Winkelgalerij in Cadzand-Bad is première voor Zeeland Expositie „In één Naam" in Middelburg geopend GEOPEND DOOR JHR. DE CASEMBROOT Landbouw en recreatie hebben begrip voor eikaars belangen M. v. FRAASSEN BEGRAVEN BESLUITVAARDIGE RAAD VEERE VERGADERDE OP DE KADE Kantonrechter Middelburg AUTOMOBILIST VRIJGESPROKEN VAN ZIJN „ONOPLETTENDHEID" EXCURSIE KRING ZEELAND N.F.O. NAAR QUARLESPOLDER VRIJDAG 24 MEI 1963 PROVINCIALE 'ZEEUWSE COURANT 15 De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr, mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft 'woensdag in Cad- zand de nieuwe winkelgalerij Cad zand-Bad geopend. In gezélschap ■van burgemeester J. A. Leenhouts bezichtigde de commissaris de nieuwe winkels. (Foto P.Z.C.) Cadzand verkeerde woensdagmiddag in feeststemming. De bewoners hadden de vlag uitgestoken, kinderen liepen met ballonnetjes en op een plantsoen aan de Boulevard de Wielingen stond de plaatselijke muziek van Cadzand vrolijke tonen te produceren. Deze feestvreugde gold de officiële opening van de nieuwe en bepaald fraaie winkelgale rij, ten behoeve van Cadzand-Bad en in het bijzonder van de toeristen. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot was voor deze opening speciaal naar Cadzand gekomen en de wijze waarop hij die verrichtte was bijzonder origineel. „Daarmee zal de tegenstelling tussen oud en nieuw tot uitdrukking worden ge bracht", had Cadzands burgemeester, J. A. Leenhouts, tevoren aan gekondigd. Hoe groot die tegenstelling feitelijk wel was, had de bur gemeester waarschijnlijk zelf niet kunnen voorzien, want de motor in de oude ford uit het bouwjaar 1924 weigerde hardnekkig te draaien, zodat het vehikel mét commissaris en burgemeester door de rood-wit-blauwe linten moest worden geduwd. De pret was er evenwel niet minder 0111! In één van de nieuwe zaken van de galerij lunchroom „Cocagne" werden de vele genodigden welkom geheten door burgemeester Leen houts. „Het ontwikkelen van een re creatiegebied is geen eenvoudige zaak omdat het toerisme steeds nieu we eisen stelt", aldus de burgemees ter, die wees op liet noodzakelijk zoe ken en tasten tussen oude en nieuwe begrippen. Aanvankelijk stond men wat sceptisch tegenover de wensen om in Cadzand-bad winkels .te bou wen- Gedachten, plannen en advie zen leidden tot het ontwerp van ar chitect L. W. Rosenkranz en de reali satie daarvan door de aannemers ge broeders v. d. Poel- Spreker wees voorts op de in feite be- staando tegenstellingen tussen land bouw en recreatie, maar het verheugde hem dat men in Cadzand zoveel begrip voor eikaars belangen heeft, dat nog nooit tot onteigening van gronden be hoefde te worden overgegaan. Burgemeester Leenhouts betrok ook het plan tol gemeentelijke herindeling in zijn openingsrede. „Er is overal een tendens merkbaar tot het vormen van grotere eenheden, maar wij in Cadzand kunnen er trots op zijn zelfstandig de recreatie zo'n moderne vorm te hebben gegeven", zo vervolgde de burgemeester, die voorts met name wees op de vele recreatieza ken, in zijn gemeente tot stand ge komen- Die grote veranderingen wilde hij tot uitdrukking brengen in de reeds ge noemde tegensteDing tussen oud en nieuw. land. De commissaris noemde de zaken goed ingedeeld en gevuld met lekkernij en, waaraan men de sfeer van het zui den kan proeven. „Ingericht met een brede en juiste kijk op de smaak van het toeristisch publiek", zo voegde hjj er aan toe. Hjj sprak de hoop uit, dat dit Première Na het „doorrijden" van de linten, bracht de commissaris een kort bezoek aan do nieuwe winkelpanden. „Ik wilde eerst precies weten wat ik had geopend", zei hjj later in hotel „De Wielingen", waar de genodigden een diner werd aangebo den! Een complete winkelgalerij aan de voet van de duinen en ten behoeve van de toeristen, noemde hij een unicum voor Nederland en een première voor Zee- Woensdagmiddag is op de algemene be graafplaats te Vlissingen onder grote Rublleke belangstelling begraven de eer M. van Fraassen. Als eerste sprak de heer Wisseloo na mens het hoofdbestuur van de F.N.O.P. De heer Fraassen was bestuurslid voor de sectie Zeeland van de F.N.O.P. De heer P. Boon sprak namens het perso neel woorden ter nagedachtenis. Verder spraken de heren E. C. Boogerd, namens de V.C. Vlissingen, waarvan de heer Van Fraassen voorzitter is geweest, en de heer Vader namens de supportersvereni ging Rood-Wit. De overledene was een van de oprichters van deze supporters vereniging. Een zoon van de overledene dankte na mens de familie voor de grote belang stelling en het betoonde medeleven. Ds. F. S. Kloosterman bad aan het graf het Onze Vader. Collectes De In de gemeente Nieuwvliet gehouden collecte ten bate van Simavi (medische hulp aan tropenlanden) heeft ƒ84,25 op- febracht. Een collecte ten bate van akor samenwerkende kinderbescher ming organisaties) bracht 118,25 op. winkelcentrum zal bijdragen aan de ver dere welvaart van Cadzand, volgens hem de parel onder de West-Zeeuws- Vlaamse badplaatsen. Nog vele sprekers wensten het gemeen tebestuur en de exploitanten geluk met dit winkelcentrum op brede basis- Me vrouw E. J. v. d. Broecke-de Man, voor malig voorzitster van de exploitatie kie- vïtenpolder, die in deze functie zeer dicht bij de totstandkoming betrokken is geweest, toonde zich zeer verheugd met deze aanwinst. De heer J. B. Becu, dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis", wees op de soms tegenstrij dige belangen van waterschap en re creatie. Als positieve resultaten noemde hij de winkelgalerij en straks het nieu we gemaal van zijn waterschap. „De oorlog heeft in het westen een grote chaos achtergelaten", zei burgemeester A. P. Kostense namens de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Wat daarna is gepresteerd, dwingt het respect af van alle gemeenten en dat zijn er tegenwoordig nog heel wat...", voegde hij er veelbetekenend aan toe- Namens de provinciale V.V.V. zei de heer J. de Regt, dat Cadzand ook bij de V.V.V. altjjd een bijzondere plaats heeft ingenomen. Woorden van dank werden daarna gesproken door architect L. W. Rosenkranz, door aannemer J. A. v- d. Poel en door de heer Lucieer namens de exploitanten. Marianne Patïjn bood de commissaris een grote pop aan in Cad- zandse klederdracht en bloemen voor De Casembroot. Onder de „Lange Jan' Zenen \crken geven gevarieerd overzicht De interkerkelijke expositie „In één Naam" in de wandclkerk onder de Mid delburgse „Lange Jan", is woensdag ge opend door de heer C. B- Bisschop, voor zitter van de Middelburgse Oecume nische Jeugdraad. De tentoonstelling, waarop zeven kerken van Middelburg zich presenteren, is onder auspiciën van de O.J.R. opgezet. Drie kerkgenoot schappen in de stad gingen niet in op de uitnodiging van de O.J-K. In zijn welkomstwoord tot de genodigr den, onder wie loco-burgemeester A- J. Berenpas, en gemeentesecretaris mr. J- Hooij van Middelburg, predikanten en geestelijken en vertegenwoordigers uit Aanhangwagen met flessen melk kantelde De berm by de tweede Vliet weg te Krui- ningen is woensdagmorgen drassig ge weest.... van de melk. Dat vond zijn oor zaak in een verkeersongeluk, dat op het kruispunt rijksweg-tweede Vlietweg ge beurde. De chauffeur A. de P. uit Ridderkerk kwam met zijn met flessen melk geladen vrachtauto en aanhangwagen in de lin kerberm van de weg terecht toen hij een bocht nam en daarbij niet voldoende rechts aanhield. Over een afstand van omstreeks honderd meter trachtte hij weer op de weg te komen, waarbij ver schillende bermplanken werden vernield. Maar het lukte hem niet: de aanhang wagen kantelde ten slotte. Met als re sultaat veel gebroken melkflessen en een drassige bodem. Er moest een takelwa gen aan te pas komen om de aanhang wagen weer in het rechte spoor te krij gen. Het verkeer over de rijksweg moest een paar uur worden omgelegd via de Polderweg. DE VEERSE gemeenteraadsleden heb ben woensdag een unieke raadsver gadering gehouden. Niet in de stem mige raadzaal, zoals gebruikelijk te doen, evenmin met papieren voorstel len, maar gewoon in de buitenlucht, op de Veerse kade en met de neus op de zaak waarom het ging. En het middelpunt van de belangstelling gold de kadebeveiliging, die aange bracht moest worden om te voorko men, dat geparkeerde, auto's van de enigszins hellende kade in de haven terecht zouden komen. De raad kon het er tijdens vorige verga deringen evenwel niet over eens worden of die beveiliging nu moest bestaan uit houten baddings, die tus sen de meerpalen van de haven aan- febracht konden worden, of uit een etonnen randje, dat een paar meter van de kademuur opgetrokken kon worden. Komt U dan maar ééns alle maal kijken wat het beste staat, al dus nodigde Veeres eerste burger jhr. I. F. den Beer Poortugael zijn raadsleden woensdagavond uit. Una niem drukten de raadsleden hun neu zen op de proefnemingen met bad dings en randje en unaniem waren ze ten slotte de mening toegedaan, dat een laag betonnen randje in de Meu ren van de kadekeien de meest ideale oplossing was, Opzichter Koole van bouw- en woningtoezicht, die er deze avond ook bij was. moest dan maar zo gauw mogelijk uitrekenen hoeveel dat randje ging kosten. Helemaal niet nodig, zei de heer Koole. Hg had het namelijk al uitgerekend: precies 2500 zou het optrekken van het randje moeten kosten. Waarop de burgemeester belangstellend vroeg of voor dit karweitje nu ook nog een aparte vergadering gehouden moest worden. „Laten we nu eens vlot zijn en meteen een beslissing nemen", stelde jhr. Den Beer Poortugael voor. Met het gevolg, dat de raadsleden allemaal bereid waren over 't verlies van het presentie-tientje heen te stappen en met een handdruk in- plaats van de hamerslag het plan bekrachtigden. Als Gedeputeerde Staten het nu goed vinden kan het randje in het vervolg voorkómen, dat er auto's in de haven rijden. Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust! „Op linkerweghelft ik al naast de vrachtauto was zaj korte afstand een tegenligger". door overmacht" De vishandelaar N. Z. uit 's-Gravenhage is woensdag voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Kolkman, vrijgespro ken van het tenlastegclegde: buiten ver- keersnoodznak en door onoplettendheid op het liukerwegdeel komen, waardoor een botsing met zyn vrachtauto en een dicht genaderde tegenligger ontstond. De vishandelaar reed met zijn vracht auto in efen file over de Nieuwe Vlis- singseweg, vóór hem met een tussen afstand van ongeveer 25 meter reden nog drie of vier auto's. De voorste ging voorsorteren om links af te kunnen slaan, de file moest daar door vaart verminderen. Ook de vracht wagenchauffeur ïiiinderde vaart, maar moest iets krachtiger remmen toen de voor hem rijdende auto als het ware met een schok vaart minderde. De vracht autobestuurder was.daardoor over een glad stuk wegdek geslipt en op de lin kerweghelft gekomen. „Maar het gladde geedelte van de weg had toch voor U zichtbaar nioe- tcn-zijn", vroeg mr. K. P. Doedens de verdachte automobilist. Deze legde uit dat de in l'ile rijdende auto's en de linkse besturing in de vrachtauto het onmogelijk maakten ver op de weg te kijken. Ook aan de hand van de foto's kon de officier tenslotte aannemen dat het. stuk ijs op de weg inderdaad niet te zien was geweest. Hij achtte daarom dc onoplettendheid van de chauffeur niet bewezen en vroeg vrijspraak van het tenlastege- legde. De verdediger sloot zich bij het requisitoir aan en herhaalde dat het geraken op de linkerweghelft door overmacht was geschied. De kanton rechter concludeerde vrijspraak van het tenlastegelegde. De automobilist mr. E. T. uit Middtd- burg, bijgestaan door raadsman mr. P. C. Adriaanse, verklaarde tegenover de kantonrechter dat lyj meende in de moeilijke verkeerssituatie op de Seisweg in Middelburg goed te hebben gehandeld en dus niet veroordeeld kon worden voor het feit dat lltf zodanig had gereden dat gevaar voor belemmering ontstond. „Mijns inziens" zei de automobilist „kon ik niets anders doen dan stoppen. Er stond een vrachtauto met melk aan de kant van de weg. Ik kon door de auto niet zien wat; er op de weg gebeurde. Toen ik het besluit nam om de wagen te passeren zag ilc dus niets, pas toen ik op Het enige wat ik kon doen was stop pen, ik dacht als ik doorrijd is ae kans voor een botsing groter. On danks het feit dat de verdachte en de raadsman volhielden dat de tegenlig ger niet eerder te zien was geweest, bleven de kantonrechter en officier twijfelen. De bestuurder van de tege moetkomende wagen had namelijk verklaard dat hij de auto al gezien had vóór deze de vrachtwagen ging passeren. Voor een onderzoek van de situatie ter plaatse, is de zaak enige tijd aangehouden. Door een erehaag van scholieren zijn Juf' C. E. Rijkse en meesterF. Wil lekes woensdagmiddag de trappen van het Goese stadhuis opgegaan, waar zij in het huwelijk traden. De heer Willekes is onderwijzer aan de openbare lagere school in Kloetinge, mejuffrouw C. E. Rijkse staat in de openbare lagere school te Kruiningen voor de klas. De leerlingen van de heer Willekes derde en vierde klas gaven vóór dit onder- wijshuwelijk werd voltrokken, bij het stadhuis acte de présence om dit feit met vrolijke erebogen luiater bij te zet ten, De leerlingen van de eerste en twee de klas van de o.l.s. in Rruiningen wa ren bij de receptie in de Oosterkerk te Goes aanwezig. (Foto P.Z.C.) IAARVERGADER1NG IN GOES Bezoek aan enkele fruitteeltbedrijven vanger de heer Chr. Wisse. Ir. P. M. Fi- lius zal de kring vertegenwoordigen op de algemene vergadering in maart 1964 in Utrecht. Tót zijn plaatsvervanger werd benoemd de heer J. van Sprang. Opperman viel van woning in aanbouw De 55-jarige opperman A. v. d. Broecke te Bréskens is dinsdagmiddag ernstig gewond geraakt, toen hy van ruim twee en een halve nieter hoogte viel. Hy werd niet verwondingen aan het hootd en rug per ambulance naar het St. Au- toninsziekcnliuis te Oostburg overge bracht. De heer v. d. Broecke was aan het werk op een in aanbouw zijnde blok huizen in het uitbreidingsplan te Breskens. Hij viel van de eerste verdieping van één der woningen. De arts J. van der Maas verleende eerste hulp. De algemene ledenvergadering van de. Kring Zeeland van de N.F.O. heeft woensdagmiddag een excursie gemaakt naar het nog jonge fruitteeltgebied in de ruim vierhonderd ha grote Quarles- Solder. Het doe! van deze excursie was e fruittelers het een en ander te laten zien van de ontivilvkeling op fruitteelt gebied in deze polder. De Quarlespolder, die een oppervlakte heeft van 430 hectare, telt slechts een tiental fruitteeltbedrijven. De totale op pervlakte fruit is 60 ha: 45 ha appels. 15 ha peren, 1 ha pruimen. Het zijn alle jonge boomgaarden die in en na 1955 Tevoren hadden de leden de algemene vergadering bijgewoond in het „Land bouwcentrum" te Goes. Voorzitter J. Kakebeeke stond in zijn openingswoord stil bij het overlijden van het erelid en oudvoorzitter, wijlen de heer J. Q. C. Lenshoek. Tc zijner nagedachtenis nam de vergadering enkele ogenblikken stil te in acht. Verder in zijn openingswoord merkte de heer Kakebeeke op, dat ondanks het minder gunstige weer de fruitbomen rijk en overvloedig bloei en. „We weten echter nog geenszins wat daarvan do resultaten zullen zijn", voeg de hij eraan toe. Uitgebracht werden de jaarverslagen van" de secretaris-penningmeester, ir. P. M. Felius. De financiële positie van de kring is niet ongunstig, zo bleek uit het financieel verslag. Tot lid van de kas- commissie voor 1963 werd vervolgens be noemd de heer M. Griep. De begroting voor 1963 sloot in inkomsten en uitga ven op een bedrag van 5700, met een post onvoorzien van 70. Het bedrag, dat aan de afdelingen wordt afgedra gen uit de van het hoofdbestuur ontvan gen bijdrage van de contributie van de kring bleer voor 1963 op hetzelfde ni veau als vorig jaar gehandhaafd, uitge zonderd voor buitengewone leden, voor wie de afdracht van 0,50 op 1, werd gebracht. De lieer Chr. Wisse werd herkozen als vicc-voorzitter Herbenoemd werd als lid van het hoofdbestuur van 1964 de heer J. Kakebeeke en als zyn plaatsver- EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN OP MIDDELBURGSE VEILING Woensdagmiddag zijn op de Coöperatie ve Veiling Walcheren te Middelburg de eerste nieuwe aardappelen geveild voor een prijs van 2,13 2,67 per kilo. De ongeveer 25 kilo nieuwe aardappelen waren a!fkomstig van de heer H. L. Va der uit Souburg, die met deze oogst waarschijnlijk de eerste in Nederland is. De tyd waarin de nieuwe aardappelen vorig jaar voor het eerst op de veiling kwamen, loopt niet veel uiteen met dit jaar. Veertig ton Portugese zaaioesters aangekomen Naast de reeds geïmporteerde Noorse en Franse oesters zijn dezer dagen in Yer- seke nog 40 ton Portugese zaaioesters met vrachtauto's aangekomen. Zij zijn bestemd voor een tweetal oesterkwe kers Er worden eerstdaags nog 20 ton verwacht. De Portugese oesters zijn uit gezaaid op het oostelijk deel van de Oosterschelde. Het Noorse oesterbroed is op zeeften uitgezet op het zogenaam de Noorden, de Franse zaaioesters zijn uitgezaaid op de oestergronden. Reizend Zeeuws Volkstoneel won W.K.A.-Landjuweel Als ivinuuar van de tweejaarlijkse to neelwedstrijd „W(erkverband) Katho liek) A(matenrtoneel)-Landjuweei" v 1961-1963 is uitgeroepen „Het reizend Zeeuws volkstoneel" uit Hulst. Als twee de resp. derde werden geklasseerd „Al- berdingk Thijm" uit Haarlem en „Maas tricht '46". Aan deze wedstrijd hebben acht amateurtoneelclubs deelgenomen. De jury bestond uit de heren mr. H. J. Bernsen, Jan Muller en Frits Bloem kolk. In de motivering van haar beslis sing zegt de jury o.ni. „dat deze drie groepen toneelprestaties van bijzonder hoog niveau hebben geleverd die elkaar in kwaliteit slechts weinig ontlopen. Dat de eerste prijs naar het R.Z.V.T. uit Hulst is gegaan heeft deze groep voor namelijk te danken aan haar, in alle onderdelen zo wezenlijk amateuristische toneelopvoering van M. de Swaens' „Gecroonde Leersse". waarin aansteke lijke speldrift en verrassende creativi teit zo harmonieus samengingen". Alb Thijm nam deel met „Salto Mortale" van Dimitrl Frenkel Frank, Maastricht '46 met „De liefde der 7 poppen" van P. Gallico. het onderwijs, zei de heer Bisschop, dat het idee voor de expositie afkomstig is van de jeugdwerkleider van de hervorm de kerk in Middelburg. In de Middel burgse O.J.R. zijn vertegenwoordigd de Ned. Hervormde Kerk, de Evang. Lu therse Kerk, de Doopsgezinde Broeder schap en het Leger des Heils. De Gere formeerde Kerken hebben een waarne mer. Deze kerken én de R.-K. Kerk en de Remonstrantse Broederschap hebben een stand op de expositie. Voorts is er een stand van het Nederlands Bijbelge nootschap en van de Prof. G. v. d. Leeuwstichting. De heer Bisschop gaf eerst een over zicht van de werkzaamheden van de O.J.R., die niet „geboren" is uit een plaatselijke Oecumenische Raad van" Kerken, daarom ook niet „erfelijk be last is, maar aan de andere kant ook geen opvoeding heeft genoten", zoals hij hel uitdrukte. De Middelburgse O.J.R. organiseert onder meer hulpac ties voor Duitse vluchtelingen, verzendt voor hen iedere veertien dagen een hoe veelheid medicamenten naar Berlijn, voerde de jubileümactie in Middelburg voor het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils en organiseert gespreksavon- den voor belijdeniscatechisanten. De heer Bisschop meende, dat de expo sitie niet een demonstratie van ver scheidenheid is, omdat op deze tentoon stelling de kerken twee zaken gemeen hebben: de Bijbel (vandaar als middel punt een stand van het N.B.G-) en de wil en de bereidheid om samen iets te doen. „Deze eensgezindheid is de ware oe cumenische houding", aldus de heer Bisschop. „Er is op deze tentoonstel ling ruimte voor een eerlijke accep tatie van elkaar. De mens zaait, God geeft de wasdom en het besef, dat Hij er om gebeden wil zijn". Als thema voor deze tentoonstelling werd dan ook gekozen de kern uit het Ho gepriesterlijk gebed: „Dat zij alien één zyn, opdat de wereld gelove"- Mejuffrouw J. de Nood, secretaresse van de Middelburgse O.J.R., las deze tekst uit een boekwerk, dat ligt bij de ingang van de tussenkerk- Vervolgens maakte men een rondgang over de ex positie. Geen Oranjefeest in Oostburg: raad teleurgesteld Tijdens de ivoendagavond gehouden openbare vergadering van de gemeen teraad van Oostburg, hebben enkele raadsleden er bij de rondvraag hun spijt over uitgesproken, dat er dit jaar op koninginnedag in Oostburg geen feeste lijkheden zijn gehouden. De heer Dekker (prot.-chr.) merkte op, dat dit bij velen erg was tegengevallen, temeer omdat er zelfs voor de schoolkinderen niets te doen was. Hoewel hij de organi satie van dergelijke Oranjefeesten niet direct als een taak voor het gemeente bestuur zag, meende hij toch dat er in elk geval voor de schoolkinderen iets gedaan had moeten worden. De heer J. Barendregt (gem. hel.) sloot zich bij de woorden van de heer Dekker aan. Hij zei van mening te zijn, dat er in de gemeente, wat de Oranjevereniging betreft, een lancune bestaat- Hij sprak de hoop uit, dat er spoedig een plaatse lijke Oranjevereniging zal worden opge richt, waan/oor hjj de stimulerende me dewerking van de voorzitter vroeg. De voorzitter, burgemeester J. L. Leeuwen, betoogde het eveneens te heb ben betreurd, dat er in het geheel niets was gebeurd. Hij zag hiervoor echter in de toekomst toch wel een oplossing. Verder deelde hij mede van de voorzitter van het destijds gevormd comité, dat zich met de feestvieringen ter gelegen heid van verjaardagen en dergelijke van leden van het Koninklijk Huls zou be lasten, gehoord te hebben, dat het in de bedoeling ligt feestelijkheden te orga niseren bij de viering van 150 jaar 'ko ninkrijk (1S13-1963). Voorts informeerde de heer J. Baren dregt, waarom de 'gebruikelijke muzi kale rondwandeling door de gemeente ter gelegenheid van het muziekconcours op Hemelvaartsdag niet kon doorgaan. De voorzitter verklaarde, dat zulks in derdaad gebruikelijk is, maar dat de rondgang plaats moet vinden na 1 uur. uit kon nu niet, omdat door een grotere deelname aan het concours de rondwan deling reeds voor de middag zou dienen te gebeuren. Volgens de bepalingen van de zondagswet is dit voor 1 uur 's mid dags verboden. Hij zei tegen een derge lijke muzikale rondgang door de meente na de middag geen enkel zwaar te hebben. Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen Rijk gevarieerd In de sfeervolle ruimte krijgt men aan de hand van veel en velerlei materiaal een duideiyk overzicht van wat de deel nemende kerken zijn, van hun historie, leer en belijdenis, gemeenteopbouw, ac tiviteiten, van het apostolaat en hun liturgie. Het is een expositie geworden, die niet alleen noodt tot kijken en lezen, maar ook tot vergelijking, verdere stu die en verdieping. In het centrum onder een houten kruis, heeft het Nederlands Bijbelge nootschap een keur. van boekwerken en ander materiaal uitgestald: zoals een voorbeeld van een braillebijbel voor blin den, oude bijbeluitgaven en documenten over de historie van de Bijbel. De fotopanelen van de Prof. G. van der Leeuwstichting geven een over zicht van de nieuwe inzichten in de moderne protestantse kerkbouw, niet prachtig materiaal over gerefor meerde en hervormde kerken, die naar deze inzichten zoals de plaats van het orgel in de kerkruim te en liturgische indeling zijn ge- bonwd- De Rooms-Katholieke Kerk toont onder meer fraaie voorbeelden van paramen ten (liturgische Meding en voorwerpen) en foto's van kerkelijke plechtigheden, de Gereformeerde Kerk geeft onder meer in duidelyke grafieken en panelen een overzicht van de opbouw van deze kerk. Op de stand van de Doopsgezinde Broedei schap ziet men o.m. een boek werk met afbeeldingen van Jan Luyken uit 1685 en een maquette van het nieu we broederschapshuis, dat in Aarden burg konit. Bescheiden, maar verhelde- rend en toch veelomvattend is een pa neel, dat de Remonstrantse Broeder schap tot onderwerp heeft- De Hervorm de Kerk toont onder andere een kansel bijbel uit 1643, en een silhouet van de stad Middelburg. Ook is hier geplaatst het fraaie doopvont uit de Nieuwe Kerk. Het Leger des Heils heeft veel foto's uitgestald van voor het Leger kenmer kende zaken. De ingetogen stand van de Lutherse Kerk omvat onder meer al- taarMeden in de liturgische kleuren, een Lutherbgbel uit 1648 en een collecte- boek uit 1740. Deze expositie, die zeker de aandacht waard is, is geopend tot en met maan dag 3 juni, tweede pinksterdag, in de wandelkerk onder de Lange Jan te Mid delburg: 's middags van 2 tot 5 uur, 's avonds van 7 tot 9 uur en tweede pinksterdag van half twaalf 's morgens tot half zes. Middelburgse koren geven concert (n het kader van de expositie „In één Naam" geven twee Middel burgse koren in de Koorkerk een concert. Het Middelburgse Ka nerkoor zingt onder leiding van 3art Leynse dinsdagavond 28 mei tusen acht en negen uur. Het koor van de r.-k. kerk concerteert woensdag 29 mei onder leiding van kapelaan G. M. J. Roosenberg eveneens tussen acht en negen uur 's avonds. De uitvoeringen zijn ook voor anderen, dan bezoekers van de tentoonstelling toeganke- Dé Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaandcren heeft op Hemelvaartsdag in Oostburg een acolaagd binnen"-concours ge houden. Hier ziet men één van de deelnemende korpsen in de stra ten van Oostburg. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19