ODER-NEISSE LINIE BOZE VOORJAAR IS JONGE VOGELS TE BAR Een rechtvaardige grens tussen Duitsland en Polen Lepelaars in het Zwanenwatei ZATERDAG 8 JUNI 1963 PEOV INC I ALEZE EU W-S E COURANT Wie dit jaar hoort vertellen over de lepelaarskolonie, welke al van jaren her de trots is van de eigenaars van het reservaat „Het Zwanenwater" in Calants- oog, ontkomt niet aan het beeld van een door de natuur gebruik te balans. Lmmers, groter dan ooit was het aantal vogels dal in april, na een lange vlucht uit de Nijl-delta in de 3 kolonies van het Zwanenwater neer streek om er te nestelen en te broeden. Veel groter dan ooit ook echter is het aantal jonge vogels, dat ten prooi gevallen is aan het bare voorjaar, dat ge maakt heeft dat in vele nesten slechts een of twee jongen zijn te vinden inplaats van de gebrui kelijke vier of vijf. Uien Dalans dus, wel lie straks nog eens bitter nard doorslaat, als de ou- derpaien in de kolonies de jongen gaan keuren op hun vermogen de verre terugreis naar de Nyldelta mee te maken, dan worden nl. de vogels, die lichameltfk te licht worden bevon den. medogeloos door de ouders ge dood leder najaar, als de lepelaars zijn vertrokken naar het land der Pharao's, worden in de kolonies eni ge tientallen gedode jonge vogels ge vonden. Foto: Raad der ouden, in het kreupel hout zitten de oude vogels bijeen als gold het een conferentie. In werke lijkheid rusten zij uit van hun lange provianderlngstochten. Deze voeren nl. tweemaal daags hij eb bij in- tuitie aangevoeld door de dieren naar de Waddenzee waar jacht wordt gemaakt op de grote lekkernij voor lepelaars; garnalen, die met grote hoeveelheden in de krop van de ou ders naar de hongerige jongen wor den gebracht. Dat het Zwanenwater overigens dit jaar meer oudere vogels ontving dan vroeger vindt zijn oorzaak in het feit dat een deel van de vlucht lepelaars uit Egypte, het Naardermeer. waar vroeger ook werd genesteld, heeft ge meden, vermoedelijk omdat de druk te daar te groot is geworden. De lange tocht naar de Wadden be gint. Ruzie in het nest, de vermanende vin ger is van jachtopziener Jan van Honschoten, die dagelijks waakt over zijn bijzondere zorgenkinderen. Behalve de zorgen over het slechte weer maakt de heer Van Honschoten zich ook zorgen over het feit, dat de lepelaars merkbaar in hun rust wor den gestoord door de schietoefenin gen, welke op terreinen in de buurt van het Zwanenwater regelmatig door Nederlandse militairen worden gehouden. Dierenvrienden hopen dat de vogels niettemin oök volgend jaar naar Calantsoog zullen terugkeren. I J)e vaststelling van de Oder-Neisse grens en toewijzing van de ten oosten van deze lijn gelegen gebieden aan Polen is het gevolg van ed laatste wereldoorlog. Tijdens de conferentie van de Grote Drie, welke eind november 1943 te Teheran werd ge houden, stemden Churchill en Roosevelt er in toe, dat de oos telijke helft van Polen door Rusland werd geannexeerd en dat in ruil daarvoor „de voormalige Duitse gebieden, gelegen ten oosten van een lijn die van de Oostzee loopt onmiddellijk ten westen van Swinemünde en daarop de Ode volgt, tot waar deze met de Westelijke Neisse samenvloeit en langs de Westelijke Neisse tot aan de Tsjecho- slowaakse grens, evenals dat gedeelte van Oost-Pruisen dat niet onder het bestuur van de U.S.S.R. valt, zowel als het gebied van de voormalige Vrije Stad Dantzig, onder het bestuur van de Poolse Staat zullen staan en derhalve niet beschouwd dienen te worden als een deel van de Sowjetbezettingszone in Duitsland". geschiedenis heeft geannexeerd, be tekent nog geenszins, dat dit land rechten verwierf waarop het zich zou kunnen beroepen. En zeer zeker niet na al het onnoemelijk leed, dat het Duitse volk het Poolse tijdens de tweede wereldoorlog heeft aange- daan. Nu is het allerminst niet de bedoeling j om in protocollaire nauwkeurigheid alle feiten betreffende de nazi-occu- patie van Polen hier de revue te laten passeren. Dit is bovendien zelfs niet mogelijk, want en dit zijn de woor- den van Lord Russell of Liverpool „Indien men alles neerschreef, zo zou het niet te lezen zijn en wie het i tóch las, zou het niet meer kunnen geloven". Maar enkele globale fei- ten en cijfers zijn hier toch wel op hun plaats: De verliezen van het Poolse volk be- dragen zes miljoen mensen, of wel éénvijfde deel van de totale bevolking. Van de 6.028.000 Poolse burgers die I tijdens de tweede wereldoorlog hun leven lieten, werden 644.000 personen gedood bij oorlogshandelingen, terwijl j 5.384.000 mensen omkwamen in con- centratiekampen of werden op gru- welijke wijze vermoord tijdens de tal- rijke massa-executies, welke gedu- rende de tweede wereldoorlog door de Duitsers, maar evenzeer door de Russen (denk aan Katyn) werden gepleegd. Bovendien werden ca. tweemiljoen Polen zowel mannen als vrouwen als slaven naar Duitsland gede porteerd en daar als dwangarbeiders tewerkgesteld, terwijl 600.000 Polen afkomstig uit gebieden die op onwet tige wijze bij het „Reich" werden in- gelijfd gedwongen werden dienst te nemen in het Duitse leger. Poolse ondernemingen, zaken, huizen en boederijen werden in beslag geno men, universiteiten en hogescholen gesloten, bibliotheken verbrand, mu sea en kerken geplunderd. „Wij ontkennen het bestaansrecht van de Polen in welke vorm dan ook", zei Hans Frank, de Duitse gou verneur-generaal tijdens de bezetting: „Onze politiek is biologische uit roeiing". Polen verloor rond 7 pet. van zijn le vende have, 90 pet. van zijn industrië le uitrusting. Het totale materiële verlies van Polen is op rond 50.000.000.000 dollar geschat. Met dit bedrag zou het gehele Ame rikaanse Marshal-plan voor langer dan tien jaar te bekostigen zijn. Het - lijkt echter bijna de moeite niet waard over materiële verliezen te spreken tegenover de zee van men selijk lijden. Wenu, dit alles geeft Polen het ontegensprekelijk recht op substantiële schadevergoeding ten koste van Duitsland. Temeer omdat al het onnoemelijk leed, dat het Duitse volk in de jaren 1939-1945 Polen heeft aangedaan, niet een op zichzelf staand geval ia, maar slechts een oplaaiend fragment in een proces dat reeds langer dan duizend jaar duurt. Bovendien werd in verband hier mede besloten, dat alle Duitsers vanuit deze gebieden geëvacu eerd zullen worden. Het feit, dat de Duitse bevolking uit deze ge bieden naar Duitsland werd overgebracht, wijst er op dat de Oder-Neissegrens, als de per manente grens tussen Duitsland en Polen werd beschouwd. De reden, dat de westelijke mogend heden de Oder-Neissegrens als zoda nig formeel nog niet hebben erkend, is dat tot nu toe geen vredesverdrag met Duitsland werd gesloten. Want op de vraag van de Poolse regering in Londen, of Engeland welwillend staat ten opzichte van een verschui ving van Polens westgrens tot de Oder en de Neisse, antwoordde de Engelse regering, dat zg „deze wij zigingen bij de vredesonderhandelin gen blijven voorstaan" en dat „Zijner Majesteits Regering inderdaad de op vatting is toegedaan, dat Polen het recht moet worden toegekend, zijn grondgebied tot deze omvang uit te breiden". Herwonnen gebieden Het Polen, dat uit de baaierd van de oorlog tot aanzien kwam, werd dus ten gevolge van de beslui ten genomen in Teheran en Potsdam, enige honderden kilometers naar het westen verplaatst. Ongeveer de helft van het vóór-oorlogs Pools grondge bied is Russisch geworden, een min der omvangrijke, maar economisch veel hoger ontwikkelde strook in het westen, dat voor de oorlog Duits grondgebied was, is Pools geworden. Duitsland dat de oorlog verloren had, heeft op deze wyze 18 procent van zgn grondgebied verloren, Polen daarentegen als „overwinnaar" nog altijd 20 procent. Een omvangrijke volksverhuizing had plaats: honderdduizenden Polen trokken over de Boeg uit het nu Russische oostelijke gebied, miljoe nen Duitsers waren al voor de komst der Russen uit de westelijke gebieden gevlucht of werden nu gedeporteerd naar Duits gebied, miljoenen nieuwe Poolse bewoners trokken het her wonnen land binnen. De herwonnen westelijke gebieden, zonder welke Polen na .de annexa tie door Rusland van de helft van Polen niet levensvatbaar zou zijn geweest, bevatten o.a. 550 km Oost zeekust, grote zeehavens Szczecin en Gdansk, een belangrijke waterweg (de Oder) en de uiterst waax-devolle industriestreek Silezië. 'T'oen de Polen deze gebieden in be- X zit namen lag alles braak, in ellende verbrijzeld. Men moet niet vergeten, dat het de Duitse legers in aftocht waren, die een niet gering aandeel hadden in de verwoesting- van deze gebieden, doordat zy heel wat kleinere en grotere steden in noodvestingen herschiepen. De Rus sen zorgden op hun beurt voor de ontmanteling van de fabrieken van hun machines, motoren en drijfrie men. Alle spoormateriaal was ont voerd, bruggen opgeblazen, akkers vernield, geen wegen meer begaan baar. Maar de opbouw van deze gebieden werd met grote energie en geestdrift ter hand genomen en heeft tot ver wonderlijke resultaten geleid in en kele jaren tijds. Met name werd veel aandacht besteed aan herstel en uit breiding van het onderwijs. In Wroc law bijvoorbeeld, dat onder de Duit- ters Breslau heette, bestond er vóór de oorlog een universiteit en een technische hogeschool. In het stu diejaar 1939-1940 studeerden er 2677 mensen. Thans echter zijn er in Wroclaw acht hogescholen: de uni versiteit, de technische hogeschool, de medische academie voor beelden de kunsten, de muziekhogeschool en de hogeschool voor lichaamscultuur. Het aantal studenten bedraagt 18.450, ongerekend de studerenden die avondcursussen volgen. Chauvinisme is iets hinderlijks: het zelfbewustzijn der Duitsers was on- verdragelijk. De vreugde der Polen over hun herwonnen land en zijn op bouw heeft iets naïefs. Maar is naïvi teit niet de beminnelijke eigenschap der jeugd? De enige wil is: te mo gen arbeiden; de enige wens: voort te bouwen. En thans zeventien jaar later ls vrij wel het gehele land vernieuwd en opgebouwd. In Wroclaw herinnert niets meer aan het Duitse Breslau, evenals in Szezecin aan Stettin. Alle steden en plaatsen kregen hun oor spronkelijke oude Poolse namen te rug. En zo trachtte de geschiedenis rechtvaardig te zijn: Polen herwon zijn westelijke gebiend, die ten gevol ge de Duitse „Drang nach Osten" eeuwenlang onder Duitse heerschap pij zqn geweest. Want op deze gebie den laat Polen rechten gelden van historische en ethnografische aard. Compensatie Het feit dat Duitsland in zyn „Drang nach Osten" de exter minate en germanisatie van de autochthone Poolse bevolking de Oder-Neisse gebieden in de loop der Waarborg ONDERPAND VOOR DE VREDE F\e kwestie-Berlijn kan niet los worden gezien van het gehele Duitse vraagstuk. Het valt natuurlijk niet te ont kennen, dat hier stof te over ligt opgehoopt voor wrijving en misschien wel voor een brand, die door die wrijving kan ontstaan. Een ding staat onherroepelijk vast: een po sitieve, vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk is zonder de erkenning van de Oder-Neissegrens niet moge lijk, omdat deze grens het on derpand is voor een duurza me vrede en evenwicht in Midden-Europa. De definitieve „de jure" er kenning van de sinds 1945 „de facto" bestaande Pools- Duitse grens zal van groot' nut zijn, niet alleen voor Po len, maar evenzeer voor het westen. Immers, hierdoor zal aan Sowjet-Rusland de faam van de „enige beschermer en goeddoener" van Polen wor den ontnomen; en tegelijker tijd zal deze formele erken ning kalmerend werken op de luidruchtige anti-Poolse pro paganda van de Duitse revi sionisten, alsook op de dema gogie van de politici in Bonn en West-Berlijn. Bovendien kan door deze er kenning, in de toekomst (d. w.z. na een eventuele reorga- .nisatie van de staatkundige indeling van Midden- en Oost- Europa) de eeuwenoude Pools-Duitse vijandschap vervangen worden door we derzijds respect, vertrouwen en vriendschap, ten voordele van beide naties, van Europa en van de gehele mensheid. Desumerend moet men dus vaststellen, dat de Oder- Neisselinie een rechtvaardige grens tussen Polen en Duits land is: a. omdat zij Polen een billijke compensatie biedt voor zijn verliezen en zijn bijdrage tot de geallieerde overwinning; b. omdat zij zowel uit econo misch, geografisch, histo risch, ethnografisch en stra tegisch oogpunt verantwoord is de voorwaarden schept voor een duurzame vrede en evenwicht in Midden-Europa. BILLY STRENK. AdvertentieJ De toewijzing van de Oder-Neisse- gebïeden alsook ran een gedeelte van het z.g. Oost-Pruisen aan Polen, geschiedde „last but not least" te vens uit veiligheidsoverwegingen. De grenzen namelyk die Polen in Ver sailles werden toegekend, waren uit strategisch oogpunt voor Polen zeer nadelig, omdat dit land uit drie zy- den: het westen, noorden en het zui den, omsingeld werd door Duitsland. Mede hierdoor kon Polen zich on danks grote helfhaftigheid van zijn leger tegenover de Duitse aanval in september 1939, niet handhaven. Deze zo nadelige situatie was het ge volg van de eeuwenoude Duitse „Drang nach Osten". In de X-de eeuw wanneer de Oder-Neisse gebieden deel uitmaakten van het Poolse ko ninkrijk, reikte de Duitse staat nau welijks tot de Elbe. Maar reeds in diezelfde eeuw begonnen de Duit sers onder het voorwendsel van christianisatie naar het oosten te dringen, waarbij ze de Westslavische stammen die het gebied tussen de El be en Oder bewoonden, hebben uitge roeid en vervangen door Duitse ko lonisten. En toen ze hiermede klaar waren begonnen zij hun veldtochten tegen de Polen en annexeerden al spoedig het westelijk deel van Pom- meren aan de Oder. Het oostelijk deel met Gdansk (Dantzig) werd in 1308 door de Duitse Orde bezet kwam echter in 1466 weer bij Polen terug en werd pas bij de eerste ver deling van Polen in 1772 door Prui sen geannexeerd. Silezië daarentegen, dat in 999 een deel van de Poolse staat is geworden en sindsdien gedurende vier eeuwen nauw met Polen was verbonden, kwam in 1479 in bezit van Honga rije. in 1526 onder de Oostenrijkse monarchie en pas in de achttiende eeuw in Pruisisch bezit. Als slachtoffer van herhaalde Duitse agressie, heeft Polen het recht om ten aanzien van mogelijke toekom stige Duitse aanvallen gerustgesteld te worden door een zo kort mogelijke en strategisch verantwoorde grens. En zulk een grens is juist de Oder- Neissegrens: een natuurlijke want door rivieren bepaalde grens van slechts 456 km. De vooroorlogse grens bedroeg daarentegen 1912 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13