Belgisch-Nederlandse brandweerwedstrijden Kritiek bedrijven in Goes op beleid b. en w. l45 1 1- 145 ACTIE BILT goed hè die nylons Zeeuwse ALMANAK BOUW VAN PROEFKAS VOOR DE GLASTUINBOUW IN KAPELLE „SPAANS SLOTFEESTBESLOOT GOESE HERVORMDE INSTUIF 95 N.J.K. vergadert in 1964 in Friesland NACHTELIJKE WANDELTOCHT MET 250 DEELNEMERS „Les Beatitudes van Franck FOTO VERSCHOORE 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 MEI 1963 IN SCHOONDIJKE Bromfiets tegen paal: jongens ernstig gewond Op de Edisonweg te VUssïngen zijn za terdag twee jongens op een bromfiets, op het voetpad tegen een betonnen paal gereden. De bromfietsers sloegen met hun hoofd tegen de straat. Met zeer ernstige verwondingen moesten ze in het St.-Josephziekenhuis te Vlissingen worden opgenomen. De 17-jarige be stuurder W. B. Ch. uit St.-Laurens, metselaar van beroep, is buiten bewust zijn en verkeerde zondagavond nog in levensgevaar. De toestand van de auo- passagier, de 14-jarige leerling van een landbouwschool, K. P. v. d. B. uit St.- Laurens, was iets verbeterd. De oorzaak van het ongeval, dat om kwart over zeven gebeurde, is onbe kend. De slachtoffers reden in plaats van de Edisonweg, ter hoogte van de van op het rijwielpad op het voetpad beschutte werkplaats. De arts A. H. van Dijk uit Vlissingen verleende eerste hulp. ORGANISATIE VERLIEP UITSTEKEND In totaal zeventien brandweerkorpsen uit Nederland en België hebben zater dagmiddag te Schoondijke deelgenomen aan wedstrijden. Bij de Nederlandse ploegen, allen afkomstig uit West-Z.- Vlaanderen kwamen Zuidzande en Cad- zand als de besten uit de bus. Bij de Belgen was dit het korps uit Zwevegem. De brandweerlieden moesten him krach ten beproeven op een schoorsteenbrand, een brandend pekvat, een brand in een hooischuur en een test op het gebied van materialen en blusmiddelen. De wedstrijd had mede door het goede weer een vlot verloop. De heer D. Tae- kema, commandant van de brandweer te Goes, vertelde de spuitgasten na af loop van de wedstrijd, dat ze te hoog waren gewaardeerd. Er was volgens hem wel goed tot zeer goed gewerkt, maar toch waren er nog vele fouten Ds. Nijssen nam afscheid van hervormd Goes Honderden Goese gemeenteleden van de Nederlands Hervormde Kerk hebben zondagmiddag hun predikant, ds. F. N. M. Nijssen officieel uitgeleide gedaan- Zij woonden de afseheidsdienst bij in de Grote Kerk, waarin ds. Nijssen voor de laatste maal voorging. Als tekst had de scheidende predikant in aanslui ting op de Hemelvaart de verzen 52 en 53 van Lucas 24 gekozen: „En de discipelen keerden terug naar Je ruzalem en zij waren voortdurend in de tempel, lovende en prijzende God". Na de kerkdienst sprak ds. C. Metselaar de scheidende predikant toe namens de gemeente,, de collega's van de ring Goes en de classis. „U hebt in de perio de dat U in Goes hebt gewerkt, uw rijke gaven naar beste kunnen ge bruikt". zo stelde hij. Met name stond ds. Metselaar stil bij het feit, dat ds. Nijssen naast zijn wijkwerk geen be komende functies in ring of classis wilde aanvaarden. „Dit is uw wijkwerk zeer ten goede gekomen. U kende de mensen en de mensen kenden U", zo formuleerde hij het. Ten slotte gaf ds. Metselaar uiting aan de dankbaarheid van de her vormde gemeente voor het werk, dat ds. Nijssen in zijn Goese periode heeft ver richt. De gemeente zong ds. Nijssen tot afscheid het laatste vers van psalm 103 toe. Daarna konden de gemeenteleden per soonlijk afscheid van de familie nemen- De afseheidsdienst werd bijgewoond door verschillende afgevaardigden van andere kerkgenootschappen in Goes. Ook burgemeester mr. F. G. A. Huber was aanwezig, 's Avonds namen de kerkeraadsleden en een aantal geno digden afscheid van ds. Nijssen in be sloten kring. gemaakt. Hij gaf hierbij enige voorbeel den. Zo lieten vele korpsen na, bij een schoorsteenbrand in een houten nood woning water bij de hand te houden. met blote handen aan de hovenplaat naar buiten te dragen. Bij de „brand" in de hooischuur richtten vele korpsen wel stralen op de brand zelf, maar zij vergaten daarbij de belendende percelen nat te houden. Ook bij de test schoten verschillende brandweerlieden bokken. Eén van hen dacht bijvoorbeeld, dat een tube met zoutzuur bestemd was voor bloedtranfusie. De jury bestond uit Belgen en Neder landers. Bij iedere post stond een Bel; en een Nederlander. De Belgische ei Nederlandse ploegen werden in verschil lende klassementen ondergebracht, om dat de werkwijze vaak op belangrijke punten verschillen vertoont. Bij de Bel gische korpsen viel vooral het in de hou- ing springen en het salueren op. Miss.... Het gaat donderdag in Goes een leu-ke boel worden. Reken daar maar op. De stichting „Oog en Bril" houdt van een lolletje. Want is het geen heerlijk idee om zo maar ergens in Goes een Miss Bril te verstoppend En daar mag iedereen zomaar naar gaan zoe ken! Ongelofelijk! Vele lieden hebben al stil gestaan bij de vraag: waar kan je zo'n miss nou 's het beste verstoppen f ,J3ij mij in de kelder", werd on middellijk geroepen. Anderen stel den terstond hun zolder of vele andere mogelijkheden voor. Daar staat natuurlijk tegenover dat men dan veel vreemd volk over verstopt is er toch wel een kansje dat je d'r niet meer kwijtraakt. „Oog en Bril" hebben dus ver klaard dat de „finaliste" (een hele mooie) donderdag tussen elf en één uur gevonden moet worden. Dat zal een wilde run worden Een hele stormloop, reken maar. Er zullen héél wat Brilletjes sneu velen. Onder het motto: waar is dit briltzullen duizenden langs df huizen trekken en pas tot rust komen als ze oog in oog en bril in bril met miss staan. Maar stel nu 's dat je die miss vindt f Helaas heeft voornoemde stichting er niet bij vermeld wat de vintfei te wachten staat. Want wat dan met miss? Mag je d'r bijvoorbeeld houwe of moet je ze gewoon te ruggeve r En als je niet de gelukkige bent en zegt. dat je miss niet hebt kun nen vinden, zegt de stichtinrf na tuurlijk doodleuk: ,JIad je maar een bril moeten kopen..." Een beeld van de brandweerwed- strijden te Bchoondijke. Deze foto toont een aantal brandweerlieden, die op het punt staan een schoor steenbrand" te bestrijden. Prijz Na een gezamenlijke koffiemaaltijd in de landbouwpraktïjkschool reikten df heren A. Geerts, inspecteur van West- Vlaanderen, en de heer G. Kortus, trictsinspecteur voor het Brandweenve- zen de prijzen uit. Behalve voor de korp sen had -de jury ook pry zen toegekend aan de beste bevelvoerders. Van ae Ne derlandse korpsen was dit de heer J. Bronnenberg van het korps uit Oostburg en bij de Belgen won de bevelvoerder van het brandweerkorps uit Hijst de ere- lalm. _)e muziekvereniging O.KJC. Schoondijke en de hoornblazers van het brandweerkorps van Zwevegem brach ten de winnende korpsen een muzikale van Schoondijke, de neer J. C. bftnzer, burgemeester J. A. Leenhouts .an Cadzand namens de B.B. en de com mandant van de Middelburgse brand weer, de heer A. J. W. Matthijsen. De wedstrijden stonden onder leiding van de heer S. H. J. de Roos, adjunct in specteur voor het brandweerwezen dis trict 4 Breda. Uitslagen Belgische korpsen: eerste prij zen: Zwevegem (191), Ardooie (187), Hijst (186), Isegem (185). Tweede prijs: Ingelmunster. Nederlandse korpsen: Zuidzande (171), Cadzand (171), Biervliet (170), Aarden- burg (167), Waterlandkerkje (164), Schoondijke (164), bedrijfsbrandweer P.T.T., Oostburg (163), Groede (161), Sluis (159), Breskens (154), Derde prijs: Hoofdplaat (131). Rumoer om paadje in Zaamslag Een nog geen 60 meter lang en smal paadje, heeft Zaamslag af gelopen vrijdag in beroering ge bracht. Dit paadje, waarvan een veelvuldig gebruik wordt ge maakt door de inwoners omdat het de kortste weg is tussen de buurtschappen Reuzenhoek en De Kwakkel, kon niet meer als zodanig dienst doen, omdat een landbouwer, langs wiens boerderij het ligt, het weggetje had omge ploegd. Rond twintig mannen en jongens gewapend met houwelen, schop pen en harken, togen op weg om het door hen als „openbaar bezit" beschouwde pad te effenen en be rijdbaar te maken. Aldus ge schiedde. Men overweegt nu het paadjesgeschil voor te leggen aan het Zaamslagse gemeentebe stuur. VOOR DE WINTER IN GEBRUIK „K. B. en O." betaalt helft bouwkosten De algemene vergadering van de vei lingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" heeft zaterdagmiddag twee besluiten genomen die ten doel hebben de in Kapelle en omgeving aan de gang zijnde ontwikkeling van de glastuin bouw verder te stimuleren. Met alge mene stemmen besloot men 20.000, (de helft van de bouwkosten) beschik baar te stellen voor de bouw van een proefkas of warenhuis op de kleinfruit- proeftuïn ïn Kapelle. Verder werd be sloten, dat de veiling in Kapelle gedu rende twaalf jaar de helft van de buur van deze proeftuin zal betalen tot een maximum van 1750,per jaar. Voorzitter P. J. J. Dekker te Wemel- dinge zei in een toelichting op de voor stellen van het veilingbestuur, dat het proefstation voor de fruitteelt in Wil- helminadorp de proefkas voor de glas tuinbouw in Kapelle zal bouwen. Men wil de proefkas tegen de komende winter in gebruik nemen. De heer Dek ker wees op de omschakeling van volle- grondscultures naar glascultures op verschillende tuinbouwbedrijven in Ka pelle en omgeving. Hij verwachtte dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten. Hierdoor zullen jonge ondernemers een kans krijgen een bestaan op te bouwen als zelfstandig tuinder ter wijl ondernemers met een klein be- dryf door intensivering hun be staansmogelijkheden kunnen vergro ten. De aardbeienteelt Is het voor naamste produkt van de glastuinders in dit gebied en daarop zullen de proeven in de nieuwe kas in de eer ste plaats gericht zijn. Ook de na- teelten zoals tomaten en komkom mers zullen de aandacht krijgen. Gunstig jaar De omzet van de velling in Kapelle was in het afgelopen boekjaar ongeveer 1 miljoen gulden lager dan in het jaar daarvoor (11 miljoen tegen 12 miljoen gulden in 1961-1962). Toch was het voor de veiling een gunstig jaar. Dit bleek uit de rekening en verantwoor ding over 1962-1963 die werd uitge bracht door de veilingdirecteur, de heer A. C. de Klerk. Op de exploitatie van het koelhuis en het sorteer- en pak- station werd een verlies geleden maar na de maximum afschrijvingen van 289.267,99 kon aan de leden nog een half procent van hun geveüd bedrag (Slot van pag. 1) woning vragen moeten we een half jaar of langer wachten. De gemeente Goes wil wel industrieën aantrekken, maar er zelf zo weinig mogelijk voor doen". ,,By alles wat het gemeentebestuur doet, moet het voorzichtig manoeuvreren, om dat het door verschillende instanties op zijn vingers wordt gekeken. Daaraan wijt ik het, dat sommige zaken wel eens wat langer duren dan men graag zou willen", gaf de heer C. Faasse (zand en grinthandel, 15 man personeel) ons te verstaan. Wel heeft hij enkele wensen: in het byzonder verbetering van de ha venaccommodatie. „Misschien zou het gemeentelijk appa raat iets sneller kunnen werken, maar ik zou dit zeker niet als „klacht" willen stellen. Vooral met de burgemeester heb ben wij prettige en plezierige contacten en bij hem ontmoeten wij alle begrip en medewerking", zo stelde het de heer Van Zweeden van Duvekots Graanhandel. Wij hebben ook de mening gevraagd van de voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsoverleg te Goes, waarbij vrijwel alle Goese bedrijven zijn aangesloten. Dit zei VBO-voorzltter P. J. Geysen ervan: „Er zijn destijds wel enkele kwesties ge weest tussen industriëlen en het gemeen tebestuur, maar met name door de in spanningen van de burgemeester zijn de ze opgelost. Van bestaande bedrijven is het mij niet bekend, dat zij klachten van betekenis hebben. Wensen zijn er natuurlijk wel, maar waar zijn die niet"" bestuur wordt gevoerd. En wy geloven, dat daarby één belangryk punt niet over het hoofd moet worden gezien: het ver leden. Enige jaren geleden ging het bij zonder vlot met de industrialisatie, maar toen kwamen de moeilijkheden. De be kende moeilijkheden, mag men wel zeg gen. Goes kwam in opspraak, er werd veel over deze gemeente gepubliceerd en niet alles of bijna niets was gunstig. Bovendien brachten deze moei lijkheden een wisseling van beleid met zich mee. Er kwam een nieuw college, dat zich over het algemeen gereserveerd moest tonen. Immers, men wilde geen enkel risico lopen, men wilde fouten vermijden. Een dergelijke opvatting leidde onver mijdelijk tot een grote voorzichtigheid, welke door het bedrijfsleven wel eens is uitgelegd als een gebrek aan medewer king. Maar het is ons gebleken, dat men inderdaad zoveel mogelijk hulp wil ver lenen, er Is bovendien komen vast te staan, dat er geen reden is om bittere verwijten tot het gemeentebestuur te richten: er wordt al het mogelijke ge daan binnen de grenzen van het for meel mogelijke om de Industrie zo- vee! mogelijk bij te staan. Wisseling beleid Er zyn dus klachten van de industrie. Maar het is ons gebleken, dat ondanks deze bezwaren van het bedrijfsleven er wel degelijk waardering bestaal vooi het beleid, zoals dat door hel gemeente- Botsing scooter en bromfiets Op het kruispunt Ritthemsestraat- Kromwcgcsingel te Souburg botsten zondag de scooter van A. V. uit Sluis en de bromfiets van M. de J. uit Vlis singen. De bromfietser verleende geen voorrang. V. en J. kwamen met de schrik vrij. Er ontstond lichte materiële schade. worden terugbetaald door middel van ijschrijving op de ledenrekening. Dit ing over een bedrag van 53.179,01. Tamens de financiële commissie bracht de heer J. de Jager Joz.zn. te Kapelle verslag uit. Deze zei het behaalde re sultaat bijzonder gunstig te vinden. Tot lid van de "financiële commissie werd benoemd de heer A. J. Berman te Kapelle en tot plaatsvervangend lid de heer A. Stols te Wemeldlnge. De heer Dekker deelde mede dat in 1962 geen meemialige veilingkisten zijn aan geschaft; het bestuur heeft ook voor 1963 geen plannen meermallge kisten aan te kopen. Dit in verband met de invoering van eenmalig fust bij de ex port van appels en peren in het komen de seizoen. Er is grote kans, dat met het komende seizoen alle export van appels en peren in eenmalig fust zal moeten plaatsvin den. Een uitzondering zal worden ge maakt voor industriefruit. Op 13 juni zal het produktschap voor groenten en fruit hierover een definitieve beslissing nemen. Reeds eerder is besloten dat de kwaliteiten extra en 1 enkel in eenmalig fust uitgevoerd mogen worden. De kans De drijvende bok „Walcheren" van v. d. Akkers bergingsbedrijf heeft in het weekeind de defecte brugdelen van het veer te Krui- ningen naar Vlissingen gebracht. Bij Bijkers aannemingsbedrijf, af deling Vlissingen, zullen deze de len weer worden hersteld. Het be drijf zal er continu voor doorwer ken. Men hoopt de brug in de loop van deze week weer in gebruik te kunnen nemen. (Foto P.Z.C is groot dat ook klasse II er bij zal ko men. Wat de consequenties van deze maatre gel zullen zijn voor de veiling en de te lers kon de heer Dekker met zeggen. Verwacht wordt dat door een betere presentatie de vraag naar het goede Ne derlandse fruit op de buitenlandse markten zal toenemen. Tarieven De contributie voor 1963 werd vastge steld op 2,50. De veilingpercentages zullen in het komende seizoen worden: grote veiling 3 kleine veiling 5% en boomgaarden 2 Gasten moeten 2 meer betalen. De koeltarieven zullen in 1963 geen wij- ziging ondergaan. In verband met het grote tekort op de exploitatie van het sorteer- en pakstation besloot men het tarief voor het sorteren van fruit te verhogen van 2,2 cent per kg tot 3 cent per kg. Ook de tarieven van verpakken en wikkelen van fruit zullen worden aangepast aan de gestegen kosten. GEKOSTUMEERD IN „SCHUTTERSHOF" Rijkskwekelingen met „Een Mensenleven" Advertentie "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. 9 en I "Teenager" nylons - de beste kous voor elke dag 5 en y Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier De instuifconimissle van de Goese Her vormde Jeugdraad heeft zaterdagavond voor een byzonder succesvolle afslui ting van het instuifselzoen gezorgd. Zy had voor deze. avond de suggestie ge lanceerd er een „Spaans Slotfeest" van te maken. Het bleek een idee, dat In sloeg bij de instuif leden: talrijke jonge lui verschenen in Spaans kostuum in het Schuttershof. De torero's, piraten, Spaanse signores en signorina's, flamencodanseressen, de voetballer van Real Madrid en niet te vergeten Sint-Nicolaas konden er een dansje maken in een passende omgeving. Want de instuifcommissie had de zaal voorzien van een sfeervol Moors decor. De gekostumeerde deelnemers werden door juryleden mej. J. Hamelink, mej. J, Wiesman en ds. W. Janssen beoor deeld. Bij de groepen kwam het „Spaan se echtpaar" Jacqueliene en Carla An derson op dc eerste plaats, tweede wer den Ria v. d. Linde en Addie Cappon (piraten) en als derde kwamen Ineke Sturm en Kitty Dominicus uit de bus. die als Spaanse tweelingen op het feest verschenen. Heieen Scheele kreeg als Spaanse peper de eerste prijs by de in dividuele deelnemers en de tweede plaats was voor Martin van de Guchte voor de wijze waarop hij zich als Spanjaard had verkleed. De dansen onder leiding van wika D. E. Hiensch en met muziek van de „Queries" en pianist Jaap Boon werden in stijl onderbroken door een op treden van Freek de Jonge, die twee op Spanje betrekking hebbende liedjes zong en door een wedstrijd in het drin ken uit Spaanse kannetjes. Een intermezzo van heel andere aard was het optreden van een groep leer lingen van de Middelburgse ryks- kweekschool. zy brachten in een boeiend cabaretprogramma met dans, Wika D. E. Hiensch richtte aan het eind van het slotfeest een woord van dank tot de instuifcommissie voor het vele werk, dat zij in het afgelopen seizoen heeft verricht. De groep leerlingen van de rykskweekschool kreeg als blijk van waardering een taart aangeboden. Het winterseizoen werd tijdens deze avond officieel afgesloten door ds. W. Janssen, voorzitter van de Hervormde Jeugdraad. Hij wees in een toespraakje op het mo gelijkheden en de verantwoordeiykheid De ruim tachtig journalisten, die vry* dag en zaterdag in Vlissingen byeen waren op de jaarvergadering van de Nederlandse Journalisten-Kring hebben zaterdag besloten de jaarvergade voor 1964 in Friesland te houden. De vergadering behandelde diverse voorstellen van de afdelingen, koos on der meer leden van het knngbestuur besprak het beleid van de redactie v het vakblad „De Journalist". In de middaguren hield het van radio uitzendingen bekende joumalistenforum „By nader inzien" een zitting. Het fo rum stond ditmaal onder voorzitter schap van de heer J. H. Bartman (pen ningmeester van het kringbestuur) uit Haarlem. Het forum werd voorts ge vormd door het P.v.d.A.-kamerlid me vrouw Gerda Brautigam (verbonden aan Het Vrije Volk), D. F. Houwaart (Amersfoortse Courant), A. F. Luyen- dljk (Nieuwe Rotterdamse Courant) en 1^. Leycndekker (Necrlandia-Pers). Men besprak diverse actuele zaken uit do journalistieke wereld, gaf zyn mening over het taalgebruik in de pers en over de invloed van „de krant". Mr. A. Stem pels, voorzitter van de Nederlandse Journalisten-Kring sprak nog een dank woord aan het adres van de ontvangen de afdeling, de Zeeuwse Journalisten Kring. Z.J.K. Kruisbessenpluk begint dinsdag Morgen dinsdag begint op Zuid- Beveland de pluk van groene kruisbes sen. De veiling iii Kapelle-Biezelinge heeft besloten op die dag de eerste vei ling van dit produkt te houden. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat nog voor de pinksterdagen kruisbes sen zouden worden geveild in Zeeland, maar enkele telers wilden al met de pluk beginnen. Verwacht wordt dat deze weck de aanvoeren nog gering zullen zyn. Frontale botsingen van bromfietsers Twee bromfietsers zy» i in Middelburg zaterdag met verwondin gen in het Middelburgse Gasthuis opge nomen. De bromfietsers botsten fron taal op de Klcverskerkseweg. Hot ren J. D. P. de. K. uit Nieuwdorp en u. B. uit Arnemuide». De arts W. Felke- ma verleende eerste hulp. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Op het rijwielpad tussen Zaamslag en Zaamslag-veer botsten zondagmiddag half drie de bromfietsers A. R. V.. 19 jaar, uit Belsele (B.) en de 19-jarige matroos I. H. uit Sneek eveneens fron taal op elkaar. Dc Belgische bromfiet ser kreeg een gebroken arm en verwon dingen aan hoofd cn benen. V. is met een ambulance naar het St. Liduinazie- kenhuis te Hulst, overgebracht. H. kwam met de schrik vry. Dokter M. Elenbaas uit Zaamslag verleende eerste hulp. Beide bromfietsen werden bescha digd. COLLECTE De le Seroo8kerke (W) gehouden collec te voor de stichting ..Het Hogeiand" heeft 103,80 opgebracht. De vijfde Internationale nachtwandel tocht Vllsslngen-Bergen op Zoom, geor ganiseerd door de Bergen op Zoomse wandelsportvereniging, is een succes geworden. Zaterdagnacht startten onge veer 250 liefhebbers in Vlissingen voor de marathontocht. Naast vele deelne mers uit Nederland, waaronder uit Heerlen, Zwolle en Amsterdam, waren er ook wandelaars van buiten de gren zen gekomen. Vooral Engelse en Duitse mililaren. Luitenant David Hickman van het 13th Slgnalregiment uit Effeld über Heinsberg vertelde, dat zijn in Duitsland gelegerde militairen goed hadden geoefend en dat hij er zeker van was, dat de Engelsen, de Duitsers er uit zouden lopen. Dat dit gebeurd is, is ge bleken bij de aankomst in Bergen op Zoom, waar de Engelsen keurig binnen marcheerden en de Duitsers verspreid aan kwamen sukkelen. Velen van hen moesten op hun kameraden steunen. De oudste deelnemer van de tocht, de 73- jarige heer F. Hagenaars, was echter nog zo fit als een hoentje. Het was zijn derde tocht al. De wandelaars moesten onderweg twee keer rusten. Eerst In Goes en later in Rilland-Bath bij de pa ters kapucijner. BIJ de aankomst in Bergen op Zoom ging de drumband Odyles-Rapid de lopers voor naar de Korenbeurs, waar de officiële finish zou zfjn. Mede dank zy het goede weer en de voortreffeiyko hulp van het Rode Kruis is het aantal uitvallers beperkt gebleven tot ongeveer 25. (Foto P.Z.C.) Kunst Koninklijke zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" onder leiding van Jaap Hillen. „Wie een boek begint, legt zich met de eerste regel vast voor het gehele boek." Het is een uitspraak van Ter Braak, die ook geldt voor krantever slagen, waarin een oordeel wordt uit gesproken. Daarom moet zo'n eerste zin meer nog dan alle volgende wel over wogen en nauwkeurig geformuleerd wor den: de toon van de eerste frase raakt men namelijk niet meer kwijt, hij blijft doorklinken tot de laatste regel. De eerste zin van het verslag over de uit voering van César Francks „Les Béati- tudes", zaterdagavond in de Middel burgse Concertzaal, was derhalve voor ons enigszins een probleem: is het juist aan een kritische opmerking een zo do minerende plaats te geven, dat de toon daarvan (ondanks alle lovende alinea's die nog zullen volgen) tot het eind blijft doorklmken? Wy hebben deze vraag overwogen, om ten langen leste te be sluiten het kritische geluid toch priori teit te geven. Wij geloven namelijk, dat een werk als deze Zaligsprekingen van Franck de niet geringe inspanningen en moeiten, die een vereniging als de Koninklijke zang vereniging „Tot Oefening en Uitspan ning" zich voor een uitvoering moet ge troosten, in feite niet helemaal waard Is. Reikt dit oratorium nog wel tot in onze tyd? De muziekgeschiedenis kent figuren, die weliswaar van grote bete kenis zijn geweest, maar wier oeuvre toch maar gedeeltelijk in staat blijkt de tand des ti)ds te weerstaan. Franck is zulk een componist en zijn „Béatitudes" tonen hem slechts enkele malen in volle grootheid. Wij weten, dat ware Fran ckof ielen" een dergelijke mening te vuur en te zwaard zullen bestrijden, niette min is het onze oprechte overtuiging, dat dit oratorium de grote inspanning en de vele kosten niet (meer) verant woord maken. Er komt by deze overweging nog een tweede: dit stuk is niet vocaal gedacht, maar symfonisch. Dat houdt in, dat het orkest bijzonder belangryk is en dat het koor als het ware instrumentaal moet zingen, met alle subtiele nuances, die de orkestrale muziek van Franck vereist. Ten aanzien van juist deze beide punten was de uitvoering van zaterdag niet geheel bevredigend: net Rotterdams Philharmonisch Orkest maakte niet de indruk, dat het hard aan dit werk had gestudeerd, terwijl toch deze muziek met dezelfde expressiviteit moet klin ken als bijvoorbeeld Francks enige sym fonie. En het koor bleek té sterk „opge groeid" in de tradities van het klassieke oratorium om tot inderdaad symfonische prestaties te komen. De hier weergegeven opvattingen la ten gelukkig ruimschoots plaats voor bewondering en lof. Er was zaterdag reden voor groot respect voor met name dirigent en koor, die het werk al hun toewijding en vakmanschap hebben ge geven. Er waren sublieme momenten, waarin men tot een extatische verklan king kwam van deze opvallende muziek. Wij denken hier met name aan de twee de en de zesde, waarin Hillen koor, or kest en solisten tot een magistraal-klin- kend geheel wist te bundelen. Deze diri gent maakte op ons altijd een zelfverze kerde indruk: we bedoelen dit in gunsti ge zin. Deze zelfverzekerdheid moet een gevolg zyn van vakmanschap en beheer sing van de partituur. Hij komt niet voor verrassingen te staan, en zo die er al waren, dan nóg weet hij met vaste hand het onverwachte op te vangen. Dit koor mag zich met deze dirigent geluk kig prijzen. Wel hebben we ons zaterdag afgevraagd of niet ook Hillen deze mu ziek te sterk van een vocale kant heeft benaderd, daarbij het orkest dc plaats gevend van begeleldingslnstrumcnt. Maar de indruk, waaruit deze vraag voortkwam, kan een gevolg zyn van een onvoldoende tyd van voorbereiding koor en (noodgedwongen) minder een „chef d'orche8tre". Zonder beperking ten slotte willen wij hier hulde brengen aan de solisten: Corry Bijster, Watty Krap, Jan Waayer, Arjan Blanken, David Hollestelle en Max van Egmond, die stuk voor stuk prestaties van het hoogste niveau heb ben geleverd. In het bijzonder moeten worden genoemd en geroemd Arjan Blanken, wiens stemmiadelen en muzi kale intenties wel met name geschikt bicken voor Franck, alsmede de bas Max van Egmond. Deze zanger heeft de „Voix du Christe" met intelligentie van artisticiteit vertolkt: een vocalist van grote gaven, die niet naliet grote in druk te maken. Er was aan het slot van de uitvoering veel applaus voor dirigent, solisten, koor en orkest. De belangstelling was goed. de K. IERLAND STOPT INVOER TOMATEN PER 1 JUNI iunl de invoer van tomaten niet meer oo te staan. Ook de Nederlandse to- matenultvoer naar dit land komt dan te vervallen. Regelmatig werd dit produkt naar Ier land verzonden vanaf de Nederlandse groenteveilingen. In de tweede week van mei ging 184 ton tomaten naar dit land. Ook in voorgaande jaren werd om streeks deze tijd de invoer van tomaten in Ierland stopgezet. Als u nu een nieuwe foto* of filmcamera koopt, Is uw oude fototoestel 7.50,10.- of 15—waard Goes - Vlissingen - KruinLngen VERWACHT... WOLKENVELDEN Overwegend droog weer met vry veel wolkenvelden en slechts enkelo zonnige iierioden. Matige tot vry krachtig© wind tussen noord en noordoost. Ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2