EGYPTENAREN BOMBARDEREN STEDEN IN SAOEDI-ARABIË Kwestie-Jemen vandaag in de veiligheidsraad Feestelijk entree Wolphaartsdijks burgemeester Kennedy houdt „zeer belangrijke rede" Zware explosie in HamKirg Minister vervangen in Perzisch kabinet WESTDUITSE MILITAIRE HULP AAN ONTWIKKELINGSLANDEN „BURGERVADER" JHR. DRS.P. A.C. BEELAERTS VA/V BLOKLARD Aankomst per jacht over Veer se Meer 206e jaargang - no. 134 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN wolSïitki m en ,eJoc®' F' B- den Boer en w de PaSter. Hootdredactte W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week. 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse waistraat 58-60. tel 2355 (b.g.g red. 3508 adv 3647/3643) Middelburg: Markt 51, tel, 3841 (b g.g, red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. r ,B' 0,1 onn4. Adv.pr, 30 ct. p. mm. Min. p adv. f 4,50 Ingez med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. f 1.60). „Brieven bur. 2911, Zlerlkzee red. tel 7425 adm. tel. i dit blad" 25 ct. :t. Bureaus: Vlissmgen: Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 10 juni 1963 En de ploeger schoot voort... Pagina 2 De toestand in Jemen blijft onzeker. De secretars-generaal van de Verenigde Naties, Thant, heeft moeten besluiten het zenden van V.N.-waarnemers naar het land uit te stellen, hangende een be slissing van de Veiligheidsraad hierover. De raad komt vandaag op verzoek van de Sowjet-Unie bijeen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de Sowjet-Unie om de vergadering heeft verzocht om kenbaar te maken dat zij tegen elke interventie van de V.N. in Jemen is. die niet door de Veigheidsraad is goedgekeurd. Thant heeft een verzoek van de Sow- jet-Unie om zelf de raad bijeen te roepen, afgewezen. Hij voerde aan dat hij de raad al mededeling had ge daan van zijn pogingen om de crisis in Jemen op te lossen, dat het zenden van de 200 waarnemers de instem ming heeft van Saoedi-Arabië, Jemen en de V.A.R. en tenslotte, dat de ge hele operatie geen kosten voor de V.N. meebrengt. Men meent te weten dat noch Saoedi- Arabië, dat zich verbond heeft de hulp aan de royalisten in Jemen te staken, nodi de V.A.R., die zich in beginsel be reid heeft verklaard haar troepen uit Jemen terug te trekken, de kwestie door de Veiligheidsraad behandeld willen zien. Cairo zou zich zelfs in dit verband in verbindng met de Russen hebben ge steld. Het memorandum dat het Russische ver zoek om een raadsbyeenkomst begeleidt, zal vandaag worden gepubliceerd. Dat document zal mogelyk meer licht wer pen op het Russische standpunt in deze zaak. In een veredelingsbedryf voor koffie te Hamburg heeft zich zaterdagmiddag een enorme ontploffing voorgedaan, die vermoedelijk aan drie mensen het leven heeft gekost. Vijf fabrieksarbeiders zijn levensgevaarlijk gekwetst en 70 men sen op straat, onder wie veel kinderen, werden licht gewond. Er ontstond eerst een kleine ontploffing, vermoedelijk van een leiding voor car- bolzuur, en kort daarop een zware. Er werkten acht arbeiders in de fabriek. Drie worden vermist. De andere vijf werden naar buiten geslingerd eén vijftig meter ver, als een brandende fak kel. De consternatie onder de vele voor bijgangers was groot. De fabriek stortte gedeeltelijk in en vloog in brand. Pas na drie uur was men het vuur meester. Weer O.A.S-ers gearresteerd In Frejus zyn twee voormalige O.A.S.- ers gearresteerd onder wie een ex-ka pitein van de Franse parachutisten Raymond Mura, die ervan verdacht wordt, een aandeel te hebben gehad in de dood van honderden Mohammedanen in Algerije. Volgens de Franse politie was Mura betrokken bij tal van O.A.S.- acties tegen Mohammedanen, waaronder aanvallen op ziekenhuizen voorkwamen. Het nieuioe burgemeestersecht paar van Wolphaartsdijlc arriveer de zaterdag per motorjacht aan het veer van deze gemeente. Na verioelkoming door loco-burge meester J. Knuit flinksbegaf het echtpaar zich naar het veerhuis. Achter de heer Knuit burgemees ter en mevrouw Beelaerts van Blokland. (foto P.Z.C.) RADIO-MEKKA Vliegtuigen gooiden bommen op steden Djizann en Chamis Moesjait Egyptische vliegtuigen, die vanuit Jemen opereerden, hebben zater dag opnieuw aanvallen gedaan op steden in Saoedi-Arabië, zo heeft radio-Mekka gisteren gemeld. Bij een bombardement op de haven stad Djizann aan de Rode Zee werden 30 mensen gedood en 19 ge wond. Volgens een communiqué van het Jordaanse ministerie van defensie in Amman werden ook woonhuizen en het ziekenhuis met bommen bestookt. De stad Chamis Moesjait, die vorige week al een aanval te verduren had, werd zaterdag opnieuw gebombardeerd. De stad ligt dicht bij de grens met Jemen. PODIUM VOOR KENNEDY President Kennedy, die op 26 juni a.s. een bezoek zul brengen aan West-Berlijn, zal ook in de gele genheid worden gestéld een blik over de Berlijnse muur te werpen. Hiertoe wordt op het ogenbljk een solide podium gebouwd nabij de Brandenburger Poort. BEROEP OP MACMILLAN AF TE TREDEN Dr. Ward gearresteerd De leider van de Britse liberale party, Grimond, heeft zaterdag een verklaring gepubliceerd, waarin hij op de Britse eerste minister Macmillan een beroep doet af te treden in verband met de zaak-Profumo. In zijn verklaring zegt Grimond dat het tijd wordt dat er wat licht wordt ge bracht in de conservatieve politiek. De man die de zaak-Profumo in handen moet nemen is de eerste minister. Hij kan zich niet aan deze verantwoorde lijkheid onttrekken. Hij wilde zich daar zonder twijfel ook niet aan onttrekken. De in „geheel Londen" bekende osteo- paat dr. Stephen Ward, wiens naam in de geruchtmakende zaak-Profumo her-, haaldelijk genoemd werd, is zaterdag in Londen gearresteerd. Ward heeft de Britse ex-minister van oorlog John Pro- fumo destijds in contact gebracht met zijn vriendin Christine Keeler, het Lon- dense fotomodel. Dr. Ward wordt ervan beschuldigd, ge leefd te hebben van de opbrengsten van prostitutie. Hij zal vandaag voor een Londense rechtbank verschijnen. De Perzische minister van voorlichting en propanganda, Taffazoli, is van zijn functie ontheven en vervangen door Moynian, die deze portefeuille al eerder heeft beheerd. In welingelichte kringen wordt deze wij ziging gezien als een concessie van de Sjah aan de fanatieke godsdienstige lei ders in het land. Taffazoli had, sinds hrj vier maanden geleden deze functie kreeg toegewezen, meermalen felle aanvallen op deze leiders NEUTRALE STATEN IN AFRIKA EN AZIË" In welingelichte kringen uit Bonn is vernomen, dat de Bondsrepu bliek aan een twaalftal neutrale staten in Afrika en Azië militaire hulp in de vorm van opleidingen en uitrusting verleent. Activiteiten tot dusver verborgen gehouden Zoals gemeld, deelde regeringswoord voerder Von Hase vrijdag op een pers conferentie mee, dat voor de militaire hulpverlening aan Afrikaanse landen en de opleiding in liet kader van de N.A.V.O. dit jaar 109 miljoen mark is uitgetrokken tegen 50 miljoen vorig Naar verluidt is West-Duitsland reeds in 1959 met de militaire bijstand aan ontwikkelingslanden begonnen. Alleen de toenmalige minister van defense Franz-Josef Strauss en generaal Becker van de afdeling economische zaken van zijn ministerie zouden toen de omvang van deze hulp hebben vastgesteld. De activiteit van de Westduitse rege ring op dit gebied waarover de meningen nogal verdeeld zijn bleef in de afgelopen jaren niet alleen op grond van politieke overwegingen, maar ook volgens de uitdrukkelijke wens van de ontvangende staten, ver borgen. Door wervelstorm in Oost-Pakistan 11.942 slachtoffers Gouverneur Abdoel Moneum Chan van Oost-Pakistan heeft bekendgemaakt, dat het aantal doden en vermisten als gevolg van de wervelstorm die op 29 mei het kustgebied van het land getrof fen heeft, 11.942 bedraagt. Momenteel zouden zich ongeveer drie honderd Duitse militaire instructeurs in Afrikaanse en Aziatische landen bevin den. Deze week zullen de parlements- fracties van de Christen-Democraten, de Vrjje Democraten eri de Sociaal-Demo craten zich met de kwestie van de West duitse militaire hulp aan het buitenland bezighouden. Op London Airport strenge veiligheids maatregelen Op het vliegveld „Londen Airport" heeft men zaterdag strenge veiligheidsmaat regelen getroffen, nadat was komen vast te staan dat de ontploffing op dit vliegveld van jl. donderdag werd ver oorzaakt door een brandbom. De ont ploffing vond plaats in bagage bestemd voor een Portugees vliegtuig. Politiemannen en veiligheidsambtenaren doorzochten vliegtuigen die het Iberisch schiereiland als bestemming hadden, ter wijl de passagiers aan drie speciale ba lies werden gevisiteerd. De bom. die donderdag op een bagage wagentje ontplofte, zat in een plastic tas. De politie zoekt nu naar een man die zich met de tas door de controle be gaf en later wist te verdwijnen. REDEVOERING OVER DE RASSENSCHEIDING? „Negers zullen hun strijd winnen" President Kennedy zal vandaag in het gebouw van de Amerikaanse universiteit te Washington „een van de belangrijkste redevoerin gen" houden sinds hij staatshoofd werd. Dit hebben kringen, die in nauw contact staan met het Witte Huis gisteren medegedeeld in Honoloeloe op Hawaii, waar de president in verband met een congres van Amerikaanse burgemees ters vertoefde. Er werd niet medege deeld, waarover de president zou spre ken, maar men nam aan, dat hij fcet over de rassenscheiding zou hebben. Op het congres van Amerikaanse bur gemeesters op Hawaii verklaarde de president, dat de negers in Amerika hun strijd voor gelijke rechten als de blan ken zullen winnen en dat het land eraan mee moet werken dat deze overwinning op vreedzame wijze tot stand komt. „Wij hebben te maken met een ogenblik van een morele eh constitutionele crisis en mensen met invloed en inzcht moeten hun stem in elk deel van het land laten horen", zo zei hij. Revolutie De president waarschuwde, dat in de komende maanden nog meer neger betogingen moeten worden verwacht. Hij vroeg de steun van de aanwezi gen om de strijd van de negers in een vreedzame revolutie te veranderen. De Amerikaanse president zei voorts, dat iedere Amerikaan een billijke kans moet krijgen om zijn talenten te ontplooien. Gouverneur Wallace van Alabama heeft president Kennedy meegedeeld dat hij 500 soldaten van de nationale garde naar Tuscaloosa heeft gestuurd voor het handhaven van de orde in deze universi teitsstad. De maatregel is genomen met het oog op de verwachte toelating van twee negerstudenten tot de universiteit. Koningin Elizabeth van Engeland, op de politieschimmel, Doctor wordt hier begeleid 'door prins Philip bij het inspecteren van de guards op de Horse Guards Para de bij White Hall in Londen tij dens de jaarlijkse plechtigheid van trooping the colour, welke zich zaterdag weer heeft voltrok ken, De plechtigheid heeft plaats ter ere van de viering van de offi ciële verjaardag van de koningin. Op feestelijke wijze en bij stra lend zomers weer, heeft Wol- phaartsdijk zaterdagmiddag zijn nieuwe burgemeester en diens echtgenote ingehaald. Origineel en afgestemd op de watersport, die in deze Veerse-Meergemeente een be langrijke plaats inneemt, was de entre: jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland en zijn echtgenote, mevrouw U. C. Beelaerts van Blokland-baronesse Bentinck arri veerden in een jacht aan de steiger van het Wolphaartsdijkse Veer. Daarmee begon een uitgebreide reeks feestelijkheden rond de in stallatie in een openbare raads vergadering in het dorpshuis. Jong er' oud van VVolphaartsdyk waren present op de dyk bij het veer, toen daar het jacht „Scliutebette" van dr. J. Te- sink, begeleid door verscheidene boten van leden der Watersportvereniging Wolphaartsdijk en van de Royal Yacht Club de Belgique (Antwerpen) om streeks kwart over één aan de steiger aanlegde. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenote waren rond twintig mi nuten eerder van de oostelijke dam in het Vccrse Meer (Katseveer) opgestapt. Op de steiger verwelkomde loco-burge meester J. Knuit hen, waarna de raads leden werden voorgesteld. Ook was daar aanwezig de president van de R.Y.C-A. prof. H. van Kuyck, en het bestuur van de Wolphaartsdijkse watersportvereni ging. Mevrouw Beelaerts van Blokland baronesse Bentinck, gekleed in een tur- qolse deux pièces en een wit hoedje, had voordat dat zij het jacht betrad uit han den var. voorzitter G. de Jager van de w.s.v. „Wolphaartsdijk" een orchidee ontvangen. Nu ontving zij bij het veer huis weer een bloemengroet: een ruiker, aangeboden door Elly Vos, dochter van de gemeentegeneesheer- De heer J. Ka- kebeeke, voorzitter van de Oranjever eniging. verwelkomde het burgemees- terspaar namens de burgerij. „In een kleine plaats is het contact van de burgery tussen burgemeester en zijn bevolking beter mogelyk dan in een grote gemeente", zei de heer Kakcbeeke. „VVjj hebben gezien, dat dit contact geslaagd is, daarom bent U als burgemeester niet alleen eerste burger, maar ook burgervader". Na de kennismaking met de watersport- recreatie volgde onder aanvoering van de fanfare „A.D.V.E.N.D.O." onder di rigent J. G. Simonse en de drumband onder leiding van de heer A- Zuurveld, een défilé van de Wolphaartsdijkse ver enigingen: gymnastiekvereniging „U-D, I.", de voetbalvereniging „Wolphaarts dijk" eu de jeugdclub „Martha". Vervolgens ging men naar het gemeen tehuis. De open auto met het burgemees tersechtpaar sloot zich bij de stoet aan. Incident Even was er een klein incident: twee paarden, misschien döl van vreugde, dat Wolphaartsdijk weer een burgemeester had, rei den uit hun wei de weg op, mid den in dr sfrrt Fr ontstond wat ronster- (Zie slot pag. 5 kol. 6) RECHERCHE WIL MET COMPUTERS MISDADIGERS GAAN OPSPOREN De Amsterdamse centrale recher che overweegt de mogelijkheden dactyloseopische dienst en de her kenningsdienst te mechaniseren. Concrete besluiten zijn nog niet genomen. „We moeten eerst een grondige studie maken", zei hoofdinspecteur T. C. J. Sanders, hoofd van de centrale recherche- afdeling, waaronder beide dien sten ressorteren. Het zal volgens de heer Sanders zeker nog wel enige jaren duren alvorens de plannen eventueel kunnen worden gerealiseerd. De studie zal zich volgens de heer Sanders eerst richten op de erva ringen die men bij politie in an dere landen (met name de F.B.I. in Amerika) met computers als hulpmiddel bij het opsporen van misdadigers heeft opgedaan. De centrale recherche in Amsterdam heeft de beschikking over signale menten en foto's van ongeveer 25.000 mensen, die wel eens in aanraking met de politie zijn ge weest. Ze zijn in een centraal sy steem ondergebracht, maar ook in een groot aantal sub-systemen, zoals bakken met bril- en snor dragers, mensen met een spraak gebrek e.d. Dit vergemakkelijkt vaak het zoeken reeds, maar het kan toch dagen duren voor men de gezochte man of vrouw uit de bakken tevoorschijn heeft geto verd. Met computers, zo gelooft men bij de politie, zal men veel snel ler en effectiever kunnen werken. Enerzijds bereikt men een enorme arbeidsbesparing en anderzijds wordt - de misdaadbestrijding ge diend. TOENADERING BONN-WARSCHAU Dr. Konrad Adenauer heeft gisteren op een bijeenkomst in Keulen van 100.000 vluchtelingen uit SUezië de hoop uitgesproken, dat de betrekkin gen met Polen stap voor stap kun nen worden verbeterd. Elke stap diende echter met grote voor zichtigheid te worden gedaan. Op grond van een' in maart gesloten overeenkomst, zullen er binnenkort Westduitsers naar Polen gaan voor besprekingen over de vestiging van een handelsvertegenwoordiging in dat land. De bondsrepubliek heeft tot dusver geen Aan de vooravond van de opening van de jaarbeurs in Poznan heeft zater dag Kruppdirecteur Berthold Beitz op een persconferentie in Warschau voorgesteld dat zijn onderneming met Polen gaat samenwerken, niet alleen bij de produktie, maar ook bij de export van produkten van de zwa re industrie naar derde landen. Een fabriek in Noord-Ierland. die leide projectielen voor de Britse vervaardigt beeft een nieuwe, lichtere ra ket geconstrueerd die op torpedobootjagers en patrouillevaartuigen kan worden gebruikt. De lanceerinstallatie is berekend op gelijk tijdig afvuren van twaalf dergelijke raket ten. Een pathrouilleboot kan met twee van deze installaties worden uitgerust. „MAMALOE" KWAM VERLOREN WEDDENSCHAP FIETSEND NA De 200 kilometer zitten erop en Reinier Paping heeft zijn genoegdoening gekregen. Christel (Mamaloe) Adelaar heeft, zoals zij beloofdezaterdag en zondag een fietstocht van 200 kilometer gemaakt. Zoals bekend was deze tocht het gevolg van een door Christel Adelaar verloren weddenschap met Elfstedentochtwinnaar Reinier Paping. Zij is er nl. niet in geslaagd op 20 april in dezelfde tijd waarin Paping deze winter de Elfstedentocht won, al telefonerend vijftigduizend gulden bijeen te brengen voor de stichting van een jeugdgebouw in Purmerend. Precies om vijf uur gistermiddag fi nishte zij voor het Centraal Station van Rotterdam, omgeven door een schare jeugdige bewonderaars. Zaterdagmorgen was Christel Adelaar in Amsterdam gestart voor de eerste etappe van haar rit, via Alkmaar, IJ minden en Haarlem naar Leiden. Gisteren werd gestart vanuit Oegst- geest en reed Mamaloe" via Katwijk, Wassenaar, Den Haag en Schiedam naar Rotterdam, Ze heeft haar tocht overigens niet alleen hoeven af te leggen. Zij had onderweg gezelschap van onder meer Gerrit Schulte, Ko de Kloet, Herman Stok3 Reinier Paping, Donald Jones, Max van Praag. Harry Mooten, Ans en Jaap Daniels, Willy Alberti, Roland Wagter, Marie- Cecile Moerdijk, Willy Rex en Joop de Knegt. Het „peloton" was ongeveer 100 meter lang. Tot grote teleurstelling van Mamaloe" ontbrak Pipo de Clown op het appel. Hij is namelijk met vakantie in Spanje. Foto: Christel 'net meefietsende supporters van Zaandam naar Koog. Rechts: op de voor grond Willy Alberti.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1