PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KROES JTSJEW SPREEKT AFTREDEN TEGEN Vliegtuig verloor boven Noordzee stuk van deur Snip" aan brugbouwers Overdracht drijvende bok „ir. J. G. Nieuwe aanval op de Chinese communisten Kabinet Vier Amerikanen op de top van Mount Everest PRINS BERNHARD BIJ 12.000 GEREFORMEERDE JONGEREN Centrale figuur T AR1EV EN OORLOG TUSSEN E.E.G. EN AMERIKA WERD VOORKOMEN COMMUNISTEN IN LAOS GAVEN STAD PRIJS Het voornaamste werktuig voor bouw Oosterscheldebrug WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 mei 1963 Oesteraanval afgeslagen Pagina 2 Het heeft in sommige kringen nogal wat bevreemding gewekt, dat H.M. de Koningin de inleidende besprekingen voor de vorming van een nieuw kabinet heeft opgedragen aan professor Romme. Toen de geringe hoeveelheid kruitdamp na de vriendelijke verkiezingsstrijd op trok stond het voor velen direct vast, dat de leider van de (winnende) K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, dr. De Kort, nu maar een kabinet moest vor men en dat de lijn van het kabinet-De Quay moest worden voortgezet. Uit het besluit van H.M. de Koningin is echter gebleken, dat de zaak toch niet zo een voudig lag. Haar gesprekken met de fractieleiders en andere adviseurs hebben er toe ge leid, dat niet in de eerste plaats aan dr. De Kort werd ge dacht, maar dat een man naar voren kwam, die zich reeds had teruggetrokken uit de actieve po litiek en die zich daardoor gemakke lijker kon distantiëren van bestaande politieke tegenstellingen. Deze man is overigens bepaald geen tegenstander van dr. De Kort, bij wiens „politieke wieg" hij peetvader heeft gestaan. Het zit er ook heel wel in, dat dr. De Kort straks toch nog als kabinetsformateur naar voren wordt geschoven als profes sor Romme het voorbereidende werk heeft gedaan. Maar voorlopig is het woord en de daad aan professor Romme voor een brede-basislcabinet. Wellicht is het de huidige minister president zelf geweest, die aan onze vorstin het advies gaf allereerst de kansen van een „brede-basiskabinet" te laten afwegen. Hij kan daarvoor twee redenen hebben gehad. In de eerste plaats is er in de K.V.P. een stroming waarvan De Volkskrant de spreek trompet is welke de samenwerking met de P.v.d.A. wil herstellen. Daar naast kan de stelling verdedigd worden, dat het politieke spel zoveel eleganter wordt gespeeld, wanneer men de P.v.d.A. niet in de oppositie dringt, maar aan deze partij een goede kans laat om aan de regeringstafel plaats te nemen. Het gaat daarbrj dan wel om de vraag, welke ministerportefeuilles de P.v.d.A. krijgt en welke grote (vooral niet te verfijn de!) richtlijnen men wil aanvaarden voor het toekomstig regeringsbeleid. De heer Romme is begonnen met de urgen tieprogramma's van de diverse minis ters op te vragen. Aan het bekijken van die programma's heeft hij de He melvaartsdag besteed om dan gedurende het weekeinde zijn besprekingen voort te zetten. Dat wijst op een serieuze be nadering van de brede-basiskansen en daarin schuilt een grote mate van po litieke wijsheid. Men moet een zo belangrijke partij als de P.v.d.A. die in de naoorlogse ja ren een betekenisvolle bijdrage tot een goed regeringsbeleid heeft geleverd, niet blijvend buiten spel zetten omdat men het bij de formatie van het thans afge treden kabinet niet eens kon worden over bepaalde punten van het regerings beleid. Dat regeringsbeleid is nadien door actuele gebeurtenissen gewijzigd en ook in de P.v.d-A. voltrekken zich zoals in elke levende organisatie veranderingen, net is dus mogelijk, dat men thans beter tot zaken kan komen dan vier jaar geleden. Maar ook als professor Romme niet zou slagen in het vinden van een brede basis voor een kabinet, dan nog is zijn po ging voor een nieuwe regeringscoalitie op smalle basis waardevol in die zin, dat men aan de P.v.d-A. nadien steeds zou kunnen voorhouden: „Wij hebben U wel aan de regeringstafel willen hebben, maar uw eisen gingen juist iets te ver". Met welke opmerking men aan een even tuele oppositie veel wind uit de zeilen zou nemen. Intussen is het niet zó, dat we professor Romme beschouwen als de politieke tovenaar, die op vlotte wijze een brede basis uit zijn hoge hoed kan halen. Wij vrezen integendeel, dat het verenigen van vijf partijen op een soort regerings program volstrekt niet gemakkelijk zal zijn en als we ons aan toekomstvoor spelling schuldig mogen maken, dan vinden we zelfs de kansen voor een smalle basis juist enkele procenten beter dan die voor een brede basis. Dit dan voornamelijk omdat men het waarschijn lijk niet eens zal kunnen worden over de bezetting van bepaalde minister- De ministers hebben zich in Nederland ontwikkeld tot zeer onafhankelijke figu ren. Men moet dus bij het vormen van een regering niet alleen rekening hou den met het vaststellen van enkele richt lijnen voor het kabinetsbeleid, maar men moet ook vragen: wie deelt op dit of dat departement de lakens uit en wat kan van zo'n man verwacht worden? En dat zou wel eens oorzaak kunnen zijn dat men over het stapje van een smalle naar een brede basis zal strui kelen! Twee Amerikanen zijn er woens dag in geslaagd, ais eersten de Mount Everest langs de westelijke helling te beklimmen. Het waren de alpinisten William "Cnsoeld en Thomas Hornbein, die deze pres tatie in zeventien dagen leverden. De Amerikaanse Himalaja-expe- ditie boekte overigens nog een succes: Barry Bishop en Luther Jerstad die de hoogste berg ter wereld via de gebruikelijke zuid oostelijke helling beklommen, be reikten enkele uren na Unsoeld en Hornbein de top waarmee dus een geslaagde dubbele aanval op de top van de Mount Everest was gedaan. Volgens radioberichten vanuit het basiskamp van de ex peditie brachten de vier bergbe klimmers de nacht door op een hoogte van ongeveer 8600 meter. Hoewel zij geen slaapzakken en zuurstofapparaten bij zich hadden zouden zij in goede conditie zijn. vwwwvwwwwvwwvwwvwvwvvwvvvwyC IK VS. ONDERGRONDSE KERNEXPLOSIE De Verenigde Staten hebben woensdag een ondergrondse kernproef genomen op het proefterrein in Nevada, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoom energie meegedeeld. Het moment, waarop mevrouw J. 8nip-Kruidhol de naam onthulde van de 500 ton sterke drijvende bok „ir. J. G. Snip", die het voor naamste werktuig sal zijn bij de bouw van de Oosterscheldebrug. (Foto P.Z.C.) RUSSISCHE PREMIERNiet gedwongen tot aftreden, mijn positie is goed IN MARGRIETHAL TE UTRECHT Z.K.H. prins Bernhard heeft gistermor- fen in de MargriethaJ in Utrecht twaalf uizend jongens en meisjes toegespro ken die daar waren samengekomen om het 75-jarig bestaan van het gerefor meerd jeugdwerk in Nederland te vie ren. De prins sprak er zijn vreugde over uit, dat de Bond van Gereformeerde Jeugd verenigingen ook na 75 jaar nog jong is gebleven. Over de vernieuwing van het werk na de oorlog zei hij, dat de jeugd de blik niet meer voornamelijk gericht houdt op de ontplooiing van haar eigen leven en de vorming van haar eigen toekomst, maar op de gehe le wereld en de gehele mensheid. De actie „Heb het hart eens" voor het jeugdwerk in Rwanda, had een echt christelijk karakter, aldus de prins. Met betrekking tot de toekomstige werk zaamheden in eigen land vroeg hij spe ciale aandacht voor het gebrek aan plaatsingsmogelijkheden voor bejaar den die verpleging behoeven. Naar zijn mening presenteert zich ook hier de mogelijkheid voor de vrouwelijke leden van de bond om hun naastenliefde in de praktijk te brengen. Een van (s hoogtepunten van het feest programma was het bekendmaken van de uitslag van „Heb het hart eens". De leden van de bond hebben binnen een jaar zelf en zonder steun van grote bedrijven en dergelijke op aller' manieren een bedrag van f 501.397, bijeengebracht. De voorzitter van de bond, ds. G. N. Lammens, deelde mee, dat dit bedrag ruimschoots voldoende is om de Utrechtse jeugdleider Maar ten Hijkoop met zijn gezin naar Rwan da te zenden om daar het jeugdwerk te organiseren. Er kan een jeugdhonk worden gebouwd, filmapparatuur en lectuur worden aangeschaft en sport- materiaal worden gekocht. Foto: In gezelschap van de voorzitter van de Bond van Gereformeerde Jeugd verenigingen, ds. G. N. Lammens, komt de prins 'hier in de grote Margriethal SAMENSTELLING BESTUUR A.R.-FRACTIE IN DE TWEEDE KAMER De nieuwe Tweede-Kamerfractie van de Anti-Revolutionaire Partij heeft in haar bestuur gekozen de heer H. van Eijsden te Rotterdam (voorzitter), de heer mr. B. W. Biesheuvel te Aerdenhout (2e voorzitter, en de heer J. A. van Benne- kom, Molenwater 71, Middelburg (se cretaris en adres van de fractie). UNIFORMJASSEN UIT TOESTEL GEZOGEN Passagiers en de bemanning bleven ongedeerd Met een enorme klap is gistermid dag omstreeks 5 nur hoog boven de Noordzee de bovenste helft van de achterdeur weggeslagen uit een Vïscountlijnmachine van de Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lïn- gus". Wel werden twee uniform jassen van de stewardessen uit het gat gezogen en mogelijk nog en kele gebruiksvoorwerpen uit de achter de deur gebouwde boord- keuken, doch niemand van de be manning of van de 26 passagiers liep enig letsel op, mede dankzij het feit, dat zij zich geen van allen bij de deur bevonden. Het gehavende toestel niet het spectacu laire gat by de staart landde kort na half zes veilig op Schiphol. De machine was 's middags om 15.45 uur uit Dublin vertrokken, maakte een tussenlanding in Manchester en ver volgde toen haar weg naar het eind punt: Amsterdam. Op een hoogte van bijna 6 km en met 'n snelheid van onge veer 450 km per uur over de Noordzee vliegend knalde plotseling de bovenste helft van de achterdeur weg en dwar relde versplinterd naar beneden in de golven. Condensluchl Gelijktijdig werd het verplaatsbare tussenschot, waarmee de achterin gelegen eerste klas is afgescheiden van de economy-klas omver gezogen en vulde de cabine zich met mistige condenslucht, terwijl de speciale luchtdruk voor het vliegen op grote hoogte door het gat naar buiten i dween. Gelukkig bevonden zich in de 8 stoelen van de eerste klas, die vlak voor de verdwenen deur is gelegen, geen pas sagiers. Wel was juist om de hoek in de helemaal achterin gelegen boordkeu- ken op hoogstens 2 meter afstand van de deur een stewardess aanwezig, maar die had steun aan een wand, waarmee de pantry van het gangpad is geschei den en werd dus niet weggezogen. Geen paniek Onder de 26 passagiers in de economy- Idas ontstond mede dank zij kordaat optreden van 4 stewardessen, geen pa niek. „Iedereen heeft zich goed gehou den", zei later de rustige gezagvoerder J. Gallagher. Hij had voor het ongeval geen ver klaring. De hele vlucht was normaal geweest tot aan het moment waarop ae deur als bij een explosie uit de romp verdween. Hij zat naast de co-piloot die de machine bestuurde toen het gebeurde en voelde meteen flinke pyn in zijn oren als gevolg van het wegvallen van de luchtdruk. Onmiddellijk daarna kwam een stewar dess hem melden, dat de achterdeur gro tendeels was verdwenen, waarop hij ter stond radio-telefonisch permissie vroeg en kreeg van Preston Control op het vliegveld van Londen om over te gaan tot een nooddaling. Snel daalde het toestel tot een hoogte an circa l'/z km, zodat de passagiers ten minste geen last meer konden krij gen van een gebrek aan zuurstof, al hadden ze natuurlijk wel enige kou te verduren. MEVROUW SNIP ONTHULDE DE NAAM liet enorme werktuig overgedragen aan de bouwers van de Ooster scheldebrug: de Combinatie Brug Oosterschelde, waarin Van Hat- tum en Blankevoort N.V. en de N.V. Amsterdamse Ballastmij zicli gecombineerd hebben. Met één van de werkschepen van de combinatie waren de talrijke genodigden onder wie leden van het provinciaal bestuur van Zeeland, bestuursleden van de N.V. Zeeuwse Brugmy, autoriteiten van waterstaat en mevrouw Snip en haar naaste familieleden naar de hok in de werkhaven gevaren. Daar dankte de heer Boele de aannemerscombinatie voor de prettige samenwerking, die er was tydens de uitvoering van de op dracht. Na de naamgeving door mevrouw Snip nam ir. F. van Hattum, direc teur van Van Hattum en Blankevoort N.V. de bok over. Ir. Van Hattum verzekerde het bijzonder op prijs te stellen, dat de bok de naam van ir. Snip mag dragen. „Want ir. Snip was immers degene, die liet initiatief voor de bouw van de Oosterscheldebrug nam en die steeds (1e centrale figuur is gebleven. Ik waardeer het ten zeerste, dat U de naam heeft willen onthullen van het voornaamste werk tuig, dat ir. Snips geesteskind tot le ven moet brengen", verklaarde ir. Van Hattum tot mevrouw Snip. Voorts wees hij op de voortvarende maar ook solide wijze, waarop de N.V. Boele de bok heeft gebouwd. Ook hij toonde zich verheugd over de goede samenwer king, waardoor het mogelijk werd, dat de bok ondanks organisatorische moei-l ïykheden, nog vergroot door de lang durige vorstperiode, praktisch op tijd afgeleverd kon worden. Hoewel nog niet alle proeven verricht zijn was de heer Van Hattum er van overtuigd, dat er niets aan de bok zal ontbreken. Waardering had hij ook voor de steun en het initiatief van het provinciaal be stuur, dat de plannen van de combinatie met openheid tegemoet trad. Ook het vertrouwen voor deze grootste opdracht die de onderneming ooit kreeg, stelde hij bijzonder op prijs. „Het is een erezaak voor onze combinatie om de brug op tijd te bouwen", verzekerde ir. Van Hattum. De commissaris der koningin in Zee land, jhr. nir. A. F. C. de Casembroot dankte mevrouw Snip voor haar toe stemming om de dryvende bok de naam van haar man te mogen geven. „In de geest van uw man heeft U niet versaagd hier aanwezig te zijn niet uw kinderen", verklaarde jhr. mr. De Casembroot. „Dat thans de grootste bok van Europa zijn werk gaat beginnen vervult de Zeeuwen met vreugde en trots", voegde de commissaris er aan toe. Lof had jhr. De Casembroot voor de wijze, waarop de onderhandelingen ge voerd zijn. „Laten wij zo verder wer ken in de geest van ir. Snip, die zo vast houdend naar zijn doel gestreefd heeft", aldus de commissaris der koningin, die het eveneens voor Zeelands provinciaal bestuur een erezaak noemde de brug ge reed te hebben op eind van 1965, tot heil van Zeeland en van Nederland. Daarna vertrok het gezelschap naar Colijnsplaat, waar in de Patrijs het stukje Veere, dat de heer en me vrouw Van Laarschot naar Noord- Beveland gebracht hebben, een lunch gebruikt werd. Tydens deze lunch gaf (Zie slot pag. 2 kol6) Premier Kroesjtsjew heeft gisteren op een receptie in het Kremlin ter ere van premier Fidel Castro van Cuba beichten in de „bourgeois- pers" volgens welke hij wellicht zou aftreden tegengesproken. In een toost die hij uitbracht op de Cubaanse premier zei hij plotseling: „de bourgeoispers zegt dat Kroesjtsjew zal aftreden of gedwongen zal worden om af te treden, dat Kroesjtsjew in een moeilijke situatie ver keert. De positie van onze partij is goed. Het volk is goed. En evenals de positie van de partij is die van mij goed. Moge God geven, dat dit tot in lengte van dagen zo blijft". Kroesjtsjew zei dit druk gebarend en opgeruimd temidden van hoge functio narissen en buitenlandse diplomaten. Een maand geleden deelde hy naar be kend mee, dat hy zijn partij- en rege ringsfuncties niet „eeuwig" zou kuunen behouden. Aanval De Russische premier, die tijdens zyn toost op Castro voor de vuist weg sprak, deed voorts een nauweüjks be dekte aanval op de Chinese commu nisten. „Als iemand zegt, dat oorlog noodzakelijk is voor de revolutie, is het enige antwoord daarop, dat in tij den van oorlog onder de werkende klasse de meeste slachtoffers vallen... een dergelyke redenering is volslagen waanzin en heeft niets gemeen met Marxisme-Leninisme' (Zoals bekend, gaat een van de voor naamste ideologische geschilpunten tus sen de Sowjet-Unie en China over de functie van een oorlog in de verbreiding van de revolutie). „Ieder die ons aan valt omdat wy geen oorlog willen moet zich tot ons volk richtenals ik zou zeggen „kameraden, wij hebben besloten een oorlog te beginnen om een eind te maken aan het imperialisme"dat zou niet mogeiyk zijn, ons volk wil nim mer oorlog". Waarschuwing Te voren had Kroesjtsjew tydens een byeenkomst in het Leninstadion in Mos kou de Amerikaanse regering gewaar schuwd, zich niet aan „nieuwe onderne mingen" tegen Cuba te wagen. Als dat toch gebeurt, zo zei hij in een toespraak zou er een „ernstiger wereld crisis" ontstaan dan die van verleden jaar. „Wy zouden onze verplichtingen tegenover onze Cubaanse broeders moe ten nakomen en hen te hulp komen", al dus Kroesjtsjew. President Brezjnew verleende de Cubaanse leider de titel „held van de Sowjet-Unie". TWEEDE BASCULEBRUG VAN BRIENENOORD-TRACÉE BEVESTIGD Millimeterwerk met een gigant 626 ton staal heeft woensdag de bruggenbouwers aan de Nieuwe Maas urenlang in spanning gehou den. De operatie gold het Invoe ren van de tweede cn laatste Dasculebrug in het Van Brienen- oord-tracee ten oosten van Bot terdam, dat over anderhalf jaar een van de belangrykste schakels gaat worden in het verkeer met de randstad-Holland. Een hele vloot van schepen en scheepjes is er aan te pas geko men: nijdig puffende sloepjes, die steeds weer arbeiders overzetten naar punten waar hun aanwezig heid noodzakelijk was. traag ma noeuvrerende sleepboten, ranke polltievaartuigen en ten slotte de vier befaamdste drijvende bokken van ons land de Arend, de Sim- son, de Hercules en de Kolussus die tot taak hadden de enorm zware last centimeter voor centi meter te dragen naar de steun punten op de brugpeilers. Het liep allemaal, zoals men het zich had voorgesteld, ook al dreig de wel eens een bok uit de kudde van schepen weg te lopen en ook al protesteerden de kabels wel eens kreunend tegen de tonnen- zware last, die zy torsten. Lang zaam, heel voorzichtig dreef ae vloot naar de brugpeilers, waarop iedereen ademloos toekeek. De ar men van de bokken tilden zo hoog als zy maar konden en net toen iedereen vreesde dat het laatste deel van de operatie moest wor den uitgesteld tot hoog water, kwam het grote moment dat het brugdek op de peilers schoof. Een uur lang zwoegden de mannen nog door, toen zat er ook werke- ïyk geen centimeter speling meer. „OVERWINNAARS NOCH OVERWONNENEN" V.S. en Europa bij modus vivendi gelijkwaardig De tarievenoorlog tussen de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Ver enigde Staten zal niet uitbreken. Een onvoorziene „opschorting" en een een Canadees protest hebben te Genève procedureverwarring als gevolg van vertraging veroorzaakt in de goedkeu ring van de overeenstemming die de gemeenschappelijke markt en de specia le afgevaardigde van president Kenne dy, Christian Herter, dinsdag hebben bereikt onder de beschermende „bemid deling" van do Zwitserse minister van economische zaken, H. Schaffner. Maar de overeenstemming blijft en maakt een einde aan do vrees dat een „drama tus sen de atlantlsche partners" zou kunnen ontstaan dat zou kunnen leiden tot een handelsoorlog. Officieel verklaart men na de bespre kingen van de afgelopen dagen dat er overwinnaars noch overwonnenen zijn, maar ondanks het algemene verlagen de uitgangspunten te vergeten kan men de balans van de onderhandelingen in de volgende vyf punten samenvatten: De tariefbelemmeringen en andere handelsbelemmeringen zullen bespro ken worden. De landbouw is opgenomen in de onderhandelingen, maar daarby zal rekening worden gehouden met het feit dat de landbouwpolitiek der ge meenschap nog niet voltooid is. Dit is een voordeel voor de gemeenschap. De wederzydse en gelijke procentuele verlaging der tarieven het Ameri kaanse beginsel wordt evenzeer nagestreefd als de vermindering van de tariefsverscliillen voor de abnor maal hoge tarieven, zoals door de „zes" is geëist. „Algemeen en automatisch De vermindering van de tariefsver- schillen zal tot stand worden ge bracht volgens een „algemeen en automatisch" stelsel dat door een werkgroep wordt vastgesteld. De Europese landen zien af van het streven naar een zogenoemd ideaal tarief als middel tot vermindering van de tariefsverschillen tussen de Verenigde Staten en de E.E.G. Voor het eerst is bij tariefonderhande lingen in het kader van een organisatie waarin de Verenigde Staten hun stand punt hebben laten varen als gevolg van talrijke en krachtige tegenstand, een modus vivendi gevonden waarby de Ver enigde Staten en het nieuwe economi sche blok van Europa gelijkwaardig zyn. Zonder dat één schot is gelost hebben communistische troepen de reeds lang door hen bezette basis te Sani Neua, in het noordwesten van Laos, verlaten en hebben rechtsgeoriënteerde militai ren het steunpunt overgenomen, aldus berichten uit Vientiane. In de boodschappen van zich ter plaat se bevindende rechtsgeoriënteerde troe pen werd gezegd dat de communistische Fiataljons zich drie dagen geleden had den teruggetrokken. De communisten hadden een ander kamp ingericht op een afstand van on geveer 16 kilometer van Sam Neua. Alle uitgaande nieuwsberichten zullen met ingang van vandaag aan censuur worden onderworpen, zo heeft de neu- tralistische Laotiaanse premier Soe- vanna Phoema medegedeeld. De censuur is er op gericht een „objec tieve berichtgeving" van journalisten te bevorderen, aldus de premier. Mevrouw J. Snip-Kruidhof heeft woensdag in de werkhaven van Katseveer de naam van Europa's sterkste bok, die als voornaamste bouw van de Oosterscheldebrug, werktuig wordt ingezet bij de onthuld: ir. J. G. Snip, de naam van de kortgeleden overleden hoofdingenieur-directeur van de Zeeuwse provinciale waterstaat. Daarmee werd de naam van de man, die een centrale figuur is ge weest bij de voorbereidingen en de uitvoering van de bouw van Euro pa's langste brug, voor altijd aan dit grootse project verbonden. „Ik stel liet zeer op prijs deze bok naar ir. J. G. Snip te noemen", aldus sprak mevrouw Snip, waarna zij met een forse ruit het doek, dat de naam toe nu toe verborgen had, wegtrok. Kort voor dit ontroerende moment had de heer Job. Boele, de direc teur van Boeles scheepswerven en machinefabriek N.V. te Bolnes de fabriek, die de bok bouwde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1