PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR. DE KORT NAAR DE KONINGIN Met feitelijke verbreding kanaal Terneuzen-Gent wordt begonnen Formateur wacht nog een moeilijke taak Conclaaf begint op 19 juni Staat van beleg na onlusten in Teheran Nog geen 5-daagse weektrajedkaart bij de N.S. Ex-S.S.-er maakte rechters uit voor nazi's Vijf gewonden bij botsing op rijksweg 17 GENERAAL BESCHULDIGT EGYPTE De twee gebroeders Zuigers kunnen weldra gaan draaien 206e jaargang - no. 131 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 juni 1963 Paardenmarkt zonder paarden Pagina 2 Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. do Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, f 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct, 0 Bureaus: Vlissingen: Wolstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g red. 3508, adv 3647/3643); Middelburg- Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr, Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Gfrn asoann P.Z.O.. Middeihure 3 P.Z.C., Middelburg Door werk van prof. Romme;Aantal controversiële punten tot zeven gereduceerd (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., dr. W. L. P. M. de Kort, zal vanochtend op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvangen. Dit heeft het kabinet van H.M. de Koningin gisteravond meegedeeld. Gistermiddag ont ving de koningin op het Huis ten Bosch de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. In Haagse politieke kringen is men van mening, dat de kabinetsinfor mateur prof. Romme wel zeer verdienstelijk werk heeft verricht met zijn inventarisatie van de controversiële punten over een aantal be langrijke kwesties, maar dat er nog heel wat moeilijkheden opgelost dienen te worden, voordat definitief een kabinet zal zijn gevormd. Het aantal controversiële ponten is tot zeven gereduceerd, maar bepaalde for muleringen, waarop de partijen zich zouden dienen vast te leggen, willen z\j in aanmerking komen voor deelneming aan de nieuwe regering, zyn nog niet opgesteld. Opvallend is dat er slechts op een punt „onaanvaardbaar" is uitgesproken. Dat is gebeurd door de heer Van Eijsden (a.r.) ten aanzien van de gelijkstelling Het conclaaf voor de verkiezing van de opvolger van wijlen paus Joannes XXIII zal op 19 juni om 18.00 uur officieel .worden geopend. Dit werd gisteravond medegedeeld in een conununiqué van het Vati- caan. Mgr. Francesco Carpino, secretaris van het college van kardinalen -en titulair aartsbisschop van Sardica, zal optreden als secretaris van het conclaaf. Men verwacht dat minstens tien van de 82 kardinalen door ziekte of om andere reden verhinderd zullen zijn het conclaaf b\| te wonen. Laatste eer Een ononderbroken stroom mensen heeft gisteren in de basiliek van de Sint- Pieter de laatste eer bewezen aan paus Joannes, die ligt opgebaard voor het hoofdaltaar van de basiliek, boven het graf van Petrus en op de plaats waar de troon van de paus tijdens het concilie stond. Ring gebroken De in Rome aanwezige kardinalen op het ogenblik in totaal 32 hebben gis terochtend op de eerste van hun dage- lijkse bijeenkomsten tijdens de interim- periode tot aan de pauskeuze de „vis- sersring" van paus Joannes gebroken, zoals gcbruikclyk is na de uood van de hoogste kerkleider. De Franse deken van het college van kardinalen, Tisserant, verrichtte de plechtigheid met een hamer en beitel. Op de ring staat een afbeelding van Pe trus die in een boot zit te vissen. Iedere paus krygt bij zjjn verkiezing een nieuw exemplaar, bestemd voor het zegelen van pauselijke stukken. van begrafenissen en crematies. De heer Toxopeus van de V.V.D. had gezegd, dat naar zijn oordeel een onderzoek moet worden ingesteld naar de mogelijkheid van gelijkberechting van begraven en cremeren. De heer Van Eijsden liet hier op een absoluut „neen" horen. Dat betekent tevens, dat er over de andere zes punten wel verschillen van mening bestaan en soms vrij diepgaande, maar dat men op eniger lei manier misschien toch nog wel tot overeenstemming zou kunnen ko men. De P.v.d.A. en de V.V.D. heb ben dus zeer veel water in hun ver kiezingswijn gedaan. Tegenstellingen De zeven controversiële punten die zijn overgebleven betreffen: 1 de belastin- tcn; 2 de televisie; 3 de woningbouw; 4 e sociale zekerheid; 5 de speculatie in onroerend goed; 6 de prijspolitiek; 7 de lijkbezorging. Wat de opvattingen van de oppositie partij, de P.v.d.A., betreft menen we met stelligheid te weten, dat prof. Vonde ling in zyn brief aan prof. Romme heeft meegedeeld, dat hij op een aantal punten een concreter omschrijving nodig acht. Hij heeft dus enig voorbehoud gemaakt ten aanzien van de formulering van som mige punten. Bovendien schijnt men bij de P.v.d.A. van oordeel te zijn, dat een drietal pun ten, die elk voor zich geen afdoend be letsel behoeven te vormen voor deel neming aan het kabinet, in hun onder linge samenhang wel een onoverkome- (Zie slot pag. 3 kol. 4) De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's-Gravenhage de heer W. van Geleuken, heeft tjjdens de gisteren gehouden vergadering der kamer medegedeeld, dat de spoorweg- raad heeft bericht, dat de spoorwegen nog niet kunnen overgaan tot de in voering van een vijfdaagse weektraject- kaart, geldig voor één reis heen en terug per dag. Na de tariefsverhoging zal de invoering van een dergelijk abon nement in overweging worden genomen. Prinses Astrid, het tiveede kind van prins Albert en prinses Paola van België, is vandaag een jaar geworden. Op de foto zien we de jarige met haar moeder, die in ok tober wederom een baby hoopt te krijgeu, gefotografeerd in de tuin van het paleis Belvedère in Brus sel. Woensdag heeft de demissionaire minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de nieuwe voltallige zitting van de Staten-Generaal in de Bidderzaal in Den Haag geopend. Foto: tijdens de plechtigheid buigt mr. Toxopeus(I.) zich hier volgens oude traditie naar de leden van de demissionaire regering. Vanaf de voor grond rechts mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, die de plechtigheid bijwoonde, mej. mr. M. A. M. Klompé, dr. G. M. J. Veldkamp, mr. V. G. M. Marijnen, mr. A. C. Beerman en prof. dr. J. E. de Quay. Op de tweede rij de demissionaire staatssecretarissen dr. H. R. van Houten (links) en mr. Y. Scholten (rechts). De rechtbank te Amsterdam heeft een tussenvonnis gewezen in de zaak tegen een ex-S.S.'er, die drie hoofdstedelijke rechters herhaaldelijk in brieven voor nazi's ne neo-nazi's heeft uitgemaakt. Wegens belediging had de officier van justitie tegen deze ex-S.S.'er, de 47-jari- ge vertegenwoordiger E. P. H. F. bij verstelt zes weken gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming ge vraagd. De rechtbank heeft nu besloten de zaak aan te houden teneinde de officier van justitie in de gelegenheid te stellen de verdachte, die waarschijnlijk in Duits land is, op te sporen. Tevens heeft de rechtbank de onmiddellijke gevangene ming van de vertegenwoordiger gelast. Jy een botsing tussen een busje en een personenauto op rijksweg 17 in de buurt van de Brabantse plaats Oud-Gastel, zyn woensdagavond omstreeks zes uur vyf mensen gewond geraakt. Vier van hen, afkomstig van het eiland Tholen, werden licht gewond. De vyfde, de ver tegenwoordiger B. uit Utrecht, moest worden opgenomen in het Charitaszie- kenhuis te Roosendaal. Het busje, dat bestuurd werd door de heer J. G. uit Stavenisse, was met pen delaars van Rotterdam onderweg naar het eiland Tholen. Op een kruispunt kwam het in botsing met de personen auto van de Utrechtse vertegenwoordi ger, die alleen in zijn auto zat. De per sonenauto werd geheel vernield. Het busje kantelde door de botsing en vier van de acht inzittenden raakten hierbij gewond. Dit waren de heren A. uit Poortvliet, De K. uit St.-Annaland, De B. uit Stavenisse en de bestuurder. Zij wer den eerst per ambulance naar het Chari- tasziekenliuis te Roosendaal vervoerd, maar konden later op de avond huis waarts keren. Het verkeer ondervond door dit ongeluk geruime tijd grote vertraging. Betogers vielen vrouwen en politie aan De Perzische regering heeft gisteravond voor de hoofdstad Teheran de staat van beleg afgekondigd. Dit gebeurde na hevige onlusten, waarbij volgens officiële berichten, twintig mensen zijn gedood of gewond. Het hoofd van de staatspolitie, generaal Nemalollan Nassiri, is benoemd tot militair gouverneur *.van de hoofdstad. Hij stelde een uitgaansverbod in van tien uui 's avonds tot vijf uur 's mor gens. De ongeregeldheden begonnen ais beto gingen. die op touw waren gezet door de mohammedaanse Sjia-sekte. Deze groep verzet zich tegen de plannen van de regering voor vrouwenemancipatie en voor de verdeling van het groot grondbezit. De leuze van de demonstran ten was ..Wij strijden voor de Islam". Veel schade Zy vielen onder andere vrouwen aan die geen sluier droegen. Vooral in de oude stad werd veel schade aan winkels, bioscopen en auto's aange richt. De betogers vielen ook de politie aan met knuppels en messen. De po litie maakte gebruik van vuurwa pens. Het hoofd van de staatsveiligheids dienst, generaal Pakravan, heeft meege deeld, dat in de nacht van dinsdag op woensdag een dertigtal mohammedaan se leiders is aangehouden, onder wie de ajatoliah Choeni van de heilige stad Qom en de ajatoliah Ghani uit Mesjed. Het komplot tegen de uitvoering van de sociale hervormingsplannen zou wor den geleid door de ajatoliah Chomeini, de geestelijke leider van de Sjia-sekte. Volgens generaal Pakravan zijn er aan wijzingen dat de ongeregeldheden met steun uit het buitenland met name Egypte zijn georganiseerd. GUY MOLLET HERKOZEN De Franse oud-premier Guy Mollet is gisteren door het nieuwe bestuur van de Franse socialistische party herkozen als secretaris-generaal. Hij bezet deze post sinds 1946. „SOWJETKERNDUIKBOTEN PATROUILLEREN IN MIDDELLANDSE ZEE" Russische kernduikboten met kernraket ten aan boord patrouilleren op het ogen blik in de Middellandse Zee. De westely- ke geallieerden hebben echter nog niet vastgesteld waar zy zich bevinden. Dit meldt het Griekse blad „Apogevmatini" uit Parys. Een speciale correspondent van het blad, die een bezoek brengt aan militaire in stallaties van de NAVO, schrijft dat de Russische duikboten via de Zwarte Zee het Middellandse-Zeegebied zijn binnen gedrongen. Van de zijde van de NAVO nad hij vernomen, dat de komst van de Russen in het gebied waarschijnlijk ver band hield met het feit dat drie Ameri kaanse Polaris-duikboten zich daar bij de Amerikaanse zesde vloot hebben ge voegd. KENIA, TANGANJIKA EN OEGANDA STREVEN NAAR FEDERATIE De president van Tanganjika, Julius Nyerere, de premier van Kenia, Jomo Kenjatta, en diens ambtgenoot van Oeganda, Milton Obote, hebben in een gemeenschappelijke verklaring in Nairo bi bekendgemaakt, dat zij zullen stre ven naar de vorming van een federatie van Oostafrikaanse staten tegen het ein de van dit jaar. Er zal onverwijld een werkgroep in het leven worden geroepen. De drie leiders spraken de wens uit, dat de toekomstige regering van Zanzibar aan de federatie zal deelnemen. Verwacht werd dat de minister van bui tenlandse zaken van Somalië, Abdoellah Issa Mahmoed, ook aan het overleg deelnemen. De ontsnapping van twee niet onver maarde gebroeders uit Goes is in dit gewest enkele dagen hét onderwerp van gesprek geweest. En daarbij viel op, dat men over het algemeen nogal geamuseerd deed over beide figuren, die kans zagen de politie om de tuin te leiden. Een merkwaardige Neder landse eigenschap: over het algemeen is men wél gezagsgetrouw, maar toch is de hilariteit algemeen als de politie bij de neus wordt genomen. Vermoede lijk gaat het hier om hetzelfde ver schijnsel als het partijkiezen tegen de politie, wanneer zich op straat een of ander conflict voordoet. Er speelt een tweede verschijnsel een rol in deze merkwaardige bewon dering voor de ontsnapten, namelilk een neiging tot valse romantisering van de misdaad. In deze neiging worden politie en onderwereld als eikaars (no bele) tegenstanders beschouwd, waar bij de laatste groep van nature al zó veel tegenheeft, dat men wel móet applaudisseren als zij weet te doelpun ten. Die alles moge nu de publieke be nadering van de bewuste ontsnapping enigszins verklaren, het is niettemin goed er nadrukkelijk op te wjjzen, dat elke vorm van bewondering voor de beide broers geheel onjuist is. Deze men sen hebben herhaalde malen de normen van de samenleving over treden, zijn meer dan eens met de rechter in aanraking ge weest en waren ditmaal aangehouden, omdat er het ernstige vermoeden be stond, dat zij zich aan misdrijven heb ben schuldig gemaakt. Het gaat niet aan hun thans filmheld-allures toe te dichten door hen te beschouwen als onoverwinnelijke Zorro's of andere mee slepende vogelvrijen: zij worden ver dacht van misdrijven en daarover zal de bevoegde rechter een oordeel behoren uit te spreken. Wanneer zij pogen zich daaraan te onttrekken, is dat aller minst een reden hen luid toe te jui chen. Een stralenkrans is geheel mis plaatst: laat daarover géén misverstand bestaan. Discussie is wel mogelijk over de rol van de politie bij deze ontsnapping. Hier kan zonder twijfel kritiek wor den uitgeoefend: men wist, dat het allesbehalve ging om brave Hendrik en, maar integendeel om bij de politie zeer bekende figuren, met wie oppas sen dringend geboden was. Men be hoeft er niet om heen te draaien: hier is in twee gevallen niet de voorzichtig heid betracht, die bij deze broeders uit Goes noodzakelijk was. Wij nemen aan, dat daarover intern reeds vele hartige woorden zijn gesproken en wellicht nog zullen volgen, afgezien nog van de strafrechtelijke verantwoordelijkheid van de betrokken ambtenaren. Maar aan dc andere kant behoeft men nu in deze zaak niet uitsluitend met stenen te gooien naar de bewuste politiemen sen. Wij hebben de indruk, dat zij min of meer slachtoffer zyn geworden van eigen goedmoedigheid. Zeeland is een niet zo criminele provincie, dat men er voortdurend heeft te worstelen met allerlei zware jongens- Het tekent be paalde verhoudingen, dat uitgerekend deze beide broers oude bekenden zo soepel werden aangepakt, dat ze er vandoor konden gaan. Hier werd een menselijk vertrouwen geschonken, dat achteraf echter volkomen misplaatst bleek. Voor de politie vormen beide in cidenten —-7- naar het ons voorkomt een biltere les. Maar daarover behoeven buitenstaanders zich niet vrolijk te ma ken. 0 Mevrouw Helen Wood Bauman Is te Bos ton benoemd tot presidente van de „Chris tian Science", waarvan zij de godsdienstige publikaties reeds verzorgde. Tussen Terneuzen en Sluiskil werken mensen en machines momenteel in de hoogst toelaat bare „versnelling" aan de voor bereiding van één van de be langrijkste fasen van de kanaal- verruimingswerken. Die fase be treft bet eerste gedeelte van de feitelijke verbreding van het kanaal, dat zoals reeds meer malen gemeld van 67 op 150 meter breedte moet worden ge bracht. Dat eerste stuk beslaat een lengte van 3000 meter, ge meten vanaf een punt ter hoog te van de Terneuzense scheeps werf in zuidelijke richting. Vrij wel alles wat zich op deze te ontgraven strook grond heeft bevonden, zoals de woningen van de buurtschappen „Zeven huisjes" en „Vingerling", is ge heel verdwenen. Het graaf- en zuigwerk kan evenwel eerst be ginnen als ook het eerste ge deelte van de nieuwe rijksweg van Terneuzen naar Sluiskil ge reed is en voor het verkeer kan worden opengesteld. En dat is de directe reden van de grote spoed, die momenteel bij de werken wordt betracht. Zodra die nieuwe verkeersweg in ge bruik is genomen, zullen drie cutter zuigers en een baggermolen zich iu de kanaaloevers „hijten" om de scheepvaartroute naar Gent op de gewenste breedte te brengen. Met het begin van dit nogal spectaculaire graaf-, zuig- en baggerwerk zal ook de minder ingewijde een duidelijk in zicht krygen van het ingewikkelde, doch fascinerende werk van de wa terbouwkundigen en hun medewer kers. Tien weken lang heeft het werk ge durende de afgelopen strenge winter stilgelegen, maar daarna heeft men alle beschikbare materiaal verzameld om de opgelopen achterstand zo spoe dig als mogelijk was, in te halen. Dat is aardig gelukt. Het zandlichaam voor de nieuwe kanaaldijk in zuide lijke richting, is over een afstand van 3 km klaar. Momenteel is men volop bezig met de betonfundering voor de rijksweg, die op de dijk komt. Ook hiervan is reeds een stuk ter lengte van 1200 meter gereed. Binnenkort zal de nieuwe weg met moderne machines, die enorme stuk ken binnen de kortst mogelijke tijd kunnen bewerken, van een asfaltlaag worden voorzien. De nieuwe rijks- waterleiding inclusief duikers die ten westen van dijR en weg moest worden gegraven, is eveneens over een lengte van 3 km klaar. Nieuwe oever Kort geleden is op het droge een be gin gemaakt met de kanaalboord- voorziening. Met draglines en man kracht wordt daar het talud voor de nieuwe westelijke kanaaloever aan gelegd, terwijl over het eerste stuk van ruim 100 meter lengte de stenen reeds zijn gezet. Achter de steenzet ters zal binnenkort een ploeg werk lieden beginnen met het gieten van een asfaltlaag tussen de stenen. Bij de buurtschap „Wulpenbek", nabij de kruising van wegen van Hoek en rondweg om de bouwput voor de zee sluis, moet een oprit naar de vier me ter hoge kanaaldijk worden aange legd. Dit karwei vereist weer één van de vele tijdelijke voorzieningen waar mee de mensen van waterstaat en uitvoerders regelmatig worden ge confronteerd. Het verkeer moet immers ongestoord doorgang kunnen vinden, zodat naast het stuk weg van „Wulpenbek" naar het huidige kanaal een „omlei- dinkje" moest worden aangelegd. (Zie slot pag. 2 kol. 3) De Zweedse chauffeur Oscar Dals- becker, die in 1962 voor 35 Zweed se kronen een olieverfschilderij kocht weet eerst nu dat hij een fortuin bezit: het schilderij, een portret van de Franse kardinaal Richelieu, is een werk van de Franse meester Philippe de Cham- pigne en is duizenden waard. Dalsbecker heeft reeds verklaard dat hij het gaarne aan de meest biedende zal verkopen. „Misschien krijg ik er 50.000 kronen voor. Misschien een half miljoen". President Kennedy gaat naar Rome President Kennedy zal aan het einde ran zijn komende reis naar West-Duits- land en Ierland een bezoek aan Rome brengen, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Salinger, gisteren bekend gemaakt. Oorspronkelijk zou de president op 20 juni naar Rome vliegen, maar dit is uit gesteld omdat dan het conclaaf bijeen is om een nieuwe paus te kiezen. Zodra er een opvolger van paus Joannes XXIII is gekozen, zal bekend worden gemaakt wanneer de president in Italië zal aan komen. Men verwacht dat dit ongeveer op 29 juni het geval zal zijn, omdat dan zijn bezoek van drie dagen aan Ierland afloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1