Bezwaren in Temeuzen tegen uitbreidingsplan Wolphaartsdijk gaat nieuwe burgemeester feesteliik inhalen WALCHEREN AGENDA I „Porgy en Bess voor Lions MARKTBERICHTEN Kantonrechter Middelburg SCHOLIER VELDE EIGEN VONNIS IN 7,AAK OVER VECHTPARTIJ „DE SCHELDE" HULDIGDE DE HEER KUYL BIJ AFSCHEID EXAMENS Topconferentie van Afrikaanse landen is peoPend VRIJDAG 24 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Inzake partiële herziening VESTIGING VAN TEXTIELFABRIEK üit de preadviezen aan de raad van Terneuzen, die op donderdag 30 mei in openbare vergadering bijeenkomt, blijkt dat nogal wat bezwaren zijn ingebracht tegen de partiële herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Eén van die bezwaren is afkomstig van F. X. baron van der Straten Waillet, ambassadeur van België in ons land en wonende in Den Haag. Dit diens bezwaar blijkt dat in het plan valt een perceel grond van bijna 9 ha bouwland, onderdeel van zijn boerderij groot ca. 5V/2 ha. Daarnaast zijn nog 12 bezwaarschriften ingediend door eigenaars en pachters van gronden Velen van hen zijn van mening dat door de onttrekking van gronden het geheel van hun landbouw bedrijf zeer ernstig zal worden aange tast. Ook wordt de mening uitgesproken dat geen directe behoefte bestaat de gronden aan hun agrarische bestemming te onttrekken. Die behoefte is er volgens hen alleen omdat men de gronden wil opspuiten. Ook worden tal van econo mische en financiële bezwaren naar vo ren gebracht. E. en w. van Terneuzen stellen daar tegenover dat de gronden gelegen in bestaande uitbreidingsplannen, in een tweetal jaren zullen zijn volgebouwd en dat zelfs de onderhavige herziening slechts tot 1968 zal voorzien in de be hoefte van bouwgrond. „Uiteraard zal te zijner tijd aan reclamanten een be hoorlijke schadeloosstelling worden ge waarborgd". aldus b. en w., die de raad voorstellen tot vaststelling van de wij ziging over te gaan en het betreffende onteigeningsplan voorlopig goed te keu ren. te besluiten tot verkoop van de benodig de gronden. Aan de raad wordt verder voorgesteld over te gaan tot aankoop van de ooste lijke rijkswaterleiding van de Staat der Nederlanden. Deze oppervlakte grond en water is na opspuiting met gronden uit de kanaalverruimingswerken no- J:g voor de verdere realisering van het :breidingsplan „Serlippenspolder". Voorts zullen aan de orde komen ver zoeken tot aankoop van gronden in het nieuwe exploitatieplan „Sluiskil" aan mevrouw E. v. d. Berg-Stubbé. aan de fa. C. H. A. Vermeulen en aan de heren R. de Maesschalck, D. Moret en C. Smies. De agenda vermeldt voorts een voorstel tot onderhandse aanbesteding van het verlengen van de riolering langs de mr. F. J. Haar man weg aan het aan nemersbedrijf W. J. de Bruijn te Ter neuzen voor de som van ƒ80.200. Ver dere voorstellen betreffende de aankoop en ruiling van gronden gelegen in het uitbreidingsplan „Sluiskil", resp. van en met de heren W. Cové en C. H. de Broeck en het aangaan van een vaste geldlening ad. ƒ886.000. Op de voor dracht tor benoeming van een hoofd van de Zuidlandschool, ingaande 1 oktober 1963, staat de naam van de heer R. T. Peters uit Terneuzen. Textielfabriek De „Textielfabrieken Emile Locke- feer" N.V. te Hulst is voornemens in Terneuzen een bedrijf te stichten voor de fabricage van gebreide tex- tielgoederen. De n.v. heeft het ge meentebestuur van Terneuzen ver zocht haar een perceel grond in het gemeentelijk industrieterrein te ver kopen ter grootte van circa 1400 m2. Deze vestiging zal vallen onder de regeling „Bevordering Industrialisa tie Ontwikkelingskernen". De woningbouwvereniging „Werkmans- belang" te Temeuzen wil in de Serlip penspolder over gaan tot de bouw van 19 woningwetwoningen. 18 bejaarden woningen. 8 vrije-sectorwonïngen, 12 ga rages en 1 winkel. Voorgesteld wordt NATIONAAL LANDJUWEEL Eerste prijs voor Reizend Zeeuws Volkstoneel Het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst heeft op het Nationaal Landju weel in Haarlem twee prijzen gekregen. De eerste prijs, vijfhonderd gulden en een extra beloning, een complete be- lichtingsapparatuur, ontving het gezel schap voor de beste verzorging van een oorspronkelijk in de Nederlandse taal geschreven stuk: „De gecroonde Leers- se" van Michiel de Swaen. Jan Willem Hofstra, voorzitter van de jury, zei dat men deze prijs kreeg voor de „hart- veroverende toewijding, waarmee een oorspronkelijk Nederlands stuk ten to nele werd gebracht". De beliclitings- apparatuur was speciaal voor de tot in de finesses verzorgde uitvoering. Van de vereniging verwierven voorts Jo de Block, Wim Borghstijn en Camïel Roctus een speciale vermelding voor hun vertolkingen als respectievelijk Teunis, Joren en Kozen; Winnaar van het nationaal landjuweel was de verenigde toneelvereniging „ADO en DVS" uit Den Haag, die de zilveren bokaal, de door koningin Julia na beschikbaar gestelde wisselprijs. mee naar huis nam. De opvoeringen waren in de Haarlemse Stadsschouwburg, de jury bestond voorts uit de actrices Enny Meunier en Heieen Pimentel en de to neeladviseur van de Nederlandse ama teurtoneel unie, N.A.T.U., Arend Hauer. Mr O. F P. M. Cremers, burgemeester van Haarlem reikte de prijzen aan het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit. Advertentie (Advertentie) Het bestuur van de Oranjevereniging te Wolphaartsdjjk heeft ter gelegenheid van de installatie van jhr. drs- P. S. C. Beelaerts van Blokland voor zaterdag 8 juni een uitgebreid feestprogramma samengesteld. Omstreeks kwart over één zal de nieuwe burgemeester op die dag door het. gemeentebestuur aan de steiger van liet Wolphaartsdjjkse Veer worden ontvangen. De burgemeester met zjjn echtgenote arriveren op deze plaats per motorjacht. Een kwartier la ter zal het bestuur van de Oranjevereni ging zijn opwachting maken. De burgemeester en zijn echtgenote zul len vervolgens voor het Veerhuis het de- filé van de plaatselijke verenigingen af nemen. Vla de Papeweg en Prinses. Ju- lianaweg marcheert het défilé af naar het raadhuis, waar jhr drs Beelaerts van Blokland op het bordes een toe spraak zal houden. Om half drie begint in het „Dorpshuis" een buitengewone raadsvergadering. Tijdens de Installatleplcchtlgheld worden op het Dorpsplein door de gymnastiek vereniging TT.D.l demonstraties gege ven. De receptie in het ..Dorpshuis" duurt van v(jf tot zes uur Van zeven tot half acht wordt er ln de oJ. school te Oud-Sabblnge een receptie gehouden. In het „Dorpshuls" beginnen op dat tjjdstip enige filmvoorstellingen voor de jeugd Om half acht vangt op het Dorps plein ook het openluchtbal aan. De in woners van Oud-Sabhlnge kunnen vanaf half acht ln de o.l. school terecht Daar wordt door de plaatselijke buurtvereni ging een feestavond georganiseerd. (Advertentie) PROBLEEMVOETEN I EN TOCH MODIEUZE 1 SCHOENEN I Ja, In VESTERS damesschoenen vindt U gemak en mode gecombineerd. I Het zijn speciale steunschoenen voor losse steunzolen en met In- I gebouwde steunzool Maarze zijn modieus van lijn en ln de allernieuwste modetinten. Alleenverknop voor Zeeland. I ecw» MIDDELBURG Bromfietscursus veilig verkeer Op een geanimeerde bijeenkomst, één dezer dagen gehouden in de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg, zjjn de diploma's uitgereikt aan diegenen, die met goed gevolg het exa men „Bromfietsers" van het Verbond voor Veilig Verkeer hadden afgelegd. Het theoretisch gedeelte werd ver zorgd door de heer E. J. Glerum in 6 lesavonden, terwijl de heer M. Zwar- tepoorte als technisch adviseur de leerlingen wegwijs maakte in het op sporen en verbeteren van kleine sto ringen onderweg. De voorzitter van de afdeling, de heer Th. H. de Meester, wees in zijn openingswoord op de waarde, die het behaalde diploma heeft, in verband met het toekomstige rijbewijs voor bromfietsers. De cursisten werden in de gelegenheid gesteld, tot het stellen van vragen be treffende het bromfietsverkeer, die de heer M. A. Reneman op afdoende wijze beantwoordde. Daarna ging de voorzitter over tot het uitreiken der diploma's. De heer A. F. Baljeu, één der cursisten, zorgde voor een passende bloemenhulde voor de ge slaagde dames. Deze vriendelijke geste ls bijzonder gewaardeerd. De voorzitter dankte vervolgens de he ren Glerum en Zwartepoorte, die deze avond helaas niet aanwezig waren, on der aanbieding van een passend ge schenk. Namens de cursisten sprak de heer C. Groendijk uit Vlissingen een dankwoord tot de leiders van de cursus en bood ieder een boekebon aan. Hierna bleven allen nog enige tijd gezel lig bijeen, om de behaalde resultaten te bespreken. De namen van de geslaagden: de da mes: C. Boogaard-den Hollander, J. H. Dieleman, J. P. Muilenburg-Boogaard, J. S. M. Moens-Harthoorn, J. W. Poppe; de heren: A. F Baljeu, A. Bassie, L. Boogaard, C. P. J. Glerum, C. Groendjjk, C. Jobse, M. Karstanje, H. A. Korstanje, J. Mieras, M. Schout, J. de Vries en I. van Waarde. afgewezen: 4 kandidaten. OPTIE OP GROND VOOR NIEUWE AMBACHTSSCHOOL Tijdens do jaarvergadering van de ver eniging de Ambachtsschool te Middel burg heeft voorzitter C. Barentscn mee gedeeld, dat de gemeente optie heeft verleend op een stuk terrein in de Stro- menwijk voor de bouw van de nieuwe school. SEROOSKERKE (W.) RAAD VERGADERT OVER TOETREDING TOT VUILOPHAALDIENST I ORTH. SCHOENMAKER Noordstraat 21 - Middelburg. Telefoon (01180) 3525. Voor reparaties ook: M. P. SCHONIS Nachtegaalstraat 6. Middelburg. Teneinde het ophalen van huisvuil op af doende wijze te regelen voor de gemeen te, stellen b. cn w. van Serooskerke (W.) de raad, die donderdagmorgen 30 mei om 10 uur vergadert voor, met in gang van 1 januari 1964 toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil op Walcheren. Het college wil verder de benodigde forme huisvnilemmers daarvoor schaffen en tegen de kostprijs beschik baar stellen aan de inwoners. Tevens wordt de raad voorgesteld de verorde ning op de heffing en invordering van huisvuilrechten zodanig te wijzigen, dat het tarief wordt vastgesteld op 11 per jaar voor de eerste emmer en op 6.6 per jaar voor de tweede cn elke vol gendo emmer. neming aan de waarborgstelling van de stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zeeland en de wijziging van de begrotingen voor 1962 en 1963. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een ontwerpwijziging van de jaarwed den van de wethouders der gemeenten in Zeeland. B. en w. van Serooskerke zijn van mening, dat de tegenwoordige be zoldiging voldoende geacht kan worden voor de aan het ambt verbonden werk zaamheden. Het college stelt daarom de raad voor aan G.S. van Zeeland te berichten, dat er geen aanleiding is de jaarwedde te verhogen. Wedvluchten De postchiivenhoudersverenïging „Zeelandia" te Middelburg hield een wedvlucht vanuit Noyon over een afstand van 218 km. De uitslag was: 1, en 6. B, Mulder: 2. en 3. van Belzen: 4. J. Poelman; 5., 8. en 9. M. Vader; 7. B. Biesen: 30. A. v. d. Welle. De uitslag van de vlucht vanuit Crell oCer afstand van 2fil km was: 1. en»3. M. Va der: 2. Hoek v. d. Roost: 4. P. J. van Belzen: J. van Maaren: 6.. 8. en 10. J. Poelman: 7. en 9. B. Mulder. De resultaten vah (te vlucht vanuit St.-Denis ?r een afstand van 300 km waren: 1. A. v. Welle; 2. J. Poelman: 3. A. van Oevelen: I. van Maaren; 5. C. de Graaf; 6„ 7. en 8. van Sabben; 9. .T, C. F. Jopse; 10. A. Guil- let. VlIsslnKcn-Aihamora. Mi Viunoer. de vlie gende schoolmeester. 20 uur. a.l. Luxor. Maelste overwinnaar. 20 uur. 14 Jaar. Strandhotei: Jaarvergadering departe ment Zeeland Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en tlandel. 16 uur. Goes-Grand: Mr Vlubber. de vliegende schoolmeester, 20 uur. a.i. Bergen op Zonm-Luxor. Haiarl, 20 uur, 14 J. Sas van Gent-Olymplatheaier: Huif der on tucht, 20 uur. 18 Jaar. Tcrncuzrn-Lu.xortbeater: Freddy und das Lan der SUdsee, 20 uur, a.l. Officiële publikatie VLISSINGEN. B. en w. van Vlissingen maken bekend, dat ingevolge de per 1 mei 1903 in wer king getreden wet op de Bejaardenoorden, de houder van een bejaardenoord verplicht is het bejaardenoord binnen 30 dagen de inwerkingtreding der wet dus v< 30 mei 1963 of binnen 30 dagen na waarop een bejnardenoord voor 1 eerst aan de begripsomschrijving voldoet schriftelijk bij hen aan te melden. Nadat in de verstrekte gegevens wijziging ls gekomen, moet telkens binnen 30 dogen <le aanmelding worden hernieuwd. Formulieren daartoe lijn verkrijgbaar op de afdeling Algemene Zaken, kamei der gemeentesecretarie. Ondc-r bejaardenoord in de zin dei wordt verstaan een inrichting, waarin ten minste S bejaarden (65 jaar en ouder) duurzame huisvesting, gepaard gaande gehele of gedeeltelijke verzorging, wordt verschaft. VUssingcn. 21 mei 1963. Scheepuaartberichten Vlissingen aangekomen 21-5: Alegra-S Bllarnagan; 22-5: Dollard v. Antwerpen; Richmond Queen v. Terneuzen; Zaanstroom v. Amsterdam; Cardignnbrook v. Huil. Vlissingen vertrokken 21-5: Bore V ri, Jakob- stad; 22-5: Alegra-S n. Gdyniu; Caltex Rot terdam n. Schiedam: Zaanstroom n. Shore- ham; Belgull Progress n. Antwerpen. Vlissingen gepasseerd n3ar Antwerpen 21-5: Betty Anne -S v. Rotterdam: Silvapiana v Delfzijl: Adriana v. Felixtowe; Mare Bonum v. Duinkerken v. Terneuzen: Atlantic v. Bre men; Atland v. Narvik; Diet v. Rotterdam; Admiralengraeht v. Amsterdam; 22-5: Spirit v. Ipswich; Giessenkerk v. Barcelona; Tau rus v. Amsterdam; Tasman v. Par. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 21-5: Nederland n. Breskcns; Virgo n. Londen; Surpedon n. Rotterdam; Senegalkust n. sterdam: Canada n. Dublin: Victress n. Bos ton Lines; 22-5: La Paloma n. Londen; Don- gedijk n. Londen; Stccnkerk n. Rotterdam; Margriet Anja n. Rotterdam. (Advertentie) HEEFT U HET NIEUWSTE ZWARTE BEERTJE AL GELEZEN? DE VEY MESTDAGH Bellamypark 45-58 - Tel. 2186 VLISSINGEN Algemene vergadering Stoomvaart Mij. Zeeland Stoomvaartmaatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandse Postvaart N.V. te Hoek van Holland heeft woensdag morgen in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage haar algemene vergadering van aandeelhouders gehouden. De balans per 31 december 1962 en de winst- en ver liesrekening over 1962 alsmede de uit kering van een onveranderd divi dend over dat jaar van 13 procent wer den goedgekeurd. Eén aandeelhouder met 28 van de 11.408 stemmen stemde tegen. Hij stem de eveneens tegen de herkiezing van twee aan de beurt van aftreden zijnde commissarissen, de heer B. E. Ruys en dr. ir. F. Q. den Hollander. Dezen wer den met dezelfde stemverhouding als voor de vorige voorsteden herkozen. De aandeelhouder stelde dat het hier geens zins gaat om persoonlijke redenen, maar dat hij bezwaren legen het beleid koes tert. Hij meende dat de winst te veel wordt gereserveerd, waardoor de aan deelhouders daarin geen aandeel krij gen. De voorzitter van de raad van commissarissen, ir. Th. P Tromp ont kende dit echter. Er was zijns inziens geen sprake van een wegwerken van de winst of een te grote reservering. Uit de vergadering kwamen ook stemmen naar voren om een deel van de winst in stockdividend uit te keren. Ir. Tromp stelde dat de aandeelhouders daarmee niet gebaat zijn. De directie deelde nog mee dat de resultaten van de eerste vier maanden van dit jaar achterblijven in vergelijking met vorig jaar. Het passa giersvervoer is met twee procent ge daald, het goederenvervoer daarentegen met twee procent gestegen. De uitgaven zullen dit jaar iets stijgen. Een artistieke prestatie van hoog gehal te. Dit is de beste kwalificatie voor de prestatie, welke Bert Brugmans mario nettentheater woensdagavond leverde in een volle zaal van „de Prins van Oran je" te Goes met de opvoering van Amerikaanse opera „Porgy en B__ van George Gershwin. Hét is een goede gedachte geweest van de Lions Club Joes om Bert Brugman een avond te la ten komen, want daardoor werden velen - de gelegenheid gesteld de vertolking n Gershwins beroemde opera op een bijzondere wijze te beleven. Geheel vol- ~ens het doel van de Lions Club komt e opbrengst op dit ogenblik nog niet recies bekend ten goede aan het zee- ospitium „Zonneveld" te Oostkapelle. Gershwins negeropera speelt in het Charleston van omstreeks 1920, één van de Atlantische kuststeden in de zuidelijk gelegen staat South Carolina. In grote lijnen kent men het verhaal: Bess, een wat wispelturig, onevenwichtig neger meisje is bevriend met de havenarbeider Crown, die na een moord de vlucht neemt. Bess vindt ondördak bij de kreu pele bedelaar Porgy en tussen hen beide bloeit een zuivere liefde op. Crown keert echter onverwacht terug en eist Bess op, die opnieuw bezwijkt voor haar vroegere vriend. Tusen de brute geweldenaar Crown en de gevoelige Porgy, komt het tot een hevige botsing, die de dood van Crown tot gevolg heeft. Als de politie Porgy komt ophalen om te getuigen, maakt de sluwe handelaar in verdoven de middelen Sportin' Life handig van de gelegenheid gebruik Bess onder zijn in vloed te krijgen door haar „gelukspoe- der" te geven. Samen gaan ze naar New York, Porgy eenzaam achterlatend. Al de figuren uit Gershwins opera kwa men woensdagavond in het marionetten theater van Bert Brugman tot leven. Voor velen moet dat een ongewone sen satie zijn geweest, zó wisten de popper te overtuigen. Het applaus na elk tafe reel was evenzo bedoeld voor de bijkans levend geworden marionetten als voor Bert Brugman en zijn medewerkers isters). De mimische effecten waren verbluffend echt, de ..zang" van de ma rionetten was onwaarschijnlijk precies afgestemd op die van de solisten van het koor en orkest onder leiding van Leh man Engel. „Rorgy en Bess" zoals woensdagavond gebracht door het Marionettentheater Bert Brugman was een aparte belevenis. In een langdurig en hartelijk applaus ge tuigde het talrijke publiek van zijn waardering voor hetgeen Bert Brugman en zijn medewerkers hadden gepres teerd. VEILING BERGEN OP ZOOM 23 mei. Radijs 17—18. Postelein 57—61. Sla Auto reed bromfietser klem Op de 's-Gravenpolderse weg te Goes heeft zich woensdag een ongeluk voor gedaan. waarbij een bromfietser en een auto waren betrokken. Toen de automo bilist G. J. van A. uit Goes in de rich ting van 's-Gravenpolder reed en een uit rit wilde inrijden, kwam de achter hem rijdende bromfietser J. M. uit Kwaden- damme met zijn auto in botsing. Hij raakte het rechterportier van de wagen, dat licht werd beschadigd. Ook de brom fiets liep lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VEILING „WALCHEREN" GA. MIDDELBURG 22 mei. Aardbeien extra 1.X91.22, I 961,16, II 79—94. Aardappelen: grote 2,13, drielingen 2,67, kriel 2,14. Groenten: Sla I 13—19. Idem n 16. Ra barber 10—14. Prei 29—48. Groene komkom mers 60-75 57—60. 50-60 51—54, 40-50 43—44. 35-40 39. Radijs 5,50—12. Spinazie 20—53. An dijvie 81—1,05. Postelein 60—71 V/illof 79—91. Bloemkool 6 st. 1.40—1.56. Idem 8 st. 1.08— ,18. idem 10 st. 76—80. Bospeen 64—1.10. Kroten 5870. De eerste nieuwe aardappelen werden aan gevoerd door de heer H. L. Vader te Sou burg. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 23 mei. Aanvoer 7500 kg. AA extra 3.50. AAI 3.00. A extra 3.20. AI 3.10. B extra 2.90. BI 2.70. C extra 2 50. Cl 1.80. Dl 1,40. EI 0.70, EII 1,00, FI 2.55. stek 1.00. VEILING ROTTERDAM 21 mei. Aardappelen 5-14: Andijvie I 66-83. II 44-68: Aanvoer 7000 kg Bloemkool IA- 6 st. per bak 1.53-1.68. 3 st. 1.27-1.49. 10 st. 1.01- 1.34. 12 st. 80-1.17: Bloemkool HA: 6 st. 1.25- ;t- 97-1.13. 10 st. 78-90. 12 st. 58-89: Aanvoer 4000 stuks. Komkommers 70-80 66. 70 53-60. 50-60 45-51, 40-50 43-46. 30-40 36- Krol en 34-44: Kassnij bonen 4.60; Dubb. bonen (kas) 4,80: Peterselie 13-14: Prei IA 33-40. tIA 24-34, IB 28-37: Postelein 55-59: Rabarber 7-12: Radijs 10-16: Selderij 13-22: Spinazie I 19-44. II 8-24 Aanvoer 13.000 kg. Sla TA zwaar 20-23. IA licht 16-8. HA 9-15: Aanvoer 31.000 stuks. Stoofsla 57-65: Tomaten A extra 12.10 per bak. BI 11.20, C extra 12. CC extra 9.70: Uien 8-14: Witlof IIA 1.10-1.41. IIB 1.CS-1.18: Aardbeien extra 1.10-1.50, AI 1—1.20, AH 80-90. VEILING GOES 22 mei. Aardbeien per doos: I 82-87. n 53, afw. 44-56: Groenten: per stuk: Kropsla I 17- 22. n 13-18: per bos: Radijs I 6. Selderij 17-19, Ramena= 6-16: per kg: Witlof A H 60. afw. 33-48. stek 14-20: Andijvie H 61-63: Spinazie n 8-26, faw. 12: Prei A I 36-43: Rabarber I 8-12: Uien n 14-16: Lamsoren 50-53: Zee kraal 180190: Aardappelen 5—9. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Prijsklasse 0 17 cent, idem I 16 cent, idem H 15 cent, idem Hl 14 cent. MARKTBERICHT BARNEVELD 22 mei. Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Weekaanvoer ca. 1.200.000 stuks, waarvan 445.271 in veiling werden gebracht- Handel vlot. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 37-45 gram 5,69-3.27; 47-55 gram 8.74-10.62: 59-63 gram 11,01-11.62: 63-68 gram 11.75-12,50. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 482.495 stuks, handel vlot. Prijzen (per 100 stuks). Eieren 35-44 gram 5.10-7,93; 45-60 gram 8.34-10.98 60-72 gram 11.11-13.24: eendeëieren van 62-68 gram 8.60-10.21: 68-74 gram 10,50-11.24. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks, han del vlug Prijzen (per 100 stuks) Eieren van 60-65 gram 11.60-12.40. alg. prijs 12.—. Kilo prijs 1.94. basis 61.8 gram- Henneëieren van 37-52 gram 5,50-10.50. Pluimveemarkt 21 mei. Aanvoer ca. 24.000 stuks, handel redelijk, traag. Prijzen (in gulden per kg). Slachtkippen lichte soorten 1,55-1.65. zware 1.70-1,75. VEILING KAPELLE 22 mei. Kasaardbeien per doos v. 2 ons: Deutsch Evern exp. 83-105. I 79-83. H 64-79: Regina exp. 93-100. I 77-83. U 63-76; Glasa exp. 94, I 86-89. U 65: Vola exp. 93. I 86, H 69. Golden Delicious I 60 65. H 70 74, grof 52, fijn 20-24; Jonathan II 60 32—36, Hd 36. grof 23—34, fijn 9—25:Saint Remy lid 29. grof 33, fijn 19-20; Goudrenet grof 39. Aardappelen bonken 9,5016, I 89,50, II 4.506,50. Groenten: Kropsla I 18. n 6: Radijs I 88,50, II 67.70. Rabarber 4; Ramenas II 9: Bloem kool 100—116: Tomatenplanten 4.50: Prei 38. Avontuurlqke landbouwer wilde Huis san Bewaring Concours „Spes Nostra" De sociëteit „Spes Nostra" te Ovezande hield dezer dagen een concours. Er na men 45 schutters aan deel, van 11 ver schillende verenigingen. De uitslag was: hoofdvogel M. Allemekinders, A.D.L.M. te Kwadendamme: le zijvogel W. Bou- tens Willem Teil te Ovezande; 2e zij vogel A. de Jonge-Rijk, Willem Teil te Ovezande; le hoofdkal A. de Jonge. Soranus te Heinkenszand; 2e hoofdkal W. Boutens,Willem Teil te Ovezande; le onderkal G. Remijnse, Juliana te Oudelande; 2e onderkal A. de Jonge, Soranus te Heinkenszand: le klep C, D. Raas. Willem Teil te Ovezande; 2e klep Ko de Baar. Willem Teil te Ove zande: 3e klep A de Jonge-Rijk, Willem Teil te Ovezande- De meeste kleine vogels schoot M. Steenaert-de Winter van A.D.L.M.. Kwadendamme. Vergadering van Geld- en Effectenhandel De Walcherse vereniging voor Geld- en Effectenhandel kwam bijeen in het Vlissingse Strandhotei onder voorzitter schap van de heer D. F. P. Hoegen. De jaarverslagen van secretaris P. van de Veen en penningmeester J. W. Roskamp werden goedgekeurd. Tijdens deze ver gadering werd met name gesproken over de komende samenwerking met de boerenleenbanken. De voorzitter van de vereniging werd herkozen. BIGGEKERKE Ned. Chr. Vrouwenbond Dezer dagen hield de afdeling Bigge- kerke van de N.C.V.B. haar maande lijkse bijeenkomst, onder leiding van de presidente. Spreker voor deze avond was de heer J. v. d. Velde uit Middel burg, die aan de hand van dia's, ver telde over een reis naar de Alpen. Op 19 juni houdt de N.C.V.B. een landdag in Goes, waaraan 29 leden uit Bigge- lterke zullen deelnemen. eens zien „Opwekkende dranken hebben de kna pen in een opgewekte stemming ge bracht' was het commentaar van de of ficier bij het kantongerecht in Middel burg, mr. K. P- Doedens, op de Vecht partij waarvoor J. S. uit Vlissingen woensdag terechtstond. De scholier velde zjjn eigen vonnis toen hij de toe dracht van de zaak vertelde: „Ik kwam met een vrind een cafeetje uit en botste tegen iemand op. Er werd het een en ander gezegd en toen zei-ïe: Hon je sm... eens. Toen ben ik hem achterna gegaan en hebben ive gevochten. Maar z'n maat kwam er tussen, toen wou die mij slaan en er kwam een nieuw gevecht". Uit de woorden „ik ben hem achterna- gegaan" bleek dat S het initiatief tot vechten had genomen. Bij deze laatste worstelpartij zo bleek op de zitting was een ruit gesneuveld ter waarde van 450,— Na de eis van de officier 25 vonniste de kantonrechter, mr. J. Kolkman uit Middelburg een boete van 20, Avontuurlijk „Gelijk heb je", zei de landbouwer L. uit Vrouwenpolder tegen de officier die be wezen achtte dat de hond van de land- In het „Scheldekivartier" Veel waardering voor „man met sterk sociaal gevoel" B\j het beëindigen van zijn loopbaan in dienst van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" is de neer M. C. Kuyl, werknemer van de gereedschap- penwerkplnals woensdagmiddag tijdens een officiële bijeenkomst in het vlissing se Sclieldekwartier gehuldigd voor zijn verdienstelijk werk op velerlei gebied in het bedrijfsleven van „Dc ScheUle". De iieer Kuyl, die zjjn diensttijd van precies 48 jaar, vijf maanden en zeventien da gen afsloot by het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, werd op de af scheidsbijeenkomst door verschillende personen toegesproken. Onder de aan wezigen, bevonden zich nnast de voltal lige directie, een aantal hoofdinge nieurs, bedrijfsleiders, bazen, vertegen woordigers van diverse commissies, col lega's en oud-collega's van de vertrekken de werknemer. Ook de echtgenote van de heer Kuyl. alsmede enige familiele den waren op de bijeenkomst aanwezig. Bedrijfsleider J. G. Geene kon een heel rijtje functies opnoemen, die de schei dende gereedschappenmaker in zijn diensttijd heeft bekleed. Zo was hij on der meer van 1947 tot 1956 voorzitter van de arbeidsvertegenwoordigipg Kern", voorts lid van de onderneming raad, lid van de zogenaamde kleine commissie, lekencontroleur van de afde- lingskas en ziektekas, bestuurslid van het fonds sociale voorzieningen, be stuurslid van de Stichting Voorzorg en bestuurslid van de A.NiM.B. afdeling Vlissingen. Ook bekleedde hij nog enige andere functies. Na het toespraakje van de heer Geene, die de heer Kuyl schetste als een „collega met zeer sterk sociaal gevoel wiens houding' een voorbeeld is geweest voor allen van hoog tot laag", bood hij de vertrekkende werknemer van „De Schelde" een stofzuiger aan. De plant voor mevrouw Kuyl moest naar spreker zei, gezien worden als een erkenning van de steun op dc achter grond. Ir. R. van Itallie zag in de ge reedschappenmaker „een figuur, die te vinden was. daar waar mensen in J- knoei zaten". T.v.-toestel Meeste waardering had spreker voor de wijze, waarop de heer Kuyl dc mensen altijd heeft weten le benade ren. De ingenieur liet het ook niet bij woorden maar onderstreepte de waar dering voor de activiteiten met de aanbieding van een televisietoestel, het geschenk van directie, hoofdinge nieurs, bedrijfsleiders en nog een aan tal andere personen. Andere woordvoerders op deze officiële bijeenkomst waren mr. J. Quast, chef afdeling personeelszaken, de heer A. Arendse, die sprak namens de onderne mingsraad, de heer H. A. Meyers, na mens de bazenvereniging en de heer P. Wanst, die namens de sociale fondsen het woord voerde. „Er zijn geen woor den genoeg om U allen te bedanken voor deze warme sympathie" zo zei de heer Kuyl ten slotte. In zijn dankwoord wimpelde hij de hem toegezwaaide lof af met de woorden; „Ik had het nooit al leen kunnen doen". Aan het slot van de bijeenkomst werd men nog in de gele genheid gesteld om de heer Kuyl en zijn echtgenote de hand te drukken. Veel deining om brandende band Iu Kruiningen is donderdagmiddag veel deining ontstaan om een brandende rub berband. De rijkspolitie werd tegen half zes telefonisch gealarmeerd, dat in de buurt van het Kaasgat grote rookwol ken waren te zien. Toen de politieman nen een kijkje gingen nemen bleek aan de Olzenecfijk „onder de rook" van Krui ningen een rubberband in brand tc staan. De Kruiningse brandweer ruikte ervoor uit. Toen de spuitgasten het vuur onder de knie dachten te hebben en te rugkeerden naar Kruiningen, vatte de band echter opnieuw vlam. De brand weerlieden moesten er voor de tweede maal de slang op zetten. Ditmaal tot het vuur definitief was gedoofd. Uiter aard ontbrak het aan de Olzenedijk niet aan de nodige belangstelling, talrijke automobilisten en bromfietsers waren op de rookwolken afgekomen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Zuilichem-Niewaal J. van der Haar te Sint-Maartensdijk- Beroe pen te Eemst en te Schoonrewoerd J. H. Vlijm te Goederede. die voor laatstge noemd beroep bedankte. Aangenomen naar Harderwijk (vierde pred. plaats) E. J- Rietveld te Markeloo. Bedankt voor 't Harde B. Haverkamp te Groenekan. GEREF. KERKEN. Beroepen te Eindhoven (Noorderwijk) C. H. Homans industriepredikant voor de IJmond te Heemskerk. Beroepen te Halle (Gld.) H. Reenders, kand. te Katwijk aan Zee, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Leiden J. van der Haar te Emmen. CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroepen te Kerkwerve N. Brandsma te Nieuw-Amsterdam. GEREF. GEM. IN NEDERLAND. Beroepen te Rotterdam-West M. van Beek, kand. te Ederveen. Dinsdag slaagde aan de r.-K. kweek school „Mariënburg" te 's-Hertogen- bosch voor het examen onderwijzeres mej. C. J. Stavenuiter te Goes. Mej. Mineke Hanse uit Sirjansland, werkzaam als verpleegster in het ge meente ziekenhuis, Bergweg te Rotter dam, slaagde voor het diploma A. In hit gasthuis te Middelburg slaag den voor het diploma ziekenverpleging A de zusters: W. Bout, J. A. Lange- rak. D. van Lierc, M. Platschorre eii J. P. M. Rootsaert. De aantekening kraam- verpleging behaalden de zusters: B. de Goede, H. M. den Haan en C. Wagenaar. bouwer, ïn een tijd dat het niet mocht, losliep- Hij vorderde een boete van 7,50 bij niet-betaling te vervangen door twee dagen hechtenis. Dat laatste vond de landbouwer nog zo gek niet: „Dan ga ik maar naar de Blaauwedijk. Zie ik dat ook eens, ik kom graag eens overal". De kantonrechter gaf de man de kans om maar één dag rond te kijken in het Huis van Bewaring, mr. Kolkman vonniste 3,subs. 1 dag. Landbouwschap De landbouwer F. D. uit Oostkapelle was pas 3 dagen na de verplichte tijd klaar gekomen met sloten schoonmaken. „Waarom deed U het niet eerder?" vroeg de officier „als het 3 dagen later kan, kan het mijns inziens ook wel drie dagen vroeger, óók al is het nog zo druk" Hij eiste voor de overtreding 7,50. Alvorens uitspraak te doen vroeg mr. Kolkman of de landbouwer al eens meer iets had gehad. Met een grijns ant woordde D.: „Een...- bie het landbouw schap" Het vonnis luidde 5, „Het was op die morgen glad, fan tastisch glad zou ik haast zeggen". Dat was één van de argumenten die de handelaar B. M. uit Middelburg aanvoerde voor de botsing met een tegenligger, waarvoor hij aanspra kelijk werd gesteld. De verdachte automobilist M reed volgens zijn eigen woorden met een snelheid niet hoger dan 10 km, maar toen hij zachtjes afremde voor de tegenlig ger was hij door de gladheid toch over de middenstrcep gegleden. Zowel öe officier als de kantonrechter vonden dit geen kwestie van geen voor- verlenen zoals in de tenlaste- ig stond maar het subsidiair ten laste gelegde: het in gevaar brengen van hel verkeer werd wel bewezen ge acht Het vonnis luidde 10,de of ficier had 15,geëist. In de zaak tegen de elektricien J. V. uit Schore ging het wel om de kwestie van geen voorrang verlenen. De gladheid waarover verdachte repte was te voor zien. vond de kantonrechter, die con form de eis een boete van 30,op legde. De motorbestuurder had boven dien geen uitlaatpijp op zijn voertuig, waarvoor hij nog een boete van 7,50 kreeg. Contrabassist van Concertgebouworkest verongelukt Op de rijksweg Amsterdam-Haarlem is gistermiddag omstreeks half vijf onder Halfweg een kleine personenauto, be stuurd door de 41-jarige Bernard Spie- Ier. contra-bassist bij het Concertge bouworkest, geramd door een uit Haar lem komende tegenligger, die vermoe delijk als gevolg van een technische sto ring links de weg opzwenkte. De heer Spieier werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, werd ernstig gewond, maar twee in zijn auto zittende dames werden zeer zwaar ge wond. De slachtoffers en het stoffelijk overschot van Bernard Spieler werden naar het ziekenhuis in Haarlem overge bracht. De heer Spieier werd op 22 januari 1922 te Newark (New Yersey) geboren. Hij heeft gespeeld in het symfonieorkest te New York en Pittsburg. Op 15 april 1952 werd de heer Spieier als bassist aan het Concertgebouworkest verbonden. SENAAT AKKOORD MET FINANCIËLE GEVOLGEN OVERDRACHT NW.-GUINEA De Eerste Kamer heeft woensdag zon der hoofdelijke stemming het hoofdstuk van de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken aangenomen over de overdracht van Nederlands Nienw- Guinea. Dit hoofdstuk regelt de financi ële gevolgen van de overdracht van het bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea. Twee senatoren hebben eerst nog enkele vragen gesteld aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot. De heer M. Algra (a.r.) wilde weten of de regering een nota kon doen verschij nen over het bestuur van de U.N.T.E.A. over Nieuw-Guinea. Hij vroeg of de U.N.T.E-A. wel alles gewaarborgd had wat gewaarborgd had moeten worden. In de nota zou onder meer moeten wor den uiteengezet op welke wijze de bevol king beschermd is tegen inbreuken. Staatssecretaris Bot antwoordde dat men nog wacht op een rapport van dc U-N.T.E.A. In de tweede plaats is na de overdracht van het bestuur een einde gekomen aan de Nederlandse beïnvloe ding. Hij zei dat het de vraag is of de Nederlandse regering een nota zoals de heer Algra heeft gevraagd, kan uitge ven. Mr. D. A. Delprat (v.v.d.) stelde vragen over de tewerkstelling van gerepatri- eerden. Verder wilde hij iets weten over de praktische uitvoering van de Neder landse hulpverlening. Over het eerste punt zei de staatssecre taris dat de toestand wat de ambtena ren betreft gunstiger is dan men uit de gepubliceerde cijfers zou concluderen. Na de a.s. opheffing van het directo raat-generaal Nieuw-Guinea zal een bureau zich met deze kwesties blijven bezighouden. Over het fonds van tien miljoen dollar voor Nieuw-Guinea kon hij concreet of formeel nog niets nader meedelen. De topconferentie van Afrikaanse lan den in Addis Abeba is woensdag ge opend. De bijeenkomst volgt op een voorbereidende conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de deelnemende landen en duurt tot zater- Wiel erwedstri j den in Middelburg en Souburg Voor de Zeeuwse nieuwelingen en aspi ranten staan er de komende tjjd een aantal belangrijke wedstrijden op het programma. Zo wordt zaterdag a.s. de ronde van Middelburg gehouden, geor ganiseerd door het wielercomité Middel burg. Het traject zal wordend uitgezet in de wijk 't Zand. Om half drie vertrekken ongeveer 30 aspiranten voor een wedstrijd over 25 kilometer. Om kwart over drie start een 45-tal nieuwelingen voor een wed strijd over 65 kilometer. De opbrengst van de ronde van Middelburg komt ten goede aan „Sport Steunt Zonneveld". Bij de aspiranten zal de streekfavoriet Ko de Vrieze uit Souburg het op moeten nemen tegen sterke renners als Jac. Roosendaal uit Steenbergen. F. Tuinman uit Den Haag en M. van Groezen uit Made. Bij de nieuwelingen zijn er twee grote favorieten, namelijk Wim de Wil de uit Oudelande en Jan van Rijn uit Heemskerk, de kampioen van Noord- Holland. Rekening moet verder worden gehouden met Jac. de Goede uit Bever wijk, R. Pijnen uit Woensdrecht, R. Brouwers uit Sint-Willibrord en de Zeeuwen Willy de Feber en Henlt van Koeveringe. Ook de sterke streekrenner Cecs de Wolff uit Souburg en Jan Mesu uit Arnemuiden zijn niet bij voorbaat kansloos. Het comité sportweek Souburg, dat reeds een aantal jaren op zaterdagmid dag een wielerwedstrijd heeft georga niseerd, zal ook dit jaar weer een der gelijk evenement houden. De datum voor deze wedstrijd, zaterdag 22 juni, valt echter samen met de dag waarop de amateurkampioenschappen van Zee land en Brabant zullen worden verreden. Omdat het dus niet mogelijk is op die dag amateurs aan te trékken, heeft men besloten ditmaal aspiranten en nieuwelingen startgelegenheid te bieden. In verband met het feit, dat de wed strijden meetellen voor de wielercom- petitie verwacht men van de zijde van |de renners een grote belangstelling. Keizer Haile Selassie van Ethiopië werd tot erevoorzitter gekozen. Hij deed een beroep op de Afrikaanse leiders om voor het einde van de conferentie een Afrikaans handvest goed te keuren. Ook wekte de keizer zijn toehoorders op nensen op het Afrikaanse continent, die nog steeds door buitenlanders wor den geëxploiteerd en geregeerd, te be vrijden. President Kennedy, premier Kroesjtsjew en president Tito zonden boodschappen de conferentie waarin zij het stre- naar eenheid in Afrika toejuichen. (Advertentie) vanaf 158,-. Confectie van topklasse. HERENMODEHUIS Winkelgalerij Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17