MALAYSIA Hoe hoog zal Djakarta het spel durven spelen? AARDGAS UIT DESAHARAVOOR ENGELAND Ook interesse voor de gasvondst in ons land Hemelvaart WOENSDAG 22 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië opnieuw ontdekt (V) (Advertentie) Drs. Barkman, (le nieuwe Nederlandse Chargé d'AJfaire in Djakarta, tij dens het aanbieden van zijn inleiding;\trief aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, die voor dit doel even terugkeerde uit de bergen waar hij wegens ziekte rust moest houden. steun te geven aan een plan, dat het gevaar met zich meebrengt niet al leen het welvarende, stabiele anti communistische Malakka bloot te stellen aun het communisme, dat de Britten er ten koste van enorme of fers in jarenlange strijd hebben uit geroeid, maar ook nog een spring plank in de enorme Indonc3i3ch-Phi- lippijnse archipel te bieden; 3. dege nen die zich het felst tegen het tot stand brengen van Malaysia verzet ten zijn China, en in de betrokken ge bieden, de Chinese communisten...! Dat duidt erop dat Pekings verwach tingen minder hoog gespannen zijn, dan de Nasoetions en Macapagals vrezen. Blijft de vraag wat Indonesië dan te gen het tot stand komen van de fede ratie Malaysia heeft. Deviezenlek De antwoorden lopen sterk uiteen. Eén ervan was, dat het bepaald niet alleen de guerrillastrijders van de basis stelt dat nogal iets voor. Dat deviezenlek Is de Indonesiërs een voortdurende ergernis, temeer omdat het ten noorden van de grens veeleer wordt aangemoedigd dan bestreden. Andere factoren zijn volgens insiders hier, de diepe persoonlijke minach ting die de Toengkoe en Soekarno elkaar toedragen, waarbij wel vast staat, dat een van de belangrijkste punten van gram ligt in de steun die de Toengkoe in een vermoedelijk on doordacht ogenblik in het Nieuw- Guineaconflict aan Nederland heeft gegeven. Toch bestaat wel de over tuiging bij de meeste waarnemers, dat Soekarno te veel realist is om door dergelijke gevoelens zijn politiek te laten bepalen. Veel belangrijker in de Indonesische overwegingen acht men de volgende aspecten: Soekarno staat op het standpunt, dat de positie die hij voor Indonesië in de wereld heeft opgebouwd, Indo nesië het recht geeft in plannen tot wijzigingen in de status quo in de In- Eén generatie die het verleden onder de Nederlanders niet meer zal vergeten en een andere, die nooit anders zal weten dan van een onafhankelijk groot en hopelijk gelukkig volk. donesische invloedssfeer tevoren ge kend te worden. Daar is in het geval Malaysia geen sprake van geweest, waarschynöjko mdat de Toengkoe van gevoelen was, dat hij niets met Soe karno te maken had. Hetgeen op zijn zachtst gezegd een verbluffende ver gissing was. Malakka, hoe welvarend en bloeiend ook, heeft een kwetsbare economie, omdat men in verregaande mate op één enkel produkt rubber drqft, dat in toenemende mate wordt bedreigd door synthetische pro- dukten. Palmolie en tin heffen die kwetsbaarheid niet op. De federatie Malaysia daarentegen, met Singa pore als enorm handels- en financieel centrum, en met een grote variëteit van economische produkten, wordt niet alleen economisch een potentiële reus, maar ook politiek. En het één noch het ander is Djakarta, dat dui delijk naar een sterk dominerende po sitie in dat deel van de wereld streeft, erg welkom. Te minder, nu het er nog niet naar uitziet, dat het politiek sterke Indonesië economisch spoedig gezond zal zjjn. Britten niet geïmponeerd Het zijn dus bepaald ook wel andere dan nobele revolutionaire, anti- koloniale sentimenten, die Djakarta in deze zaak bewegen. De vraag is echter, hoever Indonesië in zijn strijd tegen deze federatie Malaysia zal durven gaan. Het succes van zijn con frontatiepolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea: de uitbuiting van de vrees van de westelijke landen voor een afglijden van Indonesië naar het communisme zijn verontrustende fac toren. Daar staat tegenover, dat de Engelsen ook al vóór de zeer goed ge organiseerde, lawaaierige demonstra tie, die vrijdag voor hun ambassade werd gehouden, zeer grimmig zijn ge stemd en dat ze er geen twijfel aan willen laten, dat Indonesië in Noord- Borneo niet een spelletje als in Nieuw-Guinea zal kunnen spelen. „Hoe men de heren ook wil noemen, .vrijheidsstrijders'of militairen, als Indonesië met militairen in Noord- Borneo aan de gang zal gaan, bete kent dat dat Indonesië oorlogsdaden pleegt. Daarop moet het effectieve antwoorden in dezelfde trant ver wachten", aldus een van de commen taren die ik van. niet de eerste de beste kreeg, Een van de vele kampongs van Djakarta, waar het leven niet schijnt te veranderen en de poli- tietc niet zeer dichtbij is. OF DE PRIJS LAGER ZAL ZIJNIS DE VRAAG (Van onze Londense correspondent) Ju 1960 keurde de „Gas Council", die met onderscheidene vertakkin gen heel Engeland bestrijkt, in principe de plannen goed om aard gas vanuit de Sahara naar de Midlands te brengen. Die plannen zijn nu, in 1963, in uitvoering én aangenomen mag worden, dat het indus triële midden van Engeland in 1964 zal profiteren van een „rijk" gas, dat met het tot nu toe in Engeland vervaardigde gas gemengd zal worden, tegen een lagere prijs: 8,5 pence (ong. 45 cent) per „therm". Dit vernamen wij in een onderhoud met één van de ingenieurs, die be trokken is bij het aanleggen van de buizenleiding vanaf de monding van de Thames (Canvey Island) tot aan Doncaster, even ten noorden van de staalstad Sheffield. Naar men weet werd een tiental jaren geleden in de toenmaals Franse Sahara niet alleen een buitengewoon rijke olievoorraad aangeboord (Hassi Messaoud), maar eveneens, in de noordwestelijke hoek van de grote woestijn (Hassi R'Mel) een nog veel rijkere aardgasvoorraad, die op ongeveer een duizend miljard kubieke meter wordt geschat, terwijl het waarschijnlijk is, dat er een nog grotere hoeveelheid onder de opperste aardkorst verborgen ligt. De Fransen hebben in enkele jaren tijds pry's van ongeveer 6 pence (ong. 30 een leiding aangelegd vanaf deze plaatsjcent) per „therm", geleverd worden, een naar de havenplaats Mostaganeni, ten heel stuk dus beneden de prijs van het westen van Algiers. Na studies van de Saharagas. Dit bericht heeft de „Gas beroemde onderwaterontdekker Cous- Council" onaangenaam getroffen; men teau, heeft men verschillende plannen moet echter de verbrandingswaarde van uitgewerkt of in overweging voor buis- het ene én het andere gas in aanmerking leidingen over (le bodem van de Middel- landse Zee, voor olie zowel als gas. Wat het gas voor Engeland betreft: de eerste ladingen, voor „proefstomen" langs het reeds voltooide gedeelte van de buisleiding naar de Midlands, zijn met speciale tankers op de Thames aangeko men en opgeslagen in enorme tanks op Canvey Island. De aanvoer per tanker geschiedt in liquide vorm; het gas is door bevriezing vloeibaar gemaakt; dit gebeurt in Arzew in Algerië waarna „ontdooiing" plaats vindt na aankomst in Engeland. Vanaf Canvey Island is men begon nen een buis aan te leggen met een doorsnee van 45 centimeter, waar het gas doorheen wordt geperst. Eind april was men met de aanleg van die buis al halfweg gevorderd en werd in Hitchin, 60 km ten noorden van Lon den, door de Eastern Gas Company in haar hoofdbureau al reclame ge maakt met een afbeelding die een hele wand in beslag nam, voorstellen de de fabriek die het gas moet men gen met het Engelse gas en het hele traject, dat het heeft af te leggen van de Sahara naar de Midlands. Prijzen gelijk Op de vraag of de bevolking het vol gend jaar zowel van dit Saharagas zou kunnen profiteren door een lagere prys, als door het feit dat het veel min der giftig is dau cokesgas, luidde het antwoord dat er altijd bij nieuwe moge lijkheden sprake van lagere prijzen is maar dat in de werkelijkheid ten slotte de prijzen gelijk blyven, als ze al niet, mét (1e andere prijzen doodeenvoudig omhoog gaan. Wat de giftigheid betreft: het Saharagas is eigenlijk een „té ryk gas". Vandaar dat het gemengd moet worden met gas uit steenkool; de giftig heid wordt dus wel enigszins vermin derd, maar het gevaar van gasverstik- king is er nog niet helemaal de wereld mee uit. Niettemin wordt er op het ogen blik wel hard aan gewerkt om óók het gewone gas vry te maken van kool- monoxyde. Sedert kort is er echter een kink in de vreugde van de „Gas Council" gekomen. De „Daily Herald" heeft namelijk een bericht gebracht, dat onmiddellyk door Franse kranten Is overgenomen: hel gas dat men uit olie haalt kan tegen een i van ingeslagen en ten tweede, omdat In ieder geval is het akkoord inzake de levering van Saharagas gesloten. Het houdt in, dat g'edurende een periode van 15 jaren, per jaar 700.000 ton methaan gas zal worden ingevoerd, waardoor het hoofd kan worden geboden aan het toe nemend verbruik van gas. De kosten er van liggen 25 pet lager dan van het in Engeland vervaardigde gas, dat 11 pence (ong. 60 cent) per therm kost. Het mi nisterie voor de energie heeft voorzien in een program van 20 miljoen pond voor de bouw van twee methaan- of aardgas opslagplaatsen, een fabriek voor het mengen van aard- en steenkoolgas, de buisleiding en „gazodukten" (boven grondse gasleidingen). Bnisleiding vordert De arbeid van het aanleggen ran de buisleiding van de Theemsmon- dïng naar het noorden van de Mid lands voltrekt zich in een goed tempo, af en toe met een snelheid van 10 mijl (16 kin) in een week. De groef voor de buis wordt door een graafmachine gedolven en de buizen worden aan elkaar gelast. De verwachting is dan ook, dat tegen het einde van het jaar het werk voltooid zal zijn. Wat nog de meeste tijd heeft genomen, is de, juridische kant van de zaak. Men moet namelijk toestemming hebben van landeigenaars of gemeenten voor de aanleg van een blusleiding, die niet; (liep onder (le grond komt te liggen. Blijkbaar vreest men de vorst niet; gas bevriest nu eenmaal niet zo gauw- als water. Voor industrie en particulieren zullen drie soorten gas geleverd worden: methaangas, butaangas en gas uit olie gedistilleerd. Merkwaardig is, dat deze drie gassen ook op drie verschillende wjjzen afgeleverd worden; het methaan gas via een huisleiding, butaan door mid del van transport over de weg en het uit olie geraffineerde gas per goederentrein. Het is waarschijnlijk, dat het gas voor industrie en huisbrand de komende jaren een grote rol dan tot dusverre zal spe len. Dit kan eveneens het geval zijn met olie of petroleum, ten eerste, omdat'die tijdens de strenge winter in de meeste plaatsen altijd verkrijgbaar was de ;arages hadden er grote hoeveelheden een Italiaanse firma op het toneel van de concurrentiestrijd in dit land is ver schenen. Het gebruik van elektriciteit zal zeker niet in dezelfde mate omhoog gaan, omdat de elektriciteitsvoorziening, evenals de voorziening met steenkool in de afgelopen winter 'héér veel te wensen over heeft gelaten. De genationaliseerde elektriciteitsindustrie heeft wel een pro gramma opgesteld voor, het opvoeren van de produktie met 4 pet binnen het tydvak 1961-1970, maar in de jaren, die vóór ons liggen zullen er, naar de N.E.D. C. (National Economie Development Council) in zijn jongste rapport mee deelt, „meer en langduriger interrupties" van de elektriciteitsvoorziening zijn dan al verwacht werd. De Britse Gas Council staat bij de verbetering, die de aanvoer van gas uit de Sahara zal brengen, niet stil. Zij schijnt ook belang te stellen in de gasvondst in Nederland; voorlopig is hierover nog geen enkele overeen komst gesloten. Zij zoekt het ook nog dichterbij. Samen met een Ameri kaans olieconcern. Pan American In ternational Exploration, zal er over een gebied van 20.000 vierkante En gelse mijlen van het Noordzeebed, vóór de kust van Yorkshire, Lincoln shire en Suffolk naar olie en aardgas worden gezocht. Men is daartoe over gegaan, aangespoord door de aanwe zigheid van aardgas, dat in 1960 in de provincie Groningen werd gevon den. Meer bnizen Verwacht kan worden, dat de gas buisleiding uit zal groeien tot| méér buisleidingen, verder naar het; noorden en het noordwesten, in dei eerste plaats naar Liverpool en dat, die buisleidingen verdubbeld zullen I worden en vertakkingen zullen krij gen. Transport per buisleiding is se dert een eeuw enorm toegenomen in de wereld. Er zitten verscheidene voordelen aan verbonden, waarvan het voornaamste wel is, dat de wegen minder belast worden. De buitengewoon lange olie leidingen, die in het Midden-Oosten door woestijngebieden lopen, zijn wel bekend. Minder bekend is, dat de eer ste buïsleiding nu al bijna een eeuw geleden werd aangelegd in Pennsyl- vanië over een lengte van 10 km. He den is het buizennet in de Verenigde Staten niet minder dan 2,3 miljoen km lang, waarvan alleen al één mil joen km dient voor het transport van olie. In Europa is men pas veel later met de aanleg van buizen voor olie (en gas) begonnen, feitelijk pas in de tweede helft van deze eeuw. Er lopen thans leidingen van Le Havre naar Parijs, van Rotterdam naar Keulen, van Wilhelmshaven naar Keulen, ter wijl een groot gedeelte van de buislei ding Marseille-Straatsburg-Karlsruhe al voltooid is. Het is dan ook zeer de vraag of de in voer van gas uit de Sahara in Engeland op den duur per schip zal blijven plaats vinden. Er zijn plannen om het gas van Hassi R'Mel via Tunis en vervolgens per onderzeese buisleiding naar Sicilië te pompen, waarna het zjjn reis door Italië en door Frankrijk zou vervolgen. Ook Spanje zou vanuit het westen van Alge rije een buisleiding krijgen. Dat zijn ech ter toekomstplannen, die ongetwijfeld voor een groot deel verwezenlijkt kun nen worden. Op het ogenblik wacht de Engelse industrie met smart op een goedkoper gas, evenals de Engelse huis vrouw dat doet, gas, dat wonderlijk ge noeg helemaal uit de Sahara komt. Wie is als de Here onze God, die.zeer hoog woont, die zeer laag neerziet in de hemel en op de aarde. Psalm 113 5, 6. Op weg naar de berg der hemelvaart hebben de discipelen gevraagd naar het herstel van het koningsschap voor Israël. Zal dat een de zer dagen geschieden? De Here Jezus ontkent dit niet. Hij zegt alleen dat het hun zaak niet is de tijden of gelegenheden te weten waarover de Vader de beschikking aan zich heeft gehouden. De dag van de hemelvaart heeft alles te maken mét het Koningsschap waarvan Israël door Gods beloften wist. Maar, de discipelen hadden, toen zij op weg wa ren naar de Olijfberg daarover waarschijnlijk andere gedachten dan hun Meester. Wanneer wij de Hemelvaartsdag vierengaat liet om het Konings schap van God of, wat hetzelfde is, om het Koningsschap van Jezus Christus. Hij is onze Koning, onze eeuwige Koning. Zo belijden wij het immers in de kerk? Hij is gezeten aan de rechterhand Gods! Door Hem is het dat God regeert. ..Die zeer hoog woont." Doch, in Christus heeft de hoge God onder ons gewoond. Hij heeft ons lot gedeeld en Hij heeft alles gekend wat ons bevangen houdt, tot zelfs alle machten van de hel toe. En nu is Hij in de hemel. Hij, die zich met ons heeft verenigd, tot zelfs in de dood toe; Hij, die is opgewekt uit de doden, opdat wij met Hem zouden leven; Hijdie het hoofd i.s van het lichaam, waar van wij leden mogen zijn. De Hemelvaartsdag zegt ons dat wij om hoog mogen zien, hoger dan de bergen. Hij. die onze hoop is, woont zeer hoog. Op de een of andere manier zal op de Hemelvaartsdag klinken hetsursum corda, de harten omhoog! »Die zeer laag neerziet." Wij zijn nog steeds op de aarde met alles wat ons verschrikt en beangst. Wij behoeven nochtans niet het ge voel te hebben dat wij verweesd zijn achtergelaten. Toen Duitsland in 19J/5 capituleerde, zaten er nog heel wat- mensen in de concentra tiekampen. Van geallieerde zijde- kwam toen het bericht, via de ra diodat niemand zijn kamp mocht verlaten. Een teleurstelling? Ik geloof het niet. Men zat er toen, ook al was de ellende dezelfde ge bleven, toch reeds geheel anders. Men zat er vol hoop en verwach ting, want men wistze vergeten ons niet. Zo.mogen ivij nu hier op aarde leven temidden van alles wat wij graag anders zouden wil len. We mogen verder gaan, gelovende in de Heer, die zeer hoog woont, die zeer laag neerziet. Zijn Koningsschap staat eeuwig vast. H. (Van onze speciale verslaggever in Indonesië). Qe federatie Malaysia, zoals die door Lon- v den en Tengkoe Abdoel Rahman wordt nagestreefd, biedt zoveel mogelijkheden voor indringing van buiten, dat zij een hoogst be denkelijke basis voor vreemde dominatie in het typische domein van de Maleiers kan worden, zowel in politiek, economisch als in militair opzicht. Dat ligt voor Indonesië geo- strategisch bijzonder gevoelig", aldus ver klaarde tijdens een gesprek dat wij met hem hadden, Indonesië's minister van defensie, Abdul Haris Nasoetion, in een poging het Indonesisch verzet tegen de plannen tot vor ming van Malaysia te verklaren. Verstandige conclusies Men hoopt nochtans, dat Indonesië wanneer het weet, waaraan het zou beginnen, verstandige conclusies zal weten te trekken. En een buiten lands diplomaat hier, wees me in dit verband op de uiteenzetting die Na soetion ons hier zaterdag heeft ge geven over de Indonesische voorberei dingen voor de actie-Irian. Toen heeft het zich er tevoren terdege van over tuigd, of het anderen dan Nederland tegenover zich zou krygen. Pas toen duidelijk was, dat dat niet het geval zou zjjn, werd het plan opgesteld, dat thans is uitgevoerd. „In het geval Malaysia", aldus deze zegsman, „weet Indonesië dat het een heel andere si tuatie heeft te wachten. Engeland Is vastbesloten, en Australië heeft doen weten, dat het zal steunen. Vandaar dat we ondanks de toene ming van spanning, niet zonder hoop zijn op de resultaten van het overleg tussen de drie regeringsleiders, dat voorlopig gepland is voor de tweede helft van mei". Weliswaar zit de zaak zo vast dat men van een gordiaanse knoop kan spreken, maar toch is men niet pessi mistisch. „Men zal er echter niet uit komen, indien er niet een heel nieuwe sublieme formule wordt gelanceerd", gaf een Aziatisch diplomaat me te kennen. Sommigen spreken in dit verband van een vorm van economi sche samenwerking, waarvan vooral Indonesië op korte termijn steun voor herstel van zijn economie zou kunnen ondervinden. Toen ik daar minister president Djuanda naar vroeg, was diens antwoord: „Een oplossing voor het probleem Malaysia tussen Indonesië, de Philip- pijnen en Malakka is zonder twijfel een voorwaarde voor een noodzake lijke economische samenwerking in antwoord op de blokvorming in E.E.G.-verband; andersom kan zo'n samenwerking voor de oplossing van het probleem Malaysia van beslissen de betekenis zijn". Het lijkt een nogal cryptisch ant woord, maar het wijst, wel een weg. De vraag wat Nasoetion precies be doelde toen hij sprak over een „basis voor vreemde dominatie", „kan ik in mjjn positie niet nader beantwoorden, maar iedereen zal het begrijpen". Wat hij bedoelde was de mogelijkheid, dat het gehele gebied van Noord-Borneo open zou komen te liggen voor domi natie door Rood-China als dit gebied staatkundig deel zou worden van een staat Malaysia. Het is dezelfde vrees die van Philippjjnse zjjde in diploma tieke uiteenzettingen wordt geuit. Manilla maakt er geen geheim van, dat het vreest, dat vroeger of later het gehele vasteland van Zuidoost- Azië, met inbegrip van Singapore en Malakka, naar de richting van Rood- China zal omvallen. In de huidige situatie komt de com- munistisch-Chinese expansie dan ech ter voor de waterscheiding te staan, en het voorbeeld van Formosa heeft aangetoond, dat zij bij de waterschei ding wel lean worden tegengehouden. Zouden de gebieden van Noord-Bor neo echter staatkundig deel gaan uit maken van een nieuwe staat Malay sia, dan betekent een geslaagde com munistische greep naar de macht in Malakka en Singapore, dat de com munisten tevens legitiem aan de macht komen in Noord-Borneo. Dan zijn ze over de drempel, aldus deze Philippijnse argumentatie. Die wordt blykens zijn hierboven geciteerde uit spraak door Nasoetion dus volkomen ondersteund. Argumenten pro en contra T Titgangspunt voor die redenering U is, de aanwezigheid van zeer gro te Chinese volksgroepen in Singa pore, Malakka, Serawak en Noord- Borneo. Bijna vier miljoen op een to taal van ruim negen miljoen. In Sin gapore alleen ruim een miljoen Chi nezen op een bevolking van 1,5 mil joen, en het is voor niemand een ge heim, dat onrustbarend velen van hen op Peking gerichte communisten zijn. Maakt dat het gevaar waarvan Na soetion en president Macapagal spre ken reëel? Er zijn enkele factoren, die er sterk tegen pleiten: 1. De Toeng- 'ku is een zeer fel anti-communist die de communistische partij in Malakka buiten de wet heeft gesteld; 2. men kan ook van de Britse regering nau welijks verwachten dat zij bereid is 34-jarige opstandelingenleider, Sheik A. M. Azahari zijn, die van Kaliman- ten (Indonesisch Borneo) uit de gren zen van de nog onder Britse leiding staande gebieden overtrekken. Een zeer recente controle in Serawak heeft naar ik verneem, niet minder dan 84 plaatsen aan het licht ge bracht, waar met de regelmaat van een klok Indonesische produkten over de grens naar Serawak worden ge smokkeld. Gemiddeld passeert langs deze posten een hoeveelheid goederen van 500 kilo per overgangsplaats de grens illegaal. Ruim veertig ton per dag alleen in dat gebied. Op jaar- Juist, een góed uitziende regen jas die best be schermt, dat is 'n combinatie die niet makkelijk te vinden is. Of tóch? Maar dan óók nog licht in't dragen, en sterk voor jaren, en keurig kreukher- stellend na tang zitten? Ook dat? JA, TERLENKA - beste partner buiten de deur in elk seizoen. in vele prijsklassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9