PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. R0MME LICHT „LEIDRAAD" TOE VOOR FRACTIEVOORZITTERS Avondvergadering voor a.s. maandag belegd „LANDB0UWV0ERTUIGEN"-FABRIEKV00R SINT-MAARTENSDIJK Den Haag niet ongerust over suikerpositie BERGING PER HELIKOPTER Gouverneur van Alabama voor de rechtbank Dagdromen in Brugge WEER BESPREKINGEN IN LONDEN OVER MULTILATERALE ZEEMACHT .-commissie E.E.G tevreden over G.A.T.T.-akkoord Subjectieve balans 206e jaargang no. 122 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 mei 1963 N.J.K. IN VLISSINGEN Pagina 3 a de Velde, P. Directie: P. Walstraat E. „ouo, 2911: Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094.' der?rtB0£nnerio^' H.^rfuaCtl0:,7/',ijere,rt?u,weJn.e.n-P- A" de_, K°$ Abon,nementsPrifs 62 06111 Per week. 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse reu. 5308. adv. 3647/3643). Mldrlelhiïrc: Mnrlrf si tpl /hos rpd vn7R/alflQ .Hv 0V7S\. r-.. -,*—,.4 ,1.1_j r-n,o\. .1 Ael .2355.^b.g,g. red. 3508. adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 237*5) TGoes: Gr."Markt^^ef. 6140 (btgX'red. 7853rVdv."M13)"'*Oo^tburgrtër 2*395; TerneuzVn:"~red. tel. 2il6. adnTtel. B Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. 3 dit blad" 25 c Bureaus: Vllsslngen: red. tel. 2116. adm tel. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. INFORMATEUR: „Leidraad van bouwstenen voor regeringsprogram over punten die controversieel zijn of lijken te zijn" Een helikopter heeft in Zwitserland twee sportvliegtuigjesdie waren be schadigd bij een landing op een sneeuwveld op de Huefifirn, opgepikt en naar het vliegveld van Mollis bij Glarus gevlogen. Een van de vliegtuigjes werd nog erger beschadigd, doordat de helikopterdie het tien meter had opgetild, defect geraakte en zijn last moest laten vallen. De foto toont de wentelwiek op pad met een van de toestellen. D\ De kabinetsinformateur prof. Romme heeft voor a.s. maandag een avondvergadering belegd met de fractievoorzitters van vijf partij en: K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P.en C.-H.U. Hij zal dan een toelichting geven over een „leidraad" inzake de controversiële punten, die een kabinetsformatie in de weg zouden kunnen staan. Het is de bedoeling van prof. Romme bij de fractievoorzitters geen twijfels over deze „leidraad" te laten bestaan. Zo nodig zal de bij eenkomst dinsdagmorgen worden voortgezet. De informateur hoopt de „leidraad" in de loop van het weekeinde op te stellen. Om tot een zo duidelijk mogelijke een heid van begripsomschrijvingen van de in de „leidraad" vervatte vraagstukken te komen heeft prof. Romme de fractie voorzitters tegelijkertijd uitgenodigd. Deze zullen nadien in de gelegenheid zijn dinsdagmiddag desgewenst hun fracties te raadplegen. Prof. I hoopt dan woensdagmorgen mondeling of schriftelijk de uitslagen van deze eventuele beraadslagingen te vernemen. Prof. Romme noemde de „leidraad" zelf „een leidraad van bouwstenen voor een regeringsprogram over punten, die controversieel zijn of controversieel lij ken te zijn". Onderhoud De informateur heeft gistermiddag van half drie tot vier uur een onder houd gehad met minister-president, prof. De Quay, en minister Zijlstra. Het onderwerp van deze bespreking werd niet bekendgemaakt, maar het is niet onwaarschijnlijk dat men over financieel-economische kwesties en ook over de Europese integratie en de rol die Nederland daarin zal kun nen spelen, heeft gesproken. Vanmorgen komt de minister van landbouw en visserij, mr. Marjjnen, bü de heer Romme in zijn woning in Bloe- Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft de rechtbank in Birmingham verzocht een gerechterlijk besluit uit te vaardigen, dat gouverneur George Wal- 1 Alabama, uitsluit van bemoei- De minister van justitie, Robert F. Kennedy, deelde mee dat de bedoeling is de vastbeslotenheid van gouverneur Wallace en de rechtsgeldigheid van diens houding aan de wet te toetsen. De klacht van het ministerie is voorge dragen bij rechter H. Grooms, dezelfde die op 21 mei het bestuur van de uni versiteit gelastte twee negers toe te la ten. Op 3 juni wordt de zaak in eerste in stantie behandeld. Het is dan aan de tegenpartij, gouverneur Wallace, te be wijzen waarom het gevraagde gerech terlijk bevel niet zou moeten worden uitgevaardigd. In ons zaterdagnummer van van daag is een pagina gcwjjd aan een dagtocht nnur Brugge, de histori sche kunststad die zo dicht bjj Zeeland ligt. „Dagdromen in Brug ge", noemde een onzer redacteu ren dit eerste artikel In een kleine serie over Belgische steden. De il lustraties werden verzorgd door Jac. Prince. Verder onder meer In dit 20 pagi na's tellende nummer: Pag. 2: Afscheid voorzitter „Ei land Walcheren", geen motorrij tuigen op veer Krulningen-Perk- polder en de eerste pruimen. Pag. 3: Wensen van het land bouwschap; middelbare scholieren kozen „andere" Tweede Kamer. Pag. 4: Olympia'a Tour ging van start. zaterdagnummer uitvoerig artikel over de pony, het kleine pittige paardje dat met het oog op sportbeoefening steeds po- pulaider tvordt. Pag. 12: De dich ter Roland Ilolst is 75 jaar gewor den. Hans Warren staat bij dit feit stil. Voorts een artikel: Hon derd jaar Ooupeius en een en an der over een jongedame die zich beiaardier mag noemen. Pag. 13: „Dagdromen in BruggePag. 15: Indrukken uit Indonesië van onze speciale verslaggever: „Indo nesië opnieuw ontdekt no 6". Pag. 17: .De kerken en de maatschap pij" met „Meer onkerksheid onder de rooms-katholieken" en Stemmen uit de kerken over ,De kerk cn de rassendiscriminatie". Ten slotte op pagina 19 de Kro niek van Zwin tot Zijpe met strips, feuilleton en beurs. mendaal op bezoek om nog eens met de informateur een aantal agrarische kwesties door te nemen. Prof. Romme hééft gistermorgen op nieuw verklaard zich strikt aan zijn op dracht te houden. Hij zei buiten kriti sche opmerkingen te staan, dat geer parlementariër met de informatieop dracht werd belast. De informateur wil zich niet bezighou den met de vraag, wie formateur moet worden. Hij zal zich ook onthouden van het opstellen van een volledig rege ringsprogramma, hetgeen hij tot d£ taak van een formateur rekent. KROESJTSJEW NAAR CUBA De Russische premier Nikita Kroesjtsjew heeft gisteren een uit nodiging van premier Fidel Castro aangenomen om een bezoek te brengen aan Cuba. Het persbureau „Tass" berichtte dat de uitnodi ging door Castro was gedaan tij dens privégesprekken tassen de beide leiders. OPPERVLAKTESCHEPEN MET GEMENGDE BEMANNING N.A. V.O.-vergadering in Ottawa werd besloten Admiraal Claude Ricketts, onder bevelhebber van de operationele afdeling van de Amerikaanse ma rine, zal het komende weekeinde een bezoek brengen aan Londen voor technische besprekingen met Britse functionarissen over de bruikbaarheid van een N.A.V.O.- kernmacht van oppervlaktesche pen met gemengde bemanningen, zo is gisteren in Ottawa vernomen. De Amerikaanse regering hoopt, dat omstreeks juni een commissie van voor bereiding kan worden ingesteld en dat lan in de herfst een overeenkomst ter ,-oedkeuring aan het congres kan wor- len voorgelegd. De secretaris-generaal van de N-A.V.O., mr. Stikker, verklaarde gisteren, dat er vorderingen waren geboekt ten aanzien van het Amerikaanse plan. hoewel deze kwestie niet speciaal in voltallige verga dering was besproken. Communiqué De N.A.V.O.-ministers sloten de bij eenkomst in Ottawa gisteren af met de uitgifte van een communiqué, waarin de ministers maatregelen toe juichen „om te komen tot een grotere doeltreffendheid van het kernpoten- tieel en tot een betere coördinatie en een beter beheer over de afschrik- machtcn van de bondgenoten". Geraudpleegd Mr. Stikker verklaarde voorts nog, dat alle Europese tactische luchtmachteen- UITTEN FUNCTIONARISSEN VAN LANDBOUWSCHAP BEDREIGINGEN? Het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Di (S.G.P.) heeft aan de staatssecretaris van algemene zaken drs. VV. K. N. Schmelzer schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van verklaringen van enige staffunctionarissen van het land bouwschap die onder meer bedreigingen zouden innouden tegen advocaten die opkomen voor „door publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie» bezwaarden" en te gen journalisten, die in kritische ziu schrijven over P.B.O.-organen. De lieer Van Dia vraagt de staatssecre taris of het juist was „dat enige staf functionarissen ressorterende onder het bedrijfschap voor de landbouw ihet landbouwschap) als hun mening, al of niet bij wege van een advies van dit be drijfschap, te kennen hebben gegeven: a. dat advocaten en procureurs, die op komen voor door publiekrechtelijke be drijfsorganisaties bezwaarden, tot het ondergaan van een maatregel bij de de van advocaten behoren te worden gesignaleerd. b. dat journalisten, die in kritische zin bescnouwingen wijden aan het optreden en aan de gevolgen van maatregelen van publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties „wegens ondermijning van het ge zag van de staat" in al of niet voorlopi ge hechtenis behoren te worden geno men. c. dat de vergaderingen van de land bouworganisaties besloten behoren te zijn. d. dat in de sub c bedoelde beslotevi ver gaderingen de mond van boeren ge snoerd dient te worden, althans uitla tingen van deze strekking hebben ge daan?" „Indien bovengenoemde verklaringen niet of niet geheel juist zijn weergege ven, kan de regering dan mededelen, of opvattingen of verklaringen van min of meer dezelfde strekking door functio narissen van voornoemd bedrijfschap zijn geuit en, zo ja, hoe die luiden?" heden, die al ter beschikking van de N.A.V.O. stonden nu deel uitmaken van de nieuwe kernmacht. In het commum qué was speciaal melding gemaakt van de Britse V-bommenwerpers en de 3 Amerikaanse Polarisonderzeeërs. De door de verschillende landen ter beschik king gestelde kernwapens kunnen slechts in „zeer ernstige situaties" de N.A.V.O. onttrokken worden, aldus mr. Stikker. Ook zal de kernmacht niet in actie komen zonder dat alle belang hebbenden zijn geraadpleegd. Op de vraag of West-Doltsland de be schikking over kernwapens zou krijgen antwoordde mr. Stikker dat geen enkel land eenzjjdig een beslissing kan nemer over het gebruik van N.A.V.O.-strjjd- krachten. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Londense ondergrondse spoorweg de „Underground", is in Neasden, Londen, een grote spoor- wegparade van oud en nieuw ma terieel gehouden. Een van de pronkstukken hierin was Loc. 23, die men hier in volle glorie ziet, compleet met twee open zoagons en neren-passagiers in bijpassen de pakken. Loc. 23 reed niet op eigen kracht maar werd geduwd door een elektrische locomotief achteraan het treintje De E.E.G.-commissie is tevreden ov het akkoord, dat deze w'-^k in Genève is bereikt op de ministerconferentie van de G.A.T.T. ter voorbereiding van de ta- riefonderliandeliugen van volgend Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de commissieleden Marjolin en Rey op de wekelijkse vergadering van de commis sie verslag over de Geneefse conferentie hebben uitgebracht. De commissie zou het compromis tussen de E.E.G.-landen en de Verenigde Staten bevredigend vin den, in het bijzonder omdat rekening zou zijn gehouden met de E.E.G.-opvatting dat de dispariteit tussen de Europese en de Amerikaanse tarieven moet worden verminderd. De commissie zou zich voorts ingenomen hebben getoond met de samenwerking van de zes in Genève, waarmee volgens haar de doeltreffend heid van de communautaire methode is bewezen GEGEVENS MEI-INVENTARISATIE AFWACHTEN Suikervoorziening gewaarborgd tot eind van zomer Bij het ministerie van landbouw in Den Haag ziet men in de plotse linge prijsstijging op de Londense suikermarkt geen reden tot onge rustheid voor Nederland. Tot het einde van de zomer is de binnen landse suikervoorziening gewaar borgd en zal de prijs niet verder hoeven te stijgen dan de ene cent per kilo, waarmee hij enkele weken ;eleden al verhoogd is. Of het op langere termijn nodig zal zijn voor de directe binnenlandse consnmp- EERSTE HARINGJAGER IN SCHEVENINGEN BINNEN De eerste haringjager is binnen. Het is de Sch. 162 „Clara" van de rederjj Jaczon te Scheveningen, die in de nacht van donderdag op vrydag de thuishaven binnenliep. De „Clara" heeft honderd kantjes aan boord, de voor de eerste aan voer toegestane maximale hoe veelheid. Niet eerder dan van ochtend mag deze haring aan de afslag komen. tic suiker op de wereldmarkt bij te ko pen, zal afhangen van het aantal hecta res suikerbieten, dat dit voorjaar inge zaaid is en verder van de opbrengst per hectare en het suikergehalte. Het zal nog wel enige tijd duren voor de gegevens van de nu aan de gang zijn de mei-inventarisaties uitsluitsel ver schaffen over het aantal hectares; hecta reopbrengst en suikergehalte zullen uiteraard nog later bekend zijn. ,e Eerste Kamer heeft deze week de begroting van minister Korthals aanvaard, de laatste die deze be windsman in de Staten-Generaal heeft verdedigd. Hij heeft geen ambitie meer im in Eet nieuwe kabinet terug te ke en en men zal dus niet langer, zijn wat ralmend stemgeluid in de zalen rond het 3innenhof horen. Bij het afscheid van een waterstaatsminister is er van Zeeuw se kant altijd een neiging om balans op te maken, een subjectieve balans overi gens, want het uitgangspunt is uiter aard: hoe heeft deze minister het voor Zeeland gedaan? De subjectiviteit valt te meer in het oog, omdat deze Zeeuwse vraag slechts een klein onderdeel betreft van het totale beleid, dat de minister heeft gevoerd. Zijn daden als verkeers minister en als bewindsman voor wa terstaatszaken buiten Zeeland komen bij de beoordeling niet of slechts ten dele aan de orde. Een dergelijke toet sing zegt derhalve (te) weinig over het •ehele beleid van excellentie Korthals. Vij hebben begrepen, dat er bij voorbeeld in de Eerste Kamer nogal wat leden zhn die een gunstig oordeel hebben over dit bewind als totaal. Is dit gunstige oordeel ook mogelijk voor het beperkte terrein van de Zeeuwse waterstaatszaken? Men moet erkennen: de Deltawerken rijn in volle uitvoering, aan het Sloeplan is men hard bezig, evenals aan de kanaalverbreding van Terneuzen naar Sas van Gent. Maar men vergete niet, dat deze projecten niet direct zijn te herleiden tot resultaten van een krachtig beleid uit de afgelopen ja ren: de eerste beslissingen werden al in een vroegere periode genomen. Besluiten, waarvoor minister Korthals zélf vanaf het eerste begin de verantwoordelijkheid droeg, zijn er eigenlijk weinig gevallen. De toestemming voor de noodzakelijke ver betering van de Wes- terschelde-veren Zij werd helaas voorafge gaan door een uitstel van de werken voor Perkpolderhaven. De indiening van de Bijdragenwet Er werd ;ewacht sinds de aanvaarding van )eltawet. De regeling van de ver vanging van de wet calamiteuze pol ders? Zij is nog niet totstand gekomen. Beheersvorm van de Sloehaven? Er wordt nog aan gedokterd. Een kleiner object als bijvoorbeeld de verbetering van rijksweg nr. 58 werd tot dusver niet aangevat. Men zal moeten toegeven: van een puur Zeeuws standpunt bekeken is er weinig reden tot een zeer gunstig oordeel. En dan laten we de oesterproer og maar buiten beschouwing In de afgelopen jaren heeft de minister er in de Staten-Generaal bij herhaling op gewezen dat op allerlei punten van zijn beleid zorgvuldig overleg met ande re departementen en met diverse instel- - - Het scha deregeling ex artikel 8 Deltawet, een re geling die overigens niet alleen onder de verantwoordelijkheid van deze bewinds man valt. Op deze regeling moet zo uitgebreid worden gestudeerd en er is zoveel overleg nodig, dat het tempo van voorbereiding noodzakelijkerwijs traag moet liggen, zo hebben wij menigmaal mogen vernemen. Ook de Bijdragenwet Voorspellingen Zou bijkopen op de wereldmarkt no dig worden, dan is het nog de vraag of de prijzen daar nog zo hoog zul len zjj'n als nu. Het ministerie in Den Haag herinnert aan voorspellingen, die ongeveer een half jaar geleden gedaan zijn. Het Amerikaanse ministerie van land bouw schatte toen de oogst 1962 op 51 miljoen ton, gezaghebbende kringen uit de internationale suikerhandel meenden dat het 53 miljoen ton zou worden. Deze gezaghebbende kringen schatten toen het verbruik op 55 miljoen ton. twee mil- jon ton meer dan de door hen verwachte oogst dus, maar meenden dat er nog zestien miljoen ton aan suikervoorraden van oude oogsten „boven de markt hin gen". Nederland had in 1962 een suikerbieten- lal van 77.400 hectare, dat was 7400 hectare minder dan in 1961._ De oogst in 1962 bedroeg 420.000 ton, 80.000 ton minder dan het binnenlandse verbruik. Het tekort kon worden aangevuld met surplusvoorraden van vorige oogsten en met heffing- en rechtenvrije invoer, voor zover in het verleden in suikerhoudende goederen verwerkte snrplnssuiker was uitgevoerd. LOUTER N.V. TE WAALWIJK Over twee jaar: 200 werknemers (Van een onzer verslaggevers) AAN DE RAND van de Bra bantse industriestad Waalwijk bouwt Leen Louter (43) met zijn staf op het ogenblik aan de organisatie voor een grote fa briek van aangedreven wagens voor de landbouw en andere agrarische voertuigen, die nog dit najaar op het „Pluimpot"- terrein van Sint-Maartensdijk in bedrijf zal komen. Een pro- duktiehal, die om te beginnen een halve hectare zal beslaan. Optierecht inbegrepen zal Lou ter N.V. in de Thoolse ontwik kelingskern een terrein van 25.000 m2 tot haar beschikking krijgen. Bij de start van de pro- duktie zal ongeveer honderd man personeel in deze fabriek kunen worden geplaatst en het ligt in de bedoeling dit aantal binnen twee jaar te verdubbe len. Het industriële potentieel van Sint-Maartensdijk krijgt met deze vestiging weer een be langrijke nieuwe impuls. Want doze uit Waalwijk afkomstige fabriek van landbouwvoertuigen is tot op heden het grootste bedrijf, dat zich bij het gemeentebestuur van Sint-Maartensdijk heeft aangemeld. Het complex zal verrijzen op het nieuwe gedeelte van de afgesloten „Plulmpot", dat thans voor industrie bouw rijp wordt gemaakt. De situ ering is langs de nieuwe sportvelden. De helft van de ruimte, die de raad begin dit jaar voor vestiging van nieuwe industrieën besloot gereed te maken, is thans dus alweer opge deeld. Louter N.V. heeft al een mondelinge toezegging voor de r|jksgoedkeuring binnen. Over een maand zal mogelijk al met het heien voor de fundering kunnen worden begonnen. Is dat karwei achter de rug dan wil deze metaalindustrie in drie maanden tijd de hal met kantoorruimten van de grond hebben. En in deze royale ruimte de hal zal 80,5 x 56 m meten zal balk- en staafijzer naar binnen worden geschoven om als moderne, bijzonder efficiënt werken de landbouwvoertuigen de fabriek te verlaten. Vijf werkbanen en drie afwerkbanden met loopkraantjes voor het transport van het constructie materiaal erboven zullen de voer tuigen gaandeweg naar hun stadium van aflevering leiden. In het mid den van de grote fabrieksruimte richt Louter N.V. de machine-opstelling met magazijnen in. Bekwame handen zullen daar kotterbanken, draaiban ken, freesmachines voor het afwer ken van tandwielen, een armschaaf- bank, walsen, slijpers en lasappara ten bedienen. De fabriek krijgt een eigen afdeling houtbewerking. Kantine Het front van de fabriek krijgt over de gehele breedte een modern opge zette markering van administratieve ruimten: hall, directiekamer, kan toor, tekenkamer, drukkerij, archief, keuken en een kantine, die in een handomdraai kan worden veranderd in een zaal met podium ter grootte van 200 bezoekers. „In Sint-Maartensdijk zal de bouw van onze aangedreven landbouw- wagens dus definitief worden doorge zet". De heer Louter woekert in rijn Waahvjjkse handelsonderneming op het ogenblik met ruimte. Een laaien de brand heeft op 22 maart een grote hall met kantoren tegenover rijn woning tot op de grond verwoest. Maar dat is dan ook de enige tegen slag, die hjj in de afgelopen veer tien jaar in zjjn snel groeiend be drijf gehad heeft. Want sinds 1949 is deze op de boerderij opgegroeide zakenman via initiatief, durf, doorzet tingsvermogen en een juiste taxering van de moeilijkheden in de agrarische sector eigenaar geworden van een bedrijf, dat uitgroeide naar een mil joenenomzet. Vier jaar na de oorlog liet Louter de boerderij voor wat zij was en ging met een kapitaal van 350 op stap met wagenbouw-agenturen en assen. Al snel begon zijn assortiment zich uit te breiden. De heer Louter ging wielen verkopen. Met smaak vertelt hij het verhaal van zijn eerste reis naar Londen om een importpartij van 5000 wagenwielen te kopen. Hij kende geen woord Engels, maar toen hij terugkwam was het een avontuur met een daverend commercieel suc ces. Louter is een van de promotors geweest, die vliegtuigbanden voor landbouwvoertuigen in de handel bracht. Op het ogenblik draait 95 van het landbouwvervoer in Europa op deze „vliegtuigbanden". Zijn grootste succes heeft gelegen in de buitenlandse handel. In 25 landen kent men de handelsonderneming van Louter uit Waalwijk. (Zie slot pag. 2 kol. 6) ftanihjK behoort in dif' verband tot de klassieken te worden gerekend en hetzelfde geldt voor de regeling van de calamiteuze pol ders. Troi^=<?ns. onlangs in de Tweede Kamer (en nu weer in de Senaat) klonk een soortgelijk betoog uit "s ministers mond, toen hij het over de beheersvorm inzake het Sloe had: het kan allemaal niet eerder. Het wachtwoord is „afwach ten". Moeten de hierboven gereleveerde overwegingen van uitstel ook in de beschouwingen worden betrokken als het om een Zeeuws eindoordeel gaat terzake van dit ministeriële beleid? Stel lig. Er zal inderdaad begrip voor moe ten bestaan, dat onze huidige samenle ving zo gecompliceerd is, dat een snel beleid een redelijke kans heeft een te haastig beleid te worden. Maar als men ten slotte alle plussen en minnen verre kend heeft, geloven wij dat er toch een negatief saldo moet worden genoteerd: negatief van Zeeuws standpunt uit wel Vb hebben begrip voor de moeilijkheden, aie deze bewindsman op zijn weg heeft aangetroffen, maar hij heeft de indruk niet kunnen wegnemen dat hij deze obstakels voornamelijk als onverzettelijke grootheden heeft be schouwd. Zij die geloven haasten niet: aldus gezien was minister Korthals een "slovig man, een berustend man ook. —ij ging niet uit met dynamiet om bu reaucratische en andere barrières op te ruimen, maar zag ze als onvermijdelijk heden. tt rij willen ten slotte nogmaals onder- W strepen, dat dit oordeel is ge vormd vanuit een Zeeuwse achtergrond. Maar wij achten het onze taak bepaalde facetten van het regeringsbeleid te toet sen aan de belangen van het eigen ge west. En deze toetsing nu kan ons niet eestdriftig maken over het beleid van Jeze overigens zo sympathieke water staatsminister. Met belangstelling zien wij nu uit naar de Grote Onbekende, aan wie minister Korthals te eniger tijd zijn portefeuille zal overdragen. Engeland wil Irak wapens leveren Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft ge zegd, dat Engeland in beginsel erin toegestemd heeft de regering van Irak een zekere hoeveelheid wapens te leve ren. Zomer komt een stap naderbij (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week is ook in Zee land teleurstellend verlopen met te koud en regenachtig weer. Op Hemelvaartsdag werd 10 graden C„ gisteren tijdens opklaringen 14 raden gemeten. De hogedrukge- ieden worden van meer beteke nis, waardoor de depressies hun koers moeten wijzigen. De bewol king lost boven West-Europa ver der op, zodat de zon tijdens het weekeinde de temperatuur tot 18 a 20 graden kan doen stijgen, bij matige naar oost draaiende wind. Dit weekeinde zal daarom een be langrijke stap in de richting van de zomer gaan betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1