EIND 1964 BOUW VAN KERNCENTRALE Gestrafte Amerikaan wil niet naar V.S. Duitsland liet nazi Erich Deppner vrij DODEWAARD OF KAMPEN - KOSTEN 90 MILJOEN Tweede in aanmerking komend terrein wordt geheim gehouden Rechtbank zal spoedig over zaak beslissen Nasleep narcotica-affaire ln Amerika wacht hem nieuw proces Gletsjer veegt dorp en centrale weg in Rusland A.N.W.B. - prijzen voor publicisten ftrbovit TROEPEN VAN VERENIGDE NATIES PLUNDEREN HEEL KONGO KAAL Grip rubber Ongekende extra veiligheid VREDESTEIN Brugge herademt, pyromaan gepakt ZATERDAG 1 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers). Het is nog lang niet zeker dat de eerste kernenergiecentrale van ons land zal worden gebouwd nabij het Betuwse dorp Dodewaard. De N.V. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven heeft nog een terrein op het oog dat hiertoe geschikt zou zijn. Deze plek wordt voorlopig angstvallig geheim gehouden, ondanks de geruchten dat in tweede instantie de gedachten uitgaan naar de buurt van Kampen. Hoe dan ook: zeker is nu dat zo'n kernenergiecentrale er komt. Tij dens een bijeenkomst van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs en het Nederlands Atoomforum in het Kema-gebouw te Arnhem, zijn de plannen hiervoor uit de doeken gedaan. Bij deze gelegenheid werd ook meegedeeld dat binnenkort de oprichting is te verwachten van de N.V. Gemeenschappelijke Kern energiecentrale Nederland. Hier aan nemen elf elektriciteitsbedrij ven deel, die een bedrag zullen in vesteren van 62 miljoen gulden. Euratom stort hierbij nog 18 mil joen. En de regering verleent uit het ontwikkelingsfonds voor kern energie een subsidie van 10 mil joen. Totaal wordt dus 90 miljoen bijeen ge bracht voor een overigens vrij geringe centrale van 50 megawatt. Dit als stu die-object en ervaringsbron belangrijker project dan wat betreft de opbrengst zal worden gerealiseerd in samenwer king met de Amerikaanse onderneming General Electric. Vijf Nederlandse ingenieurs verblijven hiertoe al geruime tijd in de Verenigde Staten. Zij bereiden met de specialisten daar de bouw voor van een zogeheten kokendwaterreactor. Advertentie) Prof. dr. J. J. Went (secretaris van de commissie kernenergiecentrale van de N.V. S.E.P.) heeft ons uitge legd hoe dit nog vry onbekende sys teem werkt en welke technische de tails daarbij van belang zijn. Uiteraard worden de atomen gesplitst in een kern, die nucleaire „brandstof" bevat verrijkt uranium allereerst, maar later kan ook thorium (daarvan zyn de wereldvoorraden groter naar het schijnt) worden gebruikt. Die elementen bestaan dan uit lange in vierkante ramen gemonteerde pin nen. Voor het regelen van de reacties Maar de volgende dag is Oom- Arnold niec meer blozend. Hij ziet bleek van de koude. Moeder schrikt. Is de logeerbed deken dan zo dun? Pas een jaar oud! Zij maakt korte metten. In een goede zaak koopt zij ook voor oom een VAN WIJK deken van 100% zuiver scheerwol» Logé's kunnen lachen onder de warme wollen weeld,' van Dit moet u weten en dc vakkundige verkoper zal het U bevestigen: de royale van Wijk dekens van echte 100zuiver scheerwol (dat Is dus verse wolf) met al hun onvergelijk bare eigenschappen zijn uniek in de deken- wereld en In verhouding hoe gek dat ook klinkttoch laag in prijs. Het van Wijk merk biedt U zekerheid voor de echtheid. S.E.R.-ADVIES ONBEPERKTE VERPLEEGDUUR Dc Sociaal-Economische Raad heeft in een advies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid aanbevolen op korte terniyn aan krachtens de verplich te ziekenfondsverzekering' verzekerden voor onbeperkte tijd ziekenhuisverplo- ging voor lichamelijk zieken te verstrek ken. De S.E.R. geeft de minister in overwe ging deze uitbreiding te doen ingaan op 1 januari 1964 omdat dan hiermede reke ning kan worden gehouden bij het vast stellen der premie voor dat jaar. De pre mieverhoging kan dan eveneens in het beraad over het in 1961 te voeren loon- beleid worden betrokken. Een deel van de S.E.R. wil nog niet tot dc voorgestelde maatregel overgaan. Dit deel geeft de minister in overweging de wenselijkheid van die maatregel, wel licht zelfs in uitgebreidere vorm, op nieuw aan de orde te stellen tegen het tijdstip waarop de arbeidsongeschikt heidsverzekering loontrekkenden in wer king zal treden. DE DOOD LANGS DE WEG. Het Engelse Lagerhuislid Gresham Cooke verklaarde: „Ik geloof niet, dat het kwaad zou kunnen en ik geloof zelfs, dat er veel goeds uit zou voortkomen als aan 100.000 auto-bestuurders per jaar hun rijbewijs zou worden ontnomen. Details kan men zogenaamde kruisplaten tussen die splijtstof op en neer laten gaan. In verreweg de meeste reactors hangen dergelijke afschermstaven boven de kern in het alles omsluitende vat. Maar bij een kokend-watersysteem moet dit van onderen af gebeuren, hydraulisch. Want aan de oppervlakte van het met water gevulde vat een enorme kuip die te gen radioactieve straling moet zijn afge schermd wordt in dit geval stoom ge produceerd. Men kan dus niet zoals el ders naar binnen kijken. Het hele vat moet hier gasdicht worden gemaakt: er komt een dikke betonnen huls om heen, waaruit enerzijds leidingen steken die de geproduceerde stoom naar een turbine brengen voor de produktie van elektriciteit, en die ook „nooduitgangen" heeft voor het geval binnen iets fout zou gaan. Veiligheidssysteem Natuurlijk is een uitgebreid veiligheids systeem ontworpen. Mocht een explo sieve drukstoot ontstaan dan kan die met de geproduceerde stoom ontsnap pen via met beton omgeven pijpen die uitkomen onderin een kunstmatig meer ter condensatie. In zo'n geval moe ten ook grote hoeveelheden water in het reactorvat worden gespoten. Want als dit droog zou komen te staan door breuk of wat ook dan werkt binnen de splitsing door, waarbij dan de regel- staven gaan smelten en dergelijke narig heden meer. Prof. Went gaf ook wat cijfers. Het reactorvat zelf wordt tien meter hoog en krijgt een diameter van drie meter. De kern zal 2,25 meter hoog zijn met een diameter van 1,8 meter. De stoomtempe- ratuur bedraagt 285 graden en heeft een druk van 70 atmosfeer. Er zal 15 ton splijtstof in de reactor hangen, waarvan per jaar 20 procent wordt verbruikt en vervangen. Aan Nederlandse justitie ontkomen (Van onze Amsterdamse redacteur) Evenals Willy Zöpf is in München enige tijd geleden nóg een oorlogs misdadiger geruisloos op vrije voe ten gesteld, die aan onze justitie en daarmee gegarandeerd de dood straf had weten te ontsnappen. Zijn naam luidt:- Erich Deppner. Ook de SS-er werd door de Duitse jus titie gearresteerd op grond van een dos sier dat afkomstig was uit Den Haag. Begin juli 1960 vond men hem in een klein dorp dichtbij München. Maar het door Nederland „aangedragen" mate riaal vond men niet belastend genoeg hem onafgebroken in voorarrest te houden. Maart 1961 kon hij weer gaan. Onze ambassade te Bonn werd hiervan niet verwittigd. Wel had men intussen een voor-onder- zoek geopend. Thans is dat eindelijk afgesloten, zo verklaarde deze week door de telefoon Oberstaatsanwalt dr. Bader in München. Deze officier van jus titie deelde ons tijdens dit gesprek ook nog mee, dat de rechtbank volgende week gaat beslissen of er al dan niet een strafproces zal volgen. Zo ja, dan wordt Erich Deppner meteen weer gear resteerd. De politie houdt hem al in de gaten. Erich Deppner heeft tijdens de bezet ting ettelpke functies gehad. Hjj be gon op een onbelangrijk bureau in Den Haag. Later volgde zijn benoe ming tot commandant van het joden kamp Westerbork. In het kamp Amersfoort heeft hjj vervolgens ook zijn wrede scepter gezwaaid. Daar schjjnt deze „officier" zelf te hebben j deelgenomen aan de uitvoering van een door hem getekend bevel: het doodschieten van zeventig besmette- lijkzieke gevangenen, Russen. Bjj die massamoord werden machinepistolen gebruikt. Hij heeft ook later het machinepistool gehanteerd, bijvoorbeeld toen „repre saille maatregelen" werden genomen na de aanslag op de höhere SS und Polizei- führer Hans Rauter. Willekeurig opge- 49 in totaal - pakte Nederlanders kregen toen de kogel. Erich Deppner was toen al gepromo veerd tot hoofd van de beruchte afdeling IV op de zogenaamde „Aussenstelle" van het „Reichssicherheitshauptamt" ir Den Haag. Een beruchte sector dit daaronder ressorteerde was: Het kan toor b 4. Dit door Eichmann gestichte „Referat" hield zich bezig met de depor tatie van joden. Willy Zöpf leidde in ons land deze organisatie. Hjj stond met Erich Deppner, die als afdelingshoofd een iets hogere rang had, direct onder de zogenaamde Befehlshaber des Sicher- heitsdienstes dr. Wilhelm Harster. Vóór selectie Maar Deppner heeft slechts kórt samen gewerkt met Harster. Deze werd name lijk in 1943 al opgevolgd door Naumann. Nog erger dan deze destjjds in Neuren berg opgehangen oorlogsmisdadiger was de laatste Befehlshaber dr. Scliöngarth. Meestal stomdronken zette hij zijn hand tekening gewillig onder ieder stuk dat hem werd voorgelegd heel vaak door Erich Deppner. Want die selecteerde meestal vóór welke arrestanten „op de vlucht" moesten worden doodgeschoten. VROUW OVERLEED AAN RABIES Naar aanleiding van het overljjden de 55-jarige mevrouw M. Dahrs-Kuiper vorige week woensdag in het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam deelde het bu reau voorlichting van de gemeente Am sterdam gisteren mee, dat „uit het door l»rof. dr. R. Gispen van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid ingestelde hersenonderzoek is komen vast te staan dat mevrouw Dahrs-Kuiper op 22 mei 1963 is overleden tengevolge van een ra- blesbesmetting. Van de zijde van dc afdeling volksge zondheid van de G,G. en G.D. wordt medegedeeld dat tevens onomstotelijk is komen vast te staan dat de beet heeft laatsgevonden vóór 30 juli 1962 door et bewuste witte hondje, dat op 28 juli 1962 ook op het Rembrandtplein gesig naleerd is en dat vermoedelijk de rabies- golf heeft veroorzaakt. Hiermede is te vens bevestigd dat in het onderhavige geval geen sprake is van een nieuwe ra- >iesgolf. Het is wel degelijk mogelijk dat de incubatietijd tot een jaar en wellicht langer kan uitdijen zoals uit het hier *- doelde geval kan worden afgeleid." Dit is Erich Deppner. Obersturmbann- filhrer bij de S.S. Deze foto dateert uit ioj,3. Hij iue-rhte toen als Abteilungslei- ter op het bureau van Harster in Den Haag. Ook Willy Zöpf hield daar kan toor. Maar van deze oorlogsmisdadiger is geen foto aanwezig in de collecties van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie1 te Amsterdam. Weer vrije boer gearresteerd (Von onze correspondent.) Opnieuw heeft een vrjje boer uit Apel doorn zjjn vrijheid erbjj ingeschoten. Het is de landbouwer J. S., wonende aan de Langedijk, die weigerde een boete van 48 gulden te betalen, welke hem was opgelegd wegens het niet na komen van zijn verplichtingen wegens het landbouwschap. De politie heeft hem opgehaald en overgebracht naar Zutphen waar voor hem acht dagen cel gereserveerd zijn. Wethouder mr. M. Vrolijk van Den Haag heeft donderdag de „Jacob Maris Jeugdprijzen" 1963 uitgereiktaan de jonge kunstenaars die de prijs voor dit jaar verwierven. Op de foto zien we de drie icïnnaressen, v.l.n.r. mej. M. J. de Wit grafische kunst), mevrouw J. L. Loeven-de Bles beeldhouwkunsten mej. J. A. Sybesma (schilderkunst) De Staat der Nederlanden heeft geen andere mogelijkheid dan de 34-jarige Amerikaan C.W. W. op transport naar de Verenigde Sta ten te stellen. Langer wachten heeft nu geen zin meer. Dat heeft de staatsadvocaat mr. E. Drooglee- ver Fortuyn gisterochtend gezegd bij de behandeling van het kort geding voor de Haagse rechtbank dat deze Amerikaan tegen de Staat heeft aangespannen. De Staat beschouwt de Amerikaan als een ongewenste vreemdeling die op grond daarvan moet worden uitgewe zen. Hrj werd in 1960 in Amsterdam aan gehouden en het jaar daarop tot gevan genisstraf veroordeeld omdat hij ver schillende soorten verdovende middelen in zijn bezit had. Toen hij in 1962 zijn straf had uitgezeten, wilde Nederland hem niet houden, terwijl hij niet terug wilde naar de Verenigde Staten waar hij ook wegens 'n verdovende-middelen zaak zal moeten terechtstaan. Van an dere landen is niet bekend dat zij hem willen toelaten. W. zit sedert november het Huis van Bewaring te Rotter dam. Dwangsom De „Beren-gletsjer" in het Pamir-ge- bergte komt langzaam maar onverbidde lijk omlaag schuiven naar het dol van de Vantsj in de Sowjetrepubliek Tad zjikistan. Het is een massa van miljoe nen tonnen ijs die, zich uitstrekkend over 24 vierkante kilometer en met een dikte van 150 a 200 meter, reeds over een afstand van drie kilometer gevor derd is en op haar weg al een kracht centrale en een gedeelte van een dorp heeft weggedrukt. De eerste tekenen van deze reusachtige verschuiving werden op 22 april j.l. waargenomen. Deskundigen zijn ter plaatse gekomen om dit unieke ver schijnsel te bestuderen maar veel an ders kunnen zij niet uitrichten. Een aan tal dorpen in de buurt zou al ontruimd zijn. De „Beren-gletsjer", buurman van de Fedtsjenko-gletsjer die de grootste ter wereld wordt genoemd, heeft op zijn glijtocht omlaag al twee rivieren ver sperd waardoor twee binnenmeren ge vormd zijn waarvan een al wel hon derd meter diep zou zijn. Het water var het andere meer schijnt inmiddels een doorgang in de richting van Vantsj ge vonden te hebben. De A.NAV.B.-prijzen zyn dit jaar toege-| kend aan: de publicist Tom Bouws voor zyn boek „Vlaanderen, o welig huis", mede gezien tegen de achtergrond van zijn vele radiopublikaties op toeristisch gebied. De journalist Keimpe Sikkema, chef-re dacteur van de „Leeuwarder Courant", voor zijn toeristische artikelen in deze krant en tevens in de andere bladen van de „Regionale Dagbladpers", waarvan hij tevens toeristisch redacteur i3 en de stichting „Radio Nederland Wereldom roep" voor de talloze en veelsoortige uit zendingen, die systematisch steeds weer op de toeristische aspecten van Neder land. in vele talen, de wereld over de aandacht vestigt. PROF. VAN DER MEER OVERLEDEN Gisteren is op 68-jarïge leeftijd over leden prof. dr. P. van der Meer, buiten gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de geschiedenis en archeologie van het Nabye Oosten, het Assyrisch Babylonisch, het Sumeriseh, Hethietisch en aanverwante Vooraziati- sche talen. Voorzitter C.B.C. gaat met pensioen De heer C. van Baren Jr. heeft gister middag het voorzitterschap van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale overgedragen aan de heer J. Schotman, thans tweede voorzitter. De lieer Van Baren jjaat, na een 44-jarig dienstver band by de C.B.C., met pensioen. Staatssecretaris Roolvink deelde hem gisteren zijn benoeming by bevordering mee tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De advocaat van de Amerikaan, mr. J. H. Smeets te Amsterdam, heeft de president van de rechtbank verzocht de Staat ertoe te veroordelen daden na te laten die kunnen leiden dat W. gedwongen het land verlaat. Subsi diair verzocht hij de president de Staat er toe te veroordelen zich van zulke daden te onthouden die ertoe leiden dat W. bij uitwijzing in de Verenigde Staten zal terechtkomen. Hij verzocht hiervoor een dwang som vast te stellen van een miljoen gulden. Verder verzocht mr. Smeets de presi dent de Staat ertoe te veroordelen mee te delen wanneer en hoe de Staat W. wil uitwijzen en met uitwijzing te wachten tot veertien dagen na deze mededeling. Uitlevering Mr. Smeets zei op de zitting, waarop ook de Amerikaan aanwezig was, dat uitwijzing naar de Verenigde Staten in feite neerkomt op een verkapte uitleve ring. Uitlevering is in dit geval niet mogelyk omdat er geen uitleveringsver drag is dat daarin voorziet. Dit is wat de Verenigde Staten betreft ook niet mo gelijk omdat inbreuken op de wetten over de verdovende middelen als finan ciële en niet als criminele delicten gel den. De president zal donderdag aanstaande uitspraak doen. Advertentie inqewa: (acfieve kooldrogees) bij maag-en qewandsKlachten.fi.2S BINNENHUISARCHITECT BEKENT 200 INBRAKEN De vorige week in Rotterdam wegens een zedendelict gearresteerde 38-jarige binnenhuisarchitect F. W. B. heeft tij dens zeer langdurige verhoren bekend in de afgelopen twee jaar meer dan twee honderd inbraken te hebben gepleegd. De meeste in Hillegersberg en andere noordelijke wijken van Rotterdam, en kele ook in omliggende gemeenten alleen in Delft reeds vijfentwintig Breda en zelfs Limburg. Hy zocht voor namelijk naar geld. Hoe groot de buit was heeft de recherche zelfs bij benade ring niet kunnen vaststellen. De recherche gaat na of de binnenhuis architect iets te maken kan hebben ge had met de nog onopgeloste moord in de Van den Hoonaardstraat en met een aanranding. De man ging altijd alleen op pad en de enige „assistentie", die hij kreeg was van zijn hond, die hij in de buurt van het uitgezochte pand in zijn auto achterliet. Deze auto was steeds startklaar. De hond ging blaffen als men te dicht in de nabijheid van de wa gen kwam. BEDRIJFSLEIDER OVERLIJDT NA RUZIE De 37-jarige bedryfsleider R. van der Steenstraten uit de Pynboomstraat in Den Haag is woensdag omstreeks één uur in het ziekenhuis aan de Znidwal overleden. Hy was ruim een uur tevoren door de G.G.D. naar het ziekenhuis over gebracht, omdat hy zich onwel voelde. Omstreeks negen uur zou de heer Van der Steenstraten in zijn woning onenig heid hebben gehad over een zakelijke aangelegenheid met de 46-jarige letter zetter T. G. D., die hem daarbij een zacht tikje tegen het gezicht zou hebben gege ven. De heer Van der Steenstraten heeft D. zelf nog uitgelaten, maar voelde zich omstreeks elf uur niet goed. Een ge waarschuwde arts achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk, omdat de heer Van der Steenstraten bloederpatiënt is. De patholoog-anatoom, dr. Zeldenrust, heeft sectie verricht. Zijn rapport ver meldt als doodsoorzaak een hersenbloe ding. Deze kan zeer wel veroorzaakt zijn door het zachte tikje, hoewei dit geen uiterlijk letsel heeft achtergelaten, maar ook door te grote opwinding. D. is door de Haagse politie gehoord en op last van de officier van justitie weer heen gezonden. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt terzake van mishan deling de dood tengevolge hebbend. Miljoen francs geroofd bij Lyon Twee mannen hebben een personeelslid van de vraehtautofabriek Berliet te Venissienx bij Lyon een tas met de sa larissen van het personeel afgenomen. Zij ontsnapten met de buit, groot een miljoen franc. Het Wereldgebeuren Frankrijks leider /andaag is het precies vijf jaar gele- f den, dat generaal de Gaulle in Frankrijk de teugels in handen nam. Zijn ingrijpen kwam op het j"13*® m®" ment. De vierde republiek stond op springen. Het land werd met een politiek bankroet bedreigd. Ten einde raad deed het volk een beroep op de man, die inde tweede wereldoorlog zijn leiderschap had bewezen: Charles de Gaulle, de eigenzin nige, maar fiere generaal een figgur van conflicten en controversies en met misschien dictatoriale eigenschappen, maar niettemin een leider, zoals Frank rijk op dat moment nodig had. In korte tijd wist de Gaulle, door snel de juiste ingrepen te doen, het volk voor zich te winnen. Later, toen hy naar strikte democratische principes mis schien wat te ver ging in zijn solo, ver gat het volk deze zwakheid zodra het de grote generaal persoonlijk aan schouwde: op de pleinen van de provin ciestadjes of op de beeldbuis, generaal de Gaulle kon niet verliezen. Vandaag de dag is Frankrijk niet langer de „zieke man" van Europa. De Gaulle maakte een eind aan de Algerijnse oor log, die Frankrijk zijn jongemannen en aanzienlijke sommen gelds kostte en die sinds 1954 woedde. Onder zijn leiding kwam de Franse economie weer tot bloei en werd de ontwaarde Franse frank een „harde" valuta. De taaie, onbuigzame, bejaarde generaal voerde een nationalistisch buitenlands beleid dat Frankrijk het buitenbeentje van het westelijk bondgenootschap maakte, maar tevens een politieke fac tor waarmee in de wereldpolitiek reke ning moet worden gehouden. Met de instorting van de terroristische organisatie van het geheime leger die de Gaulle met geweld wilde afzetten of vermoorden, is zyn regiem thans onbe twist. De grote vraag is nu: na de Gaulle, wie en wat? Er resten nog 2!& jaar van zijn zevenjarige ambtsperiode als president, die in januari 1966 afloopt. FUNCTIONARIS SCHRIJFT NA ONTSLAG „Zelfs de deuren Bootladingen worden uit de huizen gesloopt" Een gewezen ambtenaar, die verbonden is geweest aan de administratieve niachinerie van (le Verenigde Naties in Katanga: David Renick, heeft een brief geschreven aan de Londense „Daily Telegraph", waarin hij be weert dat hy ontslag nam uit zyn functie, omdat de Verenigde Naties weigerden paal en perk te stellen aan de wijdverspreide zwarthandel, het nchteroverdrukken" en het onver bloemde stelen dat door sommige der V.N.-militairen geschiedt. Renwick noemde geen namen of be paalde contingenten, maar wel trad hij in details over de wijze waarop wordt gehandeld. Bijvoorbeeld: V.N.- Kongofranken worden gebruikt voor betaling van transacties in de zwarte handel, op die wijze verdubbeld, dan omgezet in harde valuta en naar J--* buitenland in veiligheid gebracht. Zowel burgerlijk als militair erkoopt voor „zwarte" prijzen ladin**- - - Wagons vol personeel irnz gonladmgen vol goedkope, belasting vrije voorwerpen uit- hun eigen kan tines, zoals fototoestelen, radio's, grammofoons en alcoholische dran- De troepen hebben vele huizen en ge bouwen ontdaan van alles wat niet zat vastgelast, zoais toiletzittingen, wasbakken en vensters en zelfs deu ren. Een soldaat, zo schreef hij, be kende aan hem, dat hij zelf 289 deu ren uit hun hengsels had gelicht om er kisten van te maken, waarin zijn _met VREDESTEIN Ongeëvenaarde anti-slip en duurzaamheid voor uw auto Hij verklaarde, persoonlijk te hebben gezien, hoe bootladingen vol geplun derd meubilair zoals ijskasten en zelfs complete auto's uit de haven van Albertville werden verscheept naar Dar-es-Salaam en Bombay. „Ik heb", zo schreef hij, „ettelijke ma len gepoogd, dergelijke schepen te la ten doorzoeken, maar al mijn stre ven om aan deze schandelijke roof een einde te maken, werd van boven af verijdeld". (Van onze Brugse correspondent). Na maandenlang is spanning te hebben gezeten kan men in Brugge weer opge lucht herademen. Vrijdagmiddag slaagde de politie van deze Belgische plaats er namelijk in een pyromaan, die sinds ja nuari van dit jaar op een tiental plaat sen in de stad branden had gesticht, aan te houden. Dat gebeurde een lialve dag na een grote brand in de woning van de advocaat Raoul Depauw. De dader, de 24-jarïge loodgieter Emanuel L. uit Brugge legde een volledige bekentenis af. In de nacht van donderdag op vrijdag brak de pyromaan in in de woning van de advocaat in de Eeckhoutstraat te Brugge, waar hy met behulp van alcohol niet minder dan een zestal brandhaarden aanlegde. Een half uur later stond het huis in lichterlaaie. Door snel ingrijpen van brandweerlieden en twee voorbij gangers kon het hele gezin en het dienst- i meisje, dat ernstige brandwonden op liep, op het nippertje van de dood wor den gered. Onmiddellijk werden groot scheepse acties ingezet. Gistermid dag bleek, dat de dader gezocht moest worden in de onmiddellijke omgeving van de plaats des onheils. Emanuel L. woonde namelijk in de Eeckhoutpoort, slechts enkele meters van de Eeckhout straat verwijderd. Bij een eerste ver hoor bekende hy reeds- De onbloedige „revolutie" die de voor malige verzetsleider uit de tweede wereldoorlog die 12 jaar als ambte loos burger had geleefd, barstte op 13 mei 1958 los. De dag tevoren had Pierre Pflimlin, een gerespecteerd maar weinig bekende policitus, het 25ste van een reeks zwakke coalitiekabinetten van na de oorlog gesticht. Het Franse leger in Algerije kwam in opstand. Generaal Raoul Salan, de Fran se opperbevelhebber in Algerije zond zijn valschermtroepen om de goevernements- gebouwen in Algiers te bezetten. Een co mité van openbare veiligheid voor Alge rije en de Sahara werd door generaal Jacques Massu in het leven geroepen. Salan maakte bekend dat hij het lot van Frans Algerije voorlopig in eigen han den had genomen. Op 14 mei deed het comité van openbare veiligheid een beroep op generaal de Gaulle om een regering te vormen. Op 15 mei gaf de Gaulle een verklaring uit waarin hij liet doorschemeren bereid te zijn de macht op zich te nemen indien de natie hem op wettige wijze daartoe zou verzoeken. Op 19 mei begaf hij zich van zijn landhuis in Colombey-les-deux- Eglises naar Parijs en herhaalde zijn verklaring op een persconferentie. De politici van het midden aarzelden nog maar de linksen organiseerden massale straatbetogingen in Parijs tegen de Gaulle. Maar op 24 mei breidde de revolte zich uit naar Corsica. Pfimlin werd afge zet in een krachtmeting in de nationale vergadering en verliet het politieke strijdtoneel. Op 29 mei ontbood president René Coty, met tranen in de ogen en een stem tril lend van emotie, de Gaulle om een rege ring te vormen. Maar eerst in de avond van 1 juni kon de Nationale Vergadering zichzelf ertoe brengen de Gaulle in zyn nieuwe ambt te bevestigen en hem de buitengewone vol machten te verlenen waarom hij had ge vraagd om de crisis te kunnen bezwe ren. Die avond werd Parij3 gek van vreugde. In de straten dansten grote menigten onder het roepen van „de Gaulle aan de j macht" en „Algerie-Frangaise". Enkele dagen later vloog de Gaulle naar Algerije waar de bevolking hem met nog meer enthousiasme verwelkomde. Op het geroep van „Algerie Francaise" van de menigte, antwoordde hij „je vous ai compris" (ik heb U begrepen). De Franse „colons" meenden dat de Gaulle hiermee bedoelde dat hij Algerije nimmer zou opgeven. Toen hij Algerije verleden jaar zyn onafhankelijkheid ver leende noemden zij dit een van de groot ste daden van verraad van alle tijden. Bij de algemene verkiezingen in het najaar, van 1958 stemde het volk voor de Gaulle en een volksstemming keurde zyn nieuwe grondwet goed. In de vyf jaren waarin de Gaulle de teugels van het bewind voerde, heeft hij zichzelf tot absolute meester van Frankrijk gemaakt met meer macht dan welke Fransman ook sinds keizer Napoleon in Frankryk honderd jaar ge leden regeerde. De Gaullistische grond wet geeft hem evenveel, soms groter macht dan de president der Verenigde Staten. In de afgelopen jaren heeft de Gaulle twee moordaanslagen overleefd en mins tens zes andere tegen zijn leven gesmede komplotten. In de internationale politiek heeft de Gaulle zich getoond als een soms moeilijke en lastige bondgenoot. Zo sprak hy zijn veto uit tegen Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Hij verwierp president Kennedy's aanbod van Polarisraketten en zette zijn plannen voor een eigen atoomzwaard door, hoewel hij het wes telijk bondgenootschap daarmee bijna in tweeën deelde. Met Kennedy kwam hij frontaal in bot sing door zijn „groots ontwerp" van een nauw verbonden Europese gemeenschap van de zes, vrij van Amerikaanse ban den, te stellen boven een grotere Atlan tische gemeenschap waarbij de V.S. zou den zijn aangesloten. Maar de Gaulle is een man die niets geeft om populariteit wanneer hij maar zijn plannen kan ver wezenlijken. En zijn eerste en voornaam ste doel is en zal altyd blijven de „gran deur" van Frankrijk. De Oostenrijkse V.N.-delegatie heeft se cretaris-generaal Thant een cheque ad 900.000 dollar overhandigd voor de aankoop van V.N.-oblïgaties. GENERAAL DE GAULLE ...eigenzinnig, maar fier...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3