INDONESISCHE STAATSHANDEL KAMPT MET VELE PROBLEMEN Moeilijk inzicht te verkrijgen in warwinkel van wisselkoersen Achter de facade van de „Bhakti's" gaan Nederlandse firma's schuil Uitvoerhandel Geen nieuwe zaken Deviezenzwendel SPARENDE NEDERLANDERS KOPEN TAMELIJK VEEL EFFECTEN Nota verlenging leerplicht aangekondigd Kant- en randfineren Ceta-Bever SNELFIX OPROERIGE AANDEELHOUDERS VAN FILMBEDRIJF MISGUNNEN MISS TAYLOR HAAR MILJOENEN ACTIE TEGEN EXTREMISTEN IN QUEBEC VRIJDAG 24 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Op de brede Djalan Kramat Raya in Djakarta, zetelt op de tweede verdieping van een modern gebouw de „Badan Pimpinan Umum Perusahaan Dagang Negara", de centrale bestuursraad van de Indonesische staatshandelsondernemingen. Zijn taak js het toe zicht op, de coördinatie en het uitstippelen van de handelspolitiek van de „Bhaktis", de naam van de regeringsfirma's. Er zijn er ne gen in totaal, waarvan er zes zich bezighouden met de uitvoer van bevolkingsprodukten zoals rubber, kopra, peper, koffie en palmolie en drie zich beperken tot de invoer. Voor deze negen staatsonder nemingen geldt een monopolie voor de invoer van een dertiental „essentiële goederen", waartoe naast textiel behoren papier, ce ment, kunstmest, industriële machines en alle aankopen van de Indonesische regering in het buitenland. Achter de namen van de „Bhak- tis" gaan met een enkele uit- j zondering de namen schuil van j grote Nederlandse handelsfir ma's, maar ook van bedrijfjes 3 van Nederlanders, die na 1957 door de Indonesische regering werden overgenomen. Zo vormt „Internatio" de kern van de Perusahaan Negara Aneka Bhakti, Borsumij van Perusa haan Negara Budi Bhakti, Lin- deteves van de Perusahaan Ne gara Tulus Bhakti en zijn Java- staal en Lettergieterij Amster dam de basis van de Perusahaan Sinar Bhakti. Het is moeilijk na te gaan, in hoe verre de Indonesische regering er met de nationalisatie van de Neder landse handelsondernemingen in het algemeen en van de „grote vijf" in het bijzonder Internatio, Borsu mij, Jacoberg. Lindeteves en Geo- vvehry in is geslaagd de handels activiteiten ervan tot zich te trek ken. De cijfers, die beschikbaar z(jn, kunnen geen duidelijk beeld geven door de angstwekkende ontwaarding van de roepia en het grote prijsver schil in het Indonesië van vandaag en zes jaar geleden. Maar volgens Zwaarbewapende militairen wacht voor het gebouw wa< Madjelis Permxisjaxvaratan Rakjat in Bandoeng vergadert. De foto werd kort voor de aankomst van ie president genomen. De Indonesische uitvoerhandel heeft zich de laatste jaren vooral op lan den in Azië, in het bijzonder Singa pore, gericht met een percentage van tegen de 50 procent. De overige helft ging gelykelijk naar Europa voor al West-Duitsland en Engeland en de Verenigde Staten en voor een klein deel naar Australië. De handel met het oostelijke blok steeg het afgelo pen jaar tot boven de 10 procent van het totale volume. Vergelijkingen over de ontwikkeling van de Indonesische buitenlandse handel zijn voor de verwrongen roe- piakoersen eveneens moeilijk te ma ken. Sinds 1961, toen er volgens de officiële gegevens een tekort op de handelsbalans was van 465 miljoen roepia, is volgens beschikbare gege vens in 1962 de uitvoer met onge veer 12 procent en de invoer met meer dan 25 procent afgenomen. Singapore is de afgelopen jaren ook een van de schakels geweest voor de invoer van de bescheiden hoeveelheid Nederlandse produkten. „Maar de Nederlandse merken zitten er nog diep in', merkte ook deze Indonesiër op. „Er is nog een grote vraag naar Nederlandse produkten. Het zal voor de Nederlanders een koud kunstje zijn weer op de markt te komen". Er wordt trouwens door de B.P.U. overwogen weer een kantoor in Am sterdam te openen. Bij een heropening van de handels betrekkingen met Nederland ove rigens zijn na het herstel van de di plomatieke betrekkingen de discrimi natoire maatregelen bijvoorbeeld te gen de Nederlandse scheepvaart nog niet opgeheven bestaat in Djakar ta ernstige bezorgdheid jegens de Europese economische gemeenschap. In het bijzonder geldt deze bezorgd heid de steun, die de E.E.G. geeft aan de 18 met de gemeenschap ge associeerde landen in Afrika, die daarmee produkten kunnen gaan ver bouwen die Indonesië al heeft. „Op lang eterniyn is dit een discriminatie door Europa tegen de andere tropi sche ontwikkelingslanden ten gunste van deze Afrikaanse staten". officiële gegevens is tussen de 15 en 20 procent van de Indonesische ex port zonder daarbij de olieproduk- ten te rekenen in handen van de Indonesische staatshandel. Daarbij dient rekening te worden gehouden met het feit, dat de uitvoer van on- dernemingsprodukten, die meer dan 40 procent van de totale Indonesi sche agrarische uitvoer uitmaken, de leiding van dc plantages van de over heid, waaronder ook de voormalige Nederlandse ondernemingen vallen. Evenmin is het eenvoudig de vraag te beantwoorden, wie het aandeel van de voormalige Nederlandse firma's in de Indonesische handel heeft over genomen, indien de „Bhaktis" niet volledig hun plaats hebben kunnen innemen. Zeker is, dat er naast de reeds lang bestaande buitenlandse firma's vooral Engelse zich vrywel geen nieuwe zaken in Indo nesië hebben gevestigd en dat de Indonesische regering enkele jaren geleden het mes heeft gezet in het snel groeiende aantal Indonesische handelshuizen, dat volgens officiële gegevens werd verminderd van 4000 tot ongeveer 1500. Automatisch rijst dan de vraag, in hoeverre Chinezen, die trouwens des tijds reeds een zeer grote rol vervul den in het economische leven van In donesië de plaats van dc voormalige Nederlandse firma's hebben ingeno men. „Dit is moeilijk te zeggen", zei een hoge Indonesische ambtenaar in antwoord daarop. „Zeker is, dat het aandeel van hen ontzettend hoog is. Maar het is bijvoorbeeld moeilijk na te gaan, hoeveel nieuwe Indonesische firma's in feit worden gedreven met Chinees kapitaal". In ieder geval staat de Indonesische staatshandel voor grote problemen. De opbrengst in roepia's van de uit gevoerde produkten is door de bere kening van de officiële koersen lager dan nodig is voor de nieuwe opkoop en de winst is afkomstig van de in- voerhandel. Volgens de statuten van de „Badan Pimpinam Umum" moet 55 procent van de winst worden af gedragen aan de Indonesische rege ring en volgens officiële gegevens be droeg dit regcringsaandcel in 1960- 1961 ongeveer 500 miljoen roepia's. Deze moeilijkheden gelden niet voor de particuliere handelsfirma's die zoals in de Indonesische zegsman opmerkte „zich bijna allen schul dig maken aan deviezenzwendel". Daarbij wordt gebruik gemaakt van de vrye dollarkoersen van de roepia die ver boven de 1000 rnpiah voor een dollar uitgaan, tegenover een officiële koers van 45 op I. De ver liezen, die ook de particuliere onder nemingen ia roepia's lydcn bij de uit voer van agrarische produkten, wor den op deze wyze ruimschoots goed gemaakt. „Dit is onze stryd met Sin gapore, dat een centrum van deze activiteiten is", voegde hy hier aan toe. Overigens blijken de zes „Bhaktis" in grote lijnen nog de werkwijze te vol gen van de overgenomen Nederlandse firma's die er de bases van vormen. Hoewel er thans wordt gestreefd naar specialisatie voeren zij voor een groot deel dezelfde produkten uit „omdat het nu eenmaal historisch zo is ge groeid". „De grote vyf bleven in rei- :e voortbestaan, zij het onder een 'ndere naam" Dit leidde er toe, dat le zes exporterende staatsbedrijven op kleine plaatsen elkaar in de op- mop van produkten beconcurreerden •n de prijzen opdreven. Dit was de aanleiding tot de oprichting in 1961 van de B7P.U. als overkoene'ende or ganisatie om hieraan een einde te maken en coördinerend op te treden. Op de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam ligt het 20.586 ton metende Britse troepentransport schip Oxfordshiredat in op dracht van de Fairline Shipping Company of Panama in Londen zal worden verbouwd tot passa giersschip. Het schip, waarvan de verboxivnngskosten 2S miljoen gaan bedragen, ié gecharterd door een Italiaanse maatschappij en zal na de verbouxoing tussen Eu ropa en Australië gaan varen. Zelfcontrole voor Westduitse pers In een byeenkomst tussen vertegen woordigers van de Westduitse pers en regeringsautoriteiten is in Bonn de mo gelijkheid besproken van de instelling van een permanente commissie, die jour nalisten van advies zou moeten dienen over de vraag of zy door publikatie van bepaalde berichten gevaar lopen de wet geving inzake hoogverraad te overtre den. Ook kwam in deze bijeenkomst, die werd geleid door de minister van binnenland se zaken, Höcherl, de mogelijkheid ter sprake van toepassing van zelfcontrole door de pers, waardoor in geval van een eventuele noodtoestand de noodzaak van instelling van censuur zou komen te vervallen. Eind vorig jaar werden, onder verden king van hoogverraad, enige medewer kers van het weekblad „Der Spiegel" ge arresteerd na publikatie van een artikel over defensieaangelegenheiden. Tot dus ver heeft echter nog geen van hen te recht gestaan. DRIE WEKEN HECHTENIS VOOR VOETBALLER, DIE DOELMAN NATRAPTE De rechtbank te Arnhem heeft gisteren de 26-jarige plaatwerker F. H. K. te Apeldoorn veroordeeld tot zes weken hechtenis, waarvan drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de doelman van Sportclub Dieren, André Roeland, in de wedstrijd Sportclub Dieren tegen Alexandria op 30 september jl. De doel man was in het bezit van de bal. De plaatwerker raakte hem zodanig tegen het hoofd met zijn voet, dat de doelman wekenlang in levensgevaar heeft verkeerd. Hij had een schedelbasis- fractuur en een hersenkneuzing. De officier van justitie had zes weken hechtenis onvoorwaardelijk geëist. Weinig begrip van „aandelen" TWEEËNTWINTIG PROCENT VAN DE MANNEN Het Wereldgebeuren Oude garde Israël heeft een nieuwe president. Deze week werd als opvolger van de on langs overleden Ben Zwi diens oude vriend Zalman Sjazar (73) gekozem Gistermiddag is het nieuwe staatshoofd beëdigd. Eenvoudig was de keus niet. Er bleek niet veel belangstelling te be staan voor het ambt van president. Bo vendien kwamen weinigen voor de func tie in aanmerking. Van het staatshoofd mag worden venvacht, dat hq een be zadigde figuur is, die boven de partijen staat. Beide eisen zijn misschien wat te zwaar voor een land als Israël, dat in volle ontwikkeling is. Het maatschappe lijk bestel van de jonge staat vormt zich nogal onstuimig en die onstuimigheid is ook in de politiek aanwezig. Israël telt meer heethoofdige dan bezonnen politici. Tóch vond men twee kandidaten voor het ambt, namelijk behalve Zalman Sja zar ook de in Duitsland geboren en m Rotterdam gewoond hebbende Peretz Bernstein. Peretz Bernstein was door de Liberale Partij voorgedragen. Hij was indertijd voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond, hoofdredacteur van De Joodse Wachter en een vooraanstaande figuur binnen de vooroorlogse joodse gemeenschap in Nederland. Kort voor de tweede wereldoorlog uitbrak vertrok hij naar Israël. Hij is daar thans voor zitter van de Liberale Partij. Bernstein kreeg bij de deze week gehouden verkie zing voor het presidentschap te weinig stemmen. Hij werd verslagen door de kandidaat van premier Ben Goerions Mapaipartij, Zalman Sjazar. Enkele Is raëlische kranten leverden kritiek op de verkiezingen, omdat zij meenden dat alles overhaast in zijn werk was gegaan. Maar men houdt in Israël nu eenmaal van opschieten. Zalman Sjazar was een jeugdvriend van zijn voorganger Ben Zwi. Bei den kwamen uit Rusland. Sjazar werd De stichting „Verbreiding effec tenbezit", publiceerde haar eerste jaarverslag. De werkzaamheden van de stichting vingen in 1960 aan met het doel: meer belegging te verkrijgen van spaargelden in effecten. Van de oprichting af heeft de stichting op het standpunt gestaan, dat het spaar- gedrag van de Nederlandse bevolking zorgvuldig bestudeerd moet worden om de wegen te vinden, die moeten worden ingeslagen ten einde tot het doel van de stichting te geraken. In 1961 heeft de stichting een opinie-onderzoek doen in stellen, waarbij bleek, dat de kennis van het begrip „aandeel" uiterst fragmenta risch en zeer oppervlakkig was. De ken nis van obligaties bleek nog aanzien lijk geringer te zijn. Ongeveer een kwart van het aantal ondervraagde mannen en ongeveer de helft van de huisvrou wen wist niet tot wie zij zich voor de aankoop van effecten moeten wenden. Wat betreft de spreiding van effec ten in Nederland kon worden vast gesteld, dat begin 1961 ongeveer 15 procent van de totale bevolking tus sen 21 en 65 jaar efecten bezat. Voorts bleek 22 procent van het aan tal nianneu van 21 tot 65 jaar effec ten te bezitten. 13 procent had aan delen. Van alle volwassenen kan het aantal aandeelhouders op ongeveer 10 procent worden gesteld. Sedert haar oprichting heeft de stichting buiten de bestuurskringen en de over heid met vele instellingen en organisa ties contact gehad. De gedachtenwisse- lingen met de vakbonden waren van vriendschappelijke aard. In de kringen van de vakbonden bestaat actieve be langstelling voor de spreiding van effec tenbezit. Spaarbanken daarentegen na men tot nog toe een passieve houding aan inzake het sparen in effecten van hun beleggers. Nieuwe plannen worden echter uitgewerkt. Hoewel van verschillende kanten wordt aangedrongen op verlenging van de leer plicht, recent door enkele leden van de üerste Kamer by de behandeling van de begroting van onderwys, kunsten en wetenschappen voor 1963, aarzelt de re gering om tot deze leerplichtverlenging over te gaan, o.a. omdat het moeilyk is goede vormen van onderwys te vinden voor de jongelui, die onder de verlenging van de leerplicht zouden vallen. Bovendien vormen de benodigde ruimte en het vinden van voldoende leerkrach ten problemen, die niet gemakkelijk op te lossen zijn. Ook zit de regering nog met het vraagstuk van de verlaging van de leerlingenschaal, die eveneens meer ruimte en meer leerkrachten eist. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. Janssen heeft dit in de Eerste Kamer bij de verdedi ging van de begroting van onderwys. kunsten en wetenschappen voor 1963 meegedeeld. Er is op het ogenblik bij de ministerraad een nota over de verlenging van de leer plicht in behandeling. De indiening er van heeft enige vertraging ondervonden, doordat veel ingewikkelde berekeningen moesten worden gemaakt. De staatsse cretaris hoopte dat de nota binnenkort aan de vaste commissie van onderwijs uit de Tweede Kamer kan worden aan geboden. Advertexitie) ,VOOR HELFT VAN CLEOPATRA-BUDGET VEROVERDE NAPOLEON HEEL EGYPTE' „Waarom hebben we haar de hele maatschappij niet cadeau gedaan Met luid gefluit, gejoel en kat- tegejouw werd in New York door teleurgestelde aandeelhou ders van 20th Century Fox de mededeling begroet, dat het to tale bedrag dat miss Elisabeth Taylor waarschijnlijk zal krij gen voor haar rol in „Cleopatra" om en bij de 9.225.000 dollars zal zijn. Briesend van woede sprong aandeel houder Eveleyn Davis op een stoel en riep tegen de president van 20th Century Fox: Darryll Zanuck: „Wie ls er verantwoordelijk voor zo'n krankjorum filmcontract?" Zanuck, gewend aan cflfers met rissen nullen, antwoordde kalm: „Och, het contract dat destqds werd opgemaakt, is ge baseerd geworden op men zou kunnen zeggen: haar marktprijs van dat moment. Niemand kon voorzien, dat het eindresultaat een dergelijk bedrag zou gaan belopen. Zonder de ontstellende tegenslagen en vertra gingen tijdens het verfilmen van „Cleopatra" zou dat ook niet het ge val zijn geweest". De marktwaarde van de afwezige miss Taylor werd gloedrijk verde digd door een bewonderaarster: miss Gloria Parker, die voor een eigen filmscène zorgde, door een tien minu ten lang durende haartrek- en duw- partij met miss Evelyn Davis. Nie mand kwam tussenbeide. In de pau zes van het gevecht krijste miss Par ker hijgend kreten als: „Dit meisje (Taylor) heeft alles voor onze film onderneming overgehad", en: „wy moeten haar dankbaar zqn, inplaats van jaloers op haar". Hy beloofde zijn aandeelhouders plechtig, zolang hij president van de maatschappij zou zijn, nooit meer een film te zullen laten maken, zo geld verslindend als „Cleopatra". Scham per riepen stemmen uit het publiek: „Dat is ook geen film-, maar een ruimtevaartbudget", en: „Voor de helft van dat bedrag veroverde Na poleon heel Egypte". Het bedrag in kwestiede kosten van het maken van een rol celluloid met rondom het lichaam van miss Taylor een warreling van olifanten, badkui pen, pyramiden, slavinnen, Romei nen en geluidseffecten, beliepen 34 miljoen dollars. Om precies op nul uit te komen: dat wil zeggen: het punt waarop alle onkosten waren terug verdiend, moet het vertonen van de film aan 20th Century Fox een be drag in de lade brengen van 62 mil joen dollar. Volgens Zanuck had Richard Burton, de mannelijke ster van de film, aan honorarium uitbetaald gekregen 250.000 dollar plus overwerk en had de gage van miss Taylor een miljoen 725.000 dollars belopen, maar met 10 procent van de bruto-opbrengst. En die tien procent kunnen zonder veel moeite aan mis Taylor zevenen- Zanuck berichtte, dat de maatschap- .onhalf milioen dollar oohrencen nn rich van haar varliezen heerm te -enntuI miljoen oonar opDrengen. De luidruchtige en byna oproerige aandeelhoudersvergadering was de eerste die werd voorgezeten door Za- nnnck zelf, die in juli jl. bij een wor steling om de macht over 20th Cen tury Fox, zyn tegenstander Spyros Shkourns overwon, Toen de balans over 1962 werd opgemaakt, kon de maatschappy een verlies van byna 40 miljoen dollars melden. pq zich van haar verliezen begon te herstellen en over het eerste kwar taal van 1963 een winst had gemaakt van 90 cents per aandeel (Het ver lies blijft dan natuurlijk afgeschre ven). Laatste woedende kreet van een aandeelhouder: „Waarom hebben we Taylor de hele maatschappij niet ca deau gedaan? Dat was ons goedko per uitgekomen". Advertentie in 1889 geboren in het Witrussische dorpje Stjoibetz in de buurt van Minsk. Hij was de eerste zoon van een gezin dat behoorde tot de orthodoxe joodse stroming der Chassiediem. Ondanks de ze afkomst is Sjazar een ruimdenkende en soepele man, die zijn ouders ver baasde door zich niet als de anderen lijdzaam te willen neerleggen by het an ti-semietisme in zijn geboortestreek. Sjazar hield zich ook al jong met de politiek bezig. Oorspronkelijk heette hij Sjenoer Zalman Roebasjew. Zijn familie noemde hem naar de stichter van de sekte der Chassiediem. die afkomstig was uit het plaatsje Loebawits, dat na bij het dorp van Zalman gelegen was. Het bezoek van Theodor Herzl, de gees- teiyke vader van het politieke Zionisme aan de streek waar Zalman woonde, maakte indertijd diepe indruk op hem. Onder de invloed van Herzl sloot hij" zich in 1906 aan bij de socialistische Zionis ten. Hq werd afgevaardigd naar Zionis tische Congressen en kwam op die ma nier in contact met joden uit het buiten land. Later studeerde hij in Leningrad, waar hij benoemd werd als bibliothecaris van de joodse boekery van baron David Ginsburg. De eerste kennismaking met Israël was een teleurstelling voor Zalman Sjazar. Als lid van de Joodse Kolonisa tie Associatie bezocht hy in 1911 Jeru zalem. Teruggekeerd in Rusland schreef hy een fel artikel, waarin hij de Associa tie verweet, dat zq pretendeerde de emi gratie naar het land der vaderen te sti muleren, maar in werkelijkheid steun verleende aan emigranten naar Ameri ka. Na zyn terugkeer in Rusland moest hy gelqk in militaire dienst. Hij werd echter al spoedig ontslagen om redenen, die onbekend zqn gebleven. Sjazar ver trok daarna voorgoed uit de Sowjet- Unie. Hij trok naar Duitsland waar hij in Freiburg en Berlijn geschiedenis en filosofie ging studeren. Daar speciali seerde de jonge student zich in de jood se mystiek. Met name ging zijn belang stelling uit naar de zeventiende eeuw, de tijd, waarin de valse profeet Sabbatai Zwi, die verklaarde de Messias te zqn, grote opschudding veroorzaakte in de toenmalige joodse gemeenschappen in Europa, ook in Amsterdam. Voorts deed hij goed werk voor de joodse literatuur. Hij vertaalde talryke werken, welke in het Duits waren geschreven in het He breeuws. Sjazar werd echter geen kamergeleerde. De levende politiek bleef hem boeien. Jarenlang was hij hoofdredacteur van „Dawar", het maandblad van de socia listische Mapai-partij. Na de uitroeping van de staat Israël werd hq in het par lement gekozen en gedurende enige tijd was hq minister van onderwijs. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN NOORD-IRAK De militaire gouverneur van Noord-Irak heeft strenge veiligheidsmaatregelen in zqn gebied genomen. Een reden niervoor is niet opgegeven. De gouverneur heeft de drie volgende gebieden tot verboden zones verklaard: 1. De olievelden in de streek van Kir- ip van alle llaties der Ook de strook ten westen van de rivier de Zab, waarin zich eveneens dergelqke installaties be vinden. mag niet door onbevoegden den betreden. 2. Van zonsondergang tot zonsoj mag zich geen enkele buitenstaand. houden in het gebied, waarin het vlieg veld van Kirkoek is gelegen. 3. Geen enkele burger mag de streek in de omgeving van Kirkoek betreden waarin zich opslagplaatsen van wapens en ammunitie bevinden. De toezichthoudende militairen zullen zonder voorafgaande waarschuwing het vuur openen op een ieder, die deze ge bodsbepalingen overtreedt. De premier van Quebec (Canada), Jean Lesage heeft aangekondigd dat een „gesynchroniseerd" eenheidsfront de strüd zal opnemen tegen de ondergrond se Qnebecse bevrydingsheweging die nv I gedurende 10 weken de provincie mei bomaanslagen terroriseert. teerde van 1905 toen beiden elkaar in Minsk ontmoetten. De 22-jarige Ben Zwi was toen al de leider van een Israë lische beweging in Rusland. Sjazar ver taalde de redevoeringen en publikaties van Ben Zwi uit het Russisch in het Jiddisch. President Sjazar is thans een van de laatste leden van de oude garde in Is raels regering. De anderen zqn premier Ben Goerion en minister van financiën Levi Eshkol. Ook zqn echtgenote. Rachel Sjazar behoort tot die generatie. Hij ont moette haar in een kibboets tijdens een van de eerste bezoeken, welke hq aan Israël bracht. Beiden hebben zij een pe riode van grote ontberingen gekend. Me vrouw Sjazar heeft ook net als haar man een grote liefde voor de literatuur van haar land. Zq werkte nauw met hem samen toen hij hoofd was van het departement van cultuur en opvoeding, de laatste functie van Sjazar voor hij tot president werd gekozen. Bij zijn medewerkers is Sjazar befaamd om zqn qzeren geheugen en om zijn op gewonden redevoeringen. Tydens een toespraak viel hij eens van het podium. Sindsdien halen de organisatoren van bqeenkomsten het glaasje water van de lessenaar, zodra Sjazar het podium be klimt. .'RESIDENT ZALMAN SJAZAR. ...geen water op de 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3