Jan Pieters na bewogen dagen in de leiderstrui Scheepswerven leggen zich toe op produktie van bouwelementen Alle staartploegen in de tweede klas wonnen Zeeuwse „Arjos" over recreatieproblemen WALCHEREN AGENDA RAAD HULST VOTEERDE 1500,- V00R ONTWERP RECREATIEPLAN Goes-Axel 1-3 Bij slapte in scheepsbouw STERNBERG MET POLSSTOK NAAR 5.05 METER MAANDAG 27 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Studieconferentie in Goes MATERIELE EN ETHISCHE ASPECTEN BELICHT DE recreatie was zaterdagmiddag onderwerp van gesprek voor de studieconferentie van het Provin ciaal Verband van de „Arjos" ir Zeeland. In hotel „Centraal" te Goes gaven twee inleiders hun vi sie op deze zaak. Nadat de huis houdelijke agendapunten waren afgewerkt tijdens de jaarvergade ring, behandelde mr. L. A. van Splunder uit Koudekerke de ma teriële kant van de recreatie. De heer L. A. Hartman uit Middel burg belichtte een aantal sociaal- ethische aspecten. „De recreatie het zoeken naar ont spanning is tegenwoordig een mode verschijnsel", zo stelde mr. Van Splun der. Hij zag in de recreatie een probleem in ruimte en tijd. „Het is seizoenwerk en de vraag ernaar is ontstellend groot, zodat het aanbod in geen verhouding daartoe staat", zo zei hjj. Als taak van de overheid zag de inleider het harmo niëren en afwegen van de bij de recrea tie betrokken belangen. Coördinatie van de overheidsactivi teit op het gebied van de recreatie achtte de heer Van Splunder drin gend wenselijk. In dit verband pleit te hij ervoor om de recreatiezaken onder te brengen in één departement. Het ryk moet naar de mening van de heer Van Splunder alleen de hoofdlijnen bepalen. Het zwaartepunt van de overheidsactivi teit moet volgens hem op de gemeenten komen te liggen. „Het gemeentebestuur kent de plaatselijke omstandigheden het best en weet ook welke richting de ont wikkeling op moet gaan", zo hield de inleider het kleine gezelschap deelne mers aan de studieconferentie voor. Als richtlijnen voor het gemeentebestuur noemde mr. Van Splunder het openen van ontwikkelingsmogelijkheden, het aanmoedigen van particulier initiatief, de handhaving van natuur- en- land- schapsschoon, alsmede handhaving van onder meer structuur, levenspatroon en geestelijke waarden. Hij benadrukte, dat het gemeentebestuur zelfbeheersing moet tonen bij het opstellen van plan nen. Diener In de plaats van de heer A. de Buck eveneens niet meer herkiesbaar benoemde de vergadering de heer J. C. Kouwer uit Kamperland tot secretaris. Tot nieuw bestuurslid werd mej. A. Cor- nelisse uit Yerseke benoemd. De schei dende bestuursleden werden van ver schillende zijden dank gebracht voor hun werk in de Zeeuwse „Arjos". Spre kers waren de nieuwe voorzitter J. San- dee en de heren A. Meulbroek, namens het provinciaal comité, en D. Corporaal namens het Nationale Verband van de „Arjos". Ook waren er enkele geschen- ken. Bij de behandeling van het jaarverslag van secretaris A. de Buck werd er uit de vergadering op aangedrongen om meer propaganda onder de afdelingen te voeren. Voorzitter Koole gaf daarop een uiteenzetting van verschillende punten, die dit bemoeilijken. In zijn openings woord had de heer Koole stilgestaan bij de veranderingen, die zich zowel in de politiek als in Zeeland voordoen. CAMERA'S Stoffelijk overschot geïdentificeerd Het stoffelijk overschot van een man, dat vrijdag door de bemanning van de R.P. 10 op de slikken by Bath werd ge vonden, is geïdentificeerd als dat van de 19-jarige M. Beekman, die sinds 25 april is vermist. Hij werd het slachtoffer van de aanvaring van die datum, tussen de Franse duwboot „Breton", waarop voer en het Duitse vrachtschip „Bibl Het vermoeden, dat het een van de slachtoffers van de Italiaanse tanker „Mira Flores" geweest zou zijn, bleek onjuist. Twee Italianen, voormalige op varenden van de „Mira Flores" waren vanuit Antwerpen naar het lijkenhuisje van Kruiningen overgekomen voor iden tificatie. Zij stelden daarbij vast dat hel stoffelijk overschot niet van een be manningslid van de „Mira Flores" was. Pas later stelde men de juiste identiteit vast. BROMFIETSER REED TEGEN VOETGANGER dagavond een bromfietser zodanig ge- 1 geraakt, dat hij naar het zieken- „St. Joanna" moest worden over- acht. ongeluk gebeurde omstreeks half elf 's avonds. De vanaf de Krenkel- markt komende bromfietser J. F. van B. uit Goes botste tegen een voet toen hji het Grote Kerkplein op rijden. Beiden kwamen te vallen. De voetganger W. de J. nit Wissenkerke kon zijn weg vervolgen. De brom- - neus een wond boven het oog op. Collecte Militaire fondsen De collecte voor de gezamenlijke militai re fondsen heeft te Ovezande 20,90 opgebracht. De heer Hartman die de sociaal- ethische aspecten van dit probleem onder de loep nam was van oor deel, dat het recreatieproces dieper ligt dan alleen het zoeken naar "ont spanning. Daarbij dacht hij aan de verwijdering van de stedeling van de natuur, als gevolg van de psychische druk in de stad. Naar de mening van de heer Hartman zoekt de stedeling niet altijd alleen maar rust. De „verstedelijking" van het plat teland brengt de bewoners van stad er dorp uiterlijk dichter bij elkaar. Maai de innerlijke verbondenheid houdt daar mee geen gelijke tred, zo meende de in leider, die beklemtoonde, dat de recrea tie niet in de eerste plaats- van de ma teriële kant moet worden benaderd. Wat de problemen voor de kerkelijke samenleving betreft, meende spreker, dat do kerkdiensten op de recreatie af gestemd moeten zijn. Voorts vond hij, dat cr iets van de zondagsrust mag worden geofferd, als het erom gaat de buitenwereld te ontmoeten. Met nadruk stelde de heer Hartman ten slotte, dat de ontvangst van de recreatiezoekenden een zaak van de gehele gemeenschap is. De beide inleidingen werden in een vier tal gespreksgroepen behandeld. De in leiders beantwoordden daarna een aantal vragen van de aanwezigen. Nieuwe voorzitter Tijdens de jaarvergadering, die de conferentie vooraf ging, kozen de aanwezigen de heer J. Sandee uit Kamperland tot voorzitter van de Zeeuwse „Arjos". Hy volgt de heer B. Koole jr. uit Souburg op, diè niet herkiesbaar was. Officiële publikatie MIDDELBURG. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester op woensdag 29 mei a.s. zal geen doorgang vinden. Middelburg, 2-1 mei 1963. De lo. burgemeester van Middelburg, Th. J. Westerhout. VLISSINGEN. CARILLONCONCERT VERSCHOVEN. Burgemeester en wethouders van Vlissingen delen mede. dat het carillonconeert van 12.00—13 00 uur op dinsdag, 28 mei a.s. op de St.-Jacobstoren geen doorgang kan vin den. Dit concert zal worden verschoven woensdag 29 mei a.s. van 12.30—13.30 u. Marktberichten VEILING ZUID-UOLL. EILANDEN. 24 mei. Aardappelen 6—1L Andijvie 1 66— 84. 2 56—74. Aanvoer 11.000 kg. Bloemkool 1 A 6 st. per bak 125—177, 8 st. p. bak 105 —142, 10 st. p. bak 104—127. 12 st p. bak 82111. Bloemkool 2 A 6 St. p. bak 125— 137, 8 st. p. bak 103—120. 10 si p. bak 96- 112. 12 st p. bak 6279. aanvoc 4000 stuks. Komkommers 70-80 60—61, 60-70 5561, 50-60 50—52. 40-50 43—47, 30-40 27—38. Kroten 28—46. Kassnijbonen 440. Peterselie 10—13. Prei 1 A 36—47. 2 A 25—45, 2 B 28—46. Bospeen 67—129. Postelein 57—70. Rabarber 10—15. Radijs 6—19. Selderij 19—24. Spinazie 1 29—56. 2 17—40. Sla I A zwaar 10—1-5. 1 A licht 7—11, 2 A 710. Aanvoer 65.000 stuks. Tomalen E extra 12.60 per bak. A 1 12.40, B 1 12.30. C extra 12 50. C 1 12-40. CC 1 10.70. Aanvoer 8000 kg. Uien 7—13. Aard beien A extra 100—130, A 1 80—110, A 2 70—100. VEILING TERNEUZEN. Sla 1 10.30—16, 2 6.10—10 60. Bloemkool A 123 —127. B 104—116, afw. 16-30. Groene kom kommers C 2 31—50. Selderij 2 7—16. Peen 2 63—87. Radijs 2 8—14. Prei A 2 14—62 Rabar ber 1118. Spinazie 2 12—34. Tomaten A 2 180. B 2 179—193, C 2 181. Witlof B 2 57—64, afw. 10-52. Asperges B 234—320, C 175—230, afw. 140—160. Aardappelen Eerstelingen 1 12.50, kriel 9.10. Glasaardbeien per doos 1 88114. 2 65—87. Iedere echte Desiree ring draagt het stempel "Desiree" als waarborg tegen namaak. Middelburg City: Dlllettantentoneei: Hal lo daar". 20 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 918 uur. VUsslngen Alhambra: Mr. Vlubber, 20 uur, a.l. Luxon Macisteoverwinnaar. 20 uur. 14 jaar. Goes Grand: Mr. Vlubber, 20 uur, a.1. Bergen op Zoom Roxy: Gordon de zwarte piraat. 20 uur. 14 jaar. Luxor: Hatari. 20 uur. 14 jaar. Hulst - Bioscoopgebouw: Caterina en de 7 dwazen, 20 uur, a.L NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Agenda raad De raad van Nieuw- en Sint-Joosland komt vanavond (maandag) 20 uur in openbare vergadering bijeen. Als enig punt van de agenda staat vermeld, be halve de ingekomen stukken: verplaat- singskostenbesluit, waarna de raad in besloten zitting zal overgaan. N.C.V.B. vergaderde De N.C.V.B. te Nieuw- en Sint-Joosland hield haar vergadering onder leiding van de presidente mevrouw Van Haar lem. Voor deze avond was er een lezing over de schipperskinderen, toegelichl met dia's door mevrouw Pik-Florusse uit Wemeldinge. Al met al voor de wezigen een leerzame avond. ZOUTELANDE Ned. Chr. Vrouwenbond der leiding van de presidente mevrouw P. de Kok-Verhage. Dr. W. v. d. Zwaan uit Eindhoven sprak over „Kinderbe scherming". Hij besprak speciaal geval len uit de rijksopvoedingsinrichting ir Amersfoort, waar hij 4 J/3 jaar als pre dikant werkzaam was. Het was aan- pend te horen, dat de oorzaak veel- jij de ouders ligt. Zij geven het slech te voorbeeld. De kinderen hebben gebrek aan liefde en gebrek aan een huiselijk leven. Ze zijn radeloos, redeloos en reddeloos. Beneden de leeftijd van 10 jaar wordt altijd de grond voor de opvoeding re- legd, of ten goede of ten kwade. De meesten van die kinderen komen dan ook in de gevangenis terecht. De aanwezigen stelden nog vele vragen. Aldo Moro vormt nieuwe regering in Italië De 46-jarlge christen-democraat Aldo Moro heeft zich zaterdag bereid ver klaard te trachten een Italiaanse rege ring te vormen. Hjj zei dat zijn plannen "ilgaan naar een coalitie van ccntrum- n linkse partyen. RUSSEN VERLATEN CUBA Ruim SOO Sowjettechnlci, die gespeciali seerd zjjn In landbouw en Industrie, zijn zondagmiddag met hun gezinnen uit Cuba naar hun land teruggekeerd. Zij bevinden zicli aan boord van een Rus sisch schip. Minister Korthals naar de West Met een staf van 6 medewerkers is vice- minister-president drs. H. A. Korthals zaterdag naar Curasao vertrokken voor besprekingen met de Antilliaanse rege ring over de financiering van de eerste fase van het tienjarenplan. Aan die besprekingen zal ook de minis ter van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, deelnemen. De laatste kan zich echter pas woensdag naar de Antillen begeven, omdat hij eerst als voorzitter de bijeen komst van E.E.G.-ministers in Brussel leidt. Bovendien zal minister Korthals in Curagao met de regering de besprekin gen voortzetten over de door premier Jonckheer zo gewenst geachte Antilli aanse luchtvaartmaatschappij. Het overleg zal vermoedelijk een dag of 10 i beslag nemen. Oud-directeur van K.L.M. naar Viasa Do heer J. C. van der Kloot die tot 3 januari 1963 deel uitmaakte van de di rectie van de K.L.M. en die sindsdien als adviseur van de K.L.M. werkzaam is geweest, heeft deze functie neerge legd en is per 22 mei in dienst getreden van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappijen Viasa en Avensa. Vergadering officieren In het zaterdag in de P.Z.C. gepubli ceerde verslag van de vergadering der Vereniging van officieren van de konink lijke landmacht en de luchtmacht was een fout geslopen. Gemeld werd, dat het woord was gevoerd door de waarnemend voorzitter, kolonel J. Potteboom. Dit was niet juist. Kolonel Potteboom is voorzitter van de vereniging en hij was niet aanwezig. Daarom werd gesproken door kolonel F. E. Meynderts, als waar nemend voorzitter. SEROOSKERKE (W.) Botsing Donderdagmiddag omstreeks kwart over één zijn in de Dorpsstraat te Seroos- kerke (W) een personenauto, bestuurd door de heer P. L. uit Serooskerke en een bromfiets, bestuurd door P. H. even eens te Serooskerke met elkaar in bot sing gekomen. De bromfietser werd licht gewond. Beide voertuigen werden be schadigd. ARNEMUIDEN Raad Arnemuiden komt vandaag bijeen De raad van Arnemuiden komt heden maandagavond om half acht in open bare vergadering bijeen. De agenda be vat o.m. de volgende punten: beëdiging nieuw benoemd raadslid, verlenen ga rantie In verband met particulier bouw, naamgeving wegens besluit tot het voe ren van een onteigeningsprocedure, en krediet aanleg trottoir aan de Burge meester Lantsheerweg. BIGGEKERKE Biggekerke wil speelautomaten verbieden De raad van Biggekerke is tegen vrij dag 31 mei des middags 4 uur, in open bare vergadering bijeengeroepen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: voorstel om op grond van art. 36 der woningwet te verklaren dat een wijzi ging van het uitbreidingsplan zomer woningenterrein wordt voorbereid, toe treding tot de gemeenschap Noordzee- gemeenten en een voorstel om een kre- liet beschikbaar te stellen voor de elek trificatie van de torenluidklok. Ook is er een voorstel om b|j wijziging van de al gemene politieverordening speelautoma- en te verbieden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN SLUIS Postbezorging De postbezorging te Sluis heeft een an dere vorm gekregen. De poststukken worden thans vervoerd in een speciaal daarvoor ingericht wagentje. BRESKENS GEVONDEN VOORWERPEN Brj de rijkspolitie te Breskens zijn in lichtingen te verkrijgen over de volgen de gevonden voorwerpen: paar regenpij pen, popje, ring met twee sleutels, don kerblauw nylonjack, dolkmes, huissleu tel. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: R. M. O. Coene—Maenhout, z. A. Hougde Hullu, d. M. E. den Beer- Crooy, d. D. de Langevan der Pol. M. G. H. de Guytenaer—v. d. Vijver, <L D. BakkerBakker, d. A. Goudzwaardvan Dommelen, z. A. H. NeeleGroeneberg, d I. H. J. J. M. Groen—Klijberg, z. M. C. Scheelevan Overdulve, d. Ondertrouwd: K. G. O. de Brouwer, 19 J en E. M. R. Rijckaert 20 J. G. J. Lujjk 22 J. en S. H. Faas 19 J. O. F. A D'haene 24 j. en J. M. Bracke 21 J. Getrouwd: G. J. Overbeeke 29 j. en C. J. Hubregtse 20 J. Hubregtse. 20 j. T. M. van Battum, 25 J. en M. M. Bliek 23 J. A. A. A. Aarsen 25 J. en J. de Bock 23 j. P. W. W. Riediger 22 j. en M. J. van Overbeeke 24 1. Overleden: F. W. van Driel 70 J., e. v. G. Krijger. V. F. Pollet 79 J-. e. v. C. de Let ter. A. B. de Coninck, 80 1-. e. v. M Jacobs. A. Hoogesteger, 73 wedn. v Potter. Naar model van de Efteling ZUID-BEVELAND WOLPHAARTSDIJK CENTRALE VERWARMING BURGEMEESTERSWONING „Bjj hot kennismakingsbezoek van di nieuwe burgemeester kwam als tekort koming van de ambtswoning naar vo ren liet ontbreken van centrale verwar ming". Dit schrijven b. en w. van Wol- ihaartsdijk de raad in een voorstel om lit tekort op te heffen en over te gaan tot de aanleg van centrale verwarming. Daarvoor is een bedrag nodig van rond f 16.460. De raad krygt dit agendapunt te behandelen in zjjn vergadering van donderdag 30 mei a.s. Uit de toelichting van b. en w. op het voorstel blijkt, dat bij de bouw van de ambtswoning in 1956 op verzoek van de raad een centrale verwarmingsinstalla tie in de woning werd geprojecteerd. De kosten daarvoor werden toen niet goed- -ekeurd door G.S. in verband met de Inanciële positie van de gemeente. De verwarmingsinstallatie komt op een be drag van f8890,de werkzaamheden wordea geraamd op f2000 en de bouw van een andere garage waar de ketel van de installatie moet worden ge- TERREIN VAN ONGEVEER 35 HA OP HET OOG De gemeenteraad Van Hulst heeft vrijdagavond met tien stemmen voor en die van de heer C. C. van Arenthals (vrije lijst) tegen beslo ten een bedrag van ƒ1500,te voteren, voor welk bedrag de Ne derlandse Heidemaatschappij een plan zal ontwerpen voor een grootscheeps recreatieplan. Zo als reeds uitvoerig gemeld, be helst dit een streekrecreatieplan, waarbij gedacht is aan het model van de Efteling in Noord-Brabant. In dit plan zou plaats moeten komen voor een restaurant, een hertenkamp, speelterreinen, vijvers met badgelegen heid, een kampeerplaats en verscheidene andere recreatiegelegenheden. Burge meester en wethouders van Hulst hebben het oog op een terrein van circa 35 hec tare, waarop zij ruimte willen creëren voor ontspanning in de meest uitgebreide zin van het woord. De heer Van Arenthals noemde het een groots opgezet plan, maar hij vreesde, dat de verantwoording voor een gemeen te als Hulst te groot zou zijn. „Wij willen ook wel eens met iets groots voor de dag komen", zei burgemeester A. L. S. Lockefeer. Overigens zei hij de visie van de heer Van Arenthals niet te willen en kunnen veranderen. Wel wees hij er op, dat dit soort zaken gerede kans maakt goed te worden gesubsidieerd. De heer Van Arenthals bleef even wel tegen het plan. Bijzonder lang werd van gedachte gewisseld over een begrotingswijziging, waarin een bedrag voorkwam van ƒ400,als garantiesubsidie ten behoeve van een openluchtuitvoering voor het reizend Volkstheater te Antwerpen. Als decor voor dit evenement zal de kort gele den ontgraven Keldermanspoort uit de middeleeuwen dienen. Verscheidene raadsleden twijfelden er aan, of een dergelijk optreden wel zal aanslaan bij de bevolking van Hulst. Anderen wilden weten of plaatselijke verenigingen bij het organiseren van evenementen ook op financiële steun van de gemeente kunnen rekenen. Bur gemeester Lockefeer zei, dat Hulst be hoefte heeft aan dergelijke evenementen, zelfs al wordt daarbij niet de massa betrokken. De plaats vond hij uitstekend gekozen. Voorts wees hij er de raads- werps gezelschap erkent, zodat voor wat betreft de garantiesubsidie geen moeilijkheden worden verwacht. Als de plaatselijke verenigingen verantwoorde ideeën voor evenementen hebben, mogen ze volgens hem gerust bij het gemeente bestuur van Hulst aankloppen. De raad gaf na langdurige discussies zijn goed keuring, maar als het evenement mis lukt, dan kan op hën niet meer worden gerekend, zo werd duidelijk gesteld. Zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd voorstellen tot vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak, tot wijziging van het uitbreidingsplan west en tot verkoop van tuingronden aan de Julianalaan. voor nw BETONM0RTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN In hun laatste thuiswedstrijd, die voor de thee beslist niet onaardig was maar die later wat aan kwaliteit inboette, hebben de Goesenaren de beide punten volkomen terecht naar de overkant zien verdwijnen. Gebrek aan elasticiteit in de defensie alsmede een krachteloos binnentrio zijn wel de voornaamste oor zaken van de Goese nederlaag, die eerst ver in de tweede helft gestalte kreeg. Na de begin-verkenningsfase kwam een periode van duidelijk Goes-overwicht, waarin een paar lastige kopballen en schoten van Huibregtse en Sinke geno teerd konden worden, die echter niets opleverde dan enkele corners. De twee de helft was 9 min. oud toen een der Goese verdedigers bij een Axelse aanval een overtreding beging, die mogelijk met een strafschop iets te zwaar be straft werd. Verbunt voltrok het von nis. Even later schoot Korff uit een ge vaarlijke Goese doorbraak juist in han den van de keeper. In de 16e min. straf te de aardig debuterende Goese links buiten Jac. Schipper een fout in de Axel- se defensie af en dat betekende 1-1. De strijd om de leiding, waarbij van Goes- zijde vooral de enorm enthousiast vech tende Hans Sinke zich van een goede kant liet zien, werd in de 23e min. uit eindelijk in het voordeel van de Zeeuws- Vlamingen beslist, toen Verberkmoes de stand op 2-1 bracht. Goes slaagde er niet in deze achterstand weg te werken, integendeel, een Axelse doorbraak in de 34e min. rondde Hermans op de juiste wijze af (1-3). Goes kreeg nog een kans de achterstand te verkleinen, maar Korff schoot een strafschop in handen van de keeper. OLYMPIA'S TOER (Van onze sportredacteur) Olympia's Tour door Nederland heeft een bewogen soms zelfs dramatisch weekeinde beleefd. Aan de 22-Jarige Amsterdamse kantoorbediende -Jaap Oudkerk was de trieste hoofdrol toebedeeld In het drama: zaterdagmorgen nog ging hij vervuld van schone illusies en gehuld in de oranje leiderstrui in Schie dam van start, maar in de late namiddag van gisteren beëindigde hij de derde rit van Hilvarenbeek naar Heerlen krimpend van pijn in de ambulancewagen van het Rode Kruis. Vlak bij het Brabantse dorpje Westerhoven (dertig kilo meter na de start) waren al zijn illusies in één tragische seconde vernietigd, toen hy tegen een vluchtheuvel reed, over een betonnen paaltje smakte en te vergeefs probeerde op te staan. Een dijbeenblessure, een gekneusde spier, had den hem definitief uitgeschakeld. Boonman maakte lelijke val ontdekking van Olympia's Tour weest, maar zaterdag zorgde hij in de zware tijdrit van Breda naar Tilburg (24 km) opnieuw voor een openbaring door met 13 seconden voorsprong op de grootste favoriet, de Belg Julien Stevens, te triomferen. Die indrukwek kende prestatie werd al even indruk wekkend beloond: 's avonds kon hy zich in de oranje leiderstrui latenhelpen, maar nog geen 24 uur later sloopten de Limburgse heuvels zijn krachten zo ingrijpend, dat hij op de 40ste plaats bijna vyf minuten na winnaar Willy Heijns uit België over de eindstreep zwoegde. Het was voor hem nauwelijks een troost dat de oranje trui wel in in het bezit van zijn ploeg bleef. De atletische Jan Pieters, een 20-jarige landbouwerszoon uit Oude Tonge, was in de laatste en zwaarste kilometers zo onstuitbaar naar voren geraasd, dat hij de tweede plaats in de derde rit nog bevocht en op zijn beurt de lei derstrui mocht aantrekken. BESTOOKT DRIE LEIDERS Olympia's Tour heeft in één week einde dus drie leiders gekend: eerst Jaap Oudkerk, vervolgens Ary den Hartog en tenslotte Jan Pieterse. En daarmee is dan tegelijkertijd ge zegd dat er twee dagen lang een uitzonderlijke en boeiende en voort durend wisselende strijd is geleverd door deze amateurs, die met een niet te blussen vechtlust van de eerste tot de laatste kilometers in de aanval trokken. Ook de enige buitenlandse ploeg, het Belgische team, leverde een vurige bijdrage in het strijdge woel en met succes: Jos Dries won zaterdag de halve etappe van Schie dam naar Breda en Willy Heyns raasde gisteren in een benijdens waardige eenzaamheid naar de eind streep. Al bij Ridderkerk (na 30 km) bleek er zaterdag een beslissende slag te val len. Met de kracht van een explosie schoot Gerrit de Wit uit Dubbeldam plotseling uit het peloton weg. Steeds meer groepen scheidden zich af en toen tenslotte in de buurt van Klundert (66 km) de kruitdamp enigszins was opgetrokken, had zich een groep van acht man aan de leiding genesteld: Schuuring, oranjetruidrager Oudkerk, Rutten, Drop, Ottenbros, Karstens, Wim de Jager en de Belg Dries. komt op f4500. en w. stellen verder voor het Hoge Huis aan de heer C. H. van Dam uit Rotterdam te verkopen voor een bedrag van f7337,26, de heer C. W. de Leeuw tot voorman van de gemeentewerklieden te benoemen en de gemeenschappelijke regeling voor het buitengewoon lager onderwijs te wijzigen in verband met de nieuwe financiële verhoudingswet tus sen rijk en gemeenten. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van G.S. over de verhoging van de bezoldiging der wethouders met ingang van 1 januari 1963 van f 1260 tot f 1500 per jaar. Middelburg DESK Zeeland Sport Veerse Boys Roosendaal Internos Rood Wit Terneuzen HW Hontenisse Steenbergen Uno Animo (Van onze parlementaire redacteur) Enkele scheepswerven in Neder land, namelijk Wilton-Feyenoord in Schiedam en de combinatie Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan de IJsel en Alblasserdam wer ken op het ogenblik plannen uit voor belangrijke nieuwe activitei ten, die niet op het terrein van de scheepsbouw maar op dat van de woningbouw liggen. Wilton-Feyenoord is namelijk voorne mens zich te gaan bezighouden met spe ciale projecten In de bouwnijverheid en de combinatie Van der Giessen-de Noord denkt aan het vervaardigen van bouw elementen, die b(j het optrekken van pre fabricated huizen gebruikt worden. Nog in studie De projecten zy'n nog in studie, maar men heeft zich toch al een denkbeeld gevormd van de wyze waarop de produktie op dit nieuwe terrein zal verlopen. De bedoeling van Wilton- Feyenoord en van de combinatie Van der Giessen-de Noord, die ten aan zien van de industriële en de woning bouw onafhankeiyk van elkaar plan nen opstellen, is het bedrijf zo vol ledig mogeiyk bezet te houden, als in de scheepsbouw een recessie intreedt. Men wil dit nieuwe terrein niet braak laten liggen, wanneer de werven weer vol bezet zyn met de uitvoering van scheepsbouworders. Ook in die tyd zal men de activiteiten voor de woning bouw voortzetten. De voordelen van de plannen springen duideiyk in het oog: men kan de arbeiders aan het werk houden ook in tyden van slapte in de scheepsbouw en men werkt mee aan de oplossing van de woningnood en van de achterstand in de industriële bouw. Er ligt op het ogenblik by het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor een bedrag van 90 miljoen gulden aan industriële bouwaanvragen, waar op nog geen beslissing is genomen. Dit betekent, dat de aanvragers doorgaans zeer lang moeten wachten, voordat zij met de bouw kunnen beginnen. Niet nieuw Het samengaan van scheeps- en wo ningbouw in één en dezelfde onderne ming is niet nieuw. Wél voor Neder land, maar niet voor Engeland, waar er zelfs van de zijde van de overheid een studie over verschenen is. Er zijn in Engeland werven, die zich al op het ge bied van de woningbouw bewegen. Zld. Sport speelde slechte wedstrijd Het ene puntje, dat Middelburg nodig had voor de titel in de 2e klas B van het Zeeuwse amateurvoetbal, werd in Terneuzen na een spannende stryd in de wacht gesleept (2—2). Onderaan is de beslissing echter nog lang niet gevallen, want alle staartclubs wonnen. Uno Ani mo al gedegradeerd liefst met 5 1 van Zeeland Sport, Steenbergen met 41 van Roosendaal, Hontenisse met 51 van Veerse Boys en Hulst met 3 1 van Rood Wit, in Wlllibrord nog wel. Internos won met 10 van DESK, dat er das weinig heil meer in zag. De stand is nu: 20 14 5 20 11 4 1 33 57—25 5 26 33—21 7 22 50—47 8 21 38—26 7 20 41—47 9 20 27—28 7 19 40—34 8 19 20—30 7 18 30—28 21 6 5 10 17 36—50 19 6 4 9 16 34—50 20 3 3 14 9 23—52 19 10 1 20 7 6 21 8 4 20 6 7 20 7 5 Rood WH-H.V.V. 1-3 Rood WitHW was geen hoogstaande wedstryd, maar de 31-zege, die de doeg uit Hulst er in behaalde, kwam •yzonder van pas en betekende zeer waarschijniyk hetbehoud van het 2e klasserschap. Over het algemeen waren er weinig hoogtepunten te beleven; de aanvallen waren van weerskanten te doorzichtig, waardoor de verdedigingen steeds tijdig konden ingrypen. Na een half uur had Van de Kerkhove voor Hulst de score geopend. Er kwam toen wat leven in de brouwerij, maar nadat Heeren de partijen op gelijke voet had gebracht, zakte het spel weer tot kalmere taferelen ineen. Na de hervat ting was het spelpeil nóg lager dan in de eerste periode en hoewel Rood Wit aanvankelyk in het offensief was maak te Van de Kerkhove gebruik van een dekkingsfout in de defensie van de Wil- librorders (1—2). Rood Wit probeerde wel wat aan te doen, maar het wilde de aanval niet lukken, temeer omdat de Zeeuws-Vlaamse defensie er goed het oog in had. En toen Van de Kerkhove zijn hattrick op het scorebord had ge bracht was het pleit definitief beslecht Uno Animo-ZId. Sport 5-1 Zeeland Sport heeft wel zijn slechtste wedstrijd van het seizoen gespeeld, al moet gezegd worden, dat de Uno Animo- voorwaartsen ontzettend veel geluk had den met hun schoten en de Zeeland Sportvoorwaartsen meestal het doel te hoog zochten of to lang treuzelden. Doelman De Ridder die ook deze middag weer uitstekend keeperswerk liet zien, had aan geen der doeiputen schuld. Reds na 10 minuten nam Uno Animo de leiding door zijn linksbuiten v. d. Velden, de beste man in de Uno Animo- voorhoede (1-0). De Zeeland-Sportaan- vallen bleven over het algemeen voorlo pig ongevaarlijk. Toch kon Klopmeijer, na uitstekend werk van Klaas van Bel- zen, in de 20e minuut de partijen op lijke hoogte brengen (1-1). Een onverwachte uitval bracht e voor rust het tweede doelpunt voor de mensen uit Loon op Zand, toen hun rechtsbinnen plotseling alleen voor De Ridder verscheen en het schot in eerste instantie kon keren, maar voor de twee de maal moest zwichten (2-1). Na rust een iets feller spelend Zeeland Sport. Toen linksbuiten Kees Elve ns 11 minuten alleen voor doelman Verhoe ven verscheen werd hij door één der Uno Animo backs ten val gebracht. De scheidsrechter liet echter doorspelen, zodat een strafschop aan Zeeland Sport werd onthouden. Drie uitvallen van Uno Animo leverden In de 30e, 38e en 40e minuut evenzoveel doelpunten op, waarbij echter de land Sport achterhoede niet vrij uit ging (5-1). Hontenisse-Veerse Boys 5-1 In een van de laatste wedstrijden wist Hontenisse met een enigszins gewijzigde voorhoede wei het net te vinden van de tegenstander. De Zeeuws-namingen be haalden een verdiende 5-1 overwinning op Veerse Boys. De naar de rechtsbui tenplaats verhuisde Neeteson bleek ook op deze plaats de gevaarlijkste Eonte- nisse-aanvaller te zijn. Hij was het, die in de tiende minuut zijn ploeg naar een voorsprong schoot. Van deze voorsprong hadden de blauw- witten echter niet lang plezier. Na een kwartier spelen stormde de Boys-mid- voor De Jonge alleen op doelman Bax af Rechtsback Biesbrouck bracht hem echter binnen het strafschopgebied ten val en scheidsrechter Van Riel kende strafschop toe. die door H. Joore werd benut. Even was er een kleine in zinking in de Hontenisse-ploeg. Het duurde tot in de 40e minuut, voordat Neeteson de voorsprong kon vergroten uit een pass van Van Kruyssen (2-1). Kort na het begin van de 2e helft schoot Burm zijn ploeg naar een 3-1 voor sprong. waarmee het pleit beslecht was. Weliswaar was de Veerse Bovs-defensie niet gemakkelijk op de knieën te krij gen. maar toen de Raamsdonkveerse keeper in botsing kwam met Burm. na dat hij een schot gekeerd had. kon Steyns de bal gemakkelijk over de lijn werken. In de 30e min. verraste Van Kruyssen de Veerse Boys-doelman met een afstandsschot en dat betekende Zonder ophouden is dat groepje bestookt door achtervolgers. Tegen dat geweld was niet ieder opgewassen, zodat ten slotte zes man op de eindstreep af stormden. Rutten, Drop, Karstens, De Jager en Dries en Van Ginneken. De Belg Dries was veruit superieur in de eindsprint. Bijna in trance leek Ary den Har tog 's middags de tijdrit te rijden: met een ogenschijnlijk machinate re gelmaat, de ogen voortdurend strak op de weg gericht, suisde hg over de smalle, kronkelende wegen van het Brabantse land. Zelfs de tijdritspe- cialist onder de amateurs Stevens, moest tenslotte buigen voor dit tem- pogeweld. Verrassend was bovendien het wapenfeit van Jan Pieterse: soe pel, ogenschijnlijk zonder krachtsin spanning gleed hij naar de derde plaats, nog voor Oudkerk en Schuu ring. Voor Ferdinand Boonman sloeg het noodlot zondag toe. De 21-jarige ren ner uit 's-Heerenhoek klapte na 130 km door een onverwachte manoeuvre van enkele andere renners tegen een geparkeerde auto, liep een zware bloed uitstorting in de knie op en liet zich in de ambulancewagen by Jaap Oud- berk dragen. Ook voor hem was Olympia's Tour uit. Waarschynlyk zal hij 10 dagen in het ziekenhuis moeten verblijven. UITSLAGEN. Na de derde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Pieterse (pl. Gerritse) 11.11.48; 2. Heyns (pl. Rene Janssens) 11.12.56; 3- De Wit (pl. Gerritse) 11.13.42; 4. Dries (pl. Janssens) z.t.; 5. Karstens (pl. Snijder) z.t.; 6. Schuu ring (pl. Van Heusden) 11.13.51; 7. Den Hartog (pl. Gerritse) 11.14.04; 8. Haest (pl. Simons) 11.14.13; 9. Stevens (pl. Janssens) 11.14.14: 10. Van Ginneken (pl. Paul Peters) 11.14.21. Algemeen ploegenkiassement: 1. pl. Gerritse 33.39.29; 2. pl. JanssenS J3.42.19; 3. pl. Gerard Peters 33.43.42; 4. pl. Paul Peters 33.43.44; 5. pl Van Heusden 33.43.51. Drie wereldrecords, op de 440 yards door Adolph Plummer in 44,9 sec., door een estafetteteam van de universiteit van Oregon (7.18.9) op de 4 x 880 yards en een fantastische polsstoksprong van Brian Sternberg (5.05 meter) werden er zaterdag in Modesto en Tempe ver beterd. Maar een vierde record kon door een fout van de jury, die geen windme ter gebruikte, niet worden erkend. Het moet dan ook een enorme teleur stelling zyn geweest voor de 20-jarige praktisch onbekende atleet, Phil Shinnick, dat zijn vertesprong van 8.33 meter, twee centimeter meer dan het wereldrecord van de Rus Igor Terovane- sian. niet kon worden erkend. „Katapult" springer Brian Sternberg ontnam aan zyn landgenoot John Pen- nel het wereldrecord polsstokhoogsprin gen met 5.05 meter. Pennel wiens re cord op 5.04 meter stond werd tweede met 4.87 meter. Adolph Plummer, af komstig uit Brooklyn (1,90 m, 83 kg) verpulverde het wereldrecord over de 440 yards in 44.9 sec., dat sinds 14 juni 1958 op naam stond van de byna legen darische Glenn Davis (45.7 sec.). Op de 400 meter betekende deze verrichting een egalisatie van het wereldrecord, door de Amerikaan Otis Davis en de Duitser Carl Kaufmann in de mooiste finale van de spelen in Rome, gevestigd. Ook zijn landgenoot Ulis Williams bleef beneden de tijd van Davis met 45.6 sec. Derde werd Freeman in 46.2 en vierde Tobler in 46.5 sec. Uitslagen en standen betaald voetbal Eerste divisie: Fortuna—Veendam 3—2. Roda -RBC 2—0, Ensched. Boys—SHS 3—0. DWS -DHC 21. VeloxVW 10, Eiinkwijk Go Ahead 1—1, Limburgia—Excelsior 2—3, Eindhoven—Sittardia 2—L De stand: DWS Go Ahead 26-37, Velox 26—33, En sched. Boys 26—32. RBC 26—31. DHC 26—30, Eindhoven 26—27. Fortuna VI. 26—26, Excel sior 26—26. SHS 26—24. Eiinkwijk 26—23, Veendam 26—19. VW 26—19. Sittardia 26 1. Limburgia 26—17. Roda JC 2616. Tweede divisie A: HeerenveenBe Quick 2 2. ZFCVitesse 13, OldenzaaiAlkmaar 3—3, Tubantia—Zwolse Boys 1—7. AGOW— Zwarteroeer 3L De GraafschapLeeuwar den 0—2. Wageningen—VSV 1—2. NEC— KFC 3—4. De stand: VSV 26-36. KFC 26— AGOW 27—34. NEC 27—34, Vitesse 27— Alkmaar 26—32, Be Quick 26—28. ZFC 2627, Leeuwarden 2626. Wageningen 23 —26. Stormvogels 2625, Heerenveen 26—21, Tubantia 27—21. De Graafschap 27—21. Zwol se Boys 26—20, Oldenzaai 27—13. Tweede divisie B: BW—Baronie 0—2, EDO -Hennes 2—2. Xerxes—HVC 2—4. Hilversum -DFC 2—0, PEC—Helmondia 1—0, RCH Wilhelmina 7—0, Longa—'t Gooi 3—L NOAD Haarlem 2—2. De stand: Haarlem 23—39, BW 27—35. HVC 26—34. 't Gooi 23—32. Ba ronie 26—31. DFC 26—29. RCH 26—28.. Hil versum 26—28, Hermes DVS 25—25, NOAD 26—25. Xerxes 26—24. Helmondia '55 2324, SW 2622, Wilhelmina 2821, Longa 2620, EDO 26—17, PEC 26—16. Sportuitslagen Voethal. Ie klas A; Brouwershaven 1Dreischor 1 0 Zierikzee 2—Hansw. Boys 1 uitgest. Ie 5: Ria—Jong Ambon 1—5. Reserve le kl.: Luctor 2-Breskens 2 3—4. Oostburg 2—Corn Boys 3 3—7, Zeeland Sport 3—RCS 2 9—0. 2e kl. A: Aardenburg 2—IJzendjjke 2 5—1, Breskens 3—Walcheren 2 10—1. Steen 2— Sluiskil 2 3—3. 2e kL B: Zeeland Sport 4— Vlissingen 5 41. Kruiningen 2—Kortgene 1 -2. 3e kl. A: Kwadendamme 2—Luctor 3 •1. 3e kl. C: HW '24 3—Graauw 1 9-0. Philippine 2—Corn Boys 4 9—2. Korfbal. Eerste klas K.N.K.B.: Swift—Fluks 2—2, Ro zenburg—ODO 6—4, Algemene—OSCR 1=10. Kl. A: Overkanters—Tjoba 411. De Spar taan—Raven 3—2. KL 3 C DKVTJVS 5—O. le kL S.D.K.B.: ESKA—Burgh 4-5 (gesU. Zeemeeuwen—Unitas 6—1. WIK—Brouwers haven 2—3. 2e kl. SDKB: Burgh 2—NOAD 4 —1. DOSKOWIK 2 5—8. 3e kl. SDKB: Brou wershaven 2—WIK 3 4—3, ZFC 3—SKNWK 2 36, SVOWK—Burgh 3 34. 4e kl.SDKB: Zeemeeuwen 2—Velocitas 42, Unitas 2 NOAD 2 64. DES 2Renesse 110.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9