PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAUS JOANNES XXIII OVERLEDEN Vliegtuig vermist Vliegramp in India, 29 doden Reacties op overlijden 1 ZEELAND IN KNELLENDE PINKSTERDRUKTE IJzeren gestel verzette zich 94 uur tegen onafwendbare dood Honderden hectaren bos en hei verwoest Eerste branden van het seizoen Militairen helpen blussen op Veluwe, in Brabant en in Drente K.R.O.-programma Dr. Kortenhorst herdacht r ZONNIGSTE PINKSTEREN VAN TWINTIGSTE EEUW Mm VERKEER EISTE ZWARE TOL Rijksweg 58 één file 206e jaargang; - no. 129 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.: franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct, Bureaus: Vlissingen: Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2,"tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: teL 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zterikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. Dinsdag 4 juni 1963 Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Paus Joannes XXIII is gisteravond om elf mi nuten voor acht overleden in het eenvoudige ledikant in het apostolisch paleis waar zijn ijze ren gestel vier dagen lang gevochten had tegen een woekerende ziekte. Hij was 81 jaar oud en had vier jaar, zeven maanden en zes dagen geregeerd. Giorgio Luigi Bernucci van de „Osservatore Romano" kwam met tranen op het gelaat het Vaticaans perscentrum binnenrennen, de ar men ten hemel geheven en wild zwaaiend toen hij het nieuws uitstootte: „om 19.49 uur is de paus overleden". Om zeven minuten voor acht kwam Radio Va- ticaan in de lucht. „Met diep ontroerd gemoed geven wij U de volgende droeve mededeling. De opperste herder, Joannes XXIII, is dood. De paus van de goedheid is op een heilige wijze ontslapen, nadat hij de Sacramenten van de Heilige Katholieke Kerk ontvangen had". Diepe verbijstering voer door de 80.000 mensen die op het plein voor de Sint Pieter een heilige mis bijwoonden, opgedragen op de trappen van de basiliek door kardinaal Traglia. Vele honderden mensen ween den. (peritonitis) waren de doodsoorzaken. Kort nadat de officiële mededeling uit gegeven was sloten leden van de Zwit serse garde de massief bronzen deuren rechts van de Sint Pieter. ten teken dat de paus overleden was. De dood kwam niet onverwacht, na het langdurig lijden waaraan de boerenzoon uit Sotto il Monte, Angelo Guiseppe Ron- calli, zich in diepe deemoed en eenvoud onderworpen had, zeggend dat hij zyn leven graag offerde voor het oecume nisch concilie, de mensheid en de vrede. Zijn doodsstrijd heeft bijna 94 uur ge duurd en werd gekenmerkt door oplevin gen die voor een man van 's pausen hoge leeftijd verbijsterend waren. Een abnormale weefselgroei in de maag men neemt aan: kanker alsmede bloed armoede en ontstekiiig van het buikvlies „Angelo, Angelo Benedetto kardinaal Aloisi Masella, de camerlengo, en thans de hoogste gezagsdrager van de kerk in het in terregnum, stelde de dood van de paus officieel vast nadat de artsen hadden geconstateerd dat de levens geesten geweken waren. In de doods- stille sterfkamer riep hij driemaal met luide stem, de paus aan bij zijn voornaam: „Angelo, Angelo, Ange lo Slechts stilte was zijn ant woord. De kardinaal wendde zich tot de drie broeders en de zuster van de paus en de artsen, en sprak: „vere papa Ioannus mortus est" paus Joannes is waarlijk dood. Binnen 15 tot 18 dagen zullen de prinsen der kerk, de kardinalen, in con claaf bijeenkomen om de opvolger van Joannes XXIII te kiezen. Klokgelui Zes klokken luidden het doodsbe richt uit: eerst de grote stem van de Sint Pieter negenmaal, daarna de vijf kleine klokken, vervolgens alle klokken samen. Viermaal per dag wordt dit negen dagen lang herhaald. Uit Vaticaanse bron is vernomen, dat paus Joannes, waarschijnlijk op eigen verzoek, zal worden bijge zet in de basiliek van Sint-Jan van Lateranen, de kathedraal van de pausen als bisschoppen van Rome. Vonken verspreid door de D-trein die zaterdagmorgen om ongeveer negen uur uit Amersfoort vertrok, zijn oorzaak geworden van een grote bos- en heidebrand in een van onze mooiste natuurgebieden, waarvan in totaal 80 a 100 ha wer den verwoest. De N.S.-wachtpost Stroe zag vonken van de trein komen. Hij waarschuwde de volgende wachtpost, Hasselt, die de trein het stopsein gaf. Inmiddels had de trein al verscheidene brandjes veroor zaakt die door de sterke noordoosten wind aanwakkerden tot een grote brand. Op het eerste sein rukten de Veluwse bosbrandweren uit Barneveld, Voort huizen, Garderen, Zwartebroek, Koot- wflkerbroek en Apeldoorn met groot materiaal uit. Omstreeks twaalf uur kon men het; sein „brand in onze macht" geven, toen was reeds ongeveer dertig ha bos en heide verloren gegaan. De brandwachten konden echter het vuur niet houden. Opnieuw werden alle brandweren opgeroepen. Ook kreeg men assistentie van circa 200 militairen uit de legerplaatsen de Witteberg en Nieuw Millingen en van de militaire brandweer uit Harskamp. Om drie uur was men het vuur voor de tweede keer meester. De brand woedde over een lengte van ongeveer vijftien km, van Kootwijk tot Voorthuizen. met 101 mensen Een toestel van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Northwest Airlines, een DC-7, wordt met 101 inzittenden, onder wie 1)5 Amerikaanse soldaten en hun familieleden, bóven Alaska vermist. Hot was op weg van de luchtmachtba sis McChord in de staat Washington naar Elmendorf in Alaska, Auto in vlammen Er ontstond even een kritieke situ atie, toen de brandweerwagen van Kootwijkerbroek als gevolg van on voldoende aanvoer van zuurstof af sloeg en de brandweerlieden de wa gen moesten verlaten omdat er voor hen levensgevaar dreigde. De banden vatten vlam, maar enige mannen die met gevaar voor hun leven een po ging waagden om de wagen te red den, werden deze brand met behulp van water uit de eigen tank meester. De wagen is zwartgeblakerd uit de strijd gekomen. De zes brandweerkorpsen van de ge meente Barneveld moesten daarna zon dagavond omstreeks half tien weer in actie komen om een brand te blussen. Op de Bosbergen tussen Stroe en Koot wijk ongeveer een kilometer ten zuiden van het gebied, waar zaterdag ca. 100 hectare bos en heide werd verwoest. Weer ging ongeveer twee tot drie hec tare natuurschoon geheel verloren. Aangestoken Toen men deze brand meester was, werd er plotseling melding gemaakt van nog een brand, die meer noord waarts was uitgebroken. Ook deze brand icon vrij snel worden geblust. Volgens ambtenaren van staatsbos beheer is het nagenoeg zeker, dat de branden van zondag moedwillig zijn aangestoken. Militairen van de legerplaats De Witten berg hielden met burgers uit de dorpen de hele nacht de wacht. Er werden overal in de heidegebieden rond bergen posten uitgezet. Gisteravond woedde ook een bos- en hei debrand tussen de Brabantse plaatsen Kaatsheuvel en Loon op Zand ter hoogte van „De Efteling". Brandweerkorpsen uit omliggende gemeenten rukten met veel materieel aan om het vuur te be strijden en er werd militaire bestand gevraagd aan de garnizoenscomman dant van Breda. Huizenhoog torenden de rookwolken te gen de blauwe lucht omhoog. Angst aanjagend was het geloei van de vlam men in de bomen. Omstreeks vijf uur bleek men de brand in zoverre meester, dat de brandweren uit de buitengemeen ten konden inrukken. Toen waren bijna driehonderd ha, merendeels bos van de Drunense Duinen totaal verwoest. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. In Drente Zondagmiddag omstreeks twee uur brak heidebrand uit in de onmiddellijke nabij heid van het natuurreservaat De Meeu wenkolonie. een broedplaats van dui zenden meeuwen in de gemeente Havelte In Drente. Het vuur werd bestreden door meer dan tweehonderd militairen en door de bosbrandweer. In totaal meer dan zeven hectare natuurschoon ging verloren. Het programma van de K.R.O. ziet er vandaag in verband met het overlijden van de paus als volgt uit: tussen 7.05 en 7.40 uur commentaren uit Engeland, Duits land, Italië, en de Verenigde Sta ten; 7.50 uur herhaling van de toespraak van kardinaal Alfrïnk gisteravond voor de t.v. gehouden; 8.15 herhaling van de gisteravond voor de t.v. gehouden toespraak van prof. De Quay, gevolgd door commentaren uit Rome. Het ge hele ochtendprogramma is verder aangepast. Zo zullen de program ma's „Moeders wil is wet" en „Pluk de dag" komen te vervallen. Óm 12.55 uur spreekt dr. Visser 't Hooft. Na het nieuws van één uur spreekt mgr Maan, kannunnik van Utrecht, oud-katholiek. Hierna volgt een aangepast mid dagprogramma. Van 20.00 tot 21.00 uur een klankbeeld „In memoriam"; 21.45 „Requiem" van Jean Gilles; 21.45 tot 22.30 uur „De wereld herdenkt de paus". Na 22.30 een aangepast avond programma, waardoor de opera „Siegfried" van Wagner komt te vervallen. Bij Pathankot in India zijn giste ren bij het neerstorten van een Indisch Dakota-lijnvliegtuig alle 25 passagiers en 4 bemanningsle den om het leven gekomen. Het vliegtuig was onderweg naar Srina- gar in Kasjmir van Amritsar in Noord- west-India. Panthankot ligt ongeveer honderd km ten noordoosten van Amrit sar. Onder de passagiers zijn zestien bui tenlanders, een Poolse familie van vier personen, een familie van vijf personen genaamd Laverty en een van zeven per sonen genaamd Mitchell. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. G. Kortenhorst, die van 1948 af tot begin 1963 hij overleed in het be gin van dit jaar voorzitter van de Tweede Kamer is geweest, is zaterdag jl. op een treffende wyze posthuum ge huldigd door de onthulling van een door Sïerk Schröder geschilderd portret, dat is opgehangen bij de overgang van het oude naar het niemve gedeelte van het gebouw der Tweede Kamer. Het portret van dr. Kortenhorst werd onthuld door zijn echtgenote. Onder het portret is een marmeren gedenksteen aangebracht. Uit alle delen van de wereld komen heïd voor elkaar, zo zei hij. Hij is iemand -eworden van wereldformaat en hij telegrammen van rouwbeklag op het Vaticaan binnen. Ook uit com munistische landen. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie zegt in zijn boodschap: „wij be waren een goede herinnering aan Joannes XXIII wiens vruchtbare arbeid voor het behoud van de we de overal wordt erkend. Dit werk heeft de eerbied gewekt van alle vredelievende volken". Thant. de algemene secretaris van de Verenigde Naties, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hy zegt, dat één van de edelste levens is uitgedoofd. De ge schiedenis, zo zegt hij, biedt weinig voor beelden van zo een universele eerbied voor één persoon. In een toespraak voor de televisie heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, gisteravond o.m. verklaard, dat deze vriendelijke, menselijke en tot ver nieuwing inspirerende paus in enkele ja ren in onze wereld een plaats heeft in genomen, die. nu hij open komt, ons pas goed duidelijk wordt. Prof. De Quay wees op de vernieuwin gen op religieus en algemeen menselijk gebied, waartoe de paus de stoot heeft gegeven, en op de veelal overleefde oude tegenstellingen, die hij heeft helpen liquideren. Zeer velen heeft deze paus nieuwe moed gegeven en geïnspi reerd tot verdraagzaamheid en open- heeft stem gegeven aan het wereldge weten, aldus prof. De Quay., Dr. Visser 't Hooft, secretaris-gene- raa' van de Wereldraad van Ker ken, zei over paus Joannes, dat hij de geschiedenis zal ingaan als de paus, die een waarachtige dialoog tussen de Katholieke Kerk en de an dere christelijke kerken mogelijk heeft gemaakt. De voorzitter van de Lutherse Wereld federatie. Franklin Fry, heeft verklaard dat de harten der christenen eeuwenlang niet zo verenigd zijn geweest als nu bij het heengaan van paus Joannes XXIII. Dr. Ramsey, aartsbisschop van Canter bury en primaat van de Anglicaanse Kerk, heeft verklaard dat niet alleen de rooms-katholieken, maar alle chris tenen rouwen om het verscheiden van de gfrote christelijke leider, Joannes XXHI „door de frisheid van zijn visie, zyn eenvoud, vroomheid en voortdu rende zorg om de eenheid der christenen heeft paus Joannes een zeer belangrijke rol in de geschiedenis gespeeld". Washington Het Witte Huis te Washington heeft een verklaring uitgegeven, waarin de bijzon dere gaven van hoofd en hart van de gestorven paus worden geprezen. ,,Voor hem was de goddelijke vonk, die de mensen verbindt, belangrijker dan wat hen verdeeld houdt. Zyn wijsheid en naastenliefde geven de mensheid moed voor de toekomst" -Kt- - A' %-jS - jeI-V -ji v Pinksteren is ditmaal bijzonder zonnig geweest, vooral in liet noor den en midden van het land. Ge durende de beide pinksterdagen te zamen zijn in De Bilt in totaal der tig uren zonneschijn geregistreerd, een aantal dat tot dusver in deze eeuw nog niet eerder tijdens de pinksterdagen was bereikt. Het record in dit opzicht had tot nu toe 1944 gehouden, toen werd op deze feest dagen (28 en 29 mei) in totaal 29,4 uren zon opgetekend. Mede doordat het dit maal een late Pinksteren was, kon het aantal uren zonneschijn zo groot worden aangezien de daglengte nu groter is dan wanneer deze feestdagen in mei vallen. Extra treinen Evenredig met de hoeveelheid zon was het aantal zon-genieters. De 5 spoorwegen moesten zondagochtend een serie extra treinen naar de kust laten rijden. Tussen 9 en 11 uur ver voerde men alleen al tussen Rotter dam en Hoek van Holland ongeveer 9000 mensen. Tussen Amsterdam en Zandvoort werden 10 extra treinen ingelegd. In totaal werden van Am sterdam uit ongeveer 18% duizend mensen naar Zandvoort gebracht. De rijksverkeerspolitie kon gisteren de grote verkeersstroom van west naar oost zonder veel moeite opvangen. De verkeersstroom van oost naar west is om acht uur 's avonds echter vastgelo pen bij het roemruchte verkeersplein Oudenrijn. Er stond een file van gemid deld acht kilometer lang. De politie ver wachtte om elf uur 's avonds dat het zeker nog een uur zou duren eer die auto's die vanuit Oost-Nederland naar de randstad Holland wilden, zonder )ppunt kunnen passé- Tussen twaalf en drie uur 's middags heerste op de grote verkeerswegen in Nederland een bijna volslagen stil- NOG NOOIT ook niet in liet hoogseizoen is het op de Zeeuw se wegen zo druk geweest als tij dens de afgelopen pinksterdagen, Het toen de provincie en met name ven, tocht op tweede pinksterdag vorm de zich op de te smalle rijks weg 58 tussen Middelburg en Ber gen op Zoom een bijna aaneenge sloten file auto's, die zich met een snelheid van een voetganger oost waarts bewoog. .spitsuur" viel rond half ze- toen zich tussen 's-Heer- Walcheren werd overspoeld met een onafzienbare stroom gemoto riseerd toerisme. Die stroom was letterlijk onafzienbaar: bij de uit- Arendskerke en Goes een zes km lange rij auto's vormde, waarin nauwelijks beweging zat. In Goes, bij de oversteekplaatsen en de tal rijke kruisingen, ontstonden ver tragingen en ook het zich tussen- voegende, van de Zandkreekdam afkomstige verkeer gaf het nodige oponthoud. Vele automobilisten, op Wal cheren gewaarschuwd voor knel punt-nummer-één de stationsbrug in Middelburg, hadden de terug tocht over Noord-Beveland uitge stippeld. Waar zich toen óók files vormden, die ten slotte bij het aan- Tweede pinksterdag's avonds half ze ven, de rijksweg S8 tussen Middelburg en Goes. Fragment van de fille auto's die tussen Middelburg en Bergen op Zoom met de snelheid van een voetgan ger voortlcroop. (Foto P.Z.C.) sluitpunt op Zuid-Beveland met de rijksweg 58 in de massale uit tocht werden opgenomen (Zie slot pag. 2 kol. 1) Een gezicht uit de lucht op het J strand van Zandvoort waar even- 5 als i» alle andere recreatiecentra van Nederland met de pinkster- dagen een zeer grote drukte heer- ste. lleen in zee waren niet veel s mensen te vinden; de temperatuur was nog te laag en de wind striemde wat te veel. Luchtfoto A.N.P.) f///////////////////#/r/////////w/////^ te. Daarna begon de trek van de dui zenden Duitsers, terug naar de bondsrepubliek, en kwam ook de stroom op gang van de zondagsmen- sen, die het strand te winderig had den gevonden en naar de bossen en heiden van Oost-Nederland waren ge trokken. Het was bijvoorbeeld op net strand van Scheveningen gisteren aanzienlijk minder druk dan op de eerste pinksterdag, hoewel er te gen alle verwachting in minder wind was. Verkeersdoden Het verkeer eiste weer een zware tol. Op de rijksweg Amsterdam-Haarlem kwamen zaterdagochtend een personen auto, bestuurd door de heer Schumacher uit Heemstede en een bus van de N.Z. H.V.M. frontaal met elkaar in botsing. De personenauto schoof onder de bus en werü volkomen vernield..De bestuur der, de heer H. A. M. Schumacher, werd op slag gedood. Na de botsing schoof zijn auto 140 meter met de bus, die in de richting Haarlem reed, mee. In de nacht van zaterdag op zondag reed de 24-jarige P. Oosterling uit Am sterdam in de Sarphatïstraat met zijn auto legen een brugleuning. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar hrj bij aankomst bleek te zijn overleden. Dezelfde nacht gebeurde op rijksweg 43 (Zwolle-Leeuwarden) een verkeers ongeluk. waarbij twee buitenlanders om het leven zijn gekomen en één zwaar gewond werd. De slachtoffers waren de 41-jarige Oostenrijkse weduwe G. Zim- mermann-Kramer uit Eddersheim en de 20-jarige Duitse verpleegster M. E. E. Hunold uit Rüsselsheim- Het 11-jarige dochtertje van de weduwe liep een zwa re hersenschudding en verscheidene fracturen op. 9 Zaterdagavond 11 uur verongelukte de 16-jarige Frans van Waarenburg uit Eeht (Limburg) op de Brugweg tussen Koningsbosch en Pey-Echt. Hij liep op deze donkere weg aan de rechterzijde met zijn rijwiel aan de hand en werd van voren aangereden door een busje uit Echt. De jongen was op slag dood. Zaterdagavond werd ook de 20-jarige bromfietser A. M. H. uit Geffen door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed 9 Op dt weg de buurL van 1 de 33-jari^e heer J. Smit uit Kerkrade met zün bromfiets tegen een boom, waarbij hij werd gedood. Zaterdagmiddag werd de 68-jarige weduwe M. de Quant uit Gouda door een autobus in haar woonplaats aangereden en op siag gedood. 9 De 35-jange S, van der Goot uit Ter Apel kwam zondagavond om het leven toen hij in Ter Apel op zijn motor in botsing kwam met de motor van een Duitse toerist. Maandagmorgen overleed in een zie kenhuis in Gouda de 16-jarige J. F. Dijksman uit Ouderkerk a. d- IJsel. De jongen werd zondag toen hij op zyn bromfiets op de Kerkweg in Lekker- kerk reed, aangereden door een tege moet komende bestelwagen. ;g van Vijlen naar Epen in Vaals, botste zondagavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1