PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.V.P.-FRACTIEY00RZITTER DR. DE KORT AANGEWEZEN ALS FORMATEUR Regering in Perzië is de toestand meester Satellietstad Middelburg-Zuid in toekomst met ruim 10.000 inwoners „Kabinet met ruime steun in parlement" Afwisseling Gissingen Per fiets non-stop Nederland door ïn 1970 moeten eerste 1500 huizen gereed zijn Interesse OVERLEDEN PAUS JOANNES BIJGEZET Aanslagen op Spaans en Portugees vliegtuig Arrestatiebevel tegen dr. Globke Busje rijdt in op groep adelborsten WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. vb Walstraat 58-( 2911; Zierikzee: red. Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse numr If1- 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburz: tel. 2395; ed. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.50. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min, 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. me 15 ct. Bureaus: Vllssingen: Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 7 juni 1963 Jongeren helpen Kameroen Pagina 3 In hec vorige maand verschenen rap port van de rijksdienst voor het Na tionale Plan over de recreatieruimten in Nederland wordt gewaarschuwd tegen een willekeurige verlenging van de bou levards in de Nederlandse badplaatsen. In de eerste plaats brengt een boulevard als autoweg vaak een ongewenste schei ding teweeg tussen strand enerzijds en de bijbehorende voorzieningen ander zijds, maar bovendien kan ongelimiteer de verlenging leiden tot het ontstaan van één doorgaande boulevard langs de gehele Nederlandse kust. Daartegen nu wordt in het rapport duidelijk stelling genomen. Het gaat hier om een in Zeeland niei onbekend onderwerp: boule vardvorming. Met het ideale voorbeeld van Vlisslngen voor ogen zijn vele V.V. V-mensen geporteerd voor aanleg van een brede weg langs zee en met name op Walcheren hoort men nog wel eens hier en daar het verlangen uiten naar een fraaie autoweg langs de kust. Men zal dus voor zover men inderdaad denkt aan een boulevard de rijks dienst voor het Nationale Plan in ieder geval tegenover zich vinden, nog afge zien van de technische uitvoerbaarheid van ecu dergelijk project. Het is overi gens interessant kennis te nemen van de overwegingen, die de rijksdienst tot de ze opvatting hebben gebracht- Men pleit daar namelijk voor het behoud van af wisseling aan de kust. Nü bestaat deze variatie nog: er zijn grote badcentra, drukke en minder drukke badplaatsen, men vindt er inten sief bezette badstran- r-""n 3en, maar ook stille I I gedeelten. En nu acht I j^anUlJK I de rijksdienst het een JI gebiedende eis, dat zowel het verschil in karakter van de badplaatsen als de afwisseling van druk ke, rustige en stille strandgedeelten zo veel mogelijk behouden blijven. Uit dit oogpunt dus zou de aanleg van een doorlopende autoweg langs de kust be denkelijke gevolgen hebben. Evenals boulevards bij de badplaatsen behoren dergelijke wegen steeds bij die kustge- deelten waar de door de mens aange brachte ontwikkeling overheerst of bin nenkort de overhand moet gaan krijgen. Waar echter het menselijk ingrijpen minder zijn stempel op het kustgebied drukt en zeker waar de natuur nog het geheel beheerst met haar spel van zand en wind en golven zou een au toweg langs het strand alleen maar sto ren. Een dergelijke weg zou bovendien de gehele kust op de duur dienstbaar maken aan slechts één vorm van strand- beleving, terwijl er juist zovele mogelijk zijn. Daardoor zou een nivellering langs dfc kust beginnen, die onder de schijn van groter rendement in feite het rende ment gevoelig zou verminderen. Wij citeren deze argumentatie met instemming. Uit ervaring weet men hier hoe boeiend een kust kan zijn alleen al dank zij de variatie. In Zee land heeft elke badplaats (nog) zijn ei gen karakter, terwijl ook de kustlijn bij zonder afwisselend is. Zo zijn er ver schillen tussen Schouwen en Walcheren, tussen Walcheren en Zeeuwsoh-Vlaande ren, ja zelfs zijn er opvallende gradaties binnen de luttele kilometers, die de Zeeuws-Vlaamse kust telt. Terecht ves tigt het rapport van de rijksdienst de aandacht op de waarde van deze ver schillen. voor beleidsinstanties inder daad een zaak om ernstig rekening mee te houden, niet alleen als het gaat om autowegen of boulevards. Nivellering dreigt vaak ook op andere wijze. De voorzitter van de K.V.P.-kamer- fractie, dr. De Kort, heeft opdracht gekregen een kabinet te formeren: een regering, die „zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parlement". Daarmee kan de formateur alle kanten 3). Indien bijvoorbeeld de huidige rege- ngscombinatie zou worden voortgezet, komt men op een totaal van tweënne- gentig zetels, in de Tweede Kamer, in dien in de plaats van de V.V.D. de P.v. d.A. zou meedoen, kan de regering hon derdnegentien stemmen verwachten, en zou ter slotte een brede basis uit de bus komen (de huidige combinatie plus de P.v-d.A.), dan kan men od honderdvijf endertig zetels rekenen. Men ziet: elk dezer combinaties kan worden onderge bracht onder het begrip „ruime steun". Dr. De Kort heeft a! laten weten, dat hij zelf ook meent alle richtingen uit te kunnen. Er blijft dus in de komende da gen gelegenheid te over voor gissingen en veronderstellingen. In dit verband koesteren wij vooral in deze zomerse dagen een licht gevoel van meedogen voor de parle- ments- en Haagse redacteuren van di verse Nederlandse dagbladen. Zij kijken elke dag weer opnieuw tegen het le vensgrote brok, dat „kabinetsformatie" heet er vullen er dagelijks plichtsge trouw kolommen over. Vaak echter gaat het om veronderstellingen, die vooral voor insiders interessant zijn, maar die verder door negentig procent van de Ne derlandse dagbladlezers worden overge slagen in het vertrouwen, dat het heus wel in orde komt met de nieuwe rege ring. Het is overigens een geruststellen de gedachte, dat juist dit vertrouwen niet beschaamd zal worden De heren Steve en Theo Wesse ling uit Halfweg broers van de wielrenner Gerurd Wesseling, kampioen van Nederland 1962, zyn vannacht om 3 uur in Half weg gestart voor een amateur- fietstocht van 650 kilometer door de elf provinciën van Nederland. Morgen tussen twaalf en drie uur hopen zij weer in Halfweg terug te zijn. Zij willen deze tocht zon der onderbrekingen afleggen en hopen er 30 tot 35 uur over te doen. De heren Wesseling rijden deze wielermarathon als proef. Het is de bedoeling, als deze slaagt, volgend jaar de inschrij ving te openen voor een toeristen- tocht. De vol'- ende plaatsen worden aan- ?;edaanHalfweg, Purmerend, loorn, Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, Beetsterzwaag, Den Wilp, Noordwolde, Frederiksoord, Mep- pel. Zwolle, Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Mook, 's-Hertogenbosch Tilburg, Breda. Etten, St.-Philips- land, Moerdijk, Dordrecht, Woer den, Mijdrecht, Aalsmeer. Hoofd dorp, Halfweg. DE SPRONG OVER het Kanaal door Walcheren is voor Middelburg werkelijkheid geworden. In de toekomst moet daar het plan-Zuid op gebouwd worden: een satellietstad van drieduizend woningen, waarin meer dan tienduizend mensen komen te wonen. Amper enkele jaren geleden was plan-Zuid nog maar een vaag idee, waarover het stadsbe stuur van Middelburg wellicht tijdens de koffiepauze enkele schuchte re opmerkingen maakte, en dat de meeste burgers als een illusie voor kwam; nu laten de dragiinesmachinisten sinds een week hun grom mende werktuigen grote brokken uit de nog groene akkers en weiden happen. Het is een groots opgezet plan, waarvan de eerste fase voor ziet in de bouw van 1500 woningen. Hoe snel het gemeentebestuur zich de ontwikkeling van deze nieuwe stadswijk heeft gedacht blijkt wel uit het schema, dat ljet voor de realisering heeft opgesteld. De man nen, die thans de grond bouwrijp maken, worden als het ware achter volgd met de eerste paal, die in september door de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de grond gesla gen zal worden. Vanaf april/mei van het volgend jaar moeten dan elke week acht woningen opgeleverd worden, in 1966 moeten de eerste zes honderd woningen gereed zijn en in 1970 hebben b. en w. de realisering van de eerste fase gepland. Vijftienhonderd huizen. Tussen de vijfdui zend en zesduizend inwoners. PARK WORDT „WIJKHART" De sprong over het kanaal betekent een belangrijk feit in de geschiedenis van Middelburg. Ongeveer een week geleden bij de start van het bouwrüp maken van de nieuwe stadswijk getuigde burgemeester mr 1 Drjjber nogmaals van zijn vertrouwen in de ontwikkeling van de stad, alsmede in de toekomst van het Sloegebled. Van het begin van de ontwikkeling van het Sloeproject af zijn de activiteiten van het gemeente bestuur van de Zeeuwse hoofdstad ge richt geweest op het bouwen van wonin gen voor de industrieën, die zich in net Sloe zullen vestigen, en voor de in dustrieën, die merendeels in de vorm Nu er op gerekend wordt, dat volgend jaar de eerste vestiging in het Zuid-, Sloe in gebruik kan worden genomen, is het gemeentebestuur van Middelburg er zich van bewust, dat het bij de ont wikkeling van de eerste fase van plan- Zuid zeker geen tijd over heeft! Om de woningbouw rond het Sloegebied gelijke tred te laten houden heeft het bestuur der stad dus een schema opgesteld, waaraan vorige week begonnen is. Weliswaar betekende dit een geringe achterstand van ongeveer één maand maar b. en w. hopen, dat de „bouw- rijpmakers" die tijd gedeeltelijk kunnen inhalen. Van af het moment, waarop het ge meentebestuur van Middelburg de geïnteresseerden de gelegenheid gaf zich te oriënteren voor 'mogelijkhe den in zuid, bestond er met name van buiten de provincie een grote belangstelling voor dit nieuwe plan. Weliswaar was er aanvankelijk eni ge ongerustheid over de verwerving van gronden, maar uiteindelijk is al les zo gegaan als b. en w. gehoopt hadden: de technische moeilijkheden zijn overwonnen, de gronden liggen gereed en de gegadigden zyn er om woningen te bouwen. In de nu volgende periode van drie jaar waarin dus de eerste 600 woningen gebouwd worden zullen er zoals oe- kend elk jaar 100 vrije sectorwoningen (huur- en koophuizen) volgens een met de Landbank N.V. uitgewerkt plan ge bouwd worden, alsmede elk jaar 100 wo ningwetwoningen, het gehele project van 600 op traditionele wijze in ar beidsbesparende bouw. Zoals bekend mag worden verondersteld, heeft het ge meentebestuur van Middelburg deze bouwmogelijkheden bereikt in samen werking met VEssingen, dat op dezelfde wijze in drie jaar 600 woningen bouwt. se architect w. aangesteld hebben als supervisor over het gehele plan-Zuid teneinde (Zie slot pag. 2 kol. 6) FORMATEUR: „Bewegingsvrijheid om zowel kabinet uit 4 als uit 5 partijen te vormen" Koningin Juliana heeft gisteren de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de K.V.P., dr. W. L. P. M. de Kort, op paleis Soestdijk ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen dat zich verzekerd kóm achten van een ruime steun in het parle ment. Dr. De Kort heeft de koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Naar de mening van dr. De Kort laat de formule van de formatieopdracht hem bewegingsvrijheid om zowel een kabinet uit vier als uit vijf partijen te vormen. Met vijf partijen zijn dan de drie confessionele partijen plus V.V.D. en P.v.d.A. bedoeld, met vier partijen de drie confessionele en V.V.D. of P.v.d.A. Dr. De Kort liet gisteravond weten, dat hij de gehele vrijdag zal besteden aan het bestuderen van dè door prof. Romme verzamelde bouwstenen. Zaterdagmor gen gaat prof. Romme om tien uur op bezoek by dr. De Kort thuis, teneinde de finesses van kennis en ervaring, opge daan in de informatieperiode, over te dragen. De kabinetsformateur is gisteravond na een bespreking met de minister-presi dent, prof. De Quay, naar zyn woning in UIvenhout teruggekeerd. Hij maakte zijn opwachting bij prof. De Quay direct na zyn terugkomst uit Soestdijk om „onderdak" te vragen voor zijn formatie- arbeid in het kabinetsgebouw aan het Plein 1813 in Den Haag. Na een pauze hebben de heren De Kort en De Quay van 's middags vier uur tot half zes ge confereerd. Dit was een algemeen oriën terend gesprek, zo liet dr. De Kort mee delen. De fractieleider van de P.v.d.A„ prof. dr. A. Vondeling, gaf over de formulering van de opdracht onge veer eenzelfde mening te kennen als dr. De Kort. Ook de heer Vondeling meent, dat de formateur nog alle kanten op kan. Prof. Vondeling wees op enkele punten, waar over in de informatieperiode geen over eenstemming is bereikt, met name voor de socialisten op de punten van volks huisvesting en van sociale voorzienin gen, te weten A.O.VV. en kinderbijslag. Drie maanden Prof. Vondeling sprak er zijn bevreem ding over uit, dat de in de Tweede Ka mer gekozen elf ministers en staats secretarissen zich nog niet hebben laten beëdigen. Met name vond hij dit vreemd van de tot liberale fractieleider gekozen minister Toxopeus. Dit zou volgens prof. Vondeling kunnen dniden op een verwachting, dat de for matie wel eens meer dan drie maanden in beslag zou kunnen nemen. De socia listische voorman zei niet te kunnen be vroeden, welke plannen dr. De Kort koestert. Generaal Lemnitzer weer vertrokken De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal L. L. Lemnitzer, is gistermiddag tegen half twee met een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten van het ma rinevliegkamp Valkenburg vertrokken naar Parijs. Luitenant-generaal G. J. Lefèvre de, Montigny, voorzitter van het Nederland-1 se comité verenigde chefs van staven, deed hem op het platform van het vlieg veld uitgeleide in gezelschap van de waarnemende commandant van het ma rinevliegkamp, overste Leeflang. POLITIE EN MILITAIREN SCHIETEN OP IEDEREEN Op het paleis te Soestdijk zijn donderdag enkele vaatjes Holland se nieuice haring aan H.M. de Ko ningin aangeboden. De vorstin aanvaardde het echt Neder landse-geschenk dankbaar. In het bagageruim van een Caravelle- lijntoestel van de Spaanse Luchtvaart- maatschappij Iberia brak gisteren brand uit, kort voordat het vliegtuig van Frankfort naar Barcelona zou vertrek ken. De brand werd ontdekt door per soneel van de luchthaven dat bezig was met het inladen van de bagage. Volgens een woordvoerder van het vlieg tuig was het slechts aan het kordate op treden van deze mannen te danken dat het vuur niet oversloeg naar de pas ge vulde brandstoftanks. Drie kruiers werden met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Toen de brand werd ontdekt, bevonden zich nog geen passagiers aan boord van 't toestel. Op „London Airport" deed zich gisteren een dergelijk geval voor. Daar ontplofte een koffertje dat aan boord zou worden gebracht van een Portugees Caravelle- toestel. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Het vliegtuig vertrok met vijf uur vertraging naar Lissabon en Las Palmas met 68 passagiers. De Russische bioloog Denis Nikitin heeft in grondmonsters nog onbekende organisme ontdekt, veel kleiner dan tot nog toe beken de micro-organismen en in de vorm van pa- raplues, sterren en draden, aldus meldt „Tass". De mogelijkheid zou bestaan dat het voor hot merendeel levende organismen be treft. Aanval op gebouw van Amerika in Caracas Acht in uniform geklede en bewapende leden van het uiterst-linkse Venezolaan se „nationale bevrydingsfront" hebben een aanslag gepleegd op het gebouw van de Amerikaanse militaire missie in Caracas, dat zy in brand hebben ge stoken- De acht communisten begonnen met de vier Venezolaanse wachten, die zich buiten het gebouw bevonden, ie over vallen en onschadelijk te maken. Daar na drongen zij in het gebouw door, zij dwongen de zeven leden van het perso neel der Amerikaanse militaire missie, die zij aantroffen, hun kleden uit te trekken. Daarop staken zij, na in ver schillende vertrekken benzine te hebben gesprenkeld, het gebouw in brand. Het vuur greep snel om zich heen, doch het kon uiteindelijk worden bedwongen. Sinds ruim, een week zijn de mannen van aannemer De Jonge bezig met het bouwrijp maken van het Middelburgse uitbreidingsplan-zuid. Vlak bij de molen aan de Ouac Vlissingseioeg zijn reeds flinke bergen grond uit de akkers en weiden gegraven, terwijl nu inplaats van een landoouwtractor een vrachtauto door de landerijen rijdt om afvoerbui zen naar hun plaats van bestemming te brengen. (Foto P.Z.C.) Paus Joannes XXTTT rust sinds gis teravond 7 uur in de crypte van de Sint Pieter.. Niet voor altijd, want volgens zijn wens zal hij uit eindelijk zijn laatste rustplaats vinden in de Sint-Jan van Latera- nen. In de crypte rust het stoffe lijk overschot recht tegenover dat van paus Pius XII. De drie bejaarde broers en zuster van de overleden paus waren by de byzetting niet aanwezig. Zy hadden Rome al ver laten. Het afscheid van Joannes XXHI is in drukwekkend geworden. Bijna 32 uur lang hadden honderdduizenden langs de baar gedefileerd. Nog was er geen einde aan de ry gekomen toen gistermiddag om 5 uur de deuren van de Sint Pieter gesloten werden. Buiten basiliek Een ongewone plechtigheid volgde nu op verlangen van de overledene. Nog eenmaal werd zyn stoffelijk overschot buiten de basiliek gedragen en aan de opeengepakte menigte op het Sint Pie tersplein getoond. Menigeén kon zijn tranen niet bedwingen. Om zes uur hadden de dragers de baar weer in de Sint Pieter geplaatst, in het midden van het priesterkoor. In een grote kring eromheen stelden zich de geestelijken op en in concen trische cirkels de diplomaten, leden van de curie en andere genodigden. Na de absolutie werd het ljjk gekist. De levensbeschrijving van de overledene werd in een loden koker eveneens in de kist geplaatst, alsmede munten van het pontificaat en een gouden kruisje, dat de paus eens by een antiquair in Instan- boel had gekocht en waaraan hij zeer gehecht was. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar de crypte overge bracht. De Oostdultse procureur-generaal heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen dr. Hans Globke, de Westduitse staats secretaris en rechterhand van bondskan selier Adenauer. Hij wordt verdacht van oorlogsmisdaden. De nu 64-jarige dr. Globke was tot 1945 verbonden aan Hitiers ministerie van binnenlandse zaken. Hij schreef een of ficieel commentaar op rassenwetten. De Westduitse regering verkaart dat dr. Globke op verzoek van de r.-k. kerkelijke overheid op zijn post is gebleven en toekomstige slachtoffers van het regime heeft kunnen waarschuwen.'" Globke is voornemens in oktober in ruste te gaan, ongeveer gelijktijdig met de bondskan selier. Gistermorgen is op de Amersfoortseweg tussen Maarn en Amersfoort een perso- nenbus ingereden op een groep militai ren, die rechts van de weg liep. Een van de militairen, de sergeant der ma riniers J. Stam uit Den Helder (gehuwd, 35 jaar) liep ernstige verwondingen op en is in het militair ziekenhuis „Oog en Al" in Utrecht opgenomen. Hij heeft onder meer een gecompliceer de beenfractuur. Vijf adelborsten kre gen lichte verwondingen. Zij werden overgebracht naar „Oog en Al" of naar het gewestelijk militair hospitaal in Amersfoort. De bestuurder van de per sonenauto is ook gewond. Zijn toestand is niet ernstig. De adelborsten waren op weg naar de schietbaan op de Leusderheide ten zui den van Amersfoort en liepen in twee groepen op het rechter weggedeelte. Het busje wilde de achterste groep passeren terwijl van de andere kant een benzinetankwagen van de koninklij ke landmacht naderde. De bus botste met de linkervoorzijde tegen de tankwa gen en veranderde daardoor van rich ting. Amerikanen bouwen een supersonisch verkeersvliegtuig President Kennedy heeft ïn een rede voering te Colorado Springs meegedeeld, dat hij machtiging heeft gegeven voor de bouw van een prototype van een ver keersvliegtuig dat meer dan tweemaal zo snel kan vliegen als het geluid. Hij verwacht dat tegen het eind van 1970 met de seriebouw kan worden begonnen. Bij relletjes zijn 86 mensen gedood In de Perzische hoofdstad Teheran; was het gistermiddag rustig. Dui zenden soldaten in tanks waren er in geslaagd een einde te maken aan de betogingen tegen de landhervor- mingsplanneu. Officieel werd medegedeeld, dat bij de relletjes 86 mensen om het leven zyn gekomen en 150 gewond. De Perzische veiligheidsraad heeft besloten „zo streng mogelijk" op te treden by de nieuwe rel letjes. Politie en militairen hebben bevel gekregen om op iedereen te schieten. Premier Assadollah Alam, die voorzitter is van de veiligheidsraad, zei dat de ge arresteerde leiders van de religieuze „samenzwering" terecht zullen moeten staan. Zij kunnen ter dood worden ver oordeeld wegens samenzwering tegen de staat. Volgens Alam is de regering de toestand thans meester Gistermorgen braken in Teheran op nieuw onlusten uit. Militairen open den direct het vuur om de betogers te verdrijven. Tegen de middag wa ren ze daarin geslaagd. Ook in de zuidelijke stad Sjiraz werd gisteren gevochten. Voor deze plaats werd eveneens de staat van beleg afgekondigd. Volgens een re geringswoordvoerder hadden „reac tionaire agitators" gebouwen aangeval len, auto's vernield en ruiten ingegooid. Hij verklaarde, dat de moeilijkheden in Sjiraz waren begonnen na de arrestatie van zes religieuze leiders, die tot verzet tegen de regering hadden aangespoord. Functionarissen van de Perzische veilig heidsdienst verklaarden gisteren, dat het feit, dat de ongeregeldheden zich van Teheran naar de provincie hebben ver plaatst wyst op een goed georganiseerde samenzwering tegen de regering. In september eerste Vanaf april-mei paal grond in 8 huizen per week

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1