DAGDROMEN IN BRUGGE BEZIENSWAARDIGHEDEN Zaterdag 25 mei 1963 zaterdagnummer En daar in de verte ligt Walcheren. Ja, je ziet duidelijk een donkere verre vlek van Vlissingen en de Middelburgse Lange Jan daarachter, de Schelde als een smalle glinsterstreep daarvoor. Er is nog veel meer te zien van deze tachtig meter hoge uitkijkpost: het Vlaamse land, breed, rijk en groen. De kust en de Noordzee, Dix- mude, Torhout, weilanden, kanalen, boerde rijen en ten slotte Brugge zelf. Wat een uitzicht! Het is beslist de moeite waard geweest a raison van zeven en een halve frank de 365 treden van de oude Halle toren, het Belfort, te beklimmen. En hier, zo hoog tussen de oude transen en borst weringen merk je er nauwelijks iets van dat die toren bijna een halve meter uit het lood staat. Hy helt in zuidoostelijke rich ting, om precies te zjjn. Zo van boven af is goed te zien dat de to ren ongeveer in het absolute midden van de oude stad staat. Enkele meters voor uit, naar het midden van de Markt zou precies in het middelpunt van de stad zijn, maar we kijken niet op een paar meter. Zo, vanuit dat middelpunt ligt de buitenste ring wallen keurig om ons heen. Wallen met water en oude stadspoorten. In het zuiden de Gentse vaart met het Minnewater. Nau wer om ons heen sluit de binnenste (niet helemaal ronde) ring van de grachten, de reien met de vriendelijke gebogen bruggen, de een al schilderachtiger dan de ander. Daar is de wirwar van straten en hofjes, bruggen en kanalen die Brugge de naam „Venetië van het Noorden" hebben bezorgd. Het is leuk om, vanaf dit hoge standpunt, alvast een route in grote lijnen vast te stel len. Eenroute langs al die kerken, over de Markt en tussen de wriemelende mensen en auto's door. Want neem nu die hoek daar bij de Groene Rei en de Huidenvettersplaats of de hofjes bij Groeningl. Daar moeten we toch zeker even gaan kijken. En dan is er, ten opzichte van die 365 treden naar bene den, de verblijdende gedachte dat de Markt tal van zonnige terassen heeft om even flink uit te blazen. Er is op die Markt bo vendien het bureau van de Dienst voor Toerisme waar men zo plattegronden en kaarten kan krijgen met alle bijzonderhe den en mooie plekjes, met musea, rond vaarten en wisselkantoren. Het is zaak van te voren vast te stellen welke bijzonder heden men gaat bezoeken. Want er is in Brugge zo verschrikkelijk veel te zien. Men moet snel een keus maken, een keus uit de allerbeste en mooiste dingen van de kunst stad Brugge met haar rijke verleden. Vanaf de terrassen op de Markt en van achter een rustig druppelende „filtre" is het uitzien op dat altijd drukke plein een rustig genoegen. Die drukte in dit decor van statige oude gebouwen en tegen de achtergrond van het Belfort en de ouder wetse koetsiers met hun hoge koetsen, doet grappig aan, maar past toch best in het geheel. Het loopt tegen het einde van de morgen. De Markt ligt warm in de zon en plotseling beginnen de klokken van het Belfort met zware stem hun lied over de stad te strooien. Het zaterdagse beiaardconcert van kwart over elf tot half één, waar zo velen van heinde en ver naar komen luisteren. Kom, deze historische omgeving met kunst schatten en bezienswaardigheden is een dringende uitnodiging tot wandelen en on derzoeken. De kaart van de Dienst voor Toerisme geeft routes aan voor bezoeken van een halve, een hele dag of meer. En op de route van een halve dag is al zoveel te zien, zoveel te genieten dat je nog bijna haast moet maken om hem helemaal uit te lopen. We beginnen natuurlijk op de Markt. Elk bezoek aan Brugge begint en eindigt op de Markt: een zó logisch centrum dat je er altijd weer terug komt. Van de Markt door de drukke Breldelstraat naar de Burg, eigenlijk het oudste stukje Brugse grond omdat hier eens de burgt stond waar de stad omheen groeide. De Burg is een ruim plein met indrukwekkende gebouwen als gerechtshof, Oude Griffie, Stadhuis en H. Bloedbasiliek op een rijtje. Tussen het fijne gothische stadhuis, waarin de verti cale ljjn overheerst en de grappig contras terende Oude Griffie in renaissancestijl blijkt een poort te zitten, de Blinde Ezel- straat die we volgens de plattegrond moe ten doorlopen. Van de beslotenheid van het monumentale plein staan we plotseling in een heel andere omgeving: aan het stille water van de Groenerei. Rondvaartboten glijden er geluidloos doorheen, kunstschil ders met ezels staan onder de bomen en de bekende zware stenen brug, ontelbare male vereeuwigd, spiegelt zich zacht in het sombere water. Hier hebben we Brugge zoals Iedereen het zich voorstelt, zoals bijna iedereen het kent van foto's en schilderijen. Hier hebben we Brugge zoals het beroemd geworden is: oude grachten en oude gebouwen die zich daarin weerspiegelen. Hier hangt inderdaad die dromerige sfeer waarvan Brugge- kenners dromerig kunnen spreken. Stil en verzonken, vol schoonheid en byna tast baar verleden. Zo is het ook langs de Dv- ver en vooral langs de smalle kronkelige grachten bij het Grocningeinuseum. Overal, blijken bruggen te zjjn, smalle kanalen ver schijnen vanonder oude gebouwen en via kleine bruggen met hobbelige keien wan delt men er tussendoor, daarbij gevoel voor richting en plattegrond verliezend. Een fotograaf heeft zijn mannequin op zo'n bruggetje met traptreden opgesteld en trekt haar moderne japon strak. Dat zal nog eens een modefoto worden! Deze mooie juffrouw tegen die middeleeuwse achter grond.... Brugse kinderen uit de buurt ko men er speciaal naar kijken. En die oude achtergrond leent er zich uitstekend voor. Eigenlijk past in Brugge alles bij die histo rische en schilderachtige achtergrond. De wandeling gaat verder langs kerken, kanalen, oude straten en hofjes. Overal zijn bijzonderheden, overal valt iets op te mer ken aan gevels, aan winkels, aan oude kant- klossende vrouwtjes langs de grachten, die hun vingers met de klosjes zo snel bewegen dat ze nauwelijks te zien zijn. De kaart spreekt van een groot aantal musea. Hoe kan het anders in een stad waar gedurende vele eeuwen schilders uit alle landen heentrokken, er school maakten en hun roem over de hele westerse wereld lieten uitdragen. Zeker zestien musea en gebouwen met bezienswaardigheden kan men in Brugge aflopen. Maar dat is niet te doen. In ieder geval is het Groeninge- museura zeker een bezoek waard. Het Groe- nïngemuseum voor oude en moderne kunst waar men uren kan dwalen door vijftien zalen. Zalen met Jeroen Bosch en Permeke, met Hugo van der Goes en Jan van Eyck, Hans Memling en Gerard David. Het Groenïngemuseum kan men slechts diep onder de indruk verlaten. En wat ligt er dan meer voor de hand, de wandeling langs de grachten en door de oude straten nog even voort te zetten? Tot aan het Minnewater bijvoorbeeld. Dat schilderach tige, dromerige stuk water bij de Gentse» vaart, waar men rustig een tijdje over de stad kan kijken, om alle indrukken rustig te laten bezinken. Tips voor Brugge Men kan Brugge op diverse manieren ver kennen. Natuurlyk iu de eerste plaats te voet. Op de Markt by het Belfort kan men ook een ouderwetse koets huren. Een rond rit door de stad van één uur kost 125 frank, inclusief koetsier met hoge hoed en paard. Wil men tochtjes door de grachten maken, dan kan men motor- en roeiboten vinden bij de aanlegplaatsen Huidenvettersplaats, Nieuwstraat, Rozenhoedkaai, Wollestraat en Kateljjnstraat. Een vaart duurt ongeveer 40 minuten en kost 25 frank per persoon. Een roeiboot kan men huren voor 30 frank per uur. In de periode van 1 juli tot 15 september wordt in Brugge de sprookjesachtige be lichting van monumenten en reien in de avonduren ontstoken. Dan is het ook moge lijk om 's avonds boottochten te maken. De beiaardconcerten kan men in de periode van 15 juni tot 15 september rond het Bel fort beluisteren op iedere maandag en woensdag van 21 tot 22 uur en iedere zater dag van kwart over elf tot half één. De toegangsprijzen voor de musea variëren van twee tot vijf frank, behalve het Groe- ningemuseum waarvoor de entree 10 frank bedraagt. Een museumkaart (verkrijgbaar bij de Dienst voor Toerisme a 50 frank) verleent één toegang tot alle musea en heeft onbeperkte geldigheidsduur. Ten slotte zyn er in de omgeving van Brug ge zeer interessante excursies mogelijk, zo als per boot naar Damme (aanlegplaats in Brugge, in het kanaal naar Damme) en wandelend, per fiets, auto of bus naar de prachtige bossen van St.-Andries en de abdij van Zevekerke. Musea De belangrijkste musea van Brugge zijn: GROENÏNGEMUSEUM. Vijftien zalen oude en moderne kunst. Onder meer van Jeroen Bosch, Jan van Eyck, Van der Goes, Hans Memling en Constant Permeke. Oude stads gezichten van Brugge. „BRUGSCHE VRIJE", in het gerechtshof op de Burg, bevat de beroemde eikehouten gebeeldhouwde schouw ter verheerlijking van keizer Karei. Voorts een serie konink lijke portretten. BRANGWYNMUSEUM, werkstukken van de Engelse schilder Frank Brangwyn, die in Brugge werd geboren. Hij leefde van 1867-1956. GRUUTHUSEMUSEUM, beelden, edel- smeedwerk, wapens, muziekinstrumenten, aardewerk, kant, etc. MEML1NGMUSEUM. In een voormalige ziekenzaal zijn hier de indrukwekkende werken van de grote schilder Hans Mem ling opgesteld. GUIDO-GEZELLEMUSEUM, onderge bracht in zijn geboortehuis, meubelen, hand schriften en werken. De bezienswaardigheden in Brugge zijn zo talrijk, dat men vele dagen nodig zou heb ben om alles te zien en te bezoeken. Vele straten hebben opmerkelyke bijzonderheden in gevels, in Btyl of in opmerkelyke details. Voor wie speciaal voor dit alles geïnteres seerd is, zyn gidsen beschikbaar die men bij de Dienst voor Toerisme in de linker vleugel van het Gouvernementspaleis op de Markt kan aanvragen. Velen echter zullen zich beperken tot de grote monumentale ge bouwen, hofjes en reien. Van de gebouwen kunnen wjj in dit korte bestek noemen: HALLE en BELFORT. De tachtig meter hoge toren kan men voor 7,5 frank beklim men. Vanuit de galmgaten is een prachtig vergezicht mogelijk. In deze toren hangt de beroemdste beiaard van Europa, 47 klokken met een totaalgewicht van 27 ton. H. BLOEDBASILIEK op de Burg dateert uit de eerste helft van de twaalfde eeuw. De bovenkapel werd gothisch verbouwd. Sinds 1150 wordt hier de H. Bloedrelikwie bewaard en vereerd. STADHUIS, eveneens op de Burg staat het oudste stadhuis der Nederlanden. Van 1376 tot 1420 is aan dit gothische stadhuis ge bouwd. De voorgevel is versierd met prach tig beeldhouwwerk en de Gothische Zaal binnen heeft een indrukwekkend hangge- welf en muurschilderingen. OUDE GRIFFIE naast het stadhuis. Re naissancestijl uit 1537. Versierd met ver guld beeldhouwwerk. O. L. VROUWEKERK, heeft de hoogste toren van Brugge, namelijk 122 m. De kerk is beroemd om het witmarmeren madonna beeld, dat aan Michelangelo wordt toege schreven en om de schilderijen en de praal graven van Maria van Bourgondië en Karei de Stoute. BEGIJNHOF, een van de meest schilder achtige plekjes van Brugge, het dateert uit 1245. SINT-SALVATOR (kathedraal) de oudste kerk van Brugge dateert uit 961. Gebrand schilderde ramen en gobelins. JERUZALEMKERK, bevat een oud praal graf en mooie ramen. De kerk werd ge bouwd naar de plannen van de Heilige Graf kerk te Jeruzalem. SCHUTTERSGILDE, St.-Sebastiaan. Een bijzonder interessant complex met een rijke verzameling schilderijen en edelsmeedwerk plus een oud archief. STADSPOORTEN. Van de zeven Brugse stadspoorten uit de middeleeuwen zijn er tegenwoordig nog vier te bezichtigen, twee aan de oost- en twee aan de westzijde der stad. Het zijn zware indrukwekkende bouw werken en heten Kruispoort, Gentpoort, Ezelpoort en Smedenpoort. MINNEWATER, in de middeleeuwen de binnenhaven van Brugge. Een legendarisch en poëtisch hoekje. BRUGGEN telt Brugge vele. Eeuwenoude bruggen overspannen de reien op talloze plaatsen. De mooiste zijn, Bonifaciusbrug, St.-Jan Nepomucenusbrug, Peerdenbrug, Meebrug en Augustijnenbrug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7