PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOMPLOT ONTDEKT i IRAK Westen wil overleg in Moskou Hongaarse missie naar Rome Kritiek Goese bedrijven op industrialisatiebeleid b. en w. Nasser-aanhangers onder arrestanten Afrikaanse staten stichten organisatie „Niets kan Frankrijk en Amerika scheiden" «seas ys&s&'aflsr.fc tsss, 'sSB&'&srsriff&A s^as-arsss^s ts&sïu s KWMfAS Staatsgreep zou vóór referendum zijn uitgevoerd Djakarta is vóór ontmoeting prins Bernhnrd-Soekarno PAUS JOANNES MOET HET BED HOUDEN Resultaat in Addis Abeba: Aanval op kolonialisme EERSTE NIEUWE HARING GEMIJND „Voor Engeland zal oplossing worden gevonden" DRIE KINDEREN VERDRONKEN A.V.R.O. GOOIT HET ROER OM TE TRAGE GANG VAN ZAKEN Burgemeester Huber: wethouders zijn zaak van de industrie toegedaan 206e jaargang - no. 123 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911: Zienkzee: red. teL 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50 Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ,3rieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg Maandag 27 mei 1963 Middelburg promoveert Pagina 3 Volgens gezaghebbende kringen Washington zijn Amerika en Engeland bezig aan het opstellen van een brief aan premier Kroesjtsjew, waarin ze een reeks conferenties op hoog niveau in Moskou voorstellen teneinde te proberen de in het slop gelopen kernontwape ningsconferentie in Genève weer vlot te krjjgen. Er is volgens deze kringen geen sprake van een topconferentie, maar van een reeks ontmoetingen van hooggeplaatste diplomaten en deskundigen uit het wes ten en de Sowjet-Unie. Men wil Kroesjtsjew op deze manier ervan overtuigen, dat belangrijker dan het aantal inspecties ter plaatse, de ma nier is waarop de inspectie zou werken. Op paleis Soestdijk blijkt niets bekend te zjjn van een eventuele ontmoeting geantwoord Het „A.N.P." had zaterdag in Djakarta van gezaghebbende zijde vernomen dat „het niet uitgesloten moet worden ge acht", dat begin volgende maand gedu rende het verblijf van het Indonesische staatshoofd in Wenen een dergelijke ontmoeting zou plaatshebben. Men ver wachtte dat dan ook contacten zouden worden gelegd met vertegenwoordigers van het Nederlandse handels- en be drijfsleven. Te Djakarta werd aan de verwachte be sprekingen met deze vertegenwoordi gers tijdens het verblijf van Soekarno in Wenen groot belang gehecht. Dit kon worden afgeleid uit de m gezaghebbende kringen geuite veronderstelling dat na Soekarnos terugkeer een aantal voor Nederland nadelige maatregelen zal worden opgeheven. Dit geldt met name voor de scheepvaart en net rechtstreek se handelsverkeer tussen Indonesië en Nederland. Deze maatregelen zijn, na het herstel der diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen, nog niet opge heven. Paus Joannes XXITI heeft gisteren' op advies van zijn artsen het bed moeten houden. Volgens Vaticaanse zegslieden heeft de 81-jarige paus zaterdagnacht een nieuwe instorting gehad, vermoede lijk veroorzaakt door een inwendige bloeding. Men had verwacht dat de paus voor het raam van zijn studeerkamer, uitziende op het St. Pietersplein zou verschijnen, om de menigte de zegen te geven. Dit gebeurde gisteren niet. Van gezaghebbende Vaticaanse zijde werd verklaard, dat het gerucht als zou de paus zondagochtend zijn bediend, elke grond miste. Wel is over de toe stand van de paus voor het eerst sinds lange tijd een communiqué uitgegeven. De "ervaring heeft geleera dat dit slechts geschiedt wanneer de toestand reden tot bezorgdheid geeft. Gisteravond verklaarde een woordvoer der: „De paus heeft tijdens de middag gerust. Hij ziet er beter uit en schijnt minder vermoeid dan vanmorgen". In het begin van de avond bracht de lijf arts van de paus, de uit Bologna ontbo den prof. Antonio Gasbarrini, een be zoek aan de zieke. Bij het verlaten van het Vaticaan wilde prof. Gasbarrini, die evenals de paus 81 jaar oud is. geen ver klaring afleggen. Prins Bernhard heeft zondag in Oostende het jaarlijkse congres van de Royal Airjorce Associa tion bijgewoond. Op de foto wordt de prins verioelkomd door lord Tedder, de voorzitter van het con gres. In Irak is een staatsgreep verijdeld. Radio-Bagdad maakte zater dagmiddag bekend, dat een komplot tegen de staat was ontdekt, doch dat de samenzweerders waren gearresteerd. De omroeper las een verklaring voor van de Nationale Raad van de Iraakse Revolutie, waarin de samenzweerders imperialistische agenten werden genoemd. Hoewel geen bijzonderheden werden gegeven viel uit de berichten op te maken, dat pro-Egyptische elementen van de samenzwering worden beschuldigd. De radio maakte melding van te legrammen van verschillende le geronderdelen en organisaties waarin trouw aan de regering werd betuigd. Het huidige bewind kwam door een militaire staatsgreep op 8 februa ri, waarbij generaal Kassem werd gedood, aan de macht. Kolonel Ab- doel Salam Arif werd president. Nadat een maand later in Syrië de regering omver was geworpen kwamen Irak, Egypte en Syrië overeen een Arabische federatie te stichten. Bij presidentieel besluit is een militaire rechtbank ingesteld die de samenzweer ders zal berechten. Nadat de ontdekking van het komplot bekend was gemaakt werden als uiting van steun aan de regering betogingen gehouden. Premier El-Bakr en zijn mi nisters liepen in een van deze optochten Hasse r-vrienien Radio-Bagdad meldde later dat de militaire gouverneur-generaal beslag had laten leggen op eigendommen van achttien legerofficieren en ex- officieren alsmede van een achttal burgers, onder wie felle Nasseraan- hangers uit de Arabische Nationa listische Beweging en de Istiqlalpar- tij- Volgens de radio was het kom plot het werk van „geïsoleerde, groepjes wraakgierige reactionairen en opportunisten", die met de vorige (vermoorde) president, generaal Kassem, hadden samengewerkt. Het persbureau voor het Midden-Oosten meldde, dat zestig officieren en hon derdtwintig burgers op beschuldiging te hebben meegedaan aan de samenzwe ring, gevangen zijn genomen. Volgens het persbureau bevonden zich onder de gearresteerden leiders van de Arabische Nationalistische Beweging, de Arabi sche Socialistische Partij en van het Nationale Front. De Iraakse stafchef, generaal-majoor Taher Jahja, heeft gisteren verklaard dat de leden van de samenzwering van plan waren president Arif en de leden van de Nationale Revolutionaire Raad gevangen te nemen en het radiostation van Bagdad te bezetten. Voorts zou den zij voornemens zjjn geweest een bloedbad aan te richten in net leger de Nationale Garde. Geen datum Volgens de generaal was er nog geen datum voor de staatsgreep vastgesteld. Wel waren de samen zweerders het er over eens ge weest, dat zij moesten optreden vóór de volksstemming over de fe derale unie tussen Egypte, Syrië en Irak. Een nieuwe organisatie van 30 on afhankelijke Afrikaanse staten met een totale bevolking van 200 miljoen zielen is zaterdagavond in het leven geroepen met de onder tekening in Addis Abeba van een gezamenlijk handvest door alle be trokken staatshoofden. Met de oprichting van de nieuwe orga nisatie van Afrikaanse eenheid zijn de oude rivalerende blokken samengesmeed tot een nieuwe macht die zich wil wijden aan „economische ontwikkeling en tota le bevrijding van het zwarte werelddeel van de laatste resten van het kolonia lisme". In de categorie van nog-afhankelijke landen naar wier „bevrijding" zal wor den gestreefd, zijn geplaatst Zuid-Afri- ka, Zuidwest-Afrika, Noord- en Zuid- Rhodesië, Nyasaland, Kenia. Portugees Angola en Mozambique en de overige Franse, Portugese en Spaanse gebieds delen in het noorden. 4. Een commissie van bemiddeling, ver zoening en arbitrage. Er zullen bovendien nog vijf commissies educatieve en culturele kwesties, ge zondheid en voeding, en wetenschappe lijk en technisch onderzoek. Boycot Koning Hassan van Marokko nam niet aan de conferentie deel, dus ook niet aan de ondertekeningsplechtig heid, daar hij de conferentie had ge boycot omdat Mauretanië. waarop hij aanspraak maakt, vertegenwoordigd De nieuwe organisatie zal vier belang rijke organen hebben: 1. Een assemblee van staatshoofden en regeringsleiders die eenmaal per jaar bijeenkomt en resoluties met twee derde meerderheid aanvaardt. 2. Een ministerraad die minstens een maal per jaar bijeenkomt en resolu ties met eenvoudige meerderheid aan vaardt. 3. Een algemeen secretariaat. Hoewel niet in het handvest vermeld, zal Ethiopië worden belast met de op richting van een voorlopig secreta riaat en daarbij geholpen worden door Nigeria, Niger, Oeganda, Gha na, de V.A.R. en Kongo (Brazaville). Commissies zijn: economische ciale kwesties, r~ COUVE DE MURVILLE VOOR T.V.: De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, heeft gisteren een persconferentie voor de Amerikaanse televisie ge houden. De Franse minister dat „de gemeenschappelijke belan gen van Frankrijk en de Verenigde Staten zo groot zijn, dat niets de twee landen van elkaar kan schei den". „Het westen en in het bijzonder West- Europa kunnen wij slechts verdedigen in het kader van het Atlantisch verbond en in nauwe samenwerking tussen de lan den van Europa en de Verenigde Sta ten". De geluiden, die zijn gehoord vol gens welke Frankrijk een politiek voert, die erop is gericht om de invloed en de aanwezigheid van Amerikanen op het Europese continent te verminderen, noemde hij dwaas en „zonder enig ver band met de werkelijkheid". Engeland Nadat h(j had gezegd, dat de opbouw van Europa de basis van de Franse politiek is, werden aan Couve de Murville vragen gesteld over het standpunt van Frankrijk met betrek king tot Groot-Brittannië en de Europese eenwording. De Franse mi nister zei hierop: „Ik ben er zeker van, dat we de toekomst van Europa niet tegemoet kunnen zien zonder tezelfdertijd Engeland daarin te be trekken. Dit betekent, dat wij in de toekomst zeKer een oplossing zullen vinden voor het probleem Engeland. Daaraan bestaat geen enkele twij fel". Kernzwaard In Washington is intussen verklaard, dat het geallieerde opperbevel in Europa (Saceur) onmiddellijk zijn staf werk zaamheden zal aanvangen voor de vor ming van een NAVO-kernstrijdmacht. Een groep geallieerde officieren zal aan het Amerikaanse „atoom-zenuwcen trum" in Omaha worden toegevoegd ten einde te fungeren als een schakel tussen Saceur en het commando van de strate gische luchtstrijdkrachten (S.A.C.). Terwijl in Omaha kantoren en kwartie ren in gereedheid worden gebracht, zal de geallieerde opperbevelhebber, gene raal Lemnitzer, zich aan de vorming van zijn kern-staf zetten. Samenspel De groep zal in Europa opgeleid worden in de nucleaire technologie om zich op de taak in Omaha voor te bereiden. Som mige functionarissen geloven dat deze samenwerking, waarbij de Verenigde Staten opening van zaken zal geven over nucleaire zaken, het belangrijkste onder deel is van de nieuwe gang van zaken. EI, EL De voorzitter van de „Nationale Christelijke Organisatie van Boe- renpluimveehouders", de lieer G. Kramer uit Mildam bij Heeren veen, heeft zaterdag op de markt in Heerenveen gestaan met een stalletje met ongestempelde verse eieren. Hij heeft er feijna vijfdui zend verkocht voor 14 of 15 cent per stuk. Eerder heeft de heer Kramer in Heerenveen eieren huis aan huis verkocht. De N.C.O.B., een organisatie waar de Nederlandse Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond zich van distantieert, is niet tevreden over de wijze waarop eieren thans af gezet worden en meent dat er in iedere provincie een eiermijn moet komen. Zaterdagochtend in alle vroegte is aan de visafslag in Schevenin- aen de eerst aangevoerde nieuwe haring gemijnd. Foto: er was gro te belangstelling, uiteraard ook van de schilderachtige Scheve- ningse visvrouwtjes. Bejaarde man valt van zijn balkon In Rotterdam is gistermiddag de 70 jaar oude heer J. J. Kouwenberg van het bal kon op een tweede etage aan de ach terzijde van zijn woning gevallen. De bejaarde heer_is als gevolg van deze Volgens hoge Vaticaanse zegslie den is de communistische regering van Hongarije voornemens een of ficiële missie naar het Vaticaan te zenden om 'n overeenkomst be treffende Joszef kardinaal Minds- zenty te sluiten. Naar verluidt zal de officiële Hongaar se missie onder leiding staan van mgr. Endre Hamvas, bisschop van Csanad. Volgens het „Wiener Kirchenblatt", het officiële orgaan van het aartsbisdom Wenen, bestaat de mogelijkheid dat kar dinaal Franz König, aartsbisschop van Wenen, binnenkort naar Tsjeeho-Slowa- kije gaat voor overleg met de autoritei ten aldaar over de verhouding tussen staat en kerk. Het blad merkt op, dat de situatie van de Kerk in Tsjecho- Slowakije in zekere zin overeenkomt met die van de Hongaarse kerk. De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, is door de autoriteiten van zijn functie ontheven en op een onbekende plaats geïnterneerd. In Veghel zijn gistermiddag twee kin deren van de familie Van den Brave nit Uden verdronken. De kinderen, een jon gen van twaalf en een meisje van drie jaar waren samen op de fiets naar Veghel gegaan en zjjn daar bij een sluis te water geraakt. Hoe het ongeluk is gebeurd is niet bekend. Zaterdagmiddag is de 10-jarige Hans Damen uit Haarlem in Het Spaarne ver dronken. Hij was met een vriendje aan het spelen op een zolderschuit in het Spaarne langs de Turfmarkt. Het vriendje miste Hans op een gegeven ogenblik en ging naar zijn vader toe. Drie kwartier later heeft de politie het levenloze lichaam van de jongen opge haald. Radio- en t.v.-klant koning „AFSCHEID" VAN DE ZUILEN OF AANVRAAG CONCESSIE MOGELIJK De A.V.R.O. is voorstander van 'n algemeen televisie- en radiopro gramma waarbij de klant koning is. Dit heeft d'e waarnemend voor zitter van de A.V.R.O., mr. W. Hoekstra, na afloop van de zater- iagmiddag in de A.V.R.O.-studio tn Hilversum gehouden buitenge wone algemene vergadering van Ie A.V.R.O. medegedeeld. Hij verduidelijkte op verzoek van een aantal journalisten een eerder afgeleg de verklaring waarin hij aankondigde: dat „nu er binnen afzienbare tijd een belangrijke zendtijdverruiming verwacht mag worden, zowel door instelling van een tweede televisienet als een derde radionet, de A.V.R.O. de tijd gekomen acht de vorm te geven aan het in brede kringen levende verlangen naar een algemeen programma. De A.V.R.O. wenst daarbij volgens mr. Hoekstra rekening te houden met nieu we stromingen welke zich in ons volk ontwikkelen, voor zover zjj eveneens in de richting van een universeel, Neder land totaal programma streven. Volgens de heer Hoekstra is de A.V.R.O. van oudsher krachtens haar beginselen de algemene omroep, welke uit dien hoofde bij uitstek in aanmerking komt voor de verzorging van een waarlijk algemeen programma. Studiegroep Een vaste studiegroep gaat alles in het werk stellen om deze gedachte gestalte te geven en te verwezenlijken. In de studiegroep, die over tien a veertien dagen rapport hoopt uit te brengen, hebben zitting genomen de waarnemend voorzitter mr. W. Hoekstra, de onder voorzitter E. de Jong, de algemeen se cretaris mr. H. A. Wassenbergh en de zaterdag tot lid van verdienste benoem de oud-directeur van de A.V.R.O., W. Vogt, als adviseur honorair en ook de drie leden van het directorium van de A.V.R.O., de heren J. C. Bongenaar, J. M. Overvest en S. K. van der Zee. Zuilen Wij vinden dat er een programma moet komen, waarnaar constant iedereen kan luisteren en kijken", aldus de A.V.R.O.- voorzitter, die verder niet wüde voor uitlopen op de denkbeelden, die hier omtrent in A.V.R.O.-kringen bestaan en die de studiegroep moet gaan concre tiseren. ,Het staat nog niet vast of wij een lonsessie voor het tweede televisienet zullen aanvragen en of wij de zuilen zul len verlaten, maar het zon in de lijn kunnen liggen". Een commissie zal zich gaan bezighou den met een algehele wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. De laatste maanden is in kringen van Goese industriëlen enige kri tiek te beluisteren aan het adres van het gemeentebestuur ten aan zien van het industrialisatiebeleid. Met name wordt gesproken over een trage gang van zaken bij de afwerking van reeds lang slepende kwesties. Volgens vele industriëlen toont het gemeentebestuur te wei nig belangstelling voor het be drijfsleven. Vooral wordt het ge meentebestuur verweten, dat be loften en toezeggingen niet of slechts na veel aandringen worden gehonoreerd, zo bleek ons in korte gesprekken met een tiental Goese industriëlen. bedrijfsleven in de Ganzestad. Een uitzondering wilde men echter maken voor burgemeester mr. F. G. A. Hu ber. „Hij heeft ten volle begrip voor de wensen en de klachten van de industrie. Je vindt altijd een open oor bij de burgemeester. Maar hij kan het ook niet alleen doen", zo stelden het enkele industriëlen. In het bijzonder de directeur van Duve- kots Graanhandel, de heer C. van Zweeden. was vol lof over de wijze waarop burgemeester Huber het be drijfsleven tegemoet treedt. „Binnen het kader van het mogelijke krijg je van hem alle begrip en medewer king", merkte hq op. Burgemeester mr. F. G. A. Huber, die wjj om commentaar vroegen, wees er op, dat hjj de desbetreffende portefeuille beheert. „Het nieuwe college van b. en w. is weinig debet aan deze zaken; voor een groot deel zijn zij de erfenis van vroeger. Wij proberen alleen een oplos sing te zoeken voor aangelegenheden, die bijzonder moeilijk zijn op te lossen. Het is allemaal „oud zeer" van destijds", al dus burgemeester Huber. Met nadruk verklaarde hij, dat als de industriëlen de wethouders verwijten maken, dit ver wijt evengoed de burgemeester zeif treft. „Naar buiten treed ik als representa tieve figuur voor het college op. Het is dus niet juist alleen de wethouders ver wijten te maken. Overigens: de wet houders z|jn zonder uitzondering de zaak van de industrie toegedaan. Waar moge lijk is, verlenen zjj medewerking", merk- DG verwijten Komen In Hoofdzaak b-Hferaeester Huber op. neer op een te geringe medewerking Voorts wees de burgemeester erop, dat en belangstelling van het college van,:-i inJ::.;laad in bepaalde opzichten brra- b. en w. voor het wel en wee van hct'ke is van een trage gang van zaken. Volgens hem is dit enerzijds te wijten aan overbelasting van het gemeentelijk apparaat en anderzijds aan onderbezet ting daarvan. Kritiek De kritiek op het gemeentebestuur van Goes werd voor het eerst gehoord in de begrotingszitting eind maart 1963, toen de heer J. H. Roose, de fractievoorzitter van de K.V.P., het industrialisatiebeleid van b. en w. sterk bekritiseerde. „De industrialisatie stagneert. Er vestigen zich geen nieuwe bedrijven in Goes. De verhouding met bestaande bedrijven is slechter geworden. Een vergelijking met andere kerngemeenten houdt een veroor deling in voor b. en w.", zo betoogde dit „Ik heb de indruk, dat Goes nu iets meer industrie-minded gaat worden. Er be staat de neiging, dat vroeger genomen besluiten met name ten aanzien van de spoorlijnaanleg herzien zullen worden. Daarom heb ik nu weer hoop", aldus de directeur van de A JC.F. Te traag „Een te trage gang van zaken bij het gemeentebestuur", zo meende de heer A. Molenaar van Molenaars be- tonindustrïe (5 werknemers), die zich als eerste na de kernaanwjjzing in Goes heeft gevestigd. „Ik heb de faciliteiten van de kernaanwjjzing verspeeld doordat de industrieterrei nen aan de haven niet op tjjd konden worden opgeleverd. Ik zou de capa citeit van m|jn bedrijf onmiddellijk kunnen verdubbelen als ik zou kun nen bouwen", aldus deze industrieel. De heer Slabbekoorn van Winkelbetim mering Slabbekoorn (35 werknemers, bestaande Industrie in Goes) zei er dit van: „Vroeger ontmoette je veel meer belangstelling bjj het gemeentebestuur voor de industrieën. Ik ben met name teleurgesteld in b. en w., doordat een stukje grond bij mijn bedrijfspand, dat ik goed kon gebruiken, is verkocht. Als ze nu maar eens gevraagd hadden of ik er belangstelling voor had. Maar niks hoor! Vroeger wist je alles, nu niets". „Het gaat zo traag. Het sleept allemaal zo lang", was het commentaar van de heer J. Zandee (gevestigde steenhou werij met 8 werknemers), die zijn bedrijf wil verplaatsen naar het havenindustrie- Inderdaad blijkt er bij de industriëlen wel enig onbehagen te bestaan. „Er is een tijd geweest, dat ik het betreurde naar Goes te zijn gekomen", verklaarde ons de directeur van de Apparaten- en Ketelfabriek Den Haag, de heer J. P. Benschop, die enkele jaren geleden een nieuw bedrijf heeft gevestigd op het ha venindustrieterrein te Goes, waar mo menteel 250 man werkt. „Maar nu heb ik weer goede hoop", voegde hij eraan toe. De klacht van de A.K.F. is. dat het gemeentebestuur zjjn belofte niet heeft kunnen honoreren met betrekking tot de spoorwegverbinding; voor de A. K.F. „een levensbelang". Naar eind 1961 namens het college van b. en w. in de raad werd meegedeeld zou de spoorweg verbinding medio 1963 tot stand komen, maar op dit ogenblik is de situatie zo dat de eerste spade nog steeds niet interrein. En hij voegde eraan toe: de grond is gegaan. I vele zaken word je met een kluitje in het riet gestuurd. Het is allemaal lange- baanwerk". Volgens hem mist Goes een krachtig team van wethouders. Tevreden Twee nieuw gevestigde industrieën toonden zich wel tevreden met het geen zjj bereikt hebben, hoewel daar bij echter enkele moeilijkheden moes ten worden overwonnen. „Ik heb geen klachten en geen wensen. Maar dat is wel eens anders geweest", aldus de heer A. G. M. van Scherpenseel, ma nager van Arnberg N.V., een nieuw bedrijf met bijna 100 werknemers, in hoofdzaak meisjes. „Ik heb bereikt wat ik wilde bereiken. Maar ik heb er voor moeten vechten. Tegen het ge meentebestuur". merkte hij op. Ook de heer J. A. van der Linden van houtbewerkingsmachinefabriek Li- mar o na de kern aanwijzing in Goes gevestigd, thans 40 werknemers in dienst sprak zijn tevredenheid uit over zijn vestiging in Goes. Het bedrijf is flink gegroeid en eerstdaags zal hij alweer moeten gaan uitbreiden. Maar hij heeft wel enkele tegenslagen moeten incasseren. „Hoewel met het gemeente bestuur was overeengekomen, dat de elektrische aansluiting voor rekening van de gemeente zou komen, moesten we toch een P.K.-heffing van 75, betalen. Dat kwam ons op een schade post van circa ƒ7000,be .oogde de heer Van der Linden. Ook over het woningbeleld is hij niet tevreden. Het oude college van b. en w. heeft ons 15 woningen toegezegd, maar als we nu een (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1