Paus Joannes XXIII bracht de wereld tot verbazing 3e P.Z.C.-rit op 22 juni: gezellig en fascinerend Financiële berichten Chefarine „4" doet wonderen! SPECULATIES ROND OPVOL GING VAN PAUS JOANNES XXIII Chefarine ,4 V oorinschrijving Prijzen Start en finish Lengte van de ritten DINSDAG 4 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T (Van een onzer redacteuren) Johannes XXIII, de Paus van het tweede Vaticaans Concilie, is niet meer. Deze paus, die in de geschiedenis zal blijven voortleven als de bevorderaar der Christelijke éénheid, heeft het einde van zijn Concilie niet meer mogen beleven. Maar hoewel we van zijn grootste initiatief de eindresultaten nog niet kennen moet zonder meer worden vastgesteld dat deze Paus gedurende zijn pontificaat de wereld en vooral de katholieke wereld meermalen tót verbazing heeft gebracht. kerk heeft de paus er ook toe ge bracht om in de loop van de voor bereidingen yoor het concilie duide lijk aan te geven, op welke zaken, de meeste nadruk dient te worden gelegd, nl. de modernisering van de zielzorg en de verbetering m de op leiding van priesters. Vrijheid Vrijwel de gehele wereld toonde zich verrast toen Angelo Ron- calli, de 76-jarige kardinaal-pa triarch van Venetië, op 28 okto ber 1958 door het College van Kardinalen werd gekozen tot opperherder van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Niet zonder vrees vroegen velen zich af wat van deze hoogbejaarde paus nog kon worden verwacht Niemand had eigenlijk op zijn benoeming ge rekend al stond hy zij het onder aan op de lyst van de tien papa- bili de kardinalen, die by het con claaf worden genoemd als de kans hebbers by de pauskeuze. Daarentegen had de verbeelding zich gedurende de drie dagen van het conclaaf wel overgegeven aan twee andere figuren: de statige oosterse kardinaal Agaglanian en mgr Mon- tinl, de aartsbisschop van Milaan, de diplomatieke leerling van paus Plus Xll Een van deze twee zou het wel worden, dacht men en toen dit niet het geval bleek, gaf men aan Joan nes XXIH de bijnaam van „over gangspaus" Roncalli had men maar gekozen, omdat de kardinalen het niet eens konden worden over een jongere opvolger van Pius XII, zo werd geredeneerd en hiermede nam men vrede met de gekozene. Maar die vrede had alleen het ge wone kerkvolk. Zy die meer dan gewone belangstelling hadden voor het bestuur van de kerk waren be vreesd. Pius XD was begonnen met de internationalisering van het kerk bestuur Bij zijn dood bestond het college van kardinalen uit L7 Ita lianen en 37 buitenlanders. „Menselijkerwijze Is Pius XII te vroeg gestorven Zijn hervormingen zijn In het begin blijven steken", stelde men ln sommige katholieke kringen Van die zhde kwamen ook andere vragen: zal Rome gehoor geven aan de wens tot decentrali satie. welke in vele delen van de wereld heeft geklonken, een wens die beoogt de bisschoppen meer zelf standigheid te geven Zal de kerk terugkeren van de weg, die Pius XII heeft ingeslagen? Er klonken ook andere geluiden, waarvan al spoedig bleek, dat zij het by het rechte eind hadden Twee dagen na zijn ver kiezing kon men in net Nederlands katholieke dagblad De Tyd het vol gende over de nieuwe paus lezen. „Hij wordt beschouwd als een man, die de stromingen van deze tijd ter dege kennend, begrip heeft voor verandering en vernieuwing. Het ligt in de verwachting, dat zyn ponti ficaat. zich daaroor zal gaan ken merken". V eranderingen Inderdaad, want hoe hadden de meesten zich vergist. Zeker, de nieuwe paus trok zich nl direct wei nig aan \'an de ingevoerde verande ringen van zy» directe voorgangers. Drie uur na zijn uitverkiezing ere- eerde de paus zijn eerste kardinaal in de persoon van mgr Di -Jorio, secretaris van het conclaaf Daarmee herstelde hij een traditie, die de pau sen Pi us XI en Pi us XII niet meer hadden gevolgd De nieuwe paus nam zijn eigen kardinaalskalotje af en plaatste dit op het hoofd van mgr Dl -lorio, terwi|l hij hem tot kardimuil uitriep Joannes XXlii schiep ai spoedig orde in eigen omgeving Hy voorzag in de al jare:. bestaande vacature van het staatssecretariaat door de benoe ming van karlinaal Tardinl. Het col- loge van kardinalen werd zonder enige ophel gebracht op 75, waar mee het 400-jaar oude besluit van paus Sixtus V (1587). dat het college maximaal 70 leden mag tellen, opzij werd geschoven. Nog iets later werd het maximale aantal kardinalen van 75 tot 85 verhoogd, bij welke gele genheid ook de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink. met het kardinaalsrood werd vereerd. Dit was nog maar een begin van de veranderingen. Drie maanden na dat hQ het bestuur op zich had ge nomen, zette de nieuwe paus de kerk in beweging op een wyze, die ieder een, het college van kardinalen inbe grepen, met verbazing sloeg. St.-Paulus .Bulten de Muren", kon digde hjj terloops aan, dat hy voor nemens was een concilie byeen te roepen. Tegenover journalisten heeft de paus zelf later eens verteld, dat de kar dinalen, die bj) de aankondiging waren, als het I waren geslagen. Een concilie is een algemene kerk vergadering en dat is niet iets ge woons, iets vanzelfsprekends, Het is een feit, dat ook zijn onmiddeliyke voorgangers, de pausen Pius XI en Pius XII, aan een concilie hebben gedacht, maar het was hun niet ver- echter de moed door te zetten- Men moet niet vergeten, dat toen het eerste Vaticaanse concilie van 1870 het dogma der pauseiyke onfeilbaar heid uitsprak, velen meenden, dat hierdoor de concilies overbodig wa ren geworden, omdat een onfeilbare paus over alle zaken van geloof en zeden alleen kan beslissen. Het be sluit van paus Joannes om een con cilie bijeen te roepen, mag dan ook op zichzelf al een zeer grote daad worden genoemd. Oecumene Onder de niet-katholieke christen heid volgde intussen een merk bare desillusie toen de paus zjjn be doelingen verduideiykte. Buiten de rooms-katholieke kerk dacht men aanvankelijk, dat het concilie een oecumenische vergadering in de uit gebreide betekenis van een ontmoe ting tussen katholieken en niet- katholieke christenen der protes tantse en orthodoxe kerken zou zjjn. De bedoeling van het concilie was echter, zoals de paus later duldeiyit maakte, de kerk te zuiveren van menseiyke fouten en gebreken om haar nldus zuiverder ae wereld te tonen. Het feit, dat de zaak waar het om ging helderder naar voren kwam, had toch dit tot resultaat, dat er een duidelijke toenadering kwam tus sen katholicisme enerzijds en protes tantisme en orthodoxie anderzyds. Dat is ongetwijfeld de grote ver dienste van paus Joannes XXIII. Deze paus heeft het duldeiyk ge maakt. dat de kerk niet alleen de verheven bruid van Christus is, naar rooms-katholieke opvatting, maar ook de gemeenschap van falende mensen. De zuivering van de kerk begon hierna al spoedig. Kardinaal Bea, die door de paus was benoemd tot hoofd van het concilie-secretariaat, wees ln verschillende verklaringen erop, dat de grote scheidingen en scheuringen ln het verleden mede veroorzaakt zyn door fouten van de kerk. Dit betere inzicht begon gelei- deiyk aan overal door te dringen. De kerk is toe aan een bekentenis van eigen schuld. Dit bewustworden van de meuseiykheld in de kerk was het werk van paus Joannes. Het is de eerste stap der katholieke kerk riaar de christeiyke eenheid, welke niet langer meer wordt geizen als eeu terugkeer van de afgescheiden christenen, maar als een ontmoeting van de moederkerk en de andere christeiyke kerken. Zijn nuchtere kyk op hel menselijke falen in de Maar uiet alleen bij de voorberei dingen, ook tydens het concilie bleef paus Joannes trouw aan zyn bedoelingen. Het concilie was vol komen souverein in het behandelen en bespreken van de zaken. De con cilievaders konden in vryheid hun meningen naar voren brengen en in een mate zoals van de zyde der niet-katholieke waarnemers aanvan kelyk zeker niet was verwacht. De paus was niet aanwezig bij de ver gaderingen Hy volgde slechts de werkzaamhe den per gesloten televisiecircuit in het Vatlcaan. Verder hield hy met de concilievaders contact via kar dinaal Cicognanl, de Vaticaanse staatssecretaris. Via deze kardinaal stuwde de paus op tactische wyze het concilie ln een richting, die tege moet kwam aan degenen, die stre ven naar een grotere aanpassing van de kerk aan de behoeften van de moderne wereld. De geloofsleer moet gemakkelijker aanvaardbaar zyn, niet alleen voor de rooms-katholieke ge lovigen, maar ook voor de mensen buiten de kerk, zonder dat hier iets van de wezenlyke beginselen wordt losgelaten. By geschillen tussen de concilievaders trad de paus op als de hoogste scheidsrechter. Hij liet zich dan door de mening van de gebleken meerderheid leiden. Dit was met name het geval by het schema over de bronnen van de openbaring. Hy Het de verdere bespreking over dit schema opschorten toen bij de stemming een kleine marge ontbrak aan de hiervoor vereiste meerder heid van tweederden. Ook ging de paus er volkomen mee akkoord, dat het concilie op 8 december werd verdaagd tot september 1963, het geen een groot aantal concilievaders wenseiyk vond. Zelf meermalen 't hoefde niet Phans nu deze paus tijdens de schorsing van het concilie heengegaan, denkt men aan een woord, dat hij tydens de voorberei ding sprak: „Men moet niet denken, dat ik tot alles prys het concilie wil meemaken". Daarom ging het hem niet. Voor hem was het voldoende te weten, dat hy zyn gelukkige inge ving heeft gevolgd en dat hy be reid was en is alles te doen en te durven voor het welslagen van het concilie. Hy wilde trouw zyn aan zjjn wapenspreuk: „Gehoorzaamheid en Vrede". Toen Angelo Roncalli ln 1953 be noemd was tot kardinaal-patriarch van Venetië, schreef hij in zijn eerste boodschap aan zijn diocesanen: „Ik ben afkomstig uit een straatarme boerenfamilieverwacht niet in my de diplomaat en niet de politi cus Er was inderdaad grond genoeg om dit laatste te verwachten, want de nieuwe patriarch had een diplomatieke loopbaan van 28 jaar achter de rug. Hij was apostolisch visitator in Bulgarije en was daarna apostolisch delegaat in Turkye en Griekenland en van 1944 tot begin 1953 nuntius in Parys geweest. Is het echter wonder, dat deze zoon van arme hoerenouders ais paus ook aan andere dingen dacbt. In zijn grote sociale encycliek „Mater et Magistra", die op 14 juli 1961 ver scheen, ging de paus op zeer prak tische wyze in op de actuele sociale noden, wnarbjj vooral de landbouw en de achtergebleven gebieden onder de loep genomen. „Pacem in Terris" Grote Internationale belangstelling trok de encycliek over de vrede „Pa cem in Terris", die de paus op 10 april de wereld deed ingaan. Met deze encycliek voerde de paus weder om een vernieuwing in. Encyclieken worden altyd gericht tot de bisschop pen de priesters en de rooms-katho lieke leken Deze encycliek, waarvan de volledige titel luidt: „Over de vrede onder alle volkeren in waar- Ook kardinaal Alfrink genoemd Laatste niet-ltaliaanse paus was een Nederlander Wie zal paus Joannes XXU1 op de stoei van St. Petrus opvolgen? Ais er een paus is doodgegaan, dan moet het conclaaf van (82) kardinalen uit wier midden zijn opvolger wordt gekozen, niet eerder dan vyftien dagen na het overlijden van de regerende paus, en niet later dan achttien dagen, byeenge- roepen worden. Mocht er een niet-ltaliaanse paus ge kozen worden, dan gebeurt dit voor de eerste maal sinds de 16de eeuw, toen de Nederlander Adrianus VI van 15221523 paus was. Nu wordt derlander: van kardinaal Alfrink. Met name het Italiaanse Blad l'Unita schryft, dat paus Joannes, door kar dinaal Alfrink als enige te noemen by de dankbetuigingen voor het me deleven tydens zijn ziekte. De paus wilde zeggen, dat hij de üjn van zyn beleid progressief spreken met ders denkenden door middel de Nederlandse kardinaal wilde zien voortgezet. ARMEN1ER Van vyf Italianen en een Armeniër zyn de namen als mogelyke opvolger voort durend genoemd. De keuze kan op hen vallen, maar ook op iemand aan wie niemand maar heeft gedacht. Paus Joannes was hier 'n voorbeeld van. Een van de veel genoemde namen is die van de 65-jarige aartsbisschop van Mi laan. Giovanni Battista kardinaal Mon- tlnl, die voor zijn benoeming op de zetel van de heilige Ambrosius, verbon den was aan het pausehjk staatssecre tariaat. OVERIGE De andere kandidaten waarmee specula ties zich uitvoerig bezighouden, zyn: Pe trus Gregorius kardinaal Agazjanian, 67-jarige in Russisch Armenië geboren prefect van de heilige congregatie tot voortplanting van het geloof, ook wel genoemde „de rode paus". Giovanni kardinaal Urbani, de 63-jarige opvolger van Paus Joannes op de patriarchale ze tel van de lagunenstad, vriend van Joan nes en enige in de twintigste eeuw gebo ren kandidaat. Giaeomo kardinaal Ler- caro, de 71-jarige aartsbisschop van het overwegend communistische Bologna. Ernesto kardinaal Ruffini, 75, aartsbis schop van Palermo op Sicilië, een „con- srevatlef' en „ottavianist". Valerio Valeri, de 79-jarige prefect van de hei ige congregatie voor de religieuzen, lontini zowel als Agazjanian werden ;enoemd als meest waarschijnhjke kan didaten voor de opvolging van Pius XII, ondanks het feit dat Montini toen nog yeen kardinaal, en Agazjanian niet- -taliaan was. s Volgens pater Walter Abbott, redacteur van het rooms-katholieke tydschrift „America", is kardinaal Paul-Emile Le- -;er uit Montreal in hoge kerkeiyke ;ringen genoemd als prominente kandi daat. Hij zei dat kardinaal Leger wordt be schouwd „als een van de meest libera le geesten in de kerk" en dat er aan wijzingen waren dat hij krachtige Euro- psë steun zou krijgen. Ook wordt de naam van kardinaal Spellman van New York, evenals bij de vorige pauskeuze, herhaaldelijk genoemd. heid rechtvaardigheid, liefde en vry heid", was ook aan alle „mensen van goede wil" gericht. De paus zegt in dit rondschrijven onder meer, dat de vrede op aarde, waarnaar alle mensen zo hartstochtelijk verlangd hebben, slechts tot stand kan komen en bewaard kan blyven, wanneer de door God ingestelde orde gewetensvol in acht genomen wordt. De encycliek handelt verder over de rechten en Elichten van de meng, over het open aar gezag en over de verhoudingen tussen de staten. Verder schenkt het pauselijk schrijven aandacht aan de verdeling van de goederen en bena drukt de plicht van de regeerders politieke vluchtelingen op te nemen. Over het vraagstuk van de ontwa pening zegt de paus, dat de recht vaardigheid, het gezond verstand en de zin voor de menselijke waardig heid dringend eisen, dat de militaire wedloop ophoudt en dat de wapenen, die in verscheidene landen reeds ter beschikking staan, wederzyds en ge- ïyktydig verminderd worden. Dat atoomwapenen verboden worden en dat alle landen komen tot een over eenkomst Inzake ontwapening met effectieve wederzijdse controle. In het laatste deel van deze encycliek houdt paus Joannes aan alle mensen voor. dat zij zich steeds grotere en praktischer inspanningen moeten ge troosten inzake de produktle, de vak bonden, de beroepsorganisaties, de sociale verzekeringen, de bevordering van de cultuur, de rechtswetenschap pen, de regeringssystemen, de sport en het gezondheidswezen. Hier be nadrukt de paus ook de samenwer king van katholieken met protestan ten en orthodoxen en met niet- christenen. Kroesjtsjew. de Russische leider, heeft in een vraaggesprek met het Milanese blad „H Giorno" deze encycliek geprezen. Volgens hem bleek hieruit, dat de paus een realis tisch standpunt inneemt ten aanzien van een reeks brandende kwesties van de tegenwoordige tijd en in de eerste plaats ten opzichte van het probleem van vrede en ontwapening. Wij juichen de opvattingen van de paus ten gunste van de vrede toe. aldus Kroesjtsjew Dan is er de moderne aanpak van het missiewerk. In ongelofelijk snel tempo maakte paus Joannes de ker ken in de missielanden zelfstandig door de oprichting van eigen hier- archiën. Tientallen bisdommen heeft deze paus in Afrika opgericht. Hij creëerde de eerste Afrikaanse en Japanse kardinaal. Verder hebben zyn liefde voor de vrede en zijn her haalde oproepen grote indruk in de wereld gemaakt, zelfs in Moskou. Maar op allen, die met hem in aan raking kwamen, heeft de paus vooral indruk gemaakt door zyn grote een voud. Hy was een gemoedciyk mens met veel gevoel voor humor. Te- vriendeiyk en nederig, een paus, die zyn vergissingen ruiterlijk bekent. Zijn gemoedelijkheid stelde hem in staat een bres te schieten in de mach tige curie van kardinalen. Toen hy zjjn pontificaat begon stond Joannes voor een moeilijke erfenis. Zyn voor ganger Pius XII was het met de curie vaak oneens. De wijze, waarop fiaus Joannes de moeilijkheden op- ostc, is een voorbeeld van dlnln- matie geworden HOOIMEIJER N.V. SCRIPS OBLIGATIES De houders van de per 1 januari 19( vervroegd aflosbaar gestelde obligaties Hooimeyer en Zonen N.V. zullen een volkomen onverwacht cadeautje ontvan gen in de vorm van een scrip, die hun recht geeft aandelen van 200 gulden no minaal te kopen voor een bedrag van 500 gulden in contanten, dus tegen eeu boers van 250 procent. Dit scriprecht vervalt op 1 januari 1970. De converteerbare obligatielening werd in 1960 afgesloten met een looptyd van twintig jaar. In overleg met het N.V. Nederlandsch Administratie- en Trust kantoor werd evenwel vorig jaar beslo ten om, naar aanleiding van de verkoop van de gebouwen in Zaandam, reeds per 1 januari 1963 de helft van de nog uit staande converteerbare obligaties ver vroegd aflosbaar te stellen, hetgeen uiteraard teleurstellend was voor die obligatiehouders, die er op gerekend hadden nog lange tyd van de conversie mogelijkheden gebruik te kunnen maken. Formeel-juridisch was de vervroegde af lossing volkomen correct, zo stelde gis termorgen in de jaarvergadering de voorzitter dr. A. de Graaff nadrukkel maar moreel vond ook het bestuur d gang van zaken niet prettig. Daarom is men nu met deze oplossing gekomen. Bij de aanvang van de vergadering ver klaarde dr. De Graaff zeer verheugd te zijn dit jaar met aanmerkehjk betere resultaten te kunnen komen. „Wij me nen op het goede pad te zijn", zei njj. De dividendbetaling wordt hervat met een uitkering van vyf procent. DIVIDENDEN ENTHOVEN. In de vergadering van commissarissen van de „N.V. Pletterij voorheen L. 1. Enthoven en Cïe" is be sloten, dan de algemene vergadering van aandeelhouders vooc te stellen over het boekjaar 1962 een dividend van dertien irocènt uit te keren (vj. 12 procent). SPRINGSTOFFENFABRIEKEN DE exploitatierekening van de Koninkiyke Nederlandsche Springstoffenfabrieken N.V. is gestegen van 414.437 tot 531.061. Totaal werd afgeschreven 224.620, waarna het bedrag der af- schrijvi ïgsrekening 1,6 min groot is. Na aftrek van 25.000 wegens voorzie ning inzake toekomstige verplichtingen jegens de Staat der Nederlanden, res teert een saldo winst van 284.115 (v.j. 229.287). Voorgesteld wordt 9 procent dividend (v.j. 8 procent). BLYDENSTEIN-WILLINK. „Blyden- stein-Willink N.V." te Enschede stelt voor het dividend over 1962 te bepalen op zes procent, waarvan vier procent in agio-aandelen (v.j. 9 procent in '•oc tanten). BRAAT Voor de Machinefabriek Braat N-V. is 1962 teleurstellend geweest. Na afschrij ving van 2580 op de inventaris en van ƒ30.000 op goederen voor eigen reke ning, bedraagt het saldo winst 113.301. waartegenover een winstpost staat van ƒ150.000 door de herwaardering der aandelen Pannevis (machinefabriek in Utrecht). Voorgesteld wordt 36.000 over te brengen naar de resreve voor diverse doeleinden, en het resterende saldo ad. ƒ817 over te brengen naar nieuwe rekening. Het dividend wordt wederom gepasseerd. D.R.U. De raad van commissarissen van de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft is akkoord gegaan met het voorstel van de aandeelhouders vergadering, om het dividend over het boekjaar 1962 te bepalen op tien pro cent. (Voorgesteld was een dividend van negen procent). Van aandeelhouderszyde vond men, dat gezien de bijzonder gun stige resultaten over 1962, er wel een hoger dividend af bon, en J8 het verlangen. AMES TEXTIEL UNIE De Koninklijke Nederlandse, Textiel- Unie N.V., te Enschede/Hengelo (O.), en Ames Textile Corporation te Lowell (Mass) zullen op korte termyn geza- menlijk een nieuwe vennootschap op richten onder de naam „Ames Textiel Unie N.V. Deze nieuwe vennootschap zal te En schede een bedrijf vestigen, dat zich in het byzonder zal toeleggen op de ver vaardiging van speciaal doek voor de coating-industrie, volgens een door Ames Textile corporation ontwikkeld en in de praktijk beproefd systeem, waarbij ge bruik wordt gemaakt van voor dit doel ontworpen Amerikaanse apparatuur. Als afzetgebied voor het produkt wordt in de eerste plaates gedacht aan de lan den van West-Europa, in het bijzonder die van de E.E.G. AVIS STREEFT NAAR BASISVERBREDING De toekomst van de verffabrieken Avis biedt een onzeker perspectief, zo bleek uit de opmerkingen van het bestuur ty dens de jaarvergadering. De basis ran het bedryf is te smal en de directie zoekt „naar de derde of vierde poot, om deze basis wat te verbreden". Het bestuur deelde mede dat de verlie zen zijn geleden op de perspoeders, wel ke 30% van de omzet uitmaken. De perspoeders staan aan grote concurren tie bloot. Ondanks alles zet het bestuur het bedryf voort, omdat het toch steeds toekomstmogelijkheden ziet. ln (ingeland zal de eerste „noverbus" ln gebruik worden genomen. Dit voertuig, dat zich met een snelheid van 40 km per uur op luchtkussen voortbeweegt, zal 70 passa giers kunnen vervoeren. De bouwkosten be dragen drie kwart miljoen gulden. Het ap paraat zal worden gebruikt om er tochtjes mee te maken op de Theems. Vier middelen versterken eikaars werking, zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan. Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. Een enkel tablet zorgt bij pijn, griep of een "landerig gevoel" dat u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten i 0.80, ("n strips) 1 1.50, 100 tabletten 13.50. Evenement voor gemotoriseerden OOK „NIEUWELINGEN" KUNNEN DE ROUTE RIJDEN IN SAMENWERKING met de Zeeuwse auto-, motor-, scooter- en bromfietsclubs organiseert de Provinciale Zeeuwse Courant op zaterdag 22 juni a.s. weer een gezelligheidsrit: de derde P.Z.C.-rit. Over goede wegen is een route uitgezet, die door elke „gemotoriseerde" gereden kan worden. Dat het rijden van dergelijke oriënteringsritten een fascinerende bezigheid kan zijn, weten ingewijden uit ondervinding, maar ook zij, die voor de eerste maal zo'n evenement meemaken, raken snel in de ban. Omdat het voertuig, waarmee men in de meeste gevallen zijn dagelijks werk moet doen, nu het middel is om enkele uren van ontspanning en verrassingen mee te maken. De organisatoren hebben by het onder de wielen wegdraaien van de kilometers de nadruk gelegd op het gezelligheidskarakter. Tydens de neutralisatie van een half uur in een aantrekkelyke omgeving wordt een verfrissing aangeboden. In het byzonder voor de „begïn- ïers" werd voor de P.Z.C.-rlt een eenvoudig reglement samenge steld. Enkele nieuwe elementen geven hen én de geroutineerden gelijke kansen. (Dit bleek wel In de vorige ritten: verschillende „beginners" veroverden een prijs). Het volledige reglement plus een handleiding voor het rijden van dergelyke ritten zal men kunnen vinden In de extra byiage van de D.Z.C.: „Gemotoriseerd Zeeland zraagt uw aandacht", die op dins dag 18 juni zal verschijnen. Be studeer dèz ekrant met extra aan dacht. Het Inschrijfgeld bedraagt bij voorinschryving tot 7 juni a.s. één gulden voor de bromfietsen en twee gulden voor de overige voertuigen. Na 7 juni bedraagt het inschrijfgeld respectieveiyk twee en drie gulden. Na deze datum dus 7 juni is de inschrijving alleen nog maar moge lijk op 22 juni in het Concertgebouw vanaf 3 uur 's middags. In verband met de vele voorbereidingen zouden de organisatoren het zeer op prijs stellen indien de deelnemers het inschryvingsformulier, dat onder aan is opgenomen, zo spoedig mogelijk opzenden naar de: P.Z.C., Postbus 18 te Vlissingen. Uw starttijd en -nummers krijgt U dan per post toege zonden. De inzet is de wisselbeker voor de drie groepen: auto's, motoren plus scooters, en bromfietsen. Daarnaast zullen er nog tal van bekers, medail les en andere pryzfen te winnen zyn. Bovendien ontvangt elke deelnemer, lie zijn startkaart aan de finish inlevert, een HERINNERINGSMEDAILLE. Een tweede herinneringsmedaille van de P.Z.C.-rit kan uitsluitend per briefkaart besteld worden. Kosten ervan zijn 75 cent. Stuur de brief kaart met naam en adres en aantekening „tweede herinneringsmedaille P.Z.C.-rit" aan P.Z.C., postbus 18 te Vlissingen. De start is dit jaar voor alle voertuigen, dus ook voor de bromfietsen, yoor het Concertgebouw te Vlissingen. Daar is eveneens de finish, waarna in de zaai de prijsuitreiking volgt. Een orkestje zal het wachten op de uitslag plezierig bekorten. STARTTIJD: le ryder oni 16.01 uur, laatste ryder om 18.30 uur. De lengte van het parcours voor auto's, motoren en scooters bedraagt ongeveer 57 kilometer, voor de bromfietsen ongeveer 36 kilometer. De gemiddelde snelheden zijn bepaald op respectieveiyk 30 en 20 kilometer. INSCHRIJVINGSFORMULIER Ondergetekende schryft In voor de derde P.Z.C.-rit op 22 juni 1963 (s.v.p. in blokletters invullen). Woonplaats: AUTO, MOTOR, SCOOTER, BROMFIETS motor-, scooter- of bromfietsclub? Ja/nee. Voorkeur starttyd: Zal 15 minuten vóór de starttyd aanwezig zyn om startkaart af te halen. Handtekening XXXXOOOOQCCOOOCCCCOOaXXXXXÖOQQCQ^^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11