Raad Schoondijke vóór herindeling gemeente Tak van dienst voor de sport in Axel Qca AGENDA Drievoudige salto van auto op weg bij St.-Philiosland WALCHEREN Sfeo- Beits bijtijds met Ceta-Bever RUITFNRIJTS<§ir^t^ MARKTBERICHTEN ARNEMUIDEN KRIJGT VOLIÈRE IN KIEUW UITBREIDINGSPLAN RAAD KOUDEKERKE ONTEIGENT GROND IN UITBREIDINGSPLAN DINSDAG 28 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na urenlange discussie Belang van, streek moet prevaleren Na een bijna drie uren durende discussie heeft de raad van Schoondijke zich ten slotte maandagavond met vier tegen drie stemmen geschaard achter de visie van Gedeputeerde Staten voor een gemeente lijke herindeling van Z uwsch-Vlaande- ren. Voordat de raad tot deze uitspraak kwam, zijn er veie woorden gewisseld, waarbij allen het er wel over eens wa ren, dat Schoondijke in de praktijk be wezen heeft haar zelfstandigheid alles zins waard te zijn. Uiteindelijk schaarde overigens de kleinst mogelijke meerder heid zich achter het preadvies van b. en w., dat in het belang van de toekom stige ontwikkeling van de streek, toch naar grotere agglomeraties gestreefd zal moeten worden. Het eerste raadslid, dat het preadvies van b. en \v. aan een uitvoerige be schouwing onderwierp, was de heer J. M. van Baal (cJi.), die begon met zijn teleurstelling te uiten over het feit, dat het bewuste preadvies in de P.Z.C. was verschenen voordat de raad zich hier over had uitgesproken. Hij meende dat b. en w. met het doen toezenden van dit stuk aan de pers voorbarig hadden ge handeld. Verder gaf de heer Van Baal als zijn mening, dat het opgaan van Schoondijke in een grotere gemeenschap meer nadelen dan voordelen voor het algemeen belang zal hebben. Hij zag Schoondijke als een echte agrarische gemeente, die geen echte industriege meente zal kunnen worden, gezien haar ligging. Ook is zij geen recreatiegemeen te. Voordelen van industrievestiging zijn op vrijwillige basis, bijvoorbeeld met een industrieschap, ook te behalen. Hetzelfde raadslid bestreed verder de juridische staatsrechtelijke argumenten die in het preadvies van b. en w. waren aange voerd. Hij voorzag, een teruggaan van het verzorgingspeil van Schoondijke bij samenvoeging. Ook was hij evenmin overtuigd door de financieel-economische argumenten. Het feit dat Schoondijke een agrarisch middelpunt vormt, werd in het preadvies van b. en w. zijns in ziens te weinig op de voorgrond ge- Elaatst. Het is volgens hem één van de elangrijkste redenen om Schoondijke als zelfstandige gemeente te handhaven. De heer Van Baal kon daarom geen doorslaggevende argumenten voor sa menvoeging van Schoondijke met Bres- kens en Groede zien. Ook het K.V.P.-raadslid R. de Badts was geen voorstander van de samen voeging. H<j kon het standpunt van het college van b. en w. voor samenvoeging wel begrijpen, omdat zijns inziens deze heren als „import" het anders zien dan de „inboorling". Schoondijke past vol gens hem als agrarische gemeente niet bij Breslcens met haar visserij en indus trie. Hij zag als een betere oplossing dat Schoondijke zo nodig met het eveneens agrarisch georiënteerde Oostburg zou worden samengevoegd. Temeer ook om dat Schoondijke zijns inziens voor wel 80 procent op Oostburg georiënteerd is. De heer J. Verkruijsse (v.v.d.) onder schreef de opmerkingen van deze beide raadsleden en was ook niet overtuigd door de argumenten vgn Gedeputeerde Staten. Schoondijke heeft alle recht om zelfstandig te blijven. Dit raadslid zag een en ander als dirigisme. Wanneer men iets voor Zeeuwsch-Vlaanderen wil doen, dan moet volgens hem de overheid de eerste jaren maar eens 10 miljoen be schikbaar stellen, West-Zeeuwsch- Vlaunderen zal dan wel eens laten zien, wat het kan. Wethouder J. de Fejjter (a.r.), 41 jaar in Schoondijke woonachtig, zag zich niet meer als „import". Hij zei ook grote be zwaren te hebben gehad tegen het voor stel, doch het niet aangedurfd te hebben om met een minderheidsvoorstel te ko men, daar hij niet in de toekomst kan zien. Hij had graag gewild, dat men als één man voor het behoud van de zelf standigheid had kunnen staan, maar ge zien de mening in het college van b. en w. kon dit niet. Wethouder P. W. Toussaint (p.v.d.a.) kon ondanks bezwaren, slechts positief tegenover de samenvoegingsplannen staan, omdat dit in het belang van de streek is. Eenzelfde geluid liet burge meester J. C. Hoftijzer ten slotte ook nog eens in antwoord op de verschillen de sprekers horen. Hij achtte het in het belang van de streek als onontkoombaar, dat er grotere gemeentelijke eenheden worden gevormd. Hij voorzag dat Zeeuwsch-Vlaanderen over 25 jaar één gemeente zal zijn. „Wij moeten naar het algemeen belang kjjken, hoe lief ons Schoondijke ook is". Nadat de tegenstanders ook nog in tweede instantie het woord hadden ge voerd en burgemeester Hoftijzer nog maals de noodzaak van samenvoeging had bepleit, spraken de raadsleden zich ten slotte bij stemmen over de plannen van Gedeputeerde Staten uit. De beide wethouders en de raadsleden P. Neele (p.v.d.a.) en A. Risseeuw (v.v.d.) schaar den zich achter de zienswijze van Ged. Staten, doch de heren Van Baal (cJi.), De Badt (k.v.p.) en Verkruysse (v.v.d.) bleven bij hun afwijzend standpunt. Onderaardse ontdekkingen bij uierk aan slotbrug Haamstede BU werkzaamheden aan de Slot brug te Haamstede zijn werklie den op enige interessante dingen gestoten. Onder de poort achter deze brug heeft men namelijk een kelder ontdekt. De ingang'is dui delijk zichtbaar, maar waar schijnlijk bij een latere verbou wing dichtgemetseld. Onder de Ingang is een zware eiken drem pel te zien. die normaal onder wa ter ligt. Het ligt in de bedoeling verder na te gaan of er vanuit deze kelder inderdaad een verbin ding is met het slotgebouw Er doen tenminste verhalen van deze strekking in Haamstede de ronde. Ook zijn er mensen, die beweren, dat er een onderaardse verbin ding onder de gracht door tussen het slot en de Nederlands hervormde kerk moet hebhon be staan. Bij de verbouwing zal over deze laatste verbinding weinig aan het licht kunnen komen, om dat de gracht daar niet ver ge noeg voor is drooggelegd. (Advertentie) BLAZERS Barathea en Engelse flanels met bijpassende grijze pantalons. Blazers 56,-, 68.-. 84,-. Pantalons 39,-, 42,-, 56.-. HEREN MODEHUIS Winkelgalerij - Middelburg Middelburg Electro: De man die nlles kan 7.:i0 uur, a.l.: Molenwater: Miniatuur Wuleheren, en 18 uur. Koorkerk: Koorzang Middelburgs Ka merkoor t.g.v. kerkenexposltie, 20—20.30 Vlissingen Alliambra: Het kabinet Galigarl. 20 uur. 18 Jaar. Luxor X 25 meld' zich 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: De diet van Bagdad. 20 uur, 11 laar. Prins van Oranje: tentoonstelling „Mensen meten de tijd", 1417, 19—21.30 Borgen op Zoom Roxy: Mr Sardonlcus, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: Hatari, 20 uur. 14 Jaar. Tcrnou7.cn Luxor: De musketiers van de zee, 20 uur, 14 Jaar. llulsi - Bioseoopgobouw; De ijzervreter, uur, a.l. Sas van Gent - Olymplatheater: Huls der ontucht, 20 uur, 18 Jaar. Zlorlkzoe „Mondrngon": VergudPrlng wo> ninghouwvereniglng .Beter Wonen" 19.30 uur. Tholcn Veilinghui: Opening tentoonstel ling „Raad en daad", li uur. ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSE TIJDSCHRIFTEN DE VEY MESTDAGH Bellamypark 45-58 - Tel. 2186 VLISSINGEN Na een drievoudige salto met zijn per sonenwagen op de rijksweg 18 bij St.- Philipsland is een Zierikzeese automo bilist maandagmiddag bijna ongedeerd door de verbrijzelde voormit naar buiten gekropen. De auto werd na de aanrijding voor een groot deel vernield. Het uit Zierikzee afkomstige B.B.-dienst- hoofd, J. R. de B., kwam met zijn auto uit de richting Zijpe. Voor hem op de rijksweg 18 naar Steenbergen reed een auto, die De B. wilde inhalen. Juist op het moment, dat hij daarmee bezig was. kwam uit tegengestelde richting een andere personenauto, op weg naar Zijpe. De B. raakte deze wagen met de voor kant van zijn auto bij het achterspat bord. De klap kwam zo hard aan, dat de Zierikzeese auto driemaal over de kop sloeg en in de sloot belandde tussen de weg en een stuk land van landbouwer J. A. Stols. Een hondje, dat in de auto meereed, spurtte er na het ongeval vandoor en bleef geruime tijd spoorloos. Later werd het diertje gevonden. Benoeming De heer A. M. Leenhouts te Oostburg is per 17 juni 1963 benoemd tot onderwij zer in tijdelijke dienst aan de bijzondere lagere school „Da Costaschool" te Rot terdam (Hillegersberg). RAAD NIEUWLAND: G.S. akkoord met aankoop grond voor kleuterschool de raad van Nieuw en St. Joosland, die maandagavond onder voorzitter schap van burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck hjjeenkwam, is meegedeeld dat Gedeputeerde Staten akkoord zijn gegaan met de aankoop van Bouwgrond van de firma Joh. Joos- voor f 1446. Deze grond is bestemd voor de bouw van een nieuwe kleuter school. Op voorstel van b. en w. is besloten de rijksregeling voor verplaatsingskos ten voor ambtenaren met ingang van 1 juni 1963 ongeldig te verklaren voor gemeentepersoneel. De regeling betrof het uitkeren van vergoedingen aan amb tenaren voor verhuizing naar de ge meente van aanstelling en voor inrich- van de woning in die gemeente. voorstel van Gedeputeerde Staten om de jaarwedde van de wethouders te verhogen van 1080, tot 1260, is door de raad aangenomen. Na deze medede lingen ging de raad in besloten zitting over om te beslissen over het voorstel van b. en w. tot verkoop van het pand naast het gemeentehuis met garage en tuin. Dit pand, zo is bekendgemaakt, wordt verkocht aan de gemeentegenees heer. MELISKERKE Raad Meliskerke komt bijeen De raad van Meliskerke zal woensdag a.s. des avonds half acht in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda be vat o.m. voorstellen tot verkoop van bouwterrein in het uitbreidingsplan, re servering bouwterrein in uitbreidings plan, onderhandse aanbesteding aanleg gen tegelpad in uitbreidingsplan langs Burgemeester Huysmanstraat, aanschaf fing motorgrasmaaïmachine, verbete ring Dorpsstraat, verbreding Corn. Jas persestraat, en verbreding Valkenburg straat. MIDDELBURG Ledental N.C.V.B. gestegen De afdeling Middelburg van de N.C.V.B. hield dezer dagen haar 41ste jaarverga dering onder leiding van de presidente, mevrouw JongstraKoerselman. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental van de bond dit jaar is gestegen met 11, zodat de afdeling nu 349 leden telt. De penningmeesteresse kon de kas afslui ten met een batig saldo. De bejaarden sociëteit, die door de vereniging in stand wordt gehouden, verheugt zich in een regelmatige belangstelling. De afgetre den hoofdleidster, mejuffrouw Ludik- huize, is opgevolgd door mevrouw G. de HaanFeestra. Op de avond van de jaarvergadering voerden tien leden een toneelstukje in drie bedrijven op: Marny grijpt in. Een eigen zangkoortje ver tolkte onder leiding van de heer H. van Winkelhof een aantal liederen. Op 19 juni a.s. hoopt de afdeling Middelburg deel te nemen aan de gewestelijke toog- van de N.C.V.B. in Goes. Officiële publikatie OFFICIËLE PUBLIKATIE Vlissingen De wethouder van openbare werken en volkshuisvesting te Vlissingen is verhinderd woensdag 29 mei a.s. spreekuur te houden. OFFICIËLE PUBLICATIE Vlissingen Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 29 mei gaat niet door. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 26-5: Meteoor van Oporto. Vlissingen vertrokken op 26-5: Meteoor naar Middelburg. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 25-5: Hans van Isle of White, Kroonborg van Hamina: op 26-5: Virgo van Londen. Rem- pang van Bremen. Alpha van Boston. Alge van Bremen. La Paloma van Londen- Gent, Gaselte van Swansea-Gent. Mascotte Ipswich-Terneuzen. Lenie van Boston. Cornelis Houtman van zee-Terneuzen, Isola Le Treport, Camerounkust van Hamburg, Laarderkerk van Rotterdam, Mare Magnum •an Bayonne, Eems van Hamina, Antares 'an Dublin: op 27-5: Jongkind van Millon, Labotan van Malta, John M van Nantes, Swindregt van Halmstad. Goote van Liver pool. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op Frlsia naar Malmö. Manta naar Hel- singborg-Gent, Jell naar Londen-Gcnt, Irene aar Belfast. Walcheren naar Bremerha- fen, Sinoutskerk naar Hamburg. Prins Wil lem IV naar Amsterdam. Alwaki naar Rot terdam. Thaletas naar Rotterdam. Brandaris naar Hul!. Gronitas naar Kingslynn, Tycha naar Londen, Gefle naar Helsingborg, Patri cia naar Boston, Nieuwe Waterweg naar Rotterdam; op 26-5: Energie naar Malmö, Fina Nederland naar Abadan. Seabreeze naar Londen. Mare Bonum naar Ipswich. Ittersum naar Le Havre, Poseidon naar Amsterdam, Aludra naar Rotterdam. Soesldijk naar Rot- Van onze adverteerders Nieuwe Simca geïntroduceerd Zaterdag introduceerde Simca Neder land in Vlissingen een nieuwe wagen, de Simca 1300. Deze nieuwe loot aan de Simcastam kon men in Vlissingen in garage „Paul Kruger" van de heren Jobse on Sturm bezien- De Simca 1300 is in twee uitvoeringen verschenen: de Simca 1300 Standaard en de Simca 1300 Grand Luxe. De wagen is voor zien van een 62 jk motor, die al jaren in de Arondeserie beproefd is. De nieuwe Simca is in negen kleuren verschenen. „Binnenkort kan men nog een nieuwe Simca verwachten", vertelde de heer Jobse, „en wel de Simca 1500 met een 81 pk motor en schijfremmen". Er wa ren vele belangstellenden naar de gara ge gekomen om het sierlijke nieuwe model te bewonderen. Biezelingse eend ligt vóór Een Middelburgse eend heeft zich waarschijnlijk gerealiseerd dat zij in de Piet Heinstraat woont en dat dientengevolge haar daden groot moeten zijn. Ze legde dan ook prompt 17 eieren in haar keu rige nest, om vervolgens snel tot broeden over te gaan. In Biezelin- ge echter leeft een eend die, be vangen door het zo langverwachte voorjaar, van louter vreugde maar even 19 eieren legde, waarop zij op haar beurt nu geweldig zit tc broeden. Als men weet dat van eenden gebruikelijk een maximale prestatie van 10 tot 13 eieren wordt verwacht, mag een en ander hier wel even vermeld worden. Aangenomen althans, dat er straks geen lelijke eendjes" van andere stam tussen zullen zitten. Koorzang tijdens kerkenexpositie Tijdens de kerkenexpositie in Middel burg, die in de zogenaamde wandelkerk tussen Nieuwe en Koorkerk gehouden wordt, zal vanavond (dinsdag) het Mid delburgs Kamerkoor van 8 tot half 9 in de Koorkerk optreden. Woensdagavond eveneens in de Koorkerk zal het r.-k. kerkkoor van 8 tot 9 uur een uit voering verzorgen. De toegang voor deze zangavonden is ook vrij voor hen, die de tentoonstelling niet bezoeken. VLISSINGEN Vergadering en feestavond N.V.B. De Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel, afdeling Vlissingen kwam zater dagavond in het verenigingsgebouw bij een voor de jaarvergadering. Omdat het ledental van de afdeling Vlissingen nu de 300 gepasseerd is, had men er een feestavond aan verbonden, aldus voor zitter A. Kamstra in zijn openings woord. De bestuursleden A. Kamstra, J. Siegers, G. J. Kapelle en W. v. Vlaan deren werden herkozen. In de plaats van de heer J. M. Parent, die zich niet herkiesbaar had gesteld, kon men geen nieuwe kandidaat vinden. Voorts besloot de vergadering in de bus van de pende laars naar Rotterdam een vertrouwens man aan te stellen, die eventuele klach ten en wensen kan doorgeven aan het hoofdbestuur. Rond half negen werd de vergadering gesloten, waarna men kon kijken naar het cabaretgezelschap van Wim de Graaf, dat voor een gezellige avond zorgde. De Sharks wonnen prijs op muziekconcours De jeugdband „De Sharks" uit Vlissin gen heeft in Strobrugge (België) deel genomen aan een concours waaraan 34 bands uit Nederland en België hebben deelgenomen. De band behaalde in de wedstrijd om de „gouden micro" de eer ste prijs. 26 mooie kleuren- 5 transparante houttinten U KJ I I bllUIJ I KJ JEHOVA'S GETUIGEN BESLOTEN VERGADERING De Jehovahs Getuigen in West-Brabant en Zeeland hebben dit weekeinde hun vrijdagavond begonnen halfjaarlijkse kringvergadering in „De Prins van Oranje" te Goes afgewerkt. Het doel van deze bijeenkomst was de voortgezet te opleiding van de getuigen tot predi kers. Door demonstraties en lezingen werden de mogelijkheden belicht. Zondagmorgen was het hoogtepunt van de vergadering. De heer A. D. de Kruijff, reizend vertegenwoordiger van het Wachttorengenootschap, hield toen voor ruim 500 belangstellenden een toe spraak over het onderwerp „Wie zal de strijd om de wereldheerschappij win nen?" Spreker meende aan de hand van bijbelse gegevens, dat Gods koninkrijk zal overwinnen. In zijn toespraak vestig de de heer De Kruijff ook de aandacht van de aanwezigen op het wereldcon gres van het genootschap van 21 tot en met 28 juli te München. Oriëntatierit „De Bevelander:" Zaterdagavond werd een door de M.A.C. „De Bevelanden" georganiseerde oriën tatierit verreden, welke tevens gold voor het clubkampioenschap. Nog nimmer was het aantal deelnemers zo groot ge weest. Niet minder dan 84 auters en mo toren verschenen aan de start. Jammer was, dat in de route teveel onverharde wegen waren opgenomen, hetgeen niet bevorderlijk is voor het goede humeur van de deelnemers. Eveneens waren er nogal wat omstreden punten in de rou tebeschrijving opgenomen. De voor naamste uitslag luidt als volgt: 1. P. Vermaire, Ovezande, met 29 strafpun- ten; 2. A. van Dijke, Goes, met 41 straf- punten; 3. F. Duinhouwer, Kloetinge, met 57 strafpunten; M. Mol, 60; C. M. Boot, 65; J. Hoogstrate, 72; J. Rent meester, 72; W. L. Hirdes, 78; G. Taal, 89; P. de Jonge, 78; M. G. Verheijke, 79; C. Nieuwenhuize 82; L. P. Lamper, 87; A. de Jonge, 88; L. Vercouteren met 99 strafpunten. GESLAAGDE SPORTMIDDAG C.J.V.-JONGENSCLUBS Een groot aantal leden van C.J.V. jon gensclubs op Zuid- en Noord-Beveland was zaterdagmiddag bijeen op de C.J. V.-sportmiddag op een terrein van de heer D. W. Rouw aan de Pes-weg Kapelle. De middag ging uit van de ring van C.J.V. jongensleiders. De lei ding berustte bij de heer A. v. d. Vrie, uit Goes, ringvoorzïttèr. Het werd een ;eslaagde dag, waarop de jongens Besluit Van de raad Gemeente neemt taak van sportstichting op zich De gemeenteraad van Axel heeft maan dagavond zonder hoofdelijke stemming besloten een tak van dienst voor de sport in het leven te roepen. Deze ge meentelijke tak van dienst zal met het beheer en de exploitatie van sportter reinen, speelvelden, speeltuinen, zwem baden en dergelijke worden belast. Een taak, die aanvankelijk was opgedragen aan de onlangs in het leven geroepen „Sportstichting Axel". Zoals reeds ge meld is gebleken dat de uitvoering van de bepalingen, omschreven in de statu ten van de sportstichting, moeilijkheden oplevert. Het G.P.V.-raadslid D. J. Og gel zei deze gang van zaken te beschou wen ais een mislukking van de sport stichting. Ai deze moeilijkheden waren volgens hem tevoren onvoldoende onderzocht. Voorts meende hij, dat de verant woording, die de sportstichting des tijds kreeg, haar nu geheel wordt ontnomen. Wethouder C. van Ben- degem (p.v.d.a.) beschouwde deze wijziging als een tandje terugscha kelen. Achteraf is namelijk gebleken, dat een gemeentelijke tak van dienst voorlopig een geschikte figuur is. Zijns inziens is er bepaald geen sprake van het afrem men van initiatieven. „Een beetje meer vertrouwen in het beleid van b. en w. zou zeker op zijn plaats zijn", zo zei de wethouder van openbare werken tot de heer Oggel. Burgemeester M. K. van Dijke bestreed de opvatting van de heer Oggel dat liet besluit tot oprichting van de sportstich ting hals over kop is genomen. Het voorstel, dat aan de orde -was, noemde hij niet meer dan een minder omslach tige werkmethode. De heer A. H. van der Lee (g.b.) zette nog eens duidelijk uiteen, dat-de sportstichting niet ver andert in de gemeentelijke tak van dienst. Die stichting blijft bestaan en is juist bedoeld ter stimulering van het particulier initiatief- De raad besloot voorts medewerking te verlenen aan het stichten van een dienstencentrum bij de 48 bejaarden woningen, geëxploiteerd door de stich ting prot. christ. bejaardenzorg te Axel en omstreken. Zoals gemeld zal dit cen trum bevatten: een recreatiezaal, cen trale keuken, badgelegenheden. dokters kamer en woonruimte voor de beiaar denverzorgster en de huismeester. Kun nen andere bewoners dan die van de 48 woningen daar ook maaltijden ontvan gen". wilde mevrouw H. Folkertsma- Staal (p.v.d.a.) onder andere weten. Burgemeester Van Dijke beloofde de suggestie in ieder geval tc zullen door geven aan het stichtingsbestuur. gemeestcr Van Dijke, die het gewenst achtte gebruik te maken van de moge lijkheid, dat artikel 57 van de Nijver- heidswet in deze zaken biedt. Bij de daaropvolgende stemming werd mevr. H. Folkertsma-Staal met acht van de twaalf uitgebrachte stemmen benoemd in het bestuur van de landbouwhuis- houdschool en de heer A. de Waard met negen van de twaalf stemmen in het bestuur van de jchr. l.t.s. De raadsleden J- C. van Luik en A. de Waard vroegen zich af of er wel reden is om uitbreiding van het personeel van de dienst van gemeentewerken voor te stellen. Hoe moet dat 's winters als er niet voldoende buitenwerk is, wilden zij weten. Zowel wetho'bder C. van Bendegem als de heer E. A. Maas konden de ongerustheid van de vorige spreker niet delen. Eerstgenoemde was van mening dat de betrokken werklieden zelfs in de afgelopen strenge winter niet alle binnenwerk hadden kunnen afmaken. Zonder hoofdelijke stem ming werd ook dit voorstel aange nomen. Besloten werd tot overname van de sportaccommodatie van de handboog maatschappij „Ons Vermaak", tot uit breiding daarvan en tot uitgifte van een bedrag k 2000,— waarmee een nieuwe staande wip zal worden aange schaft. Met algemene stemmen werd tot directeur van het gemeentelijk gas bedrijf van Axel benoemd de heer J. J. Wieles, voordien hoofdopzichter van de centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht ea gemeentewerken. Een bedrag van 1000,— werd door de raad uitgetrokken voor de aanschaf van een nieuwe filmprojector ten behoeve van de openbare lagere school te Axel Be sloten werd een vaste geldlening, groot 700.000 aan te gaan met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten. In prin cipe werd besloten de christelijke open bare leeszaal en bibliotheek te Axel, in- faandc 1963 te subsidiëren als open- are uitleenbibliotheek. Bezwaren Het voorstel om een gemeentelijke tegenwoordiger te benoemen in het be stuur van de landbouwhuishoudschool en de ehr. l.t.s. te Axel ondervond vooral bezwaar van de heer W. de Feijter (c. h.). „De scholen functioneren goed, dus waarom dan veranderen", zo vroeg htf. Bij informatie was hem gebleken, dat huishoudschool is gevestigd in het be stuur is vertegenwoordigd. Ook de heer C. J. van Luik (a.r.) wilde weten waar om deze zaak nu na vijf jaar op eens zo dringend is geworden. „Het ab.- normale ligt juist in het feit, dat er in vijf jaar niets aan is gedaan", aldus bur- met groot enthousiasme meededen a.._ de verschillende wedstrijden, die in een sportieve sfeer verliepen. Voor elke groep van de wedstrijden was een wis selbeker als eerste prijs beschikbaar; de tweede prijs was een medaille. Voorzitter A. v. d. Vrie reikte na af loop de prijzen uit. De uitslagen waren: hardlopen junioren individueel: 1. Joop Tholenaar, Goes; 2. Jan Hogerland, Ka pelle; hardlopen senioren: 1- Joop de Waal, Hoedekenskerke; 2. Theo Gors- se, Goes; hardlopen estafette junioren: 1. Krabbendrjke, 2. Hoedekenskerke; se nioren: 1. Kapelle, 2. Goes „Mosterd- 1"; touwtrekken junioren; 1. Kapel- 2. Goes C.J.C.; senioren: 1- Goes „Mosterzaad", 2. Hoedekenskerke. Ring steken: 1. Kapelle, 2. Krabbendijke. VROUWENPOLDER Veel deelname aan wandeltocht D.A.W. De gymnastiekvereniging „De Aanhou der Wint", D.A.W., uit Vrouwenpolder, organiseerde zaterdagmiddag een wan deltocht over 25, 15 en 10 km. Er wa ren ruim 300 deelnemers, die werden gestart door voorzitter A. B. Hulshof van D.A.W. Wethouder P. Kopmels van Vrouwenpolder sprak zijn waardering uit voor het initiatief van D.A.W., wat ook deed de heer F. Bischot Haarlem, voorzitter van de bondswan- delcommissie van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond, K.N.G.V. Drumband „Advendo" uit Wolphaarts- dyk verleende muzikale medewerking tijdens de tochten. Er was vooral veel belangstelling van de zijde van de jeugd voor deze tochten, waarbij de E.H.B.O. uit 's-Gravenpolder geneeskundige as sistentie verleende. VLASMARKT ROTTERDAM Waterrootvlas: lage soorten van f 1.60 tot 1,78, middensoorten van f 1.80 tot 1,90, best vlas van f 1,95 tot f 2,10. Dauwrootvlas: f 1.50 tot 1,85. Breekvlas: van 1.— tot 1.55, afhankelijk van kwaliteit en be werking. Gezwingelde lokken: van 0,75 tot f 1,10. De produktie van waterrootvlas was in de afgelopen week kleiner dan in vorige weken, omdat een dag minder gewerkt is en enkele bedrijven de werkkrachten van de turbines moesten inschakelen voor rootwerkzaamhe- den. Het aanbod bestond grotendeels uit lagere- en middensoorten, voor alle merken goede vraag om nagenoeg de gehele produktie op te nemen. De prijzen waren onveranderd vast. De produktie van dauwrootvlas onderging geen verandering: het aanbod werd voor het merendeel opgenomen tegen onveranderde prijzen. Breekvlas is nog steeds van weinig beteke- de produktie blijft beperkt tot enkele partijen per week. De vraag is ruim vol doende om het aanbod wekelijks op te ne- Door de geringere vlasproduktie was het van gezwingelde lokken verminderd, de vraag blijft voldoende om het geringe aanbod op te nemen. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe doosneekwaliteit 17 pet vocht deze week franco per schip Rotter dam. Zomergerst tot 27.25, haver tot 25,50. Groene erwten i 31.00—39.00. schok kers f 35.00—f 50.00, franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland. Bintje 12.00—14.00. Kleiaardappe len 35 mm opwaarts. Bintje 12,0014,00. Voor export: Bintje 35 mm opwaarts van de kleigrond (2 maten gesorteerd), geen zaken- Furore 40 mm opwaarts 8,008.75. Binnenlandse handel: zeer kalm: exporthan- >r weinig handeL Voeraardappelen 2,50—3.25. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e lcwaliteit). (in ets. per kg.) Vette koeien 300—330 265—295 240—260 Vette koeien aanvoer als vorige week, han del kalm. prijzen eerste kwaliteit goed prijs houdend. verder onveranderd, prima's boven notering VEILING KAPELLE Kapelle, 27 mei 1963. Aardbeienveiling: kas- aardbeien per doos van 200 gram: Deutsch Evern. extra 97—110, I 78—96: II 58—76: Regi- na, extra 98—108: I 75—99: II 61—73: Glasa, extra 99—102: I 77—84: H 64: Vola, extra 106: I 83—85; II 63: afwijkende aardbeien 4049. Groentenveiling: kropsla I 20: II 5',47)4: bloemkool 46108; radijs I 10; II 9: aardap pelen H 3',45. VEILING BERGEN OP ZOOM. 27 mei. Sla 4—15. Witlof 30—155. Rabarber 422. Bloemkool 73155. Sav. kool 5563. Prei 39—61. Aardbeien 37—83 p. doosje. Spi nazie 7)4—28. Radijs 15—31. Tomaten 130— 210. Bospeen 69—100. Komkommers 2240. Spitskool 67—70. VEILING GOES. 27 mei. Aardbeien per doos: 1 75108, 2 61— 70. afw. 52—57. Groenten. Per stuk: Kropsla 1 8,50—9. 2 3.50—6, C2 3,50. Per bos: Radijs 2 914. Rammenas 2 9. Per leg: Witlof stek 14. Andijvie 2 6163. Prei A2 45. Spinazie 1 68, 2 42—45. Rabarber 1 5. 2 2. Uien 2 13, afw. 4,506. Aardappelen 610. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. '27 mei 1963. Aanvoer 20.000 kg. AA extra 3.20, AAI 3.00, A extra 3.05, Al 2.80, B extra 3.00, BI 2.50. C extra 2.50, Cl 1.75, Dl 1. El 0.60, E2 0.90. F1 2.25, stek 1.00. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 2103 kg. 1.87—2.50. Schar 91 kg. Bot 523 kg. Schol 74 kg. Tong 36 kg. Paling 44 kg. Wulk 25 kg. Tarbot 3 kg. Vjs- lever 3 kg. Ongesorteerde vis 57 kg. VEILING MIDDELBURG. 27 mei. Aardbeien extra 8188, 1 6685, 2 58—77. Sla 1 4—10, 2 3.50—8. Andijvie 83—112. Postelein 48—60. Spinazie 10—46. Rabarber 4—5. Bosradijs 5.50—9. Bospeen 90—116. Bos- kroten 70—72. Prei 41—61. Witlof 102—UI. Bloemkool 6 stuks 85—129. 8 stuks 62- 97. 10 stuks 51—67, 12 stuks 28—51. Komkommers -75 55—61. 50-60 55—58. 40-50 49—52. 35-40 4018. kg 85. Peulen 367. Spitskool 88. De eerste peulen werden aangevoerd door de heer J. Wouters te Souburg. De eerste spitskool werd aangevoerd door de heer J. Wagenaar te Veere. Gouden bruiloft Morgen, woensdag hopen de echtelie den Abraham Looff en L. E. Looff-van den Oude te Axel hun gouden bruiloft te vieren. Op deze dag bestaat er in het verenigingsgebouw van de gereformeer de kerk van 4 tot 6 uur gelegenheid om het echtpaar geluk te Suggestie van „Zanglust" - Vrees voor kattekwaad NIEUWE BESTUURDER GEWEST ZEELAND A.N.B. Op de vergadering van het gewest Zee land van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond A.N.B., in „het Schut tershof" te Goes is de nieuwe distracts- bestuurder de heer B. Wink uit s-Her- togenbosch geïnstalleerd- De heer WinK zal de plaats innemen van de heer J. van de Hout uit Vlissingen, die momen teel ziek is. De landelijk voorzitter, de heer C. Brandsma verrichtte de instal latie. Hij bracht tevens dank aan de heer V. d. Hout voor het vele werk dat deze m Zeeland voor A.N.B. verricht heeft. De nieuwe functionaris wenste hij veel suc ces in zijn nieuwe werkkring. Voor de scheidende bestuurder was er een af scheidscadeau. Waarschijnlijk zal de meuwe distncts- bestuurder zich te Goes gaan vestigen. Hierna sprak de heer Brandsma over de loonvorming en de loonpolitiek. Uit gebreid gaf spreker een overzicht van de loonvorming sedert 1945. De geleide loonpolitiek, de gedifferentieerde loonpo litiek en het systeem „Roolvink" werden achtereenvolgens onder de loep geno men. Het huidige systeem is gebaseerd op een „doorlichting" van de economi sche positie van het land. Het nadeel van dit systeem is, dat eerst in het na jaar de verwachtingen voor het nieuwe jaar bekend zijn, aldus de heer Brands ma. Over het bouwbedrijf zei de heer Brandsma dat dit in een moeilijke posi tie verkeert. De produktie blijft achter bij die van andere bedrijfstakken. Er dient dan ook hard voor te worden ge werkt dat meer evenwicht zal worden verkregen. De klacht, dat de bouwnij verheid remmend werkt op andere tak ken is alom bekend. Diverse grote be drijven gaan zelfs reeds over tot het stichten van fabrieken in het buitenland. De trek naar Duitsland van de bouw vakarbeiders noemde de heer Brandsma een normaal verschijnsel. De reden hier van is de grotere verdienste in dat land. Wil men deze arbeiders voor de Neder landse industrie behouden, dan zal het basisloon in Nederland zodanig moeten worden verhoogd, dat het voordeel gaat verdwijnen. Sprekende over de „zwarte lonen" was de heer Brandsma van me ning dat deze moeten verdwijnen. Het loon moet zodanig worden opgetrokken dat dit systeem niet meer toepasselijk is. De heer Brandsma gaf als zijn me ning, dat men op weg is naar de vrije loonpolitiek. Dit zou betekenen, dat de arbeiders in de zwakkere bedrijfstakken ten achter geraken en dat het platte land in de hoek zal worden gedrukt. Hij zag hier dan ook een bijzonder groot na deel. Deze vergadering, waarvoor grote be langstelling bestond, werd besloten met een gezamelijke koffiemaaltijd. Zeehengelconcours in Westkapelle Eerste pinksterdag, 2 juni, is in Westka pelle op de stranden bij camping „Hu- bregtse" het tweede zeehengelconcours voor kampeerders. Vorig jaar Pinkste ren was daar het eerste concours, dat door de Belgen werd gewonnen. Sport vissers, die op Walcheren kamperen, kunnen aan het concours deelnemen. Men verwacht, evenals vorig jaar, zowel Nederlandse als Belgische deelnemers. Mochten er ook Duitse deelnemers zijn, dan wordt de wedstrijd uitgebreid tot een drielanden concours. De jury wordt gevormd door het comité van voorberei ding, waarin zitting hebben M. Minder- houd te Middelburg, W. Rasenberg. Bre da, V. Walravens uit Brussel en H. Lathouwers uit Antwerpen, kamprech ter. Het zeehengelconcours in Westka pelle begint om vier uur en eindigt om half zeven. De prijzen zijn zowel in geld als in door het zakenleven en particulie ren beschikbaar gestelde bekers en an dere prijzen. van de jeugd In de raad van Arnemuiden kwam maandagavond een originele suggestie de orde: het bouwen van een open- 3 volière- Het idee was van de vogel vereniging „Zanglust", die het de raad schriftelijk in overweging gaf. De raads leden voelden er veel voor. Burgemees ter A. Hack sprak van een „byzonder aardig plan, dat een unicum Is voor de plattelandsgemeenten". Alleen de heer J. Oreel (s.g.p.) toonde zich minder geestdriftig over 't plan. Hij vreesde, dat de jeugd „kattekwaad" met de vogels zou uithalen. Burgemeester Hack verklaarde, dat ook b. en w. deze mogelijkheid ernstig onder het oog had den gezien. „Misschien geeft dit plan de ;emeente de kans om een natuurwacht BURGEMEESTER: „INGRIJPENDE ZAAK" Gemeente treedt toe lot'Contact van Noordzeekaslgemeenlen op te richten", zo vónd hij. De overige raadsleden zagen het niet zo somber in en trokken voor de bouw van de volière een bedrag van 1000 uit. „Zanglust" stelde voor om deze volière te plaatsen in het nieuwe uitbreidings plan, bij de brandvijver. De vereniging wil de volière daar bouwen als de ge meente het materiaal beschikbaar stelt. De raad ging met deze suggestie ak koord. De heer Oreel stemde tegen. Bij het begin van de vergadering was de heer J. Oreel (s.g.p.) als lid van de gemeenteraad beëdigd. Hij neemt de plaats in van de heer J. C. Joosse. De gemeenterekening over 1961 werd voor lopig vastgesteld met op de gewone dienst een batig slot van ƒ43.311.25 en op de kapitaaldienst een batig slot van ƒ9219,35. De gemeente zal de rente en aflossing garanderen van een door de heer A. Marterjn te sluiten lening in verband met particuliere bouw. Enkele strookjes tuingrond in Tuindorp werden van inwoners overgenomen om daar de aanleg van een trottoir mogelijk te ma ken Voor 1962 werd de vergoeding aan de bijzondere school bepaald op een be drag van 10.573.74. De gemeenteraad van Koudekerke heeft maandagavond zyn voorlopige goedkeu ring gehecht aan een plan tot onteigf nlng van zes stukken bouwland geli gen in het uitbreidingsplan „Dishoek 1959". Burgemeester J. L. Dregmans noemde de onteigening een „ingrijpende zaak" en het raadslid J. W. Christiaan- sen (g.b.) informeerde naar de prys. „Die zal volgens de geldende procedure rond de 2 per ca liggen", aldus het antwoord van de raadsvoorzitter. Verschillende raadsleden vroegen zich af of de prh's voor de grond niet wat hoger kon zyn. Het raadslid P. Flipse (gïb.) meende verder, dat de zuivering van het reeds bebouwde plan Dishoek vast loopt en h(j vroeg zich af of de zuiveringsleiding hiervoor niet kon wor den aangesloten op de bestaande nieuwe zuiveringsinstallatie in het oudere ge deelte van de gemeente Koudekerke. Burgemeester Dregmans antwoordde, dat het betreffende bureau binnenkort met een plan zal komen en dat men een en ander eens zal bezien. Er is nog niet beslist wanneer de zuiveringsinstallatie zal worden geplaatst. De raad besloot, dat Koudekerke zal toetreden tot het Contact Noordzeekust emeenten. De raad ging in princ oord met het verlenen van me king aan de stichting waarborginstituut voor de tuinbouw m Zeeland, waarbij men besloot geval* voor geval een even tuele garantie van gelden voor tuinders, nodig voor uitbreiding en stichting van een hedryf, te bekijken. De raad stelde verder onder meer de vergoedingen vast voor het bijzonder gewoon lager onderwijs. Bij de aanvang had burge meester Dregmans het raadslid P. FUp- se noe gelukgewenst met zijn op konin ginnedag verleende koninklijke onder scheiding. die hij zo meende de raadsvoorzitter zeker niet alleen voor zijn langdurig penningmeesterschap van V.V.V.-Koudekerke had gekregen, maar ook voor zyn bijna 17-jarig raadslid maatschap. Onteigenen De gemeente Arnemuiden zal een onteigeningsprocedure voeren tegen de heer P. J. Kousemaker uit Bres- kens over drie onbewoonbaar ver klaarde woningen in de Lionstraat. De heer Kousemaker vindt de ver goeding, die de gemeente wil geven, te laag. De taxatiecommissie blijft evenwel by de eerder vastgestelde vergoeding van ƒ1070 voor de drie woningen en de grond. Het door de Kroon goedgekeurde onteigeningsbesluit was nodig in ver band met de uitvoering van het sane ringsplan.- Over dit saneringsplan deed burgemeester Hack enkele mededelin gen- Hij verklaarde, dat er spoed wordt gezet achter een definitief plan. Een deskundige zal de raad daarover te zijner tijd voorlichten. Tijdens de vergadering besloot de raad om een gedeelte van de Burgemeester Lantsheerweg te herbestraten en aan jden een trottoir aan te leggen. Enkele wegen in het ruilverkavefings- blok kregen nieuwe namen: Verlengde Weg van Kleverskerke naar Veere, de weg naar het Zilveren Schor noemde de raad „Zilveren Schorweg" en een derde weg in dit blok heet „Ruilverka- velingsweg". De nieuwe bezoldigings regeling voor de wethouders een ver hoging van 12,60 tot 1500 per jaar ontmoette geen bezwaren. „De Het leven krijgsbanier Gods handen dragen". Na een heldhaftig, moedig gedragen lijden van vele jaren, over leed heden in het Ju liana Ziekenhuis te Apeldoorn onze lieve vrouw, moeder, groot moeder, zuster en schoonzuster BARBARA T. WESSEL- VAN MELLE op de leeftijd van 57 jaar. G. Wessel Voorburg: J. Wessel E. K. Wessel- Tuinstra Ibadan (Nigeria): M. Wessel P. C. Wessel-Riemens En kleinkinderen Namens de familie Wessel: L Wessel. Hilversum Namens de familie Van Melle: J. J. van Melle, Goes Hoenderloo, 25 mei 1963. („De Heibuit"). De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 29 mei 1963 te 15.45 uur op de be graafplaats van Hoen derloo, na afloop van een rouwdienst die om 15 uur gehouden zal worden in de grote zaal van „Nijegaarde" van het Jongenshuis. Hoenderloo. Geen bloemen, geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9