Hoofdpijn Plan Middelburg-Zuid: ruim 10.000 inwoners Mogelijkheden voor een vliegveldje te Souburg de BILT Nieuwe ambtswoning voor burgemeester Scbr<^dte ALMANAK Trossen Wegen Advies Station neem BRUG IN BRUINISSE: SCHAKEL TUSSEN SCHOUWEN EN RANDSTAD EXAMENS Begrenzing Sociale bouw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 JUNI 1963 Advertentie j CAMERA'S Burgemeester Ter Haar Romeny In de donderdagmiddag: gehouden raadsvergadering te Souburg heeft bur gemeester B. H. G. ter Haar Romeny meegedeeld, dat er zijns inziens goede mogelijkheden zijn om binnen enkele ja ren een vliegveldje op het toekomstige grondgebied van Souburg bij Ritthem te laten krijgen. Dit zou dan volgens de burgemeester een landingsstrip van 88 x 150 meter worden, met daarbij een restaurant. De burgemeester zei over deze zaak contact te hebben gehad met de P.P.D., het E.T-L en de Rijks Lucht vaart Dienst. Ook de industrie toont vol gens hem grote belangstelling. Om de vicieuze cirkel van „wie moet zich ach ter het plan zetten" te doorbreken wil burgemeester Ter Haar Romen.v binnen afzienbare tijd een werkcommissie in het leven roepen. (Advertentie) Voor uw BRIL naar opticien een naam in brillen Ziekenfondsleverancier 8t.-Jacobsstraat 14 - Ylissingen In deze vergadering werd besloten een nieuwe ambtswoning voor de burge meester te bouwen. De raad besloot hier-' voor een krediet van ruim 100.000 be schikbaar te stellen. De bouw werd on derhands opgedragen aan de firma P- de Woif te Souburg voor de prijs van 73.100. Met de aankoop van grond zal een bedrag van 23 310 zijn gemoeid, terwijl een centrale verwarmingsinstal latie op 6000,komt. Over het alge meen konden de raadsleden zich wel met het voorstel verenigen, omdat men overtuigd was van de noodzaak op kor te termijn een burgemeesterswoning te laten bouwen. Het voorstel werd aange nomen met de stem van de heer C. Pot ter (P.v.d.A.) tegen. Noodschoot Zeeuwse Inhoud De man in Terneuzen legde zuch tend de krant neer en keelc zijn vrouw eens aan. „Zit je ergens over te mekerenf", vroeg de vrouw, want dat zag ze aan s mans gezicht natuurlijk di rect. ,flou, piekeren is veel gezegd", sprak hij peinzend, „ik vraag me altijd weer af wat er toch in zo'n enveloppe met inhoud zit, die bij jubilea vaak wordt overhandigd". ,JNou, een inhoud natuurlijk", op perde de vrouw met ontwapenen de eenvoud. ,Maar wat is die inhoua danf Daar gaat het mè nu juist om", ging hij verder. ,flat moet je nu eens aan Gaston vragen. Die was pas veertig jaar bij zijn baas en in de krant stond dat 'ie ook een enveloppe met in houd kreeg". Meneer naar Gaston. Inleidend praatje, in de zin van: nog gefe liciteerd met je jubileum, 'k heb ervan gelezen. En toen kwam de grote vraag eruit: „Zeg Gaston, wat zat er toch in de enveloppe met inhoud die jou toen werd overhandigd f" „Tweehonderd gulden", zei Gaston openhartio. „Tweehonderd gulden voor veer tig jaarflfl" reageerde meneer ongelovig en diep nadenkend liep hij terug naar huis. ,&eg vrouw, begrijp jij daar nou wat van f In die enveloppe met in- houd van Gaston zat maar twee honderd gulden!" „O, vind jij dat niks. Ik wou dat jij eens een enveloppe met twee honderd gulden kreeg". laar reken eens uit, vrouw. Tweehonderd gulden in veertig jaar. Dat i-s vijf gulden per jaar. Onze hond kost. al een tientje per jaar in de belasting, en dat is dan nog maar een hona...!" Voorts werd besloten een houten nood- school te bouwen voor het r k.-lager on derwijs. Het wordt een tweeklassige school, die zal worden opgetrokken aan het nieuwe gedeelte van de Irenestraat- Voor deze school werd een krediet van in totaal 47,820 beschikbaar gesteld. Wat de dekking var. deze uitgave be treft, krijgt de gemeente voor de school een hogere uitkering voor het lager on derwijs. Men zal nu ongeveer 7400 per jaar meer ontvangen, welk bedrag toe reikend zal zijn voor de afschrijvings- en rentelasten. Het ligt in de bedoeling de school bij de aanvang van de nieuwe cursus in gebruik te nemen. De raad besloot voorts tot restauratie van de burgemeesterskamer en tot de aankoop van een nieuw „zitje" voor het gemeentehuis. Tot kleuterleidster aan de tweede openbare kleuterschool werd met ingang van 16 juni a.s. benoemd mejuf frouw C. Swint te Vlissingen. De burgemeester en wethouders en commissie uit de raad zullen op 12 juni a.s. een bezoek brengen aan het in aan bouw zijnde bejaardentehuis te Krab- bendijke en aan de bejaardenwoningen te Oud-Alblas om voor de hulsvesting van bejaarden de beste manier te zoe ken. Bij de rondvraag memoreerde de heer Lorier, dat de burgemeester van Middel burg op het congres van Nederlandse gemeenten had gezegd, dat de dubbel stad nog niet goed haar functie kan uitoefenen omdat Middelburg en Vlissin- Ten nog niet aan elkaar grenzen. „Is lat nu wel de juiste plaats om voor an nexatie te pleiten?" zo vroeg hy zich af. Burgemeester Ter Haar Romeny zei niet in te zien, waarom samenwerking van Souburg met de beide gemeenten niet iets goeds zou kunnen opleveren. „Wij moeten elkaar op de een of andere manier vinden", aldus de burgemeester. Een gloednieuw stukje Deltawerken in Bruinisse vanuit de lucht gezien. De nieuwe brug in het midden van de foto met aan beide zijden sluizen vormt de aansluiting van de Grevelingendam in aanleg met het vasteland van Schouwen-Duiveland. Op de dam "is ruimte voor een vierbaansweg. Rechtsboven in de hoek de nieuwe vissershaven van Bruinisse, daaronder de woning voor de sluiswachter. Verder naar beneden, rechts, twee reserve sluis deuren en de werkhaven van rijkswaterstaat. Een nieuw, egaal stuk land, met glooiingen en dukdalven, omspoeld door het Oosterscheldewater, waar wordt gewerkt aan de verwezenlijking van de verbinding Schouwen met de eilanden van de randstad. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Automatische knipperlichten op onbeveiligde overweg Binnenkort zal by de onbeveiligde over weg aan de spoorlijn Middelburg-Goes de Poelweg te 's-Heer-Hendrikskin- deren een automatische knipperlichtin stallatie in dienst worden gesteld. Op deze spoorwegovergang vonden reeds twee ongevallen met dodelijke afloop plaats. Op deze tekening van de eerste fase van !üan-zuid te Middelburg blijkt duide- ijk hoe de situering van de eerste 1500 woningen die rond 1970 ge reed moeten zijn gedacht is. De zwartgemaakte delen zijn vrijstaan de of aaneengebouwde (tot maxi mum twaalfwoningen, de ruitarce- ring is bedoeld als aaneengebouwde eengezinshuizen, de schuine arcering betekent woonflats van 3 hoog en de verticale arcering met een 10 er tussen in is aangegeven voor de drie torenflats van 10 hoog. Aan de noordzijde van het centraal park zijn 2 trossen van 6 bungalows geprojec teerd- De hoofdverbindingsweg vormt even achter de Spinhuisweg als het ware de nieuwe voortzetting van de Oude Vlissingseweg in de richting van de Schroeweg. Deze weg is rond 2// me ter breed, waarvan 8 meter voor de rijweg. Het gedeelte van het plan tussen de streep-stiplijn dat begint bij de molen zal het eerst gebouwd wor den. Hierin verrijzen tot 1966 onge veer 600 woningen. Aan de noordzqde van het centrale park tegenover de torenflats zijn twee trossen van6 bungalows ge projecteerd, zogenaamde vierkant woningen. Ze zijn ontworpen door de jonge Delftse architect Van der Meer, die er een bekroning van een prijsvraag, uitgeschreven ter gele genheid van het totstandkomen van ae miljoenste woning, mee verwierf. De noordoostlioek van het plan bevat een vry compact opgezette Duurt van sociale woningbouw in drie lagen op onderbouw (garages), visueel verbonden met het park aan de zuidzijde, terwyl de boomgaarden een noordelijke begren zing yormen. De architectonische uit werking van deze circa 300 woningen vereiste bijzondere zorg. De gehele capaciteit van het plan be draagt: 360 flats van 8 tot 10 hoog, 297 flats van 3 hoog, 68 meergezinshuizen, 40 bejaardenwomngen, 407 eengezinshui zen van twee tot twaalf aaneen, 194 eengezinshuizen van twee tot zes aan een, 72 eengezinshuizen van maximum twee aaneen, 45 patiowoningen en 12 bungalows. Verder nog 119 autoboxen, tien winkels en zes terreinen voor bij zondere doeleinden. De hoofdweg door het plan wordt in totaal ruim 24 meter breed. De rij wegbreedte is op 8 meter geprojec teerd, aan weerszijden komen er twee parkeerstroken van 6 en 2^ meter, twee trottoirs van 2 en 1^ meter, en aan één ziide nog een rijweg van 3 meter breed. De andere rijwegen variëren van 4 tot 7 meter breedte. De voornaamste schakel naar de stad wordt het noordelijk deel van de Schroe weg, die verbreed zal worden van 4 tot 8 meter, terwyl in de plaats van de bermsloten aan beide kanten van de weg een trottoir van rond 3 meter aan gelegd wordt. In tegenstelling tot deze vaststaande feiten verkeert het gemeentebestuur mo menteel ten aanzien van de overbrug ging van het kanaal door Walcheren 3og in het ongewisse. Het is immers uidelijk, dat de huidige Stationsbrug die nu al jaren een enorm obstakel vormt voor de gestaag groeiende ver keersstroom in de toekomst een nog groter probleem zou gaan vormen, wanneer de verkeersstroom uit zuid zich naar Middelburg-centrum beweegt. Wellicht weet het stadsbestuur om streeks september a.s. meer, want dan zal de ambtelijke studiecommisise, waar in provinciale- en rijkswaterstaat en de gemeente samen zifting hebben, advies uitbrengen over het onderzoek, dat zij heeft verricht naar mogelyke oplossin gen voor de overbrugging van net ka naal en voor de spoorwegovergang. In deze commissie hebben zitting ir. H. Wieringa en ir. F. J. Sprenger van de rijkswaterstaat, ir. A. Koning van de provinciale waterstaat, architect A. Schut en technisch hoofdambtenaar II. Mindcrhoud vau gemeentewerken Mid delburg. Een afdoende oplossing van het verbin dingsprobleem tussen Nieuwlandseweg en stadscentrum is ongetwijfeld een tun nel onder het Kanaal door Walcheren, maar het gemeentebestuur is van oor deel, dat een dergeUjk plan te duur is. De wens van het stadsbestuur om een viaclüct te bouWèit over de spoorweg, is in dit opzicht eerder te verwezenlijken. 1 In verband niet de verbindings- en uitbreidingsplannen is ook wél eens gesproken over een verplaatsing van het Middelburgse station. In de nabije toekomst is hierop echter nog niet te rekenen. Welis waar zal te zijner tijd in het kader van de vernieuwing van stations, die de N.S. thans doorvoert, wel licht ook een nieuw station in Mid delburg verrijzen, zo verzekerde men ons van de zijde van het N.S.- hoofdkantoor te Utrecht, maar er zal geen verplaatsing of verbou wing van het station plaatsvinden in verband met speciale voorzie ningen voor de verbinding van Zuid naar Middelburg-centrum of voor het verkeer via de toegangs wegen op Walcheren. HET WEER IN EUROPA London, regenbul 25 gr. Brussel, onweer 25 gr. Luxemburg, regenbui 23 gr. Parijs, half bewolkt 24 gr. Nlee, half bewolkt. 19 gr. MUnchen, zwaar bewolkt 23 gr. ZUrieh, zwaar bewolkt 22 gr. Locarno, regen 16 gr. Inssbrüek, zwaar bewolkt 25 gr. Madrid, regenbui 20 gr. Mallorcu zwaar bewolkt 25 gr. VERWACHT... VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met enkele zon nige perioden, maar ook plaatselijk een onweersbul. Overwegend zwakke wind. Dezelfde of Iets hogere middagtempera- turen. STRAND VER WACHTINCi. Luchtdrukverdeling wordt stabiel, waar- by ook vandaag droog en overwegend zonnig strandweer is tc verwachten. Temperatuur in de middag 20 tot 22 graden. Zeewater 14 graden. Vooruit zichten: ook tegen het weekeinde nog een zomers karakter van het juniweer. ZON EN MAAN. 8 juni zon op 4.22 onder 20.56 maan op 21.59 onder 5.20 ZIE HET GROTE NIEUWS VAN BROUWENAAR VAN DE KAMER Langeviele 6-8 - Middelburg op pagina 8 Hoofdagent gedood bij botsing op Tholen BUS MET PENDELAARS RAMDE PERSONENAUTO De 40-jarige hoofdagent van ge meentepolitie A. Hector uit Bergen op Zoom is donderdagavond ge dood bij een autobotsing tussen Tholen en St.-Annaland. De heer P. Hoppenbrouwers, eveneens uit Bergen op Zoom is levensgevaar lijk gewond in het algemeen Bur- gergasthuis te Bergen op Zoom opgenomen. Vier arbeiders uit St.- Annaland en Stavenisse kregen lichte verwondingen. Het ongeval gebeurde omstreeks half zeven op de kruising Bram Groenewege- weg, Paasdijk, Zwarteweg en Engelaars- dijk. Een bus van de firma S. uit Ber gen op Zoom met Thoolse arbeiders, werkzaam in de Rotterdamse haven, boorde zich van rechts in de personen auto van de heer P. H. De personen auto schoot in een sloot en de bestuur der alsmede de hoofdagent, die naast hem zat, werden uit de wagen geslin gerd. De heer Hector werd op slag gedood. De autobus reed aan de overzyde van de weg in een sloot en kwam in een wei land, met de achterwielen nog in de sloot, tot stilstand. De heer H. wilde in zijn personenauto vermoedelijk van de Engelaarsdijk de Zwarteweg in. De bus reed uit de richting Poortvliet naar St.- Annaland. De personenauto werd totaal vernield, de bus kreeg zware schade. De arts A. A. Kugel uit Poortvliet ver leende eerste hulp. De gewonde werd per ambulance vervoerd naar Bergen op Zoom. De overledefte is overgebracht naar Poortvliet. De heer Hector was ge huwd en vader van acht kinderen. Plotseling weg opgelopen: tractor greep kleuter Het tweejarige meisje Mia D. uit Poort vliet is woensdagmiddag toen het plot seling de Paasdykweg opliep door een tractor overreden. Het kind ltreeg geen uitwendige verwondingen, maar werd voor oröerzoek in het Burgergasthuis te Bergen op Zoom opgenomen. Het ongeval gebeurde omstreeks vier uur. Het meisje kwam plotseling de wo ning van haar grootmoeder uitlopen en werd gegrepen door de tractor met aan hangwagen van de gebrs. H. Zij werd door dc wielen van de tractor overre den. De arts A. A. Kugel verleende eer ste hulp. Het kind werd per particuliere auto overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Aan da Technische Hogeschool te Delft slaagde voor vliegtuigbouwkundig in genieur de oud-stadgenoot de heer D. J. v. d. Hoek. Slot van pag. 1 voor te zorgen, dat de architectuur van de stadswijk aan hoog te stellen eisen zal voldoen een bouwpatroon ontwor pen, dat een levendig beeld biedt. Zo is er bijvoorbeeld in rytjes van vier huizen telkens afwisseling geprojec teerd: de twee woningen in net mid den zijn gelijk, de buitenste woningen verschillen in grootte. Vrijwel tegelykertiid met de huizen ver rijzen ook de openbare gebouwen, scho len, winkels en kerken in de stadswijk. De gemeente heeft contacten gelegd niet de Nederlands Hervormde, de Gerefor meerde en de Rooms-Katholieke Kerk, waarvan het stadsbestuur goede ver wachtingen heeft voor de toekomstige samenwerking in zuid. Zo zal er vér- moedeiyk in de beginperiode één kerk of kapel worden gebouwd, waarin alle drie de Kerkgenootschappen hun dien sten houden. In het hart van de stadswijk is een bouwterrein geprojecteerd voor een winkelcentrum. Voorts is er overleg §aande met de schoolbesturen over e bouw van aparte of gecombineer de schoolgebouwen, terwijl de ge meente de stichting Zeeland om ad vies gevraagd heeft voor de bouw van andere wijkcentravoorzieningen als zuigelingen- en consultatiebu reaus. DE EERSTE fase van plan-Zuid wordt begrensd door de Oude Vlissingseweg, de Schroeweg en de Spinhuisweg. De hoofdader van het plan is een weg, die in het zuiden aansluit aan de Oude Vlis singseweg (ongeveer ter hoogte van de Spinhuisweg) en daar als het ware een nieuw vervolg van vormt in de richting van de Schroeweg. Naby deze weg is een centraal park (groene long) gepro jecteerd, dat als centrum gedacht is van de gehele stadswijk. In het structuur plan voor de dubbelstad zyn de stads wijken namelyk aan beide kanten van dit centrale park gecomponeerd. De bestaande boomgaarden ten noor den van het plan zijn vrijwel buiten het plan gelaten. Zij vormen een te waarderen stoffering van de omge ving en zijn bovendien kostbaar. De eerste toegangsweg naar het plan wordt aangelegd in de omgeving van de molen aan de Oude Vlissingseweg, waar een complex van 265 middenstandswo ningen geprojecteerd is. Door het ver schillend karakter van talrijke kleine wooneenheden vraagt de groepering en stoffering hiervan grote zorg. Tegenover dit complex is een wijk met voornamelyk sociale woningbouw ont worpen. De hoofdelementen van deze wijk vormen drie torenflats van 10 hoog opgesteld in L-vorm drie forse woningblokken, en enkele stroken lage bebouwing voor bejaardenwoningen, pa tiowoningen of bungalows. De drie wo ningcomplexen, bijna geheel eengezins huizen, vormen een tegenbeweging tot de hoogbouw en staan daarmee in ruim- telyk verband. Tussen de flats en deze woningen js een centraal gelegen ver zorgend gebied gedacht voor scholen, wykgebouwen enz. De wijk wordt gecompleteerd door een winkelcomplex met een buurtverzorgend karakter, enkele scholen binnen de G- vormige blokken, een waterparty, groen stroken, autoboxen, alsmede parkeer- en speelterreinen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2