S.E.R. achter hogere uitkeringen krachtens sociale verzekeringswet montana Nazi-vervolgden kunnen nu claims indienen KLANKBORD Akkoord met ontwerp van minister VERHOGINGEN ZULLEN INGAAN PER 1 JUNI EN PER 1 JULI POLITIEKE STORM DOOR DE BEKENTENIS VAN PR0FUM0 <*£*■51 S.E.R. adviseert wijziging van rijtijdenbesluit 25 mensen zullen eind november vertrekken JONGEREN VRIJWILLIGERSPROGRAMMA GAAT NAAR KAMEROEN VRIJDAG 7 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De Sociaal-Economische Baad heeft zich in zijn besloten vergadering van 24 mei verenigd met een hem door de minister van volksgezond heid voorgelegd ontwerp algemene maatregel van bestuur tot ver hoging per 1 juni 1963 van de uitkeringsbedragen krachtens de Alge mene Oudersdomswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, de inte- rimwet Invaliditeitsrentetrekkers en tot verhoging per 1 juli 1963 van de kinderbijslagen krachtens de Algemene Kinderbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de Kinderbijslagwet kleine zelfstandigen. In <lo brief die de minister op 13 mei jl. aan de S.E.R. heeft gezonden by zyn adviesaanvraag staat onder meer dat het Indexcijfer der lonen per 31 mei '63 nog niet bekend was. De in het ontwerp- algemene maatregel van bestuur voor komende bedragen zyn gebaseerd op een geschat indexcijfer der lonen per 31 mei 1963. Geschatte bedragen Volgens de in dit ontwerp voorkomende geschatte bedragen zouden de uitke ringsbedragen krachtens de verschei dene sociale verzekeringswetten als volgt kunnen luiden: Tc rekenen van 1 juni 1963 af: ouder domspensioen voor gehuwden 2436 jper jaar (thans sinds de wijziging by de wet van 25 mei 1962: ƒ2154). Ouderdoms pensioen voor ongehuwden 1566 per jaar (thans 1362). Weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2580 per jaar (thans ƒ2196). Weduwenpensioen voor weduwen zon der kinderen, alsmede voor tijdelijke we- duwenuitkering 1800 per jaar (thans ƒ1512). Wezenpensioen van wezen tot 10 jaar 570 per jaar (nu 486). Wezen pensioen van wezen van 10 tot 16 jaar ƒ852 per jaar (nu 732). Wezenpen sioen van wezen van 16 tot 27 jaar 1116 per jaar (nu ƒ960). 1 n validiteitsrentetrekkers genoemde bedragen zal, volgens het ontwerp, eveneens per 1 juni 1963 ingaan. De geschatte bedragen in het ontwerp luiden: 409S per jaar voor rentetrekkers inge deeld in invalidlteitsklasse A (thans 39243324 per jaar voor rentetrek kers ingedeeld in invaliditeitsklasse B (thans 3188). 2562 per jaar voor ren tetrekkers ingedeeld in invaliditeitsklas se C (thans ƒ2454). zesde kind en elk volgend kind 111,54 (thans ƒ107,64). Voor de kinderbijslagwet voor loontrek kenden en de Kinderbijslagwet voor klei ne zelfstandigen: Voor het eerste kind '67,08 nu (ƒ64,74). Voor het tweede :ind 73,32 (nu 70,20). De Sociaal-Economische Raad heeft te- volksgezondheid aan de raad voorgelegd ontwerp van een algemene maatregel van bestuur waarin algemene regelen over de aanpassing van de kinderbijsla gen aan het indexcijfer van de lonen zijn opgenomen. De raad heeft zich met het ontwerp kun nen verenigen. De inhoud van dit ontwerp van een al gemene maatregel van bestuur is in grote lijnen analoog aan de regelen die zijn neergelegd in de algemene ouder domswet en in de algemene weduwen- en wezenwet over de herziening van de pensioenbedragen krachtens die wetten als gevolg van de wijziging van de loon index. Kinderbijslag Te rekenen van 1 juli 1963 af zouden, volgens de geschatte bedragen in het ontwerp, de nieuwe kinderbyslagbedra- gon kunnen luiden: Voor de Algemene Kinderbijslagwet voor con derde kind 73,32 per kwartaal (thans 70,20), voor een vierde en vijfde kind ƒ99,84 (thans ƒ95,94). Voor een EEN aardige toevallige ontmoe ting met 'n stukje ver verle den bracht mij, met haar auto, naar een plaatsje aan zee, dat mij nauwelijks bij zijn naam bekend was; laat staan dat ik wist dat het. een echt. badplaatsje is. Echte hotels zijn er met; wel pensions en optrekjes in de huizen van de dorpelingen, die zelf graag in 't schuurtje slapen gaan om het zo- merslaatje dat zij uit hun winter verblijven kunnen slaan. En uit gebreide kampeerterreinen. De meneer van een van de drie cafés vertelde dut daar reeds, over enkele weken, honderden tenten zullen komen van duizen den gasten. „De kruideniers en de bakkers verdienen er goud aan, als het maar even redelijk weer is". ..En U zelf t" „Heb ook niet te klagen". Ik noem <lc naam van het plaatsje aan het brede strand in ongerept duingebied niet... Het is veel aar diger als U het zelf ontdekt. Bo vendien wil ik de heer Hilton niet op het spoor zetten. De heer Hil ton is een alleszins energiek per soon, wicn ik de opbrengst van zijn doorzettingsvermogen van harte gaarne gun. Maar hij be hoeft. niet overal zijn grage grijp- handjes naar uit te s'trekken om er, kraaiend van plezier, wéér zo'n kast neer te zetten. Misschien is mijn angst voor hem en voor de verstoring van de liartveroverende primitiviteit van het plaatsje een beetje overdreven, maar ik laat liet maar zo. Trouwens. U behoeft maar van Cadzand tot Den Helder langs de zee te gaan om het te vinden. Het is wel mooi dat het blijkbaar nog kan- Blijkbaar nog kan zonder zonne terrassen en hotelportiers, zonder tourncdos a la dit of dat of halve kip met frieten tegen de spotprijs van f 6,75 in. zonder ander nacht leven dan dat van de natuurlijke duisternis in de 'paar straatjes, over de zee en dc duinen met als enig begeleidend geluid verre van de toeters en de trommen dat van nachtvogels, de wind en de zee. Ik ben er maar een paar uur ge weest, maar genoeg om mij pre cies te kunnen voorstellen hoe het zomerleven er zal zijn. De ge meente heeft voor een badbednjf- je zorg gedragen, dat wel. Er is een rij badhokjes en U kunt er stoelen voor op het strand huren, maar de drie cafés zijn ongerept met hun brede tapkast en-met- spiegels, een biljart en attributen van. de dorpsverenigingen voet balclub, fanfare, gemengd koor en klaverjas gezel schap. Ik heb ze, uit pure nieuwsgierigheid, alle drie bezocht en nioet erkennen dat één ervan onheilspellende tekenen van mondain verval vertoont: er lig gen daar Perzische tapijtjes op tafel en de stoelen zij er minder rcclit-an rccht-uit en fiard dan bij dc andere twee. Er is over dit plaatsje niets anders te zeggen dan dat- 't er is. Het draagt een eigen goed-hollandse naam, maar het behoort tot een uitgebreide landelijke gemeente ivier naam U en mij wèl bekend is. Ilc ivist alleen niet dat er ook een badplaatsje bij behoort. Trouwens: de cafémeneer vertelde dat alle, bijna zestig, voor gasten beschikbare beddenal lang be sproken uitverkocht zijn. Er kan geen kip meer bij. En nu ik het toch over kip heb: er is nog geen frietengelegenheid. Laat meneer Hilton dat maar niet te weten komen. ELIAS Kolenproduktie 8,4 pet. lager In 1962 is de kolenproduktie, die zich gedurende enkele achtereenvolgende ja ren in stijgende lyn heeft bewogen, op verontrustende wyze gedaald met onge veer 8,4 procent. Een van de factoren, die hierbij een rol spelen is een tekort aan personeel, aldus het jaarverslag van het bedrijfschap voor de steenkolenmjjn- industrie. Sedert 1958 is de personeelsbezetting voortdurend gedaald met name doordat het natuurlijk verloop slechts ten dele werd gecompenseerd. Toch is het gelukt de produktiviteit zodanig op te voeren, dat aanvankelijk een geringe vermeer dering der jaarproduktie kan worden bereikt. Hierdoor kon het mijnbedrijf het hoofd bieden aan de" prijsdalingen op de kolenmarkt en zyn afzet op peil houden, zonder dat verzuimdiensten behoefden te worden ingelegd. In de loop van 1961 bleek het moment te zijn aangebroken, waarop, teneinde de produktie te handhaven, voorkomen moest worden, dat de personeelsbezet ting nog verder zou teruglopen. Aange zien op de krappe Nederlandse arbeids markt onvoldoende personeel kon wor den aangetrokken, zagen de ondernemin gen zich genoodzaakt op beperkte schaal buitenlandse arbeiders aan te trekken. De werving van buitenlandse arbeiders, die door verschillende oorzaken slechts langzaam op gang is gekomen, heeft in 1962 niet geleid tot afdoende voorzie ning in het personeelstekort. In 1962 bedroeg de netto steenkolen- produktie 11.573.000 ton het jaar daar voor was het 12.621.000 ton. MINISTER HAD VERHOUDING MET FOTOMODEL Verklaring voor Lagerhuis herroepen De verklaring van de Engelse mi nister van oorlog Profumo, dat liij een verhouding had met het Londense fotomodel Christine Keeler, heeft in Engeland een politieke storm teweeggebracht, die enigszins te vergelijken valt met die ten tijde van de Suez- crisis. Profumo stelde dinsdag ia een brief aan premier Macmillan zyn portefeuille en zyn Lagerhuiszetel beschikbaar. Tevens herriep liy in de brief een on langs in het Lagerhuis afgelegde ver klaring over zyn betrekkingen met mej. Keeler. II jj zei bjj die gelegen heid, dat. in die verhouding niets on betamelijks schooi. Dit was onwaar, zo bekende Profumo. De opschudding, die deze bekentenis heeft verwekt is zo groot, dat de kans voor de conservatieven om de volgende algemene vèrkiezingen te winnen, aanmerkelijk verkleind moet worden geacht. Terugtreden van Pro fumo uit het leabinet en het parle ment komt juist op een tijdstip, dat de conservatieven zich gereedmaken voor hun verkiezingscampagne. Van verschillende zijden werd de laatste tijd de mogelijkheid zeer groot ge noemd, dat de verkiezingen in de herfst van dit jaar zouden worden gehouden. Wellicht is het jongste schandaal een reden voor Macmillan, de verkiezingen tot volgend jaar uit te stellen. tenis, dat hij in een plechtige i soonltfke verklaring in het Lagerhuis over zijn verhouding met Christine Keeler had gelogen. Socialisten, die in de oppositie zyn, zul-| len overigens naar van welinge lichte zijde werd vernomen niet op de verhouding tussen Profumo cn Christine Keeler zelf terugkomen. Wel zijn zij vastbesloten om van Macmillan de verzekering te vragen, dat deze verhouding de veiligheid van het land niet in gevaar heeft gebracht. Direct na zijn terugkeer uit Canada heeft Harold Wilson, leider van de Labourparty, zich telefonisch in ver binding gesteld met ,de premier die momenteel in Schotland met vakan tie is. Macmillan zou hem hebben toegezegd, dat het onderzoek momen teel naar dit aspect van de kwestie gaande is, voor de hervatting van de parlementaire werkzaamheden, op 17 juni, zal zijn voltooid. Profumo heeft in zyn brief aan Mac millan waarin hij zijn in het Lager huis afgelegde verklaring herriep, gezegd dat hij nimmer staatsgehei men heeft prijsgegeven. Van socialistische zyde zal er echter naar alle waarschijnlijkheid de nadruk op worden gelegd, dat de plaatsvervan gend marine-attaché van de Russi sche ambassade Eugene Ivanov, die inmiddels naar Moskou is terugge keerd, eveneens bevriend was met Christine Keeler en Profumo i scheidene malen heeft ontmoet. Gelogen Wat politici, publiek en pers het meest heeft geschokt in deze geruchtma kende affaire is Profumo's beken- Advertentie! nieuwste dress- en weekend-shirts in tricot enkalon, bel-o-fast en sanfor plus poplin. (Advertentie) Nota gecoördineerd energiebeleid in E.E.G.-landen De raad van Nederlandse Werkgevere bonden heeft de minister van economi sche zaken een nota gestuurd, waarin het standpunt is weergegeven van de energiecommissie van de verbonden over het gecoördineerd energiebeleid in de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. De commissie onder schrijft in principe volledig de uiteinde lijke doelstelling: een open gemeen schappelijke energiemarkt. De commissie constateert, dat het tot stand komen van een gemeenschappe lijke energiepolitiek voornamelijk wordt fehinderd door het ontbreken van een uidelijke doelstelling op langere ter mijn. Volgens de commissie dient met verdere studies over de overgangsmaat regelen te worden gewacht tot over de doelstelling voor de eindfase tussen de regeringen overeenstemming is bereikt. Als consequenties van het beginsel noemt de commissie: 1. het geleidelijk beëindigen van overheidsbemoeiing en steun op energiegebied; 2. harmonisatie van concurrentieregels; 3. uitsluitend contingentérihg van invoer zowel voor kolen als voor olie uit landen met staatshandel; 4. mogelijkheid van overheidsmaatregelen bij niet-structu- rele, tijdelijke marktverstoringen, die de produktiecapaciteit dreigen te vernieti gen. Het Wereldgebeuren neerunds QHO°iS Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques enUw keus is gemaakt! Demonstraties in Teheran tegen plannen van de regering voor vrouwen eman cipatie en de verdeling van het groot grondbezit in Perzië hebben tot'zulke ernstige onlusten geleid, dat in de Perzi sche hoofdstad, de staat van beleg is afgekondigd. Er zouden twintig doden te betreuren zijn. De foto toont demonstranten, veelal be horende tot de mohammedaanse Sjia- sékte, met spandoeken, vlaggen en het portret van één van de gearresteerde leiders in het centrum van Teheran. Uitwijzingsbevel tegen Wallace niet onrechtmatig De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. W'itsen ElJas, heeft gistermorgen beslist dat. het uitwijzings bevel can de staat der Nederlanden te gen de 34-jarige Amerikaan C- W. Wal lace niet onrechtmatig kan worden ge noemd Ais gevolg daarvan kan dus de man op transport naar Amerika worden gesteld. Tegen de beslissing heeft Wal lace direct hoger beroep laten aanteke nen. De Amerikaan was door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens handel in ver dovende middelen. De staat beschouwde hem ais ongewenste vreemdeling en be val, nadat in 1962 de straf was uitgeze ten, zijn uitwyzing. Evenwel wacht de Amerikaan in de V.S. een straf, even eens voor handel in narcotica. In ver band hiermee werd gesteld, dat uitwn- zing hier tevens uitlevering betekent, waarom de president van de rechtbank werd gevraagd de uitwijziging niet toe te staan. De president constateerde gistermorgen dat uitwijzing een materie is van over heidsbeleid, waarin door de rechter niet kan worden ingegrepen, tenzij een daad van willekeur of machtsmisbruik aan wezig is. Dit is hier naar het oordeel van de president niet het geval. 0 De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsvoorstel aanvaard dat verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid verplicht stelt voor ski-liften en andere in bergen gebruikte kabelbanen. In een toelichting werd gezegd, dat in de afgelopen twee jaar zeven personen om het leven zijn gekomen en vijfenvijftig gewond bij ongelukken met dergelijke vervoermiddelen. De Sociaal-Economische Raad heeft de staatsecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en wa terstaat geadviseerd het rijtijdenbesluit zo te wyzigen dat, wat het nationale vervoer aangaat, geleidelijk de 51-urige werkweek kan worden verkort en in elk geval op 1 januari 1966 op 48 uur kan worden gesteld. De raad gaat er in zyn advies verder van uit dat het eerste "lid van artikel 9 van het rijtijdenbesluit reeds met ingang van 1 januari 1964 zo wordt gewijzigd dat de werktijd per week maximaal 48 uur zal bedragen berekend over een aan eengesloten tyd van drie weken, waarbij het maximum in een wëek 55 uur mag bedragen. De raad heeft dit advies vastgesteld in z(jn besloten vergadering van 24 mei j.l. MR. VAN THIEL WEER VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft mr. Van Thiel uit de haar aangeboden voordracht be noemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. In dc gisteren gehouden verga dering dezer Kamer heeft mr. Van Thiel het voorzitterschap aanvaard met het uitspreken van een korte redevoering waarin hjj speciaal de leden die voor het eerst, hun intrede in de Kamer gedaan hebben een welkom toeriep. Aangezien het aantal fracties is toege nomen, zal het nodig zijn, vond hij, aat men bij de discussie een wyze zelfbeper king in acht neemt, wil men ze binnen redelijke perken houden. Als binnen afzienbare tijd een nieuw ka binet mocht worden benoemd, zal over de regeringsverklaring gedebateerd kun nen worden. De Kamer hield zich daarna geruime tijd bezig met de benoeming van talrijke commissies. Als tijdstip, waarop aan de ministers mondeling vragen kunnen woe den gesteld, wees de Kamer aan de don derdag aan het begin van de vergade ring; BIJ CENTRAAL AFWIKKELINGSBUREAU V oor schotbetaling in december (Van onze Haagse redactie) Het centraal afwikkelingsbureau Duitse schade-uitkeringen te Am sterdam stelt thans degenen die menen aanspraken te hebben op een uitkering ingevolge de regeling inzake uitkeringen aan nazi-ver volgden in staat hun claims in te dienen. Daartoe is nodig, dat de betrokkenen een speciaal aanmeldingsformulier aan vragen via invulliug en opzending van een strookje, dat te vinden is in een of ficiële publikatie van het ministerie van financiën, die vandaag in alle dag- en weekbladen is opgenomen. De regeling kan eerst in werking treden wanneer het verdrag met Duitsland van kracht- wordt. Verwacht wordt dat dit op 1 augustus het geval zal zijn. De aanmeldingsformulieren zullen wor den geverifieerd met behulp van het Roode Kruis en het ministerie van justi tie. Voor wat de invaliditeit betreft met behulp van de diensten van het departe ment van maatschappelijk werk en de buitengewone pensioenraad. V erhoudingsgetal Aan elke aanvrager wordt een verhou dingsgetal toegekend volgens de hieron der vermelde regels: voor een overlydensgeval een vast ver houdingsgetal van 100; voor invaliditeit een vast verhoudings getal van 50; voor sterilisatie een vast verhoudingsge tal van 50; voor vrijheidsberoving wordt een ver houdingsgetal toegekend gelijk aan het aantal volle weken in gevangenschap doorgebracht (met afronding naar bo ven). Voor sterdragen een verhoudings getal gelijk aan een derde van het aan tal volle weken gedurende welke de verplichting tot ster dragen op de be trokkene heeft gerust (met afronding naar boven). Het totaal voor verdeling beschikbare bedrag (d.m. 125 miljoen of 113 miljoen gulden) wordt onder de aan vragers verdeeld naar gelang van de grootte der aan hen toegekende verhou dingsgetallen. In totaal kan krachtens de regeling aan een aanvrager, die alleen gerech tigd is, geen hoger getal dan 200 worden toegekend. Voor uitkeringen, waarin een aanvrager niet alleen ge rechtigd is, doch met anderen te zamen aanspraken heeft, geldt dit maximum van 200 niet. Twee colleges Bij K-B- zal een raad van advies worden ingesteld, die tot laak zal hebben de minister van financiën te adviseren. In het geval de afwikkeling van de aan vragen wordt vertraagd en de minister reeds wil overgaan tot het uitkeren van een bedrag per eenheid van de verhou dingsgetallen. Ook adviseert de raad over beslissingen inzake het verlenen van voorschotten. Ook is er een college van scheidslieden waarbjj men in beroep kan komen tegen alle beslissingen van het afwikkelingsbureau. De bedoeling is in december te beginnen met het uitbetalen van voorschotten. Dit is echter alleen mogelyk met betrekking tot de claims, die dan zyn geverifieerd en akkoord bevonden. 0 In de archieven van het museum Hermi tage in Leningrad is een schilderij „Boer met kip" ontdekt, dat is geïdentificeerd als een werk van de Nederlandse schilder en Abraham Bloemaert (1564-1051). Het was vergeleken met een ander gesigneerd schilderij van Bloemaert in het. Landbouwinstituut opnieuw op gang brengen Het Nederlandse jongeren vrij- willigersprogramma gaat hulp verlenen in de Afrikaanse repu bliek Kameroen, zo is gisteren in Den Haag vernomen. In Den Haag is positief gereageerd op een desbetreffend verzoek uit Kameroen. Gehoopt wordt dat de Nederlandse ploeg, die uit on geveer 25 mensen zal bestaan, eind november per boot naar Kameroen zal reizen om daar aan dit eerste project van bet jongeren vrijwilligersprogram- ma te gaan werken. Een tiental vrijwilligers zal worden betrokken by het weer op gang bren gen van een landbouwinstituut. op middelbaar niveau te Bamboei in West-Kameroen. Hiervoor zyn onder anderen mensen nodig van verschil lende opleiding op het gebied van de landbouw en veeteelt. bestaat uit liet geven van kort sussen aan de plattelandsbevolking in eenvoudige landbouwkundige tech nieken. Er zal een demonstratiegToep worden samengesteld, die met een vrachtauto langs de dorpen trekt om landbouw^ demonstraties te geven. Er zullen speciale huishoudkundige cursussen voor vrouwen worden ge geven. Ten slotte zullen enkele sport leraren voor bepaalde scholen worden uitgezonden. In augustus zal de opleiding van deze ploeg moeten beginnen. Huisvesting De regering van Kameroen zorgt voor de huisvesting van de vrijwilli gers. Voor het vervoer ter plaatse moeten de vrijwilligere zelf zorgen. Zij zullen vier of vijf jeeps meene men. Ook de vrachtauto voor de land- bouwdemonstratie gaat met de vrij willigers naar Kameroen. 50 mensen Het jongeren vrijwilligersprogramma hoopt dit jaar in totaal vijftig men sen te kunnen uitzenden. Om deze vijftig mensen te kunnen rekruteren heeft men naar schatting vier- tot vijfhonderd aanmeldingen nodig van mensen met een opleiding van ver schillende- aard en verschillend ni veau. De kandidaten dienen de Nederlandse nationaliteit te bezitten, niet ouder dan 35 en niet jonger dan 21 te zijn en bereid te zyn met hel jongeren vrywilligereprogramma een verbinte nis voor ongeveer twee jaar aan te De dansende derwischen De heer Geoffrey Godsell, een redac teur van het Amerikaanse dagblad The Christian Science Monitor, die vier jaar lang door alle landen van het Mid den-Oosten reisde, kwam aan het eind zijn langdurige tocht tot de con clusie, dat Perzië van alle landen die hij bezocht de meeste contrasten te zien gaf. Gedurende zijn gehele verblijf in Perzië werd hij het meest getroffen door de daar heersende tegenstellingen: krot ten grenzen er aan paleizen, verwaar loosde bedelaars strompelen door het stof, dat extravagante Amerikaanse „sleeën" in de straten van Teheran doen opstuiven; op het land zag hij hoe arme boeren nauwelijks konden bestaan van hetgeen hun armzalige stukjes land op brachten, terwijl de grootgrondbezitters met hun rijkdom bijna geen raad wisten. Perzië is een land van zwart-wit-situatie. De middeleeuwse pracht en praal van de moskeeënstad Isfahan contrasteert bij voorbeeld fel met de bouwvallige armen- buurten. Pompeuze pracht en primitieve eenvoud zijn beide karakteristiek voor het Perzisch panorama en religieuze in getogenheid ontmoet men er even zeer als godsdienstige ruzies, die zoals deze week het land soms in een chaos van oproer en revolutie storten. Want Perzië, vanouds bekend als on der meer het land van de „dansende derwischen" kent ook zijn contrasten op geestelijk gebied. De bévolking is voor het grootste deel mohammedaans, maar de mohammedanen zijn er ver deeld in talrijke sekten, wier verdraag zaamheid sterk varieert. Op het platteland heersen de moham medaanse leiders als despoten over de onwetende bevolking. Van de ruim twin- miljoen Perzen is bijna negentig pro cent analfabeet. De religieuze leiders op de dorpen willen dat het liefst zo houden. Zij zijn het wat dat betreft vol komen eens met de grootgrondbezit ters, die in de opkomst van de Perzi sche plattelanderalleen maar een be dreiging zien van hun leefwijze. Tegen deze twee machtige groepen, de mohammedaanse geestelijkheid en de grootgrondbezitters voert sjah Mo hammed Reza momenteel een harde strijd. De sjah heeft al enkele jaren ge leden een landhervormingsprogramma laten opstellen door de regering-Ajnini. Premier Amini, de eerste in dé lange rij van Perzische minister-presidenten, die niet afkomstig was uit de bevoor rechte klasse van gegoede burgers heeft enige tijd zijn best gedaan om in de geest van de sjah hervormingen door te voeren. Maar verleden jaar moest hij zijn pogingen staken. „Zonder geld kan ik 't niet bolwerken", verklaarde de pre mier, die daarmee de kern van Perzië's grote moeilijkheden raakte. Ondanks de revenuën van de olie-industrie heeft Perzië te kampen met een groot ge brek aan geld. De ontwikkeling van het land was daardoor zo achtergebleven, dat een zeer streng beleid noodzake lijk was. Onder premier Amini werd daarmee een begin gemaakt. Maatregelen werden ge nomen om de handelsbalans in even wicht te brengen. Het onderwijs kreeg bijzondere aandacht en wat het land bouwprogramma betreft gaf de sjah zelf het. voorbeeld door een deel van de-kei zerlijke domeinen onder de nietsbezit- tende boeren te verdelen. Ook het bezit' van de landheren werd aangetast. Bepaald werd, dat zij slechts een bepaald aantal hectaren mochten behouden. De rest moest onder de land bouwers worden verdeeld. Premier Amini stond voor een bijna ho peloze taak, toen hij de plannen van de sjah moest uitvoeren. Niet alleen had hij te kampen met een ernstig kastekort, maar tevens ondervond hij grote tegen werking in regeringskring. Kabinets wijzigingen brachten geen oplossing. De grootgrondbezitters vormden een mach tige lobby en de corruptie onder de amb tenaren was zo groot, dat dr. Amini zich openlijk over deze toestanden be klaagde. „Het is geen geheim", zo ver klaarde hij in 1961, „dat misbruik van gouvernementele macht en het gekom- Elotteer van opportunisten en zwende- lars tot een nationale plaag zijn ge worden. Maak een eind aan deze situa tie, schep een zuivere sfeer, waarin eer en eerlijkheid de jeugd tot voorbeeld kan strekken", zo luidde de oproep, die .rentier op het volk deed. Amini sprak echter tevergeefs. Ten slotte gaf hij de strijd op. De opvolger van Amini, premier Asso- dollah Allam, heeft de lijn van zijn voorganger voortgezet. Hij heeft de weerstand van de reactionaire elemen ten in Perzië echter niet kunnen breken. De relletjes van deze week. die de ern stigste waren sedert premier ?.Iossadeoh werd afgezet, zijn volgens Allam goéd georgamseérd door de samenwerkende p"ootgrondbezitters en de mohamme daanse leiders. De minister van justi- titie verklaarde, dat hij bewijzen had, dat de geestelijke leiders, van %vie er enkelen zyn gearresteerd, geld hadden gegeven aan de belhamels De bedoeling was, dat zij ongeregeldheden zouden veroorzaken om het land revolutierijp te maken. De mohammedaanse geestelijkheid speel de dit spel zeer handig. Zij stookten hun volgelingen op onder het mom van een soort „heilige strijd" ter verdediging van de islamietische geloofswaarden en zij lieten het aan de betaalde oproer kraaiers over om de linkse elementen eveneens tot revolutie aan te zetten. Zo ontstond de paradoxale situatie, dat rechtse reactionaire groeperingen de steun kregen van linkse pro-Nasser- rebellen, twee uitersten, die zich tegen de gematigde regering van de sjah keer den. Tot deze linkse ontevredenen be horen vooral de studenten, die nog steeds vol bewondering zijn voor èx- -remier Mossadeqh, de man die inder- ijd de Anglo-Iranian Oil Company naar de (olie)-pypen van Perzië wilde laten dansen, maar die het conflict ten slot te smadelijk verloor. Voorzover thans valt te voorspellen, zal de sjah ook deze strijd waarschijn lijk wel winnen. Hij heeft het (sterke) leger op zijn hand. De onlusten bewij zen wél, dat het land van de „dansen derwischen" voorlopig nog niet hele maal rijp is voor een hervorming, zoals de siah d'e graag wenst. SJAH REZA ,.in onmin met grootgrondbezitters...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5