NIEUWE KAMERS BEGONNEN MET HUN WERKZAAMHEDEN Mr. Van Thiel eerste op nominatie voor voorzitterschap van de Tweede Kamer VenhcuSe. Meiregen... zacht als een liefkozing CHEMISCHE INDUSTRIE WIL EEN BETERE PERSONEELSOPLEIDING W.E.U.-PARLEMENT ZOEKT NAAR UITWEG IN EUROPESE IMPASSE Formateur wacht moeilijke taak m§YEojf beugelbier M ONJUISTE HOUDING VAN OVERHEID JEGENS DE DAGBLADEN DONDERDAG 6 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a BUITENGEWONE ZITTING STATEN-GENERAAL GEOPEND (Van onze parlementaire redacteur) In een uiterst korte bijeenkomst van de beide Kamers der Staten- Generaal gezamenlijk, gehouden in de Ridderzaal in Den Haag, heeft de minister van binnenlandse zaken, daartoe gemachtigd door de koningin, gisteren de buitengewone zitting van de Staten-Generaal, die tot september duurt, geopend. Minister Toxopeus deed dat in een speechje van slechts enkele regels. De vergadering stond onder voor zitterschap van de president der Eerste Kamer mr. Jonkman. De nieuw gekozen Tweede Kanier heeft gisteren tevens hear eerste openbare ver gadering gehouden. Men miste veel ver trouwde gezichten bijna een derde deel van de leden der „oude" Kamer is niet teruggekeerd en de nieuwelingen zaten wat onwennig in hun bankje. Paus herdacht De voorzitter mr. Van Thiel herdacht paus Joannes, in een korte rede, die door allen staande werd aangehoord. Mr. Van Thiel herdacht de overleden paus onder meer met de volgende woor den: „Indien ooit een paus bij zijn ster ven terecht in deze Kamer wordt her dacht, dan is dat naar mijn mening ze ker zo bij het sterven van paus Joannes XXIII. Zijn pontificaat werd immers zeer in het bijzonder gekenmerkt door zijn onvermoeid streven naar de ver wezenlijking van twee grote idealen die wij allen voorstaan, christenen zowel als niet-christenen, gelovigen zowel als niet- gelovigen. bewoners van welk land ter wereld ook. Wij allen waren toch bij voortduring getuigen van zijn grote ijver voor de sociale gerechtigheid en zijn niet afla tend vechten voor de vrede en voor de toenadering der volkeren. Twee encyclieken van paus Joannes, „Mater et magistra" en „Pacem in ter- ris" blijven dan ook in deze wereld grote monumenten te zijner nagedachtenis, meesterwerken niet alleen gelezen, be studeerd en gewaardeerd in de besloten kring van katholieken maar ver daar buiten ook aangehaald als maatgevende richtlenen. Wy herdenken paus Joannes met grote dankbaarheid als een der grootsten van de wereldgeschiedenis der laatste jaren" aldus mr. Van Thiel. Advies over de problemen van mijnindustrie De minister van economische zaken heeft Eirof. mr. N. E. H. van Esveld, hoog- eraar aan de Nederlandse economische hogeschool in Rotterdam, prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de katho lieke economische hogeschool te Tilburg en dr. VV. Drees jr„ directeur der rijks begroting, verzocht advies uit te bren gen omtrent de specifieke problemen van de Nederlandse mijnindustrie. Gis termorgen heeft de minister deze advies commissie geïnstalleerd. De opdracht van de adviescommissie luidt: „bestudering van de specifieke problemen, waarvoor de Nederlandse ko lenmijnindustrie, zowel in economisch als in sociaal opzicht staat, en ge let op de Nederlandse sociale en eco nomische situatie het analyseren van eventueel in verband hiermede te ne men maatregelen, daarbij te betrekken de door de mijnindustrieraad gedane voorstellen". zacht-bros beschuit Installatie Nadat prof. Versteeg van de A.R.P. namens de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de leden het zeer uitvoerige proces-verbaal van de commissie had voorgelezen er was een lange beschouwing in opgenomen over het werk van de stembureaus, over hun fouten en tekortkomingen en over klachten van kiezers legden 136 leden in handen van de voorzitter de drie by de grond wet voorgeschreven eden of ver klaringen en beloften af. Niet aanwezig van de 150 leden waren de heren Abma en Kodde van de S.G.P., de heer Janssen van de K.V.P. en de ministers en staatssecretarissen, die tot lid van de Tweede Kamer zyn benoemd. De voorzitter mr. Van Thiel had al eer der de vereiste eden in handen van de koningin afgelegd. Nominatie Op de nominatie voor het voorzitter schap plaatste de Kamer als nummer één mr. Van Thiel van de K.V.P. met 130 van de 137 uitgebrachte stemmen. Als nummer twee de heer Bommer van de P.v.d.A. met 129 van de 133 uit gebrachte stemmen en als nummer drie mevrouw mr. Stoffels-van Haaften van de V.V.D. met 121 van de 134 uitge brachte stemmen. De voordracht is des middags om half zes door een achttal leden aan de konin gin aangeboden. WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN. U houdt van uw kleren; U wilt ze mooi en fris houden. En ook uw lakens, ser vetten, handdoeken... al uw textiel wilt U echt schoon en soepel hebben. Regen water is ideaal voor de was. Het koes tert de stof, ook de allerfijnste weefsels. Maar wie kan tegenwoordig nog regen water verzamelen Maar dat hoeft niet meer. Het nieuwe Castella Actief Blauw maakt meiregen- zacht water van het hardste leidingwa ter. Er zit een ontharder in, Anücal-3, die al die bodemzouten als het ware ont wapent. Zo komt het dat Castella Actief Blauw ook werkelijk actief wast. Zo komt het dat het sop diep in kan wer ken, diep maar koesterend: U voelt het aan de weldadige zachtheid en plooi baarheid, U ziet het aan de helderheid van uw schone was. BEDRIJFSLEVEN MOET BIJSPRINGEN „Opleiden aan J,9 99 meer l.t.s. en In zijn jaarrede tijdens de gisteren te Enschede gehouden vergadering van de „Vereniging Nederlandse Chemische Industrie" (V.N.C.I.) verklaarde de voorzitter, de heer D. de Jong, dat de resultaten in 1962 wezen op een lanzame kente ring. „Het zou, zo zei hij, niet moeilijk zyn een reeks uiterst belangrijke produkten op te noemen, waarvan de fabricage de af schrijvingen niet of nauwelijks kon goed maken, vooral in de petro-chemische sector. Daarnaast heeft de fabricage van verschillende basis-produkten de grens van de rentabiliteit bereikt. In beide ge vallen is dit een gevolg van, laat ons ho pen tijdelijke, ovcrproduktie". Hoewel nog niet bekend is tot welke prijs de chemische industrie het aardgas zal kunnen afnemen, stelde de spreker vast dat veel koopmanschap en ervaring nodig zullen zijn, terwijl grote voorzich tigheid geboden blijft. Immers, de voor naamste vraag welke produkten met aardgas lonend gefabriceerd kunnen worden is nog niet geheel en al beant woord. Opleiding MINISTER HEATH STEUNT POGINGEN Fransen tonen zich In het begin van zyn rede besteedde de heer De Jong uitvoerig aandacht aan het verschil in belangstelling voor de opleidingen voor de chemi sche industrie bij de overheid en het bedrijfsleven. De overheid neemt de kosten voor het nijverheidsonderwijs (h.t.s., u.t.s. l.t.s.) pas dan voor haar rekening, nadat het bedrijfsleven de behoefte daaraan heeft kenbaar gemaakt. Het bedrijfsle ven zal waar nodig moeten bijspringen met noodgebouwen en het beschikbaar stellen van machines en leerkrachten. „Door actief op te treden kunnen wjj «ie overheid overtuigen van de nood zaak tot steun aan bepaalde opleidin gen" zo meende hy. Spreker hield een vurig pleidooi voor een gezamenlijke aanpak van deze kwestie per streek, waarbjj hij er de nadruk op legde, dat de directies zich hiermee persoonlyk moeten bezighouden. Van de 26 h.t.s.-en z(jn er slechts 6 met een chemische opleiding. Er is een u.t.s., en er zyn vier l.t.s.-en met een chemi sche opleiding, terwijl een dergelijke op leiding aan minstens 22 l.t.s.-en verbon den zou moeten zijn. niet enthousiast Het parlement van de Westeuro- pese Unie heeft gisteren in Pa rijs gezocht naar wegen om de kwestie van de Europese een wording uit de impasse te halen, waarin zij is geraakt bij het poli tieke samenspel in de Westeuro- pese Unie, de defensieorganlsa- Vader ontslagen na schieten van zoon Een schietincident te Culemborg is aan leiding geworden tot het ontslag uit po litiedienst van de 55-jarlge hoofdagent O. uit Culemborg. Dit deelde de burgemeester van Culem borg, de heer H. A. J. M. van Konings- bruggen, als hoofd van de Culemborgse „—.„J zoon e hoofdagent met een uit Duitsland meegenomen revolver in de tuin van ouderlijk huis op een kolenkist aan schieten. Een kogel ketste en kwam via het raam terecht in de woonkamer van de Culemborgse gemeente-ontvangei Wiggelinkhuizen. De hoofdagent, die op de hoogte zou zijn van het ongeoorloofd tt gjj| i op dal Na een eerste onderzoek door de Cu lemborgse gemeentepolitie heeft de bur gemeester ae zaak overgedragen aan de rijksrecherche. De recherche heeft hier over een rapport uitgebracht, hetgeen voor de burgemeester van Culemborg aanleiding was het dienstverband van hoofdagent O. na 1 augustus 1963 niet meer te verlengen. tie van de zes landen der Euro pese gemeenschappen en Enge land binnen de N.A.V.O. Edward Heath, de Britse minister van Europese zaken, heeft zich in begin sel achter dit streven geschaard. Hjj wees onder meer op de goede erva ringen, die men tot begin van vorig jaar met politiek overleg in de VVesteuropese Unie had opgedaan. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken Habib-Deloncle kwam echter namens zijn regering verkla ren. dat Frankrijk in de ministerraad van deze organisatie geen zaken wil behandelen, die buiten het zuivere kader van de W.E.U. vallen. Contacten Uitgangspunt van het debat waren rap porten van de politieke commissie van de assemblee, waarin enerzijds gevraagd wordt om het organiseren van contacten tussen Engeland en de landen van de E.E.G. en anderzijds om uitbreiding van het Frans-Duitse verdrag voor politieke en militaire samenwerking tot alle W.E.U.-lan- den, Bij dit laatste rapport is een compleet ontwerp-verdrag gevoegd, dat voor ziet in twee topconferenties per jaar, en vier conferenties van de ministers van buitenlandse zaken, terwijl de stafchefs zesmaal per jaar zouden moeten vergaderen. Voorts zou een Europese politieke com missie van elf man gevormd moeten worden om deze bijeenkomsten voor te bereiden en toe te zien op de uil voering der genomen besluiten. Woensdag is op de Ginkelse heide het traditionele jaarlijkse schaapscheerders- feest gehouden. De vachtdragers werden et de handop oud-Veluwse wijze, van un warme pak verlost, onder het be langstellend oog van de vele toeschou wers. Slot van pag. 1 lijk bezwaar kunnen opleveren. Zij be treffen de speculatie in onroerend goed, de woningbouw en de sociale zekerheid. Woningbouw Ten aanzien van de woningbouw acht de P.v.d.A. het nodig het aantal ge subsidieerde woningen op te voeren tot 70.000 op een totaal aantal van minstens 90.000 per jaar te bouwen woningen. Voorts is zij voorstander van matiging van de tendens tot subsidieverlaging bij verhoging van de huren. Op het punt van de televisie gaat de P.v.d.A. akkoord met een overgangs periode. Als de commissie-Scholten geen concrete oplossing zou bieden, dan kan men zich verenigen met een pacificatie commissie, zij het dat de socialisten die pacificatiecommissie enige richtlijnen zouden willen meegeven. Uit de antwoorden, die dr. De Kort van de K.V.P. aan prof. Romme heeft gege ven, blijkt, dat hij overwegende bezwa ren heeft tegen wat de P.v.d.A. ten aan zien van de televisie voorstelt en met name tegen de voorwaarden die een pa- cificatiecommissie in acht zou moeten nemen. Premiebouw Op het gebied van de woningbouw kan dr. De Kort akkoord gaan met het oefe nen van een sterke aandrang tot uitbrei ding van het aantal premiewoningen tot 25.000. Hij zou dat wel in een regerings program opgenomen willen zien, maar dat wil niet zeggen, dat een aantal van 20.000 premiewoningen voor de K.VP. een breekpunt zou zyn. De liberale fractieleider mr. Toxopeus kan akkoord gaan met de regel, dat er pas ruimte voor belastingsverlaging be staat, als de styging van de overheids uitgaven ten achter blyft by de styging van het nationale inkomen als er dus voldoende ruimte voor bestaat, uit welke ruimte ook nog enkele andere voorzie ningen gefinancieerd zullen moeten wor den. Wel wenst hij, dat in het hoofdstuk financiën alsnog tot uitdrukkilng wordt gebracht het streven naar een structu rele belastingverlaging. Voor de V.V.D. is dat een essentieel punt. f Advertentie) Het Wereldgebeuren mien o lekker vers-zo heerlijk handig Jhalvc-liter flessen voor f. 1.50. Televisie Mr. Toxopeus kan zich ten aanzien van de televisie verenigen met het voorstel van dr. De Kort van de K.V.P.: aanvaar ding van een overgangstijd, waarin een pacificatiecommissie naar een oplossing zal zoeken. Wat de toekomst betreft, wensen de liberalen de televisiezaak echter als een zogenaamd vrije kwestie te beschouwen. Op het punt van de woningbouw heeft de V.V.D. haar bezwaren laten vallen, hoewel zij zich steeds een sterke voor stander heeft getoond van de uitbreiding van de particuliere bouw. Jaarverslag N.D.P. Oplossing mogelijk door wijziging van beleid lil de gisteren gehouden algemene ledenvergadering van de Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers zijn drie nieuwe bestuursleden ge kozen: 1. drs. A. A. V. Tummers, directeur van de Gelderlander Pers, 2. J. Groenewegen, directeur van de N.V. Dagblad De Rotter dammer, 3. F. vans de Velde jr., di recteur van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. In het jaarverslag over 1962 van de ver eniging vestigt het bestuur de aandacht op een aantal omstandigheden van eco nomische aard, die op lange termijn ge- ANTWOORD. De dag nadat premier Macmillan heftig bekritiseerd was door het modevaktjjdschrift „Tailor and Cut ter". omdat hij „excentrieke kledij" draagt en werkelijk niet weet dat een heer meerdere pantalons moet bezitten en zich niet op het standpunt kan stel len „als de oude rafelig is koop ik wel een nieuwe", is de premier in een rafe lige, verstelde pantalon op een golfbaan bulten Londen verschenen voor een ge zellig spelletje met enkele vrienden. Jany Bron verlaat de „Ramblers" Jnny Bron, de zangeres van de „Ram blero", gaat het ensemble per 1 sep tember verlaten. Ze wordt opgevolgd door de achttienjarige Greece Mona uit Geldermalsen. Greetje is enkele weken geleden de nieu we partner geworden van Zus Sel- vera. De twee contracten kan ze ver enigen. Jany Bron gaat weg bij de „Ramblers", omdat de stijl van het orkest drastisch aan het veranderen Is. Theo Uden Masman specialiseert zich op op teenermuziek. Het ensemble „The Lords" en de teenagerzanger Rob de Nijs zyn reeds enige tijd vaste gasten in de „Ramblers"-programma's. Jany Bron blijft wel voor de V.A.R.A. zin gen, maar dan bij orkesten die mu ziek maken voor de middelbare leef tijdsklasse. varen in zich bergen voor de Nederland se dagbladpers en vooral voor de diffe rentiatie in de door de pers te geven voorlichting. Het bestuur van de Vereniging De derlandse Dagbladpers bracht haar jaarverslag over 1962 uit. Het vestigt in dat verslag de aandacht op een aantal omstandigheden van economische aard, welke op lange termijn gevaren in zich bergen voor de Nederlandse dagblad pers en vooral voor de differentiatie in de door de pers te geven voorlichting. Het bestuur wjjst erop, dat de kosten- tygingen van de afgelopen jaren zich n de toekomst waarschijnlijk in ver sterkte mate zullen voortzetten. In het "rijf heeft men zelfs rekening met extra verhoogde kosten v van de noodzaak om de re dactionele voorlichting voortdurend uit te breiden en aan te passen aan de ont wikkelingen, de noodzaak van de steeds verdergaande specialisatie in de voor lichting en tenslotte door de gevolgen van de vrije zaterdag. Voor het opvangen van deze kosten stijgingen is het dagbladbedrijf aange wezen op zyn twee bronnen van in komsten, die uit advertenties en die uit abonnementen. Het te lage niveau van de abonnementsprijzen in ons land, mede is ontstaan door de voortdure te grote druk van de overheid op deze prijzen, heeft tot gevolg dat het da bladbedrijf in hoge mate afhankelijk van de conjunctuur (in 1962 verkregen de dagbladen, ondanks de verhoging van de abonnementsprijzen in dat jaar, hun inkomsten voor 65.6 pet. uit adver tenties) en daardoor extra gevoelig is voor de concurrentie van een nieuw, be langrijk reclame-medium als de televi sie. Het bestuur van de Nederlandse Dag bladpers meent, dat de Nederlandse overneid jegens de pers geen juiste hou ding aanneemt. De staatssecretaris van economische zaken onderschat, volgens haar de ernstige gevolgen van de tele visiereclame voor de dagbladen. Wat het advertentiewezen betreft is er, aldus het verslag, nog steeds de dreiging van overheidsingrijpen. De overheidspolitiek ten opzichte van de abonnementsprij zen. heeft ertoe geleid dat deze zich op een te laag niveau bevinden en dat een gezamenlijke besluitvorming over de abonnementsprijzen niet mogelijk is. De overheid staat afwijzend tegenover eventuele doorberekening van de extra kosten, die de invoering van de vijf daagse werkweek in ons land voor de dagbladen heeft veroorzaakt. Voorts meent het bestuur, dat de houding van de overheid ten opzichte van de E.G.G. invoerrechten en -contingenten voor krantenpapier weinig welwillend is. Het bestuur stelt, dat hiervoor slechts een oplossing kan worden gevonden, namelijk een wijziging in het overheids beleid, waarbij niet uitsluitend econo mische overwegingen, doch vooral ook inzichten omtrent de maatschappelijke betekenis van de pers en de door haar te geven voorlichting een rol behoren te spelen. Na een strijd van twee jaar heeft Eva Mars overwonnen: de vrou welijke soldaten in Israël hebben de strijd tegen de legerautoritei- ten gewonnen en zijn eindelijk van de baretten die zij schert senderwijze ommelettennoem den af. Onpraktisch en onmo dieus" was het vernietigende oor deel ovér de baret, die nu vervan gen zal worden door een mutsje van het type dat ook door vlieg tuig-stewardessen wordt gedragen. Advertentie RESEARCHCENTRUM VOOR DAGBLADTECHNIEK IN NEDERLAND De Vereniging de Nederlandse Dagblad pers heeft zich in haar gisteren in Am sterdam gehouden jaarvergadering uit gesproken voor het voorstel der Inter nationale Organisatie van Dagbladuit gevers (F.I.E.G.) om een documentatïe- èn researchcentrum voor de dagblad techniek te stichten. Het is de bedoeling dat dit centrum in ons land zal worden gevestigd. De staatsdrukkerij wil in haar nieuwe ge bouw in Den Haag het centrum voorlo pig voor enkele jaren onderdak verle nen. De N.D.P. was de eerste landelijke organisatie, die zich over het voorstel van de F.I.E.J. heeft uitgesproken. De F.E.E.J.. zelf heeft zich op haar onlangs te Londen gehouden vergadering nog niet definitief over het plan uitgespro ken in afwachting van de beslissingen daarover door de aangesloten nationale organisaties van dagbladuitgevers- Het doel van dit centrum, dat volgens het voorstel de naam van F- I. E. J. Newspaper Technical Institute zou kun nen dragen, zal zijn: bevordering van de kennis en verbetering der metho den van de grafisch-technische produk- tie van kranten, mede door samenwer king tussen dagbladconcerns. Het in stituut zal dit trachten te bereiken door middel van de te zijner beschikking staande hulpbronnen. Pyromaan in Breda aangehouden De Bredase recherche is er in geslaagd binnen 24 uur na de zware brand in het Mastbos de aanstichter ervan te arres teren. Aangehouden is de 21-jarige dase kappersbediende A. C. V. M„ behalve het aansteken van de brand van dinsdag ook bekende, dat hij vorige week donderdag de bijtijds gebluste brandjes, eveneens in het Mastbos, had aangestoken. Toen al vermoedde de Bredase recherche dat er een pyromaan aan het werk was geweest. Dié verdenking werd groter toen ook vrijdag op verschillende plaat sen in het Maotbos kleine branden uit braken. Prins Rainier weer naar Monaco Na een privébezoek van 3 dagen aan ons land is prins Rainier gisterochtend naar Monaco teruggekeerd. Vergezeld van de heer Caruso, die kapitein zal worden van het in Groningen bestelde jacht „Albecaro", en van zijn particulier secretaris Pierre Rey, stapte hij in het Caravellelijntoestel van Finnair en vloog daarin naar Parijs. Onder de schuilnaam comte De Roche- mont is de prins er in geslaagd zich vrij wel onopgemerkt door het publiek in ons land te bewegen. Hij verbleef in het Hiltonhotel erf bracht op tweede pink sterdag een bezoek aan zyn in aanbouw zijnde jacht in Groningen, 's Avonds wandelde hij door de Leidsestraat in Amsterdam en bezocht een nachtclub, waar niemand hem herkende. Op Schiphol deed de heer Alfred Hei ne lten, met wie de prins persoonlijk be vriend is, hem uitgeleide. Voodoogevecht President „Papa Doc" Duvalier van Haïti heeft deze week een overwin ning behaald. Amerika heeft namelijk zijn troepen uit de omgeving van Haïti teruggetrokken en tegelijk bekendge maakt, dat de betrekkingen, die na het incident tussen Port au Prince en Santo Domingo vorige maand, waren opge schort, zullen worden hersteld. Een week geleden riep president Kennedy plotse- jng zijn ambassadeur uit de Haïtiaanse hoofdstad, Raymond Thurston, voor overleg naar Washington. De heer Thur ston begon direct zijn koffer te pak ken. Letterlijk niets liet hij in zijn ambtswoning achter en daardoor ging in Port au Prince al spoedig het gerucht, dat hij niet van plan was terug te ko men. Bovendien bewogen zich vorige week in de baai van Gonaive, net even buiten de territoriale wateren van pre sident Duvaliers negerrepubliek, een aantal schepen van Amerika's „Caraï- bische" vloot met aan boord enkele dui zenden mariniers. Tezelfder tijd waren besprekingen aan de gang tussen verte genwoordigers van de Verenigde Sta ten en van de Zuidamerikaanse landen, welke zijn aangesloten bij de O.A.S. Amerika vroeg zijn O.A.S.-partners steun voor zijn optreden tegen het cor rupte en dictatoriale regime in Haïti. Het zag er dus niet goed uit voor pre sident Duvalier, die daarbij ook nog steeds rekening te houden had met de vijandige houding van zijn buurland, de Dominicaanse Republiek, ook al had dit land al eerder zijn troepen van de gren zen met Haïti teruggetrokken. Boven dien was de toestand in Haïti zelf zo explosief, dat „Papa Doe" zich niet op straat kon begeven zonder een klein legertje op de been te brengen voor zijn bescherming. Deze situatie is door het besluit van president Kennedy van de ene dag op de andere totaal veranderd. De drei ging van een Amerikaans ingrijpen is met de schepen voor de HaïtiaanBe kust verdwenen. Een actie van de O.A.S.-landen is thans zeer onwaar schijnlijk, evenals een aanval van de Dominicaanse Republiek. En hoewel in Port au Prince nog steeds niet de pa radijsachtige sfeer van vroeger is terug gekeerd, behoeft „Papa Doe" toch niet meer zó bang te zijn voor een revolu tie, want het wegvallen van de morele steun der Verenigde Staten heeft op de tegenstanders van het regime duidelijk een teleurstellende uitwerking gehad. Nog hoort men bijna iedere nacht in Port au Prince het geratel van geweer vuur, maar dat komt omdat de „Tonton Macoute", de speciale lijfwacht van de president, die zich graag aan machts misbruik te buiten gaat, de tijd pleegt te korten met op schimmen te schieten. Haïti is per slot van rekening het land van de Voodoo en de bijgelovige angst van de Haïtinegers speelt ook „Papa Doc's" lijfwacht wel eens parten. Dat wil niet zeggen, dat er nooit raak wordt geschoten. De noodtoestand is nog steeds van kracht in de hoofdstad en het regime houdt er de wind onder door regelmatig invallen te doen bij vermoe de tegenstanders, en daarbij vallen, naar men in Port au Prince zegt, vaak slacht offers. Ook zonder avondklok waagt niemand zich daarom 's avonds in het duister op straat. Men durft elkaar niet meer te bezoeken en wanneer er schoten vallen vraagt ieder zich angstig af, wie nu weer het slachtoffer werd. Die angst heerst vooral bij de lichtgekleurde in tellectuelen, die zich het Franse bloed in hun aderen zeer bewust zijn. Deze afstammelingen van de vroegere Fran se kolonisten, nemen over het algemeen leidende posities in- het zakenleven in, en zij hebben nooit goed kunnen op schieten met hun donkere broeders, die rechtstreeks afstammen van de slaven, wier opstand in de vorige eeuw op bloe dige wijze een einde maakte aan het Franse bewind op Haïti. Alleen door hun grotere ontwikkeling konden de mulatten zich handhaven in een land waar negentig procent der bevolking tot het puur-zwarte ras behoort. Hoewel de situatie voor „Papa Doe" thans aanzienlijk is verbeterd, ia het gevaar, dat hij van zijn macht zal worden beroofd nog niet helemaal ver dwenen. Waar de diplomatieke stryd- methode van de Verenigde Staten klaar blijkelijk faalde, heeft president Duva liers grootste persoonlijke vijand, de negerleider Clement Barbot, naar het zelfde magische wapen gegrepen, waar mee „Papa Doe" al zolang zijn onder danen in bedwang houdt, namelijk het Voodoobijgeloof. Clement Barbot is een van de weinige vijanden van de president, die niet naar het buitenland zijn gevlucht. Men zegt dat hij zich heeft teruggetrokken in ae bergen, waar 's nachts vuren worden aangestoken en waar bij heldere maan de Voodootrommen in angstaanjagend ritme worden bespeeld. Barbot maakt gretig gebruik van de bijgelovigheid der bevolking. Zijn zwaargewapende en goed getrainde medewerkers voeren vrij wel iedere nacht aanvallen uit op Du valiers gevreesde Tonton Macoute, die indertijd door Barbot zelf werd opge richt en geoefend. Met kleine, maar ge voelige speldeprikken, laten de rebellen in het hele land hun aanwezigheid mer ken. Dat geeft bij de eenvoudige be den, die nog in de ban van „Papa Doc's" vermeende toverkunsten leven, de in druk van een alomvertegenwoordig re bellenleger. Ook gaat het gerucht, dat Clement Bar bot iedere dag de president opbelt en hem zijn naderend einde aankondigt. Dat is waarschijnlijk niet waar,'maar op de markten, waar veel wordt gefluisterd en geroddeld, hebben zulke geruchten een gunstig effect voor Barbot. Hij werkt met dezelfde middelen als Duvalier: hij zaait angst en oefent een terreur uit, die de presidentiële lijfwacht schimmen voor de angstige ogen tovert, 'waarvan schietpartijen in het wilde weg weer het gevolg zijn. Als de regering-Duvalier valt, dan zal dat waarschijnlijk gebeuren onder d® druk van Barbots rebellen, die medewer kers tot in de hoogste regeringskringen hebben. De vraag is echter wat dan met Haïti zal gebeuren. Barbot heeft ver moedelijk zijn zinnen gezet op het pre sidentschap. Slaagt hij in zijn streven dan komt het land van de regen in de drup. want de uitvinder van de Tonton Macoute doet in wreedheid weinig voor de huidige heerser onder. Daarom zien velen in Haïti met teleurstelling hoe president Kennedy zijn mariniers uit de wateren van Hispaniola naar huis heeft gehaald. DICTATOR DUVALIER ...met eigen wapen bestreden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3