundigen aan te trek ken uit de kringen van volksonderwijs, van de onderwijzersvakvereniging, van de gemeentelijke administratie en de ge meentelijke inspectie Aan de orde zul len onder meer worden gesteld hoe men komt tot nieuwbouw, stichting van kleu ter-, lagere- en uloscholen, het financie ren van de gemeente van openbare en byzondere onderwijsinstellingen, het aan trekken van vakleerkrachten etc. Deze cursus, die 3 of 4 zaterdagen in beslag zal nemen wordt in Goes gehouden. EINDEXAMEN CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL M'DDELBURG Bij de aan de christelijke kweekschool voor Zeeland te Middleburg gehouden examens slaagden voor onderwijzeres de dames: L. de Koning te Breskens, A. M. Meindersma te Goes, J. I. J. van Veen te Vlissingen en J. M. M. Wondergem te Oostkapelle. En voor onderwijzer de he ren: C. P. Kaan te Ter neuzen, J. K. Lo- man te Roosendaal, A. F. Meijers te Souburg en L. C. D. Sinke te Yerseke. Twee kandidaten moesten worden afge wezen. De examens zijn hiermede ge ëindigd. De einduitslag luidt: 65 kandi daten, 59 geslaagd, 1 herexamen prak tijk, 5 afgewezen. inwoner voor Vrouwenpolder ongeveer f5) te verdubbelen, ging de raad ak koord. Ook stemde men in met het voor stel van b. en w. om op het subsidiever zoek van de Vereniging voor Veilig Ver keer in te gaan. Per geslaagde deelne mer aan de verkeersexamens zal f 1, worden bijgedragen. Tijdens de raadsvergadering is de ver goeding voor de bijzondere lagere scho len te Vrouwenpolder en Gapinge vast gesteld op respectievelijk f4043.er f 2420.27. Bij de rondvraag informeerde de heer W. Louwerse (a.r.) nog naar de sluiting van cafetaria en kampwinkel in Vrou wenpolder tijdens de kerkdienst op zon dag, waarover hij b. en w. al eerder sprak. Burgemeester De Kam beloofde dit nader te onderzoeken. 300 PER JAAR In dit verband werd meegedeeld, dat met name in Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn industriële ontwikkeling steeds meer bedrijven aantrekkelijker voorwaarden scheppen, vooral in de vervoerssector. Nu het steeds moei lijker wordt het aantal arbeiders op peil te houden, worden thans steeds meer busesn ingeschakeld voor het vervoer van de werknemers. De vermindering van landarbeiders is een proces, dat zich nog steeds voortzet. Tijdens de bijeenkomst werd meegedeeld, dat het aantal werkenden in de land bouw per jaar ongeveer afneemt met 300 man. Bovendien is ook de „aanwas" veel geringer dan vroeger, omdat thans een groot aantal jongelui onderwijs aan lts'en volgt. Tot slot werd meegedeeld, dat de loondervingsvergoedingen op de re gionale werkplaatsen weer verhoogd zijn. ongeveer rond 10, Voor de 23- jarige en oudere kostwinners is de loonderving momenteel 83.70 per week, voor kostgangers plus alleen- wonenden f 73.30 en voor thnisinwo- nenden 63, waarboven nog de nor male uitkeringen komen. De omscha keling via een regionale werkplaats betekent dus thans geen „onmogelyk offer" meer. Het aantal Zeeuwse mannen, dat thans op de werkplaat sen in opleiding is, luidt: in Middel burg 50, in Terneuzen 28 en in Ber gen op Zoom 15. Concmswimaar geeft prijs terag De oorspronkelijke winnaar van het in ternationale visconcours, dat de Eerste Goese Hengelsportvereniging afgelopen zaterdag aan de Zandkreek hield, de heer M Debuck uit Knokke, heeft een bijzonder sportief gebaar gemaakt. Toen de pryzen reeds waren uitgereikt, kwam een zoekgeraakte vis van de heer A. v. d. Hoek uit Scherpenisse weer voor de dag. zodat de Thoolse hengelaar eer ste werd. De heer Debuck stelde daarop zijn ge wonnen bromfiets spontaan ter beschik king van het E-G.H.V.-bestuur. Hij ont vangt nu een radio- Een geste van de Belgische visser, die het vermelden waard is, omdat er in Nederland wel eens wordt g nan onze 2 t geklaagd over de sportiviteit zuiderburen VEILING ROTTERUAM. ie juni Barina 67—68. Poters 76—77. Kriel 85—88. Eerstelingen groot 78. Poters 75—81. Kriel 7685. Aardappelen (oude) 5—9 dqvie l 718, 2 712. Bloemkool IA' 6 stuks per bak 50—78 8 per bak 40—61, 10 per bak 27- 42. 12 per bak 30—38. Bloemkool 2A: 6 per hnk 47—57. 8 per bak 38—55 10 per bak 20—36, 12 per bak 18—22. Bospeen 6784, 1 2758. Kroten 172S. Peterselie 10—13. Postelein 13. Radijs 7—IS. Spinazie 7'A20. Sla IA 3!/s—14, 2A 3'/ï—6. Kroten 7794. Selderij 7IS. Komkommers 70-80 4116, 60-70 3545, 50-60 27—40. 40-50 30— 37. Uier> 8. Spitskool 1522. Kassnijbonen 240—25" Aardbeien A extra 128, IA 64—107. 2A 45--'.04. 2B 49—73 p. d. Tomaten Al 10.40—10,50, Bl 10.50—10.60. Cl 10.30, CC1 ''.TO p hok. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM tl juni Aanvoer 22.000 kg. AA extra 2.40. AAI 1.90 A extra 2,35. AI 1 70. B extra 2.20. BI 1.45. C extra 1.40. Cl-1.20. Dl 1.22, EI 0.30. EB 0.30. FI 1.30, stek 0 20. VEILING V.V.Z.B. GOES Kruisbessen exp. 82. Aardheien per doos I 61—77. II «—67. BFIJRS BERICHT MARKT GOES Aardappelen. Bintje. 35 mm opw.. oinnen- landse Forterlng f 10—12 per [00 kg llaatste notering oogst 1962). Levering aan de sor- teerinriehtlng, sorteerkosten voor rekening 1 kone Voedem-'irdappelen noteerden r 3.— oor 100 kg. Hooi. Luzernehool t 125.00135,00 pe: 1000 kg. geperst uit de ruiter Weidehooi 115.00 - 125.00 per 1000 kg, geperst uit de ruiter. Dijkhool f 90,00—105.00 per 1000 kg. eeperst uit de ruiter. Vlas. Voor vlas te velde oestaai een toene mende belangstelling. Er werden transacties afgesloten voor f 1600—1850 per ha. Oogst- vverk voor rekening van de koper. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1,64—1,68 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3916 stuks Weekaanvoer 5259. Vette korien en ossen 225. Gebruiksvee 718. Vette kalveren 760. Graskalveren 117, Nuch tere kalveren 1122. Paarden 64: Veulens 9. Schapen of lammeren 59. Weide- of zuig- lammeren 826 Bokken of geiten 16. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg) Vette Koeien 300—335 270—295 250—270 Vette kalveren 260—290 240—260 220—240 Slachtpaarden 260 230 210 Prflzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit). (in f per stuk). Graskalveren 385 320 280 Nuchtere kalveren 150 130 110 Schapen 100 90 80 Lammeren 80 65 55 Kalf- en melkkoeien 1125 1000 800 Vare koeien 885 750 650 Vaarzen 870 750 550 Pinken 520 400 350 Vette koeien: aanvoer matig, handel flauw, prijzen vooral niet hoger. Vette kalveren: aanvoer aanmerkelijk groter, handel siepend, prijzen mger. enkele prima's boven notering. Graska'vrren: aanvoer iets minder, handel kalm. prijzen onveranderd. Nuchtere kalve- uarvoer iets ruimer, handel stug prij zen tpposeaande prijzen Slachtpaarden aan. voer even meer. bande' flauw, prijzen jonge paarden prijshoudend verder iets lager. Schapen en lammeren aanvoer matig han del ka'm prijzen als vorige week. Kalt- en melkkoeien: aanvoer als vorige week. nandel zeer kaïm. prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer kort. handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon handel slepend prijzen vooral niet hoger. Lammeren: aanvoer flink, handel redelijk prijzen prijshoudend. EIERNOTER1NG GOES IJ juni. Bericht van verzamelaars. Kippe- eieren cent. kleine eieren 8 cent, ganze- eieren 25 cent. kleine ganzeëieren 20 rent. VISMIJN COLIJNSPLAAT 11 Juni. 26S4 kg expongarnalen 1.60—2,51. 40 kg schar 463 kg bot. 4 kg schol 57 kg tong. 119 kg paling. 6 kg rog. 2 kg visiever. 46 kg ongesorteerde vis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13