BEIS FIETSEN Chr. bakkershond vierde zilveren jubileum 65ct CADEAU! NAAR DE OLYMPISCHE EERSTE TWEE COMPRESSOREN BIJ DE SCHELDE GEREED j SP0RTT0T0 VRIJZINNIG PROTESTANTEN OP TIENDE LANDDAG IN MIDDELBURG Groede II kampioen van derde klas B Overzicht van mei 1963 STIJGING REKENINGEN EN BEDRAG AAN INLEG BIJ NUTSSPAARBANK WINTERSPELEN LET OP 'T RAAMBILJET FANTASTISCHE CERTINA CERTINA DS VRIJDAG 7 J^IJNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Zweedse scheepsbouwers: „Bouw van Russische schepen bij Schelde zeer wel mogelijk" In een Interview met het Dagblad Scheepvaart van donderdag gisteren heeft Walter Vollert, directeur van Sveriges Vurvsindustriförening ver klaard, dat hij het „zeer wel mogelijk acht, dat onder andere de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen binnenkort weer Russische sche pen te bouwen zal krygen. De heer Vol lert gaf in dit artikel het standpunt van de Zweedse scheepsbouwers in het kader van de planen tot uitbreiding van de Russische handelsvloot van vier miljoen brt. tot het zesvoudige vóör 1980. De heer Vollert zei ohder meer, dat de Zweedse scheepsbouwindustrie wel or ders van Russische zflde zal accepteren, maar dan slechs een zodanig aantal, dat daarmee de capaciteit van de werven volledig kan worden benut. Hoever Ja pan zal willen gaan, moet worden afge wacht en hetzelfde geldt voor bijvoor beeld Engeland. Zweden zal zich voor namelijk toeleggen op bouw van Noorse en Zweedse schepen. Over de opmerking aangaande „De Schelde" wenste men donderdagavond van de zijde van de directie der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" geen commen taar te leveren. (Advertentie) G. J. DE GRAAG EN C. DE WOLF GEHULDIGD Met een receptie, een koffiemaaltijd en feestavond hpbben het gewest Zee land en de afdeling Walcheren van de Bond van Christelijke Bakkerspatroons in Nederland hun 25-jarig bestaan ge vierd. Dit feest werd gehouden in ,jD< Schakel" te Middelburg. Vele vertegen woordigers van fabrieken van bakke rijgrondstoffen kwamen de jubilerende bakkersorganisaties feliciteren. Voorts waren aanwezig de heer C. A. Kamme- raad namens de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwse eilan den, de heer D. Zuidhof, secretaris van de Christelijke Bakkerspatroonsbond en de heer A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland. Vele bloemstuk ken sierden de zaal, waarheen vele bak kers met hun dames voor de feestelijke ledenvergadering gekomen waren. Het bestuur kon vele geschenken in ont vangst nemen. Ongeveer tachtig mensen namen na de receptie deel aan een koffiemaaltijd, die verzorgd was door de Koninklijke Fa- van Bakkerijgrondstoffen „Zeelan- uit Zierikzee. De bakkers met hun echtgenotes konden hier een keus doen uit de meest uiteenlopende soorten luxe- Receptie, feestavond Geschiedenis De heer F. Ovaa uit Vlissingen, voorzit ter van het gewest Zeeland en de afde ling Walcheren, opende hier de vergade ring. Hij gaf in enkele woorden de ge schiedenis van de christelijke bakkers patroonsbond in Zeeland weer. Hi; wees nierbij met name op de moeilijkheden in de oorlog in verpand met de inunda tie van Walcheren en de distributie. Hoewel de Duitse bezetters in 1942 de bond ophieven werkte men in stilte door. Het bondsbureau werd toen een soort inlichtingenbureau. In 1945 kon de ont wikkeling van de bond pas goed op gang komen. De heer Ovaa zei, aat hoewel er nog zorgen en vragen genoeg zijn, de samenwerking in de bond goed is. De heer Korstanje sprak daarna een kort felicitatiewoord namens het minis terie van economische zaken. Spreker ging hierbij nog even in op enkele zake lijke aspecten in de bakkerijwereld. Hij vroeg zich af of de bakkers de mogelijk heden van de bond wel genoeg benutten. Men is, aldus de heer Korstanje, wel lid, maar als het er op ahn komt trekt men zich te vaak terug. Voorts vroeg hij zich af of de bakkers wel genoeg profiteren van de mogelijkheden van het levens- middelenbesluit. Hierbij is het mogelijk artikelen te verkopen, die niet specifiek voor de bakker zijn. Volgens de rijks- middenstandsconsulent is de Zeeuwse bakker nog te bang om te verkopen. Verder was hij big, dat het bestuur de dames by deze vergadering had uitge nodigd: „Zij zijn vaak het intellect van de zaak". De woorden van de bondssecretans, de heer Zuidhof, kwamen niet geheei met die van de heer Korstanje overeen. Vol gens hem hebben de bakkers het assor timent van de kruidenier niet nodig: „We moeten het meer zoeken in breedte van het eigen bedrijf". Namens het hoofdbestuur bood hg secretaris van de afdeling Walcheren, de heer A. P. Rotte, een tas" aan. De heer G. J. de Graag uit Souburg, die reeds 25 jaar bestuurslid is, werd daarna door de heer Zuidhof in het zonnetje ge zet. Namens de Christelijke Midden standsbond bood hij deze bakker, dif reeds 49 jaar in het vak zit, een legpen ning voor zyn vele verdiensten aan. De oud-voorzitter van de afdeling Walcheren, de heer C- de Wolf uit Middelburg, was de volgende, die ge huldigd werd. De heer Ovaa deelde mee, dat men besloten had, deze oud voorzitter tot erelid te benoemen. De huidige voorzitter memoreerde, dat zjjn voorganger de grote stoot heeft gegeven tot de 'oprichting van de af deling en dat hfl gedurende 22% jaar leiding heeft gegeven. Na de koffiemaaltijd verzorgden „The Melodians" uit Middelburg de fe avond. Kapellenaar reed in auto met slechte verlichting: honderd gulden boete Voor het besturen van een auto zonder behoorlijke verlichting is F. uit Kapelle donderdag door de Bergen op Zoomse kantonrechter veroordeeld conform de eis tot een boete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. Tevens gelastte de kantonrechter onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden. had 5 maart op de Antwerpsestraat weg nabfj Bergen op Zoom in een auto §ereden, waarvan maar één koplamp randde. De rijkspolitie van Hoogerheide hield hem aan bij de verkeerslichten op de kruising op die weg. F. verkeerde on der invloed. Zyn wagen had een vermel de koplamp en was bovendien aan de zükant ernstig beschadigd. De Kapellenaar bleek op de weg naar Steenbergen tegen een boom" te zgn ge reden en op de Halsterseweg de 24-ja- rige wielrijder J. S. uit Halsteren te heb ben aangereden. De wielrijder werd zwaar gewond. Een meisje, dat naast b. reed, werd eveneens aangereden, maar niet gewond. F. reed door met een snel heid van omstreeks 100 km per uur. Voor het doorrijden na een aanrgüing alsmede een andere overtreding zal F zich te zijner tijd nog moeten verant woorden. Proefvaart „Klaasje GO 7" in het verslag over de proeftocht van de nieuwe viskotter „Klaasje Go 7" van eigenaar Jaap Tanls bleef abusievelijk onvermeld, dat de heer A. Maaskant het vaartuig namens de machinefabriek Welgelegen", P. Maaskant en Zonen te Bruinisse aan de eigenaar overdroeg. Voor de voortstuwing van de kotter zorgt een Deutzmotor van 190 pk met een vermogen van 750 toeren met een reductiekoppelingsbak van 2 1. Benoeming De heer A A, Coone, ieraar aan de l.t.s. te Vlissingen is met ingang van 1 augustus aanstaande benoemd tot di recteur. en niet zoals gemeld, tot le raar, van de ln aanbouw zijnde l.t.s. te Oude Wetering, een school voor het rayon Roelofsarendsveen. Bergers van de firma W. A. van der Tak en van de Union de Remorquage et Sauvetage" zijn op het ogenblik druk bezig met opruimen van het dek van het Turkse schip „Aydin" in het Nauw van Bath. Om gemakkelijker bij de lading te kunnen heeft me» gedeelten van het dek opgeblazen. Men zal deze delcgedeelten in stukken branden en zo vervoeren. Woensdagmid dag heeft men het eerste stuk versleept naar de slikken bij Bath (zie foto). Vandaag vrijdagmiddag wil men een tweede deel vervoeren. Op de slik ken zullen de bergers de dekgedeelten in stukken branden om te vervoeren. De recessie in de scheepsbouw heeft er toe geleid, dat scheeps werven haar werkingssfeer willen uitbreiden met de voortbrenging van nieuwe produkten. Ook de Kon. My. De Schelde te Vlissingen heeft gezocht naar uitbreiding van haar arbeidsveld. Begin 1960 nam De Schelde de afdeling zui gercompressoren over van de Sie- mag te Daiilbruck (Duitsland). Het ligt in de bedoeling, dat De Schelde grote hogedrukcompres- soren zal produceren, waarbij zij vooral het oog gericht heeft op de petro-chemische industrie, wel ke zich in de laatste vijftien jaar zo gestadig heeft uitgebreid. Gisteren donderdag ontving de directie van De Schelde een internationaal gezelschap en van daag vrijdag zal nog een tweede gezelschap worden ont vangen, ter bezichtiging van de eerste twee hogedrukcompresso- ren, welke bij De Schelde werden geconstrueerd Onder de gasten bevonden zich industriëlen en ingenieurs uit En geland, Duitsland, België en Ne derland, terwijl ook de Verenigde Staten en Rusland vertegenwoor digd waren. Deze twee eerste synthesegas- compressoren zijn bestemd voor de ammoniakfabriek van het Norsk Koksverk te Moirana in Noorwegen. Zij drukken in zes trappen het gas te zamen van 3 ata tot 391 Het totale gewicht van de door De Schelde te leveren apparatuur, bestaande uit compressoren, koe lers, afscheiders, pijpleidingen enz. beliep tweehonderd ton. Het bleek mogelijk de opdracht bin nen een jaar uit te voeren. Het lid van de Scheldedirectie, ir. J. H. Mulock Houwer, -.vestigde in een begroetingswoord de aan dacht van de gasten op het pro- duktieprogram van De Schelde, waarin naast de scheepsbouw vooral de machinebouw en ketel makerij van grote betekenis is. Ir. H. 'C. van Capelle gaf aan de hand van tekeningen een tech nische beschouwing over.de beide synthesegascompressoren. Na de bezichtiging volgde nog een levendige bespreking" in het ontspanningsgebouw van De Schelde, waarbij uitvoerige in lichtingen werden gegeven over deze nieuwe fabricagelyn van De Schelde. Op de foto: een bovenaanzicht van een der hogedrukcompresso- /WVWWWWWVVWWWWVVXWVVWWWVVWVV Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Florida is van oordeel dat de fabrikan ten var. sigaretten aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de schadelijke gevolgen van hun produkt voor de gezondheid. Advertentie pROCv crème shampoo Het pinksterweekelnde is voor de Neder landse sporttoto niet ongemerkt voorbij gegaan. Twee toto's stonden er op het programma, waarvan nummer 36 (van zaterdag 1 juni) 519.018 deelnemers had en nummer 37 (de z.g. treffertipstoto van maandag 3 juni) 230.062. Voor eerstgenoemde toto was aan pry- zen beschikbaar 201.078. Voor de eer ste prgi meldden zich twee deelnemers, die elk 55.296,40 bruto zullen ontvan- m. Voor de tweede prijs groot j 60-323,40 kwamen 42 meldingen binnen. Dat betekent per kolom van twaalf goede uitslagen een bedrag van 1436; 354 deelnemers, van wie drie met twee kolommen, komen in aanmer king voor de extraprijs van de gelijke spelen, waarvoor 30.161,70 is gereser veerd. Zij kunnen rekenen op 85 gulden schoon. De prijzenpot van de treffertipstoto was groot 75 648, aangezien niemand in aanmerking kwam, voor de eerste prijs, werd het bedrag hiervan, gevoegd bij dat, bestemd voor de tweede prijs. Hier voor meldden zich 24 deelnemers, die elk een bedrag van 3152 bruto kunnen te gemoet zien. Verder was nog beschik baar de buitengewone pinksterprijs voor de toto's 36 en 37. Hiervoor komt één deelnemer in aanmerking, die netto 50.000 zal ontvangen. Nieuw record Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 a 8 wassingen. ten slotte in de opvoering van de musi cal „Het was een oud hotel" naar tekst van ds. J. Wit en ds. W. Barnard (Guil- laume van der Graft) door een Middel burgse groep. Ontvangst Zondag a.s. in „De Schakel" Ontvangst door erevoorzitter mr. J. Drijber op stadhuis Voor de tiende maal wordt a.s. zondag in Middelburg de Vrijzinnig Protestant se Landdag voor Zeeland en West- Bra bant gehouden. Evenals in 1953, toen de Landdag voor het eerst gewerd werd, zal Middelburg als gastheer optreden. In het plaatselijke comité namen verte genwoordigers van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, Doopsgezinde Gemeente en Remonstrantenkring Mid den-Zeeland zitting. Burgemeester mr. Dryber was bereid als erevoorzitter toe te treden. Meer dan de laatste jaren wil men dit jaar de nadruk leggen op de verbon denheid van de verschillende vrijzinnige groepen in Zeeland. Daartoe werd een programma samengesteld, waar zowel een doopsgezind, hervormd als een re monstrants predikant (e) aan meewer ken. Als thema voor deze tiende land dag werd gekozen: „De mens tussen kerk en wereld", een thema, dat duide lijk de positie van het vrgzinnig pro testantisme aan de orde stelt in de huidige problematiek. Het vrgzinnig christendom wil bewust tot de kerk be horen, vandaar dat in de laatste tijd een duidelijke opleving van het kerkehj- ke besef bg de vrijzinnige groeperingen naar voren treedt. Maar dit neemt niet weg, dat zij niet kritisch staan tegen over veel wat de kerk presenteert en graag daarbg hun eigen geluid voegen. Anderzijds wil het vrijzinnig protestan tisme in de wereld staan. Men aan vaardt niet een scheiding tussen men sen-in de huidige wereld op welk maat- schappelgk terrein ook. Men wil deel hebben aan de cultuur, de techniek en de wetenschap. Maar moet het vrijzin nig protestantisme ook hier geen kritiek laten horen, waar elk normbesef verlo ren dreigt te gaan? Daarom het thema: De mens tussen kerk en wereld, dat achtereenvolgens belicht zal worden in de prediking in de dienst in de Koor kerk, door as. A. van Santen, hervormd predikant voor de vrijzinnige hervorm den in Middelburg, in een causerie „De gemeente in de snel veranderende we reld" door ds. F. S. van Leeuwen, pre- doopsgezind predikante te Vlissingen. De vrijzinnigen vormen in Zeeland een zeer kleine groep, (naar schatting nog een 3 procent van de totale bevolking), lun landdagen willen de onderlinge ver bondenheid, die door het regionale blad „De Veerboot" en vooral ook door de VJP.R.O. in stand wordt gehouden, zicht baar maken en versterken. Dat dit in een duidelijke behoefte büjkt te voor zien bewijst dit tweede lustrum. De vie ring van de landdag vindt in Middelburg plaats in het prachtige nieuwe vereni gingsgebouw van de vrijzinnige hervorm gingsgebouw van de vrijzinnige her vormden „De Schakel". Oefenrit „De Bevelanden" In verband met de P.Z.C.-rit, welke zo als bekend dit jaar op zaterdag 22 juni a.s. wordt verreden, heeft de M.A.C. „De Bevelanden" voor 15 juni a.s. een oefen- rit uitgezet welke geheel over verharde wegen voert en waarbij het accent is ge legd op het K.N.M.V.-reglement. Hoe wel deze rit dus wel enigszins afwijkt van de P.Z.C.-rit kan deze vooral voor beginners van groot belang zijn en is zodoende te beschouwen als oefenrit voor 22 juni a.s. Start en finish zgn bij de „Caisson" te Kapelle-Biezelinge. Het inschrijfbureau, waar later ook de prijsuitreiking zal zijn, is in hotel „De Zwaan" te Kapelle. De eerste rgder-start om half zeven, zodat reeds kan worden ingeschreven vanaf voor Jazy Tussen het ochtend- en middagpro gramma wordt een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar burgemeester mr. Drijber de landdaggangers hoopt te verwelkomen en een exposé zal ge ven over de plannen voor behoud, restauratie en sanering van Middel burg. De Franse hardloper Michel Jazy heeft in het Charlety stadion in Pargs de twee mijl in een nieuwe wereldrecordtijd van 8 minuten en' 29,6 seconde gelopen. Het oude record stond sinds vorig jaar met 8.29.8 op naam van de Amerikaan se atleet Hin Beatty. Promotiewedstrijden tennis Winnaar MLTC I-DOS I tegen Domburg Geheel volgens de verwachtingen wer den de twee Zeeuwse 3e klaskampioenen M.L.T.C- 1 uit Middelburg en D.O.S. 1 uit Vlissingen tegenover elkaar gezet in de promotie-degradatiewedstrijden om een plaats in de 2e klas zuid. De Middelburgers spelen a.s. zondag thuis tegen de Vlissingers en de winnaar komt in een thuiswedstrgd uit tegen Domburg 1, dat o.i. zijn plaats in de 2e klas zal verliezen. De uitslag van de wedstrijd tussen de kampioenen zal be slist niet ver van een 44 gelgkspel blgven. Twee D.O.S.-teams werden kam pioen in de 4e klas zuid. D-O.S. 2 heeft een uitwedstrgd tegen de onbekende te genstander Warande 1 uit Oosterhout en de winnaar van deze match krijgt thuis de degradant uit de 3e klasse, Schelde 1 uit Vlissingen. Vermoedelijk zal Schelde 1 haar 3e-klasschap ver liezen. D.O.S. 3. krijgt het in ieder geval zeer moeilijk. Mochten de Vlissingers de thuiswedstrijd tegen Boemerang 1 uit Kaatsheuvel in winst weten om te zet ten, dan wacht de thuiswedstrgd tegen M.L.T.C. 2 (degradant 3e klas) waar in o.a. de nieuwe Zeeuwse jeugdkampi oen Ad Drost uitkomt. D-O.S. 4, kampioen in een der 5e klas sen Zuid, speelt thuis tegen Schelde 2, een andere 5e-klas kampioen. De win naar van deze wedstrijd speelt thuis te gen de 4e-klas degradant Halve Maan tje 1 u t Goes. De Goesenaren lijken ons favoriet. Aangezien Schoondgke II twee winst punten in mindering zijn gebracht we- f ens hel niet opkomen in een competi- iewedstryd, is Groede II kampioen ge worden van de 3e klas B van het Zeeuw se afdelingsvoetbaL Aanvankelyk zou den belde ploegen een beslissingswed strijd moeten spelen, omdat ze gelijk ge ëindigd waren. In de 3c klas C is voorts een verkeerde uitslag doorgegeven. Graauw-Philippine II was niet 10, maar is 13. Alleen Kruiningen en Oostburg lager Bij de Nutsspaarbank te Middelburg ïs in de maand mei totaal een bedrag van L 1.238.463,35 ingelegd, waardoor het goed aan het eind van deze maand is komen te staan op 20.821.600. Het to taal aantal rekeningen steeg in mei van 15591 tot. 15611. In vergelyking met mei 1962 is deze styging van het tegoed en van de rekeningen aanzienlijk Kleiner, maar het tegoed is in de loop van 1962- 1963 toch ongeveer met 2.000.000 ge stegen en het aantal rekeningen met on geveer 400. Behalve op het bijkantoor Oostburj en het agentschap Kruiningen we re in mei 1963 meer geld ingelegd dan uitbetaald. Op de kantoren in Mid delburg bedroeg de inleg een bedrag van 1.101.313,13 en de terugbeta ling 770.721,74 waardoor het te- foed is komen te staan op een be- rag van 17.556.197,56. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 75, het aantal afbetaalde rekeningen 48. Aan het einde van de maand telde men 13499 rekeningen. Het bijkantoor Maasstraat laat een in leg van 29.111,69 en een terugbetaling van 25.430,73 zien, 12 nieuwe rekenin gen werden ingeschreven en 8 werden afgeschreven. Ook op de zitdag in Oost- kapelle bracht men meer binnen dan dat werd uitbetaald, n.l. 9.780,86 te- gèn 5365; er is hier één nieuwe reke ning geboekt. Het tegoed aan het einde van de maand is op het bijkantoor Oostburg gedaald, lat het verschil tussen inleg en te rugbetaling een negatief getal van 17.833,90 laat zien. Het is hierdoor komen te staan op 3.226.176,07. Ook het aantal rekeningen liep hier terug, n.l. van 2055 tot 2047. Het zelfde gelat voor het agentschap Kruiningen waar het tegoed van 39.364,37 daalde tot 39.226,37. Hier bleef het aantal reke ningen gelijk. Door de scholen is in mei goed gespaard. Door een grotere inleg aan uitbetaling steeg het tegoed met 206,15 tot een bedrag van 60.514,78. Het aantal reke ningen daarentegen daalde in deze maand met 17: er werden 18 rekenin gen afbetaald terwgi 1 nieuwe rekening werd geboekt. Met 1337 rekeningen aan het eind van mei 1863 kan men een teruggang constateren in vergelijking met die maand vorig jaar, toen men 1390 rekeningen telde. België eerste in zeehengelconcours te Westkapelle Op eerste pinksterdag is voor de twee de maal een internationaal zeehengel concours voor kampeerders gehouden op de strandjes achter de Camping Hui- bregtse te Westkapelle. Aan deze wed strijd, die van 's middags vier uur tot half zeven duurde, namen 67 senioren en 12 junioren deel. De beker voor de grootste vis werd ge wonnen door de senior L. Lodewykse uit Ekeren (B.), terwijl de beker voor de kleinste vis bijna vanzelfsprekend naar een junior ging, n.l. Jeannet Min- derhoud uit Middelburg. In de landen- wedstryd Nederland-België-Duit„land was de uitslag: België 703"punten, Ne derland 580 en Duitsland 4 punten. De prijzen werden uitgereikt op de cam ping van de heer Huibregtse. door de "oorzitter Marius Minderhoud. De uitslag van de individuele wed strijd is als volgt: Senioren: 1. L. Lo- dewijks, Ekeren (B.) 260; 2. C. de Ly, Eindhoven 240; 3. C. van Heug- ten, Eindhoven 225; 4. M. de Wever, Antwerpen 170; 5. J. Leemans, Til burg 190; 6. J. Segers, Antwerpen 170 en J. v. d. Mortel, Eindhoven 165. Junioren: 1. J. Zuidweg, Kapelle 130; 2. L Crijns, Tilburg 105 en 3. R. Stip- pe, Antwerpen 10. f Advertentie) WIN 2-PERSOONS 1964 TE INNSBRUCK TER WAARDE VAN f1000.. door mi zo'n sportieve Stokvis-fiets te kopen (reeds v a. 153.50 compleet) met gratis wedstrijd - grammofoonplaatje (10 Innsbruck-reizen en 40 troostprij zen van 50.—). Uw Stokvis-fietsenhandelaar - herken baar aan het groene raambiljet - weet er alles van' "FIETSEN GOES C. Harinck L. Vorststraat 35 MIDDELBURG Fa. N. Th. de Jong Zn., St. Pieterstraat 11 VLISSINGEN Fa. v. d. Hemel, Kleine Markt 9 J. de Voogd, Scheldestraat 15 TERNEUZEN Horlogerie Dingemanse, Axelsestraat 46 OOSTBURG J. v. d. Plassche, Burg. Erasmusstraat 4 Gebouwd voor top-prestaties voor situaties waartegen geen normaal horloge bestand is. Onderstaande specialisten geven u gaarne inlichtingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9