ZELANDICA Bondsconcours Oostburg in overdekte ruimte Haamsteedse cineast: film over de inlagen een solide gezinsdekking voor de prijs van een pakje sigaretten Ontvangst in gemeentehuis EXAMENS VRAGEN IN RAAD OOSTBURG ROND ADVERTENTIE B. EN W. ZESHONDERD WANDELAARS IN RILLAND-BATH AAN DE START VEEL DEELNEMERS BIJ DE „LUCT0R ET EMERG0"-T0CHT VI E E MAAL VEILIG INTERSCHOLAIRE CULTURELE AVOND STOND OP HOOG PEIL IN KRUININGEN EN PERKPOLDER MOESTEN 13.000 AUTO'S WACHTEN GOEDE RESULTATEN ONDERWIJS MIDDELBURGSE AMBACHTSSCHOOL 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 MEI 1963 Muziek in garage ,,'t Westen" De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen beeft er goed aan gedaan bet Bondsconcours op He melvaartsdag in een overdekte ruimte te houden. Immers een „buiten" con cours zou letterlijk in het water zijn gevallen. Men gebruikte nu de garage ,,'t Westen" te Oostburg. Dit concours werd in O09tburg gehouden in verband met het honderdjarig bestaan van de plaatselijke muziekvereniging „Harmo nie". Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling voor dit eerste zaal concours van de Bond bijzonder goed te noemen. In de midaguren, toen het con cours halverwege was gevorderd, was de grote garage van de heer R. R. Vis ser vrijwel tot de laatste plaats toe be zet. De akoestiek van de zaal bleek, in te genstelling tot de verwachtingen, bij zonder mee te vallen. Ontvangst Aan dit goed geslaagde Bondscon cours was een officiële ontvangst in de Burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis voorafgegaan. Daar werden de juryleden M. Ogier uit 's-Hertogenbosch en F. Jakma Jr. uit Hilversum, alsmede bestuursleden van de Bond, voorzitters en dirigen ten van de deelnemende korpsen en enkele andere genodigden door Oost- burgs burgemeester J. L. van Leeu wen namens het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Van Leeuwen zei er bij zonder over verheugd te zijn dat Oost burg dit jaar als plaats voor het Bonds concours was uitgekozen. Hij merkte verder op, dat de Bond met het jaar lijks organiseren van een concours sti mulerend werk verricht in het belang van de opbouw van de amateurmuziek en daarmede bovendien tracht het peil van de muziek te helpen verhogen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat vele, onder wie ook de muzikanten van de deelnemende korpsen, véél werk moeten verrichten en veel van hun vrije tijd moeten aanwenden om tot de organisa tie van een dergelijk concours te ko men, Nadat de ere wijn was aangeboden, sprak de heer A. W. Gossije uit Oost- burg namens de organiserende „Har monie". Ook hy wees er op, dat vooral door dit experiment met een zaalcon cours veel werk was verricht en zei er trots op te zijn, dat de leden van de „Harmonie" hun naam door een harmo nische samenwerking bij de opbouw en inrichting van de zaal waardig hadden getoond. Reeds vooruitlopend op het dit jaar in september te vieren 100-jarig bestaan van de Oostburgse „Harmonie", sprak de heer Gossije ae hoop uit, dat ook dan, by het te houden muziekfesti val, weer een beroep op de verenigingen uit de omliggende gemeenten zal kun nen worden gedaan. Bondsvoorzitter, de heer P. A. Ocké uit Terneuzen, bracht dank aan de burge meester van Oostburg voor de gastvrije ontvangst. Hij sprak hier tevens als lid van het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Muziek verenigingen en ook als prijzencommis- saris voor deze dag. Hij zei er bijzonder over verheugd te zijn, dat ook korpsen van „boven de Schelde" deelnamen. Tot slot zei de bondsvoorzitter er bijzonder mee ingenomen te zijn, dat H.M. Konin gin Juliana voor dit Bondsconcours een zilveren medaille had beschikbaar ge steld. Hij dankte voorts alle schenkers van prijzen, zoals de commissaris der koningin in Zeeland, burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg, het ge meentebestuur van Oostburg en de Oostburgse „Harmonie". Zijn tot de heer J. Bossand uit Oostburg gerichte woorden van dank voor diens lijzondere werkzaamheden voor de in richting van de zaal werd door de aan wezigen met een applaus onderstreept. Aan het eigenlijke muziekconcours ging een tamboerwedstryd vooraf, waaraan twee korpsen deelnamen, de Koninklijke Harmonie „Knnst en Eer" uit Zierikzee in de Se afdeling en de Koninklijke Har monie „Ons Genoegen" uit Vlissingen L 1,0 afdeling Uitmuntendheid. De uitslagen van het concours waren: Tamboerwedstrijd: derde afdeling: ko ninklijke harmonie „Kunst en Eer", Zie rikzee, 32 punten, eerste prijs derde af deling. Afdeling uitmuntendheid: eerste prijs 36 punten kon. harmonie „Ons Ge noegen", Vlissingen. Fanfare, vierde afdeling: kon. muziek vereniging „Veronica", jeugdkorps Zuidzande, 54 pnt., eerste prijs. Derde afdeling: muziekvereniging „De Echo", Wilhelminadorp, 78 pnt., derde prijs. Tweede afdeling: muziekvereniginj „Elk naar zijn krachten", St.-Kruis, 9L pnt, tweede prijs. Eerste afdeling: mu ziekvereniging „Uit het volk, voor het volk", Breskens, 103 pnt., eerste pry's Afdeling uitmuntendheid: muziekver eniging „Harmonie', Oostburg, 105 pnt.. eerste prys- Ereafdeling: kon. muziek vereniging „Eendracht maakt macht", Groede, 90 pnt., tweede prijs; kon. mu ziekvereniging „Veronica", Zuidzande, 111 pnt., eerste prijs met lof. Vaandel afdeling: muziekvereniging „Excelsior", Kloetinge, 110 pnt., eerste prijs met lof. Harmonieafdeling uitmuntendheid: kon. muziekvereniging „Kunst en Eer", Zie rikzee, 101 pnt., eerste prijs. Ereafde ling kon. harmonie „Ons Genoegen",: Vlissingen, 91 pnt., tweede prys. Vaan delafdeling: muziekvereniging „Oefe ning kweekt kunst", Schoondijke, 100 pnt., eerste prijs; muziekvereniging „De Volharding". Zaamslag, 110 pnt., eerste prijs met lof. (Advertentie) TJOBA SPEELT ZATERDAG LAATSTE WEDSTRIJD In 3 C van de K.N.K.B. Is de gehele compttitie bijna achter de rug, terwijl in 3 A nog slechts enkele wedstrijden res teren. Zo trekt Tjoba tot besluit naar Overkanters en kan de derde klas afslui ten met een grote zege. We voorzien, dat de groen-witten het volgend jaar in de tweede klas het heel wat minder ge makkelijk zullen krijgen, doch gezien hun prestaties zijn ze het tweede klas seschap ten volle waard. Prognose: 3 A: OverkantersTjoba (2); Spartaan—Raven (3). Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het atsexamen de heer W. Griep, oud-inwoner van Goes. De hèer W. Kuypers te Kloosterzande is aan de rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor het doctoraal examen biolo gie. Te Amsterdam slaagde de heer F. Arends met lof voor het examen vakbe kwaamheid horeca. Documentaire van J. F. J. v. d. Berge AANSTAANDE WOENSDAG IN „PREMIÈRE" De Haamsteedse cineast J. F. J. van den Berge heeft een documentaire ge maakt over „De bewoners van de In lagen". Volgende week woensdag avond gaat deze nieuwe film in bios coop Bom in zijn woonplaats in „pre- RAAD ZAG PARTIËLE WIJZIGING NIET Grondverioop voor een niernee blo.-school In de gemeenteraad van Oostburg zijn dezer dagen vragen gesteld over een ad vertentie, die b. en w. hadden geplaatst inzake een partiële wijziging van het uitbreidingsplan. De raadsleden J- Ba- rendregt (g.b.) en C. Ie Nobel (lijst Le Nobel) informeerden, waarom dil was gebeurd zonder dat deze wyziging eerst nog in de raad was besproken. De heer Le Nobel zei nog, dat nu de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de raad, ook al heeft het plan al ter visie gele gen, zelf nog met bedenkingen tegen de gewijzigde bebouwingsvoorschriften in het bungalowpark kan komen. Burge meester J. L. van Leeuwen was van me ning, dat b. en w. de normale wettelijk voorgeschreven procedure hadden ge volgd. In principe ging de raad akkoord met toewijzing van een perceel bouw grond aan de Stadhouderslaan aan de instelling voor het openbaar bui tengewoon lager onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen voor de bouw van een nieuwe b l.o.-school. De raad besloot voorts tot aankoop en ver bouwing van vier noodwoningen in de Baljuw Veltersweg, nummers 20, 21, 22 en 23 voor tijdelijke, huisves ting van drie klassen van de r.-k. uloschool, waarmede naar schatting een bedrag van 20.000 gemoeid zal zjjn- De heer J. A. Faas te Oostburg werd aangewezen als architect voor de uitvoering van het werk. De heer P. J. van Hee (p.v.d.a.) Infor meerde naar de overbrenging van Cad- zand naar Oostburg van de aangekochte „arke". Burgemeester Van Leeuwen zei dat men wacht tot het tijdstip waarop het betreffende stukje grond in het toe- •komstige bungalowpark gereed is om de „arke" te plaatsen. bezwaarschrift ingediend tegen het in een vorige raadsvergadering geno men besluit bouwgronden aan en ge deeltelijk op het Ledelplein te bestem men voor de bouw van een bejaarden tehuis. B. en w. stelden voor dit be zwaarschrift voor kennisgeving aan te nemen, omdat pas officieel bezwaren kunnen worden ingediend als het be treffende plan tot wijziging van het her- bouwplan ter visie heeft gelegen. De heer W C. F. de Koene (k.vvp.) meende aan het adres van het gemeentebestuur een ernstige waarschuwing te moeten laten horen, omdat dit bezwaarschrift volgens hem voor de gemeente finan ciële consequenties kan meebrengen: in het bezwaarschrift wordt over een schadeloosstelling gesproken. De raad nam het bezwaarschrift voor kennisge ving aan. Alle verdere voorstellen, zo als verkoop van 26 m2 grond aan „Het Vrije van Sluis", aankoop van een strookje grond ter verbetering van de Zuldzandsestraat, gingen onder de voor zittershamer door. Verder besloot de raad de jaarlijkse bij drage aan de Stichtiag Zeeuws-Vlaams Borgstellingsfonds met ingang van 1 januari 1963 te verhogen. Studiekosten De heer A. A. van Terheijden (k-v.p.) keeride zich eerst tegen het voorstel van b- en w. aan mevrouw 3P. Brouwer Brouwer, onderwijzeres aan de openbare lagere school, een tegemoetkoming te verlenen in de studiekosten van een door haar gevolgde cursus „nuttige handwerken". De heer Van Terheijden zei, dat genoemde onderwijzeres in tij delijke dienst was benoemd voor het schooljaar 1962/1963 onder voorwaarde, dat zij niet voor een verdere benoeming in aanmerking zou komen als zij in de loop van het jaar de akte- (nuttige hand werken) niet zou behalen, waarmee be trokkene zich akkoord had verklaard. De heer Van Terheijden zei dat de tege moetkoming een precedent zou kunnen scheppen. Bovendien verwonderde het hem, dat het verzoek pas maanden na de benoeming is Ingediend.-Uiteindelijk kon dit raadslid zich met de voorge stelde tegemoetkoming ten bedrage van 75 procent tot een maximum van 300, verenigen, waarbij als voorwaarde is gesteld, dat dit bedrag eerst na het be halen van de akte zal worden gegeven. De gebr- Brugge te Oostburg hadden JEUGD STERK VERTEGENWOORDIGD Afstanden 5,10, 15 en 25 km De omgeving van Rilland-Bath werd donderdag „bewandeld" door rnim zes honderd liefhebbers van de wandel sport. Zjj namen deel aan wandeltoch ten, die daar werden georganiseerd door de wandelsportvereniging „Krui ningen" Bij deze wedstrijden was voor al ae jeugd sterk vertegenwoordigd. Voor de wedstrijden begonnen, defileer den de deelnemers voor wethouder F. A. Frangois, het bestuur van de wan delsportvereniging „Kruiningen en de juryleden. Daarna zwermden zij uit over de omgeving om him wedstrijdafstan den te lopen: 5, 10, 15 en 25 kilometer. Het défilé van de deelnemers werd luis ter bijgezet door de muziekvereniging Rillandia" en de drumband met de sig naalafdeling van Achilles" uit^Middel- Dit^iaatste gezelschap bracht 's mid dags in afwachting van de prijsuitrei king in „De Ar!:" het centrale punt niiè-re". Al eerder heeft Van den Ber ge door het uitbrengen van films van zich doen spreken. Het duin- en bosgebied van de Westhoek was toen onderwerp voor deze amateurcineast. Duizenden toeristen hebben in hun vakantie op Schouwen deze rolpren ten gezien en kregen daarin een boei ende oriëntatie voor wandelingen en trektochten naar plekjes en hoekjes, die men moet. weten te vinden. Een interessant gebied voor vogels en rustgenieters zijn ook de Schouw- se inlagen: de laaggelegen drassige gronden aan de zuidkant van het eiland tussen de Oosterscheldedijk en de binnendyk erachter. Vogels van allerlei pluimage voelen zich hier thuis, hebben er hun broedplaatsen en verzorgen er hun jongen. De inla gen hebben in de loop der eeuwen een typische zoutflora gekregen. Daarheen richt zich thans de came ra van Van den Berge. En hij heeft er de laatste officiële vogelraper, Gerrit van den Hoek over wie wij enkele weken geleden In onze kro niek van Zwin tot Zype schreven tot hoofdrolspeler gepromoveerd. De jongste telg van een familie, die veel Jaren met haar naam aan de inlagen verbonden is. „Van den Hoek van de Inlagen" heeft van vader op zoon dit gebied van het waterschap gepacht om de vogelbroedplaatsen en de visstand te verzorgen. Het de laatste representanten van een beroep, dat vroeger op Schouwen tal van beoefenaars had. De vogelarlj en visserij op deze ma nier is een zeldzame bezlghr" worden. Evenals de Schouws gen by de ramp in 1953 ging er naast het Schelphoekgat een verlo ren zijn er nog weinig voorkomen de brokjes natuur in Zeeland met een zo typische functie. De nieuwste film van ae Haamsteedse cineast zal dit gebied in zyn huidige vorm voor later levend honden. Wie er al eens rondzwierf zal in „De bewoners van do Inlagen" veel herkennen, maar ook veel nieuws ontdekken. VOOR ELFDE MAAL GEHOUDEN Internationaal karakter door Belgische deelname Biezelinge, 674 p. Middelburg, 672 p. Wandelsportvèrenlg van de tochten een aantal opgewekte muzieknummers ten gehore. Voor Drijzen werden uitgereikt sprak de heer v. d- Pas. voorzitter van de wandel- irtverenigïng „Kruiningen", een ïkwoord tot de medewerkenden aan dit wandelevenement, waarin hij met name ook het gemeentebestuur van Ril land-Bath betrok. De voorzitter van de jury, de heer P. Rijnen uit Tilburg, verzorgde hierna de prijsuitreiking. De jury behalve de heer Rijnen maakten ook mevrouw W. Geertsen uit Bergen op Zoom en de heer J. van Tongeren uit Bergen op Zoom er deel van uit beoordeelde de verschillende groepen ais volgt: 5 km: 1. „Steeds Voorwaarts", Sou burg; 2. W.I.K., Rilland-Bath; 10 km.: 3. Wandelsportvereniging „Kruiningen": 4. wandelsportvereniging „Emma van Damme", Koewacht; 15 km: 1. Wandel sportvereniging „Slist", Oudenbosch; 2. Wandelsportvereniging „Vlug", Bergen op Zoom; 3. Markiezengroep, Bergen op Zoom; 4- „Achilles", Middelburg; 25 km: 1. „Erop Uit" (dames). Sprang- Capelle: 2. „Erop Uit", (heren). Sprang -Capelle; 3. Thoolse Wandelaars, Tho- len. Zevenhonderdvijftig wandelenthoustas- ten hebben donderdagmorgen in de re gen geen belemmering gezien: zij na men opgewekt deel aan de op Hemel vaartsdag langzamerhand traditioneel geworden „Luctor et Emergo"-tochten in Kruiningen. Deze wandeltocht kreeg ook ditmaal een internationaal tintje door de deelname van een aantal leden van de Brugse Wandelsportvereniging* Een delegatie van de nog niet zo lang geleden opgerichte Belgische Wandel sportbond gaf bij dit evenement even eens van zyn belangstelling blyk nauwere contacten met de Z.W.B. leggen voor de toekomst. Opvallend was tijdens deze wedstrijd de grote deelname van de jeugd. Talrijke gymnastiekverenigingen, jeugdvereni gingen of scholen benoorden by de deel nemers, die 5, 10 of 15 kilometer in groepsverband aflegden. Individuele wandelaars waren er voor de 30, 35, 40 en 45 kilometer. Verschillende van hen benutten deze wedstrijd om de proe ven voor wandelvaardigheid af te leg gen. De deelnemers aan de „grote afstan den" startten 's morgens om 11 uur. De overige tippelaars begonnen aan hun route, nadat de voorzitter van de Z.W. B., de heer B. Matzinger uit Etten, een welkomstwoord had gesproken men met b. en w. van Kruining officials van de Belgische en Zeeuwse Wandelsportbond voor het gemeente huis een défilé van de deelnemers had afgenomen. In zijn openingswoord richtte de heer Matzinger in net bijzonder een woord van dank tot de technische leider van de Z.W.B., de heer J. van de Parel, voor zijn voortreffelijke organisatie van de tochten. Dit défilé werd opgeluisterd met de vrolijke klanken van de Kruinin- gens harmonie „E.M.M." en het jeugd- pijperskorps „Vrij en Blij" uit Breda. Dit gezelschap zorgde in de middag uren voor de nodige sfeer in „Ons Dorpshuis" vóór de prijzen werden uit gereikt. Dat gebeurde door burgemees ter A. Schipper. Hij gaf in een toe spraakje uiting aan ztjn vreugde over het feit, dat deze tochten zo succesvol waren verlopen. Verheugd ook toonde hij zich over de grote deelname van de jeugd. 5. „Wilhelmina". 15 km afstand: 1. ng Hontenisse ortvereniging SI p.; 3. K.W.V., Kruiningen, 677 p.; 4. Wandelsportver eniging Hontenisse 2, 676 p.; 5. „Excel sior", Arnemuiden, 658 p- In de avonduren verzorgde „Vrij er Blij" een show met een taptoe voor het gemeentehuis. Resultaten Voor de deelnemers was er een her inneringsmedaille- De jury me vrouw Kisseeuw-Luteljn uit Terneu zen en de heren A. C. Peeters en J. A. Carels uit Bergen op Zoom kenden de groepsprijzen als volgt toe: 5 km afstand: 1. openbare lagere school 3, Kruiningen, 637 p.; 2. „Excel sior", Arnemuiden, 632 p.; 3. openbare lagere school 2, Kruiningen, 62! „Vedo", Middelburg, 617 p.; 10 km. af stand: 1. „Wemeldingse Tippelaars", Wemeldinge, 690 p.; 2. openbare lagere school Hansweert 686 p.; 3. „Vedo' 1", Middelburg, 681 p.; 4. hervormde school M vraag Uw assurantieman ERRSTE [i[|| I-IEI-E'1) NOSCHE Collecte De te Serooskerke (Sch.) gehouden col lecte voor Sonnevanck en Zonnegloren, bracht 27,80 op. Het was in 1923 dat dr. Geijl in een voordracht er op wees dat de gepldtstheid van de Ne derlandse stam niet verklaard moet worden aïfl de volmaakt natuurlijke ontwikkeling van zijn essentiële tweeheid, maar integendeel als een ab normale toestand teweeggebracht door stoornis sen van buiten." Wanneer evenwel in 181J/ noord en zuid 'weer samengaan, is er teveel gebeurd. Een complex van oorzaken heeft geleid tot het uiteenvallen van het Verenigd Koninkrijk. Met deze oorzaken houdt dr. H. J. Elias zich bezig in het eerste deel van zijn „Geschiedenis van de Vlaamse gedachte", 1780- 1830. Nog drie delen zullen volgen van deze geschiedenis van de Vlaamse beweging tot 1914. De schrijver spreekt van Vlaamse gedachte liever dan van beweging, omdat hy de strijd om de taal wetgeving ziet in het geheel van de strijd om de gedachte. Hoofd stuk II van het tweede boek is getiteld: Holland tegenover de vere niging in 1814. Hij wijst op drie factoren: de gemeenschappelijke bui tenlandse politiek, de leidenae positie van Holland en de overheer sende invloed van het Oranjehuis, die hebben gemaakt dat het zwakste staatsverband toch natievormend kon worden. Voorwaarde is wel dat dit staatsverband zich een tijdlang kan handhaven. Elias wijst daarbij op de positie van de generaliteitslanden. „Het is opvallend dat Zeeuwsch-Vlaanderen en Brabant, alhoewel losgerukt uit het eeuwenlang natuurlijk en historisch verband van de kern van de gewesten waartoe zij behoorden, nooit een ernstige poging aan gewend hebben om ziÓh van Noord-Nederland af te scheuren". Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant, hoewel nog in vele op zichten tussengebied in 1814, bewezen in 1830 „tot lotsverbondenheid met het noorden te zijn vergroeid". De studie van Smits in het Zeeuws Tijdschrift heeft nog eens aangetoond, dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen in 1830 bepaald geen neiging tot afscheiding bestond. Holland geeft in het oude bestel de toon aan. „Toen de drang naar een hervorming van het staatsbestel, na de terugkeer van de stadhouder, gesteund door een Pruisisch leger in 1787, zich aller- wege sterker deed gevoelen, was niemand minder dan Van de Spie gel, de sterk particularistisch voelende Zeeuw intussen welis waar raadpensionaris van Holland geworden van oordeel, dat Holland de generaliteit diende te worden". In 1789 heeft de Brus selse advocaat Hendrik van der Noot in een gesprek met Van de Spiegel het eerst de gedachte aan de vereniging van noord en zuid naar voren gebracht. Van der Noot was op zoek naar bondgenoten, maar bij Van der Spiegel blijkt geen gevoel van solidariteit met het zuiden te bestaan. Zouden bij een eventuele hereniging Holland en Zeeland niet vervallen tot arme vissersplaatsen? Men liep de kans dat de handel zich naar Brabant en Vlaanderen zou verplaatsen! Aan het einde van de 18e eeuw is er in het zuiden nog zeker een gevoel van taaltrots. In 1798 wijst het Genootschap ter bevordering van Genees- en Heelkunde te Antwerpen op het gebruik van de moedertaal voor de verhandelingen van het genootschap, immers al lerlei genootschappen doen dit zoals „het keurige Zeeuwse te Vlis singen". „Dus schaamt U nooit over uwe eigene taal, tenwaar gij die gebrekkig kendet; beschaaft ze veel liever, want wij gelooven dat niemand ene vreemde taal volmaaltelijk bezit, als hij de zijne niet grondig kent". Elias besluit het eerste deel met de opmerking dat de revolutie van 1830 is geslaagd, omdat zij in de brede massa van het volk steun vond in de algemeen verspreide afkeer van en haat tegen de Hollanders, een haat die het gevolg was van de politiek van koning Willem I. „De verre oorzaak van deze mislukking is echter te zoeken in een ontwikkeling die, meer dan twee eeuwen door, Zuid-Nederland, onder contra-reformatorische en Frans-culturele in vloeden, in een gans andere richting had gestuwd dan Noord- Nederland". ^WV^^VNAAAAAA^'V^WWA'VNAAAAAAAA/WVWSA/WVW^A'VNA/W In Concertzaal te Middelburg Temmens schoolorkest mei soliste in een pianoconcert Het podium van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd woensdagavond ingenomen door wel zeer jonge musici, vocalisten en voordrachtskunstenaars, allen leerlingen van het Petrus-Hondius- lyceum uit Terneuzen, het Goese lyceum en de rijks h.b.s. en m.m.s. uit Middelburg. Zij zorgden samen voor een op hoog peil staande cul turele avond, die onder auspiciën stond van de Middelburgse h.b.s.- bond. Het was de eerste maal dat een dergelijke interscholaire uit voering werd gegeven en te oor delen naar het langdurige applaus en het enthousiaste commentaar van publiek, leerlingen en leraren zal het zeker niet de laatste keer zijn. Naast uitstekende voordrachten van over het algemeen luchtige stukken zo als „Do man mot de 17 complexen" van Han G. Hoekstra, „Ze hebben niet hot VERVOER PROV. STOOMBOTEN IN APRIL Uit een vervoersoverzicht van de Provinciale Stoombootdiensten over april 1963 Is op alle veren behalve op het veer TerneuzenIlocdekenskerko een aanzienlijke stijging van het vervoer waar te nemen, in vergelijking met april 1962. Toch heeft de stijging van het vervoer in deze maand niet kunnen ma ken dat de cijfers over de eerste vier maanden van dit Jaar lager liggen dan in 1962. DU betreft zowel het vervoer van passagiers als van auto's, de oorzaak wordt gevonden in de strenge vorstperiode in de maanden januari cn februari. Het aantal auto's dat in Vlissingen en Breskens wachttijden moest maken bedraagt in totaal ongeveer 2600, bij Terneuzen en Hoedekenskerke bijna 40 en in Zierikzee en Kats samen bijna 600. De „kroon" spande evenwel Kruiningen en Perkpolder waar op de aanlegplaatsen totaal meer dan 13.000 auto's moesten wachten. Onderstaand overzicht geeft een beeld van het aantal vervoerde passagiers auto's op de verschillende veerdiensten In vergelijking met de jaren 1938, flauwste begrip" van Annie M. G. Schmidt, „Een goed mens" van Car- miggelt en het spitse, satirische „Aan J. J. L. ten Kate" van Frederik van Eed en bestond het programma voorna melijk uit muziek. Hoogtepunten daar van vormden wel het pianoconcert van Joh. Chr. Bach, uitgevoerd door strij kers van het Terneuzense Lyceum met de bekwame soliste Flen van Plenbroek en de cantate „A negro-girl goes to school" van Ignace Lillen door klein- koor van de rjjks h.b.s. en m.m.s. met verteller Herman Zelders. Het schoolorkest van het Petrus- Hondiuslyceum speelde de ouverture „Iphigenie en Aulide" van Chr. von Gluck en de entre-acte muziek uit „Rosamunde" van Franz Schubert. Bijzonder fraai was do bewerking die de heer G. W. Bergman maakte van een aantal Engelse, Franse en Italiaanse volksliedjes uitgevoerd door leerlingen van het Goese Lyceum. „Wachtet auf, me" zongen meisjes uit de 4e klassen van de rijks h.b.s. uit Mid delburg. Deze cantate van J. S. Bach werd aoor Dick Boon op de sopraanblok fluit en Wim Roose aan het orgel bege leid. Meisjes uit de tweede klassen van de h.b,s. en m.m.s. van dezelfde school vormden een koortje In liederen uit „Les Contes d'Hoffmann" van J. Offenbach en „I got plenty of nuttin" van Gersh win. Uitstekend speelden Bennie Weber en Wim Roose uit Middelburg een alle gro uit de sonate in D quatre mains van A. Diabelli. De jazz-improvii feld in het programma wat uit maar de enkele nummers die het trio Ronald Henderikse (saxofoon en klari net), Nico Legemaate (gitaar) en Ferd Albert! (piano) speelden, waren op zich zelf zeker niet „uit de toon". Het programma voor deze avond werd ingestudeerd door de heren W. de Zeeuw, A. Steketee, J. Wisse, M. Polderman en G. W. Bergman, allen leraren aan de Zeeuwse scholen. 1960, 1961 en 1962. Passagiers 1938 1960 1961 1962 1963 Vlissingen—Breskens 63.320 420.373 479.165 490.936 467.516 TerneuzenHoedekensk. 24.074 75.738 81.416 77.458 57.118 KruiningenPerkpolder 23.805 289.251 304.613 332.125 306,588 Zierikzee—Kats 12.801 48.756 55.273 66.445 51.434 124.000 834.118 920.467 966.964 822.656 Auto's VlissingenBreskens 11.577 102.947 119.149 124.173 124.407 TerneuzenHoedekensk. 2.022 8.995 9.447 8.821 6.563 KruiningenPerkpolder 4.831 118.920 126.829 139.278 130.870 ZierikzeeKats 1.395 13.179 15.755 19.609 14.584 19.825 244.041 271.180 291.881 276.424 Hieronder volgt nog een overzicht over de maand april alleen: Passagiers VlissingenBreskens 22.015 156.708 170.300 183.898 187.740 TerneuzenHoedekensk. 7.122 23.422 25.092 24.419 24.236 KruiningenPerkpolder 7.247 85.387 89.933 99.141 114.769 ZierikzeeKats 3.583 15.458 16.965 21.235 23.600 39.967 280.975 302.290 328.693 350.345 Auto's VlissingenBreskens 3.482 33.768 37.544 39.820 43.563 TerneuzenHoedekensk. 552 2.389 2.632 2.513 2.516 KruiningenPerkpolder 1.267 31.864 33.318 37.309 43.659 ZierikzeeKats 352 3.509 4.314 5.479 6.220 Advertentie -S Brom ontlek... Hun liefde voor elkaar begon Eens op een Esso tankstation; Zij kwamen separaat daar aan En zijn toen samen heengegaan. De bromfiets heeft zoals verwacht Hen rap naar 't jawoord toegebracht, 't Bewijs voor bruidegom en bruid; Met Esso ben je beter uit Voor deze twee geen huwelijksboot, Zij bróminen naar hun wittebrood. Het ga U goed tweetaktisch paar En \yéér staat Esso voor U klaar! MET ESSO BENT U BETER UITI Do resultaten van de leerlingen van de bespreking met de Inspectie, besloten lugere technische school, de school voor scheepswerktuigkundigen en de avond school voor technisch onderwijs, verza meld in de vereniging „de Ambachts school" te Middelburg zijn het afgelo pen jaar over het algemeen gunstig ge weest. Dit deelde de secretaris van de vereni ging „De Ambachtsschool", de heer S. Caljouw, maandag op de algemene le denvergadering mee. Per 31 december 1962 waren 980 leerlingen ingeschreven, Aan de lagere technische school kon dit jaar aan 80 d.w.z. aan 124 van de 155 leerlingen hot diploma worden uitge reikt. De aanmelding van nieuwe leerlin gen was dit jaar minder dan vooraf gaande jaren, wat geweten wordt aan de kleinere bezettingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Dank zij de medewerking van de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, werd voor enkele klassen een afwijking van het normale lesrooster toegestaan. De leerlingen van deze klassen krijgen nu weer wiskunde lessen waardoor de overbrugging naar U.T.S., H.T.S. of School voor Scheeps werktuigkundigen beter tot zijn recht zal kunnen komen. Bij de school voor scheepswerktuigkun digen was de aanmelding van nieuwe leerlingen ongeveer gelijk aan dio van voorafgaande jaren. Ook hier waren de resultaten van het onderwijs goed. Voor het staatsexamen slaagden dit jaar 38 leerlingen, waarvan 9 mot lof. De aanmelding van leerlingen bij de avondschool voor technisch onderwijs was groter dan voorheen zodat, na een werd met deze cursus door te gaan. Eveneens werd na overleg besloten, de cursusduur voor alle afdelingen op 8 maanden te stellen. Het aantal leerlin gen dat de avondschool bezocht was 244. Ondanks het feit, dat een groot deel der leerlingen buiten Middelburg woon achtig is. was het aantal verzuimen klein. Het hoofdgebouw, zr vermeldde de se cretaris voorts, verkeert nu in behoor lijke staat. Verscheidene lokalen zijn dit jaar geschilderd. Er is nog steeds geen oplossing govonden voor de kan tineruimte. de garderobe voor de leer lingen en fietsenberging. Voor hef laat ste hoopt het bestuur evenwel spoedig een plan te realiseren. De bewoonbaarheir van liet gebouw aan de Singelstraat wordt ieder jaar slechter, evenals de toestand ran de centrale verwarmingsinstallatie. Het huit zich aanzien, dat in de komende periode, kostbare voorzieningen hier nodig zullen zijn. De voorzitter van de vereniging „De Ambachtsschool', de heer C. Barent- sen, deelde op de vergadering nog mee dat de gemeente Middelburg op tie heeft verleend om op een terrein in de Stromcnwijk een nieuwe school te bouwen. De aftredende leden van het bestuur de heren I. van Loo, K. J. van Loo en M. J. Louws zijn herkozen. In de vacature, ontstaan door hef vertrek van de heer Ir. H. de Lussanct dc la Sablonlère is gekozen dc heer H. Wiersma, in de plaats van de heer J. J. Worrell, de heer A. Calllber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 18