Laatste poging om oesterproef te redden mislukte in Eerste Kamer Overdracht bok „ir. J. drijvende G. Snip" Éi „De Schelde" schenkt Vlissingen carillon Vijf korpsen speelden op Zeeuwse pijpersdag AANKLACHTARGUMENT ONDEUGDELIJK Geen tweede drama Omkeren ALMANAK Laat Toetsing Rijstvelden Niet verboden Wonderlijk Toch niet los Zoetwaterbei SLUISKIL KRIJGT GAS IN TOEKOMST fant-astisch! MUZIEK IN MIDDELBURG m DE GRAAF ZORGDE OOK VOOR VROLIJKE NOOT Vermogen 500 ton Bok voor Zeeland hoorns voor orkest €11111 HBOTL ACTIE FOTO VERSCHOORE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 MEI 1963 Zeeuwse senatoren ir. Geuze en jhr. mr. Schorer wensten „vollediger onderzoek" (Van een onzer redacteuren) Ook de laatste aanval op de afwijzing van het oesterproefplan is door de ministers Korthals en Marijnen afgeslagen. Tijdens de be handeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer mislukte de (vermoedelijk) laatste poging om dit plan als nog van een definitieve ondergang te redden. Energiek ondernamen de twee Zeeuwse senatoren, ir. M. A. Geuze uit Poortvliet (c.h.) en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.), deze poging. Hun belang rijkste aanklacht: het argument, dat de ministers nu aanvoeren voor het afwijzen van de proef, is een ondeugdelijk argument, dat jaren geleden al is aangevoerd enweerlegd. „Reeds jaren ge leden weerlegden de biologen het vermoeden, dat er geen zekerheid bestaat over een regelmatige en voldoende toevoer van zuiver en voedselhoudend water", zo stelde de heer Geuze. Beide Zeeuwse senatoren waren er dan ook van overtuigd, dat een motie ten gunste van de oesterproef in het Veerse Gat „een grote meerder heid, en waarschijnlijk een overweldigende meerderheid" in de Kamer zou halen. Men wilde deze motie echter niet indienen: „Staatsrechterlijk zou dat een slag in de lucht zijn, omdat én de ministers én de Eerste Kamer demissionair zijn", aldus de heer Geuze. dit heftig. „Er zijn geen motieven achter gehouden. Hier is in alle ob jectiviteit een onderzoek verricht. En het kan dan zijn, dat er wel eens in genieurs van de deltadienst op de moeilijkheden van het oesterproef plan hebben gewezen, maar dat de den ze dan niet omdat ze er niets voor voelden, maar omdat men de bezwaren vanaf het begin zag". Bij de andere sprekers was er ove rigens eerder sprake van het hoofd in de schoot leggen. Zo zei mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk (v.v.d.) „De Grevelïngen is dus niet geschikt voor de oestercultuur. Voor de Kamer is het moeilijk nu een andere mening naar voren te brengen, wat men heeft hier te maken met deskundigen. Ja, en als dat dan zo is, dan blijft er nog maar één belangrijke moge lijkheid over: een bevredigende toe zegging van de minister ten aanzien van een afdoende schadeloosstelling voor alle gedupeerden. Want men moet goed begrijpen, dat door dit Deltaplan een hele plaats zijn econo mische basis ontnomen is". En de heer P.C. Elffrerich (a.r.) liet weten: „Mijn fractie is bereid achter deze zaak een punt te zetten, onder twee voorwaarden: ten eerste moet de toezegging van de schadeloosstel ling met de grootste spoed ten uit voer worden gebracht en ten tweede moet de regering zich verplichten ook de belangen van de werknemers en de randbedrïjven in de vergoedin gen te betrekken". Maar de heren Geuze en Schorer wil den van het zetten van een punt ach ter deze zaak helemaal niet weten. Natuurlijk: ook zij hielden felle plei dooien voor een afdoende schaderege ling („dit moet geen tweede Zuider- zeesteunwetdrama worden"), maar zij bleven met grote zekerheid twij felen aan het argument van de des kundigen. De heer Geuze sprak in dit verband van „motieven,, die men niet volledig openlijk tér tafel"wil brengen". En hij voegde er aan. toe: „Naar wij vrezen, he.eft dit bij het oesterdrama in de regering een. grote rol gespeeld". Hier voegde de heer Schorer nog aan toe: „De water staatsingenieurs hebben vanaf het begin niets voor dit plan gevoeld". Een soms met stemverheffing spre kende minister drs. H. A, Korthals van verkeer en waterstaat bestreed Ir. Geuze repliceerde: „Wij twijfelen ook niet aan de objectiviteit van het onderzoek, maar wel aan de volledig heid". Hij wees er op, dat men nu eerst naar de biologen is gegaan met de vraag onder welke omstandighe den oestercultuur mogelijk is, aan welke voorwaarden het water voor oestercultuur moest voldoen. Daarna gingen de technici na of het water met-deze-voorwaarden inderdaad in de Grevelingen aanwezig zou zijn. „Maar als men de gang van zaken nu eens omgekeerd had", stelde de heer Geuze, „als men nu eens eerst de technici had laten uitzoeken hoe de stromingen zouden lopen en welke soorten water in welke perioden van het jaar voor handen waren, was het dan niet mogelijk dat de biologen aan de hand van de wetenschap de op lossing voor het voortzetten van de oestercultuur hadden gevonden?". Minister Korthals deed deze vraag snel af: „De technici zullen goede re denen hebben gehad hun eigen vol gorde te kiezen en daar moeten wij ons maar bij neerleggen". In dit ver band lanceerde de heer Schorer een interessante stelling: „Achter de schermen is er een schermutseling geweest van de deskundigen, waarbij de bewindslieden twijfelend aan de kant stonden. Hét was geen beleid, dat grote indruk maakte". Deze helo gang van zaken heeft, volgens de heer Schorer, dan ook een algemeen aspect: hoe groot is de invloed van de deskundigen, die allen dénken en handelen vanuit verschillende disci- plinen. (Advertentie) Voor uw BRIL naar opticien Ziekenfondsleverancier St.-Jacobsstraat 14 - Missingen Leeuwse .Alles is laat", klaagde de man in Biggekerke. „Alles is laat van 't jaar. En nou is de kou al weg en nou hebben we die rotwinter al bijna vergeten, maar we zitten toch nop steeds midden in de él- lende. We zitten midden in de na re gevolgen van die winter. Heus, het blijft niet alleen bij hoge ko- lenrekeningen en nog veel meer. Nu nog voel je dagelijks de gevol genvan die afschuwelijke vnn- „Waar voel je die dan?", vroeg zijn vrouw belangstellend. dan in de tuin kijken", sprak Hij grimmig. ,fie wii i winter is vergangen..." mom pelde zij zacht voor zich heen. „Nee, dat bedoel ilc niet", bitste de man, „ga maar in de tuin kij ken, d'r staat nog niks!" „Je heb gelijk", sprak de vrouw en voor haar ogen zag zij het herfstige tafereel van manlief in de tuin, ernstig bollen begravend. ,;Er had een weelde aan voor jaarsbloemen moeten staan. De tuin had vol kleuren en geuren moeten wezen maar er staat nog niks. Helemaal niks!-Alles is laat van 't jaar. En dat allemaal door die strenge rotwinter!", ging hij verder. „Wind je toch niet zo op", sprak zij vermanend, „de bollen zijn misschien alleen maar bevroren en daar kan jij toch ook niets aan doenGa maar eens kijken spit ze maar naar boven". ,J2n dan komen ze helemaal niet meer uit", zei de man wantrou wend. „Als ze er nu niet zijn, komen ze niet meer, dus ga maar eens kij ken", raadde zijn echtgenote en manlief pakte een spa en groef in de tuin enkele sombere stronkjes op, die inderdaad van verrotting uiteen vielen. „Zie je nu wel", riep de man woe dend uit, „daar is die winter in gekropen" 'Moeder de vrouw zweeg, keek ernstig naar de sombere dingen en verklaarde nadrukkelijk: ,jDat zijn geen bloembollen, maar sja lotten!" 'sMans ogen werden uitzonderlijk groot. Snel rende hij naar de schuur en ja hoor, daar stond een hele doos met bloembollen. Met open mond stond hij er minuten lang naar te kijken. Maar hoe hij ook keek, bloemen kwamen-er niet uit Kortom: wordt in zulke gespeciali seerde Zaken het beleid niet te veel aan de deskundigen overgelaten Hoe kan hier een doeltreffende demo cratische, parlementaire controle worden uitgeoefend? „Het is de taak van het parlement de ontwikkeling van het deskundigenapparaat nauw lettend gade te slaan", aldus de heer Schorer, die zich afvroeg hoe hier een doeltreffende toetsing van de ge gevens der deskundigen mogelijk is. In dit verband betreurde hij het, dat de motie-Westerhout, waarin de re- gèring werd uitgenodigd nadere ge gevens te verstrekken over de resul taten van het deskundigenonderzoek, in de Tweede Kamer geen meerder heid verkreeg. Was dat wel gebeurd, dan was er de mogelijkheid van een toetsing der gegevens van de des kundigen. Ook dit werd door minister Korthals kort afgedaan: „Zolang men geen redenen heeft te twijfelen aan de ad viezen van de deskundigen, kan men deze adviezen het beste volgen. En ik heb geen reden aan de conclusie van deze deskundigen te twijfelen". Nog gat de heer Schorer zich niet ge wonnen: „Toen destijds de Amster damse wethouder Wibaut aan één van zijn deskundigen een opdracht gaf en deze deskundige vroeg hoe die opdracht dan wel moest worden ge realiseerd, zei Wibaut: als ik ant woord kon geven op deze vraag zou ik geen wethouder zijn", aldus de heer Schorer, die daarmee te kennen gaf. dat een deskundige slechts de plannen heeft te realiseren, die van hem gevraagd worden. „Dat is alleen mogelijk binnen de grenzen van het redelijke" pareerde minister Kort hals, „wij kunnen ook geen deskun dige opdracht geven op het eiland Tholen de mogelijkheid voor de sa- wah-cultuur (rijstvelden) te schep pen". Toch bleef de heer Schorer persiste ren bij zijn mening: „De inbreng van biologische deskundigheid is bij dit onderzoek niet volledig verzekerd ge weest". „De biologen moesten zich alleen maar beperken tot hun eigen vak", sprong minister mr. V. G. M. Marijnen van landbouw en visserij zijn collega van verkeer en water staat bij, „de biologen moesten slechts de voorwaarden aangeven en de technici moesten aan de hand van een studie over stromen, zoet- waterbcllen enzovoort nagaan of die voorwaarden inderdaad aanwezig wa ren". Advertentie Op naar de top van de Euromast „Was het de biologen verboden aan te geven of die voorwaarden er in derdaad waren?", interumpeerde ir. Geuze. „Bepaald niet", zei minister Marijnen, „maar de biologen hebben zelf begrepen, dat zij zich niet op een ander terrein moesten begeven". In dit verband noemde hij de naam van prof. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserijonderzoek (die de beraadslagingen vanaf de pu blieke tribune volgde). Inmiddels hadden de heren Geuze, Schorer en Elfferich nauwelijks goed woord over voor het regerings beleid ten aanzien van de oesterproef. De heer Geuze somde de hele gang van zaken en met name de parlemen taire gescheidenis van deze proef nog eens op: in 1957 zegt minister Mans- holt, dat de proef gehouden zal wor den, in 1958 wil minister Vondeling eerst weten hoeveel de proef gaat kosten, in 1959 laat minister Van Aartsen weten, dat de proef tech nisch wel mogelijk is, maar hij vraagt zich af of het economisch wel verantwoord is, in 1960 ziet mi nister Korthals wel technische moei lijkheden, maar in 1961 komt de be slissing: de proef zal gehouden wor den. Op de begroting van verkeer en waterstaat wordt voor 1962 2 miljoen uitgetrokken voor het begin aanleg. Maar dan helemaal geen post op de begroting van 1963 en ten slot te komt de aap uit de mouw: de oes terproef gaat niet door. „Voorwaar een wonderlijk stukje re geringsbeleid", zei ir. Geuze en de heer Elfferich, die hoopte dat deze affaire een wijze les zal zijn voor de regering, meende: „Er moet nu heel wat gebeuren om het vertrouwen van de Deltabevolking terug te win nen". Minister Korthals bestreed soms weer sprekend met stemverhef fing dat hier sprake is geweest van een wanbeleid. „Al in 1957 zag men de technische moeilijkheden, maar toch is diep gaand nagegaan of deze moeilijkhe den overwonnen konden worden. Pas toen duidelijk bleek, dat deze voor waarden niet aanwezig waren, pas toen bleek, dat de twijfels betrekke lijke zekerheden waren geworden, konden we een definitieve beslissing nemen", zo argumenteerde hij. „Rui terlijk geef ik alleen toe, dat de wit te stukken bij de begroting voor 1963 van de twee departementen (verkeer en waterstaat en landbouw en visserij) niet harmonisch gesteld waren en tot misverstand aanleiding konden geven", bekende hij. „Ja, de heren uit Yerseke meenden, dat er met hun belangen gesold werd en zeiden, dat ze liever geld wilden zien", memoreerde hij, „maar men deed dat toch niet alleen omdat men geen vertrouwen in de overheid had, maar ook omdat men geen vertrou wen in de proef en het Grevelingen- bekken had". Uit het feit, dat vrijwel tegelijker tijd met het definitief afgelasten van de proef er een voorlopige schadere geling op de proppen kwam, conclu deerden de heren Schorer en Geuze, dat de regering oesterproef en scha devergoeding dus niet los van elkaar heeft gezien. De heer Schorer ver weet de ministers bovendien, dat men ook de vorstschade in de schaderege ling heeft betrokken. Ook dit werd met klem bestreden door de beide ministers. Drs. Korthals: „Juist om na het Zuiderzeedrama geen Yerse- kedrama te krijgen zijn we zo tijdig met een schaderegeling gekomen". En mr. Marijnen: „De vorstschade heeft als zodanig niets te maken met de schaderegeling, maar toch is er een zekere samenhang. Het tijdstip van het bekendmaken van het feit. dat het straks met de oestercultuur gedaan zal zijn, viel samen met een grote vorstperiode. Daarom wilden we op dat moment de kwekers ook laten weten welke schadevergoedin gen er zouden komen. Het was im mers niet juist grote investeringen te laten doen, terwijl het nu duidelijk was, dat het slechts voor tijdelijk zou zijn". De heron Schorer en Geuze opperden nog de mogelijkheid het zoet water uit de sluizen in het Haringvliet te spuien na de eb, bij het begin van de vloedstroom. De zoetwaterbei zou dan noordwaarts gedreven worden en niet naar het Grevelingenbekken. „Onmogelijk", zei minister Korthals, „vooral in perioden van hoge water stand op de rivieren is een beperking van de zoetwaterlozing niet moge lijk. Bovendien zou een zoetwaterbei vooral bij noordelijke wind later toch weer naar het zuiden wegvloeien, is de mening van de deskundigen". Ook attendeerde de heer Schorer minister nog op de mogelijkheid met tertijd de Schelde-Rijnverbinding in te schakelen voor afvoer van zoet water. Drs. Korthals meende echter, dat dit Nederlands-Belgische kanaal niet een dubbele functie mag krij gen: het zal dan aanzienlijk duurder worden. Ook meende hij, dat door dit kanaal nimmer een belangrijke hoeveelheid afgevoerd kan worden. „Neen", zo zei hij ten slotte, „laten we de mensen geen nieuwe hoop ge ven". „IJ had ze die hoop nooit mo gen ontnemen", repliceerde de heer Schorer nog. Ten slotte zag minister Marijnen geen enkele kans voor een zelfstan dige functie van het bassin in het Veerse Gat: „Altijd is vooropgesteld, dat de els niet gesteld mag worden, dat dit bassin rendabel wordt en ook bij een zelfstandige functie dus niet als voorbereiding voor Greve lingenbekken zal dit bassin dat ook nooit worden". En daarbij bleef het. Even later kreeg de begroting van verkeer en waterstaat voor 1963. zonder een post voor de oesterproef. ook de goedkeuring van de Eerste Kamer De heren Geuze en Schorer toonden zich sportieve verliezers: als eersten feliciteerden zij minister Korthals. De gasvoorziening aan het westen van het kanaal TerneuzenGent heeft de volle aandacht van het gemeentelijk gasbedrijf te Axel. Er wordt ernstig naar gestreefd met name Sluiskil bin nen afzienbare tijd van gas te voor zien. Ten aanzien van de plaats waar de vereiste zinker straks het verbrede ka naal zal kruisen, is overleg gaande met rijkswaterstaat en met de n.v. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaande- ren". Mocht het niet mogelijk zijn in samenwerking met andere nutsbedrijven een gemeenschappelijke zinker te ma ken, dan zal in ieder geval getracht worden gebruik te maken van de ge meenschappelijke bouwput. De plaats van deze bouwput ligt voor dit doel beter dan de sleuf, die voor de streek- afvalwaterleiding zal moeten worden ge graven. Dit delen b. en w. van Terneuzen mede naar aanleiding van een groot aantal vragen op het gebied van gasaangele- genheden, tijdens een vorige raadsver gadering gesteld door het K.V.P.-lid J. W. Weterings. De plaats van de nieu we bolgashouder is technisch gezien, het punt waar de toevoerleidingen samen komen, aldus één van de antwoorden. De toestand van de gashouder te Ter neuzen is goed "en zal naar verwachting de eerstvolgende tien jaar geen ernstige gebreken vertonen. De aanleg van lei dingen houdt gelijke tred met de stads uitbreidingen. terwijl bestaande leidin gen regelmatig worden gecontroleerd. Door de minder goede toestand van de gashouder te Axel is het verliespercen tage van gas gestegen tot 6 Ver wacht wordt dat de gasvoorziening bij distributie van aardgas zich snel zal ontwikkelen en een geheel ander aanzien zal krijgen. B. en w. noemen het verheugend dat het provinciaal be stuur van Zeeland het initiatief heeft genomen tot instelling van een studie commissie, die de aardgasvoorziening in Zeeland zal gaan bestuderen. Het wordt voorts gewenst geacht de resul taten van deze studie af te .wachten alvorens eigen initiatieven te nemen. „Brandend" jacht ontstak enkele rookbommen... Vrijdagmiddag on Colijnsplaat een op het jacht de om 1 uur heeft te vermeende brand jacht de Thorton IH uit Zeebrugge (België) het. vissers schip de Tholen I met enkele vrij willigers aan boord doen uitvaren. Bewoners van Colijnsplaat zagen namelijk op de Oosterschelde rook ontwikkeling op een jacht. Het bleek echter, dat het schip motor storing had en om de aandacht van de mensen aan de wal te trek ken, rookbommen had onstoken. De Tholen I bracht het jacht met de vijf opvarenden naar de haven van Colijnsplaat, waar de noodza kelijke reparaties kunnen worden verricht. (Advertentie) \\WV*M Axel - 750 jaar - wordt versierd Axel begint al steeds meer in feeststem ming te komen. De bevolking is plannen aan het maken om ter gelegenheid van het 750 jarig bestaan van deze stad een aantal straten te versieren en verlichten. Zo gaat men voorgevels van huizen, ge bouwen en tuinen versieren en verlich ten. Het bestuur van de Oranjevereniging verzoekt alle inwoners actief aan de ver siering van tuin, woning of straat deel te nemen. Men doet ook een beroep op autobezitters om de bejaarden in staat te stellen tenminste enkele gebeurtenis sen in de feestweek van 22 tot en met 29 juni mee te maken. Slot van pag. 1 de heer Boele de waardering voor de medewerking van mevrouw Snip ge stalte door haar het boekwerk „De wereld waarin wij leven" te overhan digen. Namens zijn moeder en verde re gezinsleden dankte de oudste zoon van ir. Snip, de heer G. Snip, voor het feit, dat zij deze dag konden mee maken. Voor toren nieuwe stadhuis CONCERTBEIAARD MET VIER OCTAVEN Wanneer het nieuwe Vlissingse st huis voltooid zal zijn waarschijnlijk juli 19G4 zal de toren van dit ge bouw reeds direct een carillon bevatten. Bij het ontwerpen van de plannen voor het nieuwe stadhuis was rekening ge houden met een toren, waarin een bei aard zou worden geplaatst. Het was niet de bedoeling om het carillon direct aan te schaffen; daarvoor waren geen gel den beschikbaar. Het Vlissingse ge meentebestuur dacht de klokken gelei delijk aan te kopen. Men dacht deze aankoop over een tijdvak van ongeveer tien jaar uit te smeren. De directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De In Middelburg is de sombere He melvaartsdag 's middags met kleur en muziek opgevrolijkt. Vijf korpsen marcheerden om half twee door het centrum, ter gele genheid van de Zeeuwse pijperdag. Kort daarvoor had de leiding het jubilerende Middelburgse tam boers- en pijperskorps „Juliana" nog geaarzeld of de stertochten en de shows op de Markt van de muziekkorpsen in deze regel wel doorgang konden vinden. Maar om half twee korpsen blauw Vlarkt waren veel belangstellenden toegestroomd om de muzikale para des van de korpsen te zien. Ónder hen bevond zich ook waarnemend burgemeester A. J. Berenpas en ver tegenwoordigers van de Koninklijke vereniging „Uit het Volk, Voor het Volk". Na het fleurige schouwspel op de Markt, waarbij vooral Jong Jubal voor een aantrekkelijk optreden zorgde, volgde een nieuwe rondtocht door de stad, waarna de deelnemende korpsen zich begaven naar restau rant „Wöhlcr" voor een gezamenlijke koffiemaaltijd. 's Avonds verwelkomde de voorzitter van „Juliana", de heer J. van der Brink, weer velen in het Citytheater waar het cabaretgezelschap van Wim de Graaf, de „Julianaband" en de „Julianafluitis- ten" een uitvoering gaven. Speciaal marcheerden deiheette de heer Van der Brink hier wel- roodeeinutst kom de erevoorzitter van Juliana, de - Ihoar Th WHfhmon Hia QH jggp geleden tocli door de straten: „Excelsior" uitj'}fer Th. Wijthman, die 30 Goes in wit-rood, „Jong Jubal" nit Dor- een van de oprichters was. De leden van drecht in wit-zwart met oranje dassen, i ..Juliana lieten bekende marsen horen „Jonge Kracht" uit Biezelinge in blauw- Schelde" te Vlissingen heeft echter alle problemen een eind gemaakt: dins dagavond kreeg de gemeente Vlissingen van de maatschappij een vieroctaaf- coneertbeiaard aangeboden, bestaande uit 47 klokken. Dit deelde burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen woensdag mede op een persbijeenkomst in het gemeentehuis, waarin ook een aantal raadsleden aan wezig waren. De burgemeester zei, dat er in het nieu we stadhuis verschillende ruimtes zullen komen, die behoefte hebben aan kunst werken om volledig tot hun recht te ko- Verschillende van deze werken kunnen worden bekostigd uit het kre diet, dat voor de bouw van het stadhuis is uitgetrokken. Voor het overige is men echter aangewezen op geschenken. Het verheugde de burgemeester daarom bij zonder, dat tijdens een bijeenkomst van het gemeentebestuur met de voltallige directie van „De Schelde" dinsdagavond aan de gemeente als geschenk een com pleet carillon was aangeboden. Bij deze aanbieding herinnerde de president-directeur van de maat schappij, de heer J. W. Hupkes, aan de vele jaren van goede nabuurschap. Nu het gemeentehuis in de nabije toe komst zal verhuizen hoopte hij, dat. het geschenk er toe zal kunnen bij dragen, dat de band zal worden ge handhaafd. Het carillon zal een vieroctaafbeiaarding worden, dat zowel met de hand als op automatische wijze kan worden be speeld. Het automatische spel voor 35 van de 47 klokken kan op het kwartier worden afgesteld. Een van de klokken zal tevens kunnen worden ge bruikt als luidklok. Het totale gewicht van de klokken is 3708 kg. De grootste klok met een diameter van 1028 i krijgt een gewicht van 640 kg; de kleinste klok met een diameter van 178 mm zal 9,5 kg wegen. De hestelling is geplaatst bij de N.V. Eijsbouts klokkengieterij en fabriek van torenuurwerken te Asten in Noord-Bra bant. Het ligt in dc bedoeling, dat het nieuwe carrillon in gebruik zal wordon geno men, wanneer het nieuwe gemeentehuis zal worden geopend, hetgeen volgens verwachtingen half juli volgend jaar kunnen gebeuren. Tijdens de bijeenkomst van woensdag vertolkte dc heer H. B. J. Knoop de dank van do raad en van de bevolking, „Wij zijn buitengewoon verheugd en dankbaar voor wat „De Schelde" ons aanbiedt", aldus de heer Knoop. wit, „Oranje Nassau" uit Vlissingen in wit met blauw. En last but not least het bekende Middelburgse korps „Juliana", dat dit jaar zyn 30-jarig bestaan viert, in de helderblauwe jassen, de grijze broeken en witte pluimen op de mutsen. Z(j werden op (lo Markt nog by'gc- staan door de christelykc muziekvereni ging „Omla" eveneens uit Middelburg. lory. Wim de Graaf en zijn gezel- kregen een enthousiast applaus zoals De Cavallerie. Jubaldobia en Field of Glory. Wim de Graaf schap voor een uitstekend, geestig programma onder de titel „Nachtvlinders", dat ein digde met het aardige „Bon sori". Dat was dan het einde va nde Zeeuwse pij perdag. De voorzitter van de jubileum commissie, de heer A van Gemerden, sprak het slotwoord. Regen cn muziek tijdens de Zeeuwse pijperdag. Voor het laat ste zorgden onder meer de organi serende jubilerende vereniging Juliana achteraan en de optochten-partnervan het tam boers- en pijperskorps, de chr. muziekvereniging ONDA, op de foto vooraan. (Foto P.Z.CJ Zoals bekend mag worden verondersteld heeft de dryvende bok „ir. J. G. Snip" een hijsvermogen van 500 ton; hy is 57 me ter lang, 23 meter breed met een holte van 4 meter, terwijl de poten een hoogte hebben van 55/2 meter. Deze poten en de lieren werden in directe opdracht van de Combinatie Brug Oosterschelde ge bouwd door de N.V. machinefabriek Hensen te Rotterdam, waarna Boele de poten en lieren op de ponton bouwde. Voor het middendeel van de ponton werd een midscheeps deel van de tanker „Worldglade" gebruikt, dat geheel op maat getekend en gebrand werd door afschrijvers van Boele. Het dek werd in vyf grote sectics van 60 Ion elk eerst op de wal geplaatst, waarna de ponton op één der dwarshellingen van de fa briek van een voor- en achterschip werd voorzien. De bok krijgt tot taak de maximaal 50 meter lange ronde betonnen buizen voor de fundering van de brug op hun plaats te brengen. Drie van dergelijke „putten" vormen de pijlers, waarop de bovenbouw van de brug komt te rusten, waarna drie van deze buizen nog een zwaar kop pelstuk krijgen te dragen. In totaal zul len 156 buizen de grond ingedreven wor den. Nadat de drijvende bok „ir. J. G. Snip" gisteren was overgedragen aan de Combinatie Brug Ooster schelde had de directeur van één der gecombineerden, ir. F. van Hattum van de N.V. Van Hattum en Blankevoort, een bijzonder aangename verrassing voor de „Instrumentale" te Middelburg, ofwel keurig gezegd de „Vereni ging tot instandhouding van in strumentale muziek". Ter gele genheid van dit belangrijke mo ment voor Zeeland (en ook voor Nederland) zegde ir. Van Hattum het Middelburgse orkest twee nieuwe hoorns toe. Mr. dr. A. J. J. M. Mes verzeker de als voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad deze geste op bij zonder hoge prijs te stellen. Hij noemde de beschikbaarstelling van deze instrumenten voor het orkest volgens mr. Mes onge twijfeld één der beste amateuror kesten in Nederland van grote betekenis. Opvolger reeds benoemd Pastoor J. van Tilburg vertrekt uit Zuiddorpe De bisschop van Breda, mgr. G. IIde Vet heeft pastoor J. J. van Tilburg te Zuiddorpe als zodanig benoemd te Den Hout by Oosterhout. De vry te komen plaats in Zuiddorpe zal worden ingeno men door kapelaan A. A. J. Vermeulen te Nispen. De instullutie van de nieuwe pastoor zal plaatsvinden op vrydag 31 mei aanstaande. Pastoor Van Tilburg werd op 29 mei 1903 te Wouwsche Plantage geboren. In 1928 werd hij tot priester gewijd, waarna een benoeming volgde in St.-Willibrord. Vijf jaar later kwam hij in de parochie van de H. Maagd Maria te Breda om eerst 22 jaar later naar Zuiddorpe te vertrekken. In de afgelopen acht jaar heeft pastoor Van Tilburg daar onder meer geijverd voor dc algehele restau ratie van kerk en pastorie, de realisatie van een wijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis. Ook heeft de pastoor voor het stichten van een nieuwe r.-k. lagere school de nodige activiteiten ontplooid. Kapelaan Vermeulen die in juni 1935 zyn priesterwijding ontving, is achter eenvolgens negen jaar in de parochie Liesbosch, zeven jaar te Wagenberg en twaalf jaar te Nispen werkzaam ge weest. In deze laatste periode werd on der leiding van de kapelaan door de inwoners van Nispen een Wit-Gele Kruisgebouw opgetrokken. Advertentie Als u nü een nieuwe foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50, 10." of 15.-- waard Goes - Vlissingen - Kruiningen RUSTIG WEER Plaatselijk opklaringen en op dc metM plaatsen droog weer- Zwakke, af en tor matige wind nit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2