PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. VAN AARTSEN NAAR PROF. RO Toestand paus iets beter „Wintersport" over kabelbaan Grevelingendam Bouwbeleid een der lastigste problemen Akkoord Indonesië- Amerika over de olie Groot alarm voor brandweer Rotterdam EINDE INFORMATIEPERIODE NOG NIET ZEKER INDONESISCHE MINISTER NAAR NEDERLAND Kennedy stuurde missie Ook Britten onderhandelen met Soekarno EX-GESTAPO VRAAGT BESCHERMING Klacht tegen Strauss in Israël Vrieshuis in aanbouw door brand verwoest OVERTREKKEN KABELS IN JULI Puntenlijst E.E.G.-overleg in Brussel begonnen Groningen heeft 150MQ inwoners 206e jaargang - no. 127 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F, van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostbure: tel. 2395; Temeuzen: red. tel 2116, r 2911; Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 c" Vrijdag 31 mei 1963 Héüemg en de elektronen Pagina 3 meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. De algemene toestand van paus Joannes XXTTT is dank zij zijn ijzeren gestel en ijzeren wil, aan merkelijk verbeterd. Nieuwe ge neesmiddelen zouden hebben bijge dragen aan het stelpen van de ge vaarlijke inwendige bloedingen waaronder hij de afgelopen tien dagen bijna voortdurend heeft ge leden. In een officieel communiqué van het Vaticaan werd medegedeeld dat de 81- jarige opperherder van de R-K, Kerk een „aanmerkelijk herstel" toonde. Volgens Vaticaanse zegslieden is zijn toestand veel beter maar neemt zijn ziekte haar onvermijdelijk verloop en hangt alles af van zijn uithoudingsvermogen en wils kracht. Zijn herstel moet gezien worden „tegen de achtergrond van zijn ziekte", zo ver klaarde men. Professor Antonio Gasbarrini verklaar de. dat de 81-jarige opperherder zondag fit genoeg hoopt te zijn om voor zijn raam van zijn studeervertrek te ver schijnen en gewoontegetrouw om 12 uur 's middags de pelgrims zijn zegen te geven. Interesse voor Fokker Do Indonesische minister van burger luchtvaart, Raden Iskander, komt maan dagochtend 17 juni per K.L.M.-toestel uit Parijs op Schiphol aan voor een kort informeel bezoek aan Nederland. Desgevraagd heeft een zegsman van de K.L.M. bevestigd, dat Raden Iskander die dag als eerste Indonesische mi nister na het herstel van de Nederlands- Indonesische diplomatieke betrekkingen in ons land aankomt op doorreis naar Montreal, waar hij de volgende dag per K.L.M.-toestel zal vertrekken. Tijdens zijn bezoek aan Nederland zal de Indonesische minister op het hoofd kantoor van de K.L.M. in Den Haag besprekingen op directieniveau voeren. De ontmoeting vindt plaats op verzoek van minister Iskander, aldus de zegs man, en het onderwerp van gesprek is nog niet bekend. De minister zal tevens de gelegenheid benutten om Fokkerfabrieken op Schip hol te bezoeken. Een zegsman van deze fabrieken heeft desgevraagd verklaard: „Wij hopen de minister hier te ontvan gen. We nemen aan dat hij geïnteresseerd is in de F-27 Friendship. Alle lucht lijnen ter wereld die nu nog met D.C.-3's vliegen zijn in dit vliegtuig geïnteresseerd, vooral omdat de F-27 zo'n economisch rendement geeft als vervanger van de DC-3. Het is daarom niet te verwonderen, dat de heer Iskan der eens met ons komt praten". Onderhandelingen De woordvoerder van de Fokkerfa brieken voegde hieraan toe, dat onder handelingen voor de eventuele aankoop van „Friendships" door Indonesië waar schijnlijk maanden kunnen duren. Vol gens persberichten uit Djakarta zou de binnenlandse luchtvaartmaatschappij „Merpati" (duif) binnenkort ongeveer tien Dakota's willen vervangen door een nieuw type en zou de „Friendship" een serieuze gegadigde zjjn geworden na het recente herstel van de diploma tieke relaties. Op de zogenaamde Oostkop van de Gre- velingendam zijn de laatste dagen de jukken opgezet voor het laadstation van de kabelbaan. De gondels laten nog even op zich wachten... (Foto P.Z.C.) (Van onze redactie) Enkele uren voordat vanmiddag de vijf fractieleiders opnieuw bijeen komen voor een gezamenlijke bespreking, zal prof. Romme in de ochtenduren een gedachtenwisseling hebben met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. In politieke kringen neemt men aan, dat de informateur zich alsnog uitgebreid wil oriënteren over het bouwbeleid, dat tot de lastigste vraagstukken voor het nieuwe kabinet behoort. Minister Van Aartsen, zo vernemen wij, toonde zich gisteravond ingenomen met de uitnodiging van prof. Romme. Hij verheelde niet, dat hij deze ontmoeting als een gelegen heid beschouwde om eens stoom af te blazen. Hij zou de informateur, aldus onze informaties, duidelijk wijzen op het structurele aspect van het bouwprobleem waardoor de oplossing beslist niet alleen op het financiële vlak gevonden kan worden. In Den Haag verwacht men nu toch wel algemeen, dat prof. Rom me na zijn gesprek met de fractie leiders zijn informatie-opdracht definitief zal afronden en spoedig advies aan de koningin gaat uit brengen. Hoewel men er toch ook rekening mee houdt, dat het ge sprek nog niet van voldoende ge wicht zal blijken te zijn om mede delingen van zijn bevindingen te doen. Oude basis Ondanks de zwijgzaamheid van de in formateur is thans wel duidelijk, dat prof. Romme zich in zijn advies zal be perken tot het aangeven van de moge lijkheden voor een toekomstige rege ringssamenwerking. In de K.V.P.-fractie houdt men het er op. dat een construc tie op de oude basis, dus van de drie confessionele partijen plus de V.V.D., de meeste voorkeur heeft. Overigens staat praktisch de gehele fractie afgezien van een kleine minderheid nog steeds op het standpunt, dat de benoeming van een informateur niet noodzakelijk is ge weest om tot een effectieve kabinetsfor matie te komen. Formateur Overigens staat het de straks te be noemen formateur volledig vrij om zich te distantiëren van de adviezen die prof. Romme heeft uitgebracht. Dat de K.V.P.-fractieleider dr. De Kort uiteindelijk de formatie op zich zal nemen wordt als vaststaand a genomen. Men heeft in K.V.P.-kringen echter niet de indruk, dat dr. De Kort zelf in het kabinet zitting zal nemen. Men verwacht dat prof. De Quay na enig aandringen bereid zal worden gevonden opnieuw als minister-president op te treden. Dat zou slechts mogelijk zijn, in dien de P.v.d.A. niet aan de rege ring deelneemt, omdat prof. De Quay samenwerking met de so cialisten beslist heeft afgewezen. Wat de leidraad betreft, staat vast dat de tegenwoordige regerings- DIRECTEUR BRABANTS DAGBLAD OVERLEDEN In het Groot-Ziekengasthuis te 's-Her- togenbosch is gistermiddag na een ziek bed van enkele maanden op 39-jarige leeftijd overleden 'mr. J. P. Miessen, se dert 1 januari 1960 directeur van het Brabants Dagblad. partners, dat zijn de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D., be denkingen hebben tegen enkele be langrijke punten die de P.v.d.A. heeft ingebracht. Het is ook dui delijk geworden dat de christelijke partijen tot nu toe vrijwel één lijn trekken. Pechtanker terug in ons land I I 5 De door pech achtervolgde reuzentanker „Esso Den Haag" is 5 5 woensdagmiddag de Nieuwe Waterweg opgesleept op weg naar 5 de werf, waar de reparatie zal plaatsvinden. Als het schip her- 5 5 steld is, zal de afgebroken proefvaart worden voortgezet, s Op «de foto: de „Esso Den Haag" op de Nieuwe Waterweg. 5 Vertegenwoordigers van de Ame rikaanse regering en president Soekarno van Indonesië hebben gisteren in Tokio grote overeen stemming bereikt over voortgezet te operaties van Amerikaanse olie maatschappijen in Indonesië. Een speciaal door president Kennedy gezonden team en vertegenwoordigers van de Caltex en de Stanvac hadden gis teravond 'n onderhoud van 3 uur met Soekarno's hoofdonderhandelaar, Chai- roel Saleh, de minister van de basis industrie. Volgens Amerikaanse zegslieden verliep de bijeenkomst bijzonder vlot en was zij zeer geslaagd. Vele geschilpunten werden bijgelegd. Vandaag zou nog een bijeenkomst worden gehouden, aldus de zegslieden. Missie De missie die Kennedy had gezon den bestond uit Wilson Wyatt, plv. gouverneur van Kentucky, Eubra- ham Chayes en Walter Levy, juri dische adviseurs van het State De partment, en de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Howard P. Jones. Het nieuws van de overeenstemming zal in Londen zeker met voldoening wor den ontvangen. Een woordvoerder van buitenlandse zaken had eerder op de dag verklaard, dat de Britse regering be zorgd was over de maatregelen die de Indonesische regering voornemens was te nemen tegen westelijke oliemaat schappijen in Indonesië. De Shell Indo nesia, een Britse maatschappij, produ ceert samen met de Stanvac en de Shell in Indonesië 22 miljoen ton olie per jaar, een belangrijke deviezenbron voor Indo nesië. HONGERSTAKING VAN LUCHTVAARTPERSONEEL OP VLIEGVELD BEIROET Ca. 465 werknemers van de luchtvaart maatschappij „Air-Liban" zijn in een hangar op het vliegveld van Beiroet in hongerstaking gegaan om kracht bij tc zetten aan hun eisen betreffende hun „plaats" in de onlangs gefuseerde lucht vaartmaatschappijen „Air-Liban" en „Middle East Airlines". Zij willen onder dezelfde voorwaarden als voor de fusie te werk worden ge steld. Vier van de hongerstakers zrjn reeds naar een ziekenhuis overgebracht. Onderhandelingen tussen stakers en autoriteiten auren voort. Over deze kwestie zijn in het parlement al twee keer vragen gesteld. Shell Amerikaanse zegslieden deelden mede, dat by de onderhandelingen de Shell Oil Co. nog niet betrokken was geweest. Volgens bericht uit Londen zijn twee ho ge vertegenwoordigers van de Shell op weg naar Tokio. De Fransman Jean Barbier, voormalig hoofd van de Gestapo in Grenoble, heeft gisteren aan het permanente militaire tribunaal in Marseille gevraagd of hij fedetineerd kon worden. Het tribunaal eeft zijn verzoek ingewilligd. Barbier, in 1945 door een gerechtshof in Grenoble bij verstek ter dood veroor deeld, heeft 10 jaar als zakenman in Marseille geleefd onder een gefingeerde naam. Verleden jaar werd hrj door op sporingsambtenaren ontdekt. Hij werd voor het militaire tribunaal geleid en op (voorlopige) vrije voeten gesteld. De Fransman werd echter door de bui tenwereld zodanig bedreigd, zodat hjj het raadzamer achtte zich te laten op sluiten. Een advocaat in Tel Aviv heeft gisteren de Israëlische politie gevraagd de vroe- §ere Westduitse minister van defensie, trauss, die op liet ogenblik een bezoek aan Israël brengt, in hechtenis te ne men. Strauss is de gast van de Israëli sche premier Ben Goerion. Landau, de advocaat, diende een aan klacht tegen Strauss in wegens misda den tegen het joodse volk en oorlogs misdaden. Landau heeft in het verleden de communistische partij en verwante organisaties vertegenwoordigd. De klacht werd ingediend namens me vrouw Levi-Hoess en de heer Lands- mann. Werft van 3 maanden ging verloren De Rotterdamse brandweer is gis termiddag bijna anderhalf uur in staat van groot alarm geweest voor een felle brand in het nieuwe vrieshuis van Blaauwhoedenveem, dat de firma Christiani en Nielsen in aanbouw heeft aan de Geyssen- dorfferstraat, de plaats Waar vroe ger het vliegveld Waalhaven lag. De brand brak omstreeks kwart voor drie uit, voor zover nu kan worden na gegaan doordat een monteur over d( leiding van een gasbrander struikelde. De brander viel om en het vuur ver spreidde zich onmiddellijk via vaten teer over snel ontbrandbaar isolatiemateriaal, plasticbuizen en kurkplaten. In enkele minuten tijds bedekten de vlammen een oppervlakte van honderd bij honderd meter. De brandweer rukte met groot mate riaal uit, maar zij stond voor een moei lijke taak omdat het dichtstbijzijnde open water de Waalhaven op een af stand van 900 meter van de vuurhaard lag. Aanvankelijk werd de vuurzee be streden met zes stralen, aangesloten op brandputten. Later werden slangen uit gerold tot in de Waalhaven en door mid del van tussenpompen gelukte het vol doende druk te verkrijgen om de brand in te perken. Kort voor half vijf was men het vuur ten slotte meester. Nu aflevering van gondels stagneert HET KABELBAAN-experiment boven liet laatste, ruim 1200 meter brede sluitgat in de Gre velingendam wordt tegen de oorspronkelijke opzet in een soort „wintersport". Er zit na melijk al enige tijd een groot hiaat in de aflevering van het gondelpark, dat ettelijke dui zenden tonnen steen zal moeten afwerpen 0111 Duiveland ten slot te met een stevige dam aan Flakkee te klinken. Daarom ook heeft de Deltadienst het ophan gen van de armdikke kabels tos sen de drie markante torens nog maar even uitgesteld. Het spec taculaire transport boven het laatste stuk open water moet wórden verschoven naar het na jaar en de winter. Maar deze on vermijdelijke beslissing houdt nog niet in, dat de Deltadienst van rijkswaterstaat en de aan- nemerscombinatie nu ook de streefdatum voor openstelling van de damweg 1 juli 1964 maar hebben uitgesteld. „Er is nog geen reden om daarin ver andering te brengen. Het komt er al leen op neer, dat de afgelopen strenge winter en daarmee de vertraging in de gondelbouw by de firma Neyrpic in Grenoble flink aan de ruimte, de speling in ons bouwprogramma heb ben geknaagd. We zullen daarom in de komende winter moeten doorwer ken en hopen nu maar, dat dit een beetje gunstig verloopt". Voor het hoofd van de uitvoerende Deltadienst in Zierikzee, ir. N. Bieze- veld, is er dus nog geen reden om Schouwen-Duiveland voor te bereiden op een jaartje extra veren-ellende aan Zjjpe, om in het grote Deltaprogram ma alle streefdata door te halen. Met nog ongeveer een jaar voor de boeg bij de aanleg van de Grevelin gendam zal het op het laatste moment alleen een beetje haasten worden. Ales wacht momenteel op de komst van de gondels voor de kabelbaan uit Frankrijk. Zodra die zijn gearriveerd, kan het experiment beginnen. Want er is de afgelopen maanden weer een flink stuk werk verzet, daar op de Oostkop van de al ongeveer vier kilo meter lange dam en de noordelijke aanzet aan Flakkeese kant. Vasfe rail Op het ogenblik komt het vaste stuk railbaan temidden van de enorme hoeveelheden stortsteen op poten te staan. In vlot tempo rijzen de juk ken omhoog op de plaats, waar straks de steenvoorraden worden in geladen voor een zweef over en een duik in het water. De montage van het laadstation komt in het eindsta dium. Intussen is op Flakkee al een begin gemaakt et de oprit naar de Greve- Gewonden Toen de brand uitbrak waren onge veer honderd mensen werkzaam in de eerste drie van de zes vriescel len, die Christiani en Nielsen voor Blaauwhoedenveem opbouwt. Enke len van hen kregen lichte brandwon den of werden bij hun vlucht naar buiten niet ernstig gewond toen zij in scherpe stukken metaal stapten. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, is vrij groot. De drie vriescellen brandden geheel uit de eerste had volgende maand in bedrijf moeten ko men van twee cellen stortten de da ken in omdat de door de grote hitte ver bogen en verwrongen staalconstructie het gewicht van de bitumenafdekking niet meer kon dragen. Van het isolatie materiaal bleef vrijwel niets meer over. Installatie intact De directie van Blaauwhoedenveem deel de later mede dat de vrywel voltooide machinekamer gespaard is gebleven, zo dat ook de koelinstallatie intact bleef. De fundamenten en de vloeren hebben evenmin schade geleden, men kan dus met de bouw voortgaan. Het herstel van het verwoeste deel brengt echter een vertraging met zich mee van twee tot drie maanden. De aanwijzing van prof. Romme als informateur voor het vormen van een nieuwe regering is in ons laad zeker niet ongunstig ontvangen. Wij weten, dat een kabinetsformatie in Ne derland gewoonlijk een tijdrovende zaak is en gehoopt moest worden, dat de arbeid van prof. Romme zou kunnen leiden tot een enigszins versnelde vor ming van een parlementair kabinet. Dat kon dus een winstpunt zijn en zou Rom- mes arbeid niet tot een versnelling lei den dan nog zou er bepaald geen man overboord zijn, want de „paar weken van Romme" maken bij een trage ka binetsformatie in Nederland toch niet zoveel uit. Prof. Romme begon dus 1 zijn arbeid in een I /,"iw I sfeer van welwillend- I I heid, maar die sfeer heeft nauwelijks een week standgehouden. Er wordt thans in de hoogste politieke kringen duidelijk gemopperd op Romme. Hij volgt namelijk een nogal eigenaardige werk wijze. Als zijn hoofdtaak zag hy het opstellen van een lijst met ruim 35 pun ten. waarover de meningen tussen de vijf grote politieke partijen uiteenlopen. Hij heeft aangegeven welke punten mogelijkheden bevatten voor een com promis en welke punten een absoluut beletsel kunnen vormen voor een of meer partijen om aan de kabinetsfor matie mee te werken. Die punten waren tot gisteren strikt geheim, hoewel de meeste zich wel lieten raden. Ze waren echter dins dag nog zo geheim, dat de vijf fractielei ders ze niet eens in handen kregen. Prof. Romme las zijn „bouwstenen" voor van een zelfgeschreven ontwerp, waarbij de fractieleiders aantekeningen mochten maken. Woensdag was de heer Romme zover, dat hij de lijst met de geheime punten liet vermenigvuldigen opdat de vijf kamerfracties die lijst konden be spreken. Ze weten nu dus wat elke partij verlangt, althans van de heer Romme. Vooral dat laatste is van be lang, want de heer Romme is geen kabinetsformateur en hij wordt ook niet gezien als de toekomstige premier. De heer Romme is alleen maar een weg bereider en als er straks een kabinets formateur wordt aangewezen, dan krijgt deze formateur wel de lijst van de heer Romme aangeboden, maar hij behoeft met die lijst helemaal geen rekening te houden. Dat vermindert dus wel de betekenis van deze punten. Daarnaast moet ook nog opgemerkt worden, dat het sluiten van compromissen altijd een werk van loven en bieden is en dat onderhandelaars pas bij het scheiden van de markt tot zaken plegen te ko men. Bij dat scheiden van de markt staat op het marktterrein niet prof. Romme als politieke makelaar, maar de werkelijke kabinetsformateur en wat ligt nu meer voor de hand dan dat de lolitieke partijen in het gesprek met lomme voorlopig nog overvragen om pas bij de werkelijke kabinetsformatie met hun laagste bod te komen? Men vraagt zich daarom in bepaalde kamerfracties zoals bijvoorbeeld die van de K.V.P., de P.v.d.A. en de V.V.D. af wat de heer Romme nu eigenlijk wil bereiken. Voorlopig heeft hij alleen dit bereikt, dat hij aan de vijf grote partijen de bestaande menings verschillen nog eens stevig onder de neus heeft gewreven. Daarmee heeft hij de arbeid van de toekomstige kabi netsformateur zeker niet vergemakke lijkt. Die formateur zal met of zonder „puntenlijst" een regering moeten sa menstellen, welke voor de komende vier jaar een „compromis" als werk program heeft en wel een zo duidelijk compromis, dat het Nederlandse volk weet wat het kan verwachten op het stuk van belastingverlaging, woning bouw, landbouwpolitiek, sociale voor zieningen enz. Dat volk zal willen we ten wat voorrang krijgt en wat moet wachten omdat er nu eenmaal niet aan alle wensen kan worden voldaan. Dit alles is de arbeid van de werkelijke kabinetsformateur en niet van de heer Romme. Hij kan alleen maar enige bouw stenen aandragen en daarna zal hij een „geheim" advies aan H.M. de Koningin uitbrengen. Donderdag zijn de punten van Romme het bleken er uiteindelijk zeven en dertig te zijn vrij algemeen be kend geworden. Wij zullen ze hier niet opsommen, want voorzover dan de inhoud bekend werd gaat het om een samensmelting van de wensen, welke de vijf grote partijen aan hem hebben ge openbaard. Daarnaast heeft de heer Romme enkele tussenoplossingen aangeduid voor con troversiële punten zoals bijvoorbeeld de commerciële televisie- Zou aan de meeste wensen voldaan wor den. dan zou dat enorme financiële of fers vergen, waarbij men al -spoedig aan bedragen van een miljard gulden per jaar zou komen. Dat is te veel en het is dus duidelijk, dat er een keuze gedaan moet worden en dat de heer Romme zijn puntenlijst zal moeten inkrimpen. Dan zou er uiteinde lijk een werkprogram kunnen ont staan, dat door een kabinet gerealiseerd kan worden. Maar het opstellen van zo'n program behoort tot de taak van een kabinetsformateur en zeker niet tot die van een informateur zoals prof. Romme. Zou hel niet voor een snelle oplossing van de kabinetscrisis gewenst zijn, dat prof. Romme, zo spoedig mogelijk zijn geheim advies aan H.M. de Koningin uitbrengt en dan zijn taak als afgeslo ten beschouwt? Dan zou de weg vrijko men voor een informateur, die wel als leider van een nieuw kabinet kan optre den en die naar eigen inzicht een werk program kan opstellen, waarvoor hijzelf een parlementaire meerderheid kan zoe ken. De E.E.G. heeft gisteren geweigerd de invoerrechten op Amerikaans pluim vee in haar gebied te verlagen. De ministerraad van de gemeenschap die in Brussel vergadert, verwierp het voorstel de invoerrechten op het Ame rikaanse produkt te halveren. Nog geen 24 uur daarvoor had de Amerikaanse minister van agrarische zaken, Orville L. Freeman, tegenover een subcommis sie uit bet congres verklaard dat hij iets positiefs van de E.E.G. verwachtte wat betreft de uitvoer van pluimvee naar de Euromarktlanden. Groningen heeft 150.000 inwoners, s De 150.000-ste is zoon Wybe van de heer S. Klaverdrjk, 33 jaar, technisch ambtenaar eerste klas s b|j openbare werken, die toen hij gistermorgen ten stadhuize ver- 5 scheen om zijn 's morgens geboren zoon Wybe Antonius (6 en een s half pond) aan te geven, tot zrjn verrassing naar de kamer van de 5 burgemeester, de heer J. Tuin, werd gebracht. De burgemeester fungeerde als ambtenaar van de S burgelijke stand, complimenteerde S de jonge vader en bood een zilve- s ren tafelcassette met het wapen van Groningen aan, bestemd voor de jonggeborene. Wybe is het tweede kind in het gezin Klaver- dijk-Straatman. Er is al een doch- h tertje van vier jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1