PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAUS JOANNES STERVENDE C.N.V. opende vakantieoord in Oostkapelle Beroep op Kroesjtsjew Duizenden brachten nacht biddend door het Vaticaan voor Aantal controversies al sterk gereduceerd Frankrijk plan van verwerpt „de vijf" ZIEKE WAS LAATSTE UREN BUITEN BEWUSTZIJN Wie zou niet wenen? Informatie niet afgesloten V.V.D. en P.v.d.A. gaan gelijk op IN PAKISTAN AL 3000 DODEN GETELD Verantwoor delijkheid VOORZITTER C. J. VAN M ASTRIGT HEES DE VLAG Nu al uitbreiding acht bungalows onder handen Eerst politieke eenheid, dan kernmacht 206e jaargang no. 128 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN wow?ïi«'«J Ko^en i fil den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 9 Abonnementsprijs 62 cent per week, f 8,00 per kw.; franco per post 8426 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus. VUsslngen. X>,,.red/ _3808- adv. 3647/3613); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel. 1 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 353300 f.a.o., Miaaeiourg. Zaterdag 1 juni 1963 ZEILERS IN DE BOOT... Pagina 2 2911: Zierifczee: red. tel. 2425, adm. tel'. 2094.' I „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. n In het werelds rijk van paus Joannes de 23ste hielden miljoenen gelovigen de afgelopen nacht de adem in, en zonden hun geza menlijke gebeden omhoog, in het droevig besef dat de paus naar menselijke berekening de laatste uren doormaakte die hem op aarde nog restten. In de vroege uren van de Europese nacht lag de paus bewusteloos op zijn sober ijzeren bed, zwevend op de rand van de dood, met om hem heen een treurende en zwijgzame wake van hen die hem het meest na stonden: zijn drie broers en zuster en enkele dignita rissen. Het hart van de eens zo krachtige, vergrijsde kerkvorst, die 81 jaren geleden werd geboren in de bergen van Italië, klopte toen nog steeds zwak maar duidelijk, alsof de geest die zovele jaren lang miljoenen een inspiratie en lichtend voorbeeld was geweest, weigerde, de strijd op te geven, en tot het laatste demonstreerde dat de geest machtiger is dan het lichaam. van een buikvliesontsteking, ge paard gaande aan een verregaande bloedarmoede, was weinig meer te doen. Een menigte van 5000 gelovigen waakte in droeve eerbied op het St.-Pietersplein, hun blikken bijna onafgebroken geves tigd op de door luiken afgeschutte ven sters van de appartementen, waarin paus Joannes de laatste uren van zijn verblijf op aarde in geduldig lijden door bracht. Sommigen van hen hadden draagba re radiotoestelletjes bij zich, die zij heel zacht hadden staan, en waaruit de plechtige aankondigingen klonken in een dozijn talen, onderbroken door orgelmuziek. Broers en zuster Het Vaticaan deelde om viif voor half negen gisteravond mee dat paus Joannes het bewustzijn had verloren. Vier bejaarde boerenmensen, de drie broers en zuster van de paus, reisden op dat moment met Giovam- battista kardinaal Montini, de 65-ja- rige aartsbisschop van Milaan, de man van wie velen geloven dat hij een van de meest serieuze kandida ten voor het pausschap is, per vlieg tuig naar Rome. De drie broers van de paus, Zaverio, Al fredo, en Gioseppe, respectievelijk 80, 74 en 69 jaar oud waren met hun zuster in Sotto il Monte, him geboorteplaats en de geboorteplaats van hun broer, toen hen het verzoek bereikte zich naar Rome te begeven. Zij kwamen te laat om met de sterven de te spreken. De paus herkende hen niet meer toen zij aan zijn bed versche nen. handen, o Heer, beveel ik mijn ziel". Op het Sint-Pietersplein verschenen in de loop van de avond steeds meer men sen. De menigte bad in stilte en alleen geruis van de fonteinen was te ho ren. De politie had het verkeer omgeleid om het in de buurt van het pauselijk maleis zo rustig mogelijk te houden. Ra- lio-Vaticana heeft aangekondigd, de ge hele nacht in de lucht te zullen blijven. Het radiostation zond na middernacht religieuze muziek uit, die nu en dan onderbroken werd door mededelingen over de toestand van de paus. Een 89-jarige vrouw uit de Romeinse armenwijk Trastevere, Albertina Ansal- di, die de gehele dag biddend en wach tend op het Sint-Pietersplein had door gebracht, zei gisteravond: „Ik heb vier pausen zien sterven. Deze heeft mjj het meest bewogen. Deze paus is een heilige. De gehele wereld zal hem bewenen". Russen kopen weer Hollandse nieuwe De redersvereniging voor de Nederland se Zeevissery heeft een contract afgeslo ten met de handelsmissie van de U.S.S.R. te Amsterdam over de verkoop van 50.000 vaten gezouten haring van de vangst juli-november 1963. De laatste maal dat een soortgelijk contract werd afgesloten was in 1957. Machteloos stonden nu de knapste geneesheren die men had kunnen vinden, en die nu moesten beken nen dat zij aan het einde waren gekomen van hun menselijk kun nen. Door toediening van zuurstof trachtte men het effect van de con sequenties van een maagtumor in zijn laatste stadium te compense ren, maar tegen de complicaties Het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland heeft vrij dag in Oostkapellc het nieuwe va kantieoord Bos en Duin" offi cieel geopend. De eigenlijke plech tigheid nam C.N.V.-voorzitter C. ■J. van Mastrigt voor zijn rekening door het hijsen van de C.N.V.-vlag. (Foto P.Z.C.) Lijden voorbij Radio Vaticaan zei daarna om half elf dat de ziekte ook het gevoels leven en het bevattingsvermogen van de paus had aangetast. De patiënt kreeg de geëigende behandeling, vooral gericht op verlichting van de ademhaling. Te oordelen naar de rus tige en serene uitdrukking op het ge laat van de paus is het lijden voorbij", zei de omroeper van de Vaticaanse radio. Om 23.15 uur maakte radio-Vaticana bekend dat de doodstrijd van de paus voortduurde. „Zyn ademhaling gaat moeizaam en zijn bleekheid neemt toe". Een woordvoerder van het Vaticaan had tevoren meegedeeld, dat mensen die uit de slaapkamer van de paus kwamen, vertelden dat zijn pols nog steeds goed was. Laatste woorden Voordat de paus buiten kennis ge raakte had hij, volgens Radio-Vati cana, in het latijn gezegd: „In uw Deze week is er in ons land zo la zen wij in een krantenbericht Joannes XXIII. Indien de bekende zin snede van Shakespeare waarheid bevat, dat woorden zonder gedachten nooit naar de hemel gaan, dan kan men er van overtuigd zijn, dat dit protestantse gebed géén omwegen zal hebben ge kend: ook buiten de kring van de Rooms- Kathoiieke Kerk immers wordt met ge negenheid en groot respect gedacht en -/esproken over deze beminnelijke, breed- Jenkende bisschop van Rome. Zijn ponti ficaat heeft een nieuwe episode inge luid in de lange geschiedenis van de oude kerk en zijn beleid bracht een uwe verhouding teweeg tot de ande- kerken der christenheid. Nu de aard- weg van paus Joannes XXIII ten einde spoedt, beperkt zich derhalve de droefheid geenszins tot de kring derge nen, die zijn gezag als het hoogste op deze wereld erkennen. Paulus' woord tot de Corinthiërs: „Als één lid lijdt, lijden alle le den mede" geldt ook voor de< gemeenschap der kerken, hoever sommige leden dezer gemeenschap ook verwijderd mogen staan van de leerstellingen, die door de Kerk van Rome worden behoed en be waard. De gehele wereld treurt thans rond het sterfbed van paus Joannes XXITT, deze eenvoudige priester in het Vaticaan. Ons komen de woorden uit het Stabat Mater in gedachten, die Abraham Kuyper neerschreef bij het verscheiden van zijn rooms-katholieke vriend Schaepman: „Quls non fleret?" Wie zou niet wenen? Dank zij de intelligente en tacti sche arbeid van de informateur prof. Romme is het aantal overge bleven controversiële punten tus sen de verschillende partijen gis termiddag na een lange vergade ring met de voorzitters van de fracties van de vijf grootste par tijen tot zes a zeven teruggebracht. Verwacht wordt, dat prof. Romme in het begin of het midden van de volgende week naar de koningin kan gaan om eindrapport uit te brengen. Zelfs dan, zo kan worden aangenomen, staat nog open, of we een kabinet zul len krjjgen met de V.V.D. of met P.v.d.A. Aanvankelijk leefde In Den Haag de verwachting, dat gistermiddag gedurende de lange conferentie van prof. Romme met de fractieleiders zjj duurde van twee uur tot half acht spijkers met koppen geslagen zouden worden. Men dacht, dat na de bijeen komst wel ongeveer duidelijk zou zijn, welke kant het uitgaat. De zaak ligt echter nog geheel open. Overleg vandaag Er zijn thans punten overgebleven, die bijvoorbeeld de Party van de Ar beid in het toekomstige regerings program wil zien opgenomen, ter wijl zij andere er het liefst uithoudt, maar ook de V.V.D. heeft zulke pun ten. Prof. Romme zal dus ten slotte niet anders kunnen doen, dan een zo duidelijk mogelijke inventarisatie opmaken van wat nog aan moeilijk heden is overgebleven en die aan de koningin als zijn eindrapport aanbie den. De afdoende beletselen voor de P.v.d.A. laten zich samenvatten in de volgende drie punten: 1. De bezetting van het tweede televisienet; 2. de korting op de A.O.W., waarover de heer Beernink in de Tweede Kamer een voorstel had in gediend; de P.v.d.A. heeft bezwaar te- gen de verandering van het kortingsper centage op de A.O.W.-uitkeringen in 1 band met de samenloop met de O' heidspensioenen, voorzover die korting betrekking heeft op vóór 1963 gepensio neerden; de heer Beernink van de C.H.U. had vermindering van het kortingsper centage voorgesteld: 3. het eigen risico voor ziekenhuisfondsen. Wat de woningbouw betreft had de P.v. d.A. geen bezwaar tegen de in de lei draad opgenomen suggesties. Zij wil ech ter verder gaan en wat concreter zijn. Inventarisatie Er zal nog een bepaald punt uit de leidraad zeer nauwkeurig, door de fracties overwogen móeten worden. Het ligt op het gebied van de kin derbijslag voor het eerste eu Liveéde kind van zelfstandigen. De te benoemen formateur zal nóg een lastig werk krijgen. Het blijkt bijvoor beeld. dat ook de drie christelijke par tijen het niet over alle punten met elk aar eens zijn, bijvoorbeeld niet over dat van de korting op de A.O.W.-uitkerin gen. Wat de commerciële televisie aangaat, lagen gistermiddag tydens de vergade ring van prof. Romme met de fractie voorzitters twee oplossingen ter tafel. Ook daarover zal nog door de fracties gesproken moeten worden. Een van die oplossingen wordt door de P.v.d.A. voor gestaan. De andere oplossing is het re sultaat van bijdragen die andere partijen hebben geleverd. De P.v.d.A. is ook hier wat concreter. De standpunten zijn niet onverzoenlijk, zo meent men in de kring der betrokkenen. Prof. Romme zal vandaag afzonderlijk de heren Beernink en Van Eijsden ont vangen, respectievelijk C-H.U. en A.R.P. In de loop van de dag verwacht hij van enkele fractievoorzitters over enkele punten nadere verklaringen. C. Nicolai hoofd drama en kunst A .V.R.O.-televisie De heer C. Nicolai, thans produktïelei- der van de afdeling kunstzaken van het televisiebedrijf van de A.V.R.O., zal van af 1 juni 1963 fungeren als hoofd van de afdeling drama en kunstzaken. Zermatt weer voor toerisme open De gezondheidsdienst van het Zwitserse kanton Wallis heeft bekendgemaakt, dat Zermatt weer opengesteld kan worden voor toerisme. Alle waterleidingen zijn nu gecontroleerd en onbesmet bevonden. Zoals gemeld werd het winter- en berg sportcentrum twee maanden geleden ge sloten, nadat een tyfusepidemie was uit gebroken die aan drie mensen het leven kostte. Bijna 400 toeristen werden be smet. De kabinetsinformateur mr. C. P. Romme heeft vrijdag de demissionaire minister van volkshuisvesting, mr. Van Aartsen, voor een oriënterende bespre king ontvangen. Op de foto zien ice mr. Van Aartsen bij zijn aankomst voor de bespreking. 9 Uit een graniethoeve aan de westkust van Zweden heeft men met straalbranders een blok met een gewicht van meer dan zestig ton gehaald, dat voor het maken van pa- pierwalsen zal worden gebruikt. De wervelstorm die woensdag grote stukken van Oost-Pakistan heeft getei sterd, heeft alleen al in het district Chit- tagong meer dan 3000 mensenlevens ge elst, zo is gisteren officieel bekendge maakt. De vrees is niet ongegrond, dat het dodenaantal tot 10.000 zal aangroeien. Geen overleg met Engeland CRISISSFEER IN BRUSSEL De Europese Gemeenschap is gis teren met een ernstige crisis be dreigd, nadat Frankrijk een plan om nauwere betrekkingen met En geland aan te halen verwierp. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville gaf zijn collega's van West-Duits- land, Italië en de Beneluxlanden te verstaan, dat zijn land de nood zaak er niet van inzag nauwere banden met Engeland aan te ha len. Foorsiel De vijf brachten gisteren hun plan om nauwere betrekkingen met En geland aan te knopen ter sprake. Zij stelden voor, dat de zes ambassa deurs van de landen, aangesloten bij de E.E.G., op bepaalde tijden met de Britse ambassadeur bij de E.E.G., Sir Con O'Neill, in contact zouden treden en van gedachten zouden wis selen over onderwerpen betreffende Engeland en de EJ2.G. Na deze verklaring zei de voorzitter de vergadering, de Luxemburger Euge ne Schaus, tegen de pers: „als wij niet tot een akkoord inzake het Britse vraag stuk komen, komen wij weer in een cri sis terecht. Alvorens tot zijn uitspraak te komen, had de Franse minister twee uur lang naar pleidooien van andere ministers, onder wie de Westduitse minister van economische zaken, Ludivig Erhard, ge luisterd. Eerder op de dag had Couve de Murville een ontmoeting van een uur met Erhard. Couve de Murville had bezwaar tegen de term „uitwisseling van gezichtspun ten", omdat dit volgens hem zoveel be tekende als bij Engeland te rade gaan betreffende E.E.G.-zaken. Volgens de Franse minister van buiten landse zaken zou „dit een inbreuk op de gang van zaken in de E.E.G. zijn" 17 juni Na de Franse afwijzing van het plan, gingen de rijf in vergadering om te werken aan een ander plan. De volgende bespreking over de toetre ding van Engeland tot de E.E.G. is naar 17 juni verschoven. pen ligt: „Als het met de Pinksteren maar mooi weer is..." Men hunkert naar zon, naar warmte, naar zomerse dagen. En in talloze gezinnen zijn plan nen gemaakt: er op uit, weg uit de da gelijkse beslommeringen en spanningen, naar strand, naar bos, op reis. Vooral na de barre winter achter ons lijkt het er op alsof de mensen meer dan ooit verlangen naar mooi weer. En zodra de zon schijnt leeft iedereen opgewekter en lijkt het alsof de wereld er vriendelijker en zorgelozer uitziet: de meesten on zer tillen minder zwaar aan de last van Ih Zweden heeft men met een dergelQke ommekeer twee jaar geleden een opvallende ervaring gehad. In Stockholm was een grote evacuatie oefening voor een bepaald stadsdeel ontworpen, waarop de bevolking inten sief was voorbereid. Men mocht er cp rekenen, dat het grootste deel van deze bevolking aan de oefening zou meedoen. Maar toen de oefeningsdag aanbrak, was het juist de eerste mooie voor jaarszondag... Waarop het overgrote deel van de bewoners uit het bewuste stadsdeel alle eyacuatievoornemens haas tig overboord wierp om naar de bossen en de meren te trekken en daar van het heerlijke weer te genieten. De zon schijnt, de mens verandert... De komende dagen zullen vooral als het weer meewerkt honderddui zenden op de weg zijn. Dat betekent voor iedereen achter het stuur, dat de verantwoording nóg groter is dan an ders. Men beschikt niet alleen over eigen leven, maar ook over dat van vele anderen. Zonder nu in een verve lend, betweterig toontje te willen ver vallen, menen wij dat het goed is op de ze grote verantwoordelijkheid te wijzen. Op dit punt mag géén zorgeloosheid be staan. Het ligt aan de gebruikers van de weg zélf of er in de kranten van dins dag weèr reeksen van trieste ongevallen zuilen worden vermeld, reeksen ook van doden en gewonden. Daarom: rijdt be heerst, rijdt veilig. MET HET HIJSEN van de C.N.V.- vlag heeft de voorzitter van dit vakverbond, de heer C. J. van Mas trigt, vrijdagmorgen het nieuwe vakantieoord „Bos en Duin" te Oostkapelle van de christelijke vakbeweging in Nederland offi cieel geopend. Tevoren had voor zitter Van Mastrigt in een korte toespraak tot de genodigden in de recreatiezaal van „Bos en Duin" de relatie geschetst tussen de vakbe weging en de vakantiebesteding. „Hoewel de vakantiebesteding geen primaire taak is van de vakbewe ging, is het meedoen daaraan door het C.N.V. een verantwoorde zaak, omdat dit nauw aansluit bij het scheppen van betere arbeidsvoor- -- Vn", aldus de heer Van Mas- „Bos en Duin" te Oostkapelle is het derde vakantieoord van de stichting tot exploitatie van vakantieoorden en rusthuizen van de christelijke vak beweging. Het is het eerste oord, dat vlak bij de zee is gelegen. Bij de aan koop eind vorig jaar bedroeg de ca paciteit van dit vakantieoord 140 bedden, een aantal, dat medio juli zal zijn uitgebreid tot 190. Dit dank zij een flinke uitbreiding, waaraan mo menteel druk wordt gebouwd. Het betreft een bungalowset, bestaande uit acht bungalows met een capaci teit van vijftig bedden. Het ligt in de bedoeling, dat in de komende jaren nog twee van dergelijke sets op het 1.3 ha grote terrein worden gebouwd, waardoor de capaciteit zal worden gebracht op circa 290 bedden. In de bijeenkomst met de genodigden gaf stichtingvoorzitter J. J. A. van Sta- pele een kort overzicht van de gang van zaken rond de jongste aankoop in Oost kapelle. Hij wees er op, dat de christe lijke vakbeweging reeds twee ontspan ningsoorden op de Veluwe heeft, die bijzonder in trek zijn bij de leden. De laatste jaren waren er echter steeds meer aanvragen van C.N.V .-leden om hun vakantie aan zee door te brengen. Dat is de reden geweest, waarom de christelijke vakbeweging in de Zeeuwse kustgemeente een voormalig pension heeft aangekocht, waarnaar men zes jaar lang heeft uitgekeken. „Het doel is de leden een niet-kostbare vakantie in eigen sfeer te bezorgen. We zijn daarin op de Veluwe uitstekend geslaagd. We verwachten niet anders, dan dat dit ook hier het geval zal zijn", aldus spreker. Gelukwensen Gelukwensen sprak burgemeester F. G. Sprenger namens het gemeentebestuur van Oostkapelle met het door de stich ting in Oostkapelle verworven bezit. „U hebt een goede koop gedaan. Er zijn hier ook uitbreidingsmogelijkheden aan wezig", merkte burgemeester Sprenger die er verder op wees, dat Oostka pelle een ideaal vakantieoord is: er is rust, men beschikt over ruime stranden en er bestaat de gelegenheid om een wandeling te maken in de bossen. Voorzitter C. J. van Mastrigt kwam ver volgens aan liet woord. Hij schetste de betekenis van de vryetydsbesteding voor de arbeiders, waarbij hy tevens het aan deel van de vakbeweging, uiteenzette in het op peil houden van de werkgelegen heid. „De vakbeweging in Nederland heeft bewust gekozen voor een verant woord sociaal-economisch beleid". Nader ingaande op de vrije zaterdag betoogde de C.N.V.-voorzïtter, dat in de toekomst nog een verkorting van de werktyd noodzakelyk zal zijn. Hij was van oor deel, dat de kwestie van de vakantie on der de verantwoording dient te komen van de georganiseerde werknemers en werkgevers. Voorts lichtte spreker de taak van de vakbeweging toe ten aanzien van de vakantie-besteding, een taak, die niet primair is. „Maar de vakbeweging moet deze aangelegenheid wel op zich nemen, want anders zou er niets gebeuren", stelde de heer Mastrigt. Hij wees er ten slotte op, dat de chri stelijke vakbeweging in dit opzicht een geheel eigen sfeer zoekt". „De stichting tot exploitatie van vakbe weging van vakantieoorden zoekt zijn eigen weg binnen het raam van de vakbeweging", aldus spreker. Aanwinst Na hem voerden nog het woord de heer P. J. Bom namens de plaatselijke V.V.V.. die de komst van het C.N.V. naar Oost kapelle een aanwinst noemde, de heer A. Niemantsverdriet, voorzitter van de Ned. Christelijke Beambtenbond namens de aangesloten organisatie en instellin gen, die een bedrag van 1.000,aan bood aan voorzitter Van Stapele als aandeel in een nieuw aan te schaffen orgel voor het vakantieoord, en de heer J. van Rhenen, penningmeester van het C.N.V., die een radio met pick-up over handigde. Na het officiële gedeelte verzamelden de genodigden zich bij de ingang, waar voorzitter Van Mastrigt de C.N.V.-vlag hees. Kort daarna hees stichtingsvoor zitter Van Stapele de vlag op de in aan bouw zijnde bungalowset, die enkele da gen geleden onder dak is gekomen. Na een rondgang over het terrein en door gebouwen, verenigde men zich aan een gezamenlijke maaltijd, waaraan nog verschillende felieitatiewoorden werden gesproken. President Kennnedy en premier Macmillan hebben gezamenlijk een beroep gedaan op premier Kroesj tsjew in een nieuwe poging om te komen tot een kernstop. Het Engels-Amerikaanse initiatief was vervat in aparte brieven van Kennedy en Macmillan, direct geadresseerd aan de Sowjetleider. Het kernstopprobleem bevindt zich momenteel in een impasse door de Russische weigering meer dan twee of drie inspecties ter plaatse toe te staan per jaar. Engeland en Amerika hebben om tenminste zeven inspecties gevraagd. Tot dusver zijn er echter geen aanwijzingen dat Kroesjtsjew concessies van enigerlei aard zal doen. President Kennedy en premier Macmil lan hebben op 24 april eveneens een ge zamenlijke boodschap aan Kroesjtsjew gezonden waarin hem werd gevraagd te komen tot een kernstop. In het begin van deze maand heeft de Russische premier zijn antwoord gezon den aan beide leiders. Dit antwoord is nog niet bekendgemaakt, maar alge meen wordt aangenomen dat het geen belangrijke wijziging van de Russische politiek inhield. De Franse minister van defensie, Pierre Messmer heeft gisteravond op de West duitse T.V. gezegd dat een Europees atoomzivaard pas kan worden gesmeed wanneer een Europese politieke autori teit is opgericht. Tot dat tijdstip, zeide de minister, dient iedere atoommacht van nature nationaal te zijn en kan alleen het staatshoofd of de regering beslissen wanneer de eigen atoomwapens zullen worden gebruikt. „Op een andere manier kan het niet, want gefen natie kan zich door een an dere natie een atoomoorlog laten bin nenslepen. Evenzo, kan geen natie, in geval van een atoombeslissing, haar lot in handen geven van het meerderheids besluit van een internationaal consul tatief lichaam van vaag karakter. Een Europese atoommacht is slechts dan denkbaar, wanneer er een Europese po litieke autoriteit is", aldus Messme-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1