PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT *1 BESPREKINGEN KENNEDY-MACMILLAN Labour wenst een debat over affaire - Profumo Waterbeheersingsplan van „Vrije van Sluis" in eerste fase van uitvoering President eind juni toch naar Engeland Nuttig" S De Brug voor trekvogels GROTE BRAND IN VENLO Geleerden bezorgd over droomloze ruimteslaap" LEMNITZER WIL ZEGGENSCHAP OVER DE N.A.V.O.-KERNMACHT Combinatie ZOMERS, MAAR ONSTABIEL Dit najaar nieuw gemaal bii Cadzand Wij formalisten W' Verhoging van lonen landarbeiders goedgekeurd 206e jaargang - no. 133 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN wS™'üi ram eiJ' B- den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw franco per post 8,25 p. kw. Losse «,7K r^.„ib*g-F r?d.' 3503adv- 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (h.q.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 'ülerikzee. red. tel. 242», adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 c ;t. Bureaus: Vllssingen: TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2r. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 8 juni 1963 LONDEN EN WASHINGTON „Gesprek over de vraagstukken van de westelijke alliantie" De Amerikaanse president Kennedy zal op 29 en 30 juni een bezoek aan Engeland brengen voor besprekingen met premier Macmillan, zo is gisteravond in Londen en Washington mee gedeeld. De besprekingen zullen de belangrijke vraagstukken waarmee de westelijke alliantie is geconfronteerd tot onderwerp hebben. Op het bureau van premier Macmillan werd meegedeeld, dat pre sident Kennedy op 29 juni uit Ierland zou arriveren en de 30ste weer zou vertrekken na de besprekingen, die zullen worden ge voerd op het landgoed van premier Macmillan in Sussex. President Kennedy zal op 23 juni In West-Duitsland aankomen voor een bezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek en aan West-Ber- lijn. Vervolgens reist hij naar Ier land, waar zijn voorouders woon den, en vandaar naar Londen. Het laatste onderdeel van Kennedy's reis naar West-Europa omvat een bezoek aan Italië. n In een bekendmaking werd gisteren nog gezegd, dat beide staatslieden besprekingen thans nuttig achten, aangezien zij elkaar in een half jaar niet hebben gezien. De laatste keer, dat zij samen besprekingen voerden was in december jl. op de Bahama- eilanden, waar zij onder meer over eenstemming bereikten over de leve ring van Polarisraketten zonder atoomkoppen aan Groot-Brittannië in plaats van Skyboltraketten. DR. DE KORT VERDERE STUDIE EN OVERLEG De formateur dr. De Kort liet gis termorgen weten, dat hij. zeker tot 14 juni zijn tijd nodig, zal hebben voor verdere studie en overleg, voordat hij een totaalbeeld zal heb ben van alle moeilijkheden, zowel programmatisch als kwantitatief. Stellende, dat hem alle mogelijkheden openstaan om een kabinet met vftf of vier partijen te vormen, dus eventueel zonder socialisten of zonder liberalen, betrekt hy in het opzetten van dit totaal beeld ook de indeling van de departe mentale werkzaamheden en de zetelver deling. In de komende week stelt dr. De Kort zich voor in contact te treden met minis ters en andere persoonlijkheden om het door hem gewenste totaalbeeld te kun nen verhelderen. Dr. De Kort heeft gis teren elk der ministers van het demis- sonaire kabinet schriftelijke inlichtingen gevraagd. Van een aantal bewindslieden heeft: hij al antwoord ontvangen. Van de overigen verwacht hij dit begin volgende week. WERK VOOR DUITSE RAKETSPECIALISTEN De W'estduitse regering heeft bevestigd, dat zjj aan de Duitse raketspecialisten, die op het ogenblik in Egypte werkzaam zyn, werk heeft aangeboden. Volgens een woordvoerder in Bonn was het in West-Duitsland moeilijk passende werkgelegenheid voor deze experts te vinden, maar overwoog de regering hen als contactpersonen te gebruiken tot het Europese college van advies voor rulmtcprojecten Het P.Z.C.-zaterdagnunimer van 5 vandaag bevat een artikel over 5 s de trekvogelroute, de feitelijke 5 s verbinding van West-Europa met 5 5 Denemarken. Eén en ander onder 5 de titel „De brug voor trekvogels 5 naar het noorden". Verder onder meer in dit 20 pagi- 5 na's tellende nummer: 5 5 Pag. 2: Jubileum burgemeester 5 van Zuidzande. Schouwen grabbelt 5 5 t.v. bij elkaar en voetballende ver- 5 b tegenwoordigers; 5 Pag. 3: Verkeer naar Berlijn on- 5 dervindt moeilijkheden: Drie 5 Franse grotonderzoekers gered; 5 Pag 4: Nieuwe en oude nomaden; 5 Veteraan Derksen opnieuw sprint- 5 kampioen. Pag. 5: Kerkdiensten en dokters- s diensten. 3 Pag. 6: Deel negen van Indonesië 5 opnieuw ontdekt: Djokja, verarm- 5 de stad en Marine zoekt veilige 5 route voor mammoetschepen. 5 Pag. 7: Boze voorjaar is jonge 5 vogels te bar. en in het zaterdagnummer 5 naar liet voorden; Sleeswijk-^.- s stein heeft zijn eigen problemen. j Pag. 12: Letterkundige Kroniek 5 over Jacques den Haans Milleria- 5 na" en ,£)e vreemde mens en zijn s religie". s Pag. 1.1: Zig sag met Kunstenaars 5 in de dop; „Boris Lenski" 80 jaar 5 Pag. 15; De kerken en de maat- S schappij over Léger des Heils te j Vlissingen 75 jaar; Stemmen uit s 5 dr Kerken over de Presbyterian 5 5 Alliance. 5 Pag. 17: Uw pagina mevrouiv en - s ten slotte pag. 10 met de Kroniek 5 van Zwin tot Zijpe, strips, feuille- 5 ton en beurs. (Van onze correspondent) Om kwart voor zeven gisteravond is brand uitgebroken in de bovenverdie pingen van de supermarket „Tydgrijp" in de Vleesstraat te Venlo. Er ontstond een geweldige rookontwik keling, die het gehele stadscentrum in een verstikkende rook zette. Onmiddel- lljk snelde de Venlose beroepsbrandweer geassisteerd door de vrijwillige brandwe ren uit Blerick en Hout-Blerick te hulp, terwijl tevens de hulp van de brandwe ren uit Roermond en Helmond werd In- 'eroepen. Tegen acht uur arriveerde de toermendse brandweer, tegen negen uur was het vuur bedwon gen. D 2 bovenverdiepingen, die tot in de nok waren gevuld met diverse winkel- roederen en levensmiddelen, waren ge heel uitgebrand. De benedenverdiepin gen waarin de winkelruimten zfln on dergebracht, hadden belangrijke water schade opgelopen. De brand werd ont dekt door een winkelbediende die op het momenl. van het uitbreken van de brand nog alleen in het winkelpand aanwezig was. De schade werd op meerdere ton nen geschat. De aankondiging van Kennedy's bezoek kwam als een verrassing, omdat steeds wat ontkend dat de president tijdens zijn reis een ont moeting zou hebben met Macmil lan. Een beeld van het bezoek dat H.K.H. Prinses Beatrix vrijdag aan de Oude IJselstreek heeft ge bracht. Een vrolijke foto van de kroonprinses met mej. M. van Ar- kél, één van de patiënten van de reactiverings- en verpleging sin- richting Den Ooiman" te Doetin- chèm. Tsjecho-Slowakije laat Duitsers vrij Tsjecho-Slowakije heeft twee Duitsers voortijdig vrijgelaten en ze donderdag de grens over naar Beieren gezonden. Dit heeft het Beierse ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. Een der Duitsers werd in 1945 door de Engelsen aan Tsjecho-Slowakije overge leverd en daar tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. De andere Duitser werd in 1957 op een zakenreis in Tsje cho-Slowakije wegens spionage tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Amerikaanse geleerden ma ken zich bezorgd over het ontbreken van dromen in de slaap van ruimtevaarders, zo heeft dr. W. R. Adey van het instituut voor hersenonder zoek en het ruimtevaartlabo ratorium te Los Angeles gis teren op het ruimtevaartsym posium in Warschau meege deeld. Majoor Gordon Cooper die de vo rige maand in zyn cabine 22 ba nen om de aarde beschreef, had gemeld dat hy was ingeslapen maar dat hij zich niet kon herin neren, gedroomd te hebben. Dr. Adey verklaarde dat het be langrijk is dat ruimtevaarders tij dens hun tochten dromen, omdat proeven hadden uitgewezen dat een droomloze slaap aanleiding kan geven tot geestelijke afwij kingen. Op aarde komen dromen gewoonlijk na vijf tot zes uur slaap voor, aldus dr. Adey. Hier door worden de „geestelijke spie ren" in voldoende mate geoefend. Ook Cöopers mededeling, dat hy bij het ontwaken had bemerkt, dat zyn armen recht vooruit zweefden baart de geleerden zorgen, zo zei dr. Adey. Armen zweefden Dit zou een symptoom kunnen zijn van de „verstoring van het lichaamsbeeld" die veroorzaakt wordt door de toestand van ge wichtloosheid. Bij langdurige ruimtevluchten zou dit de func ties ernstig kunnen schaden. Uit deze feiten, zo verklaarde dr. Adey, blijkt de grote gevoeligheid van het centrale zenuwstelsel van de mens voor gewichtloosheid, en zowel Russische als Amerikaanse geleerden houden zich ernstig be zig met het bestuderen van de biologische aspecten van ruimte- vluchten. W.E.U. STEMDE NIET OVER RESOLUTIE „Combinatie van drie lanceermiddelen" Generaal Lemnitzer, de Ameri kaanse opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, heeft gisteren in Parijs verklaard dat de N.A. V.O.-kernmacht welke vorm zij ook zal krijgen onder het com mando van de Europese opperbe velhebber moet staan. De N.A.V.O.-kernmacht zal een essenti eel mi'ldel zijn voor de defensie van Eu ropa. Het zal militair gezien misdadig zyn als de N.A.V.O.-bevelhebber er niet de directe militaire zeggenschap over kreeg, zo verklaarde hy. Lemnitzer zei dit in een rede voor het parlement der Westeuropese Unie, de organisatie van de zeg landen der Euro pese gemeenschap en' Engeland binnen de N.A.V.O. Hij gaf voorts als zijn me ning dat de multilaterale kernmacht waaraan op dit ogenblik wordt gedacht (gemeenschappelijk te bekostigen opper vlakteschepen met Polarisraketten) niet Het W.E.U.-parlement heeft gisteren zijn junizitting niet kunnen afsluiten over resoluties inzake de N.A.V.O.- kernmacht eft andere defensiekwes- ties. omdat er niet voldoende afge vaardigden meer aanwezig waren. De resoluties waren te omstreden om aanvaarding zonder hoofdelijke stem- ming mogelijk te maken. Hierdoor moest een voorstel van de Ne derlandse afgevaardigde Dunstee voor opbouw van een N.A.V.O.-kernmacht in drie fasen, en invoering van het begin sel van meerderheidsbesluiten over het gebruik er van, naar de decemberzitting worden verwezen. Hetzelfde lot trof een ontwerp van de Britse Labourafgevaardigde lord Ken- net, waarin gestold werd dat de lidsta ten vooral moesten streven naar een al gemene ontwapeni ngso ver eenkomst tus sen oost en west. in staat zou zijn geheel aan de behoefte in Europa te voldoen. De studies van het Europese N-A.V.O.-hoofdkwartier hebben uitgewezen, zo zei hij, dat er zo wel oppervlakteschepen als duikboten en lanceermiddelen te land nodig z(jn. Elk hiervan heeft geheel eigen voor- en nadelen, zodat een combinatie van de drie de beste kansen biedt. Mr. Stikker werd geopereerd Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van dc N.A.V.O., heeft gisteren in het Walter Reedziekenhuis in Washington een breukoperatie ondergaan. In een N.A.V.O.-mcdedeling werd gezegd, dat er geen complicaties zijn geconstateerd. De patiënt heeft de operatie zeer goed doorslaan, aldus de mededeling. Geen stemming Joegoslaven niet in vakbond De Katholieke Federatie, waarin de Ne derlandse Katholieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Myn- beambten samenwerken, heeft in een brief aan de mynindustricraad verklaard dat van Joegoslavische zijde zware druk op de Nederlandse mynen wordt uitge oefend om te voorkomen dat de aange worven Joegoslavische mijnwerkers zich aansluiten bij een van de vakorganisa ties in liet Limburgse mynbekken. Deze handelwijze betekent een ernstige inbreuk» op de in Nederland geldende normer. die de persoonlijke vrijheid van de werknemers om zich aan te sluiten by een der vakorganisaties, waarborgen en is een aantasting van de democrati sche rechten van deze werknemers, al dus de Katholieke Federatie. BOMBARDEMENT OP PLAATSEN IN SAOEDI-ARABIË De Egyptische luchtmacht heeft twee steden in Saoedi-Arabië ge bombardeerd, zo heeft radio- Mekka bekendgemaakt. In een communiqué van het Saoedi- Arabische ministerie van defensie wordt gezegd, dat donderdagmorgen in alle vroegte drie Egyptische „Iljosjins" de stad Najran bombardeerden. Enkele uren later deden deze toestellen opnieuw een aanval op de stad. Bovendien bom bardeerden tezelfdertijd twee „Migs" en een „Iljoessjin" de stad Khamis Moes- jait. Volgens het ministerie zijn een aan tal huizen, een moskee en een zieken huis verwoest. Er zijn veel mensenlevens te betreuren en er is zware materiële schade aangericht. De consequenties van dit misdadige optreden zijn geheel voor rekening van Egypte, aldus het commu nique. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste week van juni verdient veel lof. Ook het komende week einde zal nog een zomers karak ter hebben. Maar een lagedruk gebied uit Duitsland brengt wat meer onstabiele lucht, waarin een enkele regen- of onweersbui voor komt. De zwakke wind draait tijdelijl jlijke richting, waarbi, van de Noordzee enkele rhist- en wolkenvelden kunnen binnendrij ven. Toch mogen wij overdag zonnige periodgn verwachten, zodat ook net komende weekeinde een zo mers karakter kan hebben; zij het wat minder fraai dan in de afge lopen dagen. VEILIGHEID VAN HET LAND IN GEVAAR GEBRACHT Ex-minister niet naar de koningin De Engelse Labourpartij heeft gis teren laten weten, dat zij wenst dat er een volledig debat wordt gehou den in het Lagerhuis over het af treden van John Profumo, de mi nister van oorlog, die zijn porte feuille ter beschikking stelde we gens de betrekkingen, die hij on derhield met het Londense foto model Christine Keeler. Deze was tegelijkertijd bevriend met de as sistent van de Russische militaire attaché in Londen. De leider van de Labourpartij, Harold Wilson, heeft gevraagd het debat onmid dellijk te houden, nadat het parlement op 17 juni is teruggekeerd van pinkster- reces. Wilson verklaarde nog, dat hyzelf de aanval op de regering wil openen. Er wera van de zijde van de Labourpar- ty de nadruk opgelegd, dat men zich zal concentreren op de vraag of de veilig heid van het land in gevaar is gebracht. De persoonlijke kanten van de zaak zal men laten rusten. De leiders van de La bourpartij hadden al eerder laten blij ken, dal zij ongerust waren over de vriendschap tussen inej. Keeler en de Russische kapitein Ivanov, die tot hij vorig jaar naar Moskou werd terugge roepen, assistent-militair attaché was. Niet naar koningin De bekendmaking van de Labourpar tij volgde op een mededeling, van de advocaten van Profumo, dat de afge treden minister dinsdag niet door ko ningin Elisabeth zal worden ontvan gen om officieel zijn ontslag te aan vaarden. Volgens de advocaten is het bezoek op verzoek van Profumo zelf afgelast. In Engeland heerste verontwaardiging over het feit, dat de ex-minister door de ko ningin zou worden ontvangen. Blanke gedood bij rassenincident in Lexington Donderdagavond is bij wanordelijkhe den, te Lexington, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, een 24-jarige blan ke doodgeschoten, terwijl een andere werd gewond. De gewonde is een persfotograaf, die in dienst staat van een te Lexington ver schijnend dagblad. Hy kreeg een schot in de rug, waarbij zijn lever doorboord werd. Zijn toestand is. naar vernomen wordt, echter niet ernstig. Het schieten begon nadat een groep ne gers vergeefs hadJ :enwiik van Lexintgon. Dit had reeds de gehele donderdagavond tot op stootjes geleid. Binnen zeer korte tijd zal in op dracht van het waterschap „Het Vrije van Sluis" nabij het haventje van Cadzand worden begonnen met de bouw van een nieuw gemaal en bijbehorende pompinstallatie. Het gebouw is kortgeleden aanbesteed en gegund aan de, N.V. „V.L.A.C. O." i.o. te Terneuzen, die het zal bouwen naar een ontwerp van het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen. De bouw van de pompinstallatie is opgedra gen aan de Koninklijke Machine fabriek Gebr. Stork N.V. te Henge lo. De kosten van het gehele werk bedragen circa een half miljoen gulden. In afwachting van een de finitieve subsidie-toezegging heeft de minister van verkeer en water staat zich bereid verklaard voorlo pig vijftig procent in de kosten bij te dragen. Verwacht wordt, dat het nieuwe gemaal nog het komende najaar in gebruik kan worden ge steld. In het gemaal, waarvoor de onderbouw reeds in 1954 werd gebouwd samen met de uitwateringssluis, zullen te zijner tyd twee pompen worden opgehangen, elk met een capaciteit van 500 kubieke me ter per minuut. Hiermede kan het toe komstige stroomgebied van het nieuwe gemaal met een oppervlakte van circa 14.000 hectare (de helft van het gebied van „Het Vrije van Sluis") volledig wor den beheerst. Voorlopig zal in het ge maal slechts één pomp worden geplaatst omdat het Zwarte Poldergemaal nog enige jaren zal kunnen blijven door draaien. Eerst wanneer dit laatste ge maal verdwijnt in verband met het op Deltahoogte brengen van de zeewering zal de pompcapaciteit te Cadzand wor den verdubbeld. Totaal plan Het werk te Cadzand is de eerste fase van een totaal uitwaterings- en waterbe heersingsplan, dat de komende jaren zal worden uitgevoerd en dat verscheidene miljoenen guldens zal vergen. In het gehele gebied van het waterschap „Het Vrije van Sluis", dat een oppervlakte beslaat van circa 29.000 hectare, zorgen nu acht sluizen of gemalen voor de uit watering naar zee. In verband met de toekomstige verhoging van de zeewe ring, heeft rijkswaterstaat te kennen gegeven, dat de nieuwe zeewering zo weinig mogelijk mag worden onderbro ken. Een studiecommissie kwam daarna tot vier toekomstige lozingspunten, waarvan één bij Cadzand waar dus een nieuw gemaal komt en de bestaande uitwateringssluis zal worden gehand haafd. Het tweede lozingspunt komt bij Nieuwe Sluis, waar de uitwateringssluis zal worden opgeruimd om plaats te ma ken voor een nieuw gemaal. Bij Num mer Eén zal de huidige uitwaterings sluis worden vervangen door een nieu we, terwijl ten slotte bij Nummer Ze ven eveneens een nieuwe uitwaterings sluis zal worden- gebouwd. Deze nieu we lozingspunten maken het mogelijk, (Zie slot pag. 2 kol. 2) 'ij Nederlanders doen het niet gek in deze wereld- Tenminste, dat vin den we er zelf van. We zijn trots op alles waarop een klein land trots kan zijn, we wijzen met goed-gespeelde bescheiden heid op allerlei grote projecten in ons land en vinden onszelf ondertussen fer me jongens met gave karaktertjes. Niet- Nederlanders denken er echter wel eens anders over en komen soms tot krasse formuleringen over onze volksaard. Zij houden ons een spiegel voor, waarin we onszelf slechts met moeite kunnen her kennen. Een dergelijke spiegel troffen we deze week aan in Vrij Nederland, in een interview van Bibeb met de in Nij megen docerende Belgische professor Leemans. Deze hoogleraar heeft bepaal de opvattingen over de Nederlanders en Nederland, die de moeite van het ken nisnemen waard zijn. Met name onze schijnheiligheid thans) zit hem I „De grijze en zwarte lonen, waarmee de loonpolitiek wordt ontdoken, de manier waarop men er in slaagt in gemeenten waar men toestemming kreeg voor de bouw van 400 huizen er 600 neer te zet- „Het is kenmerkend, dat men altijd het verantwoordelijkheidsgevoel en de aan passingsmoeilijkheden erbij haalt Wie zich niet aanpast is wild, onverantwoord, revolutionair. Wanneer arbeiders in Duitsland gaan werken, heet het: ze hebben geen verantwoordelijkheiösgevoeL De hypocrisie". Er zijn in het interview nog veel meer zaken opgerakeld en losgewrikt, maar daarover willen wij het thans niet heb ben. De professorale kwalificaties over de schynheilïgheid zyn voor vandaag voldoende. Men kan over de Leemanniaanse op merkingen de schouders ophalen. Maar als men héél eerlijk is, moet men /en dat in Nederland schijnheilig soms inderdaad een opvallende eigenschap is. In de bouwsector zyn er fraaie voorbeelden van te vinden: er wordt goedkeuring verleend voor de ver bouwing van een bepaald pand, maar wanneer men de werkzaamheden goed bekijkt, komt men tot de conclusie, dat zelfs de oude fundamenten uitgegraven zijn. Nieuwbouw? Welnee, verbouw! Want voor nieuw bouw zou geen bouw vergunning worden verleend. In andere sectoren van het maatschappelijk leven ontmoet men soortgelijke zaken, inge wikkelde constructies, die by voorbeeld moeten dienen om pachtprijzen hoger te krijgen. Als de vorm maar klopt, dan maakt de gemiddelde Nederlander zich over de rest niet zo heel druk, al staat hij wél met het hoofd te schudden wan neer hij van bepaalde Belgische prak tijken kennisneemt. En braaf zegt hij dan: „Zoiets is bij ons onmogelijk..." Daarom gebruikt de Belgische hoog leraar een woord als hypocrisie, schijn heiligheid. fn feite gaat het hier om een voor Ne- typerende te vorm en inhoud. De I zonder op de correcte, uiterlijke vorm gesteld, maar de verhouding van die vorm tot de inhoud kan hem minder schelen. Men komt die tegenstelling voortdurend weer tegen, op het kerke lijk erf, in het gezin, in de politiek- Mi nister Luns bijvoorbeeld verklaarde on langs met een plechtige galm in zijn stem, dat de onverwachte totstandko ming van het Schelde-Rijnakkoord niets te maken had met de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dat was de schone vorm. Maar die klopte allerminst met de inhoud, zo bleek later: de onderhan delingsdelegatie van Nederland had wel degelijk instructie te trachten het ak koord vóór de verkiezingen ondertekend te krijgen. In sommige gemeenschappen hebben inhoudloze vormen een nog zo dwingende kracht, dat de leden van die gemeenschappen het niet wagen zich er aan te onttrekken. Pas als men elders is, trekt men zich er niets meer van aan. Nederlanders, die met vakantie in het buitenland zijn, nemen soms een levens stijl aan, die zij in eigen woonplaats ver werpelijk zouden vinden. Thuisgekomen echter nemen zij weer keurig de uiter lijke vormen in acht. Zo gezien zijn wij Nederlanders merk waardige vormendlenaars: er is uiterlijk niets op ons aan te merken, do loonboekhouding is in orde, de bouwver gunning klopt. Maar over de rest spreekt men niet. Wij zijn keurige formalisten. Dat klinkt wat netter, wat vormeiijker dan de uitdrukking, die professor Lee mans gebruikte. Hij zei onverbloemd: .Jullie zijn schijnheilig..." ftantlijn De Stichting van den Arbeid heeft de verhoging van de landarbeiders- lonen met dertien cent per uur, waarover onlangs in het land bouwschap overeenstemming is be reikt. goedgekeurd voor Friesland, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Oost- en Midden-Brabant, Limburg en het rayon Alblasserwaard-Vijf- herenlanden. Voor de overige hogere loongebie- den wil de stichting niet verder gaan dan een verhoging met 12 cent per uur. De hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap heeft „met gematigde tevredenheid" kennis genomen van het standpunt der stichting en besloten, zich hierbij neer te leggen. De verhoging van dertien cent. waarover werkgevers en werknemers in de hoofdafdeling het eens waren geworden, hield drie elementen in: een directe verbetering van vijf cent, een tegemoetkoming voor de verkorting van de arbeidstijd van vijf cent en drie cent voor het inhalen van de volgens het landbouwschap grote achterstand in de beloning der landarbeiders. In de hoofdafdeling was ook overeenge komen, te streven naar een verkorting van de arbeidstijd in de akkerbouw met vijftig uur per jaar en in de veehouderij met 60 tot 75 uur per jaar. Hiermee heeft de Stichting van den Arbeid zich kunnen verenigen. Rust in Perzië Het centrum van de hoofdstad Teheran werd nog steeds door het leger beheerst evenals de volkswijken in het zuidelijke deel van de stad. De winkels waren hier dicht en de belangrijkste wegen voor het verkeer gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1