NIEUWE EN OUDE NOMADEN Sport en wedstrijden Hans Sturm nog steeds in de gele trui Financiële berichten Veteraan Derksen opnieuw sprintkampioen Wij leven vrij en blij! Uit noodzaak Voor het vee Tenthuis 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 JUNI 1963 T entoonstelling in Leiden „Lustig 1st das Zigeunerleben" leert de eerste zin van een bekend trekkersliedje. Vergeet het maar: We weten, dat de zigeuner door de eeuwen heen vervolgd is en dat drie miljoen mannen, vrouwen en kinderen van dit nog altijd wat heimzinnige volk door Hitiers sa disten werden vermoord. Een heerlijk leven, als nomade rond te trekken, vrij, aan niemand verantwoor ding verschuldigddenken wij, le vend in onze twintigste-eeuwse steen woestijnen, gereglementeerd in alles wat we doen en geterroriseerd door de klok. Vergeet ook dat maar: géén volk leidt zonder harde noodzaak een nomadenbe staan. En, dat geldt zelfs voor ons. be schaafde Westeuropeanen, want onze jaarlijkse trek naar het zuiden, met tent en caravan is in zekere zin ook een noodzaak geworden, de noodzaak om ons enkele weken per jaar terug te trek ken uit het dagelijks leven. En als we dan nog even denken aan de tweede re gel van het trekkersliedje: „...brauchen dem Kaiser kein Zinsen zu geben", dan vinden we een merkwaardige parallel in dc Verenigde Staten. Die zigeuners wa ren immers voor de belasting ongrijp baar en in de V.S. kopen thans nogal wat gepensioneerden een grote luxueuze woontrailer, waarmee zij net zó lang in een staat blijven staan tot zij belasting plichtig worden. Dan trekken zij naar een andere staat zij hebben ten slotte de keus uit vijftig en zo ontkomen zij aan de fiscus. Veel verschil is er dus niet! Over dit alles en nog véél meer leert een boeiende tentoonstelling, „Op Trek" ge noemd, die op 1 juni werd geopend in het rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en wel door ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, de voorzitter van de A.N.W.B. Dat is bepaald geen toeval; dit museum tracht in zijn reeks zomertentoonstellingen steeds een aan sluiting te vinden bij het leven van ons, vandaag. En zo heeft men dan hier de parallel én het verschil tot uiting willen doen komen tussen het „kamperen" van nomaden en van onszelf. Dit is het geraamte van de yourte, de tent zoals die in Centraal-Azië wordt gebruikt door de Mongolen. Het geraam te kan heel klein worden samengevou wen. Op de tentoonstelling „Op trek" in Leiden staat een dergelijke tent, volledig ingericht met prachtig meubilair, alles beschilderd en zodanig opvouwbaar, dat <le decoraties steeds aan de binnenkant komen en tijdens het vervoer niet kan nen worden beschadigd. In de bovenzalen van het museum zijn zeven volkomen authentieke tenten op gesteld, zoals deze door nomaden ge bruikt worden en hiermee wordt het no- Vrouw uit hechtenis ontslagen bij gebrek aan bewijs De justitie heeft de 28-jarige mevrouw L. uit Nieuwenhagen op vrije voeten ge steld. Zij werd begin mei gearresteerd, verdacht van moord of doodslag op haar pasgeboren kind. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, die het stoffelijk overschot heeft onder zocht, kon echter niet vaststellen of de baby na de geboorte al dan niet geleefd heeft. De vrouw had het stoffelijk overschot in een ongebruikt kolenfornuis in de kel der van haar woning gestopt. Later be groef zij het kind, een meisje, in een bos in de buurt van Nieuwenhagen. toen haar man de dode baby had ontdekt en van haar eistè dat zij het stoffelijk over schot uit haar huis zou verwijderen. Na derhand stelde de man de politie op de hoogte en werd de baby onder toezicht van justitiële autoriteiten opgegraven. De officier van justitie te Maastricht, mr. J. Corsten, deelde mede. dat geen verdere vervolging wordt ingesteld we gens gebrek aan bewijs. Ofschoon de vrouw in ieder geval de wet op de lijk bezorging heeft overtreden, wordt zij hiervoor niet vervolgd. Verwanten geleden bij het verongelukken v Boeing-tO? straalvliegtuig bij Parijs om het leven kwamen, hebben in Amerika tegen ge noemde vliegtuigfabriek een eis tot schade vergoeding van meer' dan 35 miljoen dollar ingediend wegens „onachtzaamheid" oij ont werpen en vervaardiging van het vliegtuig, dat op 3 juni 1962 vlak na het vertrek van het vliegveld Orly naar Aalanta In Georgia verongelukte met een gezelschap kunstlief hebber-? aan boord. Van de 132 inzittenden brachten alleen de twee hofmeesteressen er het leven af. «WVVWWWWUWVWWWWWMVWWWWWWV Waterdamp op Mars aanwezig Geleerden van het technologisch instituut van Californië hebben deze week bekendgemaakt dat zij het eerste overtuigende betvijs van de aanwezigheid van waterdamp op Mars hebben ontdekt en dat deze ontdekking het vermoeden over leven op de rode planeet heeft versterkt. Ook ontdekten ztj dat kooldioxy- de in een veel geconcentreerder vorm in de Marsiaanse atmosfeer aanwezig is dan men had ver ondersteld. Dit en de aanwezig heid van water zouden een „broei kaseffect" op Mars scheppen. Maar zij achten te weinig vocht aanwezig om aan te nemen dat er water door de ..kanalen" van de rode planeet vloeit. De resultaten van het onderzoek werden bereikt tijdens bijna vol maakte atmosferische condities. Er werd gebruik gemaakt van een grote 8pectograaf en een Hooker telescoop mét een diameter van 100 inch op de Mt. Wilson stcr- rewacht in Zuid-CaJifornië. madisme van de gehele wereld wel uit gebeeld, met uitzondering van dat der Lappen, waarvan geen tent als voor beeld te krijgen was. En tot grote spijt van de organisatoren was het niet moge lijk een echte zigeunerwoonwagen te vinden. Men heeft zich trouwens nog een andere beperking opgelegd door uitslui tend materiaal bijeen te brengen van nomaden, die inderdaad hun behuizing meennemen en dat zijn vrijwel altijd veenomaden (met uitzondering van in onze tijd: binnenschippers en woonwa genbewoners). Zij worden door de harde noodzaak om hun vee voèdsel te ver schaffen, gedwongen te trekken, soms geregeld, soms ook tweemaal per jaar. Men heeft in Leiden zeer veel materiaal bijeengebracht en zeifs complete „kam pen" opgesteld: een tipi van de Noord- amerikaanse prairie-Indianen, een tent van de Turkmenen in Anatolië, een tent, eigenlijk een hut van matten, waarin de Tihboe's in de zuid-oost Sahara wonen en een tent, zoals die door de Bedoeïnen in Noord-Afrika wordt gebruikt in dit geval een armelijke behuizing aan de rand van een stad. Bijzonder fraai en rijk aan meubilair en huisraad is de yourte, de tent eigen lijk tenthuisje van de Mongolen in Centraal-Azië, een geniale constructie uit latwerk, overtrokken met isolerend vilt en doek. En ten slotte is er een tentje van vandaag te zien, lichtgewicht en in gebruik bij de „nomaden" van West-Europa (te verkrijgen by een groot warenhuis!). Foto's en teksten geven een aanvulling op de kampementen, op het waarom van het nomadisme. Het blijkt bijvoorbeeld, dat nomadisme en armoe helemaal niet identiek behoeven te zijn en dat trekken ook lang niet altijd primitief is: zie de yourte. Er wordt een boekje uitgegeven over het nomadisme en daarbij wordt opnieuw de nadruk gelegd op de nood zaak daarvan en ook op de schakel met het moderne trekken. Bovendien worden er op aanvraag rondleidingen voor scholen en groepen georganiseerd, waar bij films en plaatjes worden geprojec teerd en eventueel de 'muziek van deze nomadenvolken wordt gereproduceerd. De tentoonstelling duurt tot 6 oktober. Bepaald aan te bevelen om eens te gaan kijken als men in de buurt is! KAPITALE SCHUUR AFGEBRAND Tydens een hevig onweer is vannacht kwart over één de bliksem ingesla gen in de kapitale landbouwschuur .Welgelegen" van de heer F. van Hoeve, tussen Oostburg en Schoondijke. De schuur brandde binnen een half uur vol komen uit. Tal van werktuigen en land bouwmachines gingen daarbij verloren. De schade bedraagt meer dan een ton. Gebroeders Debbaut terug naar Goes De voetballers Antoine en William Deb baut zullen volgend seizoen weer uitko men voor de derde klasser Goes. Zij hebben overschrijving aangevraagd van Luctor naar Goes. Ook de Luctor-spil Jan de Roo zal volgend seizoen voor Goes uitkomen. Terhole kampioen van afdelingscompetitie De eindstand van de volleybalcompetitie afdeling Zuid-Beveland 1962-1963 luidt als volgt: gespeeld punten Terhole 14 24 EGVC II 14 24 Bazo 14 18 Astra I 14 18 DAW I 14 15 Astra H 14 6 aspo 14 4 -WH 14 3 De beslissingswedstrijd TerholeEGVC, die zaterdag 1 juni jl. werd gespeeld, is in een 32 overwinning voor Terhole geëindigd zodat dit team afdelingskam pioen 1962-1963 werd. De stand in de damescompetitie (Wal cheren en Zuid-Beveland te zamen) luidt als volgt: gespeeld punten EGVC 12 22 Terhole 10 18 Marathon I 11 15 EWC m 12 10 EWC IV 11 6 Marathon II 12 9 Egaspo 12 0 De resterende wedstrijden zullen deze week worden afgewerkt en lijkt het hier ook waarschijnlijk dat een beslissings wedstrijd, tussen de teams van EGVC en Terhole, noodzakelijk zal zijn. Dolphijnrit 1963 op zaterdag 22 juni De Z.A.M.V. „De Dolphijn" houdt zater dag 22 juni a.s. de „Dolphynrit 1963". Het eerste traject van deze rit is een oriëntatie volgens de kaart, bij het twee de traject moet volgens een voor de start bekend te maken systeem de route op de kaart worden ingetekend en ge reden. De A-klassers (gevorderden) moeten een afstand van ongeveer 160 kilometer afleggen met een gemiddelde snelheid van 36 kilometer per uur; de B-klassers (minder geroutineerden) zullen 135 ki lometer moeten rijden met een gemid delde snelheid van 30 kilometer per uur, terwijl de C-klassers (beginnende equi- Van Looy won in Dauphine Libéré De Belg Rik van Looy heeft vrijdag de 5e etappe van de Dauphine Libéré te Avignon gewonnen. José Peres-Frances nit Spanje behield de leiding in het alge meen klassement. De etappe van Gap naar Avignon ging over 194 kilometer. De best geklasseerde Nederlanders wa ren Damen (31ste) en Enthoven (33). De derde Nederlander Huub Zilverberg kwam binnen, toen de Fmishcontrole of ficieel al was gesloten en naar alle waar schijnlijkheid zal Zilverberg uit de strijd worden genomen. Het algemeen klassement na de vijfde etappe: 1 Perez-Frances (Sp.) 29.30.09; 2 Manzaneque (Sp.) 29.30.24; 3 Anque- til (Fr.) z.t.; 4 Soler (Sp.) 29.31.38; 5 Simon (Fr.) 29.32,03; 6 Bahamontes (Sp.) 29.32.53; 7 Gomez del Moral (Sp.) 2.9.33.04; 8 Lebaube (Fr.) 29.34.47; 9 Rolstollan (Fr.) 29.34.53; 10 Novak (Fr.) 29.36.38; 11 Stablinski (Fr.) 29.37.16; 12 Planckaert (Belg) 29.39.01; 31 Damen (Ned.) 29.55.01; 33 Enthoven (Ned.) 29.58.52. Hengeltoernooi van federatiesportweek nu op 17 juni De datum voor het hengeltoernooi, dat in het kader van de sportweek van de federatie van personeelsverenigingen te Goes op 22 juni zou worden gehouden is gewijzigd in 17 juni. De plaats van de wedstrijden is bij Kattendijke, waar ook de verzamelplaats voor de deelnemers is gevestigd. Voor het biljarttoernooi van deze sp week kwamen niet minder dan 40 schrijvingen binnen. De eerste ronde hiervoor zal worden gespeeld op 13 juni in café Barends te Goes. Men zal par tijen van twintig beurten per persoon spelen. De winnaars alsmede de 10 ver liezers met het hoogste gemiddelde ïlaatsen zich voor de volgende ronde, lie zal worden gespeeld op 20 iuni. De finalepartijen zijn op 27 juni. Voor de verliezers in de eerste ronde zijn nog enkele prijsjes in een verliezersronde te behalen. .■run- kilo meter zullen moetenas— ----- gemiddelde snelheid van 24 kilometer per uur. De start is vlak bij café-restau rant „De Caisson" te Biezelinge. De finish ligt voor de A- en B-klassers op Walcheren en voor de C-klas op Noord-Beveland. De prijzen zullen wor den uitgereikt in hotel „Britannia" t( Vlissingen. De „Dolphijnrit 1963" telt mee voor het individuele kampioenschap van de R.A.C.-Zuid. Zierikzeese avondvierdaagse begint maandag Maandagavond begint de achttiende Zierikzeese avondvierdaagse. De eerste tocht, van acht kilometer, begint om kwart voor zeven bij hotel „Concordia" te Zierikzee. Kort daarop zullen de 15- kllometer tippelaars van start gaan. Er zijn al vele inschrijvingen voor de tochten binnengekomen. Men kan zich nog aan de start, maandagavond, mel den De achtkilometertocht is bestemd voor jongeren in de leeftijd acht tot twaalf jaar in groepsverband. De jeugd tussen twaalf en veertien jaar kan kie zen tussen de acht en vijftien kilometer afstand. Wie veertien jaar of ouder is neemt deel aan de route van vijftien km. De acht kilometer voeren vla de Vissersdijk en de Julianastraat door de Polder Gouweveer. Halverwege buigen de tippelaars af naar rijksweg 18 bij Capelle. Via de Scheepstimmerdijk en de Noordhavenpoort komt men terug in Zierikzee. Het vijftienkilometer par cours voert vrijwel over dezelfde wegen. Verschillende instanties zorgen voor traktaties onderweg. Romeo", één van de zeeleeuwen in de Neurenbergse dierentuin was het dezer dagen niet eens met de verdeling van de vis. Hij wachtte een gunstige gelegenheid af en stootte toen zijn oppasser met een fikse stoot in het bassin. De op passer bleek echter een goed zwemmerdie al zwemmend door ging met de verdeling van het 'voer, er voor zorgend, dat ieder zijn portie kreeg. Voor de oplettende fotograaf was het de dag van de maand: hij knipte precies op het juiste mo ment. JEUGDRÓNDE VAN WALCHEREN Tweede rit werd een overwinning voor Gerard van Reenen Hans Sturm heeft de gele trui in de Jeugdronde van Walcheren behouden. Tydens de tweede rit van vrijdag wist hy zijn voorsprong zodanig te consolide ren, dat de leidersplaats geen gevaar liep. Hij staat nu bovenaan de ranglijst met in totaal 2900 punten. De tweede rit werd een overwinning voor Gerard van Reenen van de Simplexploeg. Hij veroverde de tweede dag 690 punten. De pechrenner van de tweede etappe was Wido Nieuwdorp van de ploeg Am- stel Een belangrijk deel van deze punten verkreeg Gerard van Reenen door het juist beantwoorden van de extra vraag: „Hoe lang wordt de Oosterschelde- brug?" „Negenenvijftighonderd meter' was de oplossing van Gerard voor dit probleem en daarmee had hij volgens de jury de spijker op de kop geslagen. An deren deden het niet zo best en zaten er zelfs flink naast. De extremen voor de lengte van de brug waren 100 meter en 25.000 meter. Overigens moesten de jeugdige nog meer vragen beantwoorden. Zoals de actuele vraag: „Wie won de laatste elfstedentocht; Jeen van de Berg, Wim van Est, Reinier Paping" (Doorhalen was niet wordt ver langd). Of: „Wie hoort in dit rijtje niet thuis. Elvis Presley, Johnny Hal- liday, Hein Cujé". Ook was er een speciale vraag voor de dames-renners bij: „De eerste danseres van een bal letgroep is eenbolero, ballerina, ballograaf". (Opnieuw doorhalen wat niet wordt verlangd). De route liep ditmaal van Vlissingen naar Souburg, vandaar naar Rltthem en Arnemuiden en over Souburg weer te rug naar Vlissingen, een afstand van in totaal 30 kilometer. In Souburg moes ten de renners een behendigheldsproef afleggen: met een bal op een lepel tus sen twee lijnen doorrijden. Hiermee wa ren 10, 20, 30 of 40 punten te verdienen, naar gelang de afstand die zij aflegden zonder dat de bal van de lepel viel. Na de tweede etappe luidt het algemeen klassement: 1. Juncker 6880 pnt.; 2. VéGé (meisjes- Groenewegen niet naar Feijenoord In Zeeuwse voetbalkringen circuleerde de laatste weken het hardnekkige ge rucht, nat Wim Groenewegen van N A. C. naar Feijenoord zou gaan. terwijl de Feijenoorder Bouwmeester naar zijn oude club N.A C. zóu terugkeren Dit eruchr is echter uit de lucht gegrepen. Iroencwegen verklaarde desgevraagd, zich bi'" N.A.C. uitstekend thuis te voe len en deze club niet te willen verlaten. Wel is het waarschijnlijk, dat de N.A.C.- spelers Jacques Visschers, Theo Lasc- roms, Cockle Luyten en Peter van der Merwe op de transferlfist zullen komen. am 6781 pnt.; 5. Hevea (meisjes) oizu pnt.; 6. Empo 6713 pnt.; 7. Engelse Rijwiel Import 6666 pnt.; 8. Gazelle 6650 prit.9. Ceylon 6649 pnt.; 10. Amstel 6644 pnt.; 11. Vredestein 6605 pnt.; 12. Simplex 6580 pnt.; 13. Union 6559 pnt.; 14. Berini 6546 pnt.; 15. Phoenix 6502 nnt.; 16. Sturmey Archer 6423 pnt.; 17. latavus (meisjes) 6422 pnt.^18. Loco- ïsjest motief 6393 pnt.; 19. Zebo 6375 pnt. - - |jQ 20. Zundapp 6362 pnt. De reserveploeg be haalde 6453 pnt. Onderofficieren zijn ontevreden De leden van de Nationale Christen On derofficierenvereniging zijn teleurge steld over de pensioenmaatregelen die dit jaar voor het militair personeel zyn getroffen. De voorzitter van deze vereniging, de heer C. Holtrop, gaf uiting aan deze te leurstelling tijdens een in Utrecht ge houden vergadering van de N.C.O.O.V. Zijn eerste bezwaar gold het feit dat de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken voor wat betreft de pensioenmaatregelen voor 1963 al een advies had uitgebracht, nog voor deze zaak in het militaire ge organiseerde overleg was behandeld. De heer Holtrop pleitte ervoor de pen sioenen met betrekking tot de wel vaartvastheid op te trekken tot or het peil van de actief dienenden. Hij toonde zich er verder voorstander van dat de korting op de pensioenen niet verder wordt doorgevoerd dan de grens der activiteitsbezoldiging. De heer Iloltrop uitte ook kritiek op het beroepsrecht van de militair. Het gaat hier met name om de mogelijkheden in beroep te gaan tegen beoordelingen van superieuren. Aanvaringen bij Hoek van Holland Ongeveer twee kilometer huiten het noorderhoofd van de Nieuwe Waterweg elkaar hebben zich gistermiddag kort twee aanvaringen voorgedaan, schijnlijk ten gevolge van de op we hangende mist. Om halt één botste dc binnenkomende Nederlandse kustvaarder „Hoop" (499 brt) van H. Damhof jr. te Delfzijl, rede rij „Carebeka", op het uitgaande Ame rikaanse stoomvrachtsehip „American Archer" (8287 brt.) van het United Sta tes Department of Commerce, New York. Het Nederlandse schip kreeg een gat in dt voorsteven, doch kon op eigen kracht de Waterweg binnen lopen Een half uur later, om één uur, kwam de inkomende 26 jaar oude Nederlandse kustvaarder „Pial" (309 brt.) van Kamp's Scheepvaart- en Handelsmfj. te Appingcdam, m aanvaring met een uit gaand Liberiaans vrachtschip. Het be treft hier waarschijnlijk de „Breeze" (5217 brt.) van de Atlantic Ltd. te Monrovia Stijgende omzet bij Bensdorp „De bedrijfsresultaten in 1962 zijn be vredigend geweest". Dit zei de voorzit ter, de heer J. Korthals Altes, op de jaarlykse algemene aandeelhoudersver- van Bensdorp Internationaal Naar schatting gaat 50 pet van de totale omzet naar buitenland, inzonderheid de Ver. Staten. Volgens het jaarverslag is de omzet van het bedrijf in Bussum in 1962 in vergelijking met 1961 met bijna 10 pet toegenomen. Bedrijfsoverschot walvisvaart De directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart. N.V. deelt mee, uat de opbrengst van de produktie van het seizoen 1962-1963 ongeveer 13.000.000 zal bedragen. De bednjfkos- ten incl. algemene onkosten en Intrest worden geraamd op rond ll.OQO.OOO zodat een bedrijfsoverschot van .000.000 zal resulteren, bedrijfsoverschot blijft beneden het bedrag van 3.500.000 dat volgens het gebruikelijke schema voor afschrijvin gen over het boekjaar 1962-1963 nodig Teleurstellende resultaten bij „Schuttersveld" De directie van de „Koninklijke Textiel fabrieken Gebroeders Van Heek N.V-" (Schuttersveld) bestempelt de resulta ten van het bedrijf over 1962, blijkens het verslag, als teleurstellend. Dit is in belangrijke mate te wijten aan een on gelukkige samenloop van ongunstige factoren. De gevolgen van een uitermate scherpe concurrentie, speciaal van buitenlandse zijde, hebben hun weerslag op de resul taten niet gemist. Het sa'do exploitatierekening daalde tot 3.999 458 (v. j. 7.337.109), de op brengst deelnemingen en beleggingen beliep 402.666 415.243). Er resteert een netto winst van 1-459.478 2.977.600). Voorgesteld wordt van dit bedrag 432.178 1,657.000) aan de algemene reserve toe te voegen, alsme de het dividend zoals bekend te verlagen tot acht (v- j. tien) procent. Voor 1963 is de- orderportefeuille beter gevuld dan een jaar geleden, maar de directie meent hieruit nog slechts aarzelend de conclu sie te mogen trekken, dat een betere conjuncluurfase kan worden tegemoet gezien. HOGERE WINST DAALDEROP De directie van de N.V. Koninklijke Me- taalwarenfabrieken v/h J. N. Daalderop en Zonen deelt in haar jaarverslag over 1962 mee, dat zij door een chronisch ge brek aan werkkrachten in de fabrieken te Tiel er niet in is geslaagd in 1962 de omzet Ie vergroten. Deze ken op hetzelfde peil worden ge houden als in 1961. terwijl het aantal produktieve manuren met 8 procent daalde. Het saldo exploitatierekening bedraagt 1.856.572 (v.j. 2.145,313). De winst en verliesrekening sluit, na aftrek van belastingen, afschrijvingen en reserve ringen met een winst van 536.624 (v.j. 480.669). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van onveranderd 11 procent. Op de nieuwe aandelen (emis sie 1 4 èt 175 wordt 5% procent be taalbaar gesteld. Vooruitzichten: de orderportefeuille handhaaft zich op ben hoog niveau. De produktie en omzet bleyen gedurende dc twee eerste maanden van 1963 door bui tengewone omstandigheden achter bt die va:: de overeenkomstige periode in 1962. Begin mei was deze achterstand echter weer ingelopen. Als wij er in sla gen voldoende produktieve krachten aan tc trekken, dan zal 1963. aldus de direc tie, een behoorlijk resultaat opleveren. MOEDER VAN PIERRE LONGPRE GEARRESTEERD De «Irieëëndertlgjarige Marle-José Long- pre, wier zoontje Pierre van zeventien maanden volgens haar eigen zeggen 12 april jl. was weggehaald uit de kinder wagen die zij voor een winkel in Advc- l&ls tussen Charleroi en Namen had laten staan, is gearresteerd op be schuldiging van moord met voorbedach te rade, aldus is in Namen meegedeeld. Het stoffelijk overschot van het kind was een week later in de Sambre ge vonden Het kind bleek verdronken te zijn. De arrestatie geschiedde op grond van nieuwe feiten, aldus de mededeling van de magistraat. André Comeliau. De gearresteerde vrouw heeft geen beken tenis afgelegd. Volgens haar verklarin gen aan de politie was zij twintig minu ten in de winkel geweest. Toen zij met haar boodschappen weer buiten was ge- Freighter komen, aldus getuigen, was zij terstond gaan roepen: „Mijn kind is gestolen". lu het Olympisch Stadion te Amsterdam is men begonnen met de strijd om de Nederlandse wielertitels op de haan. De 44-jarige Jan Derksen heeft met groot machtsvertoon zijn 15e nationale pro fessional-kampioenschap behaald, name lijk In de sprint. Door het ontbreken van Henk Nijdani werd het kampioenschap in de achter volging voor professionals een gemakke Hjke prooi voor de 29-jarige Peter die In de finale ruim 200 meter op l'.et van Est Inliep. De 27-jarige Henk Buis uit Vijfhuizen I heeft zijn nationale titel bij de amateur stayers in het Olympisch Stadion te Amsterdam geprolongeerd door als win- naur uit de strijd over 50 km te komen. Het slotnummer van de eerste dag van deze kampioenschappen, de 50 km, zon der gangmaking voor amateurs, leverde een titel op voor de sprinter Aad de 'ïraaf, die in een spannend slot zijn col lega's Paul en Koel op het nippertje ver sloeg. De eindstanden luiden: Achtervolging profs: 1 en kampioen van Nederland Peter Post; 2 Piet van Est; 3 Biemans; 4 Van Egmond. Achtervolging amateurs en kampioen van Nederland: Henk Buis (achter gang maker De Graaf); 2 Van Campen (Pel ser); 3 Romijn (Van Roey): 4 Van Veld hoven (Wiersma); 5 Guariento (Walra ven). Sprint profs en kampioen van Neder land: 1 Jan Derksen; 2 Captein; 3 Le grand; 4 Van der Putten. Wedstrijd over 50 km voor amateurs en kampioen van Nederland: 1 Aad dc Graaf, 1 uur 7 min. 22.1 sec.; 2 Marlnus nationale baanlcampioenschap- wielrennen zijn vrijdagoch- Oe nationale I pen wielrennen zijn tend in het. Olympisch Stadion te Amsterdam begonnen met. de worritten achtervolging amateurs. Op de foto Pronk in actie, met de jury op de achtergrond. Paul; 3 Gerard Koel; 4 Dick Verdoorn; 5 Van Engelen; 6 Smit; 7 Schep; 8 Nicuwkamp, allen dezelfde tijd als De Graaf. Hogere koerswaarde van aandelen De koerswaarde van gewone aandelen aan dc Amsterdamse effectenbeurs is in mei gestegen van (in miljoenen gul dens) 32087 tot 33052. Hiermee is de koerswaarde op de hoogste stand van dit jaar gekomen. In januari werd nog 30124 genoteerd, zodat in de eerste vijf maanden van 1963 een verbetering in de koerswaarde is ontstaan van 2928 Een jaar geleden in mei 1962 was de koers waarde aanzienlijk lager en wel 27338, een verschil derhalve van 5714, aldus de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek- Exploitatieverlies Mij. Zeevaart De N.V. „Maatschappij Zeevaart" in Rotterdam, heeft haar aandeelhouders een exploitatieverlies over 1962 van ruim 250.000 gulden te presenteren. Op vragen van teleurgestelde aandeel houder antwoordde directeur G. A. Fon tein gistermiddag tijdens de jaarverga dering, dat dit exploitatieverlies te wij ten is aan de slechte positie van de vrachtenmarkt en aan de sterk gestegen kosten In de eerste helft van 1962 zijn vooral de resultaten met de grote sche pen van de N.V- Scheepvaart teleurstel lend geweest ook de resultaten in de wilde vaart waren in het afgelopen jaar, aldus de directie, ongunstig. Over dc gang van zaken in het lopende boekjaar was de directie iets minder ongerust. Het dividend werd vastgesteld op drie percent (onveranderd). RESULTAAT K.J.C.P.L. OVER 1962 IETS LAGER Het brutosaldo der exploitatierekening over 1962, voor afschrijvingen, van de Koninklyke Java-China-Paketvaartly- nen N.V., is iets lager dan dat van 1961, namelijk 20,55 miljoen- tegen 20,83 miljoen. Voor zover thans reeds kan worden be oordeeld, zullen de uitkomsten van het eerste halfjaar niet ten achterblijven by die over dezelfde periode van 1962. Men is er in 1962 niet in geslaagd de afschrijvingen op de vloot ten volle te verdienen. Gezien de ruime liquide mid delen en de sterke financiële positie van de maatschappij acht de directie het echter wel verantwoord dit jaar de af schrijvingen iets lager te stellen. Na afschrijvingen en voorzieningen resteert een saldo ter verdeling van 2,82 mil joen (v.j. 2.79 miljoen). De Koninklijke Java-China-Paketvaart- lijnen ondervond de invloed van de on gunstige ontwikkeling in de scheepvaart. De vele tegenwerkende factoren in aan merking genomen, stemt het tot voldoe ning, aldus het jaarverslag, dat de ex ploitatieresultaten niet al te zeer bij die van 1961 ten achter blijven. De directie acht het verheugend dat de laatste maan den van 1962 een lichte verbetering te zien gaven. Het valt nog niet te zeggen, of en in hoeverre de K.J.C.P.L. Indonesische ha vens, na het opheffen van het verbod voor schepen ondér Nederlandse vlag, goederen in Indonesische havens te laden of te lossen (welk verbod nog steeds van kracht is), weer in haar lijnennet zal op nemen. DIVIDENDEN BORSUMIJ-WEHRY. In dc vergadering van de raad van ad vies en de raad van bestuur van de N.V. Borsumij-Wehry in Den Haag is besloten aan de op 11 juli te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen geen dividend uit te keren en het winstsaldo ad 199.203 te reserveren Het jaarverslag zal over enige weken verschijnen. (Winstsaldo v. j. was 114.568. Ook toen werd geen dividend uitgekeerd). VULCANÜS In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Neilerlundsche Ijzergieterij Vulcanus te Vaassen Is het dividend over het boekjaar 1962 vast gesteld op 5 procent. By de bespre king van de vooruitzichten voor 19GS bleek, dat In dit jaar een uiterste waak zaamheid geboden zal zyn. JANSEN EN SUTORIUS Ondanks de stijging van de omzet met 7.1 procent, hebben de resultaten over 1962 van de „N.V. Machinefabriek voor heen Jansen en Sutoriua", blijkens het verslag niet het peil van het vorig jaar bereikt. Na afschrijvingen en reserve ringen resteert een winstsaldo van 199.894 256.886). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van negen procent, alsmede een toevoeging aan de .algemene reserve" van 50.000. WILLIAM PONT De netto concernwinst van N.V. hout handel v.h. William Pont is toegenomen van 1,23 min tot 1,35 min.Voorge steld wordt 7,6 procent dividend (onv.) op de cum. pref. aandelen en 14 pro cent (onv.) op de gewone aandelen. De bedrijfsbaten van ae moedermaatschap pij bellepen 2,90 min (v.j. 1,88 min). Na afschrijving, dotatie aan de reserve en diverse voorzieningen, resteert een nettowinst van 1,23 min (v.j. 1,22 min). EDUARD GOUDSMIT „N.V. voorheen Eduard Goudsmit" heeft aan interest, dividend deelnemin gen exploitatie gebouwen en bijzondere baten over 1962 ontvangen 135.180 (v.j. 131.562). Na aftrek van de be drijfslasten, bedraagt de winst 114.229 114.319). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van zeven procent. HOLLANDIA KATTENBURG In verband met de teleurstellende resul taten van het afgelopen boekjaar heb ben commissarissen en directie der Hol- landia Kattenburg N.V. besloten in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders, welke op donderdag 27 juni zal worden gehouden, voor te stel len geen dividend uit te keren. (Over het vorige boekjaar werd 18 procent uitgekeerd UTEKMOEHLEN De grote bedrijvigheid welke zich in de bedrijven van de N.V. koninklijke fa- briek van verbandstoffen v.h. Utermoeh- len en Co in 1961 kenmerkte, heeft zich, blijkens het verslag, in 1962 onvermin derd voorgezet. De brutowinst op goe deren steeg tot 3.56 min (v.j. 3.41 min). Gezien alle belangrijke bedra gen welke nog geïnvesteerd dienen te worden acht de directie het gewenst een onveranderd dividend van 12 procent voor te stellen en een bedrag van 150.000 (nihil) te storten in het fonds voor „versterkte afschrijvingen". Het saldo winst bedraagt 388.969 388.873). BEERS' ZONEN In de oestuursvergadering van Beers' Zonen N.V. werd besloten aan de op 10 juli te nouden jaarlijkse algemene ver- radering van aandeelhouders een dlvi- lend over het boekjaar 1962 voor te stellen van 25 pet (v.j. 22 proc.). PALEMBANG Aan aandeelhouders der N.V. Industriële Maatschappij „Palembang" zal worden voorgesteld over 1962 een dividend uit te keren van 8 procent (onveranderd). ELSEVIER Door directie en commissarissen van <le .,N.V. Uitgeversmaatschappij Elsevier" zal aan de op 28 juni te houden jaarlijk se algemene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld als dividend over hot. boekjaar 1962, 15 In contan ten alsmede 2 in aandelen ten laste van de agioreserve (vorig jaar 14 In contant en cn 2 ten laste van dc agio- reserve) uit te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4