MINISTER DE POUS VERWACHT VERDERE ECONOMISCHE GROEI KLANKBORD Vele mogelijkheden aan diep vaarwater N.V.V. enK.A.B. leggenwensen neer in gezamenlijk programma Tekort aan bouwcapaciteit is evenwel ernstige handicap Sloehavens en Temeuzen-Gent Veel aandacht voor bezitsvorming Vakcentrales hopen op overleg en overeenstemming met C.N.V. Geen politieke bedoelingen DINSDAG 28 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT S ACHTSTE EN LAATSTE INDUSTRIALISATIENOTA (Van onze Haagse redactie) Minister De Pous heeft goede verwachtingen dat de gunstige economische groei van de laatste jaren zich ook in de toekomst zal voortzetten. Voor de periode 1960-1970 voorziet hij een vergroting van het nationaal produkt met 50 procent, hetgeen neerkomt op een stijging van ruim 4 procent. Wil men dit doel, dat ook in het kader van de O.E.S.O. (Organisatie voor Euro pese Samenwerking en Ontwikkeling) wordt gepropageerd, be reiken, dan moeten de industriële investeringen in tien jaar tijds met 100 procent worden opgevoerd, tot een totaal van 5,5 miljard. Hoewel dit streven ongetwijfeld grote inspanningen zal vergen en zich bepaalde knelpunten kunnen voordoen, ziet de minister de toekomst zeker niet somber in. Wél is hij verontrust over het nijpende tekort aan bouwcapaciteit, dat een ernstig struikelblok kan zijn voor onze expansie. Op het ogenblik wachten reeds 1500 industriële projecten waarmee een bedrag is gemoeid van 900 miljoen op rijksgoed- keuring. Deze conclusies zijn neergelegd in de achtste industrialisatienota, die de mi nister aan de Tweede Kamer heeft aan geboden. Deze nota, waaruit duidelijk een geest van tevredenheid spreekt over wat bereikt is en een redelijk optimisme klinkt over de toekomst, zal de laatste zijn die wordt uitgebracht. Alle doelstel lingen zo blijkt uit de cijfers, zijn over troffen. De produktie nam toe evenals de investeringen, alleen de personeels bezetting in de industrie bleef 10 procent bij de raming ten achter. Maar gezien het constante tekort aan arbeidskrach ten. moet dit achterblijven aan niets an ders geweten worden dan aan een snel lere toeneming van de werkgelegenheid in de dienstensector. Bij de investeringen deed zich een op vallende verschuiving voor van de breed te naar de diepte, en juist deze diepte investeringen hebben in belangrijke ma te bijgedragen tot de groei van produk tie en arbeidsproduktiviteit. Reien tot optimisme Er is dus alle reden tot optimisme, zo blijkt uit de nota. Weliswaar gaf het einde van de periode een afremming te zien door verkorting van de ar beidstijd, maar er is geen overbeste- ding ontstaan zoals in 1956. Even min heerste er krapte op de geld- en kapitaalmarkt die de investeringen zou kunnen afremmen. Het blijkt niet waarschijnlijk, concludeert de minis ter, dat zich in de naaste toekomst een structureel tekort aan werkgele genheid zal voordoen. Een vrees, die zeker niet gewettigd lykt, by het be zien van de optimistische economi sche prognose die in deze laatste in dustrialisatie nota is opgenomen. drs. De Pous dat de middelen daartoe met name moeten worden gevonden in een by de trendmatige ontwikkeling ach terblijvende stqging van de overheids uitgaven. Over de inkomensverdeling zegt hg, dat de laatste jaren het werknemersaandeel is toegenomen, terwgl de winstmarges zijn ingekrompen. Deze ontwikkeling is uit sociaal oogpunt toe te juichen, maar er zyn op economische gronden grenzen aan gesteld. Dit geldt althans de directe loonsverhogingen. In concreto wordt bij de 50 procent-prognose de produktivï- teitsstijging per werkende in 10 jaar ge steld op 2,8 procent, zodat het duidelijk zal zgn dat de mogelijkheden tot reële loonsverhoging in de komende jaren be grensd zijn, aldus de minister. Prognose Uitgaande van de ramingen voor 1970 van het Centraal Plan Bureau komt de minister tot de opvatting, dat de econo mische groei zich zal voortzetten. By de ze prognose is rekening gehouden met de reeds ingevoerde arbeidstydverkorting van 5,2 procent plus de nog te verwach ten vermindering van 4 procent. Hoewel de internationale conjunctuur gunstig zal blgven, acht het C.P.B. niettemin een vertraging van het stygtempo van de buitenlandse vraag waarschynlijk, maar de export aldus minister De Pous behoeft geen knelpunt in de ontwikkeling te vormen. Dit alles in aanmerking genomen, zal het bruto nationaal produkt in de perio de 1960'70 met ongeveer 50 procent totaal, dat is ruim 4 procent per jaar, kunnen worden vergroot. De werkgele genheid zal ongeveer even snel toene men als in het verleden. Het nadelige ef fect op de produktie van de arbeidstyd verkorting, kan voor een belangrgk deel worden gecompenseerd door een aanzien lijke stijging van de industriële investe ringen, die op niet minder dan 100 pro cent (in totaal 5,5 miljard) wordt ge raamd en dat, terwgl van 19501960 slechts een stijging van 53 procent is ge realiseerd. Loonsverhoging Die economische groei van ruim 4 pro cent jaarlgks zal niet zonder inspanning bereikt kunnen worden en de overheid zal dan ook een evenwichtig beleid moe ten voeren. Voorzover een belastingver laging noodzakeiyk wordt geacht, meent WITTE KRUIS DE acntü PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar,(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrlj, en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS TERUGBIJTEN. Postbode Ken Ltncl- come in Fremont (Calofornië) heeft er nu wat op gevonden. Hy was by het uitoefenen van zijn plicht al zesmaal door een hond gebeten, en hij kreeg er nu schoon genoeg van. zyn oplossing bleek even simpel als afdoende: neem een grotere hond mee, die terugbijt. De 29-jarige Lincicome kocht een grote Duitse herder, die hem nu op zgn ronde vergezelt. Zijn collega's zyn jaloers. Zij willen de hond lenen „om enige rekenin gen te vereffenen". BURENPLICHT. De gemeenteraad van het Duitse stadje Eimheckhausen (Ne- dersaksen) heeft in verband met het te kort aan begrafenispersoncel besloten, dat zonodig de buren van een overlede ne verplicht kunnen worden de kist van de aula op de begraafplaats naar het graf te dragen. Weigert iemand deze vriendschapsdienst, dan verliest hy het recht op die vorm van transport naar zyn (toekomstige) eigen graf! Stagnatie boau) Met het oog op de toekomstige expansie van het Nederlandse bedrijfsleven wor den in de nota enkele specifieke punten genoemd, die onze economische groei kunnen vertragen of belemmeren. Zo is er de stagnatie op de bouwmarkt, waar door er thans voor ruim 900 miljoen aan aanvragen ligt te wachten, te ver gelijken met ongeveer tweemaal de ge hele jaarproduktie van de industriële bouw in 1962. De industrie wil moderni seren, mechaniseren en automatiseren, maar dit is veelal niet mogelijk in be staande fabrieksruimten. Volgens de nota biedt de stagnatie in de bouw dan ook een ernstig structureel probleem. Er lopen nu wachttyden van 2 3 jaren, hetgeen betekent dat de on dernemer zgn investeringsplannen nor maliter eerst na 4 a 5 jaar gerealiseerd kan hebben. Minister De Pous deelt in de nota mede, dat gezien de ernst van de situatie een interdepartementale werkgroep op dracht heeft gekregen om na te gaan in hoeverre een globale meerjarenplanning in de bouwsector positieve resultaten kan opleveren. Als tweede belangrgke facet voor de economische groei noemt de minister de wenselykheid dat de afzonderlijke bedrijfstakken meer aandacht beste den aan een prognotisering op lange re termijn. Op deze wgze kunnen de eigen verwachtingen omtrent groei kansen geprojecteerd worden tegen de ontwikkelingen in andere sectoren en die in de volkshuishouding als ge heel. De overheid kan op basis van deze gegevens eventuele knelpunten sneller opsporen. Belangrijk voor onze expansie acht de minister ook het wetenschappelgk on derzoek, dat naar zgn mening in ons land nog vér ten achter blgft by de om ringende landen. E.E.G.-concurrentie De groei naar een gemeenschappelijke markt in West-Europa biedt onze indus trie nieuwe kansen, maar daartegenover staat zeer beslist een verscherping van de concurrentie. Een van de middelen om hieraan het hoofd te bieden is vol gens de minister het samenwerken, even tueel samensmelten (fusie) van gelijk soortige bedrijven. Ook zal versterking gezocht kunnen worden in integratie tus sen de verschillende schakels in de pro- duktieketen. Bovendien is minister De Pous van mening, dat specialisatie op een beperkt assortiment en het ruimer gebruik maken van toelevering en uit besteding navolging verdient. Advertentie Minister De Pous gaat in zijn achtste industrialisatienota on der meer in op de vestigingsmo gelijkheden voor industrie aan diep en zeer diep vaarwater. Ac tiviteiten, die niet noodzakelijk aan het westen des lands zijn gebonden, maar wel zijn aange wezen op open vaarwater kun nen naar elders worden afge leid. De ontwikkeling van Delf zijl, de uitvoering van de eerste fase van de Sloehavens en de mogelijkheden van Terneuzen- Gent kunnen in dit verband als voorbeeld worden genoemd. De realisatie van de hierbij betrok ken openbare werken gaat echter ge paard met hoge investeringen. Het is derhalve noodzakelijk er eerst zorg voor te dragen, dat deze nieuwe ge bieden tot verdere ontwikkeling wor den gebracht voordat beslissingen worden genomen ten aanzien van an dere projecten. De minister wijst erop, dat er een duidelyke wisselwerking betaat tus sen de ontwikkeling in het zuiden en zuidoosten van Nederland en die in de industriegebieden aan de Ruhr, in België en Noord-Frankrijk. Ongetwy- *-'T is dit mede aanleiding geweest feld voor toenemende belangstelling van de industrie voor het z.g. Benelux- middengebied en de kanaalzone Ter- neuzen-Gent. In dit verband wijst de minister op de samenwerking van de zuidehjke E.T.I.'s en de Vlaamse Eco nomische raden in de z.g. B.R.E.S. Probleemgebieden Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de regionale industrialisatie en met tal van cyfers wordt de grote vooruitgang in de probleemgebieden aangetoond. Opgemerkt wordt in de nota, dat ten aanzien van Zeeland de vooruitgang tot dusver niet groot.was. Dit be hoeft echter niet tot verontrusting te leiden. De hoop bestaat nameiyk, dat de achterstand binnen afzienbare tijd zal worden ingelopen. Dit zal dan het resultaat zijn van de verbetering in de verkeerssituatie en van de Ont sluiting van de Sloehaven en het ge bied Terneuzen-Sas van Gent. Ten aanzien van de toekomstige po litiek wordt uiteengezet, dat het wenselijk is de versnelde verbetering van de infrastructuur in de probleem gebieden voort te zetten. Er zal be hoefte bestaan aan een bgzonder infrastructuurprogramma. In overleg met de ministerraad heeft minister De Pous zich tot de provinciale be sturen gericht met het verzoek een overzicht samen te stellen van de provinciale en gemcentelgke infra structuren, die voor de eerstkomende vier jaren in aanmerking kunnen ko men voor versnelde uitvoering. Voor 1964 zal bovendien vijftien miljoen gulden worden uitgetrokken voor aanvulling en afronding van het lo pende vierjarenprogramma. Het Wereldgebeuren Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt.Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om, dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD i vele prijsklassen De minister heeft de E.T.I.'s, het L.E.I. en het rijksarbeidsbureau op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de te verwachten ont wikkeling van de werkgelegenheid en het arbeidsaanbod in de komende vyf jaar. Perspectieven Over het regionale industrialisatiebe leid, dat sedert 1959 voornamelgk tot doel heeft dc industrie meer even wichtig over het gehele land te ver spreiden, is de minister tevreden. Het tempo waarin deze spreiding, die nog maar in een beginstadium is, zich voltrekt, biedt goede perspectieven. Uit het verloop van de personeels sterkte in de industrie van 1950-1962 biykt, dat de overwegende positie van het westen duidelijk is afgezwakt. In het westen daalde het personeelscy- fer van 44,2 tot 40.2 procent. Het oosten bleef vrijwel constant met 20,6, maar het zuiden kwam van 28.1 op 30,8 en het noorden steeg van 7,0 tot 8,4. De oorzaak van dit relatief grotere aandeel in de totale indus triële werkgelegenheid lag hierin, dat gedurende dit tgdvak van de 175.400 personen slechts 18 procent in het westen en 82 procent in „ove rig Nederland" arbeid vond. Relatief was de toeneming het sterkst in het noorden, waar 2ij met een stijging van 42.3 procent in de periode 1950- 1962 veel meer dan het dubbele van het landsgemiddelde (18,2) bedroeg. Vooral in Drente (73,8) en Friesland (55,8) was het groeitempo zeer hoog. Hiertegenover staat een toeneming met slechts 6,4 in Noord-Holland en 7,8 in Zuid-Holland. E.E.G.-VOORSTELLEN VERVOERSBELEID De E.E.G.-commissie heeft aan de mi nisterraad van de gemeenschap een se rie van vijf voorstellen gezonden, die de basis moet leggen voor het gemeen schappelijke vervoerbeleid van de zes landen. De voorstellen komen overeen met de denkbeelden die de commi reeds eerder in een memorandum en actieprogram had uiteengezet. De belangrykste van de vijf voorstellen een stelsel van margetarieven voor het vervoer per spoor, over de weg en via de binnenwateren; een communautair contingent voor het wegvervoer tussen de zes landen; harmonisatie van bepaalde voor schriften die van betekenis zgn voor de concurrentie op vervoergebied. De integratie, organisatie en harmoni satie de 3 terreinen waarop de actie van de gemeenschap t.a.v. het vervoer zich volgens de E.E.G.-commissie vooral moet concentreren zijn dus hierbg be trokken. Tegelijkertyd wordt volgens de commissie voldaan aan de noodzaak van een parallel lopende- actie en geleidelijk heid. De voorstellen zullen op 14 juni het on derwerp vormen van een eerste alge mene discussie in de ministerraad. 0 Enkele schoolkinderen in de Oekraïne hebben 496 gram platina ter waarde van 24.000 roebel in een oud geweer gevonden, aldus het Russische persbureau Tass. Het honderd jaar oude geweer heeft waarschijn lijk aan een Russische edelman toebehoord. Strauss in Israël De voormalige Westduitse minister van defensie Franz Josef Strauss is giste ren in Israël aangekomen. Strauss glimlachend werd begroet door een aantal autoriteiten, met de plaatsver vangend minister van defensie Sjimon Peres aan het hoofd. De aankomst van Strauss was geheim gehouden om demonstraties uit de weg te gaan. Zondag waren er de gehele dag groepen demonstranten op het vliegveld Lydda, daar men meende te weten dat Strauss die dag zou aankomen. By zyn aankomst waren or geen betogers. De jonge Engelse acint dusa.i .lunip- shtre toont een ensemble voor de derby, welke is vervaardigd van zalmkleurige Soedanese katoen. De mouwen zijn weg gelaten. Een strohoed completeert het geheel. Het scheppen van de mogelijkheid van ondernemingsgewijze afwijkin gen van de c.a.o.-lonen naar boven, verlegging van het accent van de prijspolitiek naar het mededingingsbeleid, een krachtige arbeids marktpolitiek, een uurloon van minstens 2,een geleidelijke ar beidstijdverkorting tot ten hoogste 8V2 per dag, vakantieverruiming, deling van de werknemers in de ingehouden winsten, aldus luidt een aantal van de desiderata, die het N.V.V. en de K.A.B. in een gezamen lijk actieprogramma hebben neergelegd. Verhoging van de A.O.W. en A.W. W.-pensioenen, verbetering van de kinderbijslagvoorzieningen, een aantal op korte termijn te nemen maatregelen ten aanzien van de ondernemingsstructuur, wettelijke regeling van de stakingsvrijheid, gedeeltelijke financiering van de sociale verzekering uit de belas tingopbrengsten, verschuiving van de belastingdruk naar vermogens, uitbreiding van de beschikbare bouwcapaciteit en uitbreiding van de gesubsidieerde woningbouw zijn een aantal andere punten, die de beide vakcentralen opsommen in hun gezamenlijk programma van wensen en verlangens, dat zij voor de naaste toekomst van belang achten voor het concrete werk van de vakbeweging en voor de natio nale politiek. De vakcentralen zijn tot de formulering van een gezamenlgk actieprogramma overgegaan, zo zeggen zy in een „ten geleide" in het programma, omdat het voor de verwezenlijking van voor de werknemers betekenisvolle verbeterin gen steeds uitermate belangrijk is ge bleken, dat de drie vakcentralen tot een gezamenlijke opvatting en doelstelling komen omtrent de te verwezeniyken punten. Het C.N.V. dat aanvankeiyk zou meewerken, komt met een eigen sociaal- politiek program. Het N.V.V. en de K.A.B. hopen, dat over tal van punten van hun program ook met het C.N.V. overleg en overeenstemming mogelyk zal blgken. Niet ineens Het N.V.V. en de K.A.B. zien in, de in hun programma opgesomde wenselijkheden (die slechts globaal aan de orde zgn gesteld zodat voor de verdere concretisering van diver se punten nog verder overleg nodig is) niet alle ineens kunnen worden gerealiseerd, maar dat hiermede ver scheidene jaren gemoeid zullen zijn. Aan het programma, zo heet het verder in het „ten geleide" wordt nu bekend heid gegeven, omdat het slechts nuttig kan zgn, dat de nieuwe regering weet. welke wensen en verlangens er leven in de beide grootste Nederlandse vakcen tralen. De aangesloten bonden kunnen er op hun terrein waar gewenst en mo gelyk rekening mee houaen. Bezitsvorming Wat betreft de bezitsvorming is de uit werking van dit punt by de vakcentra len nog in studie. Afzonderlijke aandacht wordt besteed aan beambten, werkende vrouwen, het overheidspersoneel en jeugdige werk nemers. Met betrekking tot de sociale verzeke ring worden onder andere de volgende doelstellingen geformuleerd: a. verhoging A.O.W.- en A.W.W.-pen sioenen tot f 3250 per jaar voor gehuw den resp. weduwen met kinderen en tot f 2275 per jaar voor ongehuwden resp. weduwen zonder kinderen. b. Verbetering kinderbijslagvoorziening, in het bijzonder voor de laagstbetaal den. c. Uitbreiding aanvullende pensioen voorzieningen en werkloosheidsverzeke ring. d. Invoering arbeidsongeschiktheidsver zekering. Enqnète-recht De twee vakcentralen zgn voorts ook tot een gezamenlijke opvatting gekomen met betrekking tot een fwuvvuvwwuwuwiniwuuuuiAAnAfvinnfwiMwmMiiin (Van onze verslaggever). „Ik wil categorisch verklaren, dat ive met de verschijning van dit gezamenlijk actieprogram geen nevenbedoelingen van politieke aard hebben". Dit zei de voorzit ter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, op de gisteren te Utrecht gehouden persconferentie, waarop het gezamenlijk actie programma van N.V.V. en K.A.B. werd toegelicht. De heer Middelhuis vond het jam mer, dat geruchten over politieke nevenbedoelingen de ronde doen. Hij voegde aan zijn verklaring toe: „Er heeft geen interventie bg de informateur plaatsgehad en die zal er ook niet komen. Als vak centrales bemoeien we ons niet met de kabinetsformatie". Ook vreesde de heer Middelhuis niet. dat door 't gezamenlijk actie program katholieke arbeiders zou den worden bewogen lid te wor den van het N.V.V. Uitvoerig kwam op de persconfe rentie ter sprake het feit, dat het gezamenlgk actieprogram niet mede van het Christelijk Na tionaal Vakverbond is uitgegaan. De voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, drukte hier zijn spyt over uit. maar hoopte, dat in de praktijk op vele punten eensge zindheid tussen de drie vakcen tralen zou bestaan. De heer Mid delhuis zette uiteen, dat het aan vankeiyk de bedoeling was, dat de drie vakcentralen gezamenlijk een actieprogram zouden opstel len- De eerste vergaderingen van de programcommissie stonden zelfs onder leiding van een C.N.V.- functionaris. Het bleek echter, dat het C.N.V. al met het opstellen van een eigen program bezig was. dat men nog voor de verkiezin gen wilde laten verschijnen. N.V.V. èn K.A.B. wilden eerst na de ver kiezingen met een program ko men, waarvan de nieuwe regering kennis zou kunnen nemen. aantal op korte termyn te maatregelen ten aanzien van de on dernemingsstructuur, zoals verscher ping van de voorschriften inzake de jaarverslaggeving, uitbreiding van de publikatieplicht, instelling van ven nootschapskamer, toekenning aan werknemers van het enquêterecht en voorts van een beroepsrecht in geval van verwaarlozing van werknemers- belangen. Krachtig wordt ook aange drongen op een wettelijke regeling van de stakingsvryheid. Wat de belastingen betreft wordt ruim- Jrevraagd voor een subsidiepolitiek en eeltelijke financiering van de sociale verzekering uit de belastingopbreng sten, als instrumenten voor een redely- ker welvaartsverdeling. Daarnaast wordt bepleit een verschuiving van de belastingdruk naar vermogens. Met betrekking tot de nationale land bouw wordt in het bgzonder een struc tuurbeleid bepleit, dat enerzijds leidt tot een doelmatiger produktie en ander zijds tot redeiyke inkomens voor de agrarische bevolking. Veranderlijke principes Dertig Afrikaanse staatshoofden heb ben vorige week in Addis Abeba hun visie gegeven op de toekomstige ontwikkeling van hun werelddeel. Een van de interessantste uitspraken werd echter niet gedaan tydens de officiële conferentie over Afrikaanse eenheid, maar op de persconferentie na afloop. President Sekoe Toeré van Guinee legde toen namelgk niets minder dan een vriendschapsverklaring af tegenover het westen, welke, gezien in het licht van de jongste gebeurtenissen in Guinee, door waa-remers als zeer belangrijk wordt beschouwd. Antwoordend op vragen over rassenpro blemen, zei Sekoe Toeré, dat de Afrika- sympathie hebben voor president nedyps pogingen om de segregatie in het zuiden van de Verenigde Staten op te heffen. De Guinese president was daarby wel niet te spreken over de ras senscheiding op scholen en in openbare gelegenheden in de zuidelijke staten van Amerika, maar hij .loofde de regering in Washington, die de houding van het zui den eveneens veroordeeld heeft. „Wij hebben sympathie voor deze regering, maar we kunnen niet tussenbeide komen in het gevecht", zei Toeré letterlijk. Hij merkte bovendien op, dat de organi satie, welke de dertig op de conferentie vertegenwoordigde Afrikaanse staten hebben opgericht, geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de afzonderlijke landen van Afrika voor ogen heeft. „Laat staan, dat zg zich met niet-Afrikaanse landen zou bemoeien", aldus Sekoe Toeré. Aan de woorden van de Guinese presi dent wordt daarom zoveel waarde ge hecht, omdat deze politicus tot voor kort bekend stond als een zeer links georiën teerde nationalist met grote invloed in West-Afrika. Van Amerika moest hy nooit veel hebben. Sekoe Toeré is echter veranderd sedert hg zyn land vijf jaar geleden naar de onafhankelijkheid voer de. Hij is tot inkeer gekomen en heeft het roer meer dan negentig graden om gegooid, zo concluderen politieke waar nemers in West-Afrika. De koersverandering van het Guinese staatsscheepje bleek voor het eerst duidelijk, toen in de eerste helft van de ze maand een verdrag werd ondertekend tussen Frankrijk en Guinee. Frankrijk verklaarde zich in dit verdrag bereid Guinee opnieuw te hulp te komen, nadat Guinee deze hulp in 1958 bg referendum had versmaad. In dat jaar kreeg Guinee soevereiniteit en beïnvloed door de nogal arrogante en snoeverige Sekoe Toeré, wees het volk met een meerderheid van 96 procent iedere samenwerking met Frankrijk in de toekomst af. Terwgl de overige ex- Franse gebieden in West-Afrika een cul tureel en economisch akkoord sloten met Parijs, weigerde Guinee dat te doen. Sekoe Toeré besloot zijn eigen koers te kiezen, vertrouwend op de inderdaad niet geringe natuurlijke rijkdommen van zijn land en op de ook in het westen er kende capaciteiten van zijn volk. De bewoners van Guinee staan namelgk bekend als een van de vlgtigste en schranderste volken in West-Afnka. Toch bleek Toeré zich te hebben vergist. Toen hij zo abrupt de verbindingen met Parijs verbrak en Frankrijk als gevolg daarvan onmiddellijk zgn bestuursambte naren en ordebewakers uit Guinee te rugtrok, aarzelden Amerikaanse en Ca nadese investeerders om met Toeré in zee te gaan. Toeré, die zyn westerse geldgevers geen garanties betreffende veiligheid en arbeidsrust kon geven, keerde zich toen tot de communisten, waarmee hij zichzelf willens en wetens tot slachtoffer van een politiek chanta- gebedrijf maakte. Nu, vijf jaar later, is de regering van Guinee tot het inzicht gekomen, dat communistische hulp altijd een staartje heeft. Toeré heeft ylings contact gezocht met Parijs en nadat deze maand het verdrag met Frankrijk werd ondertekend, nodig de hij een week later president de Gaul le uit voor een staatsbezoek aan Guinee. Met die uitnodiging wil Toeré waar- schijnlyk de ruzie goed maken, die hg in 1958 na het referendum met de Gaulle had. De Franse president weigerde toen zelfs met Sekoe Toeré te dineren. Sekoe Toeré is een figuur met enkele zeer tegenstrgdige karaktertrekken. Enerzijds is hg een dandy, die graag op zichtige Amerikaanse dassen draagt en die graag gezien is bij dames in Guinee men zegt, dat hg aan het vrouwelijke bevolkingsdeel zijn overwinning van 1958 te danken heeft en anderzgds is hg een vechtjas, die wanneer het erop aankomt alle hoffelgkheid kan laten va ren en die in toespraken tot zgn volge lingen soms bruut tekeer gaat. Zijn aan vallen op het westen in de afgelopen ja ren waren berucht geworden. In Addis Abeba heeft hij zich deze keer dus wel van zg'n hoffelijke kant laten kennen. Voordat hg president van Guinee werd had Sekoe Toeré al een ruime politieke ervaring opgedaan. Hij kwam dus niet regelrecht uit het oerwoud in het presi dentiële paleis terecht. Zgn organisatori- talenten waren reeds opgevallen, toen hij bg de Frans-Guinese P.T.T. werkte. Al spoedig gaf Sekoe Toeré de toon aan in ae nauw met de communis ten samenwerkende vakbond en nam hij ook in het internationale communisti sche vakverenigingsleven een vooraan staande plaats in. Niettemin hield hij steeds vol geen communist te ziin. Hy noemde zich een nationalist zonder bin dingen met oost of west. Zyn studie aan het economisch instituut van Praag in 1945 en ziin bezoeken in datzelfde jaar aan Warschau en Moskou aven echter voldoende te denken. _,eden van de missie in Guinee, die Sekoe Toeré jarenlang van nabij hebben ge kend, noemen hem een principiële Mar xist. Naar zgn beleid te oordelen neemt hg het echter niet al te nauw met zijn principes en moet men hem eerder als een opportunist beschouwen. Hoewel hg een van de eerste Afrikaanse staats hoofden was, die een eind maakten aan de wereldse macht van de islamietische priesters, begint hy elke politieke rede voering met gebed. Zelf is hy niet gods dienstig. Blgkbaar komt hij ook heel ge makkelijk op eerder ingenomen stand punten terug. Op een byeenkomst in de hoofdstad Conakry riep hij zijn gehoor in 1958 toe, dat het Guinese volk de voorkeur gaf aan „armoede in vrijheid" boven „welvaart in slavernij". Thans is hg kennelijk tot de indruk gekomen, dat „welvaart in vrijheid" toch wel het mooiste is. Woningbouw De belangrijkste verlangens ten aanzien van de bouwnijverheid en de volkshuis vesting zijn: a. Een beleid, dat de bouwbehoefte en de bouwcapaciteit, ook in de toekomst, op elkaar afstemt, in het bijzonder door bevordering van de uitbreiding van de beschikbare bouwcapaciteit. b. Uitbreiding van de gesubsidieerde woningbouw. e. Een krachtige bestrijding van de sty- ging der bouwprijzen, d. Een bewuste politiek tot verbetering van de kwaliteit in de woningbouw en een daarop gericht subsidiebeleid. PRESIDENT SEKOE rOERÊ ..welvaart in vrijheid...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5