"GENERAAL S.SOSABQWSKIPLEIN LANDBOUWSCHAP MAAKT WENSEN AAN PROF. ROMME KENBAAR Hoger prijsniveau voor landbouwprodukten Aandacht gevraagd voor positie journalist HETEREN EERT ZIJN POOLSE BEVRIJDER MET STRAATNAAM S.E.R. VOORSTANDER VAN EEN ALGEMENE PREMIESPAARREGELING Op jaarvergadering N.J.K. MIDDELBARE SCHOOLJEUGD KOOS EEN ANDERETWEEDE KAMER ZATERDAG 25 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BRIEF GEZONDEN AAN INFORMATEVR PROF. ROMME gvwvvvwvwvvvw/rtwvvvvvtfvwwwww»wmww«wwvwvwwwvwvwvwwmaww«vw Andere functie voor majoor Van Ieperen Per 1 mei is majoor Rocns van Ieperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel benoemd tot inspecteur der mili taire muziek. Hij volgt in deze functie de vroegere directeur van de K. M. K. dr. Walter Boer op. Deze benoeming houdt in dat de heer Van Ieperen de Koninklijke Militaire Ka pel zal gaan verlaten. Wanneer dat ge beurt en wie zijn opvolger zal zijn kon men nog niet zeggen. Er worden n.l. nog besprekingen over gevoerd. Wel wordt onofficieel de naam genoemd van kapel meester Posthumus tot voor kort airi- fent van het muziekkorps van de Lim- urgse Jagers. Voorzorgen tegen pokken in Zweden Nadat in Stockholm twaalf gevallen van pokken zijn geconstateerd heeft de ge neeskundige hoofdinspectie in Den Haag enkele voorwaarden bekendgemaakt waaraan reizigers van en naar Stock holm moeten voldoen. Deze voorwaarden zijn vervat in een brief die aan alle Ne derlandse artsen is geadresseerd. Nederlanders die naar Stockholm gaan moeten in het bezit zijn van een geldig bewijs van inenting tegen pokken. Een dergelijk bewijs is bij een eerste vaccina tie acht dagen na dato geldig en gaat bij revaccinatie in op de dag van de in enting. De vaccinatiebewijzen mogen niet meer dan drie jaar oud zijn. Reizi gers die voor het eerst van hun leven te- fen pokken moeten worden ingeënt, ragen zelf het daaraan verbonden risi co. Hun wordt geadviseerd, de reis even tueel uit te stellen. Reizigers die uit Stockholm komen ontvangen bij binnen komst in ons land een zogenaamd gele waarschuwingskaart. Hun adres van be stemming wordt genoteerd en doorgege ven aan de geneeskundige inspectie. De genen die op doorreis zijn naar een an der land en niet in het bezit zijn van een geldig vaccinatiebewijs moeten eveneens hun bestemming opgeven. Onenigheid op de conferentie van Afrikanen FISCALE INKOMENSGRENS VAN 12.000 Binden aan een In een brief aan de informateur, prof. mr. dr. C. P. M. Romme, heeft het landbouwschap de wensen van het landbouwbedrijfsleven ten aanzien van het in de komende regeringsperiode door de overheid te voeren landbouwbeleid kenbaar gemaakt. De algemene economische ontwikkeling, zo schrijft het landbouw schap, roept in de landbouw grote problemen op en dwingt het agra rische bedrijfsleven in snel tempo nieuwe vormen te zoeken. Op vele bedrijven is het arbeidsinkomen in de laatste jaren aanzienlijk ach tergebleven bij de algemene welvaartsontwikkeling. Het regeringsbeleid in de komende periode zal de landbouw zodanig moeten helpen dat de noodzakelijke economische ontplooiing van de agrarische bedrijfstak kan geschieden op een sociaal verantwoorde wijze. Daarvoor zijn naar het oordeel van het landbouwschap de volgende maatregelen nodig: Achterstand Ten aanzien van het loonbeleid stelt het landbouwschap, dat het mogelijk moet worden gemaakt de achter stand in de lonen en andere arbeids voorwaarden van de landarbeiders snel in te lopen. Met betrekking tot het structuurbeleid te fonds voor de lant nanciële middelen zal moeten beschik ken, niet alleen voor de sociale begelei ding van de vrijwillige bedrijfsbeëindi ging, maar ook om de boeren te helpen bp de verbetering van de bedrijfsstruc tuur. De uitvoering van ruilverkavelin- en zal moeten worden versneld tot 10.000 ha per jaar. In de brief aan de informateur wordt ook de aandacht gevestigd op de drin gend noodzakelijke modernisering van jedrrjfsgebouwen. Hiervoor is nodig: a) dat in de richtprijzen voor landbouw produkten en in de pachtprijzen de wer kelijke gebouwenkosten worden verdis conteerd; b) dat voor investeringen in agrische bedrijfsgebouwen de temporise- van de vervroegde afschrijving on- an wordt gemaakt en de investe ringsaftrek wordt verhoogd tot twee maal 8%; c) dat het bouwvolume voor de agrarische sector belangrijk wordt verhoogd; d) dat onderzoek en voorlich ting op het gebied van de gebouwenver betering door premies worden gestimu leerd. De temporisering van de kassen bouw in de tuinbouw dient te worden op geheven. Algemene voorwaarde is dat het prijsni veau voor landbouwprodukten wordt verhoogd en wel zodanig dat: De kostenstijgingen worden vergoed; De achterstand in de beloning van de landarbeid op korte termijn kan worden ingehaald. De landbouw de normale bedryfsrisi- kan dragen. De bedrijven in staat zyn de hoofdza kelijke investeringen te doen. landbouwschap is voorts van me ning, dat voor het lopende melkprijsjaar de richtprys voor de melk alsnog ver hoogd zal moeten worden tot 28 cent per 100 ke, overeenkomstig het in het najaar gedane advies van het landbouw schap. De overheid zal de nodige medewerking moeten verlenen opdat voor zuivelpro- dukten en vlees een hogere prijs voor de producenten uit de markt kan worden verkregen. bepaalde termijn (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad is van oordeel, dat de invoering van een algemene premiespaarregeling als onderdeel van een complex van bezitvormende maatregelen aan vaardbaar is, mits de regeling zo danig is opgezet dat de vereisten van billijkheid, uitvoerbaarheid en beperking van overpremiëring zo goed mogelijk tot hun recht ko men. De S.E.R. spreekt dit stand punt uit in een advies aan de staatssecretaris van algemene za ken, dat gisteren na urenlange dis cussies werd vastgesteld. De S.E.R. acht het gewenst een alge mene premiespaarregeling te binden aan een bepaalde termijn, na afloop waarvan overwogen zou dienen te wor den of aan de regeling een meer blij vend karakter zal worden gegeven. De raad denkt in dit verband aan een ter- myn van maximaal tien jaar- ringen achtte hij bijzonder gunstig, zo dat premiëring van besparingen naar zijn mening niet nodig is. Dr. Holtrop twijfelde er voorts i dat de regeling enig belangrijk ren dement zou opleveren en hij zou daarom zijn stem tegen het advies uitbrengen. Onder invloed van het pleidooi van de heer De Mooij, een der middenstands vertegenwoordigers in de S-E.R., ver klaarde de raad zich voorstander de spaarvorm uit te breiden tot aflossingen op bedrijfsuitrustingskredleten, overna mekredieten en daarmede vergelijkbare kredietvormen, die met medewerking van de overheid ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf en de landbouw in het leven zijn geroepen. Mot 20 tegen 19 stemmen aanvaardde de S.E.R. een amendement-Bogaers, waarin de voorkeur wordt uitgesproken voor een fiscale inkomensgrens 12.000 gulden per jaar, waarboven geen premie zou dienen te worden geheven. Kritiek De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, die als kroonlid zit ting heeft in de S.E.R., leverde scherpe kritiek op het ontwerp-advies. Hij sprak de hoop uit, dat de Invoering van de al gemene premiespaarregeling geen suc ces zal worden, omdat dit tot budgettair onaanvaardbare consequenties zou lei den. De omvang van de huidige bespa- STAATSMIJNEN BOUWEN KOSTBARE FABRIEK VOOR PRODUKT LYSINE (Van een onzer verslaggevers) Het chemisch bedrijf van Staatsmijnen gaat enkele tientallen miljoenen guldens steken in een fabriek die synthetisch het voedingsbestanddeel lysine zal ver vaardigen. Dit nieuwe produkt is een soort bouwsteen voor eiwitten, waaraan In heel de wereld veel behoefte bestaat. Het ligt in de bedoeling deze nieuwe President-directeur A. C. J. Kottier van de Staatsmijnen maakte dit nieuws zelf bekend tijdens een persconferentie in Den Haag. Hjj deelde mee dat Staats mijnen als eerste lysine op grote schaal gaan vervaardigen volgens een door eigen scheikundigen ontworpen procédé. De nieuwe fabriek zal de ingewikkeldste en kostbaarste zijn die tot nog toe door het bedrijf werd gebouwd. Enrique Jorda. die nis dirigent van net San Francisco symtonle orkest is afgetre den, zal liet volgend seizoen als gastdirlgent in verschillende Europesp landen, waaronder BelgiO en Nederland, optreden. Hij vertrekt begin volgende maand naar Barcelona zijn familie daar Ip hPzoeken TWIST ITlEKAPlb,. Verschillende Hon gaarse artsen hebben hun reumatische patiënten opdracht gegeven om zoveel intensiel mogelijk de „twist" te beoefe nen, aangezien zulks een heel heilzame uitwerking heeft op dc patiënten. Een en ander is zelfs ter sprake gekomen in het partijblad „Zalai Hlrlap". dat schrijft: „Er is kort geleden ontdekt, dat de twist niet slechts een ontspan ning is. doch ook geneeskundige invloe den in zich heeft". Het sanatorium der vakbonden heeft het beoefenen van dc twist officieel op genomen als onderdeel van zijn therapie. Hoe hard de reumatiekpatiënten. al twistende, mogen gillen, wordt ner gens vermeld. Het is vermoedelijk ge woon een kwestie van ,.eff« doorbijten". E.E.G. Omtrent het E.E.G.-beleid merkt het landbouwschap onder meer op, dat de regering dient te blijven streven naar een snelle vrijmaking van het handelsverkeer binnen de TD.E.G., in het bijzonder voor produkten waarbij de Nederlandse landbouw grote be langen heeft, zoals zuivel- en verede- lingsprodukten. Op dit punt is nog een grote achterstand in te halen. Ten slotte brengt het landbouwschap nog enkele wensen op fiscaal terrein on der de aandacht van de informateur. Het zyn: afschaffing van de grondbelas ting; handhaving van de zogenaamde laudbouwvrystelliug; spoedige invoering van de mogelijkheid tot middeling van inkomens ten behoeve van de inkomsten belasting. Het landbouwschap besluit zijn brief met een dringend beroep het nieuwe kabinet om aan bovenst: de wensen uitvoering te geven. Op de conferentie van Afrikaanse staatshoofden in de hoofdstad van Ethi opië heeft president Mohammed Aden Osman van Somalië gisteren onver wachts voor de nodige sensatie gezorgd door Ethiopië, Groot-Brittannië en Frankryk te beschuldigen van annexa tie van Somatisch grondgebied in de gentiende eeuw. De vriendschappelijke sfeer waarin de topconferentie tot dusver was verlopen, maakte plaats voor gespannenheid toen president Osman zelfbeschikking eiste voor de Som&liërs in het noordoostelijk grensgebied van Kenia, Frans Somali- land en Ethiopië. Keizer Haile Selassie, gastheer en erevoorzitter van de confe rentie, wond zich zichtbaar op tijdens de rede van Osman. Onmiddellijk nadat het Somalische staatshoofd het spreekgestoelte had verlaten vroeg de premier van Ethio pië, Akliloe Haptewold, het woord. Hij noemde Osmans rede „een onbegrijpe- ke aanval" op zijn land President Kwame Nkroemah van Ghana heeft gisteren aangedrongen op spoedige stappen voor ae vorming van „een een heidsregering van Afrikaanse staten' Volgens hem is eenheid de enige manier om een einde te maken aan „imperialis tische, politieke en economische over heersing" van Afrika. Hij merkte op, dat de Afrikanen niet in de koude oor log betrokken willen worden. Het Wereldgebeuren Dat „de tijd slijt" is een bewering, die gelukkig niet in alle ge vallen bewaarheid wordt. Zulk een geval vormt met name de dankbaarheid tegenover de Polen van de bevolking van Axel, Breda en Driel, waar de herinnering aan hun strijd voor de be vrijding van Nederland met grote piëteit wordt bewaard. Deze dankbaarheid kwam in Axel, Breda en Driel o.a. tot uiting in het op richten van fraaie monumenten, in het in leven roepen van de nog steeds zeer actieve vereniging „Axel-Polen", de comités „Driel-Polen" en „Ne derland-Polen"; in de „Polenstraat" en het „Szydlowskiplein" te Axel, de „Casimirstraat" te Driel, alsook in het verlenen van het ereburger schap van de stad Axel aan kolonel dr. Z. M. Szydlowski, van de stad Breda aan generaal S. Maczek en van de gemeente Heteren aan de Poolse parachutistengeneraal S. Sosabowski. Onlangs werd krachtens besluit van b. en w. van Heteren aan het voor malige Jacob Cremerplein te Driel de naam gegeven van „Generaal S. Sosabowskiplein". „Dit besluit werd genomen aldus b. en w. in him schrijven aan de in Londen wonende Poolse generaal ten einde de naam van de ereburger van Heteren, commandant van de Eerste Poolse Onafhankelijke Parachutebrigade, die zo heroïsch heeft gevochten voor onze beiiijding op deze wijze te eren en in de herinnering van de inge- levendig te houden". Officieren en het gebroken geweertje In het tijdperk tussen de beide wereld oorlogen heeft ons land op vaak felle wyze de aanhangers ran eenzydige ont wapening bestreden. Wij zullen niet aar zelen, om dit, indien nodig, in de toe komst weer te doen, omdat we ook in het atoomtijdperk deze gedachte fataal vinden voor ons zelfstandig vc"~- Geanimeerde ontvangst op Prinses Irene" „De overheid zou voor de speciale po sitie van de journalist en zijn produkt meer oog moeten hebben. De overheid zou dus een krant of tijdschrift niet met hetzelfde sociaal-economische oog moe ten bezien, als waarmee zij een pakje margarine of gloeilampen of damestas jes bekykt. Die noodzakelijke andere blik zou tot uiting moeten komen in de bemoeienis van de overheid met lonen en prijzen, ook met het fiscale aspect van een krant of tijdschrift". Dit zei vrijdagmiddag mr. A. Stempels, voor zitter van de Nederlandse Journalisten Kring, de N.J.K., op de jaarvergadering van deze kring in „Britannia" te Vlis- singeu. Mr. Stempels bezag in zyn jaarrede met als achtergrond de nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten de positie van de journalist. Mr. Stempels meen de, dat wat het fiscale aspect betreft zo groot mogelijke faciliteiten in de rede zouden moeten liggen, facilitèiten voor de ondernemingen en voor de journalis ten. De voorzitter van de N.J.K. wees erop, dat de autoriteiten zich op de dwaalweg hebben begeven van het over één kam scheren van de journalisten en anderssoortige werknemers in welke be drijfstak ook, bijvoorbeeld ook in het krantenbedrqf. „Het betreden van die dwaalweg wyst op gebrek aan begrip aangaande de bijzondere positie van de journalist", aldus mr. Stempels. „Het gebonden-zijn van onze sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden aan dringende overheidsnormen, be tekent in beginsel het kluisteren van onze arbeidsmogelijkheden, dus van de persvrijheid", aldus de N.J-K— voorzitter, die er voorts op wees, dat de persvrijheid niet alleen een belang is voor journalisten, ook jour nalisten in dienstbetrekking, maar eveneens voor de uitgevers, dus de werkgevers van de journalisten. Te goedkoop Mr. Stempels gaf voorts als zijn me ning te kennen, dat de kranten veel te -oedkoop zijn: er wordt te weinig voor ietaald. „De verhouding tussen adver tentieopbrengsten en abonnementsop brengsten is te ongunstig voor de abon nementen". Als oorzaken hiervan zag spreker de strakke prijsbeheersing uit het recente verleden, die het publiek heeft verwend. Namelijk gewend aar een lage. een té lage prijs. „Tegenwoor dig is de prijsbeheersing iets minder strak. De overheid kan ingrijpen met een prijzenbeschïkking". „Maar", aldus mr. Stempels, „het zou een vervelend en misschien wel kostbaar avontuur worden zo'n beschikking te riskeren" Waarbij hij overigens opmerkte, dat zo'n prijsbeschikking naar zyn mening we gens strijd met de persvrijheid onverbin dend zou zyn. Tevoren liadden de aanwezigen de heer A. F. K. Parée herdacht, die elf jaar secretaris van de kring is geweest en onlangs overleed. De heer Parée werd vanwege zijn grote verdiensten voor de N.J.K. posthuam tot erelid van de Ne derlandse Jonrnalisten Kring benoemd. Nadat men nog enige huishoudelijke ken had behandeld, volgde tijdens een vaartocht met de veerboot „Prinses Irene" een ontvangst door het provin ciaal bestuur van Zeeland. Jhr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, wees in zijn welkomstwoord op de goede con tacten, die tussen pers en provinciaal bestuur bestaan. De commissaris me moreerde de gesprekken, die hij had êournalisten na de bevrijding van eren in 1944 in barakken bij het licht van olielampen en na de ramp in 1953. „Nu is Zeeland ïn een nieuwe fase van zijn ontwikkeling", zo zei de commissaris der koningin, die noem de de „zeer behoorlijke industriali satie" en de recreatie. Ten aanzien van het laatste onderwerp zei jlir. De Casembroot met enige nadruk „Zeeland wil niet dc speeltuin zijn op drieërlei grondslag: prot.-christe- lyk, rooms-katholiek en neutraal, maar Zeeland hoopt ook dat er zich mensen zullen vestigen, want iedere vestiging betekent een concrete ver breding van de financiële basis van de provincie". Grote mogelijkheden voor de verbindingen zijn nu aan staande, door de brug over het Ha ringvliet en de Oosterscheldebrug. In zijn antwoord zei mr. Stempels, dat hij mei genoegerf had kennisgenomen van hei begrip, dat de commissaris der koningin had getoond voor wezen en begrip van het werk der journalisten. „U blykt vertrouwen in ons te hebben" Zeeland had volgens mr. Stempels een bijzonder, eigen karakter. Tijdens de geanimeerde vaartocht op de veerboot, langs de Walcherse kust, De waarnemend voorzitter van de Ver- ig van officieren van de koninklijke lacht en de luchtmacht, kolonel J. Potteboom, maakte gisterochtend deze opmerking in zijn openingsrede van de algemene vergadering, die de vereniging gisteren in Harderwijk hield. Hij zei dit naar aanleiding van de uitslag van de jongste kamerverkiezingen, die, zo merkte hij op, mede heeft aangetoond, dat de mens hardleers is. Hardleers, want hoewel de toestand gelukkig niet zo is, als rond de jaren '30, toen meer dan een kwart van de leden van het par lement voor eenzydige ontwapening was, is het toch typerend, dat in kringen van de Pacifistisch Socialistische Party, de mentaliteit van het gebroken geweertje weer is opgeleefd. Het pacifisme is, zo zei de heer Potte boom verder, niet alleen aan Nederland gebonden. In vele westelijke landen steekt het de kop op. Van dergelyke stromingen wordt echter in het oostelijk blok geen gewag gemaakt. Over het „kerkelijk pacifisme zoals dat tot uiting is gekomen in de brochure van de synode van de Nederlands Her vormde Kerk, zei kolonel Potteboom, dat het nog steeds middelpunt van discussie is. Gebleken is, dat zeer vele belijdende hervormden de gedachten en beginselen, zoals die in de brochure zijn neergelegd, niet onderschryven. W.E.U.-parlement bespreekt Franse kernbewapening Het parlement van de Westenropese Unie gaat op zijn zitting van 4 tot 7 juni in Parys de Franse kernbewape ning aan de orde stellen in het kader van de W.E.U., de defensieorganisatie van Nederland, België, Luxemburg, Frankryk, Duitsland, Italië en Enge land binnen de N.A.V.O. De defensie- en bewapeningscommissie van het W.E.U.-parlement brengt op de junizitting een rapport uit, waarin wordt verklaard dat Frankryk de mi nisterraad van de organisatie niet heeft ingelicht over het op gang komen van zijn produktie van kernwapens- Daar door heeft de ministerraad nog niet een niveau voor de toekomstige kernwapen reserve binnen de W.E.U. kunnen vast stellen. (Het rapport spreekt niet over het Brit se kernwapenpotentieel, aangezien het W.E.U.-verdrag wat dit aangaat alleen betrekking heeft op de strijdkrachten en bewapening op het vasteland). Het rapport klaagt er voorts over, dat naast deze flagrante schending van het W.E.U.-verdrag nog steeds niet een re eling voor de bewapeningscontrole van iracht is geworden. Er is in 1957 een akkoord over een controlecommissie van de WÜ.U. gesloten, doch het moet nog door Frankrijk, Italië en Luxemburg worden bekrachtigd. T riangel Het ligt in de bedoeling van de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, dat de troepen van de V.N., die momenteel de orde in Kongo bewaren, tegen het einde van dit jaar worden teruggetrokken. Dan moet in het Kongolese gebied orde en rust heer- afscheidingsbewegingen, die de voornaamste reden vormden voor het ingrijpen van het V.N.-leger, zijn zo'n beetje als een nachtkaars uitge gaan. De laatste rebel was de president van Katanga, Moise Tsjombe. die zich er bij heeft neergelegd, dat zijn pro vincie weer onder het gezag van Leo- poldstad is gebracht.-. Althans zo doet hij het voorkomen. Er moet nog heel veel geregeld worden tussen Leopold- stad en Elizabethstad, maar de basis voor samenwerking is gelegd. Tóch maakt men zich ernstig ongerust over de toekomst en vele blanken in het Katangese binnenland overwegen op nieuw of zij zullen vertrekken. De oor- golf van moorden, die de afgelopen weken het land heeft getrof fen. In Jadotstad namen de blanke per soneelsleden van de Union Minières on langs een opstandige houding aan. nadat een van hun collega's In een fabriek was vermoord. De employés van de maatschappij eisten een betere be scherming door de troepen van de V.N., anders zouden zij vertrekken. Het ulti matum is ten slotte ingetrokken, nadat vertegenwoordigers van de V.N. hadden verzekerd, dat zij zouden doen wat zij konden. Het is ook niet gemakkelijk om huis en werk zo ineens in de steek te laten. De ongerustheid is echter niet weggenomen. De vrees, dat straks na het wegtrekken van de V.N.-troepen op grote schaal stammenoorlogen zullen losbarsten is dan ook niet onbegrijpelijk. Katanga hangt een bloedrode triangel. De drie hoeken worden gevormd door de Verenigde Naties, het Kongolese nationale leger, en Moise Tsjombes vermiste gendarmerie. Toen de gevechten van december 1962 waren onderdrukt, werden 20.000 gendarmes gedemobiliseerd. De meesten zijn sinds dien verdwenen, velen met medeneming van hun wapens. Wat is er geworden van dit Katangaanse leger Dat is wat de V.N. in Elisabethstad zich niet zonder zorg afvragen. Slechts 3644 man gaven gehoor aan de oproep om zich te laten opnemen in het centrale Kongolese leger, nadat Katanga had opgehouden een afzonderlijke staat te zijn. De Verenigde Naties zijn van mening, dat weliswaar een aantal Katangese soldaten zich als burgers heeft terug getrokken op zijn dorpen, maar dat zich nog minstens 15.000 man ophouden in de provincie, voor het merendeel rond om Elisabethstad. Toen president Tsjombe, in opdracht van de V.N., zyn leger ontbond, gaf hij alle soldaten drie maanden soldij in plaats van ontslag. Die drie maanden zijn nu om, en de V.N. vrezen dat de soldaten zich zullen groeperen in kleine, goed bewapende, onderdelen, die in Katanga een regime van moord en doodslag zullen instellen. B° maakten de journalisten kennis met de bekende klederdrachtengroep van de stichting „Nieuw Walcheren" uit Dom burg, met de Zeeuwse leeuw, die over stapte van de sleepboot „Van Woelde- ren" en met opgewekte muziek van de „Lazy river six". Vandaag zaterdag wordt de jaar vergadering van de N.J.K. in „Britan nia" voortgezet met onder meer een forum. Op de veerboot Prinses Irene" be zegelde mr. A. Stempels, voorzit ter van de Nederlandse Journa listen Kring, met een stevige handdruk zijn dank aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commis saris der koningin, voor de ont vangst. door het provinciaal be stuur. Foto P.Z.C.) Mr. Fock president commissaris van de Gasunie De raad van commissarissen der N.V'. Nederlandse Gasunie heeft gisteren op zijn eerste vergadering, «lie is gehouden in het Provinciehuis te Groningen, nog geen beslissing genomen over de zetel van he' hoofdkantoor- De raad besloot, behoudens goedkeuring van de minister vnn economische zaken, tot president-commissaris tc benoemen mr. C- L. \V. Fock, commissaris der ko ningin in dc provincie Groningen. Verder werden drie nieuwe commissa rissen benoemd, te weten: ir. J. Bloe- mendaal, van de staatsmijnen, ihr. H. A. van Karnebeek, van Esso. en mr E. T. baron van Voorst tot Voorst, van de !=hell. Keuze werd vaak weloverwogen gemotiveerd Meer zetels voor V.V.D. (40); minder voor P.v.d.A. (26) Het resultaat van de Tweede- Kamerverkiezingen, die de re dactie van de maandbladen „Re flector" en „Blikopener" op 15 mei 1963 heeft georganiseerd voor de middelbare schooljeugd, is thans vastgesteld. Kiesgerechtigd waren leerlingen met minstens 3 jaar voortgezet onder wijs- In totaal hebben 290 scholen deelgenomen, voornamelijk gymna sia, lycea, h.b.s.-en, m.m s.-en. han- delsdagscholen en kweekscholen. Het aantal geldig uitgebrachte stem mer bedroeg 31 01? {9715 proeent). blanco stemmen werden er 781 en on geldig 130 uitgebracht. De geldige stemmen werden als volgt over de 17 partijen verdeeld: Kath Volkspartij: 8.472 (27.32 pet.); Partij van de Arbeid: 5.299 (17.09 pet.); Volksparty voor Vrijheid en Democratie: 8-003 (25.81 pet.)Anti- Rev. Partij: 8.179 (10.25 pet Chr. Hist. Unie: 2.514 (8.11 pet.): Comm. Partij Nederland: 237 (0.76 pet); Staatk. Geref. Partij: 214 (0.69 pet.); Pac. Soc. Partij: 1.416 (4.57 pet. Liberale Staatspartij: 460 (1.48 pet-); C.N.P.: 17 (0.05 net.); Grol: 74 (0.24 pet.); Econ. Appel: 255 (0.82 pet): N.D.P.: 132 (0.43 pet,.); Geref Pol. Verbond: 176 (0.57 pet.); Veilig Ver keer. 165 (0.53 pet.); Boerenpartij: 357 (1.15 pet.); Volksreferendum: 42 (0.13 pet.). Zetelverdeling Zou deze uitslag beslissend zijn ge weest voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dan zou deze het vol gende beeld hebben vertoond (tussen haakjes de samenstelling van de hui dige Tweede Kamer) Kath. Volkspartij 43 (50)Partij van de Arbeid 26 J43)Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 40 (16); Anti-Rev. Partij 16 (13); Christ. Hist Unie 12 (13); Comm. Partij Ne derland 1 (4); Staatk. Geref. Party 1 (3); Pac Soc. Party 7 (4); Libe rale Staatsparty 2 Econ. Appel 1 Boerenpartij 1 (8)Geref. Pol. Verbond (1). Verschillen Vergelijkt men de verschillende groe pen scholen, dan blijken onderling zeer treffende verschillen te bestaan, zo werd op de openbare scholen slechts 5 90 procent van de stemmen op de K.V.P- uitgebracht, 34.26 pro cent op de Partij van de Arbeid, 38.07 procent op de V.V.D. en 6.77 procent op de protest.-christelyke partijen (A.R.P.. C.H.U., S.G.R en G.P.V.) Deze percentages liggen bij de r.-k. scholen 82.23 procent K.V.P.1.65 procent (P.v.d.A.), 9.48 procent (V. V.D.), 0.85 procent (prot.-chr. par tijen De groep prot.-chr scholen leveren weer een heel ander beeld op. name lijk 1.23 procent (K.V.P.), 8.05 pro cent (P.v.d.A.), 21.14 procent (V.V. D.) en 62 68 procent (prot -chr par tijen). Geestdrift Veel meer dan bij de officiële ver kiezingen zyn voorkeurstommen uit gebracht. Een bijzonderheid van deze „reflec tor" verkiezingen was onder meer de mogelijkheid tot motivering van de keuze.'Hiervan «s op grote schaal en veelal weloverwogen gebruik ge maakt. Gezien de geestdrift, waarmee dit ex periment is ontvangen, ligt het in de bedoeling van de redactie ran „Re flector" en Blikopener" verdere acti viteiten op dit gebied te ontwikkelen. lOTinnrriD*'1 -vvnaaawaaftawavuvvwwwwwwwwvvwwwvwvwvwwwwvwwwwwwvwuwvwvwv afscheidings- oorlog wordt door 3e VN. klein ge acht. Een woordvoerder zei hiervan: „Zonder de huursoldaten zijn de Katan- gezen van geen nut. Ze hebben ons geen moeilijkheden bezorgd, waarom zouden ze het nu doen?" Gewezen Katangese soldaten zijn echter al verantwoordelijk gesteld voor één sterfgeval bij Elisabethsiad. Een Belg, Emile Therer, werd in de nek gescho ten toen hij van Elisabethstad op weg was naar Noord-Rhodesië. Niemand zag het incident, maar ex-soldaten acht men er verantwoordelijk voor. In een tweede incident werd een Portugees aangevallen en beroofd van 34.000 frank door twee ex-soldaten die op dezelfde weg reden. Een woordvoerder van de V.N. zei, dat wanneer deze ex- soldaten gebrek aan voedsel kregen, ze zeer gevaarlijk konden worden. Vijftien duizend van dit soort vrijbuiters, zei hij, „zouden bijzonder grote moeilijkhe den kunnen veroorzaken". Waarnemers in Elisabethstad achten het geenszins uitgesloten dat de zaak van de vijftienduizend vermiste Katan gese soldaten, het ernstigste probleem van de voormalige afgescheiden provin cie zou kunnen worden, De vrede wordt voorts bedreigd door het militante stammenbewustzijn in Katanga. Onlangs zijn in Jadotstad nog zeventig negers Baloeba en Loenda gedood, toen tussen beide stammen een oorlog uitbrak. Toen de Belgen nog in Kongo waren, was het onder blank kader staande leger mans genoeg om de stammen in toom te houden. Nu ver vullen de V.N. die rol. Gaan zy weg, dan zal hun taak die van het nationale Kon golese leger worden. Maar in een rap port van de V.N. uit februari stond: „Het moet zeer ernstig worden betwij feld of het Kongolese leger in staat is rust en orde te verzekeren zonder hulp van de V.N.". Dat rapport heeft nog niets aan actualiteit ingeboet. Ook op het terrein van de economie zijn er moeilijkheden. Ondanks grote voorraden aan koper, kobalt en uranium, staat Katanga op de rand van een bankroet. De handel staat bijna stil. Zakenlieden kunnen geen in- of uitvoervergunningen loskrijgen van de centrale regering in Leopoldstad. De prijzen in de winkels stijgen met de dag, en er schijnt geen manier te zijn om dat tegen te gaan. De economische moeilijkheden in Ka- tanga zijn grotendeels het gevolg van het feit, dat Leopoldstad het gezag uit oefent. En Leopoldstad zit aan de grond. Er zijn geen buitenlandse deviezen meer, en de Kongolese frank is waardeloos. Waarnemers menen dat als de V.N. weggaan, het nodig zal zijn ze terug te roepen om Kongo te redden. Als er al wat te redden valt. PRESIDENT TSJOMBE. ...stuurde soldaten bos in...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3