VOOR BENELUX ROL EN TAAK IN KADER VAN DE EUROMARKT Vormingsklas nuttig na m.u.l.o. of h.b.s. Associatie van eikaars industriële ondernemingen een goede suggestie? ZEILSCHOOL TE WOLPHAARTSDIJK GAAT ZATERDAGMIDDAG OPEN Een uieek BURGEMEESTER VAN WESTKAPELLE OPENT AZUURBLAUW ZWEMBAD DE VIKING Brandweer pompte in de avond bassin vol Brandweer KOSTEN LEVENSONDERHOUD OPNIEUW GESTEGEN DINSDAG 11 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ONDANKS VEEL WANTROUWEN (Van onze Brusselse correspondent). |~\e laatste tijd worden pogingen in het werk gesteld de economische Benelux-Unie wat meer te activeren. Ook politiek gezien wordt naar meer samenwerking tussen Nederland en België gestreefd, sinds president de Gaulle in januari jl. de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. verhinderde en de werkzaamheden in de E.E.G. stagneerden. Weliswaar zijn minister Luns en minister Spaak het niet steeds eens geweest over de te volgen methoden,-en lopen de belangen niet altijd parallel, maar toch waren zij in de afgelopen maanden de meest felle vechters voor het open karakter van de Europese Gemeenschap. Moeilijkheden zullen er in de Be nelux altijd zijn, maar, indien wij het politieke evenwicht in de E.E. G. willen handhaven en ook ver der onze pioniersrol in het Europa van de Zes willen vervullen, zijn Nederland en België toch op elkaar aangewezen. Men heeft zich in het Duitse parlement beroepen op de Benelux om het Frans-Duitse ak koord te rechtvaardigen, dat o.m. in voorafgaand overleg over de E.E.G.-zaken voorziet. Vergeten wordt dat de Benelux reeds sinds jaren bestond, toen de E.E.G. tot stand kwam. Het leek niet redelijk van haar te vergen dat zij het eenmaal be reikte ter wille van de E.E.G. ongedaan maakte. Daarom werd in art. 233 van het Benelux-verdrag uitdrukkelijk gesti puleerd dat de Benelux met haar werk zaamheden kon voortgaan, zolang zij niet door de E.E.G. was ingehaald. Juist in de eerste jaren van het bestaan van de E.E.G. met haar zeer snelle ontwik keling kon men aannemen dat de Bene lux spoedig door haar achterhaald zou worden. Op het gebied van de Douane- Unie wordt inderdaad de preferentie die de Beneluxlanden elkaar verlenen, zwak ker naarmate de Unie tussen de Zes ver wezenlijkt wordt. Terwijl de onderlinge douanerechten tussen de Beneluxlanden reeds geheel verdwenen zijn zullen deze onderlinge rechten tussen de Zes op 1 juli a.s. nog maar 40 bedragen van de in 1957 bestaande rechten. Ook het ge meenschappelijk buitentarief van de Zes tegenover derde landen begint elkaar steeds meer te naderen. Voorsprong Buiten het eigenl(1ke douanetarief om. heeft de Benelux echter op ve lerlei gebied een voorsprong op de E.E.G.. b.v. wat betreft het vrije goe derenverkeer. de gemeenschappelijke handelspolitiek en het vestigings- recht. Het stemrecht in het Verdrag van Rome is dusdanig geregeld dat juist in de tweede etappe van de over gangstoestand (van 1962-1966) waar in vele besluiten met gekwalificeerde meerderheid mogen worden geno men, de Beneluxlanden gezamenlijk veel invloed op de gang van zaken in de EJE.G. kunnen uitoefenen. Op het jongste Benelux-congres dat op 17 en 18 mei jl. in Namen werd gehou den, heeft de Luxemburger Lambert Schaus, lid van de Europese Commissie die aan de werkzaamheden van de Be nelux sinds 1946 deelnam, gesproken over de belangrijke politieke rol die de Benelux thans in de E.E.G. kan spelen. De ervaring heeft de heer Schaus ge leerd, dat het daarbij vooral aankomt op de politieke wil-om te slagen. Het is waar aat de Benelux niet de communau taire instellingen van de E.E.G. bezit. Men heeft de voorkeur gegeven aan een directe intergouvernementele samen werking, „omdat men maar met z'n drieën was en de administratieve centra zo dicht bij elkaar lagen". Deze argu menten lijken de heer Schaus niet zeer steekhoudend, vooral niet omdat het Donderdagavond a.s. sal de K.R. O.-televisie in samenwerking met de toneelgroep Centrumhet stuk Riantage Tamarinde'' van Hans Keuls ónder regie van Luc van Gent uitzenden. Boven: Otto Sterman als Saulus, voorman op de plantage, en Cruys Voorbergh als 8jon Jan, eigenaar van de plantage, in een scène uit het stuk- Onder: Elly van Stekelenburg als huishoudster Jaja, Jan Grcfe als pastoor Martens en Cruj/3 Voor- bergh als Plantage-eigenaar Sjon Jan. thans maar heel weinig tijd kost om per vliegtuig b.v. van Rome naar Den Haag te reizen. Zonder duur apparaat Hoe het zij, terwijl sommigen de tra ge gang van zaken in de Benelux aan dit gebrek aan communautaire instellingen wijten, vertelden anderen ons dat het bestaande Benelux-sy- steem het beste is, omdat nu de na tionale ambtenaren het meeste werk doen en men geen kostbaar interna tionaal ambtelijk apparaat moest op bouwen. Overigens zou dit Benelux-systeem on bruikbaar zijn geweest voor de Zes met hun soms zeer verschillende structuur. Het verdrag van Rome met zijn stem men- en machtsverdeling geeft de klei ne landen zekere garanties. Het is juist de huidige taak van de drie Beneluxlan den ervoor te waken dat men de door het Verdrag van Rome ingestelde com munautaire instituten niet „uitholt". Dit verdrag heeft op verstandige wijze het stemmenevenwicht in de Raad van Ministers bepaald. Door een stemming met gekwalificeerde meerderheid zou den, indien er op^voordracht van de Europese Commissie besluiten moeten worden genomen, de drie grote partners, Duitsland, Frankrijk en Italië met hun drie maal vier stemmen de Benelux heeft er vijf hun wil aan de drie kleinen kunnen opleggen. Maar wanneer het een Commissievoorstel betreft, mo gen wij aannemen dat het gemeenschap pelijk belang in aanmerking is genomen. Gaat het om een besluit zonder Com missie-voorstel dan moet minstens één van de Beneluxlanden met de drie an dere partners stemmen. In geval van en kelvoudige meerderheid kunnen de drie Beneluxstaten ieder besluit tegenhouden. Grote rol Krachtens art. 9 van het Benelux- verdrag raadplegen de partners elk aar over hun houding tegenover in ternationale instellingen. Zij moeten er dus voor waken dat er in de E.E.G. niets gebeurt dat strijdig is met de gestelde doeleinden, maar ook posi tief trachten de door beide Verdra gen gestelde doeleinden economi sche integratie ten einde te komen tot een politieke integratie en een economische politiek die openstaat voor de gehele wereld, zo snel moge lijk te bereiken. Geheel in overeen stemming hiermede is dan ook de gemeenschappelijke oppositie van de Beneluxlanden tegen president de Gaulle's „Europa der Vaderlanden". Volgens de heer Schaus moet de Be nelux nog een belangrijke rol spelen „als drijfkracht en als leidsman". Een tendens om de Benelux nieuw leven in te blazen bleek uit het gehele verloop van dit jongste Benelux-Congres. Het stond onder voorzitterschap van Baron Snoy d'Oppuers, ere-secretaris-generaal van het Belgisch ministerie van econo mische zaken, die een belangrijke rol speelde zowel in de Benelux als bij de totstandkoming der Europese Gemeen schappen. Baron Snoy acht de eenheid van Benelux zowel om technische als politieke redenen noodzakelijk. Het is niet gemakkelijk de in de laatste jaren getaande belangstelling voor Be nelux weer aan te wakkeren. Niette genstaande het hoge peil van de gehou den redevoeringen was de belangstelling voor dit congres zeer matig. Op de ope ningsdag telden wij niet meer dan een circa zeventig aanwezigen, waaronder slechts een vijfentwintig Nederlanders. Welk een verschil met een tiental jaren geleden toen op een Benelux-Congres zeker tienmaal zoveel deelnemers op kwamen. Achtereenvolgens kwamen hier aan het woord ir. J. M. J. Hanraets. directeur van de Gront Mij (dei Bilt) over de landbouwproblemen, die, ondanks de E.E.G. nog een belangrijke rol op dit gebied voor de Benelux zag, evenals prof. Jacques Mertens de Wilmar van de Universiteit van Leuven, die de har monisatie van het financieel en mone tair beleid behandelde. Prof, dr. F. Har- tog van de universiteit van Groningen was wat minder positief en verkondigde in zijn rede over de structurele ontwik keling van de industrie in de Benelux dat deze laatste zou opgaan in de E.E.G. Prof. Waelebroeck van de Brusselse uni versiteit zag voor de Benelux vooral een gemeenschappelijke taak in het door het Verdrag van Rome onvoldoende ge waarborgde ruilverkeër. Industriële samenwerking In de door het Congres aangenomen resoluties vinden wij enige oude pa radepaarden terug, wat betreft de technische werking van de Benelux. Het congres is zich bewust van de „noodzaak om in het kader van liet geïntegreerde Europa de economi sche eenheid van Benelux te bevor deren". ter wille van het interne ^poli tieke evenwicht van Europa, maai evenzeer voor „het vinden van nieu we oplossingen voor de harmonisa tie- en integratievraagstukken, die in ruimer kader nog niet aan de orde zijn geweest". Het vraagt om betere wederzijdse voor lichting zowel op regeringsniveau als tussen de beroepsorganisaties, de uni versitaire en wetenschappelijke instel lingen, en de ondernemingen onderling en voor de zoveelste maal om een betere statistische verzorging. Dat kan dan weer leiden tot een gemeenschap pelijke houding van de Drie Benelux- regeringen in de E.E.G., o.m. om de institutionele en organische opbouw van Europa zoveel mogelijk te versnellen. Verder spreekt het Congres als zijn me ning uit dat de verbetering van-de struc tuur in de landbouw zou worden verge makkelijkt door „ruime harmonisatie van de aan de producenten betaalde prij zen en goede onderlinge voorlichting tussen de agrarische beroepsorganisa ties" en bepleit de fusie en associatie van industriële bedrijven en wel „tot proporties die aan de gemeenschappe lijke markt zijn aangepast en de concur rentiepositie van de Beneluxbedrijven op de E.E.G. zal verbeteren", ten slotte voor een gehele vrije geld- en kapitaalmarkt, niet alleen door harmonisatie van het Premier Pengel in Nederland De nieuwe minister-president van Suri name, de heer J. Pengel, is gistermid dag, onder meer vergezeld van een aan tal autoriteiten, op Schiphol aangeko men. De onlangs beëdigde premier zal zijn opwachting gaan maken bjj konin gin Juliana. De heer Pengel werd op Schiphol wel kom geheten door o.a. minister-presi dent De Quay, vice-minister-president drs. Korthals en de gevolmachtigde mi nister van Suriname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, die binnenkort zal af treden. regeringsbeleid, maar ook dank zij het initiatief van de particuliere produktie- ondernemingen. Er wordt de laatste tijd een poging ge waagd om bedrijfsgewijze nader tot elkaar te komen, o.a. in de metaalver werkende industrie door regelmatige contacten tussen de leider van de be trokken beroepsorganisaties, die verder bij elkaar stagiaires te werk stellen. In Italië werden Beneluxdagen voor het contact met het plaatselijk bedrijfsleven Op deze wijze hoopt men het nog grote onderlinge wantrouwen bij de Benelux- partners te overwinnen. Nu de politieke wil tot meer samenwerking er is en ook de concurrentieverhoudingen minder dan vroeger uiteenlopen (tengevolge van het sterk gestegen prijs- en loonniveau in Nederland) bestaat de kans dat er weer wat leven in de Beneluxbrouwerij komt. „Aardgas is geen belemmering voor kernenergie" Mr. E. M. J. A. Sassen, Nederlands lid van de Euratomcommissïe, heeft in Den Haag verklaard dat het aardgas niet van doorslaggevende betekenis is voor de ontwikkeling der kernenergie in Ne derland. Nederland is door de aardgasvondsten in een aantrekkelijke positie op energie gebied gekomen, aangezien het van im porterend land exporterend kan worden, zo zei hij op een persconferentie. Maar hij geloofde niet dat aardgas als brand stof voor elektriciteitscentrales zou kun nen concurreren met de kernenergie, die ook in Nederland spoedig op het ni veau van de prijs van steenkool en olie zal komen te liggen. In Nederland zal omstreeks 1970 de elektriciteit, geleverd door kerncentrales even duur kunnen zijn als die van centrales die werken met stookolie, zo niet goedkoper. De heer Sassen meende dan ook dat men er in Nederland goed aan zou doen te bestuderen hoe de elektriciteitsvoor ziening en het aandeel van de kern energie daarin, zich in de komende 20 tot 25 jaar zou moeten ontwikkelen. Hij tekende hierbij aan, dat men de kern energie niet als concurrent van bestaan de energiebronnen (kolen en olie) be hoefde te vrezen. Weer wrak van een Nederlands schip gevonden Een Australische expeditie heeft dezer dagen voor de kust van West-Australië opnieuw een oud wrak gevonden. Dit wrak is vermoedelijk dat van het Neder landse schip „Batavia" van de Oost- indische Compagnie, dat in 1629 is ver- gaan. De uit Nederland geboortige C. de Heer, die verbonden is aan de VVestaustraU- sche universiteit en die een studie heeft gemaakt van de schepen van de O.I.C., deelde mee, dat leden van de expeditie een bronzen kanon van ruim twee meter, sluitstuk en een schedel hadden gevon den in het wrak. dat in de buurt van de Abrolhos-eilanden ligt. Volgens hern is dit waarschijnlijk het wrak van de „Ba tavia". die met 250.00 gulden m negen kisten aan boord in de golven is verdwe nen. Acht kisten werden later opge- In &april jl. vonden Australische duikers naar. gemeld eveneens voor de Australi sche westkust een wrak, dat volgens geologen van het Nederlandse schip „De vergulde Draeck" kon zijn. JAPANS SCHIP MET 33 MAN VERMIST Het Japanse vrachtschip Donan Maroe van 4615 ton wordt vermist. De beman ning telt 33 koppen. Men vermoedt dat iet op 6 juni in een storm is vergaan, ^en klein Japans vaartuig met zes op- arenden wordt eveneens vermist. DOOR NIEUWE BURGEMEESTER gemeerd bij de ingang van de nieuwe landbouwhaven. Dit is mogelijk dank zij de medewerking van het water- Tot nu toe al 100 deelnemers Wolphaartsdijk zal volgende week een nieuwe pijl op zijn re- creatieboog hebben: de zeil- school „De Viking" de eerste in Zeeland. Zaterdagmiddag wordt de school officieel ge opend door burgemeester jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blok land, die dan zijn eerste offi ciële daad stelt als eerste bur ger van Wolphaartsdijk. „Tot nu toe hebben zich zo'n honderd deelnemers voor de cursussen opge geven", zo vertelde de directeur van „De Viking", zeïlinstructeur K. L. Voorback (28), die de school bij het Veerse Meer heeft opgezet. Zeeuwen zich voor de cursus hebben laten inschrijven om het zeilen mach tig te worden: „Eerst dacht ik, dat de zeilschool vooral de Belgen zou aantrekken. Zij vormen ongeveer eenvijfde van het aantal deelnemers, dat zich tot nu toe liet inschrijven. Maar behalve uit bijvoorbeeld Enschede, Maastricht en Zaandam zijn er ook deelnemers uit Wol phaartsdijk, Wemeldinge, Goes en Krulningen". Maximaal 28 zeïlliefhebbers begin ners, gevorderden en cursisten voor een diploma kunnen tegelijk de lessen volgen, die een week duren. In deze periode zwermen zij in vijf jachten dagelijks negen uur uit over het Veerse Meer het „operatieter rein". Een vijftal instructeurs brengt hen in dit nieuwe recreatiegebied ae fijne kneepjes van de zeilsport bij. De vijf zeilboten van de school worden Spaanse rebellen waarschuwen vakantiegangers De ondergrondse „Iberische Bevrijdings- raad" heeft gisteren loeristen opnieuw gewaarschuwd, deze zomer niet naar Sspan je of Portugal te komen. In een brief aan buitenlandse correspondenten in Madrid, met als kop „Londen, Frank fort, Genève", zegt de raad dat „de waarschuwingsactie in haar laatste sta dium is gekomen". Op de vliegvelden van genoemde steden deden zich de afgelopen week ontploffin gen voor in bagage die aan boord van vliegtuigen van een Spaanse en een Por tugese luchtvaartmaaschappij zou wor den gebracht. In de desbetreffende brief verklaart de raad voorts, vastbesloten te zijn om de campagne tegen toeristen voort te zetten. Deze toeristen dragen, door onverschilligheid of vergeetachtig heid, bij tot voortduring van de tirannie omdat zij buitenlandse deviezen mee brengen, aldus de „Iberische Bevrijdings- raad". Dergelijke waarschuwingen zijn ook al in maart en april geuit. zij de medewerking schap „De brede watering van Zuid- Beveland". Naast zeilschool is „De Viking" ook pension voor de deelnemers aan cursussen. In de houten barak aa Veerweg zijn slaapplaatsen ingericht voor ongeveer dertig jongelui. Me vrouw Voorbach zorgt voor de in wendige mens. Bijzonder ingenomen met de zeil school die maandag reeds van start gaat zijn uiteraard het ge meentebestuur van Wolphaartsdijk en de leden van de plaatselijke wa tersportvereniging. Op de foto de heer en mevrouw Voorbach met him dochtertje, op het jacht voor de school. (Foto P.Z.C.) Order voor Fokker In Parijs is het contract getekend tus sen de Franse regering en de vliegtui- genfabriek Louis Breguet voor de leve ring van 40 Breguet Atlantic Vliegtui gen. Breguet trad daarbij op als man dataris van een internationale groep van Franse, Duitse, Belgische en Nederland se vliegtuigfabrieken, welke gevormd is voor de ontwikkeling en proauktie van het NAVO-marine-patrouillevliegtuig .Atlantic". Het contract betreft de bestelling van een eerste serie Atlantics, waarvan er 20 bestemd zijn voor de Franse en 20 voor de Duitse marine. Fokker zal, als Nederlandse deelnemer in de internatio nale combinatie, de middenvleugel voor dit toestel bouwen. Deze opdracht zal de Nederlandse vliegtuigfabriek tot in de tweede helft van 1965 extra werk ver schaffen, naast de reeds bestaande pro- duktielijnen van de F. 27-Friendship en F. 104 G. Starfighter. Naar van de zijde van Fokker is ver nomen, kunnen in de loop van het vol gend jaar nog verdere seriebesteilingen op de Atlantics worden verwacht. Onbekende mogelijkheid op huishoudschool Aansluiting op vervolgopleidingen Men hoort vaak klagen, dat meisjes die naar de h.b.s. of de mulo gaan en misschien nog verder studeren, zo bitter weinig verstand hebben van het huishouden. Wat velen niet weten is, dat de meisjes naar de huishoudschool kunnen om in een zogenaamde vormingsklas een so ciale en huishoudelijke opleiding te krijgen. Deze opleiding duurt één jaar en kan ook dienen als basis voor een verdere opleiding. Het is nodig, dat de meisjes minimaal be schikken over een mulo-diploma, een overgangsdiploma m.m.s. De vormingsklas is geheel ingesteld op de moderne huishouding. Het ge tuigschrift van de vormingsklas geeft toegang tot vervolgopleidin gen als lerares bij het nijverheids onderwijs, als huishouddeskundige voor inrichtingen en als kinderver zorgster. Bovendien kan de oplei ding dienen als vooropleiding voor verpleegster of maatschappelijk werkster. Het programma van de vormingsklas ziet er heel aantrekkelijk uit. De praktische vakken omvatten de huis houding op de breedst mogelijke ba sis. Er wordt onderricht gegeven in de zorg voor voeding, kleding, wo ning, kinderen en zieken. Niet alleen De staatssecretaris van o., Ie. en w., mr. Y. Scholten, heeft maandagochtend in het plantsoen Surinamestraat in de Haagse Archipelbuurtnamens de rege ring aan het gemeentebestuur van Den Haag een beeld van de Haagse schrijver Louis Couperus overgedragen, dat m opdracht van de regering is vervaardigd door L. Sondaar. De overdracht van het beeld geschiedde op de dag dat. precies honderd jaar geleden de schrijverwerd geboren. Oud-katholieke aartsbisschop mgr. Rinkel naar Moskou De aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Itatholieke Kerk, mgr. dr. A. Rin kel; zal op uitnodiging van de heilige sy node van de Russische Orthodoxe Kerk in Moskou de plechtige viering bijwonen van de vijftigste verjnardag van de bis schopswijding van do patriarch van Mos kou en geheel Rusland, Alexis. De aartsbisschop wordt op deze reis ver gezeld door de bisschop van Deventer, mgr. P. J. Jans, president van het oud- lcatholiek seminarie te Amersfoort, die in 1955 reeds een bezoek aan de pa triarch bracht, toen als hool'd van de de legatie van de Nederlandse oecumenische raad van kerken. De viering geschiedt van 14 tot 21 juli in het Drievuldigheids klooster van de heilige Sergius te Sa- gorsk en wordt op 21 juli besloten te Moskou. Dit zal de eerste maal zijn dat een oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht een officieel bezoek brengt aan de Russisch Orthodoxe Kerk. Noorse vrachtboot voer tegen de „Oranje" 'en van Sydney in aanvaring gekomen met de Noorse vrachtboot „Mica" (5800 ton). Niemand werd gewond en geen van beide schenen is zwaar beschadigd. De ruim 20.500 ton metende „Oranje" heeft rond 500 passagiers aan boord. D< twee schepen kwamen in aanvaring toen de „Oranje" in de haven meerde. Door de zuiging van de schroeven van d< twee sleepboten die bezig waren de „Oranje" te nieren, braken de kabels waarmee de „Mica" gemeerd lag. De Noorse vrachtboot, kwam tegen de achtersteven van de „Oranje'. Volgende week woensdag opent burge meester T. H. de Meester van Westka- pelle in zijn gemeente het paviljoen de „Viking" van de Joossesweg. De „Vi king" omvat een bowlingcentrum, een azuurblauw zwembad, trampoline, als mede een restaurant met dakterras. Met dc opening van de „Viking" heeft W'est- kapelle er dus een zwembad by: 25 bij 10 meter, met een instructiedeel van 80 cm diepte en 8 meter lengte en aflopend tot 1.95 meter diepte. Het zwembad ligt achter het res taurant annex bar, in een aarden wal met graszoden. Rondom het bas sin komt een betegeld terras en bak ken met bloemen en coniferen. Te vens is er een lage springplank. Het bassin bevat 450 liter leidingwater- f?et water wordt gezuiverd door een Installatie. Deze is ingebouwd in een zitbank. Eigenaar en exploitant van de „Viking" zijn de heren Francois en Vogels uit Zevenhoven. Het „azuur zwembad" ligt onder het grondwaterpeil. Het bassin is volgens een nieuw Amerikaans procédé in elk aar gezet: de bekleding bestaat uit ge plakte azuurblauw vinyl. Amsterdamse vloerenleggers hebben de afgelopen week van 's morgens zes uur tot 's avonds half elf stroken vinyl van 150 cm breedte aangebracht. Vervolgens heeft de brandweer van Westkapeile vo rige week zaterdagavond het bassin vol gepompt. Met een snorkelapparaat en onderwaterlijm gaat men nu na of het bassin geheel waterdicht is. Momenteel Het nieuwe zwembad van Westkapeile wordt volgende week door burgemeester T. H. de Meester geopend. Men legt nu de laatste hand aan het bassin en het paviljoen de „Viking". Foto P.Z.C.) legt men de laatste hand aan de „Vi king": de grond rond het zwembad wordt geëgaliseerd en de trampoline- apparatuur. een modern soort tijdver drijf, wordt aangebracht. Het restaurant van de „Viking" biedt plaats aan omstreeks 70 bezoekers- In het restaurant zijn geplaatst drie mini bowlingbanen van 7,5 meter. De trampo lines zijn vóór het paviljoen aangebracht. Het geheel is in moderne stijl opgetrok ken. De gedachten van de eigenaren gaan uit naar badmodeshows rond het zwembad, zwemwedstrijden, een bal- champétre en andere festiviteiten. Het paviljoen achten zij geschikt voor een permanente expositie van werk van jon ge Zeeuwse beeldende kunstenaars. het koken is belangrijk, maar ook de keuze en de samenstelling van de voeding. Voorts wordt bij ae kleding aandacht besteed aan de kennis en het keuren van de stoffen. Representatief Ook de representatieve functies van de gastvrouwe, zoals het dekken van tafels en het verzorgen van feestjes staan op het programma. De doe-het-zelf mode van de laatste tjjd wordt ook in de vor- mingsklas niet vergeten, want de meis jes Krjjgen een opleiding in het verven, opknappen en repareren van diverse dingen in het huis. De theoretische vakken omvatten onder meer de zorg voor de baby en de kleuter. Ook besteedt men in de vormingsklas aandacht aan het opgroeiende kind. De ze zaken worden vooral besproken bij de vakken opvoedkunde, handenarbeid en kinderverzorging. Om de meisjes een wat ruimere kijk op diverse huishoudelijke zaken te feven worden over verscheidene on- erwerpen lezingen gehouden en gaan de leerlingen excursies maken naar fabrieken en tentoonstellingen. Voor meisjes, die slechts enkele klassen van de ulo of de middelbare school heb ben gevolgd, is het mogelijk een huis houdelijke opleiding te krijgen in de as sistente-opleiding. Ook dit getuigschrift geeft aansluitingen op vervolgopleiding gen en wel als inrichtingsassistente, als kinderverzorgster, kraamverpleegster of als bejaardenhelpster. H.B.S.'ER SPOORLOOS Sinds woensdag 5 juni wordt in Kessel vermist de achttienjarige h.b.s.-scholier Joop Wuts. Hij heeft die dag zijn school in Bleriek niet bezocht, maar verdween spoorloos. Het vermoeden bestaat, dat hij zal trachten aan boord van een schip te komen om daarmee Australië te bereiken. Over plannen in die richting had hij zich tegenover vrienden wel eens uitgelaten. De politie is ingeschakeld bij de opspo ring van de jongeman, die overigens niet als avontuurlijk bekend stond. Het landelijk prysindexcyfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Cen traal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959/ '60 100, steeg van medio maart tot medio april 1963 van 109 naar 110. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer opliep van 110 tot 112, ste gen de indexcijfers voor aardappelen. groenten en fruit. Voor eieren werd e prijsdaling waargenomen. Het indexcij- ter, inclusief de verplichte sociale ver zekeringen en loonbelasting, liep op van 107 naar 108. Gevecht met stier liep verkeerd af Dat men een stier beter niet tot een tweegevecht kan uitdagen, heeft zon dag de 24-jarige Urker G. Bakker ondervonden, die na een treffen met een stier van een van zijn dorpsgeno ten in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De jongeman had met enige vrienden in het weiland buiten het dorp de middag gezellig doorgebracht met sterke drank. Zij hadden een mos terdglaasje meegebracht om uit te drinken en nadat dit verscheidene malen de kring was rondgegaan, sloeg de stemming der jongemannen om van vrolijk in uitbundig. De heer Bakker werd bovendien over moedig en vatte het plan op een stier, die hij in de nabijheid ontwaar de, te bevechten. Hij trok zijn jasje uit en stapte, vastbesloten, zij het met onzekere tred, op het dier toe dat de uitdaging aanvaardde en de beschonkene op de horens nam. Een ernstige buikwond was het gevolg van dit „gevecht". ir. Walter Hallstein, de voorzitter van de ^ese commissie van de EX.G.. heeft een -otoraat rechten van de Newyorkse "Ma-universiteit ontvangen vanwege ^mneiingen om „oude hinderpalen op ruimen" die de economische eenwording i de weg staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7