VERKEER NAAR WEST-BERLIJN GEHINDERD Voorstel tot vorming van Maleise statenbond Vrachtauto's stonden urenlang te wachten KLANKBORD Drie grotonderzoekers na vijf dagen gered BOUWMEESTERPENNINGEN WERDEN UITGEREIKT MAAND VOORWAARDELIJK GEËIST VOOR MISSLAG VAN 0NTGR0ENER Man doodde vrouw BELLEN BLAZEN Olü SLIB TEGEN TE HOUDEN Honger Starfighter maakte buiklanding op Schiphol „VOEDSELVOORZIENING" WENDT ZICH TOT DE KABINETSFORMATEUR ZATERDAG 8 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GRENSWACHTEN BEGONNEN AUTO'S TE DOORZOEKEN De communistische grenswachten van Oost-Duitsland zijn gisteren begonnen Westduitse vrachtauto's die voedselvoorraden naar West-Berlijn' brengen, grondig te doorzoeken. De politie van West-Berlijn deelde mee, dat de grenswachten van de grenspost Babelsberg, even buiten Berlijn, eisen dat de vracht autochauffeurs hun ladingen uitstallen voor een nauwkeurige inspectie. Gistermorgen zag men onafzienbare rijen vrachtauto's met melk, groente en andere levensmiddelen staan wachten. Zegels Reizigers die in West-Berlyn aankwa men vertelden dat zy een ry van 150 vrachtauto's hadden gezien. Vrachtauto- chauffeurs deelden mede dat ook in Ma- riënborn, aan het begin van de snelweg door Oost-Duitsland, dezelfde controle maatregelen waren genomen. Vijf dagen geleden waren de grensbewakers begon nen met het doorzoeken van personen auto's. A .N. W.B.-prijzen werden uitgereikt (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag heeft gistermiddag de voorzitter van de A.N.WJB., de heer ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen de toeristische A.N.W.B.-prijzen 1963 uitgereikt. Het is de zesde maal, dat deze pryzen zijn verleend sinds de in stelling ervan in 1958. De prijswinnaars zyn ditmaal de (radio) publicist Tom Bouws, in het bijzonder voor zijn boek „Vlaanderen, o welig huis" en in het algemeen voor zijn vele radiopublikaties op toeristisch gebied, de journalist Keimpe Sikkema, chefre dacteur van de „Leeuwarder Courant" voor zijp toeristische rubriek „Kris-kras door Europa" en zijn jaarlijkse „Kris- kras-krant", die niet alleen in de „Leeu warder Courant" verschijnt, doch ook in de andere bladen van de dagbladcombi natie „De Regionale Dagblad Pers" en ten slotte aan de Wereldomroep voor de vele uitzendingen en transcripties over Nederland, bestemd voor het buitenland. Meer dan 47.000 studenten Uit voorlopige cijfers van het C.B.S. blykt, dat het totaal aantal studenten aan dc Nederlandse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 43.700 in april 1962 tot 47.400 in april 1963 (stijging 8 Het aantal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 8120 tot 8670 l)e belangstelling nam vooral toe in de sociale en politieke wetenschappen, de psychologie, de geneeskunde, de dierge neeskunde, de godgeleerdheid, de rechts geleerdheid en de letteren (in het bij zonder voor Engels en Duits). Weinig verandering gaven onder meer de studie in de wis-, natuur- en schei kunde en de technische wetenschappen te zien Alleen bij de studie in de ge schiedenis daalde het aantal eerstejaars. Westberlijnse politieke zegslieden drongen aan op een waarschuwing aan liet adres van Oost-Duitsland dat de acties op de autobahn tot ge volg zouden hebben dat men re presaillemaatregelen gaat nemen in verband met de Westduitse handel. De communisten hebben sporadisch per sonenauto's aangehouden. Men verzocht de automobilisten hun portemonnees te openen of de vloerbedekking uit de auto te halen. Ook wilden zij kaarten en toeristische literatuur over West-Berlijn inzien. Som mige reizigers moesten 3 tot 4 uur wach ten bij een post waar men anders slechts een half uurtje nodig heeft om de grens te passeren. IE HEB GELEZEN dat deze pinksteren de zonnigste (tot nu toe) van de hele tvnntigste eeuw is geweest en dat is een mooi ding omdat alle records joost mag toeten waarom mooie dingen zijn. Nu heb ik, zoals dat heet, een balkon-op-de-zon dat wil zeggen dat ik daar het grootste deel van de dag van die zonnige pinksteren had kunnen genieten, ware het niet dat twee dagen thpis voor mij een moeilijke om niet te zeg gen onuitvoerbare opdracht is. Nog altijd graag de hort op. Die ben ik dan ook, gedurende enkele middaguren op gegaan om farnme terrasje af de mensen ga de te slaan, iets dat ik nog altijd plezierig vind, tegen alle 'wetten der esthetica in want je ziet véél liïluks als je naar veel mensen kijkt. Mijn terrasje was in een drukke badplaats, weet wél: zo'n strand waar de volgende dag alle kran ten hetzelfde plaatje van hebben met een leuk onderschrift waar de woorden „mieren" en „krioe len" in voorkomen en dat je van de mensen het strand niet meer kon zien. Ik verwonder mij er al tijd over dat ze daar ieder jaar een nieuw plaatje van schieten, dat van vijf jaar geleden lean nog best: mee en dan kan zo'n foto graaf óók eens een vrije dag heb ben. Wat ik mij altijd afvraag als ik die tienduizenden goejige mensen zie, is: of zij zich nu werkelijk amuseren en waarmee eigenlijk. Want vijf-en-negentig procent gaat niet in zee en voor de frissig- heid behoef je niet op het strand, te gaan zitten. De zeelucht moet het onderspit delven tegen de uit waseming van al die dicht óp elk aar gedrongen lieverds en als U iemand geblinddoekt naar het strand zou brengen en zou vra gen „waar denlc je nu dat je bent", dan zou hij waarschijnlijk zeggen „in een 'n beetje verwaarloosde dierentuin". De rest zit op de terrasseri of loopt al-maar de boulevard op en neer. Ze kijken aandachtig naar winkeletalages waar precies het zelfde te zien is als in alle eta lages in elke stad op elke niet- pinksterdag. Er wordt enorm veel gekauwd, geslikt en gelikt, maar ik kan mij niet voorstellen dat je langzame keu's en volgestampte trams of bussen gaat zitten, al léén om kroketten te eten of aan een ijsje te likken, want de rest hun je ook in huis halen. U moet ook eens opletten hoe ern stig al die pretmakers kijken, hoe weinig beweging erin zit en hoe ze met elkaar zitten te zwijgen. Ik geloof, dat het allemaal niet eens een teleurstelling voor hen is, want dat zij er niet anders tinrt. verwacht hebben dan dit al thans volgens mijn begrip tota le onamusement. Als zij na wéér keuen en wéér die afgestamp te bus thuiskomen voor wéér kauwen en zij hebben de moed en de energie het Icouwelijkse zwij gen een ogenblik te doorbreken dan zal dat wel zijn met de woor den: ,Jijne dag geweest". Ik vind het heerlijk dat zij het fijn gevonden hebben. Maar ilc kan met geen mensemogelijkheid be grijpen waar die fijnheid dan wel in qezeten moet hebben. ELIAS Een vrachtautochauffeür die gister morgen in Berlijn aankwam vertelde dat het hem 7 uur had gekost om de 170 km lange reis van West-Duits- land te maken. Zijn wagen was gela den met Westduitse cognac. Iedere kist had een Westduits douanezegel. In Mariënborn begonnen de grenswach ten uiterst nauwkeurig de zegels van de kisten te verwijderen om deze door eigen zegels te vervangen. Repressaille In de stadsschouwburg „Odeon" te Zwolle zijn donderdag de Louis Bouw meesterpenningen '63 uitgereikt tijdens het tweedaags congres, aat de vereni- Sng van schouwburg- en concertge- luwdlrecties, die de onderscheiding heeft ingesteld voor de beste toneelpres taties van het jaar in de Overyselse hoofdstad heeft gehouden. De gouden penning, de Louis d'Or, werd toegekend aan Guus Hermus van de to neelgroep „Centrum" voor zijn optreden in beide eenakters van Harold Pinter „De collectie" en „Een beetje pijn" en in Leasings „Nathan de wijze". De zilveren Louis Bouwmeester penning ging naar Henk van Ulsen voor zijn rol „Een geboren leugenaar" van Keith Wa- terhouse en Willis Hall. De zilveren Theo Mann Bouwmeester penning werd toegekend aan Ank van der Moer van de Nederlandse Comedie en Andrea Domburg van de toneelgroep Studio Ank van der Moer kreeg de on derscheiding voor haar vertolking van de rol van Hekabe in Euripides, ,,vrou- wen van Troja". Haar opvatting van de rol werd volgens de jury gekenmerkt door een waarlijk klassieke grootheid. Andrea Domburg werd onderscheiden voor haar rol van Winnie in „Gelukkige dagen" van Samuel. Beckett, voor de manier, waarop zij deze feitelijk absur de figuur tot een levend mens maakte. Om beiden te kunnen eren heeft de ju ry besloten in plaats van eenmaal de _;ouden, tweemaal de zilveren Theo fann Bouwmeester penning toe te ken nen. Met de bronzen Louis d'Or penning wer den onderscheiden Jules Royaards van de Haagsche Comedie, voor de grote in druk die hij maakte als Jonathan Rose- „COLLECTIEVE SCHULD VAN STUDENTENCORPS" Groen werd door klap met stok ernstig gewond De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. E. van Renesse heeft gistermiddag een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boe te van 50 of tien dagen geëist tegen de 22-jarige Amsterdamse student in de geologie (vierde jaars) J. V. die tijdens de laatste ontgroeningen van het Amster dams studentencorps in september 1962 met een stok van een para plu een busje van het hoofd van een groen wilde slaan, die daarbij ernstig werd gewond. l)e officier achtte bewezen dat de ver dachte zich hoogst onvoorzichtig en hoogst onnadenkend heeft gedragen. Hij sprak van een ernstig feit dat goed is afgelopen. Bij zijn eis hield hij rekening met dc goede inlichtingen die over V. werden verstrekt, met de schorsing door de senaat van de universiteit voor zes maanden en de collectieve schuld van het studentencorps. Vertraagd De verdachte vertelde dat zijn studie als gevolg van de schorsing door de senaat een half jaar is vertraagd. Hij had veel moeite gehad om een baantje te vinden in doze periode. Uiteindelijk was dat ge lukt by een brouwerij, die een gunstige brief over het werk van V. heef', ge- schrcvoi; aan de rechtbank. Eerst had de familie van het slacht offer V. niet willen ontvangen, later mocht lijj er echter op bezoek komen om zijn verontschuldigingen aan te bieden. ICcn dispmitgenoot van V. vertelde als getuig" dat h(j de voorbereidingen voor de slag met. de stok had gezien. „Ik zag er echter helemaal geen gevaar in". Geen gevaar Aanvankelijk hield het slachtoffer zijn verwonding geheim voor zijn ouders en huisarts, overeenkomstig de wens van enkele ouderejaars studenten. Toen later bleek dat de hersenen beschadigd waren, kwam hij met de waarheid voor de dag. Het slachtoffer vertelde dat hij op 22 mei officieel genezen is verklaard. (Advertentie) Verloofden herken den elkaar niet Een merkwaardige vergissing betekende bijna het voortijdige einde van een amoureuse verhouding, die reeds twee volle jaren duurde. Het jonge stel had ln een restaurant met elkaar afgespro ken Beiden hadden zij méér dan een uur gewacht notahene. terwyl zy schuin tegenover elkaar zaten. Geen enkele blik echter van herkenning. Ach teraf bleek, dat beiden in de middag pauze van het zonnetje genoten hadden. Beiden gebruikten vooi het eerst NIVEA ZONnebadniiddelen en kregen in een ommezien een fraaie donkerbruine teint. Ja, ook U wordt met NIVEA ZON snel bruin, écht bruin. Semi-arts werd voorgeleid en gevangen gehouden De dinsdag wegens het bezitten van een half ons marihuana in zyn woning aan de Lange Leidsedwarsstraut in Amster dam aangehouden 29-jarige semi-arts Bart H. is gisterochtend voorgeleid aan de substituut-officier van justitie, mr. W. K. baron vau Dedein. Deze heeft daarop zyn gevangenhouding gevraagd. Aan dit verzoek heeft de rechter-com- missaris voldaan. Deze beslissing, geldt voor zes dagen, kan daarna nog eens zes dagen worden verlengd, waarna de raadkamer van de rechtbank moet beslissen over eventue le verlenging van het voorarrest met 30 dagen. semi-arts over de daken wist te ontko men ,i3 nog steeds niet achterhaald. Het laatste levensteken dat de politie van hem heeft gehoord, was via de te lefoon. Hans S. belde woensdag de af deling verdovende middelen van de po litie op om te zeggen dat Bart H. on schuldig is, maar hij weigerde te vol doen aan een verzoek dit op het bureau te komen verklaren. De politic van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft gistermiddag ont dekt dat zich drie of vier dagen geleden een drama heeft afgespeeld in een huis in de Veeteeltstraat in de buurt Beton dorp. Volgens de politie heeft de 69-jarige J. B. de weduwe met wie hij al jaren sa menwoonde, de 67-jarige J- M. C. van de S. met een elektriclteitssnoer ge wurgd en daarna zichzelf van het leven beroofd. De vrouw heeft kinderen uit haar huwelijk. De buren, die al enkele dagen geen te ken van leven in het huis hadden ge zien, waarschuwden gisteren de politie- Toen de politie zich toegang tot het huis verschafte, ontdekte men in de keuken de twee stoffelijke overschotten Op zaterdag 22 juni en zondag 23 juni zal van li. uur 's morgens tot vier uur 's middags de scheep vaart in «Ie. tweede petroleumha ven in Rotterdam worden ge stremd opdat er gelegenheid zal zyn de nood/.akelyke apparatuur aan te brengen voor het afsluiten van de haveningang met een luchtbcllengordyn. De Rotterdamse havenmeester, de heer L. J. Goslings, hoopt door het doen aanbrengen van zo'n lucht- bellengord(|n het slib goeddeels buiten dc haven te kunnen houden en daarmede het baggeren te kun nen beperken. Op de bodem van de haveningang zullen twee buizen worden gelegd die aan de bovenkant gaatjes heb ben. Door deze buizen wordt on der een druk van ruim 10 atmos feer lucht gejaagd die door de gaatjes ontsnapt en als kleine luchtbellen opstijgt. Zo ontstaat een „gordjjn" waarvan de scheep vaart geen hinder heeft maar dat allerlei zwevende deeltjes die de haven verontreinigen, tegenhoudt. Lukt de proef in de tweede petro leumhaven, blijkt inderdaad dat minder gebaggerd behoeft te wor sen en wel in zodanige mate dat ie dure compressors die hc' gor dijn in stand houden „verdiend" •vorden. dan zullen ook andere ■ïavens met zo'n voorziening wor- Jen uitgerust. De ingang van de tweede petro leumhaven is ongeveer 300 meter breed. Vrijdagochtend zijn de ministers Zijlstra en Korthals op Schiphol aangekomen van hun reis naar de West, waar zij o.m. de overeen komst tussen de- regeringen van Nederland en de Nederlandse An tillen, aangaande de financiële hulp van Nederland aan de An tilliaanse landsregering hébben ondertekend. Op de foto de beide bewindslieden bij het verlaten van het vliegtuig. T.v.-toestel met vergrotingsknop (Van een onzer redacteuren) Een Nederlandse fabriek heeft een televisietoestel op de markt gebracht, waarin de mogelijkheid aanwezig is het beeld desgewenst tot anderhalf maal te vergroten uiteraard bij gelijkblijvende af meting van het scherm. Men kan dan bijvoorbeeld bij voetbalre portages details veel dichterby halen. De vergrotingsknop bevindt zich aan een stuurapparaatje, dat men vanuit zyn stoel kan bedie nen. Deze vaste lange-afstandsbedie- ning is ook bedoeld om de helder heid van het beeld en het gelulds- volume te regelen. Voorts heeft dit toestel een automatische aan passing van het contrast bij wis selend licht ln de huiskamer. Bij helder daglicht bijvoorbeeld krijgt het beeld automatisch meer con trast. Ten slotte heeft het toestel aansluitingsmogelijkheden voor draadomroep, bandrecorder en ex tra luidspreker. Slechthorenden kunnen erbij gebruik maken van een oortelefoon. Het Wereldgebeuren drage als de lakei Caramanchel in „Don Gil" van Tirso de Molina. De bronzen Theo Mann penning ten slotte was voor Do van Stek van de Haagsche Comedie, die opnieuw haar veelzijdigheid bewees nu als de gracieuse dona Ines in „Don Gil" en die zeer grote indruk maakte als Adele in „De grot" van Jean An- nouilh, aldus de jury. Gisteren weer boven de grond Eén verdronken; ander spoorloos Drie van de vijf jongelui die zon dagochtend jl. een grot nabij Vallon Pont d'Arc in Zuid- Frankrijk gingen onderzoeken, zijn gisteren te voorschijn geko men. Vermoeid en half verblind door het zon licht \ielen zy in de armen van wach tende redders. Men vreest dat de twee anderen zijn omgekomen. Van de ene vermiste weet men dat hy is meegesleurd door het water van een langsstromende beek dat in de grot was binnengedrongen nadat het stroompje maandag door overvloedi ge regen was gezwollen. Naar de vijfde onderzoeker kon gis teren uit veiligheidsoverwegingen niet worden gezocht. De dam van zandzakken die de redders hadden opgeworpen om de beek weg te lei den van de grot, dreigt namelijk te bezwijken. Honderden mensen hadden aan de dam gewerkt. De overlevenden verklaarden dat zij vijf dagen lang in een ongemakkelijke houding op een richel boven het wa ter hadden gezeten slechts vijftien meter van ae ingang van de grot. Een van de geredden, Emile Cheilletz, die niet zijn achttien jaar de benja min van het groepje is, vertelde la ter dat hy evenals de twee anderen van honger op zijn leren riem was gaan kauwen. „Als wij dat niet hadden gedaan, had den wij 't geloof ik nooit gehaald", zo zei hij. Uit zijn verhaal bleek voorts, dat ae jongelui zich maandagmor- Philippijnse minister Pelaez doet Besprekingen over Maleisië geopend De Philippijnse minister van bui tenlandse zaken, Emmanuel Pe laez, heeft gisteren aan het begin van een vierdaagse conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van Indonesië, Malakka en de Philippijnen het denkbeeld geop perd van een Maleise statenbond, bestaande uit Indonesië, de Philip pijnen, Malakka, Singapore en de Britse gebieden op Borneo. Het voorlopige jjraf van paus Jo annes XXIII in de crypte onder de Bt.-Pieter. De bijeenkomst is belegd wegens het onbehagen van Indonesië en de Philip pijnen over de plannen inzake de fede ratie van Maleisië, die voor 31 augustus in het leven zou moeten worden geroe pen en waarvan slechts Malakka, Singa pore en Brits-Borneo deel zullen uitma- Een statenbond zal naar de mening van Pelaez „een machtig bastion vormen te gen agressie uit welke hoek dan ook" en er voorzorgen, dat de vrede en de veilig heid in het gebied zelf gehandhaafd blijven. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, meende dat verdeeldheid onder de drie landen rampzalig voor Zuidoost-Azië zou zijn en een chaos in het gebied zou ver oorzaken. Vice-premier Abdoel Razak van Malakka zegde alle medewerking toe om barrières tussen de drie landen te helpen slechten. Êen al diep in de grot bevonden. Toen et water begon te stijgen hadden zij zich in de richting van de uitgan; begeven, maar door het met gewei dige kracht binnenstromende water waren zij al spoedig genoodzaakt geweest, te gaan zwemmen. Van tijd tot tijd rnstten zy uit op smalle richels. Pas woensdagavond hadden zy de uitgang in het oog gekregen, maar zij hadden die onmogelijk kun nen bereiken. Zij waren toen op slechts vijftien meter er vandaan op een richel boven het water gaan zit ten om op redding te wachten. gegeven toen door nog onbekende oor zaak een Starfighter met de registratie KG-180 bij de landing op Schiphols lang ste baan, door zyn landingsgestel zakte en met een spectaculaire vonkenregen 900 meter op zyn buik over het beton zeulde, voor de machine eindelijk tot stilstaud kwam. Ijlings rukten brandweerwagens, poli tie en ambulances naar de baan en trof fen daar de straaljager uiterlijk niet eens zo erg beschadigd aan. Er was wat kerosine brandstof uit de tanks ge stroomd, zodat de brandweer schuim over de baan spoot om brandgevaar te voorkomen. Aangezien het hier eén militair vlieg tuig betrof, werd een strenge afzettting gehandhaafd. Later op de avond bevestigde een zegs man van de Fokkerfabrieken dat de ma chine een buiklanding had gemaakt. De piloot, die ongedeerd bleef, was een der vliegers van Fokkers testteam, Het „Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning". voluit: „Algemeen Orgaan voor de Handel en met de Handel Verwante Bedryyen op het Gebied van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening", heeft de kabinetsformateur, dr. De Kort, twee brieven gezonden. In de ene brief wordt de aandacht van de formateur gevestigd op het program ma voor een Nederlands handelsbeleid, dat het „Algemeen Orgaan" onlangs heeft doen verschijnen als sluitstuk van een 160 pagina's tellend rapport over de handel in landbouwprodukten en le vensmiddelen. In dat programma wordt gevraagd om een speciale staatssecreta ris voor de handel. In de andere brief spreekt het „Alge meen Orgaan" zyn bezorgdheid uit over „de neiging tot een overdreven protec tionisme", die zich in enkele E.E.G.-lan- den openbaart. De staatssecretaris zou de centrale verantwoordelijkheid moe ten krijgen voor een Integraal construc tief handelsbeleid, dat volgens het „Al gemeen Orgaan" nu nog ontbreekt. Hij zou moeten worden bijgestaan door een directeur-generaal van de handel en een interdepartementale commissie, be staande uit ambtenaren van de minis teries van economische zaken en van landbouw en visserij. Non-stopshow rgen het eind van deze maand, dat staat zo goed als vast, zal president Kennedy een bezoek brengen aan West- Europa. De juiste data van de serie vi sites zijn echter nog niet volledig be kendgemaakt en met name in Amerika en Engeland wordt druk gegist naar het tijdstip, waarop de Amerikaanse president de Britse premier Harold Macmillan zal ontmoeten. De Londense Daily Express houdt het voorlopig nog op de laatste dag van juni of de eerste van juli, aansluitend aan het bezoek van president Kennedy aan West-Duitsland en Ierland. Intussen gaan in Amerika steeds meer stemmen op, die de president het reisje naar Europa ontraden. Een krant als de New York Times bijvoorbeeld meent, dat de tijd van het presidentiële bezoek slecht gekozen is. Dit dagblad wijBt er op, dat de reis weinig effect kan heb ben, omdat zich momenteel in West- Europa te grote veranderingen voltrek ken. Italië wacht op een nieuwe regering, welke formateur Aldo Moro van de Christen-Democratische Partij moei zaam tracht te vormen. In West-Düits- land staat dr. Adenauer op het punt zich als ambteloos burger terug te trekken en in Engeland staan verkiezingen voor de deur, die de conservatieve partij van premier Macmillan, zoals de zaken thans staan, weinig goeds beloven. De reeks tegenslagen van de Britse con servatieve regering is deze week immers met een nieuw groot schandaal aange vuld en ditmaal ziet het er naar uit, aat Labour geen kans voorbij zal laten gaan om voordeel uit de situatie te trekken. Ex-minister van defensie Profumo heeft zijn partij lelijk in de verdrukking ge bracht en er zal van de heer Macmillan veel vindingrijkheid gevergd worden, wanneer hij deze invloed op het kiezers korps wil trachten te elimineren. De zondagsbladen hebben zich meester ge maakt van het ongeluk der conservatie ven en zij zullen hun buit niet gemakke lijk afstaan. President Kennedy zal dus geconfron teerd worden met een opgewonden Engeland en met Britse leiders, die zich lang niet meer zo zeker van hun zaak Hen voelen. Tijdens de jongste tussen tijdse verkiezingen voor een aantal -'aatselijke raden, leden de Tory-kandi- :ten een gevoelige nederlaag" en be haalde Labour de grootste wmst. Ook de liberalen hadden zo bleek uit de uitslagen geprofiteerd van de achter uitgang der conservatieven. Dat was nog vóór de affaire Profumo- Keeler. Wanneer, zoals in de Verenigde Staten gebruikelijk is. in deze tijd vóór de verkiezingen een opinie-onderzoek zou worden gehouden, dan was de uitslag waarschijnlijk niet erg prettig voor pre mier Macmillan en zijn ministers. Macmillan vergeleek onlangs de politiek met het showbedrijf. Hij zag tussen die twee veel overeenkomsten: „Het toneel stuk „De muizenval" van thriller-schrijf ster Agatha Christie draait nu al bijna elf jaar in Londen, dat is ongeveer even lang als de conservatieven aan de macht zijn. Beiden gaat het goed. Ze lopen van beide kans te zakken", aldus aillan. „Voor zover ik weet", voeg de hij echter aan het laatste zinnetje toe. De premier verraadde daarmee, dat hij toch niet zo heel zeker was van zijn zaak en in ieder geval niet van zijn pu bliek. De voorstelling van Macmillan kon straks wel eens door het publiek uitgefloten worden. Voor de premier persoonlijk is dat vooral zo triest, om dat hij nog maar kort geleden de hele „cast" drastisch heeft gewijzigd. Mac- the-Knife noemde men nem toen in de kolommen der Britse bladen. Maar het lijkt erop dat de premier het mes toen niet diep genoeg in zijn kabinet heeft Nog even en er blijft niet meer n „one-man-show" over. Vóórdat president Kennedy met de Britse politieke show-business zal worden geconfronteerd zal hij in West- Berlyn ae „planken" hebben bestegen. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn is namelijk van plan de hoge visite uit Amerika zoveel mogelijk uit te buiten. Hij wil Kennedy de hoofdrol laten spelen in een stuk waarin als het aan bur gemeester Brandt ligt de dramatische effecten niet zullen ontbreken. Kennedy is de derde Amerikaanse president die een bezoek brengt aan Berlijn. De an dere twee waren Harry Truman in 1945 en Roosevelt in 1910. Roosevelt hield toen een redevoering die anderhalf uur duurde en de Duitse kranten besteedden heie pagina's aan zijn bezoek. eens een president naar hun probleem stad komt, zullen ook Kennedy een oots welkom bereiden. •en is er nog een beetje onenigheid ge weest over wie de heer Kennedy op net vliegveld Tegel zou mogen begroeten, want burgemeester Brandt wilde alle eer aan zich houden, maar dr. Adenauer heeft dat conflict uiteindelijk gewonnen. „Der Alte" zal de Amerikaanse presi dent als eerste de hand schudden. Het is bekend, dat dr. Adenauer niet graag in West-Berlijn komt. Anderzijds zijn de Westberlijners niet zo dol op de bondskanselier. Ze hebben het gevoel, dat de strijd tussen Bonn en Pankow, de veste van kameraad Ullbricht in Oost-Duitsland, maar al te vaak over hün hoofd wordt uitgevochten en dat de belangen van de Westberlijners dan wel eens minder zwaar wegen dan het pres tige van Bonn. Adenauer heeft zijn te genzin echter overwonnen en de West- eriijners zullen Kennedy er niet min der om bejubelen. - Burgemeester Brandt heeft een speciale reden om in zijn schik te zijn met het bezoek van Kennedy. Wanneer de Ame rikaanse president eenmaal de muur der schande heeft aanschouwd, dan zou eigenlijk niets de Franse president mo gen weerhouden ook eens het vliegtuig naar West-Berlijn te nemen. Zoals be kend is generaal de Gaulle niet zo'n felle verdediger van de Westberlijnse zaak. Hij laat althans nooit merken, dat het lot van de Westberlijners hem erg dwars zit. Burgemeester Brandt hoopt de Gaul le warm te kunnen maken voor een be zichtiging van de muur en tot het doen van een paar kernachtige uitspraken. Bovendien is het bezoek van Kennedy een tegenwicht voor de visite, welke pre mier Kroesjtsjew onlangs aan de andere kant van de muur bracht. AI met al gaat Kennedy een paar drukke dagen tegemoet in Europa. De Ierse schrijfster Edna O' Brien heeft hem daarom in een kranteartikel de wijze raad gegeven om ten slotte in Ierland niet te veel aan het protocol te denken. Zij adviseerde de president daarentegen enkele ongedwon gen bezoekjes aan een echte Ietse pub voor een teug Guinness en aan de dorp- jes waar de mensen nog hun eigen brood Dakken. „Laat uw rol toch eens vallen", heeft ze Kennedy geadviseerd. Maar het zal er wel niet van komen. De show moet doorgaan. PRESIDENT KENNEDY „....laat uw rol eens vallen....."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3