DRUM, BILT Zeeland - vakantieland - autoland Twee gebroeders De K. -vantrio - ontsnapt STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER!» SOMMIGE KAMPEERTERREINEN ZATERDAGMORGEN AL VOL ALMANAK In Middelburg en Kapelle Zelfde tactiek BISSCHOP VAN BREDA WIJDDE IN WESTDORPE BEJAARDENTEHUIS IN Eerherstel voor de zendingsmeeting op tweede pinksterdag in Haamstede Een moderne camera of projector kopen Foto Verschoore VERWACHT. s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JUNI 1963 Domburgf Pinksteren 1963, waar het, zoals vrijwel overal in Zeeland, drukker dan men het ook in het hoogsei zoen ooft had meegemaakt. (Foto P.Z.C.) Slot van pag. 1) Kortom, het was een verzorgd pleidooi voor een spoedige verbreding van de rijksweg 58. Waar kwam die anto- stroom vandaan? Niet in hoofdzaak uit Advertentie uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop I Zeeuwse Seizoen Ook voor Jewannes in Domburg is het seizoen begonnen. Dat toil zeggen, Jewannes was voortdurend zijn pet kwijt. Je wannes had zijn neus nog niet in het café gestoken, of zijn pet teas weg. ,JZn wees nu eerlijk", zegt Jewan nes er zelf van. „dat hoef ik toch niet te nemen'. Ik ben heus niet tegen toerisme, maar m'n pet moete ze'op m'n kop laten slaan!" Daar heeft Jewannes natuurlijk volkomen gelijk in. Toerisme, goed. Badseizoen, zon en strand, goed. Maar die pet hoort op zijn kop. En zo is dat. Jewannes heeft enkele moeilijke dagen achter de rug. liet seizoen is begonnen met alle drukte van dien."Maar die pet... die icas de pinksterdagen voornamelijk weg. Jewannes klaagt er bij een ieder die het horen wil zijn nood over. En zelfs als hij aan het vertellen is hoe die pet voortdurend van zijn oude hoofd wordt genomen door „lieden van buiten die zeker nooit zo'n pet gezien hebben", dan wil het zélfs nog gebeuren dat die pet ineens weer weg is. „Wees nu eerlijk", zegt Jewan nes. „tien maanden van liet jaar kom, ik hier in dit café met m'n pet op. Altijd draag ik m'n pet en ik sou hier niet graag zonder pet komen. Wees nu eerlijk, als ik hier tien maanden van het jaar met een pet kom, moet ik 'm dan ten behoeve van de badgasten twee maanden van het jaar af doen?" Kortom, voor Jewannes is het seizoen begonnen met direct al diverse problemen. Maar hij zal er niet lang meer over piekeren. Gisteren keek hij al hoopvol uit naar de dag van vandaag, vanwege de weersvoor spellingen. .Morgen gaat de wind liggen sprak hij eenvoudig, „en dan-doe ik dat ook...." Duitsland, zoals men in Domburg ge dacht moet hebben. Daar verzekerde men ons van de zyde van de rijkspolitie, dat een dergelijke drukte men is er heel wat gewend tot nu toe ongekend is geweest. Betrouwbaar is de schat ting, dat de helft van de autostroom nit eigen land afkomstig was, een kwart uit Duitsland en een kwart uit België en Frankrijk. Bij al die drukte valt het lage aantal ongelukken op: er werd slechts één ernstig ongeluk gemeld en bij enkele kettingbotsingen in de files bleven de gevolgen beperkt tot blikschade. De intocht over de rijksweg 58 begon reeds vrijdag met de eerste filevorming zaterdagmorgen en -middag, met, te genovergesteld beeld aan wat daar gis teren le. zien was, een vrijwel verlaten rijbaan voor het verkeer in de richting Bergen op Zoom. Het waren, ondanks deze verkeerszor- jen, die aan de stationsbrug in Middel- jurg met wachttijden tot bijna een half uur begonnen, een paar mooie pink sterdagen. Veel wind, maar ook veel zon en daarvan hebben duizenden men sen op stranden en kampeerterreinen en hotelterrassen geprofiteerd. Geheel bezette hotels en overvolle kampeerter reinen: zowel uit de Schouwse West hoek. het gebied bij Cadzand als uit Walcheren kwamen meldingen binnen van overvolle kampeerterreinen som mige terreinen waren zaterdagmorgen om tien uur reeds geheel vol. VEREN". En de veren? Anna-Jacoba-Zijpe, met de stroom voor Schouwen kon het vanzelfsprekend niet aan. Toen vrijdagmiddag tegen vieren de drukte loskwam, kwam ook de reser vepont in de vaart. De beide pouteii voeren tot half twee 's nachts, 's Za terdags kwamen op de kop van An- na-Jacoba wachttijden voor van zes uur: bij het verstrijken van de mid dag groeide de file wachtende auto's aan tot een lengte van vier kilome ter. Maandagmorgen om negen uur ston den de eerste auto's al weer te Zijpe te wachten voor de terugreis. Toen de stoet gistermiddag tot drie kilometer aangroeide, werd besloten voorlopig tot één uur 's nachts te varen: velen zullen pas vandaag of morgen terugkeren. Druk was het ook bij Vlissingen-Eres- kens, waar echter geen vertragingen ontstonden. Zaterdagmorgen werden de twee grote veerboten Prinses Beatrix en Prinses Irene ingelegd en toen zich tweede pinksterdag de grootste drukte aandier.de werd hieraan nog eens de Prins Hendrik toegevoegd. Was dc drukte bij Terneuzen-Hocde- kenskerke en Kruiningen-Perkpoldcr niet overstelpend voor Kats-Zierikzee was de belangstelling weer te groot en konden de twee tot middernacht va rende ponten Koningin Emma en Noord-Beveland het aanbod nauwelijks aan. Door de filevorming op de wegen had den verschillende autobusondernemin gen mei vertraging te kampen. Streek vervoer Walcheren voerde veel extra dienste., uit op de lijnen naar de kust maandagmiddag nog liet deze onder neming extra materiaal aanrukken. Het Middelburgse politiebureau werd extra belast, toen zaterdag en zondag na sluiting van het V.V-V.-kantoor het bureel aan de Giststraat werd over stroomd door buitenlanders die logies- genheid zochten. Men kon meer dan ierd mensen helpen, maar toen daagde het gevaar, dat het politiewerk door dit V.V.V.-werk in de knel zou komen. Miniatuur Walcheren trok 3900 bezoekers, een aantal gelijk aan dat van vorig jaar. Concentreerde de grootste toeristische belangstelling zich op de kust, ook het „binnenland" kreeg zijn deel. Zo was bijvoorbeeld het recreatiegebied „Den Inkel" bij Kruiningen volledig bezet, trok „De Kaloot" bij Borssele veel toe risten en was het op Tholen, waar twee grote zeehengelwedstrijden werden ge houden, aanmerkelijk drukker dan vorig jaar. Pinksteren 1963 was eigenlijk een les. De les van een zeer nabij toeristisch toekomstbeeld, dat bij de huidige breedte van de belangrijkste Zeeuwse weg met haar typische knelpunten pleit voor het gebruik van het rijwiel. Want men geraakte op bepaalde uren giste ren sneller per fiets van Middelburg in Goes dan per auto. Waarmee men twee kanten op kan: of de weg verbreden of het rijwiel opnieuw te populariseren. Zal het op die fietspaden toch weer te druk worden Pinksteren 1963 bestond in Zee land gelukkig niet alleen uit files voortkruipende auto's. Dit is de andere kant van Domburg, aan gene zijde van de duinen. Een zon nig strand, met, typerend voor déze pinksterdagen, veel wind schermen. (Foto P.Z.C.) Tijdens het afgelopen pinkster- weekeinde hebben twee van de drie gebroeders De K. uit Goes sinds zaterdag 18 mei, ver dacht van een reeks diefstallen in Zeeland, in arrest kans ge zien te ontsnappen. Opmerkelijk is, dat deze ontsnappingen onaf hankelijk van elkaar tot stand zijn gekomen. Vrijdagavond om elf uur wist Theo de K. op d estoep van het Mid delburgse ziekenhuis zijn twee bewakers met een felle sprint te verrassen. Twee etmalen later, in de nacht van eerste op tweede pinksterdag, zag Bram de K. zijn kans schoon, toen hem in het groepsbureau van de rijks politie te Kapelle werd toege staan zijn cel even te verlaten om zich te verfrissen. Evenals Theo dat twee nachten eerder in Middelburg had gedaan, ver dween Bram met een felle sprint in het duister. Het was toen één uur. Beiden waren vannacht nog voortvluch tig. Zowel in Middelburg als ia Kapelle heeft de rijkspolitie onmiddellijk al het mogelijke gedaan om de ontsnapten te achterhalen. In beide gevallen konden zelfs vrij snel speurhonden worden in geschakeld. Zo was men gisteren, op de morgen van tweede pinksterdag, in Ka- Het lijkt niet uitgesloten, dat de twee gebroeders van de zagersplttersfamiiie De K. gebruik hebben gemaakt van de enorme pinksterdrukte om over de Kreekrakdam Zeeland in de richting België te verlaten. De twee gebroeders kunnen van eikaars ontsnappingsplannen moeilijk op de hoogte zijn geweest. Omdat dc politie elk contact tussen Bram, Frans en Theo wilde vermeden, werden zij na hun aan houding afzonderlijk opgesloten in een drietal politiebureaus op Zuid-Beveland. Bram in Kapelle, Theo in Goes en Frans in Kruiningen. Alleen Frans is dus nog ingesloten hij is intussen echter van uit Kruiningen naar een andere plaats van detinering overgebracht. Transport Theo De K. werd vrijdagavond voor een medisch onderzoek en het maken van een foto naar het ziekenhuis in Middel burg overgebracht. Toen hij om elf uur het zieken huis aan het Noordpoortplein zou ver laten om in de gereedstaande arrestan tenwagen te stappen, wandelde hij in de hal van het ziekenhuis nog rustig, zon der enige emotie te verraden tussen zijn twee bewakers in de richting van de hoofduitgang. Eenmaal op de stoep ver raste hij de politiemannen echter met een felle sprint. Met zijn bewakers op de hielen slaagde hij er in de duisternis en de bosschages van het Noordbohverk te bereiken. Hier, in de omgeving van de christelijke land- bouvvhuishoudschool, wist hij zich in het struikgewas schuil te houden en zo te ontkomen. Reeds kort na de ontsnap ping belden Theo's bewakers om assis tentie weinig ogenblikken later heeft men, met versterking en later met een speurhond, de gehele omgeving uitge kamd. echter zonder resultaat. Th. de K. had zijn vlucht reeds voortgezet en de omgeving van het ziekenhuis verlaten. Zijn broer A. de K., Bram, volgde in Ka pelle dezelfde tactiek. Hij maakte mis bruik van het vertrouwen van de politie mensen, toen hem gisternacht werd toe gestaan zijn warme cel een ogen blik te verlaten om zich in het groeps bureau enigszins te verfrissen. Een vol komen onverwachte sprint in de richting van de voordeur en ook Bram ver dween in de duisternis en de landelijke omgeving van Kapelle. Hij heeft een goede honderd meter moeten lopen om zich uit de bebouwing los te maken en de vele rond het dorp liggende boom gaarden te bereiken. Ook is het mogelijk, dat hij zich de eer ste tijd heeft schuilgehouden op het di rect achter het groepsbureau gelegen terrein van de veiling, waarop hij vanuit zijn cel uitzicht had: een complex met loodsen, stapels kisten en ander leeg fust, te zamen een babyrint, decor voor een bijna filmische ontsnapping. Een snelle achtervolging en een eveneens snelle inschakeling van een speurhond leverden ook hier geen resultaat op. De twee De K.'s hebben bij hun ontsnap ping geen strafbare feiten gepleegd, zo als vernieling of geweldpleging. De gebroeders De K. werden zaterdag 18 mei gearresteerd, nadat een twintig man sterke politiemacht een inval had gedaan in een aantal woningen te Goes. Daarbij werd bezwarend materiaal ge vonden: met de inval werd een einde gemaakt de activiteiten van een in brekersbende, die gedurende langere tijd succesvol in Zeeland had geopereerd, bij voorkeur op stille avonden, tijdens t.v.-uitzendingen van Europacupwed strijden en dergelijke. Iedereen, die inlichtingen kan verstrek ken, die tot de aanhouding van de De K.'s kan leiden wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het districts bureau van de rijkspolitie te Middel burg, telefoon 01180-2788 en 3488. COMMISSARIS DER KONINGIN OVER PAOS JOANNES mgr. G. H. de Vet, bet bejaardentehuis ,,'t Verlaet' Bernhardstraat te Wcstdorpe plechtig ingewijd. Als eregast was aanwezig de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De naam van dit rooms-katholieke bejaardentehuis heeft een historische en een symbolische bete kenis, zo deelde de voorzitter van de Stichting, dokter .1. H. B. Puylaert uit Sas van Gent mede- Historisch, omdat een gedeelte van liet naby gelegen Ca- nisvliet die naam droeg, symbolisch om dat de bejaarden (alle 54 riante kamers zijn reeds bezet en men heeft alreeds een wachtlijst) zich op het bestuur en de goede zorgen van de 7 zusters Fran ciscanessen van de H. Elisabeth te Breda, kunnen verlaten. Na het welkomstwoord van dokter Puy- laert zegende mgr. De Vet de kruisen, die in het gebouw zullen worden aange bracht en het gebouw zelf. Monseigneur De Vet zei in zijn inleiding dat hy in andere omstandigheden en minder be schroomd dan 20 jaar geleden kwam, toen hij als jong kapelaan in deze pa rochie met de zielszorg begon. Hij gewaagde van het nieuwe dorps huis en de nieuwe school die in een tijdsbestek van 20 jaar tot stand kwam en noemde dit zeer fraaie bejaardente huis niet alleen een symbool van daad werkelijke naastenliefde jnaar ook een kroon op het werk. De commissaris der koningin ver klaarde, dat het voor wat de bejaar dentehuizen in Zeeland betreft, het „waarachtig wel gaat". Er zyn nog slechts een paar oude, aldus de com missaris. Jhr. De Casembroot zei met ontroering te denken aan hetgeen momenteel in het Vaticann plaats vindt, waar Z.H. Paus Joannes op zyn sterfbed ligt, de gehele christen heid zowel katholiek als protestant, diep ontroert. Hij noemde de huidige Iiaus één der grootste figuren uit de ïerk en uit de wereldgeschiedenis. „Wees ervan overtuigd", aldus de commissaris der koningin, „dat ook in vele protestantse kerken voor hem gebeden wordt, want zijn oproep tot eenheid heeft zeer velen diep getrof fen". it is een huis van naastenliefde, zo besloot hij. „Het verheugt my zeerste dat het Nederlandse episc bezield is van de geest tot eei Laten wij er tot in lengte van dagen om bidden". Tenslotte spraken nog burgemeester G. van Waes van Westdorpe. de alge meen-overste der zusters, moeder Al- degonde en namens het landelijk bestuur van de r.k. vereniging voor bejaarden- 7, di heer L. J. van 't Westende. De achterzijde het groepsbureau van de rijkspolitie in Kapelle met het getraliede venster van de enige cel, waarin Bram de K. sinds zijn aanhou ding op 18 mei opgesloten is geweest. Het venster ziet uit op het veilingcom- ijex achter het groepsbureau, waar De i. zich na zijn ontsnapping vermoede lijk enige tijd verborgen heeft gehouden. (Foto P.Z.C.) RONDLEIDINGEN NIET OM 8, MAAR 9 UUR In het bericht over het begin van het klank- en lichtspel stond vermeld, dat de rondleidingen van het spel geduren de de periode van 5 juni tot en met onjuist: de rondleidingen beginnen dan 12 juli zouden beginnen om 8 uur; dit is om 9 uur. SOUBURGSE BROMFIETSER BIJ KOUDEKERKE VRIJ ERNSTIG GEWOND op de Middelburgse weg naby Koudeker- ke plotseling vanaf hei rywielpad op de rybaan kwam, door een personenauto gegrepen. De auto werd bestuurd door mejuffrouw V. uit St.-Philipsland. Een toevallig passerende kinderarts verleende de bromfietser, die vrij ern stige verwondingen opliep, de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Gasthuis te Middelburg werd vervoerd. Beide vervoermiddelen liepen schade op. De opculuclit-zcndingsmeotings uit vroeger dagen krygen in de West hoek van Schouwen op Pinksteren hun populariteit terug. Konden de organisatoren vorig jaar bjj druilerig weer op „Ginsterveld" In Haamstede al een goede belangstelling boeken, tweede pinksterdag waren op het zelfde kampeerterrein midden In het duingebied ongeveer vierhonderd belangstellenden in het zendingswerk byeen om te zingen en te luisteren naar de verhalen over de verbreiding van het evangelie. Het was een ge slaagde „reprise" van een oude tradi tie, daar midden tussen de kampe rende zongenieters- De gereformeerde predikant van Haamstede, ds. C. M. Boerma, leidde de byeenkomst met een korte medi tatie in. De liturgie bestond voor een belangrijk deel uit volkszang. Met ondersteuning van enkele muziekin strumenten en onder leiding van de heer J. Schouls uit Zierikzee werd de bijeenkomst zo een vèrdragendc getuigenis van het pinksterevangelie. Van niet minder importantie by deze openluchtmeeting was het optreden van het „Ankerauo" uit Rotterdam. Twee meisjes, die in een pittig tem po verschillende pinksterliederen uit voerden. En dan was er verder het jeugdkoor uit Haamstede. Een groep scholleren van de christeiyice natio nale school uit Haamstede, die onder leiding van de heer S. Boersma het verdere muzikale gedeelte voor hun rekening namen. Uit de gehele Westhoek en ook uit andere plaatsen van het eiland waren de bezoekers gekomen. Uit Zierikzee vertrok een bus. En allen luisterden zjj naar de woorden van ds. K. L. F- ie Grand, dc gereformeerde zendings predikant uit Palembang. die op liet ZWEVEND NAAR AXEL Zaterdagmiddag omstreeks zes uur heeft een Duits zweefvlicg- luig een noodlanding gemaakt op i een landbouwakker te Axel. De piloot, een zekere W. B. T. M. Bromen uit Duimen (D.) liep bij de gedwongen landing geen .chrammetje op. Ook het toestel bleef onbeschadigd. De bestuurder was ln Duitsland opgestegen met het doel naar Rijsscl in Noord- frankrijk to zweven. Het toestel 'waalde door de oostenwind even- 1 vel af, waarna de piloot besloot te landen. Hij kwam neer op een ak- i ker aan het eind van de Emma- straat te Axel. Nog dezelfde nacht I ii» het gedemonteerde toestel terug naar Duitsland getransporteerd- Over dc weg uiteraard! ogenblik in Nederland vertoeft om le promoveren. „Zjjn er nog mogelijk heden voor de zending in Indonesië?" was de vraag, die hfl als titel boven zyn toespraak luid gezet. Een vraag, die de predikant maar meteen sterk bevestigend beantwoordde. Hij schetste voor zyn op een beschut te plaats verzamelde gehoor de slechte binnenlandse positie van In donesië op allerlei gebied, econo misch, moreel. „Daarom is er veel vraag naar een houvast. Ook van de kant van de Islam ontbreekt er mo menteel veel aan de zielszorg, zodat er voor net christendom ruimte is voor een persoonlijke benadering. Het werk gaat dus door. Het is mo gelijk nieuwe zendelingen te sturen en dc vroegere arbeiders kunnen te rugkomen. De kerk moet actiet blij ven". Ds. Le Grand gaf in zyn toe spraak een schets van het zendings werk in Indonesië en de moeiiykhe- den. die daarby overwonnen moeten worden. (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES, VLISSINGEN, KRUININGEN ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer, maar in liet zuiden van het land tijde lijk meer bewolking. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. In het algemeen iets hogere tempcruturen. 5 juni op 4.24 op 18.50 (Advertentie) Tweemaal sprong in het duister

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2