VERDEDIGING IN PROCES TE BAZEL BESCHULDIGT V.A.R. Voorzitter N.V.V. heeft kritiek op het C.N.V. KLANKBORD „Cairo heeft voldoende radio-actief kobalt om Israël te vernietigen Straks alleen kolen tegen contante betaling STEREOFONISCHE UITZENDINGEN VIA DRAADOMROEP EN ETHER SLECHTSTE CHAUFFEUSE TER WERELD" MAAKTE HET WEER BONT DINSDAG 11 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZAAK DER DUITSE GELEERDEN IN EGYPTE De verdediging in het proces te Bazel tegen twee Israëli's heeft de Verenigde Arabische Republiek ervan beschuldigd voldoende radio actief kobalt te hebben gekocht om geheel Israël vijf jaar lang onbe woonbaar te maken. De beschuldiging werd geuit op de eerste dag van het proces tegen Joseph Ben Gal, een functionaris van het Israëli sche ministerie van onderwijs en Otto Joklike, die dwang zouden heb ben gebruikt op de dochter van een Duitse geleerde die in Egypte aan een uiterst geheim project werkte. De bedoeling was, aldus de tenlas telegging, prof. Paul Goercke te dwingen zijn werk in Cairo op te geven. De confrontatie tussen de beide mannen en hun beweerd slachtoffer, mej. Heidi Goercke, 25, en haar broer, Rainer, 21, bracht geen licht in het mysterie dat over hun ontmoetingen hing. Het kruisverhoor van de vier hoofdfiguren leverde hoegenaamd niets op en bestond bijna uitslui tend uit een reeks van „jawel, dat heb je wel gedaan" en „nee, dat heb ik niet". had aangekocht, om welke rede Joklik, een in Oostenrijk geboren radioloog, zijn werk in de V.A.R. opgaf om te pogen de Israëli's te helpen. Een prominente Zwitserse geleerde, prof. Walter Minder, zei als getuige a decharge dat indien de kobalt op een hoogte van duizend meter boven Israël zou worden verspreid, het land geduren de minstens vijf jaar onbewoonbaar zijn. Dokter en broer Mej, Goercke, een bleke blondine, ge kleed in een groen-bruin kostuum, kwam regelrecht per vliegtuig uit Egypte over, vergezeld van een dok ter en haar broer Rainer, een atle tisch uitziende jongeman. Mej. Goercke, die rechten heeft gestu deerd. verscheen in de rechtszaal, verge zeld van een onbekende man met don kere bril en zwarte snor. Dfe president van het hof, Haeberli, verklaarde dat Sardinevissers dreigen met vies luchtje Wanneer de 600 sardinevisers die de, hoofdingang van de haven van Mar seille blokkeren, niet hun zin krygen, zullen zy tonnen vis voor het gebouw van het bureau voor de scheepvaart in de zon laten stoven en verrotten. Zo heeft een woordvoerder van de vissers die protesteren tegen de te lage vispry- zen, gezegd. Al twee dagenlang hinderen zij hot scheepvaartverkeer van en naar Mar seille om de aandacht te vestigen op de lage prijs van sardines. PARIJS krijgt twee Hilton-ho tels. Aan dit krantebericht was toegevoegd dat de stad die {eens terecht) de Ville Lumière heette in dertig jaar er geen hotel had bxjgekregen. Als cr gestaan had ^zestig jaar" had ik het óök ge loofd. Want ilc heb zo nogal in enige Parijse hotels gelogeerd van gribus tot palace maar ik zou niet één hotel weten dat ook maar in de verte aan moderne eisen" voldoet. Hetgeen niet weg neemt dut mijn eisen niet zo hoog zijn en lang niet zo modern als die van sommige mijner hoge- ciscn-stellende medeburgers, het soort bravelien waarvoor de here Conrad Hilton zijn paleizen sticht. Mijn ideale hotel ligt in Engeland. Kleine bedoeningen met open haardvuren, welverzorgde tuinen, smalle gangen en een behaaglijk heid die door geen palace te 'even- jren is. Zij worden meestal ge heven door ex-hoofdofficie'ren met hun gade, welker „social stan- img" die van hun gasten even aart of overtreft, hetgeen hun huis een atmosfeer verschaft, die de allermodernste inwilliging der allermodernste eisen nu eenmaal niet wekken kan. Het Parijse hotelwezen is danig achterop geraakt. Zelfs in de héél dure ontmoet ge nog primitieve situaties, die eerder 'uw lachlust dan uw misnoegen kunnen opwek ken. De gebarsten loiletkom, de warmwaterkraan die geen warm water levert, de twee kleren- knaapjes van buigzaam staal draad, in de krakende kast, het afstuitdopje van het bad, dat niet afsluitallemaal kleine en be kende inconveniënten, kenmer kend voor laat ik het zacht zeggen ee» groot deel der Pa rijse hötellerie. Om dan nog maar met te spreken van de beminne lijke hulpvaardigheid jegens-de- clientèle van sommigeheren van de receptie. Zo mag gerust gezegd zijn dat de twee Hiltontenten voor Parijs geen overbodige luxe sullen zijn. Niettemin en dat, is nu juist het wonderlijke zullen zij, juist in Parijs volkomen misplaatst zijn, al zullen zij zonder enige twijfel in een schreeuwende be hoefte voorzien en zeker ook een goede gastenbezetting mogen ver wachten. Want als er iets is dat niet bij Parijs behoort, dat vloekt in de sfeer van deze stad, die haar voor malige lichtheid reeds lang heeft verloren aan een schemerachtige weemoedigheid, dan is dat de American wag of life" die in rechte tegenstelling staat tot. the french one. Ik vermoed dat de heer Hilton zich van deze tegenstelling niets aantrekt en dat' hij welgemoed zijn belachelijke receptuur om zijn Amerikaanse caravanserails van plaatselijke sfeer te voorzien, zoals overal, zal toepassen. Ik vermoed evenzeer dat de Parij- zenaars er zich niets van zullen aantrekken cn geen barst zullen (locn aan ile barsten in bad en wastafel. Zo moet het. dunkt mij. ook blij ven omdat Parijs Parijs moet blij ven. ELIAS. deze man een Egyptenaar, dr. Sadek, was, die mej. Goercke onder behandeling had wegens een geperforeerde maag zweer waarvoor zij onlangs was geope reerd. Dreigementen Heidi en Rainer Goercke bleven erbij dat Beu-Gal tijdens een ontmoeting op 2 maart onmiskenbare dreigemen ten had geuit, dat een Israëlische or ganisatie waarvan hij sprak als „wij", met geweld tegen prof. Goer cke en zijn familie zou optreden, ten zij hij zijn werk in de V.A.R. voor het einde van maart zou neerleggen. Terwijl Joklik en Ben-Gal eikaars ver klaringen zonder tegenstrijdigheden on derschreven, spraken de Goerckes elk aar soms tegen en ook hun eerder afge legde verklaringen tijdens het derzoek. „Ach" Ben-Gals raadsman Georges Brunschvïg wist Rainer Goercke een verklaring te ontlokken waaruit men een antisemiti sche tendenz in kon onderkennen. Hij vroeg: „op pagina 3 van uw eerder afge legde verklaring beschreef U een per soon die er typisch als een jood uitzag. Hoe kwam U tot dat oordeel?" „Wel, de man had van die korte, dikke joodse handen,, waarn je nauwelijks de beenderen in kon zien", antwoordde Rai ner, „en hij leek ook overigens joods. U weet wel, zoals ze beschreven wor den". Er ging een „ach" op uit de zaal toen Goercke deze opmerking maakte. „MANDEMENT BISSCHOPPEN TE BERDE GEBRACHT" Alle aandacht voor uitbreiding van bouwcapaciteit De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, vindt het kwalijk dat het C.N.V. ten tweede male het uit 1954 daterende mandement van de r.-k. bisschoppen in de discussie tussen de vakcentrales te berde brengt. Hij gelooft dat het C.N.V. bijzonder wei nig heeft geleerd van de discussie welke uit liet mandement is voortgevloeid. „Het laat zich blijkbaar bijzonder weinig inspireren door het herderlijk schrijven van de synode van de Nederlandse Her vormde Kerk, christen te zijn in de Ne derlandse samenleving". De heer Roemers maakte deze kritische opmerkingen gisterochtend in een be groetingswoord tot de deelnemers aan de algemene vergadering van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfs- bond Voedings- en Genotmiddelen, die gisteren en vandaag in Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden. Aanleiding hiertoe was het standpunt van het C.N.V. betreffende een gemeenschappe lijk actieprogramma van de drie vak centrales, waaraan zoals bekend is het C.N.V. niet wenste mee te werken. Het kwam met een eigen programma in de openbaarheid. De heer Roemers, die mededeelde dat de stagnatie in het ledental van liet N.V.V. geheel is doorbroken (in 1962 groei van 506.000 tot 511.000 leden, op 1 april jl. bijna 517.000 leden), schonk in zijn be groetingswoord veel aandacht aan het gemeenschappelijk actieprogramma van de K.A.B. en het N.V.V. Over de door beide vakcentrales in het program voorgestelde verhoging van de A.O.W.-uitkering tot f 3250 voor gehuwden, zei de heer Roemers dat het voor liet N.V.V. principieel niet in de eerste plaats belangrijk is voor welk deel van de sociale voorzie ningen een bjjdrage uit de algemene belastingmiddelen beschikbaar moet worden gesteld, want de A.O.W .-ver- hoging is niet mogeiyk door alleen premieverhoging. In het actieprogramma wordt gepleit voor de algemene kinderbijslagwet, waarvoor een bijdrage uit de algemene belastingmiddelen zóu moeten worden gegeven. De heer Roemers stelde met nadruk vost. dat naar zijn mening een onmiddellijke samenhang dient te be staan tussen de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen en de daaruit voort vloeiende premieverhogingen en de ge deeltelijke financiering van de algemene kinderbijslagwet uit de algemene mid delen. Bouwcapaciteit GFNFRAAI.-MAJOOR DE BIE OVERLEDFN ïn Den Haag is op 65-jarige leeftijd over leden generaal-majoor van het K.NJ.I.. b/d Th IC. .1. de Bie, tot voor een maand commissaris voor de militaire produktio bij hel ministerie van economische za ken. I Advertentie) Na het" natje" uit Schiedam Voortaan liet "droogje" uit Eindhoven Een man moet op z'n tijd zijn natjo en zijn droogje hebben. Nu weet iedereen, dat het natje meestal uit Schiedam komt. Maar weet U ook, dat hot droogje uit Eindhoven komt? Nee, deze keer is het geen gloei lamp, maar een fijn sigaartje. Ja, natuurlijk: de Senator Special seno- ritasl! Dat zijn immers de enige scnoritas in de deugdelijk-drooghou- dende Tropical-verpakking. Die lucht- en vochtwerende verpakking is idéaal voor sigaren. Ha, het milde aroma is veilig beschermd tegen vijand vocht. Ja, dat is wat een man nodig heeft: heerlijk rookgenot van een fijne, blijvend droge senoritas; Senator Special. De Jieer Roemers zei voorts dat de bouwcapaciteit in Nederland tekort schiet. Het is zijns inziens niet overdre ven te stellen dat dit een structureel pro bleem in onze economie is. Volgens de heer Roemers zal nieuwe kabinet in de eerste plaats zyn aandacht moeten richten op de vraag welke wegen moeten worden bewandeld om tot uitbreiding van de bouwcapaciteit te geraken. Over de reacties op het actieprogram ma van K.A.B. en N.V.V. was de heer Roemers in het algemeen niet ontevre den. De lieer Roemers erkenöe voorts dat K.A.B. en N.V.V. met dit actieprogram invloed willen uitoefenen op het toekom stige kabinetsbeleid. „Ib vind dat wjj daarmee niets doen dat ongeoorloofd is, want het is de opdracht van de vakbe weging het sociaal-economisch beleid niet alleen kritisch te volgen, maar ook in constructieve zin te beïnvloeden", zc besloot de N.V.V .-voorzitter zijn begroe tingswoord. Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs heeft de Franse president Charles de Gaulle, een bezoek ge bracht aan de 25ste internationale salon voor de lucht- en ruimte vaart. De foto toont de president bij een model van het geruchtma kende nieuwe Engels-Franse vliegtuig. Lichamen van twee verdwenen baby's zijn opgespoord Gisteren zijn de stoffelijke festen ge vonden van de twee zuigelingen van de 35-jarige gescheiden vrouw Th. J. G. uit Sïebengewald, die kort na de geboor te zyn verdwenen. De vrouw had reeds bekend dat zij van het lot van de zuige lingen op de hoogte was. Haar 34-jarige buurman Th. G., die de vader van de twee kinderen zou zijn, heeft de justitie de plaatsen gewezen waar ze destijds begraven zijn. Eén lichaampje is gevonden in de tuin van de man. Het andere is opgegraven in de ge meente Venray. De man en de vrouw zijn vrijdag gearresteerd, nadat de rijks- -lolitie had ontdekt dat een twee maan den geleden geboren kind van de vrouw spoorloos was. Bij het onderzoek kwam ook vast le staan dat een twee jaar eer der pasgeboren kind van deze vrouw eveneens was verdwenen. De vrouw heeft drie kinderen uit haar nu ontbon den huwelijk. MAN EN PAARD DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens werkzaamheden op het hooiland is gistermiddag de 28-jarige, ongehuwde boerenzoon H. Bolden te Siebengewald (Limburg) door de bliksem getroffen en daarna vrij spoedig overleden. Ook het paard waarmee hij werkte werd do delijk getroffen. HULPKRACHTEN BIJ SCH00LTANDVER10RGING (Van onze Haagse redactie) De minister van sociale zaken en volks- ondheld, dr. G. M. J. Veldkamp, heefi bestuur van de Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde uitgeno digd tot het voeren van besprekingen teneinde een inzicht te krygen In de werkelijke omvang van de behoefte aan hulpkrachten met curatieve tandheel kundige bevoegdheid. De minister deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, dr. Lamberts (p.v. d.a.naar aanleiding van berichten over het stopzetten van ae schooltandverzor- ging in Harlingen en omliggende ge meenten wegens gebrek aan tandartsen. Op de vraag of de minister geen aanlei ding vindt om het probleem van de tand heelkundige hulpkrachten opnieuw ir overweging te nemen, zegt de bewinds man, dat dit probleem zijn voortdurende aandacht heeft. Een charmante foto van koningin Fabiola van België, die haar 35ste verjaardag, viert. EGYPTE MELDT RUZIE OM TROON VAN SAOED in Egypte verschijnende blad „Al am" meldt dat de zonen van koning Saoed ln een strjjd om de politieke macht in Saoedi-Arabië, drie mislukte moordaanslagen hebben beraamd kroonprins Feisal. Volgens het blad zou bij een van de moordaanslagen op de kroonprins, een van Saoeds zonen, prins Abdoellah, zelf op Feisal hebben geschoten. Het schot miste zijn doel, doch prins Abdoellah werd door de lijfwacht van Feisal be schoten en raakte gewond. In de Egyptische pers worden regelma tig de berichten over moordaanslagen ln Saoedi-Arabi gepubliceerd, want ko ning Saoed wordt beschouwd als een obstakel op de weg naar een Verenigde Arabische Republiek. „Al Ahram" meld de dat de nieuwe moordaanslag, een deel was van een „strijd om de macht" tus sen koning Saoed en prins Feisal, die tijdens de afwezigheid van de olie- vorst over het land regeert. Koning Saoed verblijft op het ogenblik voor een medische behandeling in Oostenrijk. De afdeling Den Haag en omgeving van de Nederlandse Katholieke Bond van Handelaren ïn Brandstoffen „St.-Theo- bald" wil landelyk een actie voor con tante betaling van vaste brandstoffen en eventueel de oprichting, in samenwer king met de zusterorganisatie», van een aparte commissie contante betaling. Het voorstel van de afdeling komt aan de orde op 19 juni in 's Hertogenbosch, waar St.-Theobald" deze maand een driedaags congres houdt (18, 19 en 20 juni). De afdeling wijst er in de motive ring op, dat de steeds stijgende prijzen voor de bedrijven een steeds grotere in vestering betekenen, terwijl door de on zekere aanvoer bovendien nog meer dan voorheen een zo groot mogelijke voor raad aangehouden zal moeten worden. Daarbij komt, aldus de afdeling, dat „een groot deel va» het stokend publiek, door aanschaffing van bijvoorbeeld duurzame gebruiksartikelen op „zoge naamde" gemakkelijke betalingsvoor waarden, dermate hoge uitgaven heeft, dat bij een eventueel dalende conjunc tuur, risico's ten aanzien van onze vor deringen zeer groot geacht moeten wor den". P.T.T. VANGT FRANSE PROGRAMMA'S OP Experimenten op zaterdagmorgen Het ziet er naar uit, dat Nederland binnenkort stereofonische ra diouitzendingen zal kunnen be luisteren. Dat zal dan kunnen zowel via de draadomroep als via de ether. Voorlopig zijn de experimenten van de draadom roep voor het publiek het meest concreet. Met ingang van 22 juni zal de draadomroep elke zaterdagochtend van ongeveer 10 tot ongeveer 12 uur een Frans stereofonisch programma relayeren. Deze programma's worden In Frankrijk door gescheiden zenders (in de F.M.- band) uitgezonden en door de Ne derlandse P.T.T. in Domburg opge vangen, vanwaar zy per draad naar de huiskamers gaan. Met behulp van de door de P.T.T. aan te brengen tandemaansluiting voor draadomroep (een tweede program- makiezer naast de eerste) kan men thuis stereofonische weergave krij gen door een luidspreker resp. oj kanaal drie en vier van deze pro grammakiezers aan te sluiten. Het Wereldgebeuren De P.T.T. is al geruime tijd benaderd door abonnees met bandrecorders voor stereofonische registratie met het verzoek stereofonische uitzendin gen te verzorgen. Zij had dit natuur lijk kunnen doen door het weergeven van stereoplaten via twee draadom roepkanalen, maar gezien de beperk te tijd voor eigen P.T.T .programma's (zes uur in de week) was het weinig aantrekkelijk dergelijke program ma's te verzorgen. Nu door het in gebruik nemen van een stereöfonische zender in Lille een echt stereofonisch radioprogramma kan worden doorgegeven, wil de P.T.T. het verzoek van haar abon nees graag inwilligen. Men heeft hiervoor de zaterdagmorgen gekozen, omdat over de andere kanalen dan toch lichte programma's utgaan. Eén zender Intussen gaat woensdag ook de eerste experimentele stereofonische radio- uitzending van de Nederlandse radio- omroepen de lucht ln. Het verschil van deze uitzending met die van de door de draadomroep gerelayeerde Franse uitzending is, dat men hier gaat werken met één zender. In dit geval Is voor stereofonische weer gave thuis een speciale ontvanger nodig, de er op de Nederlandse markt nog niet is. De uitzending van woens dagmiddag zal wel gewoon (mono- foon) zijn te beluisteren als onder deel van het normale radioprogram- SUNIL blauwt voor u Én SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT Miss Banier houdt de moed erin De 65-jarige miss Mar garet Hunter, die inter nationale vermaardheid begint te krygen als de absoluut en onaantast baar slechtste chauf- feuse ter wereld, is de zer dagen voor de der de maal gezakt voor haar ry-exanien omdat zy een straat met één- richtlngvorkeer in de volle (verkeerde) leng te afreed en vervolgens 10 minuten lang klem bleef zitten achter een geparkeerde taxi. „Ik was volkomen kalm", sputterde miss Hunter verontwaar digd, nadat de exami nator haar op 12 van de 19 onderwerpen een onvoldoende had ge geven. „Het is een sa menzwering. Ze willen me geen rijbewijs ge ven dat is alles. Miss Hunter is een ge pensioneerde onderwij zeres uit Stockport in Engeland en ze heeft al die jaren dat. ze braaf voor de klas stond, zij" had"]' nen verdienen ln komi sche films. Z|j moest alleen even ontdekt worden, zoals bijna alle verborgen talenten, en dat ge schiedde, tpen haar ry- instructeur, Stanley Davenport, een man <lie toch wel wat ge wend was, midden in een rijles de handrem aantrok en de straat o)» sprong, roepend: „Ik hou er mee op dit is je reinste zelf- moord". Ze nam het niet Miss Margaret keek al leen wat verbaasd, zag haar leraar verwilderd weghollen, haalde de schouders op en reed alleen naar huis. Later kreeg zy daarvoor een pond boete wegens ry- aen zonder rijbewijs. Maar intussen stond het verhaal in alle kranten, maar miss Margaret nam het niet. Zij belde een van de kranten op en protes teerde zolang en zoluid, dat de hoofdredactie er. een vrouweiyke re porter op afstuurde (die wel een rijbewijs bezat) om het rijden van miss Hunter per soonlijk te testen. Dat was gauw gebeurd. De testrit beliep tach tig meter. Aan het ein de van dat traject reed zy tegen een vracht auto op met als gevolg een deerlyk beschadig de eigen auto en s boete van vyf pond voor onachtzaamheid in het verkeer. „Een samenloop van ongelukkige omstan digheden" zei miss Hünter. „Dat had ledereen kunnen gebeu ren." Zy besloot, meteen maar een rjj-examen af te leggen. Dat werd een historische tocht. Zy maakte zeven val se starts, reed door een rood stoplicht, ontsnap te driemaal aan de dood doordat anderen op hun remmen gingen staan en parkeerde met een stralende lach drie voet van de trot toirband af. Zij had geen schrammetje op gelopen, deze keer. Zij kon maar niet begry- pen, waarom ze ge zakt werd verklaard. Aan verslaggevers ver klaarde haar examina tor toen: „Ik voel me wel een beetje bibbe rig". Haar volgende rij-in- structeur was een man met enorme ervaring en geweldig geduld be nevens grote pedago gische gaven. Hij was een gepensioneerde agent van de verkeers politie. Hij hield het veertien lessen lang vol, en kapte er toen mee. „Het ls onmogelijk maar dan ook totaal onmogelyk om aan miss Hunter iets te le ren of haar iets af te leren" verklaarde hy. Haar tweede aanvraag voor een ry-examen liep mis, omdat nie mand haar zonder ver zekering een auto wil de verhuren. Maar toen kwam miss Hunter er achter, dat die bepa ling in Nyord-Ieriand niet gold. Bovendien was ze daar nog niet zo beroemd. raken. Nauwclyks was dat gelukt, of zy reed tegen de borden een straat niet éénrich tingsverkeer in en wuifde vriendeiyk te rug tegen alle bestuur ders die naar haar zwaaiden. „Te vlug" Lege tank Dezer dagen deed zij haar derde examen. NauwelyUs was ze be gonnen, of ze stond met een lege benzine tank. Haar examinator liftte met een andere auto mee en haalde een blik benzine. Toen de motor eindelyk liep, kwam zn zonder veel moeite In beweging, maar liep klem achter een geparkeerde taxi. Gedurende tien minu ten was zy bezig te starten, haar motor af te laten slaan, en ach ter- en weer vooruit te manoeuvreren, in po gingen om weer In de verkeersstroom te ge- Na haar examen ver klaarde zij: „Myn reac ties zyn te vlug, in- plaats van te langzaam dat is alles. Maar ik dacht dat ze nu toch wel redeiyk zouden zyn en me een rijbewijs ge ven. Notabene: ieder een was zenuwachtig en schreeuwde en maakte zich druk, maar ikzelf was zo koel als een komkom mer. „Ik ben volkomen ze ker van mijn rycapaci- teiten", besloot miss Hunter. „Autoryden ls de hartstocht van mijn leven dat heb ik nu wel ontdekt. Ik zou uren en uren achtereen achter het stuur kun nen zitten". wammxKmxmxiooocTOOooixmxioooooaxioixioixxittxmiooooottiooooooo^^ Ramoer om een republiekje p een van Cairo's grote pleinen was het een enorme drukte. Een menigte /olkte dicht opeengepakt de trottoirs en schreeuwde zich de kelen schor. Het :ejuich was gericht op twee doelen. Enerzijds gold het de man In het bid den van het plein, kolonel Gamal Abdel Nasser, Egyptes president en ander zijds een troepenmacht van circa drie duizend man, zojuist teruggekeerd van het front in Jemen, een feit dat uitbun dig gevierd moest worden. Dergeiyke opgewonden tonelen spelen zich regelmatig in Egyptes hoofdstad ,f, want bijna maandelijks keren moe- gevochten Egyptische soldaten terug uit de onherbergzame woestynen van Je men, waar zy nu al byna een half jaar stryd voeren tegen de guerrillatroepen van de verdreven imam. Het is een af mattende strijd, die de Egyptenaren reeds honderden soldaten heeft gekost en een aanzienlijke hoeveelheid materi eel. De tegenstander, die én numeriek én qua uitrusting in de minderheid is, heeft het voordeel, dat hij op bekend terrein vecht. De troepen van de imam, een on geregeld legertje van loyale bedoelnen, versterkt met troepen uit Saoedi-Arabië, hebben zich in het bergachtige binnen land verschanst, zy zijn daar moeilijk op te sporen en nog moeiiyker te ver- dryven. Niettemin weigert Nasser zijn leger uit Jemen terug te trekken, wanneer nfj niet de waarborgen ontvangt, dat Saoedi- Arabië zijn hulp aan de koningsgezinde guerrillastrijders staakt. Voor elke le gergroep van drieduizend man. die be jubeld door de bevolking in Cairo terug keert, gaan drieduizend andere soldaten naar het front. Waarnemers menen, dat Nasser graag zijn soldaten voorgoed uit Jemen naar huis zou halen, wanneer hij maar de garantie had, dat Saoedi-Arabië dan niet de revolutie in het vroegere konink rijkje aan de Rode Zee ongedaan zou maken. Het landleger van Nasser t.elt tussen de 60.000 en 100.000 man. Onge veer 30.000 bevinden zich in Jemen. Nas ser heeft zich tegenover de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Thant, bereid verklaard met de volledige terugtrekking te beginnen, zodra een akkoord kan worden bereikt over het beëindigen van de wederzydse buiten landse interventie in Jemen. De tussen komst van de secretaris-generaal is het afgelopen weekende echter vertraagd doof de koppige houding van de Russen. Thant had reeds 200 V.N.-waarnemers uit het gebied van Gaza op de Egyptisch- Israëlische grens gewaarschuwd dat zy naar Jemen moesten vertrekken, toen Rusland tussenbeide kwam. De Russen dreigden op het laatste moment roet in het vredesmenu van de Verenigde Na ties te werpen. Zij eisten, dat de V.N.- bemiddeling eerst door de Veiligheids raad moest worden goedgekeurd. van Moskou in de kwestie-Jemen kennelijk niet erg waarderen. Cairo stel de zich althans direct in verbinding met het Kremlin om de zaak te bespreken. Men maakt daaruit op, dat de Egypti sche president liefst zo snel mogelijk de zaak-Jemen opgelost wil zien. Wanneer Saoedi-Arabië zijn steun aan de imam staakt, zal het waarschijnlijk vlug afge lopen zijn met de tegenstand van de guerrilla's in de bergen. Het republikein se bewind heeft zich de afgelopen vijf maanden, dank zij het materiaal dat Rusland en Egypte leverden, voldoende versterkt om de binnenlandse oppositie het hoofd te bieden. Bovendien zyn besprekingen aan de gang tussen president Abdoellah Sallal van Jemen en president Nasser over toetreding van Jemen tot de Verenigde Arabische Republiek. Wanneer deze be sprekingen tot een akkoord leiden, zul len ook de Verenigde Naties zich niet kunnen verzetten tegen nieuwe militaire steun van Egypte aan het republikeinse regime in Jemen. Het zenden van V.N.- waarnemers naar de Rode Zee kan dus alleen maar gunstig zijn voor president Nasser. Men ziet de aanvallen van Egyptische vliegtuigen op steden in Saoedi-Arabië daarom vooral als een middel om de Verenigde Naties tot een beetje spoed te manen. Dat Nasser een aanval op Saoedi-Arabië in de zin heeft wordt voor het ogenblik onwaarschyn- ïyk geacht, omdat de Verenigde Staten onlangs nog zeer duidelijk hebben laten weten, dat zy dat niet zouden toestaan. Enkele maanden geleden brachten zes C 130-toestellen van de Amerikaanse luchtmacht 100 Amerikaanse parachu tisten met hun uitrusting naar een lucht basis in Saoedi-Arabië. Deze demon stratie viel vrijwel samen met een waar schuwing van Amerika aan president Nasser, dat Washington in geval van een invasie direct zou optreden. Men acht president Nasser te verstandig om deze waarschuwing in de wind te slaan. De houding van de Russen nu, die plot seling de Veiligheidsraad wilden in schakelen, heeft waarschijniyk al heel weinig met de eigenlijke gebeurtenissen in Jemen te maken, maar houdt naar wordt aangenomen eerder verband met de al lang bestaande Russische be zwaren tegen de gang van zaken by de Verenigde Naties. Rusland weigert al geruime ttjd by te dragen in de kosten van het V.N.-optreden in Kongo en in het Midden-Oosten, hoewel het inder- tyd zelf zyn goedkeuring hechtte aan het uitzenden van waarnemers naar bei de gebieden. Later kwam Rusland met dc eis, dat alleen de Veilighedsraad dit soort maatregelen zou mogen nemen. Het verschil is, dat Rusland in de Veilig heidsraad elke beslissing kan torpederen met zyn veto en in de Algemene Ver gadering niet. De Russen dreigen met deze houding echter hun eigen glazen in te gooien. Een groot deel van de neu- tralistische landen van het Afrikaans- Aziatische blok, die in de algemene ver gadering een sterke vertegenwoordiging hebben, is over het algemeen wel ge neigd naar Moskous pijpen te dansen. Maar nu ontzegt Rusland deze landen de medezeggenschap over zaken, die zich juist in oosterse gebieden afspelen. Dat zal zeker kwaad bloed zetten in Afrika Azië. PRESIDENT NASSER ..telegrammetje naar Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5